G. Oopd Gramophones en Platen GROOTE HOUTSTRAAT 108 HAARLEM. zou zijn, of anders zich van stemming zou hebben onthouden. En dan zegt men, dat het heel anders geloopen zou zijn, als de heer Schilling tegenwoordig zou zijn geweest. Spr. zegt dat wij raadsleden ook niet tevreden waren, dat het loon niet hooger kon zijn, maar wij werden voor de consequentie ge steld en moesten die aanvaarden. Spr. oefent critiek uit op de aangeno men motie. De heer Schilling noemt het door den heer Wardenaar gesprokene een raads lid onwaardig. Spr. betreurt het dat de heer Wardenaar zoo weinig collegiali teit aan den dag legt tegenover zijn me deleden. Spr. vraagt wie is de heer Wardenaar, vroeger kende niemand hem en nu nog niet. Namens wie zit de heer Wardenaar hier, vraagt spr. Hij is hier bij ongeluk gekomen, als telcandi- daat op een protestlijst en gaat er even gauw weer uit. Spr. zegt dat de raad zeker niet aan zijn leiband loopt. Dat de S. D. A. P. in dezen raad invloed heeft, komt omdat een groote massa achter haar staat. Wij hebben hier 5 vertegenwoordigers en spr. hoopt dat dit getal nog zal worden uitgebreid. De Voorzitter: Nu tot de orde, mijn heer Schilling. De heer Schilling wijst er op dat er den laatsten tijd werkloozen zijn aan genomen aan de Papierfabriek. Deze verdienen met houtschillen f 2.50 per Meter in taakwerk, wat veel te kort is. Spr. hoopt dat als het tot een conflict aan de Papierfabriek mocht komen, de menschen weer bij de werkverschaffing terecht kunnen. Spr. zegt voorts dat de motie op de vergadering van den I Jmuider Bestuur- dersbond is aangenomen met algemee- ne stemmen, waarbij zéker 200 Chr. ar beiders tegenwoordig waren. De heer Vermeulen zou liever niet spreken over een conflict, dat er nog niet is. Dé heer Schilling zegt het genoemd te hebben, omdat men met de werkloo zen maar niet kan doen wat men wil. De heer Wardenaar zegt niet te kun nen begrijpen dat 200 Chr. arbeiders vóór de motie op de vergadering van den I Jm. Bestuurdersbond hebben kun nen .stemmen, daar er hier een adres van de Chr. en R.K. organisaties is. De heer Schilling: Van de besturen, niet van de arbeiders. De heer Dunnebier zegt het streven van de directie der Papierfabriek alles zins sympathiek te achten, n.l. ter be strijding der werkloosheid, omdat het werk ook machinaal had kunnen ge schieden. De heer Wardenaar: Dat is niet mo gelijk. Na nog eenige discussie worden de gevraagde credieten verleend. Tegen de heer Tusenius. Goedgekeurd wordt het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit, betref fende de toekenning van studietoelagen voor het volgen van onderwijs aan een gymnasium of de daarmede gelijkge stelde klassen van een lyceum. Bij het voorstel tot uitbreiding en verbouw der openbare lagere school D te Velseroord zegt de heer Vermeulen het benoodigde bedrag rijkelijk hoog te vinden. Het komt op f 12000 per lokaal en dat hebben we in den duursten tijd nog niet betaald. Spr. vraagt voorts of de uitbreiding in denzelfden bouwtrant als de bestaande zal geschieden, of schoon spr. dezen niet kan bewonderen. Ook de heer Tusenius vindt het be drag zeer hoog. Spr. meent dat een gym nastiekzaal voor school D nog niet noo- dig is, die van school II kan best dienst doen voor school D ook. Het voorstel wordt goedgekeurd en een crediet van f 61200 verleend. Tégen de heeren Tusenius en Poortenaar. Goedgekeurd wordt het voorstel tot samenvoeging van het 7e leerjaar van school B met dat van school C en in verband daarmede de overplaatsing van een onderwijzeres van school B naar school C te IJmuiden. Op het verzoek van de afd. Velser oord der S. D. A. P. om ten behoeve van een door haar opgerichten ontwikke lingscursus gebruik te mogen maken van een lokaal van §chool H te Velser oord, wordt besloten dit verzoek in te willigen onder de gebruikelijke voor waarden en daaraan toe te voegen de bepaling dat in de lokalen der gemelde school geen leerstellingen mogen wor den gepropageerd ten dienste van de een of andere partij. Goedgekeurd wordt de vaststelling van een concept-adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, inzake de classificatie der gemeenten volgens het bezoldigingsbesluit. Het punt tot goedkeuring eener sup- pletoire begrooting van het R.K. Burg. Armbestuur voor 1922 wordt van de agenda afgevoerd. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Tusenius vraagt of de Voor zitter de raadsleden eens in de gelegen heid wil stellen, desnoods in besloten zitting, eens hun meening te zeggen over de ontslagen bij de politie. Spr. heeft opgemerkt dat er in het politie corps daarover geen prettige geest heerscht, men meent daar dat men rechteloos is. De Voorzitter: U kunt u hierop zelf het antwoord wel geven. Niemand in het corps is rechteloos, bij ontslag kan men zich beklagen of wenden tot het scheidsgerecht. Bij een uitspraak van het scheidsgerecht legt spr. zich neer, wat in geen enkele andere gemeente ge schiedt. De heer Schilling zegt dat deze men schen op de ergste wijze gedupeerd worden, zelfs de flinkste agenten. Het lijkt wel een kadaver-dicipline. Daarom is er die slechte geest. De Voorzitter: Dat is hun eigen schuld Laten ze dan bij mij komen of het hoo- gerop zoeken. De heer Schilling vraagt of de vroege re commissie nog niet eens vergaderen kan. Spr. meent dat die er nog steeds is De Voorzitter: In uwe fantasie. De heer Schilling: Dan heb ik hier, toen u de commissie ontbonden hebt, zeker ook in de fantasie gezeten. De Voorzitter: Er bestaat wel een commissie van overleg en daar is u lid van. De heer Tusenius merkt op dat het officiëele raadsverslag thans buiten de gemeente gedrukt wordt. Kan er niet eens worden bekend gemaakt, waar men zich kan abonneeren? De Voorzitter zegt dit toe. De heer Peek vraagt of de pas bestra te Hagelingerweg nu nog een modder poel móet blijven. De heer Sluiters vraagt niet te straf op te treden bij het innen der straatbe lasting, de heer Diependaal wijst op een vuilnisbelt aan 't eind van den Duin- lustparkweg. De heer Schilling vraagt zoo nu en dan reiniging der straten. De heer Vermeulen wil bij deze laat ste vergadering in het oude jaar Burg. en Weth. een goeden uitgang wenschen en hoopt dat ze ook in het nieuwe jaar wijsheid, kracht en gezondheid zullen ontvangen, om weder hun moeilijke taak te vervullen. De Voorzitter dankt namens de wet houders voor deze goede wenschen en wenscht wederkeerig den raadsleden een zalige jaarswisseling toe. Daarop neemt de heer Landeweert het voorzitterschap over en zijn de be noemingen aan de orde. Tot leeraar in de Engelsche taal aan de Visscherijschool Wordt, na loting met den heer G. Severs, benoemd de heer J. H. van Dalen. Tot leden van het Schaalarmbestuur worden benoemd Mevr. C. F. Sinjewel- Bussing en Mevr. T. Tismeer-de Waard te IJmuiden. In de vacature J. Smit wordt benoemd de heer G. v. d. Pijl te Velseroord met 8 stemmen. Op de heer J. Heiligers (bui ten de voordracht om) waren ook 8 stemmen uitgebracht. Tot lid van het R.K. Burg. Armbe stuur wordt beno^nd de heer J. P. Handgraaf. Verder worden benoemd de leden der verschillende raadscommissies, plaat selijk schooltoezicht enz. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer Tusenius bericht ons, niet aanwezig te zijn geweest geduren de het eerste deel der gemeenteraads vergadering van 8 December 1922. Aan de firma P. Heere en Zn. is vergunning verleend tot het oprichten van een bakkerij en een slachtplaats achter een winkelhuis aan de James Wattstraat; aan de Holl. Spoorweg Mij. tot het bouwen van een houten woning op het stationsemplacement alhier, aan P. Cupido tot het verbouwen van het perceel Annastraat 5 tot woon- en win kelhuis. Mej. II. C. M. Erdtsieck, onder wijzeres aan school A alhier, is in gelij ke betrekking benoemd aan een open bare school te Haarlem. Gevonden voorv/erpen. Een huissleutel, een groene dames ceintuur; een verguld kettinkje, een boezelaar met waschgoed, een zwart wollen doek. De sluisbouw te IJmuiden. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van het negende hoofdstuk der Staatsbegrooting over het dienstjaar 1922. In deze Memorie merkt de Minister op, dat voor den bouw van de schutsluis e.a. te IJmuiden op 1 November 1922 in ronde som was uitgegeven f 2.900.000, waaronder begrepen is een bedrag van f 1.600.000 voor onteigening en hetgeen daarmede samen hangt. Betreffende de inrichting van het eigenlijke sluislichaam, waarin de beweeg bare waterkeeringen worden aangebracht, en de inrichting der riolen voor de vulling en de lediging der schutkolk, is een nader onderzoek gaande, waarvan zal afhangen de definitieve beslissing omtrent de voor sluislichaam en schutkolk te volgen fun- deeringswijze. Verwacht mag worden, dat tegen Maart 1923 de resultaten van bedoeld onderzoek bekend en bewerkt zuilen zijn, zoodat daarna de hoofdtrekken van het plan voor de sluis kunnen worden vastge steld. Vermoedelijk zal het definitieve plan in 1923 zoover zijn gevorderd, dat nog in den loop van dit jaar met den sluisbouw kan worden aangevangen. Inmiddels wordt de zandopruiming tot het vormen van den sluisput voortgezet. De sluiswerken kunnen voltooid zijn ongeveer 5 jaar na den aan vang van den bouw van het sluislichaam. Bij het bovenstaande is rekening gehouden met normale omstandigheden, ook ten aan zien van de financiering van het werk. De IJmuider Schaakclub organiseer! tegen a.s. Woensdagavond in haar club lokaal (benedenzaal Hotel „Nommer Een") een simultaan séance, te geven door den heer Puts, een van de beste Haarlemsche schakers. Naar wij vernemen kunnen ook niet-leden aan deze séance deelnemen. Ge zien de groote belangstelling het vor'g jaar, voor de match tegen den heer Schelfhout, zu len ongetwijfeld ook thans wederom vele liefhebbers van dit edele spel van deze gelegenheid gebruik maken. Er wordt om half acht begonnen, terwijl de deelname geheel kosteloos is. VELSEROORD. Mej. E. A. A. Cense, onderwijzeres aan schoot D alhier, is benoerttd aan de school der Bloemendaalsche schoolver- eeniging. Aan F. J. Kockx is vergunning verleend tot het bouwen van een tim mermanswerkplaats met kantoor aan De Ratelstraat alhier. VELSEN. Hgt adres, dat door den gemeen teraad aan den Minister van Binnen landsche Zaken inzake de classificatie der gemeenten gezonden is, luidt als volgtr De raad der gemeente Velsen enz. heeft de eer Uw Exc. te verzoeken, te bepalen dat de geheele gemeente Velsen worde gerangschikt in de eerste klasse Thans zijn de afdeelingen Jan Gijsen- vaart, Santpoort en Driehuis-Wester- veld gegroepeerd in de 2e klasse, terwijl het overige deel der gemeente in de le" klasse is gebracht. De omstandigheden, welke er toe ge leid hebben het overgroote deel dezer gemeente te rangschikken in de le klas se, zijn nog ongewijzigd en er bestaat geen redelijk motief om Jan Gijsenvaart Santpoort en Driehuis-Westervekl la ger te klassificeeren, aangezien de le vensbehoeften daar niet minder in prijs zijn dan te IJmuiden, Velsen, Velser oord en Wijkeroog. Ook eerstgenoemde afdeelingen behooren dus in de le klas se te worden gesteld. De levensstandaard in deze gemeente is, mede ook door de hooge huren, hoo ger dan in Amsterdam. Dit zal u tevens kunnen blijken uit de prijzenlijst van 1925 October 1922, welke door den Burgemeester aan den Commissaris der Koningin ig meegedeeld. Vele ver- bruiksartikelen, vooral kleeding en schoeisel, welke niet op die lijst voor komen, zijn in Amsterdam belangrijk goedkooper te verkrijgen dan in deze gemeente. De arbeider A. T. wonende te Be verwijk, had terwijl hij werkzaam was in een der windverhitters van het Iloogovenbedrijf, het ongeluk een los staande ladder tegen zijn lichaaih te krijgen, waardoor hij van een hoogte van 3V2 M. viel. Zijn toestand was naar-, 111. Dbl. meldt, van dien aard, dat ovex1- brenging naar een gasthuis in Haarlem noodig werd geoordeeld. Na ruim 2 da gen buiten kennis te zijn geweest, is hij thans tot bewustzijn gekomen ep. zijn toestand redelijk wel. BINNENLAND. Zaterdagavond en Zondag den ge- heelen dag hield de Jongenlieden Geheel Onthoudersbond, waarvan te IJmuiden en Wijkeroog een afdeeling bestaat, zijn jubi leumscongres in het Brongebouw te Haarlem, ter herdenking van zijn 10-jarig bestaan. De Zaterdagavond werd besteed aan het opvoeren van een tooneelstuk, geheel door eigen krachten gespeeld, alsmede zang van de Haagsche afdeeling. De avond slaagde uitstekend. De Zondag werd besteed aan het 10 jarig verslag, tevens werden af gevaardigden gelegenheid gegeven het con gres toe te spreken. Allereerst nam Mr. F. G. W. Alsum, Inspecteur der Volksge zondheid afd. Drankbestrijding, het woord. Hij feliciteerde den Bond en hoopte, dat hij zijn strijd met veel enthousiasme zóu doorzetten. Daarna sprak de heer Ploeg namens de O. V. vereen, hij spoorde aan, het gelid zooveel mogelijk één te houden, zonder wederzijdsche bestrijding. Ook Dr. K. C. de Jong sprak nog eenige waar- deerende woorden namens de Artsen Geh. Onth. Vereen. Zeg mij, hos ge uw wasch behandelt. En ik zeg U, wat gij zyt Hoe? G0 wascht nog als Grootmoe, Gij, een kind van onzen tfld? Toe, bekeert U neemt een VELO, 't Ideaal van elke vrouw. Dat i's afdoend. Met de VELO Wascht U schoon, en O zoo gauw 1 Adres: Vertegenw. Damstraat S Haarlem. LEVERT Handels- en Boekdrukwerken spoedig, prima uitgevoerd en tegen uiterst billijke prijzen 8 HIS MASTERS VOICE

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 10