1. E. H. Krelage te Haarlem; 2. A. Roo- denburg jczn. te Hoofddorp Haarlemmer meer 3. Mevr. Willckes-Macdonald te Haarlem; 4. K. H. Tusenius te IJmuiden; 5. W. van Wassenberg te Nieuwer-Amstel; 6. P. Otto te Bloemendaa!7. S. Rijkes te Haarlem8. K. C. Honig Mzn. te Bloemen daa!; 9. H. J. Houtman te Nieuwer-Amstel en 10. A. Buurman te Haarlem. Een nieuw Kanaal. AMSTERDAM, 16 Jan. Naar wij ver nemen, worden momenteel onderhandelin gen gevoerd door het rijk en de gemeente Amsterdam over een voorstel van het rijk om den bestaanden toestand van het Noordzeekanaal bezuiden het fort IJmuiden te handhaven en spoedig te beginnen met het graven van een nieuw, recht kanaal ten Noorden van het fort, In dit nieuwe kanaal zal dan de nieuwe schutsluis worden gebouwd. Daar de kosten hierdoor natuur lijk zullen stijgen, zal ook de gemeente Amsterdam meer hebben te betalen, daar het percentage, dat zij in de kosten heeft bij te dragen, gehandhaafd blijft. Het voorstel van het rijk moet, naar ons werd medegedeeld, bij de gemeente in gunstige overweging zijn. „De Telgraaf". Een tunnel door hei IJ. De commissie van bijstand voor de Publieke Werken te Amsterdam heeft zich in beginsel vereenigd met het plan om een tunnel door het IJ te leggen, ter verbinding der beide oevers. De kosten worden geraamd op 10 a II millioen gulden. Bij de discussie is, naar aan de N. R. Crt. wordt bericht, het denkbeeld aan bevolen om 't beginpunt van den tunnel niet tc maken achter het Centraal Sta tion, zooals aanvankelijk in de bedoe ling heeft gelegen, maar in de stad, bijv. op het Spui. De tramlijn naar de overzijde zou hier van daan dus een underground worden. Dit donkbeeld zal door den directeur van P. W., den heer Bos, worden onderzocht. De commissie van hijstand zal naar Hamburg en Ber lijn gaan om de tunnels onder de Elbe en de Spree te bezichtigen. Wat betreft de technische uitvoerbaarheid van het plan, werd medegedeeld, dat bij den di recteur van P. W. al aanbiedingen van verschillende groote firma's zijn inge komen, die bereid zijn de noodige waar borgen te geven voor het welslagen van het groote werk. De Havenarbeid. De besturen van de Scheepvaartver- eenigïngen Noord- en Zuid, van den Centralen Bond en van de Katholieke en de Christelijke organisaties van transportarbeiders hebben overeen stemming bereikt ten aanzien van een loon van f 29.50 per week voor de vaste en f 5.85 per dag voor de losse havenar beiders, met een 48-urige werkweek en een arbeidsdag van 8V2 uur. De besturen hebben zich wederzijdsch verhonden, deze voorwaarden bij hun leden te verdedigen. Deze wijzigingen moeten uiterlijk 22 dezer ingaan; moch ten de arbeidsorganisaties ze verwer pen, dan zullen de werkgevers zich aan dit aanbod niet meer gebonden achten. Ontrouw Penningmeester. Dc politie te Weesp heeft proces-ver haal opgemaakt tegen den penning meester van de af deeling Weesp van den Bond van Fabrieksarbeiders, we gens valschheid in geschrifte en ver duistering van gelden. Naar de Tel. verneemt, heeft deze zaak zich als volgt toegedragen: Iemand, die na geruimen tijd gewerkt te hebben, zonder werk was geraakt, klopte om steun aan bij den secretaris der werkloosheidsverzekering, doch vernam daar tot zijn verwondering, dat hij reeds tot de z.g. uitgetrokkenen be hoorde. Bij onderzoek bleek, dat de pen ningmeester H. van den Bond van Fa brieksarbeiders, tal van malen op lijs ten uitkeeringsposten had opgevoerd, welke niet' uitbetaald waren. De hand- teekeningen van degenen, aan wie het geld uitgekeerd zou zijn, waren door vo rengenoemd hondsbestuurslid nage maakt. In totaal is op deze wijze 101 maal een valsche handteekening ge plaatst hetgeen een bedrag aan „uitge keerde" gelden van f 257.55 vertegen woordigt. Verder zou de penning meester uit de kas, die onder zijn berusting had, gel den verduisterd hebben tot een bedrag van f 611. Werkloozenuitkeeringen. Omtrent de werkloozenuitkeeringen schrijft H. in Het Volk het volgende: Kot teekent den toestand, dat de ka tholieke vakbeweging met de moderne één congres houdt om publiekelijk en gemeenschappelijk te demonstreeren voor een betere regeling van de werk- loozenverzekering. De nu door minister Aalberse getrof fen regeling is onnoemelijk veel slech ter dan die welke voor 1922 gold. Toen werd, in den vorm van extra- steun aan sommige kassen een heel wat hoogere subsidie dan 200 pet. gegeven. De vakbeweging heeft willen meewer ken, het verzekeringskarakter weer meer te doen spreken. Zij móest echter eischen, dat de wcrkloozen in ieder ge val werden gesteund. Daarvoor werd in het advies van den Werkloosheid-raad de 3e groep kassen geschapen, wier leden steun zouden krijgen en geen uitkeering uit de kas, terwijl de kas voortging bijdragen te in nen. Op het oogenblik dat de heer Aalber se toeliet, dat de golven van reactie de ze derde groep wegsloegen, waren de overblijvende voorstellen van den Werkloosheidsraad onvoldoende en on aannemelijk. Dit wijken voor de reactie heeft ook de katholieke vakbeweging in beroering gebracht. Het was voor haar uiteraard moeilijk tot een publiek optreden ie ko men tegen Aalberse's praktijk. Moeilij ker nog wordt de positie, wanneer de regeering ook na het gezamenlijk op treden der Vakcentralen blijft voort gaan met de mishandeling van de werk- loozenzorg. Er is dan geen andere weg dan die van agitatie buiten het parle ment en optreden in het parlement. Het zal de vraag zijn of het R. K. V. dan naast het N. V. V. wil staan en of Kuiper en Van Rijzewijk dan met van den Tempel in het parlement zullen wil len pleiten niet alleen, maar een uit spraak zullen willen uitlokken, die niet misverstaan kan worden. Bij deze zaak zijn de belangen van duizenden arbeiders betrokken. Wij er kennen de moeilijkheden van de voor mannen eener vakbeweging die deze re geering steeds heeft geholpen en ge steund. Maar de nood van duizenden en de toekomst van de arbeidersbeweging en de arbeidersklasse staan op het spel. In zulk een situatie moet alles wijken voor wat noodig is om het belang der arbeiders te dienen. SPORT. VOETBAL. StormvogelsV. V. A. 01. Overzicht. Nummer één verliest van nummer twaalf Ziedaar het feit van den dag. De „eer" van deze nederlaag komt on herroepelijk toe aan de voorhoede, waarin vooral Blinkhoff Sr. en Struys ontzettend slecht op dreef waren. Eerstr genoemde is absoluut geen midvoor en Struys absoluut geen voorhoede-speler De eerste beginselen toch, die een mid voor moet beheerschen: Het spel be hoorlijk vcrdeelen, afwisselend de vleu gels aan het werk zetten en zelf „vóór" blijven, m.a.w. niet mee naar achter trekken, heeft Blinkhoff Sr. nog lang niet onder de knie. Wat Stormvogels momenteel in de voorhoede noodig heeft is een leider. Iemand, die daar geschikt voor is, on der de 11 spelers aan te wijzen, lijkt ons onmogelijk. Wel iemand, die daar hel minst ongeschikt voor is: Snoeks. Men weet, dat we met Snoeks als voorhoede speler niet dweepen; meermalen hebben we dit duidelijk doen blijken, maar we moeten eerlijk bekennen, dat het tij dens zijn „voorhoedeschap" beter ging dan thans. Hij kan, als het moet een aanval leiden, waartoe momenteel nie mand in staat is. En wanneer hij er zich dan bovendien nog ernstig op toe legt niet te zullen pingelen en de vleu gels aan het werk te zullen zetten, dan gelooven we, dat er weer wat gang in de aanvalslinie zal komen. Links en! rechts geëscorteerd door twee flinke doorzetters Visser en. Blinkhoff Sr moet het al raar gaan, als er, wan neer Snoeks een opening maakt en dat kan hij niet een goal komt. En die komen er met deze voorhoede niet. Toen wij indertijd er op aandrongen Snoeks naar de half-backlinie tc doen retireeren, was dat, omdat de voorhoe de zoo weinig productief was. Btze kwaal bezit de voorhoede thans :n hco- ge mate. Behaalden we vast maar weer 1—0 en 21 overwinningen! Neven change a winning team! Wel aan dan: Snoeks weer in de voorhoede, Sprokkreef weer centre-half. Deze op stelling heeft Stormvogels de bovenste plaats bezorgd, deze opstelling zal Stormvogels in de eerste klasse bren gen! Besluiten we „dit Overzicht met een vraag. De IT. F. C. „Haarlem" momen teel nog nummer laatst in de eerste klasse, begint de laatste twee weken weer op dreef te komen. Van deskundi ge zijde verzekerde men ons, dat „Haar lem" thans pas van het door haar trai ner Bollington ingevoerde systeem gaat pröfiteeren. Om zulk een nieuw systeem onder de knie" te hebben, is dus een vrij lange leertijd noodig. Mei het oog daarop vragen wij thans het bestuur van Stormvogels: „Acht gij het niet be ter het elftal zijn oude speelwijze te la ten behouden? Acht gij met ons den in zet het eerste klasseschap niet te g: oot?" (Ter vermijd:iig van allen misver stand zij hier opgemerkt, dat deze vraag niet inhoudt een veroordceling van aes trainers nieuwe systeem. Abso luut niet. Daarvoor achten wij trainer Burton te deskundig. Voor men een •nieuw systeem echter volledig be- heerseht, gaan eerst heel wat teleurstel lingen vooraf. En dat zou Stormvogels het eerste klasseschap kunnen kosten! Daarom: Trainer Burton leere den spe lers dribbelen met den bal, vlug alge ven en schieten, zuiver en goed voorzet ten enz., maar wachte met invoering van zijn nieuw systeem tot na deze com petitie. Mogelijk worden in 19231924 Kleiner competities ingevoerd, wordt dan wat later begonnen en kunnen in Augustus en September friendly games gespeeld worden, waarin het nieuwe sy steem wordt toegepast.) De Wedstrijd. Het weinige, dat in dezen wedstrijd gepresteerd en vermeldenswaard is, brengt ons er toe, het verslag zeer kort te doen zijn. Onder leiding van du Crocq stellen de elftallen zich als volgt op: Spanjaard. Drijfhout Dassen Steur v. Dijk Reelick v. Willigenburg, Oudenaerde, Drijfhout, Wolters, Iiencke O Oldenburg Sr., Visser, Blinkhoff Sr., Struys, Oldenburg Jr. Bakker Snoeks Sprokkreeff Koster Blinkhoff Jr. Terhorst. Met den wind in den rug is Stormvo gels sterker. Er wordt in een vlug tem po gespeeld, zoodat het begin werkelijk het beste doet hopen. Vooral het veel vluggere spel van Bakker en Visser valt op. Struys vergeet, dat hij den wind tot bondgenoot heeft en plaatst meermalen te hard naar Oldenburg Jr. Een hard schot van hem springt via de paal het veld weer in. Visser geeft na goed werk Blinkhoff Sr. een prachtkans, doch de ze schiet, alleen voor Spanjaard staan de, zacht in diens armen. V. V. A. be paalt zich hoofdzakelijk tot verdedigen, en waar Blinkhoff Sr., als mid-voor, ab soluut niet op de vleugels speelt, is het weldra voor het V. V. A. doel een opeen- hooping van spelers. Terhorst krijgt weinig te doen. Tweemaal slechts wordt hij bedreigd. Den tweeden keer redde hij bij een vliegend schot werkelijk keu rig. Voor het overige is Stormvogels aan het woord. Struys lost een paar harde schoten, doch Spanjaard is onverbidde-; lijk. Zelfs Sprokkreef, toont zijn schut-, terscapaciteiten, tevergeefs! In de tweede li-elft krijgt de Storm vogels-verdediging wat meer gelegen heid haar talenten te toonen, wat haar, een enkel geval daargelaten, goed af gaat. Terhorst stopt een enorm hard schot van Drijfhout goed. Visser speelt thans rechtsbinnen, Struys links-bin- nen, waardoor het spel van het binnon- tiio er echter niet beter op wordt. Ein delijk zal Oldenburg Jr. het probeetv.il. Hij zwenkt élégant naar binnen, schiet, de bal passeert Spanjaard, men juicht reeds, maar 't leder komt tegen de paal Tenslotte weet Blinkhoff Sr., als Snoeks hem den bal goed aangeeft, het net te doen trillen. Du Crocq toont dan voor de zooveelste maal, hoe weinig kijk hij op buitenspel beeft, en annuleert dit zuivere doelpunt, waartegen Stormvo gels heeft geprotesteerd. In de laatste vijf minuten dringt de Storm vogels-ver dediging op. Wolters maakt hiervan ge bruik, passeert den toegesnelden Bak ker en icnslotte eek Terhorst (0 Jammei', vooral voor Bakker, die d<>n geheel en middag zoo goed had gespeeld Met dezen stand komt het einde. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Redactie van de „IJmuider Courant" Oeachte Redactie. U vergunt mij wel eenige plaatsruimte voor het volgende Uwe lezers hebben kennis kunnen nemen van een motie in Uw blad van 10 dezer, van de afdeeling Velsen - IJmuiden van den Algem. Bond van Politiepersoneel in Nederland en daaruit kunnen vernemen, dat hetgeen door den heer Tusenius en mij in de Raadszitting van 28 December 1922 naar voren is gebracht onjuist is en dat de rechts positie heerlijk is in één woord, de heeren hebben een hemel op aarde. Wanneer er ooit een bewijs is geleverd, dat het moreel van ons politiekoor er niet op vooruit gaat, dan blijkt dit overduidelijk uit bedoelde motie. Er is volgens die heeren zoomaar geen vuiltje aan de lucht. Die politiemannen heb ben blijkbaar alleen oog voor het mate- rieelen en passeeren geheel den moreelen kant. Zeker, wat het salaris betreft, daar mede staan zij vrijwel aan de spits van hunne collega's, staan zij ook ver boven de bekwaamste vakarbeiders, maar de rechtspositie? In naam, ja in naam is deze prachtig maar in de practijk Alles is vol gens de aannemers van de motie puik in orde. Er is niets, absoluut niets aan de hand. Maar eilieve, hoe staat het met hen die voor hunne rechten op durven komen? Alleen dat zijn goede politiemannen, die hunne superiéuren als juffershondjes na loopen. Zoo b.v. door het stellen van deze kruiperige motie zijn zij weer goede politie mannen. De heeren weten van geen onbehoorlijke behandeling niet waar? Weten de heeren heusch niet hoe onze beste politiemannen worden weggewerkt en gedupeerd? Weten de leden van den Nederlandschen Bond heusch niet waarom van Noort vertrok? Weten rij niet hoe het Haak en Boelsums is vergaan Hoe Bruin Hoe de Bruin Hoe Edcius Hoe Bergema Weten de heeren van al die gevallen niets Waarom werd van der Orift postcommandant te Velseroord Een man die niet eens in staat bleek gewoon politieman te zijn? Waarom werden toen een groot aantal hoofdagenten met een staat van dienst gepasseerd Daar van weten de leden van den Bond zoomaar niets. Waar dient dan toch Uwe organi satie voor zou ik willen vragen Nu weet ik bij voorbaat dat verschillende van de hier genoemde menschen v/el zul len komen beweren dat de behandeling in orde is, maar dat is dan alweer uit angst voor hunne superiéuren, zooals die men schen ook uit angst voor hunne superiéuren niet eens met het raadslid Schilling durven spreken, laat staan dat zij zich oneer biedig zouden durven uitlaten over hunne machthebbers en laat ik er direct aan toe voegen, dat die vrees niet ongegrond is. De leden van meergenoemde organisatie van politiepersoneel zijn werkelijk goeddeels niet te vertrouwen. Toch vindt men het noodig een motie te stellen als waarover het hier gaat. Het is eenvoudig misselijk. Werkelijk, er is geen verschil tusschen Breda of Velsen. Met dank voor de plaatsruimte. SCHILLING. Aan „Eenige Vrijdenkers". Het is eenige maanden geleden, dat in uw blad een ingezonden stuk voor kwam, onderteekend „eenige Vrijden kers" waarin een sommatie voorkwam aan Ds. Westmijse om naar aanleiding van eenige uitlatingen van hem over de Godloochenaars in zijne rede voor de Evang.Mt. op 1 November zijn Gods dienstig standpunt te verdedigen door „eenige Vrijdenkers" te beleggen. Het ingezonden stuk eindigt met de mede- deeling, dat de bezoekers van dien avond en de lezers van het blad spoe dig nader zouden worden ingelicht. Tot op heden hebben wij niets meer van de ze zaak vernomen. Het is mogelijk en niet onwaarschijn lijk, dat Ds. Westmijze niet is ingegaan op deze uitdaging. De afstand Warfhui- zenIJmuiden geeft daartoe alle aan leiding. Daarom richt zich het Bestuur van de Afdeeling IJmuiden van den Nederl. Protestanten Bond tot „Eenige Vrijden kers" met het verzoek zich aan het Be stuur der Afdeeling bekend te maken ten einde met hem tc overleggen op wel ke wijze een dergelijke Openbare Ver gadering zou kunnen worden belegd, waarin het Vrijzinnig Godsdienstig standpunt tegenover de Vrijdenkers wordt uiteengezet in een openbaar de bat. Het Bestuur van de Afdeeling IJmuiden van den Nederl. Prot. Bond PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Concordia. De Harmonievereeniging „Concordia" heeft Dinsdagavond voor haar kunstlie vende leden en genoodigden een concert gegeven in de schouwburgzaal Thalia. Voor deze instrumentale concerten lijkt ons deze zaal beter geschikt dan voor vocale. Het geluid gaat voor een deel in de hooge ruimte verloren en daardoor zijn instrumentale concerten met zoo krachtige bezetting als Concor dia op den duur aangenamer voor het gehoor, dan in meer afgesloten ruimten Tot ons leedwezen hebben we het eer ste gedeelte van het programma niet kunnen bijwonen, doch schonk on3 het Ilongaarsche Feest reeds groote voldoe ning, met name het Intermezzo en de Wals. De Finale, klonk zeer zuiver. Met aandacht hebben we La Reine Maud ge volgd en is 't zeker voor de trouwe be zoekers-van Concordia een groote ver rassing geweest, dat nagenoeg alle nummers nieuw voor hen waren. In Fin de Siecle scheen ons enkele malen de maatvastheid iets beter te kunnen. De verhouding van koper en hout is goed, ofschoon het laatste soms wat domi neerde en de reinheid van klank een en kele maal subliemer had gekund. Dat hiel' overigens een muziekvereeniging aan het woord was, die haar sporen ver dient heeft, bleek hij alle ten gehoore gebrachte stukken. Het meerendeel zijn goed geoefende muziekliefhebbers, die ook nog wel eens een uurtje buiten de officieele repetities studeeren. Het vocaal-kwartet Euphonia uit Haar lem, dat zijn medewerking verleende oogstte eveneens veel bijval, ofschoon wij het naar onze meening wel beter hebben gehoord. Voor de pianissimo's van dit kwartet lijkt ons de zaal en het podium van Thalia nu juist niet zoo uitermate geschikt. Met „Der Apotheker" en een „Chinesi- schen Marsch" had Euphonia een dave rend applaus in ontvangst te nemen, waaruit blijkt dat de menschen toegan kelijker zijn voor humor dan voor kunst Pepita hing toen reeds in de lucht en viel er ook uit, tot groote voldoening van het jonge gehoor. De belangstelling voor dezen muziek avond was zeer groot en zal ongetwij feld allen bevrediging hebben geschon- ^en' ui Dat sommige, vooral „jonge" dames altijd nog trachten luider te spreken, dan een veertigtal hardwerkende mu sici kunnen blazen, is hinderlijker voor de omgeving, dan zij wellicht meenen. De heer S. Vlessing heeft zijn koor on der appèl en dirigeert op een wijze, die zijn executanten de muziek doet meele ven. VELSEROORD. Inwijding van het nieuwe patronaats gebouw. Zondagmiddag had de plechtige in wijding van ons nieuwe patronaatsge bouw plaats. Nadat in de H.H. Missen een plechtige H. Communie en om half 3 een plechtig lof had plaats gehad werd, voorafgegaan door de harmonie vereeniging „St. Fidelis" naar het nieu we gebouw getrokken, om daar van de plechtige opening getuige te zijn. Onder de aanwezigen merkten wij op, onzen vroegeren rector, den Eerw. Pater Ange lus, de wethouders onzer gemeente, de heeren Handgraaf en Dunnebier, de R.K. raadsleden Nijssen en Diependaal, den architect, de heer Beckers, den op zichter Rijn ja, de aannemers (R.K. Bou- wersbond), enz. De rij der verschillende sprekers werd geopend door den Eerw, Pater Alexan der, die met een kort woord de moeilijk heden die overwonnen moesten worden, ter sprake bracht. Maaar ook hoe dei.e' thans waren overwonnen en we thans het nieuwe gebouw der St. Fidelisveiv eeniging in gebruik konden nemen. Daarna de plechtige inwijding door den HoogEerw. Pater Provinciaal, die na af loop hiervan zijn voldoening uitsprak over het hier tot stand gehrachtte en hoopte dat dit gebouw, als centrum van het katholiek vereenigingsleven op Vel seroord, steeds mocht getuigen van on ze echt-roomsche solidariteit. Vervol gens was het woord aan den WelEerw. Pater Rector, die zijn dank uitsprak aan allen die aan den bouw hadden medegewerkt en zijn voldoening over het feit dat terwijl we dagelijks hooren van arbeidsconflicten, hier bij dezen bouw geen enkele wanklank was ge boord en alle medewerkers, zoowel de hoogste als de laagste allen zonder uit zondering op de meest loyale wijze aan de totstandkoming van dit mooie ge bouw hadden medegewerkt. In het bi zonder de leden van den R.K. Bouwers- bond (aannemers van het gebouw) die de laatste weken, met opoffering van al hun vrijen tijd hadden gearbeid om het mogelijk te maken dat de opening op dezen datum kon plaats hebben, ver dienden hier een woord van dank. Nog werd het woord gevoerd door den heer Grimbergen namens de K. S. A., door Mej. de Rooij namens de naaikrans en den heer de Haas namens den R.K. Volksbond. -• Hiermede was de plechtigheid ten einde en zette de directeur der Harmo nie van de St. Fidelisvereeniging zijn mannetjes aan het werk, die zich hier bij van hun goeden kant lieten hooren. Des avonds volgde de voortzetting van het feest. Hierbij hadden we gelegen heid het bekende fanfarecorps van Drie huis. „Soli Deo Gloria", nog eens te be wonderen. Volgde nog een feestrede door den Eerw. Pater Alexander die in een geestig speechje in herinnering bracht hoe hij 14 jaar terug over Velser oord wandelend als „werklooze" werd betiteld, maar hoe thans diezelfde per sonen wanneer ze thans dit complex gebouwen aanschouwen wel tot de overtuiging zouden zijn gekomen dat hij thans niet werkeloos meer was. Ver der vermeldde het programma het op treden van het bekende „strijkje" van IJmuiden. Over het door deze jongelui gebodene was maar een roep, nl. prach tig. Nog kregen we een 4 of 5-tal mu- zieknummertjes te hooren van een va der en 2 zoons waarvan de jongste den respectabelen leeftijd van 5 jaar bereikt had. Het door dit drietal gebodene was echter van dien aard dat de zaal daver de van het applaus. Nog eenige num mertjes zang van dames solisten zoowel als in koor en dan meenen we in groote

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2