ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 25 Verschijnt Woensdags Zaterdags FSHRIPHE-OLie Woen«d*g 24 Januari 1923 8e Jaargang 1JMU9DER COURANT Abonnementsprijs: f1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - - - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmui den Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties //adres bureau van dit blad* 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur Ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten kg VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onds en het nlenwe adres, NIET aan den loopsr, deeh aan ans ba- raan WILLEMSPLEIN 11, ap te geven. De Adminletratle. HINDERWET. Burgemeester en Wethoudersder gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. Veenstra te Wijkeroog, om vergunning tot het oprichten van een brood- en koek- bakkerij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B No. 2086 plaatse lijk bekend Groote Hout- of Koningsweg L. No. 62. Op Donderdag, den 1 Febr. 1923, des voor middags te eif uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk ioe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 18 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Samenwerking in plaats van zelf zuchtige belangenpolitiek. De Engelsche natie Is beroemd om haar common sense, haar gezond ver stand en eenige van haar beste mannen hebben dit ook behouden ondanks de oorlogshartstocht en al de verwarring o en verdwazing van den vrede. Shaw, r' Koynnes, Brailsford, om maar enkelen te noemen, treffen ons telkens weer door hun uitspraken, die niet Engelsch maar menschelijk zijn. Zij zien door de mist heen de werkelijkheid en wijzen daarbij op de groote gevaren in de te genwoordige mistwereld. Common sense bezit ook de Engelsche econoom Sir George Peash, die de vo rige week in ons land kwam pleiten voor een internationale leening', om uit de internationale moeilijkheden te ko men. Hij ging in zijn betoog uit van de grondgedachte, dat alle staten en we- relddeelen nauw met elkaar verbonden zijn en dat het den een niet goed kan gaan, als de andere lijdt. Dit is geen ge volg der economische ontwikkeling der wereld. Vele landen, zooals Engeland, Duitschland en Nederland zijn niet in staat door eigen voortbrengselen in hun behoeften te voorzien. Engeland moet twee derden van zijn voedsel invoeren en bovendien nog een groote hoeveel heid katoen, wol, ertsen en andere delf stoffen. Brazilië verkeert in moeilijkhe den en lijdt door de daling van zijn geld waarde, doordat Europa te arm is ge- worden om zijn koffie te betalen. Niet alleen de overwonnenen staan op den rand van het bankroet maar ook Frank rijk, dat voortdurend groote sommen moet leenen en een begrooting heeft met een tekort van 3'/2 milliard francs. Het kan de bevolking van de verwoeste streken niet meer met contanten hel pen, zijn beurs is leeg en waarschijnlijk is het mede tot de bezetting van het Roergebied overgegaan, om nieuw ver trouwen bij de bevolking te wekken en haar opnieuw tot betaling b-.wegen. Bovendien slaan de meeste volken bij elkaar in het krijt; de meesteu zijn sehuldenaar-naties geworden. Landen, die vroeger groote sommen in het bui tenland badder uitstaan, moeten nu groote sommen aan het buitenland be talen. Er is gebrek aan koopkracht en de weinige koopkrachtige landen kun nen onmogelijk al de geproduceerde goederen smemen. In Amerika er. ook in Engeland achten sommigen bet wijs, het verdere Europa maar aan zijn nood lot over te laten. Maar Europa is zulk een machtige factor in het economische leven der wereld, dat men dien niet straffeloos verloren kan laten gaan. Immers voor den oorlog werden twee derden van den internationale handel door Europa gedaan. Zijn invoer en uit voer waren geweldig en een dergeiijken grooten consument kunnen de andere werelddeelen en ook Engeland niet mis sen. De bezetting van het Roergebied is een fout; Frankrijk zal bedrogen uitko men en deze onderneming zal het wel licht geld kosten in plaats van op te brengen. Duitschland staat er niet zoo slecht voor, als wel lijkt. Met iedere af slag zijner verplichtingen krijgt het meer hoop op een betere toekomst. Zijn industrie is gezond. De groot-industri- eelen maken belangrijke winsten. Maar door de bezetting van het industrieele gebied zal Frankrijk zich niet van die winsten kunnen meester maken. Daar om is noodig de samenwerking van al len; de invoerbelemmeringen moeten vervallen. De kosten van herstel binnen redelijke verhoudingen worden terug gebracht. Wanneer de koopkracht van Duitschlands afnemers hersteld wordt van Rusland, Polen, Oostenrijk, Roe menië, de Balkanlanden en Frankrijk, zal het groote hoeveelheden goederen kunnen leveren en ook in staat zijn groote betalingen te doen voor het her stel. In een internationale leening ziet Sir Paish het eenige middel om te ko men tot nieuwe welvaart der wereld, wier ontwikkeling nog ongekende mo gelijkheden van voorspoed kan openen. In deze gedachten ligt de medicijn, die de zieke wereld weer gezond kan maken. Gezamenlijk kunnen we er weer bovenop komen; afzonderlijk gaan we verloren. Rusland de sfynx. Het is volstrekt niet onmogelijk, la zen we onlangs, dat over oen halve eeuw Rusland het machtigste rijk van Europa zal zijn geworden. Zeker is wel, dat niettegenstaande de economische en finantieele ellende van de Russische Socialistische Federatieve Sovjet-repu bliek, zooals de oflicieele naam is van den tegenwoordige!! Russisch', n staat, deze bezig is zich te herstellen. Onze minister van buiteniandsche zaken sprak bij de behandeling der begrooting van de mogelijkheid, dat ook Nederland de handelsbetrekkingen rnet Rusland zal herstellen. Hij is een voorzichtig man en zegt geen woord te veel! De Ne- derl. Reedersvereeniging lieeit er bij de regeering op aangedrongen, dat dat herstel in ons belang is, omdat onze kooplui anders rechteloos zijn in Rus land. Er zijn meerdere teekenen, dat de Russische kolos bezig is zich weer op te richten en daarbij op kapitalistische beenen komt te staan. Zelfs de eigen dom van huizen is hersteld. Krupp heeft zijn concessies en waarschijnlijk zijn de Duitschers druk bezig met Rus land zaken te doen. Moskou en Peters- burg herleven. Volgens den Rus Georg Popoff, een tegenstander der Sovjet-regeering kan de koopkracht van het Russische volk thans nog 4 G/o en zijn invoer op 25 van het normale geraamd worden. Die cijfers vallen niet tegen. De handel leeft er op en de landbouw staat er niet slecht voor. Een onzer grootindustri- Hetbeete adres voor met gegarandeerd 15% verdikte raapolie. SaRINGKADE TELEE 298 BIOSCOOP „FLORA' I i VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste ^HSÊj iji i in mumn eelen, die dezer dagen van een reis uit Rusland terugkeerde, verzekert, dat zijn denkbeelden over den economi- schen toestand daar door zijn bezoek geheel veranderd zijn en dat men thans zeer wel op de reëelen basis in Rusland belangrijke handelstransacties kan af sluiten. Toch blijft alles nog onzeker omtrent Ruslands toekomst; een der vooraan staande Sovjet-ambtenaren verklaarde nog voor kort niet te weten, of de groo te catastrofe voor Rusland al voorbij was of nog komen moet. Het is wel heel merkwaardig, dat zoo weinig met zekerheid omtrent den wa ren toestand van Rusland bekend is, een gevolg mede van de afzondering, waarin Rusland nog steeds verkeert. Maar bovendien schijnt Rusland ook opzettelijk een geheimzinnige gemas kerde macht te willen blijven. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Centraal Drankweer-Comité had Vrijdag in Thalia een propaganda- kunstavond belegd. De opkomst was niet groot, slechts een paar honderd menschen waren aanwezig. De Voorzitter, de heer Y. J. Reitsma, sprak een openingswoord. Spr. wees op een artikel van Mr. van Gigch over toe standen bij het gevangeniswezen in ons land en waaromtrent deze opmerkte, dat de koudbloedigheid en de gevoel loosheid van ons volk oorzaak waren, dat zulke toestanden nog bestaan. Deze oorzaken zijn het ook, aldus spr., waar om de drankellende in ons land kan blijven voortduren. Alleen bij een geval als onlangs in den Haag, waar een moe der zich en haar kinderen het leven uit wanhoop beneemt, leeft men even mee, hecht men kransen aan de kist enz., maar de eigenlijke oorzaak, de alcohol helpen bestrijden, daar denkt men niet aan. Er was een keurig programma, sa mengesteld en uitgevoerd onder leiding van den heer C. E. van Eykeren te Haarlem. Alle medewerkenden waren Haarlemsche dames en heeren. We zul len niet in bijzonderheden treden, maar willen alleen opmerken, dat alle mede werkenden groot succes hadden, dt heer L. de Graaf met zijn gevoelvol vioolspel, uitnemend begeieid door den heer P. Halsema; Mej. Boudemina Nel, die met haar fraaie en welluidende stem eenige mooie liederen voordroeg en dan Mej. Geertje de Lange en Mej. N. N., die de oud-Fransche dansen zoo vol gratie uitvoerden. Mej. Marie B. Schouten begeleidde allen aan de piano en deed dit op een wijze, boven onzen lof verheven. Rest ons nog Mej. Marie Noverraz en de heer N. N., die met hun Oud-I-Iolland- sche liedjes een groot succes hadden. De beeldengroepen waren van een groote bekoring, iedere groep was af en de bewondering van het publiek was al gemeen. Ja, het was waarlijk een avond van veel kunst en als men het hier ge weten had, wras de zaal stampvol ge weest. Ds. R. J. v. d. Meulen van Purmerland sprak in de pauze een korte rede uit en wekte den aanwezigen op tot deelname aan den strijd tegen het alcoholisme. De Voorzitter sprak aan 't slot een woord van hartelijken dank aan de Haarlemsche dames en heeren en hoop te, dat ze hier nog eens zouden willen terug komen. VELSEROORD. Men bericht ons dat de bouw van 12 woningen aan de Trompstraat te Velseroord, door de Amst. Ballast Maatschp., niet is opgedragen aan F. Beenhakker, doch aan de firma H. J. W. Meyran en Ant. ten Broeke, Architec ten-bureau, te IJmuiden. VELSEN. De herclassificntfe. Voor eonigen tijd kwam het eerste voorstel inzake de herclassificatie der gemeenten. Onze gemeente was daarin bij de 3e klasse ingedeeld. Overal in den lande rees tegen de indeeling verzet, onze gemeenteraad zond daartoe een schrijven aan de regeering. Nu heeft de voorzitter van het classi ficatie-comité aan de leden een gewij zigde indeeling der gemeenten doen toekomen. Daarin wordt Velsen in de 3de klasse gehandhaafd. Wij hebben ons hoofd geschud, toen wij dit zagen en wij kunnen beseffen, hoe diep ver ontwaardigd de betrokkenen zullen zijn, als dit zou gebeuren. Tot nu toe was het grootste deel onzer gemeente in de le klasse geplaatst en het overige deel in de 2e klasse. Zeer te recht heeft het gemeentebestuur er in b. g. schrijven op gewezen, dat ook dit onbillijk is, daar het leven te Santpoort even duur is als te IJmuiden. Maar dat onze gemeente, waarvan wij allen toch het beste weten, dat het een zeer hoogen levensstandaard heeft, hooger dan te Amsterdam, nu in de derde klasse zal geplaatst worden en daardoor gelijk wordt gesteld met plattelandsgemeen ten als Assendelft enz., dat is toch wel heel bar. In de le klasse, waarin eerst alieen de vier grootste steden waren opgeno men, zijn nu enkele gemeenten bijgeko men, n.l. Haarlem, Leiden, Delft, Sc? ie dam en ook Zaandam en Koog an de Zaan. Nu zouden wij toch gaarne weten of het leven in Haarlem en Zaandam duurder is dan in Velsen. In de 2e klasse worden nu voorge steld, Hoorn, Koog a. d. Zaan, Wormer- veer, Zaandijk en ook Bloemendaal. Hier houdt o.i. alle vergelijking zelfs op, Wij zouden den voorzitter der classi ficatie-commissie wel willen tarten te bewijzen, dat het leven in Bloem udaal Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Woe n veer en Hoorn duurder is, dan in de gemeen te Velsen. En zal die- commissie nu daarover moeten heslissen. De zaak der herclassificatie dreigt een groot onrecht te worden. Zou het niet veel beter zijn de heele classificatie af te schaffen? Jongelingsvereemgmg. De Chr. Jongelingsvereeniging „Phi ladelphia11 alhier had Maandagavond in het gymnastieklokaal der Chr. School op Wijkeroog een propaganda samenkomst belegd. De zaal was geheel bezet. Na opening door den voorzitter, den heer Boon, werd het uitvoerige pro gramma afgewerkt. Er werden aardige stukjes en voordrachten ton beste gege ven, ook pantomines. Alleraardigst was het tafreel: „de leden der Knappnvei- eeniging om het kampvuur in het jon genskamp van het Ned. Jong. Verbond te Hoenderïoo." De heer Boon vertelde den jongens daarbij een verhaal. De Chr. Zangver. „God is mijn Lied" onder leiding van den heer M. van Gee- len, droeg veel tot het welslagen van den avond bij, door een aantal liederen te zingen, terwijl de heer van Geelen ook nog een orgelstuk ten gehoore bracht. Met elkaar was het een mooie avond. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1.4 te Velseroord. Mej. A. C. v. d. Bergh alhier is be noemd tot onderwijzeres aan de St. Augustinusschool te Amsterdam. Zondagavond had er in het Gym nastieklokaal der Chr. School een Zen dingssamenkomst plaats. Ds. Eggink hield een inleiding, waarna lichtï>eel- den vertoond werden van den arbeid van zendeling Eggink onder de Batak kers op Sumatra, waarbij een familie lid van Ds. Eggink de verklaringen gaf. De samenkomst was druk bezocht. Hedenavond spreekt voor de S. D. A. P. in Hotel De Prins het Tweede Ka merlid van Zadelhoff. De H. B. S. Ingediend is de begrooting van in komsten en uitgaven van het Bouw fonds voor de Departementen van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor het dienstjaar 1923. Voor de gebouwen van rijks lioogere burgerschool wordt o.m. uitgetrokken f 160.000 voor de stichting eener school alhier. Dit uitgetrokken bedrag is de eindter- mijn, die met de op de bouwfonds be grooting voor 1922 voor het werk uitge trokken som het totaal der geraamde bouwkosten uitmaakt, n.l. f 410.000. SANTPOORT. Onze inlichtingen omtrent de le- zing van Dr. G. A. v. d. Berg van Eyzin- ga, naar aanleiding van diens reis naar Italië, bleken niet geheel juist te zijn. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga hield n.l. geen lezing, doch ging voor in een avondgodsdienstoefening, waarin hij tot tekstwoord had gekozen Handelingen 19: 21, laatste gedeelte: „Ik moet ook Rome zien". Hierdoor was de predikant in de gelegenheid eenige indrukken, om trent zijn Italiaansche reis mede te dee- len, waarvan wij er enkele aan de ver getelheid wenschen te ontrukken. Als wij spreken over de „Euwige Stad" wordt daar Rome mede bedoeld. 1-Iet is echter verkeerd te meenen, dat Rome de eerste „Eeuwige Stad" is ge weest. Vóór haar waren dit reeds Baby- Ion en Jeruzalem. In eerstgenoemde stad stond een gebouw, bestaande uit 7 torens: „Het huis der grondvesten van hemel en aarde." In het bovenste ge deelte bevond zich een rustbed voor de godheid, dan volgde een verdieping, waar Babylons stichter, zijn laatste rustplaats had gevonden. Na Babyion werd Jeruzalem de „Eeuwige Stad" Dit bleef zij tot het jaar 70 vóór Christus, toen de Romeinen den tempel verniel den. Ter eere van deze „schoone" over winning werd een grootsche triomph- boog opgerichtRome was nu de „Eeuwige Stad" geworden, wat zij he den ten dage nog is: De droom van Ro me als „Euwige Stad" duurt langer dan die van Babyion en Jeruzalem. Rome, de stad van Petrus, bezit in de St. Pieterskerk een schoon gebouw. Het had Dr. v. d. Berg v. Eysinga echter ge troffen hoe op den 31sten December van het vorige jaar voor een Hoogmis, waar bij Kardinaal Merry del Val, de Staats secretaris aanwezig was, weinig be langstelling was. Te Rome bevindt zich een weg, de Via Apia genaamd, waaraan een kerk, waarop staat te lezen: „Heer, waarheen gaat gij?" Aan deze kerk is een legende verbonden, die als volgt luidt: Als Pau-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1