re Raadsvergadering naar buiten wor den uitgedragen, terwijl hierdoor toch zeer zeker het prestige van hei politie corps niet wordt gediend, en besluit de ze motie ter kennis te brengen van den Raad der gemeente Velsen, den Burge meester, den Commissaris van politie de plaatselijke pers en het lioofdbe stuur. „De commissie van toezicht op liet lager onderwijs te Velsen, aan welke door den gemeenteraad in zijne verga dering van 16 Mei j.l. werd opgedragen het onderzoek naar de verhoudingen tusschcn het hoofd en het personeel der openbare lagere school D te Velseroord, heelt als resultaat van haar onderzoek de volgende conclusies vastgesteld: ie. De commissie keurt de houding van den heer van Hameien af en advi seert, bij herhaling, de wettelijke mini mum straf toe te passen en hem mede te deelen, dat hij zich in den vervolge heeft te matigen in zijne uitdrukkingen tegenover het hoofd der school; ^e. De commissie keurt de houding van den hr. Aalderink ten opzichte van zijn collega's en het hoofd der school af 3e. De commissie, hoewel zich niet geheel kunnende vereenigen met het optreden van den heer van Oosterom. is toch van meening, dat onder zijne lei ding betere toestanden aan de o.l. school D zijn geboren." Tot groote vreugde van de bewo ners van Wijkeroog is er grind aange bracht op het trottoir langs den oost kant van den Beverwijker straatweg. Dit is nu eens iets, waarvan men zeg gen kan, dat het in eene bestaande be lioefte voorziet. Doordat ter weerszijden der villa „Ketjil" te Wijkeroog ©enige huizen ge bouwd worden, die minder ver van den straatweg verwijderd zijn, kwam dit huis in zulke ongunstige omstandig heden, dat de eigenaar besloten heeft er een stuk voor aan te laten bouwen, ten behoeve waarvan de heer De Vries te Wijkeroog een ontwerp gemaakt heeft. De auto-omnibusdienst Velsen Alkmaar is op den jeugdigen leeftijd van 1 dag overleden. Zaterdagavond hield de Nederl vereeniging van fabrieksarbeiders eene openbare propagandavergadering voor de leden en hunne vrouwen en verder voor ongeorganiseerde fabrieksarbei ders in Hotel „De Prins". De spreker was de heer H. J. van Leersum lid van het Hoofdbestuur, ter wijl de heer J. Steinheim, declamator te Amsterdam, zijne medewerking ver leende. Hoewel de vergadering tegen half 8 uitgeschreven was, ving ze om 8 uur aan Nadat de voorzitter der af deeling „Velsen" met een kort inleidend woord de vergadering geopend had, trad de de clamator naar voren, die, alvorens te declameeren, eene korte inleiding wenschte te geven. De Nederlandsche vereeniging, aldus ving hij aan, heeft het nuttig en noodig geacht, dat de maand Januari er eene van propaganda zou zijn door heel Ne derland, en daarom is ook deze verg ring belegd. Aan het nuttige moet het aangename verbonden worden en daar om zou spreker eenige voordrachten ten beste geven, maar tevens hoopte hij zijn doel te bereiken bij de hoorders het gevoel voor kunst te doen ontwaken of het verder te ontwikkelen. Arbeiders meenen tot nog toe te veel, dat kunst voor hen niets is, dat ze daar voor te weinig ontwikkeld zijn en dal kunst slechts een genot voor de bour- geosie kon wezen, maar spr. meent, dat waar gevoel en hart aanwezig zijn, een grondslag ligt voor kunstgenot, waarop dan kan worden voortgebouwd. Vijftig jaar geleden leefden een van Neerlands grootste mannen, Multatuli, een man, die warm voelde voor het volk cu die tevens een groot kunstenaar was, maar de verkeerde meening had, dat vorsten, die ernstig het goede wilden, de maatschappij zoodanig konden her vormen, dat het volk gelukkig gemaakt kon worden. Iü die meening dichtte hij zijn „Vor stenschool" en daarom zou spreker daaruit nu een gedeelte voordragen, hetwelk hij dan ook op zeer verdienste lijke wijze deed, blijkende uit de groote aandacht van het publiek en het daar op gevolgd applaus. Materieel, zegt spreker is het leven der arbeiders na Multatuli's Jjd heel wat vooruitgegaan, maar geestelijk niet in die mate. Waren we zoo.'eel in de diepte gegroeid, als in de opperv. i cte, dan zou de toestand nu heel wat beter zijn, ja, dan waren de arbeiders nu reeds baas geweest in de papierfabrie ken van Van Gelder. Maar helaas! daar zijn we voorloopig nog vrij ver van ver wijderd. Hierna volgde de voordracht van „Barbertje Snik" door Heijermans. i Het echtpaar Daniël en Barbertje is luU de woLg gezet en -uit nu me eene handkar, waarop het s^mel zootje huisraad geladen ra en waarnaast hun hondje, kreupele Firn, meeloopt door de straten van Amsterdam, zoe kende naar een onderdak Mooi ha ^tlierna8 droeg ^spr." een gedicht voor Leersum het woord kreeg voor zijn ProK'dinmdhrukevean de vrees voor revolutie in de Novemberdagen van 1918 zijn er door de inachtbezitters heel wat verbeteringen aangebracht voor de verdrukte volksmassa, maar toen de vrees voorbij was, hadden ze spijt van hunne toegeeflijkheid en van alle kan ten worden pogingen aangewend om die concessies terug te nemen en overal, waar ze er toe 111 de gelegenheid zijn, nemen de machthezitters maatregelen om de arbeidsvoorwaarden te verslech- lL'stonden de arbeiders nog zoo moedig pal, als in '18 dan zouden ze niets ver liezen, maar ze zijn toen slachtofleis van liun succes geworden. Ze meenden, dat ze er waren en hebben hunne orga nisaties verlaten, waardoor dier kraent gebroken is. Waar dit het sterkst is, uaar zijn de arbeiders het meest achter U'vele vooruitstrevende arbeiders heb ben hunne organisaties van hare kracht berooid door nun vertrek, de Christehj ke- en Katholieke organisaties happen naar alles, wat hun geboden wordt, zie daar de redenen, waarom de reactie zoo brutaal het hoold opsteekt. Mr Kortenhorst, als woordvoerder dei werkgevers, bracht de volgende b pun ten naar voren, als middelen om de te genwoordige malaise het hoofd te ine- 1. Bescherming van tijdeUjken aard. 2. Werktijdverlenging voor minstens I' Meer soepelheid met betrekking tot de veiligheidsvoorschriften. 4. Duitsche arbeiders niet verhinde ren hier te komen. 5 Verlaging van vrachtprijzen. 6 Gereduceerde prijzen voor Neder landsche industrieën van mijncokes. Spreker onderwierp de punten 3 en 4 aan eene scherpe critiek en toonde aan dat de toestanden voor de arbei ders zeer veel slechter zouden worden als tot uitvoering kwam, wat daar voor gesteld werd. Wanneer hier in Velsen en Beverwijk geen krachtige organisaties geweest waren, dan zouden de arbeiders aan de Melkfabriek, de Papierfabriek, de Rub berfabriek te Velsen en aan de Rubber fabriek te Beverwijk heel wat achter uitgegaan zijn, denk maar eens aan wat er te Oosterbeek in de Rubberfabriek ge beurd is, daar zijn de loonen f 12 per week minder. Bij dit gedeelte zijner re de wendt spr. zich tot de vrouwen, haar aansporende om hare mannen op te wekken om lid der organisatie te wor den en zoo hun daar eene bestuurs functie wordt opgedragen, deze te aan vaarden, alleen dan, als de arbeiders zich krachtig organiseeren, kan er een eind gemaakt worden aan de harddra verij op den weg der reactie. Stel u voor zegt spr., dat we weer te rug moeten naar den toestand van vooi 7 jaar, toen ik nog werkzaam was in een plantenboterfabriek te Amsterdam, waar we de eene week 96 en de andere 72 uur werkten voor f 13.20. Wenscht ge dit lot voor uwe mannen? Laten de arbeiders toch alles doen om hunne organisaties te versterken en hunne strijdkassen vullen, want bij de regeering worden pogingen aange wend om de werkloozen-uitkeenngen te verminderen, tengevolge waarvan de strijdkas eene jaarlijksche aderlating van f 100.000 moet ondergaan. Een daverend applaus beloonde den spreker voor zijne gloedvolle rede. Na de pauze bracht de heer Stemheim nog een paar voordrachten ten gehoore. 1. Een fragment uit de legende van Uilenspiegel en Lamme Goedzak door Charles de Coster, eene voordracht die de lezers deed schudden van het lachen. 2. „Het lied van den ezel" door Dirk Troelstra. 3. „Het lied van den machinist door Ydama van Scheltema. 4. „De strijd" door Margo de V os. Op verzoek droeg spr. als toegift voor ,De daad" door Adama van Scheltema. Op verzoek van den voorzitter der afd. Velsen" sprak die der afd. Beverwijk een slotwoord aan het einde dezer door ongeveer honderd personen bijgewoon de vergadering. Door de wijkverpleegsters van het Witte Kruis werden gedurende het vier de kwartaal het hierna vermelde aantal bezoeken gebracht: door zr. van dei- Hoek alhier 1063; door zr. Tulp te Sant poort 921; door zr. Valkenier te IJ mui den 639 en door zr. de Beurs te Velser oord 797. Gedurende het geheele-jaar werden gebracht door zr. v. d. Hoek 3852 bezoe ken, door zr. Tulp 3362, door zr. Valke niet 3634 en door zr. de Beurs 2828. Er is een auto-omnibusdienst ge opend tusschen Velsen en Haarlem (Groote Markt). Van 's morgens 8 uur lot 's avonds 10 uur vertrekt er een auto van Velsen op de even-uren, terwijl op de daaropvolgende oneven-uren er een van de Groote Markt afrijdt. Het Natuurschoon. Toen wij onlangs het sober berichtje opnamen, meldend dat het kapverbad op de hoornen langs den Driehuizer iverkweg enz. door den Minister was op gebevou, vreesden wij maar al te zeer, nat nu spoedig üe schendende hand aan ons natuurschoon zou worden geslagen, au die vrees was wel niet ongegrond. Nauwelijks was de ophelfing van het verbod aigekomen, oi de tegenwoordi ge eigenaars van Velserbeek, de iirma nlberts en Kluit te Amsterdam, namen hun maatregelen om de prachtige boo men iaugs uen Driehuizer Kericweg te vellen. Eu daarmede is nu Maandag een aanvang gemaakt. De mooie, trotsche eiken zullen vallen onder de bijl van den slooper. Ook aan den Tolsduinerweg en het z.g, Groene laantje zullen hoornen geveia worden. Maar dat is niet zoo erg als de schemiis van den Driehuizer Kerkweg. Deze weg was zomers een geliefde wan del- en speelplaats van de Velsenaren, vooral van de jeugd, terwijl zeer velen uit Velseroord en IJmuiden gaarne de ze wandeling bij Velsen om maakten. En nu zal bet mooie van dezen weg worden weggenomen. Wij zouden er niets van zeggen, indien het noodzake lijk was, dat alle booinon moeten geveld worden. Maar dat is niet zoo, het gaat hier louter uit winstbejag. Van de zijde van het gemeentebestuur zal, naar wij vernemen, nog een poging worden ge daan, om van de boomen aan den Drie Uuizer Kerkweg te redden, wat nog te redden is. Wij hopen, dat de gemeente zich daarvoor des noods een ilinke uitgave niet zal ontzien. En voor de zooveeiste maal komt weer uit, welk een groote iout onze gemeenteraad voor ecmge ja ren begaan heeft, door de buitenplaats Velserbeek niet te koopen. Voor eenige jaren heeft Jhr. Boreel van Hogelanden nog eenige mooie boo men door aankoop gered. Unlangs velde het JProv. Eiectrisch Bedrijf een boom, omdat die bij het maken van een aan sluiting in den weg stond. Het wordt in dezen materialistischen tijd een zware strijd voor het behoud van wat natuurschoon. DRIEHUIS. Maandagmorgen wilde de bestuur der van de KatwijkIJmuiden auto tus schen een wagen en een scharenslijpers wagen doorrijden. Volgens ooggetuigen deed hij zulks, de ruimte in aanmerking genomen, nogal wild, met het gevolg, dat hij den voor café Gerritsen staan- den scharenslijperswagen aanreed en gedeeltelijk vernielde. De bestuurder der auto betaalde den scharenslijper f 5 voor het herstellen van zijn wagen. De ze beschouwde dit echter als een ver- oeding voor het derven van zijn ver diensten op dezen dag en besloot het geval bij de politie aan te geven. SANTPOORT. Ons dorp en Jan Gijsenvaart schij nen weldra een middelpunt van auto verkeer te zuilen worden. Momenteel rij den reeds de auto's varj twee onderne mingen terwijl man ons verzekerde, dal de mogelijkheid bestaat, dat binnenkort nog twee ondernemingen haar auto's over onze plaats naar Haarlem zullen laten rijden. Op alle mogelijke manieren had het bestuur van het symphonie-orkest „Caecilia" getracht meer belangstellen den in de muziek een plaatsje in, ,Zo- merlust" te kunnen verschaffen: De stoelen waren dichter in elkaar gezet, tafeltjes weggelaten en nochthans was de zaal geheel gevuld. Het moet voor het korps een groot genoegen zijn te gevoe len, dat met haar doel en streven zoo gesympathiseerd wordt. Onder de tal rijke muziekliefhebbers(sters) merkten wij o.m. op onzen burgemeester, eere voorzitter, Mej. J. L. Enschedé, be schermvrouwe en Mevr. Cremer-Hogan, Het korps had het dezen keer aange durfd, wat „zwaardere" nummers ten gehoore te brengen. Ondanks dat, kan over het geheel genomen, de uitvoering weer volkomen geslaagd genoemd wor den. Wel was een enkelen keer de stem ming niet geheel zuiver (zagen wij zelfs den directeur niet een paar maal het hoofd schudden?) doch wij vergeten dit gaarne voor al het schoons, waarvan Caecilia ons heeft doen genieten. Voor belangstellenden geven wij hier het programma weer. 1, Hochzeitsmarsch aus SommernacHfsïraum van Felix Mendelsohn-Bartholdy; 2. Ouverture zur Oper Norma van V. Bellini; 3. Bal letmusik No. 1 en 2 aus Rosamunde van Schubert; 4. Menuet aus der Es dur Symphonic van Mozart; 5 Menuet aus D dur Divertimento van Mozavt; 6 Fan tasie Lohengrin van Richard Wagner 7. Caecilia Marsch van Ant. Pusch Ouverture Comique van Kéler Béla, Serenade des Mandolines van L. C. De- sormes; 10. Mondnacht auf der Alster van Oscar Fétras. Het bestuur van „Caecilia had voor dezen avond beslag gelegd op de gevier de en alom zoo gunstig beoordeelde alt Mevr L M. KoolhovenEyre Ashe van Bloemendaal. Voor de pauze bracht de ze dame een drietal Engelsche compo sities ten gehoore, n.l. Sunshine and Rain, A Summer Night en Waltz Song. Vooral met dit laatste nummer had zij een overweldigend succes. Na de pauze hoorden wij nog van haar Lentegroet van Catherina van Rennes, Voor 't kant- kussen van René de Cierq, Wiegelied van W. Andriessen en Een Lied van Bernard Zweer. Zoo geweldig was het applaus, dat Mevr. Koolhoven nog een extra nummertje zong. Even voor de pauze hield onze burge- meester als eere-voorzitter een kort toe spraakje tot de leden van Caecilia en tot Mevr. Koolhoven met haar kranige begeleidster Mej. Re Levie. Hij beval .Caecilia" in de belangstelling van deze 'beide dames aan. In tegenstelling met den vongen keer beschikt .Caecilia" thans over een eigen décor, dat er keurig uitzag. Het moet dan ook voor den penningmeester van het korps, den heer Ger. Slebos, die een en ander ontwierp en vervaardigde, een groote voldoening zijn geweest, dat zijn werk zoo in den smaak viel. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats. IJMUIDEN. Concert .Hallelujah". Dinsdagavond heeft de Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah" voor de eerste maal een concert gegeven in de Gereformeerde Kerk. Bij de opening deelde de heer Dijkhuizen, voorzitter van Hallelujah mede, dat door bijzon dere omstandigheden het koor eenigen tijd Directeurloos is geweest en eerst se dert ongeveer negen maanden staat on der leiding van den heer Theo van Zut- phen van Amsterdam en dat hij daar om de clementie van de toehoorders voor het koor inriep dat nog zoo korten tijd gelegenheid heeft gehad voor ern stige studie. We willen deze woorden gaarne ter harte nemen in de beoordee ling van de prestaties van het koor de zen avond. Hieraan gedachtig alt er zeer veel te loven. Er wordt met groc te toewijding gezongen en het is duidelijk dat er met animo onder bekwame lei ding wordt gestudeerd. In het koor schuilt zeer goed materiaal, inzonder heid bij de sopranen en bassen, die wal sterk domineerden in het koor een verschijnsel, maar al te vaak voorko mende bij gemengde koren. De tenoren waren in dit verband wat al te beschei den ofschoon of enkele stemmen onder zijn die zich met gerustheid wat meer mogen uitzetten. Hetzelfde geldt voor de alten; ook zij hebben te zorgen, dat ze niet tusschen sopranen en bassen in de verdrukking komen. Beeds bij bel eerste lied, „Hoe lieflijk praalt gij, /Vvondster", een eenvoudige compositie van den Directeur, bleek, dat bet koor lot iets goeds in staat is, doch ook dat er nog veel te leeren is. Bijvoorbeeld clijktijdig inzetten en gelijkmatig zin gen, de een niet harder en meer hoor baar dan de ander in eene partij. Op de zen goeden weg voortgaande zal de heer van Zntphen in de toekomst eer met lit koor kunnen inleggen. Dpch dan ook aangepakt, en kon hetzijn wat meer be zieling in de zangeressen en zangers 1)1 Dcf' Directeur dirigeert rustig, zeer rustig, doch voor een beginnend koor soms te rustig. Met solisten en het kwartet heeft de Directeur een uitnemende keuze gedaan Mevrouw de Flines heeft een lieve, hel dere sopraanstem, waarmede zij boei end voor bet gehoor eenige liederen heeft gezongen, waaronder het schitte rend mooie Immanuel en het niet min der sublieme Panis Angelicus. Hoe doet ons dit nog altijd aam de Wognummers denken, van wie wij dU zoo hemelsch mooi hebben gehoord. Mej Riek Brockmann heeft een niet zeer om vangrijk doch wonder mooi diep altge- 'Uoók in het hoogere register is haar stem buitengemeen soepel en zangrijk.. In het middenregister kan het ons mm- der hekoren waardoor de overgangen niet zóó mooi klonken als in diepte en hoogte. Het was een groot genot naar haar te luisteren. Een groot deel, misschien het groot ste deel van het succes van dezen avond is ongetwijfeld behaald door het Ge mengd Dubbel Kwartet „Harmonie van Amsletrdam. De Lentezang van Roeske, het Zondagmorgen van Bonset en de Serenade van een Landsknecht van Orlando Lasso, liet waren juweel tjes van kunst en een sopraantje, waar in de coloratuur nauw bedwongen werd door de melodie. Met onverdeeld genoe gen hebben we met dit kwartet kennis gemaakt. Als we een enkele opmerking willen maken, dan is 't dat wij ons niet geheel konden vereenigen met den inzet van Zondagmorgen, in het bijzonder wat het laatste couplet betreit, die ons wat te langzaam en te traag-zwaar van opvatting was en 't is toch zoo'n ju weeltje van kunst. De minst dankbare, maar niet minder moeilijke taak der orgelbegeleiding was aan den heer G. Zwart van Amsterdam toevertrouwd, die dat met groote toe wijding en kennis deed. Hij toonde zich een meester op het kleine, zeer zuivere orgel. Treden we echter niet te veel in dé tails en laat ons ten slotte zeggen, dat het een uitnemend geslaagd concert is geweest, waarvan we heel veel genoten hebben. De goede aucustiek van het kerkgebouw heeft daar zeker niet wei nig toe bijgedragen. Wij hopen op een volgend concert de kennismaking met het kwartet in het bijzonder te hernieu wen en twijfelen er niet aan, dat we dan bij het koor een groote vooruitgang zul len kunnen constateeren, als er op de zelfde wijze en nog beter wordt gestu deerd. Het Bestuur van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in de gemeente Velsen kan tot zijn genoegen mededeelen, dat de plannen tot stich ting van een Consultatie-Bureau thans zoo ver zijn gevorderd, dat waarschijn- lijk deze maand nog tot aanbesteding van het gebouw zal worden overgegaan Vooral de verkrijging van een geschik perceel grond heeft moeite en tijd ge kost. Er zal nu gebouwd worden in do Brmiostraat op het z.g. Hanenland in het verlengde van de Willebrordstraat, waartoe bereids vergunning van het Gemeentebestuur is ontvangen. De lig ging van dit terrein, vlak bij net station Velsen, is vooral gunstig voor patiënten, woonachtig in de verwijderde deelen der gemeente, die van het Bureau moeten gebruik maken. Dank zij de belangelooze en bekwame hulp van den architect, den heer Iley- toop, is een mooi plan tot stand geko- nen. Wat de financiën betreft, zijn de 'lenoodigde gelden voor den bouw vrij wel bijeen, doch voor de meubiteering, •nz. zal straks nog wel een beroep op de nilddadigheid onzer gemeentenaren moeten worden gedaan. INGEZONDEN. Vergadering S. D. A. P. Naar aanleiding van het vermelde over de vergadering van de Fed. Velsen Ier S. D. A. P., opgenomen in Uw blad ran 30 Dec. meenen wij te moeten mee- ieelen, dat het ons minder gewonscht ijkt, verslag uit te brengen van beslo ten huishoudelijke vergaderingen, laarom zullen we volstaan met te zeg- ;en, dat nóch p.g. Aalderink, nóch on- iergeteekende omtrent de overplaat sing heeft gesproken in den geest, zoo- Is dat volgens het verslag het geval ou zijn geweest, terwijl p.g. Roelse er iet geen enkel woord over heeft gerept. Tit de rest van het verslag blijkt ook luidelijk, dat niet ieder geschikt is, een objectief verslag te leveren. L. van Hameien. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen: een geel lederen schoolétui, twee ppr.- temonnaie's met inhoud, 'een rozen krans, een grijze mantelceintuur, een streng bloedkoralen met gouden slui ting en een witte wollen kindermuts. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 6 Jan. 1923: 1 Letterzetter, 2 meubelmakers, 1 mach. houtbewerker, 5 schilders, 23 timmerlieden, 5 metselaars, 3 zeilmakers, 7 kuipers, 5 mandenmakers, 14 zeevisschers, 4 kantoor bedienden, 1 reiziger, 12 stokers, 2 machi nisten, 1 koperslager, 1 vuurwerker, 1 bank werker, 2 plaatwerkers, 3 loodgieters, I chauffeur, 1 revolverklinker 1 ketelmaker', 1 stratenmaker, 1 stucador, 214 ios arbeiders. BINNENLAND. Faillissementen la Nederland. Volgens mededeeiing van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Jan. in Nederland uitgesproken 67 failllssemen. ten tegen S0 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2