Bestelt Uw drukwerk bij s M. V. DRUKKERIJ SIM JE WEL i Heeren kleeding 3 degen WILLEMSPLEIN IJMUIDEN. lette Uitvoering. Billijke Prijzen. Heeren Modemagazijn A. K8EYMB0RG s ALLE in voorraad SPOTPRIJS Verl Pr. flendrikstr. 9 en hoe geducht zij Zondag j.l. tegen Ex celsior weer van zich afbeten, dan moe ten wij eerlijk bekennen, dat een gelijk spel, ja, zelfs een nederlaag voor H.F.C. ons niets zou verwonderen. In de rij der meest ernstige candida- ten voor de tweede klas komt nog steeds geen verandering. Het zijn „als maar" V.U.C., V.V.A. en A:D:0:, die hiertoe blijven behoor en Zoo af en toe wisselt men wel eens van plaats, doch men zorgt e$ wel voor, dat de gevaarlijke zone niet wordt verlaten. Zoo staat V.U. C. momenteel door haar overwinning op V. V. A. op de derde plaats. Of die overwinning haar nog zal helpen? Er is zeker nog hoop. Spartaan heeft mo menteel 15 verliespunten, terwijl V.U.C. er één meer heeft, dus 16. Dit verschil is nu niet zoo groot, of het kan bij ern stig willen gemakkelijk weggewerkt wonden. Is die ernstige wil bij de V. U. C.'ers aanwezig, dan geven wij ze Zon dag tegen Z. F. C. een goede kans. Uit bovenstaande regelen volgt echter ook, dat Spartaan morgen tegen Hilversum flink zal aanpakken en in dat geval blij ven de punten in Amsterdam. O. S., dat de vorige week vriend en vijand verbaasde, door zich met 6—0 door Z. F. C. „in te laten maken", krijgt een schoone gelegenheid op A. D. O. haar wraak te koelen. S. V. V.Excelsior belooft een span nende wedstrijd te worden. We voelen het meest voor een gelijk spel of een kleine overwinning der bezoekers. In de eerste klas A van den H. V. B. heeft Stormvogels II de leiding met 2 verliespunten minder dan E. D. O. III Morgen ontmoeten de blauw-witte re serves Haarlem III aan den Schoter- weg. Waar de roodbroeken dit seizoen niet bijster op dreef zijn, komen de pun ten o.i. naar IJmuiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Lezing Protestantenbond. In een boeiende voordracht heeft Vrij dagavond Dr. A. H. Haentjens van Haarlem voor een overvol kerkgebouw een uitnemende en duidelijke uiteen zetting gegeven van het naar zijn op vatting te lezen Dramatisch gedicht van II. Ibsen, genaamd „Peer Gynt". Met onverdeelde aandacht heeft men de ver klaring van het eigenaardig karakter van Peer Gynt gevolgd en voor velen, die het werk vroeger misschien als on begrijpelijk, wellicht als ongenietelijk hebben terzijde gelegd, zal het een open baring geweest zijn, hoe wij dit werk hebben te lezen en hoe wij Peer Gynt hebben te begrijpen om dezen wonder lijken mensch te kunnen doorgronden. Tot het welslagen van deze boeiende voordracht heeft ontegenzeggelijk niet weinig bijgedragen het schitterend or gelspel, de heerlijke zang en het ont roerend vioolspel, waarmede de „Peer Gynt Suite" van Grieg werd voorgedra gen. 't Is te hopen, dat ook de finantieele resultaten bevredigend mogen zijn, op dat het bestuur van den Protestanten bond alhier aan zijn voornemen gevolg kan geven om meerdere, dergelijke le zingen te doen houden. Verzuime we vooral niet te melden dat de muzikale illustratie van deze voordracht geheel belangeloos geschied de. Cabaretavond. De tweede Cabaret-avond door de fir ma van Praag haar clientèle in Thalia angeboden is een even groot succes ge weest als de eerste. Ook nu weer geen plaatsje onbezet. Een vlot afgewerkt, geheel nieuw programma heeft een dankbaar genietend publiek tot laat in den avond gezellig bijeen gehouden, en er was maar een roep over: „dat men zich uitstekend had geamuseerd en veel had genoten en gelachen. Beter kan 't immers niet. Gevonden voorwerpen. Een rood kinderschoenlje, een sleutelbos met sleutels, een bruinvilten heerenhoed, een gekleurde mantelceintuur, een handwa gen, een bruinlederen damesportemonnaie met inhoud, een dames-haarspeld, een huis sleutel. De schaalcollecte voor het tekort op de kerkvoogdijrekening in de Herv. Kerk heeft, naar het Predikbeurtenblad meldt, f 215 opgebracht. Dinsdagavond a.s. geeft de Harmonie- vereeniging „Concordia" een concert in Thalia. Het bekende mannenkwartet „Euphonia" te Haarlem werkt mede, wat voor zeer velen een rede te meer zal zijn, dit concert bij te wonen. Donderdagavond bracht de Harmonie „Concordia" een serenade aan het 50-jaar huwelijkspaar T. van Houwelingen in de Oranjestraat. Dat zulks vele honderden menschen op straat bracht spreekt van zelf. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Boerlage uit Velsen gehouden ver- kooping van een huis met grond aan de Kennemerlaan 31 alhier, werd dit gekocht door den heer E. Zwart Pz. te Heilovoor f 7170. Het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina" zal 23 dezer een uitvoering geven in het Gebouw voor Chr. Belangen, met mede werking van de Chr. Reciteervereeniging „Vooruit" van Amsterdam en het Chr. Mannenkwartet „Onder Ons" alhier. VELSEN. Eenige dagen geleden vonden mare chaussees op de buitenplaats Waterland een kistje, waarin zaten 30 nikkelen deur knoppen, trekringen, nikkelen krukken, 10 ijzeren loopsloten en pakjes schijven. Hiervan werd kennisgegeven aan het politiebureau Wijkeroog. Daar deed ook de aannemer G. den A. aangifte, dat bij hem zulk een kist gestolen was. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. Voor de zooveelste maal is er inge broken in het spoorstation Velsen en wel in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Door insnijding van een ruit wist men. binnen te komen. Verschillende kastjes werden opengemaakt, maar er werd niets vermist. De Beverwijker straatweg, lange tijd bijna onbegaanbaar door de groote hoeveel heid modder, is door eenige mannen van openbare werken onzer gemeente onder handen genomen en eenigen tijd met water en bezem bewerkt. Het behoeft niet be toogd te worden, dat de voetgangers en wielrijders zeer in hun schik zijn. Door den heer J. van Splunter worden aardappelen verzonden naar Z. Amerika. Ze worden in van latten getimmerden kistjes in een schuit geladen en naar Amsterdam gebracht, waar ze ingescheept worden. Elk kistje weegt 50 K.G. De aufo-omnibusdienst Velsen-Haarlem wordt op zoodanige wijze aangepakt, dat de directie der stoomtram nog geen vrees voor ondergang behoeft te koesteren. Dier en plant alle zijn door het buiten gewoon zachte weer in de war. Vrijdag middag kwam er iemand, die op de stoom pont stond, een bij op de handvliegen. SANTPOORT. Onder den naam van „Generaal de Wet" is te Santpoort-Station een schiet- vereeniging opgericht. De verwachte verbetering, die de Ilagelingerweg-bewoners in de modder poel-ellende door het aanleggen van een straatweg hoopten te verkrijgen, is tot dusver uitgebleven. In regenachtige tij den, zooals we nu beleven, is de weg, evenals vroeger, nog een modderpoel gelijk, wat o.i. voor een deel zijn oor zaak vindt in het feit, dat het midden deel van den weg te vlak ligt, of van min of meer diepe kuilen is voorzien, waardoor het water niet kan wegloo- pen. Momenteel is men bezig den weg weder gedeeltelijk op te breken, waar door men hoopt verbetering in den toe stand te brengen. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Bevallen: A. PostKramer, z.L. v. d. Oevervan Batenburg, d. ;J.de Haan Westerveld, d.A. Nijssen—Groot, d. T. IskesOldenburg, d.A. de Waard Scholder, z.T. van Slooten—Romkes, z. E. van Veelen—Rob, z.G. W. Burger- Neet, d Ondertrouwd: G. Oosterwal en I. J. CornelissenB. A. M. Schilder en C. Goossen. Gehuwd: J. Zegel en A. M. C. Hoge- slag; P. Th. Koning en H. Schoon. Overleden: J. M. Rutte, 7 maanden J. Corver, 51 jaar vrouw van A. Huigen R. Kaasenbrood, 78 jaar man van J. Wester hoven. OFFICIEEL. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de woning van den gemeentesecretaris en die van den directeur van openbare werken aan het locale Rijkstelefoonnet zijn aangesloten, respectievelijk onder no. 20,88 en no. 3503. Velsen, 12 Januari 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, J.* Kostelijk}^; Rijkens. Ontwerp Rusttijden- en Arbeidslijsten- besluit. Door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid is bij den Hoogen Raad van Arbeid een voorontwerp van een rusttijden-besluit voor fabrieken en werkplaatsen aanhangig gemaakt. Hierin wordt o.m. het volgende be paald: Geen rusttijd; verblijven in werkplaats. Art. 1. 1. De arbeidstijd van een man, die arbeid verricht als bedoeld in een der art. 17, 30, 33, 35, 36, 38, 39, 43 en 54, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, be hoeft niet door een rusttijd te worden afgewisseld. 2. Voor een man, die dezen arbeid verricht, behoeft het uur van begin en einde van de rusttijden, die gelegen zijn tusschen het uur van begin en einde van zijn dagelijkschen werktijd, niet op de arbeidslijst vermeld te zijn, mits daarop aantal en duur dier rusttijden zijn vermeld. 3. Een man, die dezen arbeid ver richt mag gedurende de rusttijden, ge legen tusschen aanvang en einde van zijn dagelijkschen werktijd, verblijven op een besloten plaats, waar alsdan de bedrijfsarbeid wordt verricht. Afwijking. Art. 3. 1. Van een arbeider, die inge volge het bij of krachtens de Arbeids wet 1919 bepaalde op eenigen dag lan ger dan acht en een half uur arbeid ver richt in fabrieken of werkplaatsen, be hoeft de arbeidstijd op dien dag niet na ten hoogste vier en een half uur arbeid te worden afgewisseld door een onafge broken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat, behoudens het bepaalde in het tweede lid en in ar tikel 4, eerste lid, zijn arbeidstijd tel kens na ten hoogste vier en een half uur arbeid wordt afgewisseld door een on afgebroken rusttijd van ten minste een kwartier en bovendien ten hoogste zes en een half uur na het begin van zijn dagelijkschen werktijd door een onaf gebroken rusttijd van ten minste een half uur. 2. Wanneer ten aanzien van een ar beider gebruik wordt gemaakt van eene machtiging, als bedoeld in art. 29 der Arbeidswet 1919, of indien een arbeider arbeid verricht ingevolge een der art. 5, 11, 2de, 3de, 5de en 7de lid, 12, 16, 18, 19, 20, 21, 28, 42 of 46 van het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en hij, in verband daarmede, op eenigen dag langer dan acht en een half uur arbeid verricht, behoeft, indien op dien dag zijn werktijd reeds is afgewis seld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, niet opnieuw een rusttijd te worden verleend. Zaterdagmiddag. Afwijking van de arbeidslijst, facult, administratie. Art. 4. 1. De arbeidstijd van een arbei der, die ingevolge een der art. 3, eerste lid, onder a en c, 4, eerste lid onder a en b, tweede en derde lid, 6, eerste en twee de lid, 8, derde lid, 11,12, 16, 28, 42, 44 of 46 van het Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1923 op Zater dag arbeid verricht na 1 uur des namid dags behoeft op dien dag niet na en hoogste vier en een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd na ten 1 hoogste vijf en een half uur arbeid wordt afgewisseld door een onafgebro ken rusttijd van ten minste een half uur. 2. Het uur van aanvang en dat van einde van arbeid op Zaterdag na 1 uur n.m. en van de daartusschen gelegen rusttijden behoeft voor een arbeider, die arbeid verricht als in het vorig lid be doeld, niet op de arbeidslijst te zijn ver meld, onder voorwaarde dat, indien het districtshoofd zulks heeft geëischt, op eene door het districtshoofd aangege ven wijze het hoofd of de bestuurder der onderneming of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in art. 75 der Arbeidswet 1919, aantee- kening houdt van de tijden, waarop die arbeider op Zaterdag na 1 uur n.m, ar beid heeft verricht. Ontploffing te Arnhem. Men meldt uit Arnhem aan de „N. Rott. Crt.": Dinsdagmiddag heeft in het artille riepark achter Sonsbeek een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij de 45- j arige opperwachtmeester-bankwerker der rijdende artillerie Ever aars werd gedood, opperwachtmeester Bongaars vrij ernstig aan het hoofd gewond en de parkknecht Wommerson zeer ern stige brandwonden bekwam, waaraan hij later bezweek. Omstreeks 3 uur werd een hevige ont ploffing gehoord. Zij, die op het terrein of in de nabijheid werkzaam waren, za gen een hellen gloed uit het smidsge bouw oplaaien; het dak werd kort en klein geslagen, pannen en hout werden weggeslingerd. De parkwachter W. kwam gillende naar buiten, terwijl zijn kleeren in lichtelaaie stonden. Opper wachtmeester Bongaars, die buiten door de weggeslingerde stukken hout bloe dend aan het hoofd werd gewond, snel de toe en wist met emmers water de brandende kleeren van W. te blusschen Daarna had hij nog de tegenwoordig heid van geest om de nog in het bran dende gebouw aanwezige munitie te verwijderen, waardoor een nog ernsti ger onheil voorkomen werd. Inmiddels kwamen de in het park aanwezige militairen en een sergeant met 12 man, die juist passeerden, te hulp. Toen men met behulp van em mers water den brand had gebluscht, vond men in de smidse de overblijfse len van opperwachtmeester E. Diens li chaam was geheel in stukken ge- scheur, zoodat men slechts de onher kenbare vleeschklompen kon verzame len. Het bleek, dat men den zwaargewon den W. weinig kon helpen, daar er geen verbandstoffen aanwezig waren, zoodat men bij de bewoners in den omtrek hulpmiddelen .moest halen. Spoedig kwam daarop de Roode Kruisauto met personeel, die W. de eerste hulp kon verleenen, evenals den minder ernstig gewonden wachtmeester B. De laatste werd op het terrein verbonden. W. werd naar het Diaconessenhuis vervoerd, en de overblijfselen van opperwachtmees ter E. werden naar het militaire hospi taal overgebracht. De commissaris vann politie was spoedig na het ongeval ter plaatse, even als verschillende hoofd- en subalterne officieren. Omtrent de oorzaak der ontploffing vernamen we het volgende: Opper wachtmeester E. schijnt bezig geweest te zijn met het vernietigen van afge keurd buskruit. Hij deed dit door klei ne hoeveelheden in het smidsvuur te werpen. Dit schijnt op zichzelf niet ge vaarlijk, omdat kleine hoeveelheden kruit rustig en zonder opspatten ver branden. Vermoedelijk heeft hij echter de hoeveelheid wat te groot genomen, dan wel is een vonk gesprongen in de open kruitkist. Of E. op eigen verant woordelijkheid deze toch blijkbaar wel gevaarlijke bezigheid verrichtte, kon den we niet te weten komen. De toe stand van den zwaargewonde W., wiens beide beenen zeer ernstig verschroeid waren, was Dinsdagavond ernstig. Een gedeelte van het smidsgebouw is verbrand of verwoest. Syndicalistische argumenten. Op een gecombineerde vergadering van de afdeelingsbesturen van den mo dernen, r.-k. en christ. bond van bouw vakarbeiders, die een staking hadden geproclameerd aan het werk aan het Centr.-Station te A'dam, met de bestu ren van de syndical. organisaties heb ben de acht aanwezige syndicalisten de drie niet-syndicalistische bestuurders aangevallen. De bestuurders van de christelijke organisatie wist echter bij tijds uit het gedrang te komen. De twee anderen, Heselaar en Brandts, waren tegen deze overmacht niet bestand en werden ernstig mishandeld. Vermoed wordt, dat hier opzet in het spel is en dat de aanvraag om een onderhoud een voorwendsel was om de drie be stuurders bij elkaar te hebben. Maandagavond ongeveer 8 uur werd aangebeld aan de woning van den ge zant van Venezuela in Den Haag, den heer José, I. Cardenas, aan het Lange Voorhout 35. De huishoudster, die al leen thuis was, deed open en werd in de gang overvallen door twee binnendrin gende mannen, die haar bonden en in het sousterrein droegen. Op het hulpgeroep van de huishoud ster kwamen eenige chauffeurs, die bui ten gestationneerd stonden, toesnellen; ze wisten de huishoudster te bereiken door het kelderraam in te trappen. Toen de chauffeurs binnen kwamen, waren de indringers, die niet den tijd gehad hadden iets van waarde mee te nemen, reeds gevlogen. Naar verluidt, heeft de gemengde com missie voor wederzijdsehe aanspraken medegedeeld, dat Duitschland bereid is, j te erkennen dat het geheel en al aan sprakelijk is voor het in den grond bo- ren van de Lusitania en dat de schade betaald zal worden aan degenen, die-f deswege actie hebben ingesteld, uit de sommen, verkregen uit den verkoop van verbeurd verklaarde Duitsche eigen dommen in de Vereenigde Staten. P zijnde goederen worden tegen OPGERUIMD GABARDINES, ULSTERS WINTERJASSEN, JEKKERS COSTUUMS in den winkel te bezichtigen duurt slechts

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6