ORGAAN V BIOSCOOP „FLORA' No. 18 Zaterdag 30 December 1923 8e Jaargang Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post (1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMÜ1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 6 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Klein* Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bH DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, dech aan ens bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. Voert de drooglegging naar de cel of naar de auto? De Engelsche journalist Harold Spengler heeft een studiereis gemaakt door Amerika en schrijft ook over zijn bevindingen om trent de drooglegging. Er wordt vooral nog veel whiskey in de Ver. Staten ge dronken. De overtreders der verbodswet zijn de welgesteiden. De armen leven de wet na en onderhen ziet men de goede werking ervan. Het spoedig herstel van de malaise wordt door velen in Amerika toegeschreven aan de drooglegging. Een hooge officier van het Heilsleger deelde Spengler mee, dat er gevangenissen leeg staan en er geen gevangenen meer zedelijk verbeterd en voor de maatschappij geschikt gemaakt behoeven te worden. Er is een sterke vermindering der misdadigheid. De dronkaard van vroeger rijdt thans van zijn bespaard geld in een auto. De reusachtige toename der auto's er zijn er nu 11 millioen op een bevolking van llOmililoen is een der gevolgen van de verbodswet. Dat alles is mooi, bijna te mooi, om het te gelooven. Maar volgens het Amerik. Departement van Handel is de werkelijkheid anders. In 43 staten is de bevolking der gevangenissen van 1917 verdrievoudigd, en in drie staten zijn 559 gevangenissen nieuw gebouwd. De grootste behoefte aan nieuwe gevan genissen is daar, waar de voorstanders der verbodswet het talrijkst en ijverigst zijn. Er zijn echter ook staten, waar de misdadigheid inderdaad is afgenomen. Men moet dus de conclusie maken, dat er meer misdaden gebeuren, naar mate er minder gedronken, althans ijverig tegen drankgebruik gestreden, wordt. Dat alles is zonderling, a! te zonderling, om waar te zijn Zulke tegenstrijdigheden vinden we telkens in de verhalen over de werking her ver bodswet. 'Het h daarom goed, dat onze sterkste organisatie van drankbestrijders, de N. V. een paar leden naar de Ver. Staten zendt, om daar ter plaatse een onderzoek in te stellen. Zijn hun indrukken gunstig, als van Prof. Siotemaker de Bruine, dan zal het echter wel heeten Die blauwe mannen hebben alles door hun blauwen bril bekeken. Zij zijn niet onpartijdig en hun oordeel is daarom niet vertrouwbaar. Voor ons staan eenige dingen vast. Er wordt ongetwijfeld in Amerika veel gesmok- keld en gedronken. Toch heeft de verbods wet effect van beteekenis gehad anders zou een man als president Harding haar om haar werking niet zoo warm prijzen en zouden de vrienden van den alkohol niet een internationale campagne tegen haar voeren. Zij wordt beter nageleefd op het land dan in de steden, beter in de oude verbodsstaten dan in de staten, waar het verbod iets nieuws is, beter in de kleinere dan in de wereldsteden. Ze wordt door de autoriteiten niet overal even gestreng toegepast. Het aantal geconstateerde over tredingen zal wel het grootst zijn, daar waar de drankbestrijding het actiefst is en de overheid het sterkst aanport. Afnemend drankgebruik is ook afnemende criminaliteit. Er is echter een zeer groot getal overtreders der verbodswet en dus ook van nieuwe gasten der staatshotels, waar men geen zilveren'maar houten Iepels gebruikt. Er zijn meerdere oorzaken, die de icijfers der criminaliteit doen dalen en rijzen. Tijdens den oorlog waren een paar millioen jonge mannen in Amerika onder de wapenen van den leeftijd, waar op de aanleg tot misdadigheid het meest werkzaam is. De demobilisatie zal ongetwijfeld politie en justitie vele nieuwe klanten bezorgd hebben. Daarmee moet dan ook rekening gehouden worden bij het oordeel over de jongste criminaliteitscijfers. Het is hier bijna onmogelijk eenigszins een oordeel te vormen over de resultaten der drooglegging, maar het zal zelfs in Amerika niet makkelijk zijn, de werkelijkheid te leeren kennen. Laat de wet tien jaar werken en dan weet men beter, of zij een succes is. We zijn overtuigd, dat dit het geval zal blijken te zijn, wanneer deze wet zoolang tegen de eeuwenoude, sterke drinkgewoonte kan ingaan en het geslacht, dat van ouds aan een borrel gewoon is almeer plaats moet maken voor het geslacht, dat in „droogheid" geboren is. De malaise In de geesten. In de zakenwereld is het tegenwoordig een afwachten, een schuilen, totdat de bui der malaise voorbijgedreven zal zijn en men is overtuigd, dat het nog lang zoo ver niet is. Er zijn sombere vooruitzichten, telkens komen nieuwe donkere wolken opzetten en men wacht daarom met nieuwe onder nemingen en vergroot doordoor de malaise met al haar slechte gevolgen" voor heel de bevolking. Minister Aalberse heeft in zijn rede bij de begrooting vertelt van een man, die overal rondreist, fabrieken sticht en relaties aanknoopt. Een energiek man, die hem o.a. zeide Ik meen, dat het groote bezwaar en de groote oorzaak dezer malaise is, dat de ondernemers de zaak vee! te ^wart inzien. In geef toe, dat men niet te optimistisch moet zijn, maar de groote oorzaak der malaise is algemeen een te groot pessimisme bij de zakenmenschen. 't Is de oude waarheidmoed verloren, al verloren. Wifi zich aan zijn ziekte mei haar gevoel van onlust en zwakte over geeft, is dubbel ziek. Maar wie vast gelooft in een paar dagen weer beter te zijn en op het kleinste "teeken van beterschap acht geeft, zal daardoor het proces van genezing in de hand werken. De tegenwoordige malaise heeft ook een zielkundigen grond er is ongerustheid, onzekerheid, moedeloos heid dat alles verergert de malaise, ver hindert althans het herstel. De N. R. Crt. wijst ook cp dit afwachten. Men wacht, totdat de zaken in Oostenn k weer voor elkaar zijn, totdat Rusland toe schietelijker is geworden, totdat de mark vastigheid zal hebben gekregen, totdat er eindelijk een conferentie komt, die meer geeft dan woorden alleen. Men vergeet, dat door het wegvallen van Duitschland en Rusland als consumenten nieuwe wegen gezocht en ingeslagen moeten worden We hebben meer mannen noodig van het wagend winnen en winnend wagen dan van het waakzaam wachten. Wie geen sprong waagt, komt niet over de wijde sloot. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op den Tweeden Kerstdag werd zekere J. W. in de Amsteistraat door de politie aangehouden wegens dronkenschap. Onder hevig verzet is de man in arrest gesteld. De onlangs te Haarlem gearresteerde en aldaar wonende O. O., verdacht van medeplichtigheid van het tot zinken brengen van een visschersvaartuig, is weer in vrijheid gesteld. De reserve-le luitenant E. H. M. Mutsaers alhier, wordt van het 17e Reg. Infanterie overgeplaatst bij de School- compagnie van den Motordienst te Haarlem. Kerstfeestviering. Het Kerstfeest der Zondagsschool werd hier Woensdag avond in de Herv. Kerk gevierd. Den avond van den Tweeden Kerstdag was het eerst in de kerk te Velsen gevierd. Daar had Ds. Eggink de leiding. Des middags vertelde de heer de Wijs de Kerstgeschie denis en; Mej. W. Nijhcut een vei haal, des hieraan deel. Het beete adres voor 4 Prima Contdsteuie Yetten. H aBINGKADE VELSEROORD Geeft altijd het mcoiste, altijd het nieuwste avonds werd het verhaal verteld door den heer J. Luit en Je Kerstgeschiedenis door den heer L. Broeze. De prachtige Kerstboom werd toen naar hier overgebracht en 's avonds had Ds. Kroese voor een volle kerk de leiding. Des middags had Mej. A. C. Nijhout de Kerstgeschiedenis aan de kleintjes verteld en Mej. M. Blom een verhaal. Des avonds waren de heeren Broeze en Luit weer aan 't woord. Dat de kinderen veel genoten, behoeven we niet te zeggen, want wij ouderen genieten elk jaar mee. VELSEN. Bij de gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid van het college van notabelen der Ned.^iierv. Gemeente is gekozen de heer D. Schuyt. De heer J. Deinum had zich teruggetrokken. Gevonden voorwerpen' waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te Wijkeroog Een donkerbruine hond (teef); een jonge bruine herdershond; een nummerplaat van een motorrijtuig (G 22932). Arbeidsbemiddeling Velsen. Ais werkloos ingeschreven op 23 Dec. 1922: 1 letterzetter2 meubelmakers 9 schil ders 2 metselaars; 26 timmerlieden; 1 mach. houtbewerker2 zeilmakers; 1 boet ster4 mandenmakers7 kuipers4 kantoor bedienden 11 zeevisschers1 bakker; 1 revolverklinker7 bankwerkers1 plaat werker 1 chauffeur1 koperslager4 loodgieters2 ketelmakers1 montage werker 4 machinisten; 10 stokers; 1 scheepstimmerman; 211 los arbeiders. V Vergadering S. D. A. P. SPORT. VOETBAL. Algem. Vergadering „Stormvogels", Onder voorzitterschap van den heerjac de Nobel, kwam „Stormvogels" Vrijdag LI. in een buitengewone spoedeischende ver gadering bijeen, hoofdzakelijk ter bespreking van de vraag, of de aanstelling van een trainer gewenscht was. Heel veel Storm vogels-leden hadden blijk van belangstelling gegeven. De voorzitter begint met allen hartelijk welkom te heeten en te wijzen op het feit, dat deze vergadering niet belegd is naar HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 nnr, Willemsbeekwag 42, Velser oord. Hat onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema alt Haarlem, Voorzitter van het Consaltatiebareau aldaar. aanleiding van de nederlaag tegen O. D. S Reeds eenige weken geleden waren in den boezem van het bestuur plannen ontstaan om te komen tot het aanstellen van een trainer. Nu spr. het toch over de nederlaag tegen O. D. S. heeft, wil hij ?r tevens op wijzen, dat Stormvogels, hoewel met de nederlaag voor oogen, geen oogenblik unfair heeft gespeeld. Hij hoopt, dat Storm vogels op dit pad zal doorgaan. Zich tot de spelers van het 2de elftal wendend, hoopt hij, dat deze er voor zullen zorgen, dat dit seizoen het kampioenschap van den H. V. B. wordt behaald, opdat zij het volgend jaar in den N. V. B. kunnen uitkomen. Nadat door den heer Stafleu de notulen van de vorige vergadering zijn voorgeiezen, die onveranderd worden goedgekeurd, wordt overgegaan tot het volgend punt der agenda Het aanstellen van een trainer. Na eenige mededeelingen van den voor zitter, waaruit blijkt, dat een trainer hooge eischen stelt, komen de tongen der aan wezigen los. Allen zijn het er over eens, dat een tramer noodzakelijk is. Op voorstel van den heer Carst wordt tenslotte het bestuur machtiging verieend, rekening houdend met de op- en aanmerkingen dezen avond gemaakt, onderhandelingen met een trainer te voeren. Het bestuur zal een com missie van 10 personen benoemen, die plannen zal beramen, teneinde de kosten te dekken. Waar op de tribune nog steeds een schuld rust, zal een commissie van eenige dames en heeren trachten op de een of andere wijze van deze schuld af te komen. Ook werd een tweede feestavond in het vooruitzicht gesteld. Nadat de voorzitter enkele „rondvragers" had beantwoord, werd de vergadering ge sloten. BINNENLAND. De Statenverkiezingen in Noord-Holland. De candidaten van den Vrijz. Dem. Bond voor de Statenverkiezing in de kieskringen Haarlem, Velsen en Weesp zijn in alpha- betische volgorde W. B. van Aken, Naardenmevr. Avis Dekker Beverwijk A. G. Boes, Haarlem E. W. Goedhart, idem.P. Groenhart, NaardenMej. M. Hugenholtz, Haarlem C. J. Kruisweg, BussumH. v. Leeuwen, Schoten; W. G. J. Meyer, Velsen J. Over. Haarlem; J. G. H. Pruschen, Schoten P.J, Ravestein, Hilversum Mr. M. Slingenberg. Haarlem mevr. VromansRit, Schoten; Over de volgorde moet nog in de kies kringen gestemd worden. Faillissementen la Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Dec. in Nederland uitgesproken 86 faillissemen ten tegen 55 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met ^22 Dec. 1922 3149 faillissementen tegenover 2166 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. POSTERIJEN. Postkantoor Velsen. Terugontvangen in de le helft der maand December 1922. Brieven binnenland 1. - Burgemeester, Velsen 2. idem idem 3. Wed. A. v. Noort, Heilo 4. zonder adres Briefkaarten binnenland 5. zonder adres 6. idem 7. idem Ingezonde mededeeling'en 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met^5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling werden de gewone prijzen berekend Advertenties /adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen VELSEROORD. Vrijdagavond werd de vervolgverga- dering gehouden. Nadat in een vorige vergadering meer huishoudelijke zaken waren af gehandeld was men blijven steken in een debat over de houding van de -aadsleden in de raadsvergaderingen. Men meldt daarover aan Hl. Dbl. het volgende: De heer Boorda had als secretaris der raadsfractie verslag uitgebracht van het werk der raadsleden in het af- geloopen jaar. Naar aanleiding hiervan ontstond een zeer uitgebreid debat. Hieraan na men deel de heeren v. d. Horst, v. Ha- melen en Aalderink. Bepaalde de eer ste zich tot enkele op- en aanmerkingen de beide andere heeren hielden een lange rede waarin zij protesteerden tegen de houding van wethouder Lan deweert, bij de behandeling van de verordening op de inkomstenbelasting voor den verlaagden aftrek en ten tweede door de overplaatsing van den heer van Hameien als onderwijzer van school D naar school H. Hierdoor zou volgens genoemde hee ren, de zaak der S. D. A. P. ten zeerste zijn geschaad. De debaters werden voor zoover zij kritiek hadden uitge bracht op het werk der fractie in hoofd zaak beantwoord door den heer Schil ling als voorzitter. Evenwel namen ook de andere leden De persoonlijke aanval op wethou der Landeweert werd door hem zelf beantwoord. Hij toonde aan dat hij in de kwestie der overplaatsing niet an ders had kunnen handelen, en dat dit was geschied in het belang van het on derwijs en in het belang der betrokke nen, die absoluut niet bij elkaar hoor den. Het verwijt als zou spr. hiermee het partijbelang hebben geschaad, wees hij met verontwaardiging van de hand, hierbij wijzende op zijn staat va,n dienst. De heer Schilling vulde nog het een en ander aan, er op wijzende dat ware hij wethouder geweest, het misschien anders zou zijn gegaan, maar hij had evenwel de vaste overtuiging dat de heer Landeweert niets persoonlijks had bedoeld. Ook de heer Roelse mengde zich nog in het debat en was eveneens van mee ning dat geen oogenblik kwade trouw had voorgezeten. Door den heer Van Veen werd gewe zen op het feit dat in Den Haag en Rot terdam na een scherp protest van Al- barda en Heykoop de sociaal-democra ten voor den verlaagden aftrek hadden gestemd. Tot overeenstemming kon men echter niet komen, en tenslotte moest de voorzitter de discussies over deze zaak sluiten. Ingekomen was verder de volgende motie van de afdeeling „Velseroord". ,.De afd. Velseroord der S. D. A. P., in huishoudelijke vergadering hijeen op Dinsdag 21 December 1922, kennis ge nomen hebbende Van de wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van de plaatselijke inkomsten belasting, behandeld in de raadsverga dering van 31 October jl., bij welke be handeling de aftrek voor het noodzake lijk levensonderhoud van f 800 op f 700 werd teruggebracht, spreekt hare scherpe afkeuring uit over de houding van wethouder Landeweert, die hij aan nam, door zijn stem voor dit voorstel uit te brengen; en besluit deze motie ter behandeling in de eerst volgende federatie-ledenver gadering op te zenden aan het bestuur der gemeentelijke federatie Velsen. Verschillende sprekers drongen er bij de voorstellers op aan deze motie terug te nemen waartoe zij evenwel niet be reid waren. In stemming gebracht werd de motie met meerderheid van stem men aangenomen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen de heer L. v. Hameien in de plaats van den heer S. Baarda. De secre taris en penningmeester de heeren Kok en v. d. Nulft werden zonder tegenkan didaten herkozen. Daar het intusschen middernacht was geworden, sloot de voorzitter zon der aan de rondvraag toe te kunnen komen deze zeer belangrijke doch be wogen 'vergadering. SANTPOORT. Wij vestigen de bijzondere aan dacht van belangstellenden op het feit, dat Ds. H. E. van Wijngaarden,'voor ganger van de Vrije Gemeente te Am sterdam, Zondag 31 dezer om 10 uur te Santpoort in de Hervormde Kerk zal op treden. Dienzelfden dag zal Ds. S. A. Baljon uit Spaarndam om 8 uur het jaar kerke lijk besluiten. Een en ander in verband met de Italiaansche reis van onzen pre dikant.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1