Versch geslacht Holi. Rundvleesch. FORD-AUTO'S Adverteert in dit blad N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 en 16 Umuiden WIJNEN VAN LIER OP's Kleeding-Magazijn WIJNEN Vleeschhal Voor de as. Feestdagen Als Gij Amsterdamsche THALIA THEATER IJMUIDEN S. BCGELAND, «MU,DEN Firma Brandwijk JAC. TAN LIEROP III—■HIIIRIIIIliir l i l liiihlilllllll—«W 10 pCt. Korting Het Bloemenmeisje van Montmartre Een welbestede Dag. Wiilebrordstr. 22 Kennemerlaan 38 j Y eiseroord. IJmuiden. AFI)EELING KLEEDIKG NAAR MAAT Er heerschte daardoor in het verslag jaar gfoote levendigheid in het bedrijf-. Do werkloosheid der stoomtrawlvis- ehers was dan ook zeer beperkt. De verdiensten der bemanningen gin- en door de belangrijke daling van de i osommingen sterk achteruit. In verband met den moeilijken toe- Mand voor de reederijen hebben zij ech- er daarin berust, zoodat loongeschil- leri in het bedrijf dus uit dien hoofde, dank zij de medewerking der beman ningen, geen stoornis ondervond. Dc stoomtrawlvloot bleef dit jaar be spaard voor zoo talrijke verliezen als liet vorige jaar, toen 9 stoomtrawlers verongelukten. Toch leed zij nog een ernstig verlies door het wegblijven van één stoomtrawler, die helaas met man en muis door onbekende oorzaak ver ding. Van mijnengevaar bleek intusscncn weinig meer. De gemiddelde prijs van alle trawl- visch tezamen bedroeg over 1921 30.1 ets. per K.G. tegen 36.9, 39.7, 62.8, 48.7, 49.6, 24.4, 18.9, 19.1, 18.5, 16.8, 16.3 ets. in de jaren 19201910. Uitkomsten Noordzeestoom- zeilbeugvisscherij. en In tegenstelling met het vorige jaar waren in het verslagjaar weder een aantal stoombeugers, voornamelijk van Vlaardingen, geregeld in de vaart. De stoombeugvloot van die plaats, welke het vorige jaar wegens een loongeschil met de bemanningen, niet aan de beug- visscherij deel nam, kwam dit jaar, we der in de vaart, doch marktte voor een deel in Vlaardingen. Hierdoor kon al leen aanteekening worden gehouden van de resultaten van twee stoombeu gers van Maassluis en enkele van die vaartuigen van Vlaardingen, welke hier gedurende eenige maanden geregeld marktten. Deze aanteekeningen zijn dus van weinig belang voor de beoordeeling van de resultaten der stoombeugvisscherij. Het vangstgemiddelde per reisdag ijleek hooger, dan in het vorige jaar, nJ. 679 K.G., tegen 557 K.G. De gemiddelde opbrengst per reisdag was f 312, tegen f 297 in het vorige jaar. Aanleiding tot beschouwingen geven deze cijfers niet, aangezien bij de gege vens van de resultaten van slechts een klein deel der vloot allerlei toevallige omstandigheden uiteraard een grootere rol spelen, dan bij volledige gegevens van het bedrijf het geval is. De geregeld hier varende zeilbeug- vloot ging in aantal eenigszins vooruit. Dit was echter geen teeken van opleving van dezen tak van visscherij, doch al leen het gevolg van het opnieuw in de vaart brengen van een klein aantal sloe pen uit Pernis, die het vorige jaar al daar werden opgelegd en later zijn ver kocht naar Maassluis, waar zij weder voor de beugvisscherij in dienst werden gesteld. Het vangstgemiddelde bedroeg 302 K.G. per reisdag, tegen 370 K.G. in 1920, de opbrengst f 135 tegen f 185. De uitvoer van Duitsche zeevisch. BERLijN. De Duitsche stoomtrawlers zullen spoedig weer in onze zeehavens ver schijnen. Een commissie van den Rijks- welvaartsraad behandelde een gemeen schappelijk voorstel der werkgevers en werknemers in de zee-visscherij, dat op heffing van alle uitvoerbelemmeringen voor zeevisch en spoorweg-tarief verla ging voor zeevisch en zeevisscherijpro- ducten verzocht. De indieners van het voorstel betoogden, dat de Duitsche zee visscherij met stillegging bedreigd wordt, daar de bedrijfskosten in No vember ongeveer 1500 maal hooger wa ren dan voor den oorlog, terwijl' de ver koopsprijzen slechts 600 maal hooger zijn. Het voorstel werd aangenomen. Dat het met de Duitsche zeevissche- rij niet zoo slecht gesteld is als de ree- ders en schippers het doen voorkomen, blijkt alléén reeds daaruit, dat Duitsch- land op het oogenblik 400 vischtreilers bezit tegen slechts 268 in het jaar 1914. Hun gezamenlijke tonnage is ongeveer eens zoo groot als de Duitsche treilers tonnage voor den oorlog. Typeerend voor de in Duitschland gevolgde econo mische politiek is, dat de spoorwegen, wier tarieven reeds zeer laag zijn en die met milliarden marken deficit wer ken, niettemin aan de kunstmatig groot gekweekte zeevisscherij nog reductie toestaan, om haar de concurrentie met het buitenland te vergemakkelijken. En dan klaagt men hier nog over dum ping van Duitsche productie door het buitenland. Tel. UIT ONS PARLEMENT. Minister De Visser heeft het nog eens herhaald, wat sinds weken als 'n refrein klinkt bij alle discusies in onze St.-Go- neraal: er moet bezuinigd worden. En teen kan gerust aannemen, dat allen, zelfs de heer Duijs, die nogal eens in de contramine pleegt te zijn en waar schijnlijk ook de heer Wijnkoop, het met hem eens waren. Maar hieruit hoefde nog niet te vol gen, dat ze ook 's ministers conclusie deelden, dat We onder het Caudijnsche juk, dat voor bem de bezuiniging op onderwijs was, door moesten om ons volk voor erger te bewaren. De heer Wijnkoop deed het aller minst, waar hij deze wijziging der La ger Onderwijswet een aanslag van het kapitalisme op de volksontwikkeling noemde. En ook de heer Gerhard scheen er weinig toe geneigd, toen hij den minister toevoegde, dat er nog met millioenen voor leger en vloot werd ge smeten. liet verschil uat alles be- ne.ersch.te, werd door Men heer Wijn koop eeaer en den minister anderzijds vrij juist gs'orjniDeerd toe.» de eerste vooropstelde dat de minister alben moest bezuinigen, wanneer zijn ambt- genooten uei.u hadden aangetoond dat zij niets meer op bun begroetingen kon den bezuinigen ei; de minister daarop antwoordde, oaonderwijs niet meer dan zijn evenredig deel aan de bezuini ging bijdroeg r-h dit illustreerde met de mededeeling, dat we een onderwijsbe- grooting hadden van 14/ millioen, waarvan alleen voor Lager Onderwijs 110 millioen. Maar ook wie toegaf, dat we noo.igcdi ongen ook op onderwijs wel bezuinigen moesten, was het daar om met de wijze van bezuiniging, zoo- als die in het ontwerp tot uiting kwam nog altijd niet eens. En ten dezen op zichte vertoonde zich in de Tweede Ka mer dan ook heel wat verschil van in zicht. Verschillende heeren vreesden, dat door deze bezuiniging het peil van het onderwijs zou dalen en noemden als redenen voor die vrees de invoering van grootere klassen, het uitstellen van het invoeren van het 7de leerjaar enz., terwijl anderen ook de evenredigheid, waarop de minister zich beriep ten na- deele van het onderwijs, wel wat ver broken achten. De heer Gerhard sprak zelfs van een algemeene reactie en een woordbreuk, nu wat ter wille van de pacificatie van den schoolstrijd was goedgevonden, eenzijdig werd terugge nomen. Ook omtrent de oorzaken van dq hooge kosten bleek men het niet al tijd eens. En toen mej. Westerman over de vele scholen met minder dan 41 leer lingen klaagde, wees de heer Van Wijn bergen erop, dat van de 393 van zulke scholen 313 openbare scholen waren. Bij dit verschil van meeningen kon het voorstellen van wijzigingen of het aan bevelen van veranderingen om óf nog meer'bf op andere wijze te bezuinigen, niet uitblijven. Zoo pleitte de heer Van der Molen voor afschaffing der Leer plichtwet, waarbij hij echter op krach- tigen tegenstand; ook bij den minister, stuitte. En de heer Dresselhuys wenschte in het vervolg geen vergoe ding van bouwkosten meer te geven voor wat betreft kinderen al toegelaten tot een school binnen de gemeente, niet verder dan 4 K.M. van de woning dier kinderen verwijderd, tenzij een zooda nige school bij de toelating nog niet was opgericht, een wensch, waarmee de Kamer zich vereenigde. Maar deze gelegenheid werd tevens aangegrepen om allerlei andere wen- schen vervuld te krijgen. Zoo probeerde mej. VVesterman, maar tevergeefs, het 1« ransch weer op de lagere school te krijgen en trachte zij en de heer Suring eveneens zonder succes, het ambulan- tisme weer in te voeren. De heer .Van der Molen, die het vervolgonderwijs facul tatief wilde stellen /as gelukkiger en zag zijn amendement door den minister overgenomen. Maar de heer Tilanus trok zijn voorstel, bedoelende voor cur sussen aan openbare en bijzondere scholen gelijkstelling te krijgen, in. En de heer Gerhard zag zijn amendement beti effende liet leerplan verworpen De begrooting van buitenlandsche'za- ken, die in avondvergaderingen behan deld werd, bracht ook al het chapiter bezuiniging op het tapijt. De heer Dres selhuys trachtte den drang daarnaar bovendien te exploiteeren ten behoeve van de afschaffing van het gezantschap bij den Paus door de opheffing van 2 gezantschappen, waaronder het evenge- noemde, voor te stellen. Maar na tegen stand van den minister trok hij dat voorstel in, zoodat alleen dat van den heer Kersten tot afschaffing van ge noemd gezantschap overbleef. Deze ver tegenwoordiger der Gereformeerde Staatspartij ontwikkelde tegen dat ge zantschap, dat een erkenning van den Paus als hoofd der christenheid zou in houden, tal van principieele bezwaren, die Mr. Schokking ten deele bleek te deele, maar de meerderheid niet sche nen te overtuigen van de noodzakelijk heid der opheffing. Naast dit onderwerp kwam vooral ook de weigering van de regeering om den Belgischen activist Dr. Tack als leeraar te Enschede toe te laten, in be spreking. De motiveering van minister Van Karnebeek, dat die noodzakelijk was om de toenaderingspogingen tot België niet te bemoeilijken, scheen maar weinig te voldoen. Naar de zelfstandigheidspolitiek in formeerde de heer Dresselhuys. En de heer Gerretsen klaagde over te weinig contact tusschen buitenlandsclie zaken en het parlement. Briefkaarten buitenland VOETBAL. Haarlem—Stormvogels I—O. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. 2 ongemeübKamers Ie huur Net meisje Prima Ratiné voor Overjassen, best blauw Laken en Duffel voor Costuums. W&F* Levering binnen 8 dagen Aanbevelend, Oedurende de week van 14 tot en met 20 December 1922 kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen62 Hollandsche 35 Duitsche stoomtrawlers, 1 Engelsche IJslander, *1 stoom-, 20 zeiiloggers, 4 sloe pen en 24 kustvisschers. j De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f1222.tot f5285. Duitsche Stoomtrawlers f1175.f4613. Engelsche IJslander Stoomtrawlers f f 9645. Stoomloggers f f 466.— Zeiiloggers f 370.— f 922.— Sloepen f 1348.— f 1876. terwijl de kustvisschers totaal f 1858.— be- somden. De aanvoer bestond uit 785.103 K. O. trawlvisch, 9480 K.G. beugvisch en65620 K. O. IJslandvisch. De totaal opbrengst bedroeg f293.263.12. g- Yarmouth 2. Paul Krause, Mannheim 13. Emmy Pibbig, Hamburg 14. G. Plug, Yarmouth SPORT. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand December 1922. Brieven binnenland 1. Mej. W. Keyzer, den Haag 2. Cdt. Vrije Lsm. Afd., Haarlem 3. T. Warmolts, Amsterdam Briefkaarten binnenland 4. Mientje Ketelaar, Eindhoven 5. A. H. de Vos, 's Hertogenbosch 6. IJ. Norbart, Assendelft 7. Mej. Stengewis, J.J. de Boer, 8. zonder Brieven buitenland 9. Jos. Martin Post-asst. Wiesbaden 10. idem !J adres idem Zooals wij reeds meldden benutte Storm vogels den vrijen Zondag van den 24 Dec. door het spelen van een friendly game tegen den eersten klasser „Haarlem", op het terrein van deze vereeniging aan den Schoterweg. In aanmerking genomen, dat het hier een vriendschappelijken wedstrijd gold, waren zeer veel liefhebbers, waaronder vele IJmuidenaars, opgetrokken, om van dit treffen tusschen nummer laatst van de eerste klas en nummer één van de Over gangsklasse getuigen te zijn. Dat den Haarlemmers en den IJmuidenaars de ken nismaking resp. met het Overgangsklasse- spel en het eerste-klasse-spel meegevallen is, gelooven we niet, want geen oogenblik werden we op hoogstaand-spel vergast. Toch stond het spel van „Haarlem" op hooger peil dan dat van Stormvogels. Wat direct opviel, was wel het feit, dat de Haarlem-voorhoede veel meer vrij spel had, dan de Stormvogels-dito. Dit kwam, door dat het opstellen van de Haarlem-verdedi ging veel beter was dan van die van Stormvogels, waar de backs, waarschijnlijk door het breede veld, zich veel te weinig met de buitenspelers bemoeiden. Een andere reden, waarom de Stormvogels-voorhoede zoo weinig vrij spel had, was, dat er in deze linie veel te weinig op den buitenman gespeeld werd, een fout, zoowel van den midvoor, als de half-backs. We hadden er zoo op gerekend, dat Blinkhoff Sr. het publiek eens had laten zien, wat loopen en schieten was. Ook hierin zijn we teleurgesteld. Als eenige oorzaak meenen we daardoor te moeten aanvoeren, wat we indertijd al eens schre ven „Blinkhoff Sr. is de inan van den trough-pass en er is niemand, die hem er een geeft". Als we iemand uit de voorhoede zouden roemen, zou het Oldenburg Sr. zijn. Hij heeft verscheidene rushes ondernomen en ze meestal besloten met mooie voorzetten, waarvan er echter geen een benut werd. Van de half-backs hebben vooral Bakker en Vermaak heel wat aanvallen tot staan gebracht. Wat we echter nóch in hen, nóch in een der overige verdedigers, zoo wel blauw-witte als rood-blauwe, hebben kunnen bewonderen, was het plaatsen. Vrijwel regelmatig werd de bal hoog naar voren geplaatst, waar de resp. verdedigers gemakkelijk konden wegtrappen. De beide keepers hebben goed werk verricht, vooral Angenent, die veel meer heeft te doen gehad dan Terhorst. De o overwinning voor Haarlem geeft nu juist niet bepaald de verhouding weer. Een gelijk spel ware zeker beter geweest. Scheidsrechter Vrugt leidde den kalmen wedstrijd uitstekend. ADYEKTENTIES en 1 ongemeub. Zitslaapkamer te huur- Acjr. bur. van dit blad. de kantoorlokalen van de Boaz- bank. Aanvragen bij den Boek houder, G. W. Jimmink, Kanaalstr. 37 rd., IJmuiden. gevraagd P. G. aanm. 's avonds na 8 uur, Kennemerlaan 50. last hebt vanverstopping (trage ontlasting) gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofd pijn, geen eetlust, slechte spijs vertering enz., neem dan Wor- telboer's Kruiden of Wortel- boer's Pillen van Jacoba Maria Worielboer en gij zijt spoedig weer herstelt. Overal verkrijg baar 60 cent. StephensonstraathoekHuigensstraat Geopend van v.m. 7 uur tot n.m. 5 uur, Vrijdag tot 6 uur, Zaterdag tot 9 uur. DAGELIJKS VERKRIJGBAAR Tel. 136. Gehakt Gehakt Lappen Vet Vet per 3 3 pond pond f 0.50 f 1.25 f 1.50 f 0.80 f 2.25 Lappen extra mooi per 5 ons f 0.70 Rib en Baklappen H f 0.75 Roastbeaf f 0.80 Rollade f 0.80 Biefstuk f 1. Nog slechts heden WOENSDAG en DONDERDAG aanvang 8.15 uur, het schitterende filmwerk: Levensbeeld in 5 afdeelingen. Klucht in 2 afdeelingen. Last- en personenwagens, uit voorraad leverbaar voor alle soorten VISITEKAARTEN Aanbevelend, KANAALSTR. 56 - t. h. Postkantoor - IJMUIDER DROOISTERJJ I

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2