f Voor Billijken prijs Gemeente VELSEN. OPROEP respectievelijk 3.875.000 K.G. en f 581.600 tegen 6.007.000 K.G. en f 1.050.700 in No vember van het vorige jaar. Een hoeveelheid versche haring van 726.000 K.G. welke f 86.400 opbracht, werd bovendien door Engelsche stoom- d ri fiers aangebracht. Verleden jaar No vember was deze aanvoer beduidend grootcr n.l. 2.209.000 K.G. en f 192.100 Hr. Ms. „Zeehond" Aan het rapport inzake de verrich tingen van Hr. Ms. „Zeehond" geduren de de maand Nov.; opgenomen in „St.- Crt." No. 252, ontleenen wij: Gedurende de verslagmaand werden gepraaid of verkend 390 Nederlandsche, ö2 Engelsche en 37 Duitsche visschers- vaartuigen. Geneeskundige hulp werd verleend aan 22 Nederlandsche vis- scliersvaartuigen (24 patiënten) en een Duitsch vaartuig (zes patiënten). Tech nische hulp werd verleend aan vier Ne derlandsche vaartuigen. Aan vijf Nederlandsche vaartuigen werd het bestek gegeven, terwijl voorts een Nederlandsch vaartuig een per D.T. ontvangen boodschap werd overge bracht en aan een Nederlandsch vaar tuig mededeeling gedaan, dat een ander gepraaid vaartuig eenige zijner netten had opgevischt. Van vier vaartuigen werd proces-verbaal opgemaakt van het niet voeren van de voorgeschreven nummers in de zeilen, terwijl eenige visschers werden aangemaand hunne nummers op zeilen of boeg duidelijker zichtbaar te stellen. De gepraaide en verkende visschersvaartuigen werden dagelijks per D. T. overgeseind. Dage lijks werden de meteorologische gege vens overgeseind, wanneer de afstand tot de kust meer dan 50 mijl bedroeg. Eenige malen werd op daartoe ont vangen draadloos sein met het storm- sein in top gevaren. Gedurende de week van 4 t/m. 10 Januari 1923 kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 42 Holland- sche-, 31 Duitsche stoomtrawlers, 1 zeillogger, 2 sloepen, 9 stoombeugers, 1 Duitsche motorkotter, 1 Holl. stoom- snurrevaarder en 44 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 350 tot f 5409, Duitsche stoomtrawlers van f 901 tot f 5183, zeilloggers van f tot f 268, sloepen van f 715 tot f 1564, stoombeugers van f 1390 tot f 3901, Duit sche motorkotters van f tot f 1744, Hollandsche stoom-snurrevaarder van f tot f 328, terwijl de kustvisschers totaal f 3548 besomderi. De aanvoer bestond uit 581157 K.G. trawlvisch en 25392 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedr. f 255.379.21 SCHEEPVAART. In de week van 1 tot 8 Januari zijn alhier uit zee binnen gekomen 42 stoom schepen en naar zee vertrokken 52 stoomschepen. Bij Kon. besluit zijn voor het tijd vak van 1 Januari 1923 tot 1 Januari 1925 o.a. benoemd in den Raad voor de Scheepvaart: tot voorzitter, mi*. A. J. Cnoop Koop- mans, te Amsterdam; tot plaatsvervangende voorzitters: mr. G. Kirberger, raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam; prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den -Hoogen Raad te Amsterdam; tot secretaris, mr. H. B. Tjeenk Wil link, te Amsterdam; tot plaatsvervangend secretaris, mr. W. Cnoop Koopmans, te Amsterdam. tot vaste leden: de heeren W. Allirol, gep. kapitein ter zee, te 's Gravenhage, en C. J. Canters, kapitein ter zee titulair te Amsterdam; D. H. Hinlopen, oud-ge zagvoerder ter koopvaardij, te Bussum, en G. J. Lap, oud-gezagvoerder ter koop vaardij, te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden voor de vaste leden: de heeren H. de Boog, gep. luitenant ter zee 1ste klasse, te Amster dam; G. E. G. Gobuis, gep. kapitein ter zee, te Amsterdam; J. S. Brouwer, oud gezagvoerder ter koopvaardij, te 's Gra venhage, en.D. Hubert, oud-gezagvoer der ter koopvaardij, te Heemstede; tot buitengewone leden: als schipper van de groote vaart, de heer W. Bakker, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, di recteur van den gemeentelijken haven dienst, te 's Gravenhage; als reeder van de zeevisscherij, de heer J. Prins, direc teur van de Zeevisscherij-Maatschappij Praxis, te IJmuiden; als schipper van de zeevisscherij, de heer G. Z. Jol, oud- schipper van de zeevisscherij, te Sche- veningen; tot plaatsvervangende leden voor de buitengewone leden: als reeder van de zeevisscherij, de heer A. Hoogendijk Jzn., reeder te Vlaardingen, als schip per van de zeevisscherij, de heer J. Boog, oud-schipper van de zeevisscherij, te Maassluis; als scheesbouwkundige voor de zee visscherij, de heer D. Taat, lid der firma Gebr. Taat, scheepmakerij, te Katwijk aan Zee, en de heer P. Boot Jr., direc teur van de N.V. Scheepsbouw- en Re- paratiewerf De Hoop, te Leiden. BINNENLAND. Naar het Handelsblad meldt is dooi- den Minister van Waterstaat een schrijven gericht aan de volgende ge meenten: Alkmaar, Avenhorn, Barsingerhorn, Beemster, Beets, Berkhout, Beverwijk, Blokker, Broek in Waterland, Bussum, Graft, 's Gravenland, Grootebroek, Heemskerk, Heer Hugowaard, Heilo, Hensbroek, Huizen, Assendelft, Egmond Binnen, Helder, Kwadijk, Broek o. Lan- gendijk, Noord-Schar vvoude, Zuid- Scharwoude, Oudkarsnel, St. Pancras, Middelie, Mid woud, Obdam, Purine- rond, Sijbekarspol, Twisk, Uithoorn, Warder, Wognum, Akersloot, Ilpendam Koedijk, Monnikendam,- Muiden, Nib- bixwoud, Nieuwer-Amstei, Oosthuizen, Schagen, Schermerliörn, Sehoorl, Uit geest, Ursem, Venhuizen, W.ervershoof, Westwoud en Zwaag. „Reeds in November 1919 stelden Ged. Staten van Noord-Holland mij in ken nis met moeilijkheden, die voor de pro vincie voortvloeien uit overeenkomsten, welke zij omtrent de electriciteitsvoor- ziening met verschillende gemeenten gesloten hadden, die moeilijkheden zou den, naar mij wordt medegedeeld, ook thans nog niet een einde hebben geno men en de geldelijke verliezen tengevol ge daarvan door de provincie geleden zouden dan ook niet zijn verminderd. Wel wordt er door de provincie met al haar ten dienste staande middelen zoo krachtig mogelijk naar gestreefd, voor het aanzienlijke verlies, dat zij uit hóóf de van de stroomlevering tegen te lage tarieven moet lijden, op andere wijze compensaties te vinden doch dat neemt ook niet weg, dat het verlies op de stroomlevering aan deze gemeenten op zich zelf niet vermindert, en voor de provincie zeer bezwarend blijft. Ik ver neem, dat uit het verloop van een on langs gehouden vergadering van de af- deeling Noord-Holland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten mag worden opgemaakt, dat verschillende der Noord-IIollandsche gemeenten de redelijkheid van den wensch van de provincie om de stroomleveringscon- tracten op anderen grondslag te vesti gen, hebben ingezien en mitsdien wel tot wijziging van die overeenk j msten bereid zullen worden bevonden. Ik ver neem intusschen ook, dat niettemin thans, na 3 jaar beraadslagen en onder handelen, een behoorlijke oplossing nog niet is verkregen. Deze loop van zaken heeft mij er toe geleid, in overleg te tre den met mijn ambtgenoot van Justitie, met wien ook mijn ambtsvoorganger zich reeds vroeger voor deze aangele genheid in verbinding had gesteld. Bei den van oordeel, dat een ingrijpen van den wetgever, als heeft plaats gehad in verschillende andet*3 landen, waar zich in en door den oorlog gelijke toestan den hebben ontwikkeld, zoo eonigszins mogelijk moet worden vermeden, zijn wij toch ook hierin eenstemmig, dat wij geen vrede kunnen hebben met èer: toe stand, die aan de provincie in gelijke mate, als hij enkele gemeenten bevoor deelt, schade toebrengt; die het groote belang der electriciteitsvoorzienning zeer ernstig benadeelt en die wat misschien het ergste van alles is tus- schen openbare lichamen, die zoozeer op samenwerking zijn aangewezen, als provincie en gemeente, voor wellicht langen tijd verwijdering brengt. Het is op grond van het vorenstaande, dat ik tot u en de andere hieronder ge noemde gemeenten, alsmede tot de maatschappij Zaanland het verzoek richt, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van de afdeeling Noord- Holland der Vereeniging van Neder landsche Gemeenten, hetzij op andere wijze, enkele vertegenwoordigers aan te wijzen, met opdracht te trachten in een bespreking met mij dan wel met een door mij aan te wijzen commissie door Gedeputeerde Staten benoemd, deze zaak eindelijk tot klaarheid te brengen. Een paar lichtpunten in de econo misch e duisternis. De voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Amster dam en Rotterdam zijn gewoon de eer ste vergadering in het nieuwe jaar te openen met een redevoering, waarin zij een blik voor en achteruit slaan. Men kiest de knapste zakenman tot voorzit ter en het is wel de moeite waard van hun oordeel over verleden en toekomst kennis te nemen. Beide Nieuwjaarsredevoeringen wa ren somber gestemd, hoe kan het an ders? Er is maar een vak, waarin het bijzonder druk is, hoorden we onlangs sarcastisch zeggen, het vak van deur waarder n.l. De Rotterdamsche voorzitter, de heer W. H. Croockewit begon met de opmer king, dat de malaise zich in '22 steeds scherper heeft afgeteekend en daarom de werkloosheid nog toenam. Een goe de ontwikkeling van handel en nijver heid in ons land acht hij ook onmoge lijk, zoolang er geen vastheid en zeker heid komt in de valuta van Centraal- Europa. De lage loonen in Duitschland ondermijnen ons bedrijfsleven. Voor de scheepvaart was het een moeilijk jaar; het aanbod van tonnage overtrof in bij na alle vaarten de vraag, waardoor de vrachten laag bleven. Door de lage va luta is de Duitsche handelsvloot een scherpe mededingster geworden. Het aantal inkomende schepen bleef nog aanzienlijk ten achter bij dat van 19i3. Ook handel en nijverheid lijden onder de verminderde koopkracht in alle lan den, die voor ons afzetgebied moeten zijn. Ook het kleinbedrijf had een slecht jaar; de geringe koopkracht van het pu bliek doet zich sterk gevoelen. Gelukkig begint men in te zien, dat de economische opbouw van Europa niet mogelijk is, wanneer niet alle landen gemeenschappelijk daaraan willen me dewerken en ook in staat gesteld wor den, dit te doen. Al zijn de moeilijkhe den velen, er zijn op politiek en econo misch gebied enkele lichtpunten. Evenals de Rotterdamsche drong ook de Amsterdamsche voorzitter, de heer E. Heldring sterk op bezuiniging aan. Hij noemde den toestand ook zeer som ber maar hoopt, dat we het dieptepunt der malaise gehad hebben. Als een hoopvol teeken noemde hij de beëindi ging der prijsdaling in den groothandel en de toenemende handels- en scheep vaartbeweging. Helaas worden in de meeste landen de bestaande tolmurei nog hooger opgetrokken, ook Amerika doet dit, hoewel het groot belang heeft bij een toenemenden invoer uit Europa dat zoo zijn schulden aan Amerika kan betalen. Buitengewoon somber is de toestand bij onze Oostelijke buren; in Amerika is daarentegen de voorspoed teruggekeerd. Het is ook voor de overi ge wereld een geluk, dat Amerika bloeit en als kooper en bankier kan optreden. Onze invoer overtrof ook in '22 ver den uitvoer. We voerden voor ruim twee milliard in; de uitvoer was 780 millioen minder. Als lichtpunten somde de heer Hel dring de volgende verschijnselen op. Onze gulden loopt nog geen ernstig ge vaar, al is waakzaamheid aanbevolen. De reeks catastrofen in de zakenwereld is waarschijnlijk afgeloopen. In de we reld der banken keert het vertrouwen in de toekomst terug. Als nu inderdaad het licht toeneemt en van punt tot streep en plek mag worden, zal de dui sternis verdwijnen en de nieuwjaars 'reden in '24 wat blijmoediger gestemd kunnen zijn. FLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer H. Jongkees, onderwijzer aan de Groen van "Prinsterer School al hier, kwam voor op de voordracht voor hoofd van de Chr. School te Westzaan. De Zeereerw. heer G. v. d. Poll, pastoor der Oud-Kath. Kerk alhier heeft wegens zijn gevorderden leeftijd overplaatsing gevraagd naar een klei nere gemeente. Met ingang van 15 Maart a.s. is de heer v. d. Poll nu be noemd tot pastoor te Enkhuizen, ter wijl tot zijn opvolger alhier is benoemd de Zeereerw. heer L. Rinkel, pastoor te Zaandam. Met leedwezen zal de Oud-Kath. ge meente alhier haar beminden pastoor zien heengaan. Maar niet alleen zijn ge meente, ook andersdenkenden zien pas toor v. d. Poll noode heengaan. Hij was een man, die zich in den omgang ieders sympathie verwierf. En op maatschap pelijk gebied gaf hij zich ook in velerlei arbeid, bijzonderlijk als bestuurder van het Nutsdepartement enz. Als vervolg op een vorig bericht kunnen wij nog mededeelen, dat op het jongste Mercurius-examen voor Han delscorrespondentie in de Engelsche Taal ook nog geslaagd zijn de heeren: P. Landzaat, te Beverwijk, J. Sanberg, Wijkeroog, en J. J. v. d. Bogaerde, P. v. d. Plas en J. Rietdijk te IJmuiden, even eens allen opgeleid door den heer W. Renes, onderwijzer a. d. M. U. L. O. School en leeraar aan den Handels avondcursus te IJmuiden Dinsdagavond had in den schouw burg Thalia de vierde voorstelling plaats in den tooneelwedstrijd van de vereeniging Varia alhier. De voorzitter, de heer A. P. Roza, sprak een openingswoord en wees er op hoe na een rustpoos van een maand thans de tweede helft van den wedstrijd aanvangt. Spr. hoopte dat de leden zich deze rustpoos ten nutte zouden hebben gemaakt voor het meedoen aan het be- oordeelen van het spel en de spelers, waardoor daartoe bestemde formulie ren zullen worden uitgereikt. Dezen avond traden op: „De Spaarne- spelers" van Haarlem met „Minnespel" van Arthur Schnitzler. Met groote aan dacht werd dit tooneelspel gevolgd en! aan 't einde werden de spelers warm toegejuicht. De onlangs door den heer E. de Groot alhier aangekochte stoomdrifter Maasstroom I heeft thans den naam ge kregen van De Hoop IJ.M. 193. VELSEROORD. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met 1 April 1923 door vertrek van leerlingen en het in gebruik nemen van de Gemeentelijke bewaarschool te Vel- seroord in haar geheel nieuwe leerlin gen van 3 tot 6 jaar kunnen worden toe gelaten. Aangezien de toelating slecht3 een maal per jaar is, wordt belanghebbende ouders aangeraden de gelegenheid tot inschrijving hunner kinderen niet voor bij te laten gaan. Zie verder de advertentie, voorkomen de in dit blad. Donderdagavond is alhier een af deeling der Ned. Chr. Jongelieden Ge- heel-Onth. Vereeniging De Schakel op gericht, met 13 leden en 2 aspirant-leder Als voorzitter zal optreden de heer G Voet. Tot bestuursleden werden geko zen: Alb. Bosman, secretaris, Piet Koo- men, penningmeester en G. Koomen Jr.. alg. adjunct. Zondag a.s. zal het nieuwe R K Patronaatsgebouw aan den Willems- beekweg in gebruik worden genomen. Op Maandag 22 Januari geeft het R.K Mannenkoor St. Caecilia een concert in het nieuwe gebouw. VELSEN. Door deze gemeente is een bouw- premie verleend van f 3320, ten behoe ve van den Mij. tot Aanneming van Bouwwerken Kennemerland te Velser- oord, voor den bouw van 6 woningen aan den Velserduinerbuurtweg, hoek De Ruyterstraat aldaar. Brutaal. In De Protestant van 10 Januari schrijft Mej. M. O. de Bruyn Kops te Apeldoorn het volgende: Waarschuwing. Een onzer leden, geregeld in De Protestand adverteerend ontving 12 Juni j.l. een briefkaart, lui dende:: „In de Protestant las ik uw adres en verzoek ik UEd. derhalve be leefd mij per omgaande als postpakket te willen zenden: Twee paar Heeren rijgbottines; één paar zwart kalfbox en één paar donkerbruin, no. 44, den prijs van f 16 per paar niet te boven gaande. Wat naar mijn zin is, zal ik behouden, wat mij niet aanstaat zend ik weder franco retour. Echter niet per rem bours; ik zal eventueel het bedrag wel remitteer en en neem de kosten van het postpakket voor mijne rekening. Hoog achtend C. Glass, Rosensteijn Velzen (N.H.). Na de levering werd 22 Juni daar aan volgende een kaart ontvangen mei: „In het bezit van de schoenen deel ik i Mti- door mede, dat dezelve zeer naar den zin zijn en ik dus beide paren zal behouden, terwijl ik het bedrag per post zal over maken. Hoogachtend C. Glass." Dit laatste geschiedde echter tot he den niet. Ruim een maand geleden ongeveer j schreef de weduwe, dat zij er per post quitantie over beschikken zou; niets naders vernemende, werd de quitantie gezonden, doch kwam terug met: „ge weigerd" en ook „wordt nooit betaald". Voor andere adverteerders kan het een waarschuwing zijn, om niet in te gsan op een bestelling door bovenge noemde." Voor de zoo veels te maal is er dus weer iemand ingelocpen op een bestel ling van Glass, niettegenstaande de herhaalde waarschuvvingen in de ge- heele Nederlandsche pers, door onzen commissaris van politie gegeven. Het is toch wel droevig, dat onze Nederland sebe wet zulke praktijken maar toelaat De schrijfster in De Protestant vraagt of de inmiddels weduwe geworden schoenmakersvrouw nog kans heeft om langs rechterlijken weg het bedrag, waarvoor haar man w.eid opgelicht, te rug te krijgen. Daar zal helaas wel wei nig kans op zijn. Wij zouden wel eens willen wet»jn of de heer Glass zelf op de geweigerde kwitantie „wordt nooit betaald" heeft gezet. Dat zou toch het toppunt van brutaliteit zijn. En een postbode zal het toch ook niet gedaan hebben, mag het althans niet doen. De firma Glass bezorgt onze gemeen te een slechten naam. De bevolking. De bevolking onzer gemeente bestond op 1 Januari 1922 uit 14.413 mannen en 14.285 vrouwen, totaal 28.698 zielen. Zij vermeerderde gedurende het jaar door geboorte met 410 mannen en 403 vrou wen, totaal 813; door vestiging met 949 mannen en 959 vrouwen, totaal 1908. De totale vermeerdering bedroeg dus 1359 mannen en 1362 vrouwen, samen 2721. De bevolking verminderde door over lijden met 114 mannen en 123 vrouwen, totaal 243; door vertrek met 966 man nen en 1010 vrouwen, totaal 1976. De ge- heele vermindering bedroeg dus 1080 mannen en 1139 vrouwen, totaal 2219. De vermeerdering bedroeg dus 279 mannen en 223 vrouwen, totaal 502. De bevolking bestond dus op 31 December 1922 uit 14.692 mannen en 14.508 vrou wen, totaal 29.200 zielen. Het aantal geborenen in de gemeente bedroeg: levend geboren 411 mannen en 400 vrouwen; levenloos aangegeven 16 r mannen en 5 vrouwen; totaal 427 man nen en 405 vrouwen of 832 in 't geheel, j De sterfte zonder de levenloos aange- gevenen bedroeg 96 mannen en 111 vrouwen, totaal 207. Het aantal gesloten huwelijken be- droeg 270, het getal echtscheidingen 5. f In den nacht van Dinsdag op i Woensdag had de arbeider L., /onende 1 aan den Schulpweg alhier en erkzaam op de papierfabriek, het ongeluk in het houtstofmagazijn naar beneden te valt len. De ontboden geneesheer verklaar- r de, naar Hl. Dbl. meldt, na hem te heb ben onderzocht, dat niets was gebroken doch de man zelf klaagde over veel pijn L. is 's nachts naar huis gebracht zit- j tende op een rijwiel en ter weerszijde gesteund door een man. Het mag ver wondering baren dat dit geval zoo goed is afgeloopen, daar eenzelfde ongelukj; reeds een paar malen den dood ten gé-' volge heeft gehad. De heer J. Deinum alhier, die op de candidatenlijst voor de Statenverkiezin- gen in den kieskring Haarlem-Velsen j der Chr. Hist. Unie de vierde plaats be- zette, heeft deze plaats afgestaan aan^ den heer C. Maarschalk, burgemeesters, van Haarlem. De heer Deinum neemt» nu de vijfde plaats in. SANTPOORT. Aan den heer P. Pruys is vergun ning verleend tot het bouwen van een j woonhuis aan de Schiphroekerlaan al- hier. tfL ADVERTENTIES. Openbare Bewaarschool Aan de openbare bewaarschool te Velseroord worden (wegens personeelsuitbreiding) gevraagd 2 HELPSTERS. Aanvangsjaarwedde f350.— met 3 tweejaarlijksche verhoogingen vam f50.-. Stukken (op ongezegeld papil., vóór 31 Januari 1923 aan den Burgemeester. De Commissie van Beheer voor het Koning Willemshuis (Zeemans- huis, eigendom van de Chr. Jonge mannen-Vereen.) te IJmuiden roept bij deze SOLLICITANTEN op voo» de betrekking van CONCIEROE in bovengenoemde inrichtnig. Brieven worden vóór 21 Januari 1 a.s. ingewacht bij den Voorzii'-a L. P. TISMEER, Willemsplt. Oeen persoonlijk bezoek. Aanmelding Gemeentelijke Bewaarschool te Velseroord. Bij het hoofd der bovengemelde Bewaarschool bestaat op Donderdag 18 Januari en Vrijdag 19 Januari s s^K' v.m. 3'/, tot <7j uur gelegenheid, om kinderen die ingeënt zijn, te doen inschrijven als leerling, om 1 April 1923,zoomogelijk,te worden toegelaten. Huwelijksboekje mede brengen. Nadere inlichtingen schoolgeld regeling enz. verstrekt hel hofT, jg der school. te koop Heerenhuizen en modern ingerichte woonhuizen op mooien stand. A Winkelhuizen en pakhuizen den besten winkelstand. Prachtig gelegen bouwterreinen te IJmuiden, en aan den Hagelin- gerweg. Bouwterrein vanaf f 2.per 1 en in aanbouw zijnde kleine larr huizen mei 500 M, tuin, van f 6000.—, aan den Zeeweg bij dr apooroverweg naar Driehuizen. Te bevragen bij K. BOO Bouwkundige, Kanaalstraat 81roo IJmuiden.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2