ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Versehjjnt Woensdags Zaterdsgg Prima Consistente vetten HA.EINÖKA.DB TELSF. 298 BIOSCOOP „FLORA'' No. 22 Zaterdag 13 Januari 1923 8e Jaargang IJMUSDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingerolde mededeelingen 40 ets. per regel Adrertentiea ran 11. en m 6 regele II. Iedere regel meer 20 ets.— Compact gezette edrertenties ren 1 t enm.5 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta- ling, van 1 tot en met 6 regelB 10.75, iedere regel meer 16 cte Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties adres bnrean van dit blad' 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. m rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Klaln* Advertenties Familieberichten koeten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. hl) DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hot onda en het nlenwa adres, NIET aan den looper, daeh aan an* bn rean WII LEMSPLEIN 11, ap ta gaven. Da Admlalitratla. OFFICIEEL. DIENSPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger hieronder vermeld, bij dezen wordt opge roepen om zich op den datum en voor den duur, achter zijn naam aangegeven, krachtens art. 77, le lid e van het Dienst plichtbesluit in verband met art. 50, 3e lid der Dienstplichtwet en art. 91 der Miiitiewet in werkelijken dienst te begeven. Evelijn, Simon Hendrik, lichting 1916, moet opkomen bij het 10e Regiment Infanterie, le Bataljon, 3e Compagnie te Ede, 12 Febr, 1923, voor 4 dagen. Velsen, 10 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd, Rijkens. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal zijn opengesteld in a. de afd. IJmuiden op Maandag 15 Januari a.s. des n.m. te 2 uur in de M. U. L. O. school A te IJmuiden. (terug voor nazien der vaccinatie Maandag 22 Januari a.s. te 2 uur n.m.) b. de afd. Velseroord op Maandag 15 Januari a.s. des n.m. te 4 uur in de O. L. school D. te Velseroord. (terug voor nazien der vaccinatie Maandag 22 Januari a.s. te 4 uur n.m.) c. dB afd. Wijkeroog op Dinsdag 23 Januari a.s. des n.m. te 2 uur in de O. L. school G te Wijkeroog. (terug voor nazien der vaccinatie Dinsdag 30 Januari a.s. te 2 uur n.m.) d. de afd. Velsen op Dinsdag 23 Januari a.s. des n.m. 4 uur in het gemeentehuis (Kamer Geneeskundigen Dienst) te Velsen. (terug voor nazien der vaccinatie Dinsdag 30 Januari a.s. te 4 uur n.m e. de afd. Santpoort op Maandag 29 Januari a.s. des n.m. 2 uur in de O. L. school F te Santpoort. (terug voor nazien der vaccinatie Maandag 5 Februari a.s. te 2 uur n.m.) De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter vermetder plaatse aanwezig te zijn, zoowel voor de inenting als voor het nazien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Velsen, den 10 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Onderwijshervorming. Spreek met tien schoolmeesters en negen ervan zijn ontevreden over het tegenwoor dige onderwijs, zijn methoden, inrichting, leermiddelen, schoolgebouw enz. De tiende, die vrijwel tevreden is, is zeker over de zeventig en heeft de onderwijstoestanden van ruim een halve eeuw geleden nog gekend. Toen was het schoollokaal waarlijk een hok met kleine ruitjes, vaak nog een steenen vloer en banken voor vier, vijf kinderen, mei onvoldoende ventilatie, bijna zonder eenlge wandversiering, met boekjes, waarvoor onze kinderen den neus zouden ophalen, alles grauw zonder fleur en kleur. De klassen waren veel grooter, de meesters zagen er veel kaler uit; de kleeren maken niet den man, maar het tractement maakt de kleeren! (De kinderen zagenjer ook veel vuiler en armer uit. Alles ging in de a-spa-dreuneen bloem zou in een lokaal al evenmin geduld worden ais een speelsche hond of een gonzend bijtje. Er is een groote vooruitgang in licht, ruimte, meubileering, gezelligheid der lokalen gekomen, de schoolboekjes zien er thans vaak allergenoeglijkst uit, er is veel meer afwisseling en de methodes maken den weg door de leerstof prettiger en korter. Over het algemeen is de geest ook vooruitgegaan. Alles is huiselijker geworden, er wordt minder hard geregeerd, de plak is afgeschaft, maar ook niet meer noodig. En toch zijn de schoolmeesters nog on tevreden! En ze hebben er reden toe. Er valt nog heel wat op te knappen en te hervormen op het gebied van onderwijs. Er komt een stapel geschriften en tijd schriften uit, die hetonderwijs nieuwe wegen aanwijzen. Er zijn vele vereenigingen, die dit doet nastreven. We hebben verscheidene mannen en vrouwen van talent en gezag, die hun hart en tijd en leven wijden aan onderwijsvraagstukken en waarschijnlijk zal de school er over een halve eeuw nog geheel anders uitzien dan thans. Wij heb ben thans groote openslaande ramen. Dat zou men een halve eeuw geleden gewoon krankzinnig gevonden hebben. Stel je voor openslaande ramenDe jongens zouden er dadelijk uitspringen naar buiten of ten minste voortdurend zitten luisteren naar al de geluiden van menschen en vogels. Misschien zullen de kinderen over een halve eeuw allen op een stoel voor een tafel in school zitten. Stel je dien onzin voor, zoo brommen wij, een school is toch geen huiskamer. Zeker zal men veel doen, om de schoon heid in en door de school te bevorderen. De vereeniging „Schoonheid in opvoeding en onderwijs" heeft eenige geschriften uit gegeven, waarin de middelen aangegeven worden, om de schoonheid te brengen in de jonge levens en harten. De omgeving moet smaakvol zijn. In de kleuterscholen hange men klassieke schilderijen, b.v. de Madonna van Rafae) de engeltjes van Luini, eenvoudige, ernstige kunst, die de kleuters vaak veel beter waar- deeren dan de ouderen en zeker dan de kunsthistorici. Er moet ook scherper op de schoonheid gelet worden bij de keuze der schoolboeken en vooral de illustraties en meer aandacht gegeven worden aan goede wandversiering en planten in de lokalen. Bij de behandeling van Indië moet men de kinderen Oostersche kunstvoorwerpen laten zien, er moeten verzen voorgedragen worden en gezongen bij de piano. Deze ideeën klinken ons ook nog wat vreemd in de ooren, maar een halve eeuw geleden zou men ze gewoonweg te gek, om erover te praten hebben genoemd. Dan eischt men tegenwoordig meer han denwerk op de scholen. De bekende onderwijsman J. C Wirtz zegt het aardig aldusVroeger behandelde men de kinderen op de school, alsof ze alleen ooren hadden ze moesten maar stilzitten en luisteren, daar na bedacht men, dat de kinderen ook oogen hebben. Het onderwijs werd meer aan schouwelijk. Maar thans eischt men ook handenwerk op de school. Zal dat niet te veel tijd nemen, zullen de kinderen dan niet achter blijven in rekenen, lezen en andere hoofdvakken De heer Wirtz is daar niet bang voor, integendeel. Hij is bijna twintig jaar bij het schooltoezicht ge weest en mag dus oordeelen. in scholen, die verder op hetzelfde peil van leerlingen en personeel staan, zoo verzekert hij, zijn de leerlingen ook in de andere vakken verder, als ze tevens onderricht in handen werk ontvangen, dan waar deze nieuwigheid althans voor de jongens nog ontbreekt. De jongens vinden het handenwerk heer lijk, het prikkelt hun ambitie het maakt hen handig en prachtisch en leert hen wat steviger aan te pakken en door te zetten ook bij het werken met het hoofd. De grootste veranderingen zullen in den eersten lijd wei komen bij het bewaar VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste *^ÜSI schoolonderwijs. Die oude naam bewaar school zal ook; wel verdwijnen en daarmee het karakter dier scholen ook sterk gewijzigd worden. Een deel van die scholen dient thans inderdaad, om de kinderen te bewaren, door wat] met hen te spelen, 't Is een groot gemak voor de ouders Zoo worden die scholen gewoonlijk aanbevolen. Maar dit onderwijs is er niet om de ouders maar om de kinderen, het is voorbereidend onder wijs en reeds Fröbel heeft begrepen, dat in de prilste jeugd niets zoo vormend en ontwikkeld is als een spel, dat bij den aard van het kind hoort, zijn belangstel ling heeft en waarbij zich zijn persoontje en geest gaan ontvouwen als een knop in de lentezon. „Goedige gekken". Wij spreken liever van krankzinnigen dan van gekken, omdat in dit laatste woord de hoon en verachting ligt, waarmee deze ongelukkigen eeuwenlang behandeld zijn. Een krankzinnigengesticht is feitelijk een ziekenhuis, een sanatorium voor geestes- kranken. Maar het publiek ziet er een soort gevangenis in en vindt het min of meer een schande, daarin te worden opgenomen. Het oude bijgeloof, dat krankzinnigheid veroorzaakt wordt een boozen geest, werkt nog altijd na. Onder de krankzinrrgen zijn rustige patiënten, goeierds, die geen mensch eenig kwaad doen. In de gewone samen leving hooren zij niet thuis; ze kunnen zich niet redden en worden allicht het mikpunt van laffe plagerijen. Maar in een krankzinnigengesticht hooren ze ook niet thuis. Zij behoeven wel toezicht maar geen volkstrekte afzondering van de wereld der gezonden van geest. In Gheel, België heeft men een kolonie van dergelijke „goedige gekken" onder de landelijke bevolking. Zij worden uitbesteed onder de vele kleine boeren, werken een weinig mee, en men laat hen daar hun gang gaan, zonder ze te hinderen. Deze verpleging is veel goedkooper dan opname in een gesticht en voor de patiënten ook veel passender en prettiger. Zij zijn min of meer nuttige burgers en genieten veel meer vrijheid. In Beilen is een begin gemaakt met een dergelijke gezinsverpleging van krankzinnigen. Beilen is daarvoor heel geschikt. Het is een rustig Drenthsch dorp ook met vele kleine boeren. Er is een huis ingericht, om toezicht op de patiënten te houden en ze, als eens een lastige bui komt, op te nemen. De bevolking zal wel spoedig aan hen gewend raken en ook leeren. ze als gewone menschen te behandelen. Op de zeer dure krankzinnigenverpleging kan bespaard wor den, er komt plaatsruimte in de gestichten en het is in het belang der patiënten zelf. „Beileroord", zoo is de naam van het centrale huis, van waaruit de gezinsver pleging wordt gecontroleerd, zal zeker een toekomst hebben en de krankzinnigen zelf krijgen het heerlijke gevoel, dat zij vrij zijn en zich nuttig kunnen maken. Arbeid is ook voor hen de beste medicijn meester, althans de beste trooster. VISSCHEBIJ. Voor het jaar 1923 zijn benoemd in de commissie voor de examens ter verkrij ging van diploma's van machinist-sto ker en van machinist aan boord van stoomvisschers vaartui gen tot lid en voorzitter de heer J. W. van Aalst, gepensioneerd kapitein-luitenant ter zee, te 's-Grav-junage; tot plaatsvervangend lid en plaatsver vangend voorzitter de heer A. M. van Roozendaal, gepensionneerd kapitein luitenant ter zee titulair, te 's Grave?i- hage; tot lid en secretaris, de heer J. J. Knot- ter, gepensionneerd inspecteur-titulair van den Marine-stoomvaartdienst te 's Gravenhage; tot plaatsvervangend lid en plaats vervangend secretaris de heer B. Ver- hey, gepensioneerd officier-machinist der 1ste klasse te 's Gravenhage; tot leden de heeren: A. P. Duinker, arts, te 's GravenhageD. Geuzenbroek, oud-werktuigkundige bij de Stoom vaartmaatschappij Nederland, te Wa tergraafsmeer; E. H. J. Savenije, oud- hoofdmachinist hij de Holland-Ameri- ka-lijn, expert bij de British Corpora tion, te Rotterdam; ir. A. C. v. d. Stadt, ingenieur der 1ste klasse voor het Stoomwezen, te Bussum: tot plaatsvervangende leden de hee ren: dr. C. J. de Bruin Kops, gepo.nsion neerd schout bij nacht bij den genees kundigen dienst der Koninklijke Mari ne, te 's Gravenhage; B. de Groot, ge pensionneerd officier-machinist der iste klasse, te 's Gravenhage; N. H. Klaas- sen, gepensionneerd inspecteur-titulair bij den Marinestóomvaartdienst, te 's Gravenhage; G. P. W. v. d. Klugt, ge pensioneerd officier-machinist der 1ste klasse, te 's Gravenhage; J. J. Knaap, expert, te Scheveningen; J. J. Schoo, surveyor to Lloyd 's Register of Britisli and Foreign Shipping, te Rotterdam; C. Wakerlin, gepensioneerd officier-ma chinist der 1ste klasse, te Haarlem. Geen schadevergoeding. Een Engelsche trawler die indertijd vischte binnen den door de Russische Sovjetregeering gestelde limiet werd aangehouden en opgebracht. Daarbij is het schip met man en muis vergaan, Twee gijzelaars die aan boord van het Russische patrouillevaartuig waren ge nomen, bleven gespaard. De schadeloosstelling, welke van de Russische regeering is verlangd be draagt 95.891 pd.st., waarvan 5.591 pd.st. zou worden uitbetaald als schadever goeding aan de beide overlevenden, nl. de mannen, die aan boord van het Rus sische patrouillevaartuig waren geno men, cn aan de nagelaten betrekkingen der omgekomen leden der bemanning, terwijl het overblijvende bedrag als schadeloosstelling-werd geëischt door de eigenaars van het schip voor het door hen geleden verlies. De Russische regeering heeft de scha deloosstelling geweigerd. Uit Panama wordt aan de „Daily Mail" een verhaal gemeld over een merkwaardigen strijd met een zaag- visch. Mr. Frank Mitchel-Hedges, een bekend amateur-visscher diepzeeon derzoeker kreeg in de buurt van Tabo- guilla Point een zaagvisch aan den haak, die over buitengewone krachten bleek te beschikken. Hij begon, met de kleine visschersboot van mr. Hedges met groote snelheid over 400 Meter voort te trekken. Daarbij sloeg hij de richting in naar het jacht van den vis- scher, en passeerde dat van zoo dicht bij, dat men een lijn naar de visschers boot kon werpen die daar opgevangen werd en vastgemaakt. De zaagvisch had thans ook het jacht te trekken en hij deed dat met gemak. Hij rukte het van de ankers los, en sleepte het drie uur lang de baai rond. Toen waren ein delijk zijn krachten uitgeput. Vanaf het jacht nam men hem daarop onder schot, en joeg hem vijf ontplofbare ko gels in de huid, hetgeen aan alles een einde maakte. Met groote moeite werd het doode heest daarna op de kust ge sleept, en met behulp van het getij op het strand gezet. Hij bleek 29 voet lang te wezen en 18 voet hoog, terwijl zijn HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 nor, Willemsbeekwag 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anoma alt Haarlem, Voorzitter van het Consnltatiebarean aldaar. gewicht geschat werd op 2J/4 ton. De „zaag" had 18 tanden aan de eene en 19 aan de. andere zijde, het gebruike lijk aantal hij volwassen visschen. Bovendien droeg de visch nog 36 jon gen bij zich, die naar het Santo Tomas Hospital zijn gebracht. De toestand der zeevisscherij in November 1922. Naar de afdeeling „Visscherijen" van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel ons meedeelt, werd ook in November de zeevisscherij op veel kleineren schaal uitgeoefend, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De hoeveelheid en waarde der aange voerde visch bedroegen volgens voor- loopige opgave respectievelijk 7.902.500 K.G. en f 1.683.700, tegen 11.135,009 K.G. en f 2.152.800 in November 1921. Het aantal stoomtrawlers, hetwelk in de vangst was (110), hoewel iets groo ter dan in de vorige maand (107), bleef toch nog onder dat van November van het vorige jaar (116). Van de 110 stoom trawlers losten er 6 uitsluitend en 15 gedeeltelijk hun vangsten in Engeland, terwijl verleden jaar November 14 stoomtrawlers uitsluitend en 48 gedeel telijk in Engeland havenden. In het geheel voerden onze stoom trawlers hier aan 1.587.000 K.G. visch met een opbrengst van f 565.300 tegen 2.058.000 K.G. met éen opbrengst van f 659.500 in November 1921. De vang sten waren over het algemeen zeer schraal; zij bedroegen gemiddeld per reisdag slechts 744 K.G. (verleden jaar November 1191 K.G.) Ofschoon de visch- prijzen vrij goed geacht konden worden, 'waren de besommingen dan ook slechts matig. De Duitsche stoomtrawlers voerden in 158 reizen 1. 333.500 K.G. visch aan, opbrengende f 332.200. Evenals in October namen de zeillog- gers en mötorkustvisschers drukker, de zeilkustvischers echter minder druk aan de trawlvisscherij deel, dan in de zelfde maand van het vorige jaar en wa ren de bedrijfsuitkomsten van alle drie dezer vaartuigsoorten weer onbevredi gend. Gemiddeld per reisdag vingen de zeil- loggers 108 K.G. (243 K.G. in November 1921) en gemiddeld per reis de motor en zeilkustvisschers respectievelijk 293 en 135 K.G. (400 en 189 K.G. in Novem ber 1921). De beugvisscherij werd uitgeoefend met slechts 2 stoomschepen en 6 zeil- vaartuigen (verleden jaar November 1 stoomschip cn 4 zeilvaartuigen). In het geheel werd 21.000 K.G. beugvisch, op brengst f 10.500 (verleden jaar Novem ber 10.000 K.G., opbrengst f 6000) aange voerd. Een 7 tal vaartuigen had reeds de drijfnetvisscherij op haring gestaakt, zoodat nog slechts 31 stoom-, 14 motor en 205 zeilloggers (in November 1921 30 stoom-, 24 motor- en 336 zeilloggers) aan deze visscherij deelnamen. De vangsten, hoewel voor de stoom- en zeilloggers beter dan in November van het vorige jaar, bleven klein, ge middeld per reisdag bedroegen zij voor de stoomloggers, motorloggers en zeilloggers respectievelijk 1554, 714 en 595 K.G. (verleden jaar November 963, 741 en 511 K.G.). Bovendien werden voor de haring gemiddeld lage prijzen besteed. De besommingen waren dien tengevolge ook deze maand over het al gemeen onvoldoende. De totale hoeveelheid en waarde der aangevoerde drijf netvisch bedroegen

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1