1JMU3DER COURANT ORGAAN VOOR DE Gi NTE VELSEN Verschjjnt Woensdags Zaterdags Marine-olie BIOSCOOP „FLORA' No. 21 Woensdag 10 Januari 1923 8e Jaargang Abonnementsprijs: fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. U1TOEVERS Mij. „IJMUIDEN" adres voor redactie en administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mededeelingen 40 cfcfl. per regel Advertenties vail 11. en m. 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ete. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regele fl.SB, iedere regel meer 36 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniginge advertentiee uit de gemeente, uitsluitend bij voomitbeta- iing, van 1 tot en met B regela 10.75, iedere regel meer 15 cta. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres bureau van dit blad' 10 cta. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ete, in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met Bete. verhoogd voor advertenties ran buiten de gemeente Veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na l nar Ingezonden wordt geen plaatsing In hat Zaterdagnommer gegarandeerd. Kleine Advertenties Familieberichten kosten VOORU1TBETALINB slechts 15 Cent per regel. bil DRINGEND VERZOEK om bi] verhuizing het oude en het nlenwe adres, NIET aan den loopar, deeh aan ens bn> reau WILLEMSPLEIN 11, sp te geven. De Administratie. opgaven, welke vereischt worden om het bevolkingsregister in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste j veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Ter voorkoming van moeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hun verplichtingen nauwgezet na te komen, j Velsen, den 9 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. OFFICIEEL. DIENSPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger hieronder vermeld, bij dezen wordt opge roepen om zich krachtens art. 77, le lid, sub e, van het Dienstplichtbesluit in ver band met artikel 50,3e lid der Dienstplichtwet en artikel 91 der Mililiewet in werkelijken i dienst te begeven. Eickelberg, Wilhelm Hendrik HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van L. Groen te IJmuiden, om op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, al- deeling IJmuiden, Sectie L No. 377, een Stoomzeepfabriek te mogen oprichten door hen is toegestaan. Velsen, den 3 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. met gegarandeerd J5 7o verdikte raapolie. HARINGKADE TELEF 298 lichting 1916, moet opkomen bij het regiment Genietroepen te Utrecht, (Kromhoutkazerne) 12 Februari 1923, voor 4 dagen. Velsen, 6 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd, Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Het boksen in discrediet. De perscampagne tegen de ruwe boks Everard wedstrijden, het verbod van vele autori- AANGIFTE voor het Bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Velsen overwegende, dat liet van groot belang is, dat het bevolkingsregister nauwkeurig wordt bijgehouden en de krachtige mede werking van de ingezetenen hiertoe een eerste vereischte is; herinneren aan de volgende bepalingen, regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor het bevol kingsregister. Zij, die op den dag der laatste volkstelling in den vreemde of in een der koloniën of overzeesche bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, moeten hiervan ter secretarie der gemeente kennis geven binnen één maand na hun terugkomst. Zij, die uit een plaats builen Nederland hun woonplaats overbrengen in een gemeente van Nederland, moeien hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente binnen twee weken na hun aankomst in de gemeente, vergezeld van een paspoort, reis- en verblijfpas of ander deugdelijk bewijsstuk. Bij alle kennisgevingen moeten de noodige opgaven worden verstrekt voor de inschrijving in het bevolkingsregister. Zij, die hun werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlandsche Kolonie, een overzeesche bezitting of naar den vreemde, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten. Zij, die hun woonplaats naar een andere gemeente overbrengen, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten en waar zij in het bevol kingsregister zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente waar zij zich wenschen te vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaatsverandering, hetwelk kosteloos wordt afgegeven, moeten zij uiterlijk binnen twee weken na hun aankomst in de nieuwe gemeente ter secretarie dier gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen twee weken ter gemeente secretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der teiten en de tegenzin van een deel van het publiek hebben het boksen gelukkig in discrediet gebracht. Deze sport is vooral in de Engel sc.he sprekende lan den tot bloei gekomen. In sommige plaatsen van Amerika worden vrouwen niet toegelaten; men vond daar het slaan en stompen en wringen en dou wen geen geschikt schouwspel voor de vrouwen. Hier hebben we weer de dub bele moraal, een andere voor den man als voor de vrouw. In de laatste jarej begon echter de boksheldeuvereering ook hier groote afmetingen aan te ne men. Carpentier is voor zijn heide laat ste nederlagen ook hier als een koning ontvangen en Siki, die met een Rotter- damsche getrouwd is, heeft daar als een vorst zijn intocht gedaan, nadat hij Carpentier bont en blauw geslagen had. Bokswedstrijden kwamen hier ook in kleinere steden al meer in zwang. Maar voor een groot deel door het afkeurend oordeel der pers is er een kentering in de publieke opinie gekomen. Wil men boksen als gymnastiek beoefenen in ge sloten kring, dat staat ieder vrij, maar de publieke vertooningen in de ring, die door het uitloven van groote geldprij zen aanlokkelijk gemaakt werden, zijn nu vrijwel gedaan. De aardigheid is ook van de boks wedstrijden afgeraakt doordat de hel den Siki en Carpentier hun goeden naam en eer verloren hebben. Siki wordt beschuldigd, dat hij zijn bokser- kracht en handigheid soms ook tegen zijn vrienden en vrouw beoefent en Car pentier, dat hij zich heeft laten omkoo- pen, om Siki bij den wedstrijd, die zoo veel gerucht gemaakt heeft, den prijs te- laten winnen. Hij zou ook van een filmmaatschappij een groote som ge kregen hebben, om fraaie opnamen te krijgen van een verwoeden en wanhopi- gen strijd, waarbij hij ten slotte neerge- bonjourd werd. De zaak is in onderzoek, maar schijnt voor geen der twee kracht patsers geheel zuiver te zijn. De film zelf wordt als bewijsmateriaal gebruikt tegen het sterke tweetal. Zij moeten in den strijd elkander nu en dan iets toegefluisterd hebben en deskundi gen in het liplezen zullen de bewegingen der lippen op de film bestudeeren, om dit gefluister openbaar te maken. Of het lukken zal? Het liplezen heeft dan vooi-- al succes, wanneer de doove nog iets van de woorden kan hooren; dan is het een uitstekend hulpmiddel. Het verschil tusschen spek en ham, zoo luidt een be kend mopje, zit hierin, dat bij het uit spreken van spek de mond open en van ham dicht gaat. De beweging en stand der lippen geeft zeker de letters weer. Zal men echter op de film de fijne on- iiwdi i in mm nul Ni» ii mii ui mm hi—mg VELSEROORL) Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste '^ülü Het kan echter zijn, als de onderne mingslust gevestigd wordt op deze vrij wel vergeten kolonie, waarin ook ons eigen volk weinig belangstelt, dat cok andere ondernemingen er flink aange pakt worden. De bosschen en de bodem bevatten vele andere schatten, die wachten op techniek, arbeid en durf. Suriname wordt bewoond door blan ken en door negers. Dezen zijn een eclit kinderlijk volkje en het is te vreezen, dat zij bedorven zullen worden, als zij met onze moderne beschaving meer in aanraking komen. De diamanten zulicn ook meer welvaart maar niet meer ge zondheid, hoogere zedelijkheid en groo- ter geluk brengen. WITTE IRUI8. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der "wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. PLAATSELIJK NIEUWS. derscheidingen nog vinden? Het is te hopen, dat er in de zaak Siki-Carpen- tier betrouwbaarder bewijsmateriaal gevonden en gebruikt zal worden. Dat de bezoekers der sportwedstrij den juist niet in de wereld der streng ste zedelijkheid komen, kan blijken uit een toespraakje van den Amerikaan- schen bokser Buckley na een wedstrijd. Hij zei toen tot het publiek: Heer en, het spijt mij te moeten zeggen, dat we he denavond eenige minder gewenschte le- j den in ons midden hebben en ik geef u den raad, uw jassen stevig dichtge knoopt te houden, als u het gebouw ver laat. Voor studie van menschelijke karak ters en gezichten is er zeker rijke stof onder het publiek, dat zich tot de boks wedstrijden aangetrokken gevoelt. Het zijn de jongens van de vlakte en de da mes van de straat, die een goed deel dei- zaal vullen en met felle hartstocht de gebeurtenissen in den ring volgen. Wij kunnen het slechts toejuichen, dat deze ruwe vechtpartijen ten pleziere van het publiek en tot stijving van de beurz-m der vechtersbazen ai meer in onbruik geraken. Diamant in Suriname. In de Britsche kolonie, die aan Suri name grenst, is diamant gevonden in voldoende mate, om de kosten van het zoeken m de ontginning der velden te beloonen. Het was allang bekend, dat ook de bodem van Suriname diamant bevat. Een paar ondernemende mannen in Paramaribo hebben eenige diamant zoekers uitgezonden naar het binnen land, een vrij kostbare onderneming. Zij hebben naar de dure steentjes gezocht en ze gevonden ook. Het groote nieuws is naar ons land geseind. Suriname is een rijk land met een arme bevolking. Het ontbreekt aan de rechte energie, maar ook aan de goede werkkrachten en alles wat tot nu toe ondernomen is, eindigde met misluk king. Wie in Suriname aankomt, ziet een groote fabrieksschoorsteen, waar uit een boom opgegroeid is. De schoor steen werd niet meer gebruikt en de ontzaggelijke krachtige plantengroei vertoont zich overal en zoo kwam uit dezen schoorsteen een boom zich ver heffen. Men heeft er thans den top afge houwen. Die schoorsteen met boom is altijd als een zinnebeeld van ae mis lukte pogingen in Suriname, jm tot welvaart te komen, beschouwd. Zal dit nu anders worden? Worden er werke lijk vele diamanten gevonden, dan zul len er spoedig maatschappijen tot ex ploitatie der vindplaatsen opgericht worden en ook» een stroom van geluk zoekers naar Suriname trekken. Het zal daar in het binnenland gaan als in Klondyke, toen daar goud gevonden werd. In korten tijd werden er spoorwe gen aangelegd en verrezen er dorpen en steden; een internationaal gezelschap van avonturiers van allerlei slag ging nar Klondyke, om goud te zoeken of aan de goudzoekers geld te verdienen. Zoo kunnen de diamanten ook Surina me rijker maken, maar of de bevolking er beter en gelukkiger door worden zal, is de vraag. IJMUIDEN. Nevenbetrekkingen van Gemeente- ambtenaren. De raad der gemeente Velsen heeft met 9 tegen 7 stemmen tot schrijver van de officieele raadsverslagen be noemd den heer G. T. Groen, commies ter gemeentesecretarie. De zeven stem men waren uitgebracht op den heer S. Baarda, lid van den gemeenteraad, die eveneens naar deze functie had gesol liciteerd. Dat de heer Baarda niet geko zen werd, omdat hij „rood" is, zooals de heer Schilling na de stemming zich liet ontvallen laten wij geheel voor rekening van genoemden heer. Dat wij op dit raadsbesluit nog even terugkomen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat dezelfde raad nog kort te voren met nagenoeg algemeene stemmen het besluit had genomen, den ambtenaren in dienst der gemeente te verbieden nevenbetrekkingen te bcklee- den, waaraan geldelijke voordeelen zijn verbonden. Wenschen de ambtenaren, die reeds zoodanige nevenbetrekkingen vervulden deze te behouden, of wenscht een ambtenaar een.nieuwe nevenbetrek king te aanvaarden, dan moet daarvoor een speciale vergunning van den raad gevraagd worden, die daarover in be sloten zitting beslissing neemt. De raad stelde zich evenwel op het standpunt dat vergunning tot het blijven beklee- den of aanvaarden van een nevenbe trekking groote uitzondering behoorde te zijn. Wij hebben vroeger reeds uitvoering over dit raadsbesluit en de daaruit voortvloeiende ver strekkende gevolgen voor sommige thans in dienst zijnde: ambtenaren geschreven. Ook over, hoe zeer in sommige opzichten het raadsbe sluit is toe te juichen, het plotseling in- ti'ekken van bestaande rechten. En thans belast de Raad een gemeen teambtenaar met een nevenbetrekking, waaraan geldelijk voordeel is verbon den en waarvoor tusschen de gemeente en dien ambtenaar een contract in op tima forma wordt gesloten. Terwijl een niet-ambtenaar, die uit finantieele overwegingen deze functie ambieerde wordt voorbij gegaan. Zou dan toch de heer Schilling gelijk hebben gehad en zou de raad de politiek zwaarder heb ben doen wegen, dan het beginsel? Bij benoeming van den heer Baarda, zou deze natuurlijk als raadslid zijn afge treden, wel een bewijs, dat hij voor zijne benoeming wat over had. Dat de heer Baarda, zich vóór de stemming verwij derde, ofschoon hij daaraan had kun nen deelnemen, pleit ontegenzeggelijk voor hem. Zeker is er iets voor te zeggen, dat een gemeenteambtenaar de verslagen schrijft, als de secretaris daartoe geen tijd of gelegenheid heeft, doch dan diene zulks o.i. te behooren tot een deel zijner gewone werkzaamheden dus tot zijn ambtsbezigheden, waarvoor geen con tract noodig is en geen bijzondere be looning behoort te worden gegeven, als in strijd met bovengenoemd raadsbe sluit. Dat geen der in de gemeente Velsen gevestigde verslaggevers naar de func tie van officieel raadsverslaggever heeft gesolliciteerd heeft zeker bijzondere re denen, doch verplichtte den raad wel tot benoeming van een niet-journalist. Voor den tweeden avond van de vertooning der visscherijfilm bestond Vrijdag weder groote belangstelliug. De belangstelling van de jeugd vooral was zoo groot, dat de politie er aan te pas moest komen, om de orde onder de jon gens te bandhaven. Op Dinsdag 16 Januari zal in de Vis- scherijschool, door den heer I. S. Figee Jr., scheepsbouwer te Vlaardingen, een lezing met lichtbeelden worden gehou den over „Het visschersvaartuig van zijn oorsprong tot op heden". De heer Figee zal daarbij ook toelichten het ontwerp van een vaartuig ter beoefe ning der Snurrevaatvisschcrij. De toe gang voor belangstellenden is vrij. De daaropvolgende week zal Dr. J. Metzelaar weer een lezing houden over het onderwerp: „De grondteekens en visschen in de Noordzee". Ten behoeve van een snellere en goedkoopere doorzending van de voor de Huizer Centrale Vischmijn alhier aangevoerde zeevisch, is naar vvj in De Tel. lezen een vischtransport-vracht- autodienst ingesteld. VELSEN. Voor de volgende motie werd ons plaatsing verzocht. De afdeeling Velsen-IJmuiden van den Algemeencn Bond van Politieper soneel in Nederland, vertegenwoordi gende 22 leden, zijnde het grootste ge deelte van het inferieure politieperso neel, in vergadering bijeen in de con certzaal „Tivoli" te Velseroord op Maan dag 8 Januari 1923 n.m. half zes; besprekende de blijkens het raads- verslag in de IJmuider Courant d.d. 30 December 1922, in de Raadsvergadering van 28 December 1922 gestelde vraag van het raadslid Tusenius en de opmer kingen van het raadslid Schilling re spectievelijk over de ontslagen bij de politie, de rechteloosheid en de slechte geest in het corps; overwegende, dat haar van ontslagen bij de politie niets bekend is, behoudens het ontslag van een Hoofdagent van po litie, 't welk volgens persberichten eer vol geschiedde; overwegende verders, dat, terwijl de rechtspositie van de gemeente-pelitie in het algemeen zeer veel, zoo niet alles te wenschen overlaat, Velsen ten opzich te van die rechtspositie een gunstige uitzondering maakt, een en ander af te leiden uit het feit, dat de Burgemeester een scheidsgerecht voor de politie daar- stelde, en reeds bleek, dat de Burge meester ter dier zake een zeer ruim standpunt innam 't welk de hoogach ting van de afdeeling en de goedkeu ring van het Hoofdbestuur kon wegdra gen; van meening, dat de z.g. slechte geest die momenteel in het corps zoude heer- schen, niet het gevolg kan zijn van dat gene wat door genoemde raadsleden is naar voren gebracht, doch dat daar voor gevoeglijk andere gronden zijn aan te wijzen; spreekt haar afkeuring uit over de wij ze waarop deze raadsleden zijn inge licht geworden, daar dit toch juist- en langs organischen weg behoort te ge schieden, cn hare teleurstelling over de manier waarop dergelijke zaken zon der behoorlijke motiveering in openba-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1