ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdag? Zaterdags technische oliën en vetten HARINGKA.DE TELEF 298 BIOSCOOP „FLORA' t No. Woensdag 17 Januari 1923 8e Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties tan 11. en m B regels i ~2? regel meer 20 ets. Compact gezette advartenties tan 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 2B ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigïngB advertenties nit de gemeente, uitsluitend bi] vooruitbeta ling, yan 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bi] niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties »adrea bureau van 10 ots; extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in hst Zaterdagnummer gegarandeerd. Kleine Advertenties Familieberiehten kosten VOORUITBETALING ■leehts IS Cent per regel. M| DRINGEND VERZOEK om bij Terhuizing het onde en bet nlenwe adres, NIET aan den looper, dech aan ens ba- rean WILLEMSPLEIN 11, ep te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. De bezetting van het Roergebied. Duitschland heeft niet de kolen en het hout aan Frankrijk geleverd, waar toe het verplicht was. Het blijft telkens in gebreke, als het weer een termijn van de som der schadevergoeding be talen moet. Frankrijk heeft zich tot nu toe door Engeland tot geduld en uitstel weten over te halen. Maar er is een eind gekomen aan zijn lankmoedigheid. En geland kan wel den grootmoedige uit hangen; het heeft zijn oorlogsdoelein den bereikt. De Duitsche koloniën zijn -aan Engeland toegewezen evenals een deel der Duitsche handelsvloot. Boven dien is de Duitsche vloot geheel vernie tigd en heeft Engeland niet meer te vreezen voor den mededinger in de heerschappij op de wereldzeeën. Frank rijk heeft nog steeds niet de directe oor logsschade in de vele departementen, die door den oorlog zwaar geleden heb ben, vergoed gekregen. Het zit zelf tot over de ooren in de schulden en zijn schuldenaar weet zich met allerlei lis ten arm voor te doen. Frankrijk be schuldigt Duitschland opzettelijk don Mark waardeloos gemaakt te hebben. Een groot deel der Duitsche rijkdom men is over de grens in veiligheid ge bracht. Duitschland hangt den armen man uit, om er zoo genadig mogelijk af te komen. Het is daarom tijd, dat Frankrijk toe grijpt en beslag legt op het rijke indu striegebied, althans op de staatseigen dommen aldaar. Het gaat nemen, wat het niet krijgen kan. Zoo is de Fransche voorstelling van de verhouding tusschen de beide staten en de noodzaak, om de wereld in nieu we onrust en Duitschland in nog groo- tere moeilijkheden te brengen, door niettegenstaande de afkeuring van dit middel door Engeland en Amerika weer een nieuw •du1', van Duitschland ie be zetten. W ij doen goed de zaak ook eens door een Fransche bril te bezien en niet alles aan domme en wreede wraakzucht tóe te schrijven. De groote fout in deze heele geschiedenis is deze, dat Frankrijk als rechter in eigen zaak optreedt. Er zijn in Duitschland zeker nog wel rijke men- schen en ook zijn kapitalen van beteeke- nis over de grens gesmokkeld. Maar de Duitsche natie en staat zijn straatarm; dit lijkt ons voor tegenspraak onaan tastbaar. Het is ook een ernstige fout, dat Frankrijk tot geweld zijn toevlucht nam. Het had een beroep moeten doen op den Volkenbond, die zeker niet j>ar- tijdig ten gunste van Duitschland zou beslissen, of onwil dan wel onmacht de oorzaak is, dat Duitschland niet betaalt, waartoe het verplicht is. Het Duitsche volk neemt de beste houding aan; het blijft kalm. Door lij delijk verzet werkt het Frankrijk in het nieuwe bezette gebied tegen, maar het begint geen verzet uit wanhoop en woe de. Het heeft op een indrukwekkende wijze geprotesteerd tegen de Fransche geweldenarij en daardoor evenveel aan sympathie in de wereld gewonnen, als Frankrijk door zijn hardheid verloren heeft. Deze bezetting is een domheid; zij ver oorzaakt nieuwe schade en zal geen schadevergoeding opleveren. Men heeft gezegd, dat Poincaré de ergste vijand van Frankrijk is. Maar men vergeet, dat Poincaré het grootste deel der Fran sche natie achter zich heeft en het par lement hem ook in overgroöte meer derheid zijn vertrouwen betuigde. De Fransche natie is een ongeduldig geworden schuldeischer, die zelf geld noodig heeft en daardoor zijn schulde naar onbillijk beoordeelt en hardvoch tig tegen hem optreedt. Wellicht wordt er nog een overeen komst gevonden en zal deze nieuwe be zetting even kort duren als die van Frankfort en eenige andere plaatsen door de Franschen. De beurs blijft kalm bij deze nieuwe onrust en dat geeft eeni ge hoop, dat de Franschen zich spoedig weer zullen terugtrekken. Maar de kloof tusschen de beide vijandige staten zal er helaas weer grooter door gewor den zijn. Frankrijk vreest voor wraak in de toekomst en Duitschland zint op wraak en de kans op verzoening en wa ren vrede is er weer kleiner door gewor den. Het is een slecht begin in het nieu we jaar. Een paar cijfers over de armenzorg. Het aantal gemeenten, door welke uitgaven voor armenzorg- werden ge daan, bedroeg in 1920 1066, het aantal instellingen van weldadigheid 7Ó10. Door de bedeelende instellingen van al- gemeenen aard werden bedeeld 169547 hoofden van gezinnen en 50472 perso nen niet tot een gezin behoorende in to taal meer dan 500.000 personen, wan neer we het aantal leden der bedeelde gezinnen gemiddeld op drie berekenen. In totaal werd aan onderstand uitgege ven ruim 67 millioen gulden, dat is bij na f 10 per hoofd der bevolking. Hier van kwam ongev. 70 ten laste der burgerlijke armenzorg, 20 °/o ten laste der kerkelijke en 10 ten laste der bij zondere armenzorg. De administratie der verschillende takken van armen zorg kostte meer dan twee millioen. Deze cijfers zijn onrustbarend boog. Zij betreffen het jaar '20, een jaar van schijnbloei. Of juister van een bloei, die niet duren kon. Bovendien worden de werkloozen in het algemeen geluk kig niet beschouwd als armen, die be deeld moeten worden. De ouden van dagen hebben een pensioentje, dat me nigeen voor de liefdadigheid bewaart. De invaliditeitswet en andere sociale wetten geven recht in plaats van barm hartigheid. En toch is het aantal on dersteunden en het bedrag van onder steuning nog zoo reusachtig hoog. Wel ke cijfers zullen dan niet in het eerste malaise jaar geconstateerd moeten worden? Wordt er te spoedig onder stand gegeven? Dit is zeker niet het ge val. De hand van den armverzorger is royaler dan in vroeger tijden, of juister is het te zeggen, ze is minder schriel; weggegooid wordt het geld voor armen zorg echter niet. Het pauperisme is ech ter in de tegenwoordige samenleving een ernstig verschijnsel, dat in omvang eer toe- dan afneemt. Het. is een der be wijzen, dat onze beschaving niet in orde is. Immers in een waarlijk beschaafde wereld zullen ook wel ongelukkigen zijn, die geholpen moeten worden, maar niet zulk een beduidende groep der be volking, die voor een groot deel gewerkt heeft, werken kan en ook in menig ge val werken wil en die nochthans van armenzorg geheel afhankelijk is. Ouderdom en ziekte zullen in de mees te gevallen wel tot ondersteuning lei den; staatspensioen en goede ziektever- zorgingswet zouden ongetwijfeld het werk der armenzorg aanmerkelijk ver lichten. alle VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste Vrijdag is te Haarlem aanbesteed het onderhoud der werken van de Rijksvis- jschershaven alhier gedurende 1923. Raming f 39500. Ingeschreven was als volgt: N. V. W. Uitslagers Aannemers-Bedrijf, Am sterdam f 36990; D. v. d. lias IJmuiden,' f 36675; G. den Adel, Beverwijk f 36000; J. v. d. Plas, IJmuiden f 35460; D. Baisjz. id., f 34960; P. Daalder, Alkmaar, f34900; j. Lindhout en J. de Waard,IJmuiden f34680; D. Stada, id. f 34600; H. Oudshoorn, Bever wijk f 3452.5J. Bleeker, Velseroord f 34400 firma P. Heere en Zn., IJmuiden f33955. Voorts werd aanbesteed het vernieuwen van goten aan vischhal B alhier. Raming f 2900. Ingeschreven werd als volgtj J. Lindhout en J. de Waard, IJmuiden,' f 2780; J. Bleeker, Velseroord, f 2774; P. Daalder, Alkmaar, f 2580J. v. d. Plas, j IJmuiden, f 2541J. Schravendijk en Zn., 's Hage, f 2439; firma P. Heere en Zn., IJmuiden, f 2327. 2 Biljetten ongeldig. Verleden week slaagde voor het Mercurius-diploma der Duitsche taal de heer P. Krab, alhier, opgeleid door den heer J. H. de Groot. Aan boord van den stoomtrawler Batavier II IJ. M. 107 kregen twee opva renden ruzie. Het werd vechten en de politie moest er aan te pas komen. De politie wist de twee vechtenden te scheiden en zette één van hen aan wal. Door de politie werci aangehouden zekere J. van Bdie in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd. Na betaling- der ver schuldigde boete is de man weer vrijgelaten, j Aan boord van den stoomtrawler Derika VII IJ. M. 125 van de V. E.M. had bij de opening van een carbidbus een ontploffing plaats, waardoor J. S. zich aan het hoofd en de oogen verwondde. Door Dr. Rutten werd hij verbonden. PLAATSELIJK NIEUWS. In de Kanaalstraat liep een meisje j j met haar moeder, toen opeens een jongen, j de 14 jarige leerling van de Ambachtsschool B., een lucifer afstreek en die 't meisje i in het gelaat wierp, waardoor het meisje I een brandwond bekwam. Zoo'n aap verdient toch een gevoelige afstraffing. VELSEN. De heer J. Duinker, brievenbesteller alhier, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Eerst was de heer Duinker korten tijd werkzaam te Santpoort, daarna alhier. De Chr. Jongelings-Ver. Philadelphia houdt a.s. Maandagavond 22 Januari een! openbare vergadering in het Gymnastiek lokaal der Chr. School. Muziek, zang, voordrachten enz. zullen elkaar afwisselen. Het afgeven van kaartjes en het knippen daarvan gaat altijd vlug in het werk, zoodat dit lang geen gemakkelijke opdracht was. Het is echter naar we in Hl. Dbl. lezen, aan de groote oplettendheid van één der controleurs van het station Haarlem te danken, dat de man gesnapt kon worden. Zondagavond werd den controleur in de vestibule een plaatsbewijs ter hand gesteld, waarop één der opgegeven nummers voor kwam, en deze den gever aanhield. De laatste wilde de vlucht nemen, zoodat een worsteling ontstond. Hij werd door twee agenten, die inmiddels ter hulp waren geroepen, naar het bureau van politie geleid. De aangehoudene bleek te zijn de 30-jarige Duitscher R. K. R. B. van beroep kok en wonende te Hamburg. Hij was nog in het bezit van 6 tienrittenboekjes, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. De arrestant is voor een verder onderzoek naar Velsen overgebracht. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 13 Jan. 1923: 2 meubelmakers, 1 mach. houtbewerker, 4 schilders, 2 scheepstimmerlieden, 24 tim merlieden, 5 metselaars, 2 zeilmakers, 3 kuipers, 4 mandenmakers, 11 zeevisschers, 4 kantoorbedienden, 1 reiziger, 1 slager, 13 stokers, 1 machinist, 2 loodgieters, 1 koperslager, 2 plaatwerkers, 4 bankwerkers, 1 ketelmaker, 1 vuurwerker, 1 chauffeur, 1 montagewerker, 1 hulpmonteur, 1 revol verklinker, 225 los arbeiders. Op Wijkeroog botste Maandagmorgen een automobiel tegen een stilstaande auto, waarbij de laatste ernstig beschadigd werd. De marechaussees, die getuige waren van de aanrijding, zetten het onderzoek voort. De derde Velser-pont. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat aan de Haarlemsche Scheepsbouwmaat schappij alhier door den minister van Waterstaat het maken van een derde stoom- pont voor het veer te Velsen voor een som van f 89000 is opgedragen. De pont zal 25 M. lang en pl.m. 7 M. breed worden, terwijl de diepgang 2.25 M. zal bedragen en het dek pl.m. 1.50 M. boven water zal liggen. Integenstelling met de bestaande ponten, welke aan een ket ting loopen, wordt de derde pont een vrij- varende. De ketel zal geschikt zijn voor het stoken zoowel met steenkolen als met olie. Daartoe wordt een oliestookinrichting in het vaartüg aangebracht. Waarschijnlijk met het oog op de ge- wenschte bezuiniging wordt geen rererve ketel gemaakt. Daardoor zal echter de pont bij periodieke schoonmaak van den ketel nu en dan voor eenige dagen moe ten stilliggen, wat intusschen geen bezwaar zal opleveren, omdat in dat geval de reeds thans aanwezige reserve-kettingpont kan worden gebruikt. Het vaartuig, dat verder geheel electrisch zal worden verlicht, moet op 1 Juli a.s. en dus vóór den aanvang van het steeds zoo drukke vacantie-seizoen gereed zijn. Kenn. Ed. VELSEN. ONZE BEVOLKING. WITTE KRUIS. i Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. j Voor f 1.50 Contributie per jaar dus j 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. per 1000 zielen, was een mooi stuk boven het gemiddelde voor het rijk, het sterf tecijfer, 8.4 per duizend zielen, was weer een mooi stuk beneden liet rijks-gemid delde. Een eigenaardig verschijnsel is, da.t waar in vele groote gemeenten liet aan tal vrouwen grooter is dan dat der mannen, de laatste hier in de meerder heid zijn. Waren er in liet voorgaande jaar 128 mannen meer, in 1922 nam dit overschot nog toe en waren er 1§4 man nen meer dan vrouwen. De bevolkingscijfers geven ons ook een kijk op den woningnood in onze ge meente. Ondanks dat weer tal van nieuwe woningen zijn gebouwd en be trokken, toch een vermindering door meerder vertrek. En nog is dat woning gebrek lang niet opgeheven en ko men nog tal van woningen voor afbraak in aanmerking. Over den gezondheidstoestand kun nen we niet anders dan roemen. liet mo ge dan wat koud zijn aan onze Noord zeekust, gezond is het hier wel. Moge dit jaar weer een aanwas in bevolking vertoonen! SANTPOORT. Ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest bieden de Heer en Mevrouw Cremer morgenavond hun ondergeschikten een feestavond aan op Duin- en Kruidberg. BINNENLAND. IJMUIDEN. Vorige week werd in het Stations gebouw alhier een inbraak gepleegd, waarbij De door den heer C. Stam c.s. alhier j de dader zich tienrittenboekjes en plaats- aangekochte Engelsche stoomtrawler Lis- j bewijzen toeëigende. burn heeft den naam gekregen van Johanna j Aan de controleurs van de verschillende IJ.M. 20. [stations werden de nummers vandeplaats- Dit schip zal de snurrevaadvisscherij gaan bewijzen opgegeven, om zoodoende den uitoefenen. 'dader te kunnen aanhouden. De loop onzer bevolking vertoont in 1922 weer een minder gunstige ontwik keling dan een jaar te voren. Voor de tweede maal in de laatste tien jaar was het aantal vertrokkenen grooter, dan dat dergenen, die zich in onze gemeen te vestigden. Wel was het verschil weer niet groot, n.l. 8, maar het beteekent achteruigang. We zijn zoo gewoon se dert jaren aan een snelle toename, dat het vreemd doet, als we een verminde ring moeten constateeren. Maar hoe zouden wij ontkomen aan den crisis, die zich alom in dé wereld en ook in ons land doet gevoelen en die zich in on ze gemeente bij het visscherijbedrijf en de industrie ook gelden doet. Dat de bevolking desondanks met 502 zielen vermeerderde, danken wij weer aan het prachtige geboorte-overschot van 570. Wij mogen gelukkig weer wij zen op mooie cijfers, zoowel voor ge boorte als sterfte. Het geboortecijfer 28 Faillissementen ia Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Jan. in Nederland uitgesproken 82 faillissemen ten tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. j Van 1 Januari tot en met 12 Jan. 1923 149 faillissementen tegenover 81 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Het Provinciaal personeel. De voorzitter der Provinciale Staten van Noord-Holland deelt mede, dat door het lid mr. J. B. Bomans aan Ged. Staten de volgende vraag is gesteld Tijdens de discussies in de Statenverga dering van 30 November 1.1. omtrent het betreurenswaardig feit, dat het Provinciaal personeel, voor zoover Katholiek, in geen verhouding staat tot het Katholieke bevol- S kingsdeel in de Provincie, heeft het lid van Uw College, de heer Michels door een interruptie den indruk gewekt bij de Staten leden, dat althans bij de gestichten vijf-en- twintig procent van het personeel Katholiek is. Zijn Ged. Staten van oordeel dat, op grond der feiten, de heer Michels gerechtigd was bedoelden indruk te vestigen Het antwoord van Ged. Staten luidt als volgt: Hoewel Ged. Staten zich niet verant woordelijk kunnen stellen voor uitlatingen van een lid van hun College, bij wijze van interruptie in de Statenvergadering gedaan, kunnen zij, na van den heer Michels nader ontvangen mededeelingen, berichten, dat althans wat het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort betreft, zijne mededeeling op goeden grondslag steunde. STATENVERKIEZING. Voor de Statenverkiezing in de Provincie Noord-Holland zijn door den Vrijheidsbond in de kieskring Velsen tot candidaten gesteld

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1