SuitengeiM Groots Opruiming DE *»EL DOET UW MUSTEK BIJ ONZE ADVERTEERDERS! demonstratie voor het reinigen van Bierleidingen Belangrijk! Uitnoodiging! Bioscoop Bioemoord Dokter Mabuse PIT* tegen bespottelijk lage prijzen Iele joon 421 Prins Hendrikstraat 838ö op Dinsdag 9 Januari, om 3 uur n.m. in Hotel No. Een te IJmniden. spreektU zult komen U moet komen Ik wil dat u komt, u komt. Bij tientallen. Bij honderden bewonderen de groote Mabuse film getiteld JÊk. NT Gr Brandstoffen handel „ESPERANTO" Eierkolen ƒ2,20 per mud, H. J. Cremer. ENKHUIZER ALMANAKKEN Sinjewets Boekhandel Temaken IJmuider Courant 12 Januari 1923 uitgesteld tot nadere aankondiging. OPRUIMINOS-ART1KELEN OA AN NIET OPZICHT EN UITSLUITEND CONTANT De Firma BEKKERS, INGEN, HOUSZ te Arnhem, eigenares van het patent Sohatsz Dongo Nederlandsche Octrooi No. 2413, noodigt Heeren Hotel-, Café- en Restauranthouders beleefd uit tot bg woning eener Zij geeft te zien en demonstreert het allernieuwste apparaat op dit gebied, zonder gebruik te maken van bijtende vloeistoffen. WIJKEROOO ZONDAO 7 JANUARI van 3 tol 5 uur en 's avonds 8 uur Mysterieus drama in 6 acten. AI extra nummer Explicatie van den heer KOCH. Rijksweg C 36 Zeestraat C 43 voor 1923 WILLEMSPLEIN Een'l advertentie geplaatst in de heeft steeds succes De Openbare verkooping dd. ten ovtrstaan van notaris W. A. Dolleman te IJmuiden te houden, van perceel Wilhelminakade 71, Is OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Qe- meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van De N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B No. 2074, het bestaande ketelhuis te mogen uitbreiden, door hen is toegestaan. Velsen, den 3 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voernoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. J.I. Woensdagavond speelde de heer P. A. Puts uit Haarlem een simultaan-schaak- wedstrijd tegen de IJmuider Schaakclub. Van de 16 partijen werden er 6 door den j simultaanspeler gewonnen en 3 remise gespeeld. Door de navolgende heeren werd ge" wonnen n.l. Baarda, Kooi, Polman, C. J- Post, W. C. Post, Sant Sr. en Scholten, terwijl de heeren van Dijk, Labree en Woudenberg remise behaalden. Op Woensdag 17 Jan. a.s. zal in Hotel Nommer Eén door de IJ. S. C. een vriend schappelijke Schaakwedstrijd worden ge- speeld tegen het Haarlemsch Schaakge- i zeischap. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot president van de St. Jozefgezellenvereeniging den Zeereerw. heer B. A. Lasance, pastoor alhier. VELSEROORD. De afd. der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, hield gisteren wederom lichtbeelden, samenkomsten in het lokaal bij de Herv. Kerk. De kindersamenkomst was weer druk bezocht, des avonds waren er 70 menschen. De voorzitter vertelde bij de lichtbeelden, een der leden gaf een voordracht ten beste, een dameslid zong eenige liederen. Een nieuw lid werd gewonnen. De voorzitter wees er op dat getracht zal worden een afdeeling van De Schakel op te richten, dat is de Chr. Jongelieden Geh. Onth. Bond. Donderdagavond a.s. wordt er een vergadering gehouden. Jongens en meisjes van 1423 jaar kunnen zich aanmelden bij dén secretaris der afd. van bovengenoemde vereenig., Trompstraat 103. Mej. W. J. Sluyter, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is als zoodanig benoemd aan de Chr. School te Ransdorp. VELSEN. Dinsdag was de heer J. H. Roze- meyer, papiermaker aan de Papierfa briek alhier, 40 jaar bij de firma Van Gelder Zonen werkzaam. Hij werd op het kantoor der directie ontvangen en door de heer J. A. Kruimel op waardee- rende wijze toegesproken, waarbij hem de gebruikelijke envelloppe met inhoud werd overhandigd. De N. Z. H. T. M. heeft hare tarie ven voor reizigers-vervoer verlaagd. Zou dit mogelijk in verband staan met de geruchten van een eventueel in te stellen autobus-dienst van Beverwijk via Santpoort en Schoten naar Haar lem. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Donker te Beverwijk gehouden ver kooping van een nieuwgebouwd woonhuis aan den Wijkerstraatweg 70, tegenover de R. K. Kerk, werd dit perceel opgehouden. Door den Minister van Arbeid is aan deze gemeente een bouwpremie verleend van f5710 ten name van J. L. Min, voor den bouw van 10 woningen aan den Zeeweg te Velseroord. Burgerlijke Stand Velsen. B e v a 11 e n J. A. G. Oroen—Riesenbeck, z.A. de Vries—Koster, d.C. Bakker- Stam J. Post—Kalkman, z.E, H. Dijk huizen— Albus, d.M. C. van Itegem— Bouwens A. MarsOldenburgA. Schot vanger—Swart. Ondertrouwd: A. Broek en M. E. M. Cossee; P. J. J. Sturm en J. P. Nieuwen- daalCh. Otte en T. GrapendaalO. L. van Duijn en Th. DroogCh. J. Smeets en C. L. M. LoeffJ. Bergman en H. Boon. Gehuwd: H. J. Wesselman en W. M. H. Handgraaf; P. A. Stangenberger en A. Slager; P. van der Zee en R. Bruinink; M. Kleijne en T. de Graaf; W. Davidson en M. Krap; P. van Voorst en J. Groen. Overleden: J. Arisz, 75 j., vrouw van J. Zwaneburg; S. Poen, 76 j., weduwe van A. Kit. FEUILLETON. Mark Twain, wiens pseudoniem zoo wereldberoemd is, dat zijn eigen naam, Samuel E. Clemens, daaronder geheel verduisterd is, is misschien na Presi dent Roosevelt de populairste man van geheel Amerika. En het zijn niet alleen zijn grootere' boeken, welke hem deze populairiteit verschaft hebben, maar misschien meer nog de verrassende kleine anecdoten en vertellingen, welke in Amerika van mond tot mond gaan en die door de droogheid en den quasi- ernst waarmede zij verhaald worden, iets zeer eigenaardigs en persoonlijks hebben. Wij meenden goed te doen, den le zers een bloemlezing uit deze anecdo ten aan te bieden, welke het beeld, dat zij zich van den schrijver van „Tom Sawyer" en „Huckleberry Finn" ge vormd hebben, moge verlevendigen en aanvullen. De Redactie. GOEDE BUREN of KATTENVRIENDSCHAP. De Bermuda-eilanden zijn het katten- paradijs, en de bevolking vereert de beestjes net als vroeger de Egyptische priesters. Men kan daar vrij op de landwegen loopon soezen, langs veld en boerde rijen; want geen hond zal uitschieten bij een onverwacht hek om iemand buiten adem van schrik te maken door zijn woest geblaf, en toch is het een Christenland en geciviliseerd. Wij za gen zeker wel een millioen katten in Bermuda, maar de lui zijn zeer onthou den op 't stuk van honden. Twee of drie avonden verkenden wij het land in alle richtingen en werden geen enkelen keer aangesproken door een hond. 't Is een groot voorrecht, zoo'n land te mogen bezoeken. De katten hinderden niet, als ze behoorlijk verdeeld waren; maar hij hoopjes liepen ze wel eens in den weg. Toen we op een Zondagnamiddag den buitenkant van de stad naderden, stop ten we bij een huisje om een glas water te vragen. De eigenaar, een man van middelbaren leeftijd, met een goedig ge zicht, vroeg ons, een beetje te gaan zit ten en te rusten. Zijn vrouw'bracht stoelen en we namen plaats in de scha duw der boomen, voor het huis. Smith zoo heette hij niet, maar dat hindert niet vroeg ons wie we waren en waar we vandaan kwamen; wij ant woordden naar waarheid en vroegen op onze beurt, 't Was allemaal heel een voudig en aardig en gezellig. Landelijk ook; want er was een varkentje en een ezeltje en een hen; die lagen voor an ker, vlak bij, met touwen aan hun poot, op een plek, die gras moest verbeelden. Opeens kwam er een vrouw voorbij, en ofschoon ze niemandal zei, verander de ze toch den loop van ons gesprek. Smith zei: „Merkte u wel, dat ze dezen kant niet uitkeek? Zij is onze naaste buur aan de eene zijde, en er is een ander gezin, dat onze naaste buren zijn aan den ande ren kant; maar 't is algemeene koelte; wij spreken nooit met elkaar. Deze drie families hebben hier al een paar ge slachten achtereen met elkaar gewoond en altijd in de beste vriendschap, hon derd-vijftien jaar lang tot nu zoo wat een jaar geleden." „Welke groote ramp was machtig ge noeg om zoo'n oude vriendschap te ver breken?" „Ja, 't was gek genoeg; maar er was niets aan te doen. 't Kwam zoo: Nn een jaar zoo wat geleden had ik bar veel last van ratten, en daarom zette ik een val achter het huis. Beide buren deden zwaar in katten en daarom waarschuw de ik hen voor de val; want de katten hielden hier 's nachts veel vergadering, en ze zouden in moeilijkheden kunnen raken buiten mijn schuld. Nu, ze sloten hun katten een poosje op, maar u weet, hoe 't met de menschen gaat: ze werden zorgeloos, en op'een goeden nacht kreeg de val den mooisten kater van juffrouw Jones te pakken, en hij was er geweest! 's Morgens kwam juffrouw Jones hier met 't lijk op den arm; ze maakte een spektakel of het een kind was. Die kat heette Yelverton Hector G. Yelverton een lastige oude schooier, met niet meer fatsoen dan een Indiaan maar dat kon je haar niet aan het verstand brengen. Ik zei al wat een mensch kan zeggen om te troosten; maar 't gaf niemendal, hoor! Ik moest voor hem betalen. Ein delijk zei ik, dat ik geen plan had, mijn geld te beleggen in katten Toen poetste zij 'm, woedend, met 't stoffelijk overschot. Nu was het met alle vriendschap tus- schen de Jonessen en ons gedaan. Juf frouw Jones ging naar een andere kerk en nam haar heele bende mee. Zij wilde geen gemeenschap hebben met moorde naars, zei ze Nu komt de beurt aan juffrouw Brown die daar straks zon der groeten voorbij liep. Zij had een leelijke, oude, gele kat, waar ze zoo gek mee was of het een tweeling was. Op een nacht probeerde die ook de val op zijn nek, en die pakte hem zoo goed beet, dat hij bleef liggen en niet weer los kwam. Dat was het einde van Sir John Baldwin". „Heette die kat zoo?" „Precies. Er loopen hier katten met namen, waar u van zou opkijken. Maria (tot zijn vrouw), hoe heette die kat ook weer, die bij vergissing een tonnetje rat- tenkruid leeg vrat bij Hooper en weg liep en door den bliksem getroffen werd en toen blindelings in den put viel, waar hij verdronk, eer ze hem er uit konden visschen?" „Dat was die kat van diaken Jackson. Ik herinner mij enkel het laatste eindje van zijn naam dat was: „Houd-Het- Fort-Want-Ik-Kom-Jackson". „Weineen, die was het niet! Dat was 'm, die een heele doos bruispoeder leeg vrat eri zoo stom was, te gaan drinken. Ze vonden het een heel verlies, maar dat heb ik er nooit in kunnen zien. Nu, die naam komt er ook niet op aan. Juf frouw Brown wilde wel redelijk zijn, maar juffrouw Jones wou dat niet heb ben; die stookte haar op om een actie in te stellen om schadevergoeding. Nu, dat deed ze, en ze had de onbeschaamd heid zeven shilling en sixpence te vra gen. 't Was een heele herrie. Alle buren gingen naar de rechtbank, en ieder koos partij, 't Werd hoe langer hoe hee- ter, en 't was uit met alle vriendschap, driehonderd el in 't rond vriendschap die jaren en jaren had geduurd. Ik kon met elf getuigen bewijzen, dat die kat van een gemeen soort was ge weest en geen gebruikte postzegel waard, gerekend naar den gemiddelden prijs van katten hier; maar ik verloor het. Wat kon ik anders verwachten? Het systeem hier deugt niet; dat is er op berekend om den een of anderen dag moord en doodslag te krijgen en revolu tie. Ze geven een rechter een honger- loontje en laten hem dan los op 't pu bliek om te azen op boeten en onkosten, waarvan hij moet leven. Wat is 't na tuurlijk gevolg? Wel, hij let nooit op het rechtvaardige van een zaak nooit! 't Eenige waar hij op let is, wel ke klant duiten heeft. Daarom gooide deze alle boeten en kosten en zoo op mij Ik kon specie afschuiven, begrijp je? En hij wist drommels goed, als hij 't vonnis bracht waar het hoorde, bij juf frouw Brown, dat hij zijn portie kon krijgen in de landsmunt". „Landsmunt? Heeft Bermuda een eigen munt?" „Ja uien. En die stonden toen op veertig percent disconto, omdat 't sei zoen al drie maanden voorbij was. En zoo verloor ik mijn zaakje. Ik moest be talen voor die kat. Maar al de drukte die er door kwam, was het ergste. Zoo veel goede vriendschap ging er mee heen. De buren spraken niet meer tot elkaar. Juffrouw Brown had een kind naar mij vernoemd. Maar ze gaf hem een anderen naam, gladweg. Zij is bap tist, en bij 't overdoopen is het verdron ken. Ik had nog hoop, dat wij den een of anderen dag weer goede vrienden zouden worden, maar na dat verdron ken kind is daar natuurlijk geen quaes- tie meer van. 't Zou een zee van verdriet en kwaad bloed gespaard hebben, als zij 't droog vernoemd had". Ik hoorde aan 't zuchten van Smith', dat 't waar was, wat hij vertelde. Al die last, al dat verloren vertrouwen in de zuiverheid der rechtspraak om een1 eisch van zeven shilling voor een doode kat! Dat gaf een idee van de grootte van het landl

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 8