ORGAAN VOOR DE- Gi NTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags Bericht. technische oliën en vetten BIOSCOOP „FLORA' Advertentiën Nieuwjaar groeten. No. 19 Woensdag 3 Januari 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Aoonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" adres voor redactie en administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mededeehngen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ctB. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.25, iedere regel meer 28 ets, Kleine advertenties en familiebcriehten zoomede vercenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, tan 1 tot en met 5 regelB f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .,adre8 bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertentios ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets.' verhoogd voor adrertenties van buiten de gemeente Velsen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nnr Ingezonden wordt gaan plaatsing in hat Zatardagnnmmer gagarandaard. Elaine Advertentie! Familieberichten kasten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per repel. Ml DRINGEND VERZOEE om bij verhuizing het qnde en het nieuwe adres, NIET aan den loopar, doch aan ans bu reau WILLEMSPLEIN 11, ep te geven. De Administratie. Wegens het conflict in de Boek- rukkerijbedrijven verschijnt ons blad eden in beperkten omvang. De Administratie. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op Vrijdag 12 Januari zal te Haarlem 'orden aanbesteed het onderhoud van de 'erken der Visschershaven alhier gedu- tnde 1923. De raming bedraagt 39500. Aan den kommies le kl. bij de lirecte belastingen A. A. Ernens alhier is iet ingang van 1 januari eervol ontslag erleend. Op de gehouden tentoonstelling van e Vereeniging Nut en Sport te Haarlem ehouden op 30 en 31 Dec. en 1 Jan. j 1. ijn van de inzending van den heer H. lovenier alhier verschillende hoenders ekroond met eerste, eere en derde prijzen n eervolle vermeldingen. Het echtpaar T. van Houwelingen in e Oranjestraat, zal 11 dezer hun 50-jarige chtvereeniging herdenken. u b i 1 e u m. Den 2den Kerstdag herdacht le heer N. C.-Hin alhier den dag dat hij oor 25 jaar, als voorzitter van het R. K. 'arochiaal Armbestuur is opgetreden. In le kerk werd dit feit herdacht met een lechtige H. Mis, waarna de jubilaris en ijn medeleden aan de pastorie door den .eereerw. heer Pastoor B. Lasance werden ntvangen. Hierbij waren ook de echtgenoo- s en de kinderen van den heer Hin tegen- roordig. In een treffende toespraak huldig- e de Zeer Eerw. Pastoor den jubilaris en lerdachl al 't schoone, door dezen voor de rmen verricht. Vervolgens werd receptie ehouden in den familiekring, waarbij ook ie voorzitter en leden van het R. K. Bur jerlijk Armbestuur, waarvan de heer Hin id is, hun hulde kwamen betuigen. Een luldeblijk werd aangeboden door zijn mede- iestuurders, waarna in gulle feeststemming net huisgenooten en vrienden de dag werd ;epasseerd. N. Hl. Ct. Het typografenconflict. De leden van den A. N. T. B. in dienst Ier N. V. Drukkerij Sinjewel, die Dinsdag- norgen den arbeid hadden nedergelegd, ïebben hedenmorgen op de nieuwe voor- vaarden het werk hervat. Bij de onlangs gehouden examens, er verkrijging van een diploma voor han lelscorrespondentie, afgenomen door de /ereeniging van Leeraren, slaagde voor Duitsch, o. a. onze plaatsgenoot de heer 3. Koster, opgeleid door den heer J. Kooi, zeeraar M. O. alhier. VELSEROORD, De Haarlemsche rechtbank veroor teelde H.J. R. varensgezel alhier, bij verstek, wegens vernieling tot f 25 boete of 10 Hagen hechtenis. H- D. ten Br., timmerman alhier, thans gedetineerd in het Huis van bewaring te Haarlem, werd wegens diefstal veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. VELSEN. Scheepvaart. In het jaar 1922 zijn alhier aangekomen 111 zeeschepen, waar van 110 stoomschepen en 1 zeelichter. Daarvan waren 24Nederlandsche, 32 Engelsche, 27 Duitsche, 7 Deensche, 12 Noorsche, 7 Zweedsche, 1 Belgisch en 1 Grieksch. Van deze schepen waren 44 geladen met papierhout, 41 met steenkolen, 12 met houtstof, 3 met stukgoed, 2 met cellulose en 2 met zwavelerts, 7 waren ledig. Er vertrokken eveneens 111 schepen, waarvan 110 stoomschepen en 1 zeelichter. Van deze vertrokken er 16 met restant lading, 7 waren geladen met fruit en 4 met stukgoed en fruit; 84 ledig. In 1922 was de scheepvaart belangrijk drukker dan het voorgaande jaar, toen hier slechts 56 schepen aankwamen. Bij het de vorige maand in den Haag gehouden examen van de Vereeniging van Mode-Vakscholen slaagde voor diploma coupeuse Mej. N. J. Bosman en voor diploma costumiere Mej. J. Bresser, beiden alhier. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen; M. de Meza—Stuurman, z.; M. J.-Muntendam—Kruiten, d.; A. L. H. VismanSteutel, z.; C. A. van Heijst— Mollevanger z.C. Oudendijk—Handgraaf, d.E. van RoonWaterlander, z.B. Clots Tijms, d.C. van BaarselKaan, d.; M. Verheij—Breggeman, z. en d.H. A. Bit- terling—van der Putle, d.; J. KosterBais, d.; A. J. KuijperNooij, d.; K. Schol- Koster, z.H. G. van den BergStoop, z. Gehuwd: J. van Wachèndorff van Rijn en J. B. Knegjes en A. Woud; P. E. Broek en C. van den Boogaard. Overleden: J. L. H. Perselaert, 71 j, weduwe van F. Th. Bruijnzeels; J. Scher- penhuijsen, 76 j., man van S. E. van der Steeg; S. F. de Klerk, 76 j. weduwe van A. de Rijck. A. F. K. Jaburg, 69 j.; E. M. Smit, 4 dagenG. Verdikt, 4 maandenH. Kou- wenhoven, 56 j. weduwe van J. Lub. Gevonden voorwerpen: waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te Wijkeroog: Een zilveren broche gemerkt R. J.W. een grijze dameshandschoeneen witte das. SANTPOORT. In de concertzaal „Zomerlust" had Woensdagavond een vergadering plaats der R. K. Kiesvereeniging, afd. Santpoort, welke maar matig was bezocht. Door den voorzitter, den heer J. P. Nijs sen, werd de vergadering met den Christe- lijken groet geopend. Door den heer Wesselman werd verslag uitgebracht als afgevaardigde naar den Prov Kieskring Velsen. Vervolgens was er verkie zing van een afgevaardigde naar den Prov. Kieskring, daar de heer Nijssen die voorheen afgevaardigde was, thans in 't bestuur van den Prov. Kieskring was benoemd. Na verschillende stemmingen werd geko zen de heer T. Heeremans, die zijn benoe ming aannam. Vervolgens kwam aan de orde de candi- daafsteiling voor de leden der Prov. Staten Een langdurige discussie had hierover plaats. Gekozen werden als No. 1 J. P. Nijssen al hier, No. 2 Dr. Droog van Heemstede en No. 3 Verkade van IJmuiden. Bij de bespreking actie tot afschaffing van den zomertijd, zeide de voorzitter, dat het bestuur reeds een voorbespreking had ge houden en het plan had opgevat een schrij- van te richten naar den afgevaardigde om rekening te houden met de vele tegenstan ders van den zomertijd op 't platteland. Door den heer Korsdam werd nu een kort- humoristisch stukje voorgelezen uit Land- en Tuinbouw L. T. B. Door de heeren J. J. Duin, J. Maarschalk en N. v. d. Putte, werd als voorstanders voor den zomertijd gesprokenhet resultaat was dat het grootste deel der vergadering zich voorstanders noemde van den zomertijd en alls HARIN&KADE VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste met 120.134 kub. meter inhoud en zijn naar zee vertrokken 2961 stoomschepen met 15.893.503 kub. meter en 88 zeilschepen met 138.523 kub. meter inhoud. Vischomzet. De vischomzet in de rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in December van dit jaar f933.104 tegen in December van het vorig jaar f957.627. De totaalomzet in 1922 be droeg fit.012.352 tegen in 1921 f 11.294.436. voor het behoud er v-.n, dus werd van ver dere actie afgezien. De rondvraag was niet belangrijk en daarna sloot de voorzitter on der dank en den Christelijken groet deze vergadering. N. Hl. Ct. Aan den heer J. Stapel is vergun ning verleend tot het verbouwen van liet perceel Hagelingerweg 11 tot een winkelhuis. Zooals men reeds in ons blad heeft kunnen lezen, onderneemt de predikant bij de Nfed. Herv. Gemeente, Dr G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, momenteel een reis naar Italië. Naar men ons wist mede te deelen ligt het in de bedoeling van Zijn Eerw. na zijn terugkeer iets omtrent zijn reis indrukken mede te deelen. De heer W. Korte te Jan Gijsenvaart herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de H. IJ.S. M. Vrijdag a.s. geeft het zoo gunstig bekend staande symphonie-orkest „Caeci- lia", directeur de heer Tusch, zijn tweede concert in dit seizoen. A1-; bijzonderheid kan hierbij worden gemeld en hiermede heeft „Caecilia" zeker een record bereikt dat, wanneer ieder donateur of kunstlievend lid van zijn twee plaatsbewijzen gebruik maakt of laat maken, .Zomerlust" geheel bezet is. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 30 Dec. 1922: 2 Letterzetters, 2 meubelmakers, 1 mach. houtbewerker, 10 schilders, 25 timmerlieden, 5 metselaars, 2 zeilmakers, 6 kuipers, 2 mandenmakers, 16 zeevisschers, 4 kantoor bedienden, 1 reiziger, 12 stokers, 1 machinist. 1 koperslager, 1 vuurwerker, 4 bankwerkers, 1 plaatwerker, 4 loodgieters, 1 revolver- klinker, 1 ketelmaker, 226 los arbeiders. SCHEEPVAART. In de week van 18 tot 25 December zijn hier uit zee binnengekomen 47 stoom schepen en naar zee vertrokken 44 stoom- schepen en 1 zeelichter. Waterstanden IJmuiden. Jan. 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m, 1 1.48 2.00 9.47 10.00 2 2.27 2.41 10.27 10.44 3 V.M. 3.07 3.20 11.07 11.27 4 3.48 4.01 11.47 0.08 oq 1.59 °'28 0.49 2.50 4.26 4.39 5.05 5.22 VISSCHERIJ. Examencommissie voor diplo ma's voor de zeevaart. Voor het jaar 1923 zijn benoemd in de Centrale Commissie voor de examens ter verkrijging van diplima's van stuurman en van schipper aan boord van zsevisschers- vaartuigen, alsmede van diploma's van schippers aan boord van kustvisschersvaar- tuigen: tot lid en voorzitter: de heer A.M. van Roosendaal, gep. kapitein-luitenant ter zee, te 's-Oravenhagetot lid en secretaris: de heer C. Lieuwen, directeur der Zeevaart en Visscherijschool te Scheveningen; tot leden de heeren: D. F. van Duyl, arts, te Scheveningen; J. J. Knaap, expert, te Scheveningen; G. Potjewijd, oud-gezag voerder, te 's-Oravenhage; tot plaatsver vangende leden de heeren: F. J. van den Biesen, oud-gezagvoerder-, te Scheveningen; G. Duyckink Sander, directeur der Vissche rijschool, te ijmuiden; J. J. V. Haak, arts, te 's-Gravenhage en J. A. Waleson, gep. hoofdofficier-machinist, te 's-Gravenhage. Gedurende de week van 21 tot en met 27 December 1922 kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen27 Hollandsche 21 Duitsche stoomtrawlers, 2 Motor-, 22 Zeilloggers, 2 Sloepen, 1 Stoombeuger en 2 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van, f 939.tot f4778. Duitsche Stoomtrawlers f 1123.f4155. Motorloggers f 558.— f 619. Zeilloggers f 151.f 926. Sloepen f1157.— f1341- Stoombeugers f f1695. terwijl de kustvisschers totaal f 45.— be- somden. De aanvoer bestonduit 369.447 K. G. trawlvisch en 3465 K. G. beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 137.243.11 BINNENLAND. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord, Gelukkig Nieuwjaar JAC. KEESJE— en echtoenoote H. PUTTINQ en echtoenoote (Babyartikelen en Lingeries) Kanaalstraat 47. p.f. J. BLEEKER, Timmerman, Metselaar en Aannemer, p.f. Velseroord. 1.08 Scheepvaartbeweging. Gedurende de maand December 1922 zijn te IJmuiden binnengekomen 244 stoom schepen met 1.318.286 kub. meter en 4 zeil schepen met 6323 kub. meter inhond en zijn naar zee vertrokken 249 stoomschepen met 1.400.668 kub.-meter en 8 zeilschepen met 17.318 kub. meter inhoud. In het geheele jaar 1922 zijn te IJmuiden binnengekomen 2924 stoomschepen met 15.640.714 kub. meter en 80 zeilschepen Naar wij vernemen zal aan de Huldiging van Hare Majesteit de Koningin bij Haar 25-jarig Regeeringsjubileum in 1923 ook deelgenomen worden door den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, de organisatie tot steun aan het Wettig Gezag, waarbij zich ongeveer 45000 verlofgangers van het leger hebben aangesloten. De huldiging door deze organisatie zal beslaan in de aanbieding van een album, bevattende een Eerbiedige Opdracht aan Hare Majesteit, welke eigen handig zal worden onderteekend door de leden der Nationale Landstorm Commissie, door de leden der Oewestelijke- en Plaatse lijke Landstorm Commissiën en door alle vrijwilligers. Deze wijze van huldiging is gekozen uit hoofde van het eigenaardig karakter van dit Instituut en in de overweging, dat tijdens het Regeeringsjubileum in de allereerste plaats de eenheid van ons volk moet uit komen, terwijl toch het overgroote deel der Bijzondere Vrijwilligers aan de huldi gingsfeesten in 1923 in andere corporaties zal deelnemen. Omdat ik ieder jaar, Rijm wat bij elkaar Heb ik dit nu ook weer getracht En iets op papier gebracht. Voor vele mensehen was het slecht, Voor mij ook, dat zeg ik oprecht, Maar gelukkig is' dat weer voorbij, En gaau we bet nieuwe in vroolijk en blij? Moge bet nieuwe jaar ons geven: Een groote verandering, een heel nieuw leven. En het ons niet te dikwijls vragen, Onze loonen te verlagen. Want /onder mallepraat, Komen we dan op zwart zaad, Loonsverlaging is goed, Maar dan ook alles verlaagd met spoed Want wordt dat niet gedaan G je allemaal naar de maan-. Worden de loonen steeds lager, Maar alles blijft duur, De menschen worden mager En veel te secuur. Dus het zal er om gaan Willen we blijven bestaan Moeten we één van zin 1923 in. Ik heb nog veel meer bij de hand, Doch ik heb maar een klein plaatsje in deez' krant, Dus eindig ik voor vrienden, clientele, concurrenten, (en die zijn er velen) Kortom aan alle menschen, Precies het zelfde wat ze mij wenschen MAX NABARRO Bioscoop „Flora". Ondergeteekende zegt hierbij hartelijk dank voor de ontvangen gelukwenschen en biedt eveneens voor 1923 haar beste wenschen aan. BETS SCHATBORN. OUDSHOORN DIJKSTRA Aannemers Velseroord wenschen hun geachte diëntéle een gelukkig jaar toe. p.f. J. OOSTVEEN ismalia, Egypte Dokter en Mevr. DE WEERDT bedanken voor de gelukwenschen bij den aanvang van 1923 ontvangen en bieden wederkeerig hun beste wenschen aan. Velsen 2-l-'23. De Heer en Mevrouw DR. IJ. HANNEMAN— van ingen danken voor de vele felicitaties per 1 Jan. ontvangen en beantwoorden wederkeerig de gelukwenschen. Velsen, Jan. 1923. DR. DE VRIES ROBLES en MEVROUW bedanken hartelijk voor de vele gelukwen schen met Nieuwjaar en wenschen weder keerig hetzelfde. De BURGEMEESTER van Velsen en mevr. RIJKENS—van slooten danken voorde bewijzen van belangstelling den I sten dezer ontvangen en wenschen wederkeerig allen een gelukkig jaar.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1