I ORGAAN VOOR DE Gi NTE VELSEN PENnaco No. 24 Zaterdag 20 Januari 1923 8e Jaargang Verschjjnt Woensdags Zaterdags Oiiëa met gegarandeerde analyse HiRINGKADE TELÉF 298 BIOSCOOP „FLOKA LOYt ii 'oei IJMUJDER COURANT Abonnementsprijs: ft.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van l.t. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberiehten zoomede verecnigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 16 ets. Bij niet coniante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bureau van dit blad* 10 otB. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties yan buiten de gemeente Veisen DIT NUHHER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Kleins Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel, DRINGEND VERZOEK om bij verhnlzing het onds en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ens be* reau WILLEMSPLEIN 11, op fa geven. De Administratie. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Jak te Santpoort om vergunning tot uitbreiding zijner smederij door bijplaatsing van een electromotor van 1 Vs P. K., benevens een boormachine en een draaibank op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie E No. 421, plaatselijk bekend Rijks straatweg G No. 20. Op Maandag, den 29 Jan. 1923, des voor^ middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 15 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk Rij kens. VAN DEN WACHTTOREN, Zal Europa ten ondergaan? Vooral de economen voorspellen telkens, dat Europa ten gevolge van den oorlog en van den vrede, die geen vrede bracht, gevaar loopt ten onder te gaan. Bij vele Duitschers is de moedeloosheid veranderd in onverschilligheid. Zij zijn overtuigd, dat hun land in de toekomst verloren gaat en geven zich morrend maar machteloos aan dat noodlot over. Maar Europa is een huis, dat niet staan kan blijven, als een zijner muren, mid den-Europa bezwijkt. De conferentie te Parijs is mislukt; Frankrijk maakt zich ge reed om, nog hardere maatregelen tegen Duitschland te nemen. Dat brengt overal weer nieuwe onrust. Het werk van het wereldherstel is nog steeds niet begonnen en als men de plannen ertoe wil vaststel len, ontstaat dadelijk groote oneenigheid. De conferentie te Lausanne zal op zijn best met een schijnvrede eindigen. Het nabije Oosten blijft een vulcaan, die ieder oogenblik kan gaan werken en tot nieuwe uitbarsting komen. Er is wel een volken bond, maar geen bond van volken. De band tusschen Frankrijk en Engeland is als een ongelukkig huwelijk; men blijft bijeen, omdat men eenmaal tot elkander gekomen is, maar hartelijkheid en vertrouwen zijn er niet. Europa geeft meer millioenen uit voor legers en vloten dan voor den oorlog hoewel alleen reeds de enorme verarming beperking van bewapening noodzakelijk, maakt. Er zijn verder ernstige teekenen van zede lijk verval. De wilde, donkere krachten in de menschenziel, die aarzeling en afschuw voor den moord ter zijde schuiven, breken telkens los. Zelden zijn er in de geschiedenis zoovele zware misdaden voorgekomen als tegenwoordig. Terwijl in dezen tijd aller eerst wel ernst geboden is, heerscht bij velen doorloopend een kermisstemming. Terwijl kalm overleggen en stevig aanpakken thans de hoogste wijsheid is, is erdobbel- zucht in 't groot, en 't klein. Het geld rolt wonderlijk tegenwoordig en de wereld holt haar afgod als een waanzinnige achterna. De drankellende,Vdie in de laatste oorlogs jaren afnam, neemt thans weer toe. Hoeveel jonge menschen groeien op zonder vaste beginselen, zonder een krachtige overtuiging, dus zonder ^leiding"! Nooit is het lot der volkeren zoo sterk, aan elkander verbonden geweest als tegen woordig., Wanneer'Jinderdaad „om en op de Stille Zuidzee een.-oorlog ontstond, zouden we de gevolgen daarvan merken door nieuwe, moeilijkheden, hoewel wij aan den anderen^kant^der^. aardej ^wonen. Het eigenbelang begint Amerika tè leeren, dat het Europa niet,; aan zijn noodlot moet overlaten. Want de landen en werelddeelen zijn ais de takken van een boom; als een zware tak afgebroken wordt, lijdt de ge- heele boom daaronder. En toch is er allerwege verdeeldheid worden tolmuren opgetrokken hooger dan ooit, is ieder volk bedacht op eigen belang en veiligheid, hoewel alleen samenwerking de wereld kan redden. Er zijn in Europa millioenen werkeloozendat is niet alleen een ramp voor henzelf en hun gezin maar ook een 'ernstig gevaar voor de samen leving; immers zij brengen geen welvaart meer voort en moeten toch leven. Vele jonge menschen staan klaar, om hun plaats in het maatsschappelijk leven in te nemen, maar er is geen plaats voor hen. De malaise heeft meerde oorzaaken, maar de voornaam ste is wel de verminderde koopkacht, dat is dus de verarming der massa. Dit zijn alleen zeer ernstige verschijnselen en allen moeten hun beste krachten inspannen, om een ineenstorting te voorkomen van hetgeen vroegere geslachten met hun beste krachten hebben opgebouwd. Het roer moet omge wend worden en ieder moet meewerkien dat het schip der menschheid weer gaat in de goede richting. Wat beteekent de ondergang van Europa? De menigte bekommert zich weinig om de voorspelling van knappe helder- en vooruitziende mannen over den val van Europa en onze beschaving. Dat zal wel een beetje meevallen! Dat zal zoo'n vaart niet loopen. Europa kan toch zoo maar niet verdwijnen. Men kan zich zoo'n wereldondergang immers niet voorstellen. Zeker Europa zal blijven, zooals ook het land er blijft, dat van een vruchtbaar en rijk korenveld tot niemandsland en slagveld is geworden. Maar wel kan de Europeesche bevolking verwilderen en haar beschaving gaan kwij nen. Zoo menig volk in de oudheid is hoog gestegen en daarna diep gevallen door oorlogen, heerschzucht, weeldeleven en zedenverbastering. Men behoeft nog niet tot de zwartkijkers te behooren, om de werkelijkheid benauwend en beangstigend te vinden. Dat het zoo'n vaart niet zou loopen, hebben zeker ook eens de burgers van Assur, Babel, Egypte, Hellas enRome gezegd en toch zijn die rijken ineengestort en is hun beschaving weggevaagd. Er zijn teekenen, die wijzen op het begin van het eind, van een ontbinding en ver val, die tot ondergang kunnen worden. Het is het begin van het eind, wanneer een handige volksleider de massa wapent en door deze macht zich aan het hoofd van het bewind plaatst, wanneer de dienaren der wetenschap door armoede niet meer over alle hulpmiddelen kunnen beschikken, die zij behoeven en zij geen wetenschap pelijke werken meer schrijven, omdat er geen koopers zijn. Het eerste is het geval in Italië, het tweede in Duitschland. Een rijk kan zich niet herstellen, wanneer zijn verkeerswegen almeer vervallen en geen geld is, om ze weer in goeden staat te brengen, wat in het tegenwoordige Rusland het geval iswant goede verkeerswegen ;zijn de aderen van den staat. Het einde 'nadert, wanneer zieken en zwakken en 'kinderen niet meer het noodige voedsel voor herstel en groei kunnen krijgen, wat in het tegenwoordige Oostenrijk het geval is. De grondslagen beven, wanneer onder een volk een geest van bitterheid en ver dwazing rondwaart en men zijn volk meent te kunnen redden, door het staatshoofd J. iietbtBte adres roor VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste BES&52I'«ÖÉ3S3SS3 neer te schieten,' Iwat onlangs in Polen geschiedde. De volkskracht gaat verloren, wanneer de zedelijke gezondheid wordt aangetast en dit geschiedt door de gevaar lijke leer, die steeds meer aanhangers krijgt, dat men zich om zedelijke tucht niet behoeft te bekommeren, maar zich mag uitleven, toegeven aan al, wat bekoort en op het oogenblik aangenaam is. Immers zoo komt al meer de gevaarlijke chaos, ieder gaat zijn kansen waarnemen, ieder doet, wat het hem goed dunkt, men voelt geen ver plichtingen nu er tegenover de gemeenschap, geestelijke behoeften en leven verzwakken. Dit zijn zeer sombere vooruitzichten. Het is echter goed, dat wij ons in deze moge lijkheden verdiepen, In zijn mooie Kerstvertelling laat Dickens aan Scroodge door den geest van de toekomst zien, hoe hij eens om zijn vrek kigheid als een veracht en vergeten man zal sterven, door niemand'betreurd. Maar daardoor krijgt hij ook het inzicht, wat hij moet doen, om de toekomst als wer kelijkheid anders, beter en gelukkiger te maken. Het is daarom ook goed, dat men de wereld wijst op de ernstige gevaren, die haar bedreigen, opd zij ook alles gaat doen, om ze nog tijdig af te wenden. BINNENLAND. De Halve Maen. De „Halve Maen", het in 1909 door Ne derlanders aan den Staat New-York ten geschenke gegeven schip, ligt vol gens de New-York Times al geruimen tijd vervallen, vervuild en van haar luister en sier beroofd, te verrotten in 'n ver achterafwatertje bij New-York (stad). Vele Amerikanen vinden het treurig, dat zoo weinig piëteit en hoffe lijkheid wordt betracht met dit ge schenk van goede vrienden der Unie. Thans wil niet te vroeg! de Ship Model Society, van welke de oud-mi nister T. D. Roosevelt de voorzitter is 't scheepje gaan redden. Het is wel tijd. De „Halve Maen" ligt met de kiel in de modder. Het scheepje heeft een groot gat in den bodem en met het tij wast en daalt het water in het in wendige van het schip. In de Gelderlander lezen wij de volgende kluchtige historie uit Zetten: De eerste juffrouw vermiste herhaal delijk geld; het verdween op raadsel achtige wijze en werd nooit meer terug gevonden. Naast har woonde de andere juffrouw en op haar viel de verdenking. Want de Vrouwelijke Sherlock Holmes had al spoedig ontdekt dat buurvrouw haar steeds met een bijzondere belangstelling van over de horretje's gadesloeg, wan- neer zij zich naar buiten begaf en bood schappen ging doen. i Zij combineerde met detectieve-intuï- I tie de feiten en zag hoe zij moest hande- len om het raadsel van het verdwijnen- de geld op te lossen. 'i Op een vredigen Zondagmorgen vol voerde zij haar plan. Zij kleedde zich om naar de kerk te gaan en verliet op zeer ostentatieve wij ze haar huizeke, zoo dat buurvrouw het wel moest zien. Met een onschuldig ge zicht wandelde ze den weg langs maar zoodra zij zich wist buiten het bereik der spiedende buurvrouwelijke oogen keerde zij langs een binnenwegeke naar haar bedreigden huiselijken vrede terug Door een achterdeurtje kwam zij haar woning weer binnen. En ziet, en ziet Zoodra zij binnen was zag zij over het erf buurvrouw naderen, dadelijk ver dween de spiedende juffrouw in een kleerkast en liet de deur op een kier om te zien hoe de situatie zich verder zou ontplooien. Buurvrouw stapte in rechte lijn op het raam aan en klom vastbesloten, als of zij den meest gewonen weg ging, sta tig het venster binnen. De juffrouw in de kast popelde. Buurvrouw stond in de kamer. De juffrouw zag haar vermoedens be vestigd doch hield zich muisstil. Buurvrouw liep naar de tafel. De juffrouw hield haar hart vast. Buurvrouw nam een sleutel en wan delde, geen oogenblik vermoedend dat de catastrofe nabij was, rustiglijk alsof ze in haar eigen woning was, naar de kast waar het geld lag. Zij naderde reeds met den sleutel jm'slot Als een wrekende Nemisis, als een kat op een muis, al wat ge maar wilt sprong, nee, daverde het kleine vrouw tje uit de kast en als een orkaan, want zoo moet het effect ongeveer geweest zijn, op de niets kwaad vermoedende juffrouw, die van schrik vergrijsde en in de val zat, onherroepelijk. Voor den politierechter trachtte de ra- menklimmende juffrouw J. H.B. de zaak als iets gewoons voor te stellen; de bestolene zou haar verlof gegevn hebben steeds door het raam binnen te komen, wat de politierechter vrij on waarschijnlijk achtte en door de besto lene, de wed. H. tei. stelligste wer d ont ij cjjd. Het slot der historie is minder verma kelijk, want het O.M. eischte 1 maand gevangenisstraf en de politierechter veroordeelde haar overeenkomstig de zen eisch. DE RIJKSMIDDELEN. In December 1922. De Middelenstaat over December 1922 valt, vooral in vergelijking met de vori ge maanden, sterk tegen. Schakelt men de opbrengst van de tabaksaccijns van ruim 2.16 millioen uit, dan houdt men een opbrengst over van rond 35.185 mil lioen, die meer dan 6 ton beneden de ra ming en ruim 32 ton beneden de op brengst van December 1921 blijft. De on gunstige indruk hiervan wordt nog ver sterkt, als men de cijfers van December 1922 met die van de vorige maanden van dat jaar vergelijkt. Alleen de maan den Januari, Februari en Augustus brachten nog minder in het laadje. In vergelijking met December 1921 gingen enkel de opbrengsten van de volgende middelen vooruit: Personeele belasting bijna 3 ton hoo ger door inhalen achterstand. Inkom stenbelasting, ruim 21/a millioen hooger, waarschijnlijk in verband met de voor- loopig opgelegde aanslagen. De Vermogensbelasting, ruim 3 ton hooger, door het verband met het gun stiger verleden. Wijn- en zoutaccijns iets hooger, om onbekende redenen, terwijl ook de Ge slachten-accijns ruim l1/* ton vooruit ging. Ook Statistiekrecht en Domeinen ver- toonen iets betere cijfers, terwijl ten slotte de Loodsgelden door toeneming van het personenverkeer bijna 70.000 gulden toenamen. Alle andere middelen gingen sterk achteruit, vooral zegelregistratie- en successierechten, die resp. 4, 9 en 5 ton minder opbrachten. Ook de Invoerrech ten liepen bijna 3 ton terug. Zeer merkwaardig is voorts de terug gang van den Gedistilleerd Accijns, trots de hoog opgevoerde tarieven, met HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 unr, Willemsbsekwag 42, Velger oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nlt Haarlem, Voorzitter van het Consnltatiebnrean aldaar. ruim 16 ton en die van de belasting op gouden en zilveren werken, trots ver dubbeling van de tarieven, met bijna 20.000 gulden. De volgende middelen overtroffen de raming: De Personeele belasting, ruim 12 ton hooger, door inhaling achterstand en hoogere schattingen. De inkomstenbelasting, bijna 3 ton hooger. Alle accijnzen, behalve den geslach tenaccijns, die door den invoer van bui- tenlandsch vleesch ruim 1 ton minder opbracht. Tenslotte bleven domeinen en loods gelden, elk rond 1 ton boven de raming. Alle andere middelen brachten min der op dan de raming, vooral zegel-, re gistratie-, successie- en invoerrechten. Na uitschakeling van den tabaksac cijns, die ruim 7.854 millioen opbracht, was de opbrengst der middelen over het jaar 1922 ruim 460.9 millioen, dat is bij na 22.9 millioen meer dan de opbrengst over 1921 en ruim 31.3 millioen meer dan de raming. Dit gunstige resultaat is zoo goed als geheel te danken aan de inkomstenbelasting, die bijna 45 milli oen meer opbracht dan de raming en ruim 25.9 millioen meer dan in 1921. Verder brachten meer op dan de ra ming vooral de Dividend- en Tantiëme- belasting, de Vermogensbelasting, de Suiker- en Zoutaccijns en de Successie rechten (resp. 34, 44, bijna 45, ruim 121/2> en bijna 121/2 ton meer.) Onder de middelen, die in 1922 veel meer opbrachten dan in 1921, moeten voorts worden genoemd, de Vermogens belasting, de Suikeraccijns, de Succes sie- en de invoerrechten, (resp. 24, 29, bijna 190, en ruim 14J/2 ton meer). In belangrijke mate bij de raming ten achter bleven de Personeele belasting, de Geslachtenaccijns, de Zegel- en de Registratierechten, die resp. 15, 25V2, 37 en 211 ton minder opbiechten. Minder dan in 1921 was vooral de op brengst van de Personeele belasting, de Dividend- en Tantiëme-belasting, de Gedistilleerd en de Geslachtenaccijns van de Zegel- en van de Registratie-be lasting, (resp. #2, 120, 15, 13, 17 en bij na 123 ton). Deze cijfers over het jaar 1922 en voor al die van December j.l. voorspellen weinig goeds voor de toekomst. De oorlogswinstbelasting bracht rond 295.000 gulden op en in 1921 ruim 311/2 millioen. De opcenten voor het Leeningsfonds brachten resp. ruim 99 en 1321 ton op, in December 1922 en in het jaar 1922. Van deze bedragen komt op rekening van de Verdedigingsbelasting bijna 43 en ruim 610 ton. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. f Terugontvangen in de le helft der maand Januari 1923. Brieven binnenland 1. S. v. d. Berg, Blauwhuis bij Sneek 2. N. van Pelt Wijnolds, Rotterdam 3. Mevrouw M. Jansen, Amsterdam 4. Instituut Caland, Rotterdam 5. idem idem 6. Br. 2242 Haarl. Dagblad, Haarlem Briefkaarten binnenland 7. zonder adres 8. Mej. M. Mulder, Amsterdam 9. Coba Krijff, Rotterdam

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1