IJV. V.Stor mv ogels H. U. Leden wordt bekend gemaakt, dat in verband met verschillende omstandighe den, er Zaterdagsmiddags niet meer geoefend mag worden het bestuur. lus, die op weg naar Rome is, bevreesd voor de heidenen, vlucht, verschijnt hein plotseling Jezus; Paulus zegt dan: „Heer, waarheen gaat gij?" Jezus' ant woord is dan: „Ik ga naar Rome om nog eens gekruisigd te worden." Pau lus keert dan op zijn schreden terug en wordt later tot den kruisdood veroor deeld. 1 n de St. Pieterskerk bevindt zich een zeer oud beeld van Petrus. Door duizen den wordt jaarlijks een der teenen van dit beeld gekust, waardoor deze geheel misvormd is. In een der vele kerken van Rome be vindt zich de „Heilige Trap" De naam „Heilig" is aan deze trap gegeven, om dat Jezus deze trap moet betreden heb ben, toen hij voor Pilatus gevoerd werd. De trap mag door niemand met de voe ten betreden worden. Slechts op de knieën mag men haar beklimmen. Den genen, die zulks doen, wordt 9 jaar „af laat" geschonken. Wij zullen ons tot deze losse indruk ken bepalen. Het moet o.i. interessant zijn Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga in een lezing eens een uitgebreide be schrijving van Rome te hooren geven. Tot dusver werd aan vereenigin- gen, die zulks aanvragen, steeds per missie tot 2 uur gegeven voor het bal. De burgemeester heeft dit thans ver vroegd tot 12 uur. Na gehouden bespre kingen besloten diverse vereenigingen een deputatie naar den burgemeester af te vaardigen, om dezen te verzoeken alsnog op deze beslissing terug te ko men. liet „12 uur sluiten" blijft echter gehandhaafd. IJMUIDEN. Huldigingsfeesten van H. M. de Koningin in 1923 De Oranje-Vereeniging vergaderde Maandagavond in gebouw Chr. Belan gen ter bespreking van bovenstaande feesten. Ter sprake werd gebracht of het mogelijk zou zijn met de andere dee- len der Gemeente samen te werken en gezamenlijk feest te vieren. Sommige leden vonden het terrein te groot en te uitgestrekt om die mogelijkheid in uit zicht te stellen en was de vergadering van meening dat het beter zou zijn, als elk deel der Gemeente afzonderlijk feest vierde. Voor IJmuiden werd ge dacht een feestweek te organiseeren, in dien financieel door de burgerij daartoe in staat gesteld. Besloten werd het be stuur te machtigen een commissie uit de leden te kiezen om in samenwerking met het bestuur een plan te maken, en dit in een volgende vergadering met de leden te bespreken. Ieder werke mee om de feestweek wel te doen slagen. Chr. Fanfarecorps „Wilhelmlna". Bovengenoemd corps, onder directie van den heer D. Klut, gaf Dinsdagavond een concert in het gebouw voor Chr. Belangen. De nummers die ten gehoore gebracht werden bewezen dat het corps de crisis van het vorige jaar weer te boven is geko men en er met lust en ijver gestudeert wordt onder zeer deskundige leiding. Van de programma-nummers willen we vooral noemen de „Romance sans paroles" van Ad. Oiraud en de „Boertige optocht" van S. Vlessing. Het applaus dat op laatstgenoemd nummer volgde gold zeker ten deele ook wel den componist die er bij tegenwoordig was. Vermelden we tenslotte nog dat voor de noodige afwisseling werd gezorgd door het mannenkwartet „Onder Ons" dat eenige mooie liederen zong en door de Chr. Reciteerclub „Vooruit" uit Amsterdam die voordrachten en tooneelstukjes ten beste gaven. Alies te samen genomen een aardige avond waar het talrijke publiek zeer genoten heeft. 4e. Volkslezing. In het Oebouw v. Chr. Belangen sprak Ds. A. v. d. Bosch uit Den Haag over „De voorzienigheid Qods". In dat woord, ontleend aan Oen. 22: 8 wordt een ge dachte uitgediukt die nergens in den Bijbel rechtstreeks genoemd wordt, maar van welks inhoud de gansche schrift door trokken is. De spreker gaf achtereenvolgens een uit eenzetting van het wezen dier voorzienigheid en de objecten in wier behoeften voorzien wordt. Vervolgens besprak hij de problemen die bij het aanvaarden van dit leerstuk zich opdoen en die slechts door het geloof over wonnen kunnen worden. Hierbij werd voor al op het vraagstuk der vrije wil of de voor beschikking gewezen. Het aanvaarden van dat laatste brengt mee dat de Christen de woorden fortuin, noodlot en toeval uit zijn woordenboek moet schrappen. Deze, zeer interessante lezing werd door een betrekkelijk klein publiek bijgewoond. VELSEROORD. Door den beer G. Zegel zullen aan de Kortenaerstraat alhier twee woon- en winkelhuizen worden gebouwd. Het R.K. Mannenkoor St. Caecilia alhier, directeur de heer Anton Smit te 's Gravenhage, gaf Maandagavond een concert in het Patronaatsgebouw. Na een. openingswoord van den voor zitter, opende het koor met „Tempel zang" van G. Buderman, welk nummer zeer in den'smaak viel. Ook de andere liederen werden uitnemend vertolkt, in het bijzonder noemen we „Herders Zon dagslied" van C. Kreutzer en „Ter zege" van J. P. J. Wierts. Tot het welslagen van dit concert heeft zeer bijgedragen de R.K. Mando lineclub „Santa Lucia" van Haarlem, directeur de heer A. J. P. Hakkenberg van Gaasterland. Mooie muziek werd door deze club ten gehoore gebracht en het applaus was telkens groot. Ook de directeur zong eenige liederen en had als altijd veel succes. Tegen 11 uur sloot de voorzitter met een woord van dank aan alle medewer kenden dit mooie concert. VELSEN. De Statenverkiezingen, De candidaten der Ant. Rev. Partij voor den Statenkieskring Velsen zijn, naar De Stand, meldt, als volgt: 1 A. Colijn te Nieuwer-Amstel; 2 F. Roosjen te Aalsmeer; 3 Mr. A. Slob te Haarlem mermeer; 4 S. van Wijk te Haarlem mermeer; 6 G. Baas te Amsterdam; 7 A. Biesheuvel te Houtrijk en Polanen. Het is wel merkwaardig, dat uit onze gemeente, de grootste in dezen Kies kring, geen enkele candidaat op deze lijst voorkomt en wel candidaten uit Haarlem en Amsterdam, dus niet uit dezen Kieskring. Naar we vernemen maakt onze wethouder, de heer W. Landeweert, het naar omstandigheden goed. De Chr. Zangvereeniging Hosanna van Velseroord gaf Dinsdagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier een concert, dat door velen werd bijgewoond. Een mooi programma werd ten gehoo re gebracht. De dames v. d. Roovaart, dochters van den directeur, verleenden hun medewerking. Ds. Kroese van Vel seroord, die ook een openingswoord had gesproken, dankte alle medewerkenden voor dezen schoonen avond, waarvan het batig saldo bestemd is ten bate van het nieuwe orgel in de Herv. Kerk te Velseroord. Aan G. van Wijngaarden is eervol ontslag verleend als tijdelijk hulp bij het bedrijf Reinigings- en Ontsmettings- dienst en is hij benoemd tot tijdelijke hulpbode bij het bedrijf Openbare Wer ken. Tot tijdelijk hulp bij het bedrijf Rei nigings- en Ontsmettingsdie ast is be noemd: J. Heynis, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als tijde lijk schrijver bij het bedrijf Openbare Werken. Tot tijdelijk schrijfster bij het bedrijf Openbare Werken is benoemd Mej. E. W. Faase, thans tijdelijk hulp bij den dienst van het Bouw- en Woningtoe zicht. Tot tijdelijk hulp bij de admini- stratiedienst van het bedrijf Openbare Werken is benoemd D. J. van Rijswijk, thans tijdelijk hulp bij den technischen dienst van dat bedrijf. Aan den heer G. Rensen is vergun ning verleend tot het plaatsen van een draaimolen van ijzer constructie in den bij zijn café behoorenden speeltuin. Burgerlijke Stand Velsen» Bevallen: C. C. P. Luttikhuizen— Bisschop, z.; L. C. H. van KuijkBoes, d.; A. G. E. van Es—Engelhart, z.; J. Hoogei'beetsvan dei* Laak, 2 d.; E. W. ZuiderduijnTroost, z.; G. Daalhuizen- Oudshoorn, z.; S. Eikelboom—Kraaij- poel, d.; C. M. van Vliet—van Katwijk, z.; G. VoortingHeesterbeek, z. en d.; W. Stilvan Leeuwen, d.; G. H. van Beilen—Haverkamp, d.; T. Wagenaar Rudolphus, d.; R. de Ruiter—Kenter, d.; C. M. Zandvoort—van den Booren, z.; A. VoorhoutVerwer, z.; C. J. Slings de Kort, d.; A. C. Grimbergen—van Roo- zendaal, d. Ondertrouwd:W.A. Sanders en C. J. Koks; A. A. van Kaam en J. C. M. Koks; J. Visser en W. E. Bergman; F. M. Schellings en M. W. Stevens. Gehuwd: C. J. Smeets en C. L. M. LoeffG. L. van Duijn en Th. Droog; P. J. J. Sturm en J. P. Nieuwendaal; C. Otte en T. Grapendaal; A. Broek en M. E. M. Gossee. Overleden: C. II. de Graaf, 16 j.; J. W. F. Rikkert, 73 j. weduwe van C. J. Rameau; E. de Bie, 65 jaar, man van G. van Harreveld; J. van Leeuwen, 77 jaar, weduwe van L. Schoo; A. Koster, 70 j., man van M. Wittekoek; M. C. Bruges, 18 jaar; A. M. Slikker, 45 jaar, vrouw van S. van der Heijden; A. Droste, 72 j.; W. Driessen, 92 j., weduwe van P. P. v. der Meer. OFFICIEEL. WERKVERSCHAFFING. Zij die in aanmerking wenschen te komen om eventueel bij de werkverschaffing te werk te worden gesteld, moeten zich aan melden ten gemeentehuize op Donderdag 1 Februari 1923, des namiddags van 7—9 uur. Zij die zich reeds eerder hebben opge geven behoeven zich niet opnieuw aan te melden. Voorloopig komen alleen in aanmerking om op de lijst geplaatst te worden zij die reeds bij de arbeidsbemiddeling zijn inge schreven en die gehuwd of kostwinner zijn, dus niet de inwonende zoons. De gegadigden moeten medebrengen hun bewijs van inschrijving aan de arbeids bemiddeling. Velsen, 23 Januari 1923. INGEZONDEN MEDEDEELING VOETBAL. Z. F. C.Stormvogels 52. Overzicht. Ons Overzicht kan ditmaal kort zijn. De verklaring van de 52 nederlaag behoeft n.l. slechts enkele woorden: Het Z. F. C.-terrein, meer berucht dan be roemd, verkeerde in zulk een onbe- speelbaren toestand, dat we momenteel nog twijfelen, of de consul, die het ter rein 's morgens en de scheidsrechter, die het terrein 's middags goedkeurde, wel hun verstand gebruikt hebben. We hebben ons ernstig afgevraagd in welk een toestand een terrein dan moet ver- keeren, om afgekeurd te worden. Het was bepaald jammer, dat op een dergelijk terrein moest gespeeld worden want ongetwijfeld waren we anders op een aardige partij voetbal vergast. De spelers van beide partijen hadden er n.l. zin in; dat was hun aan te zien. Zooals hieronder blijkt, speelde Storm vogels met een zeer gewijzigd elftal. Was dit oorspronkelijk reeds eenigszins de bedoeling geweest, door het ontbre ken van Oldenburg Sr. waren nog meer wijzigingen noodig. Jammer en nog eens jammer was het, dat Koster, Nie borg en Hoogerduin op een dergelijk terrein moesten debuteeren. We hadden dan zeker veel grootscher indruk van hen gekregen. Velen huldigen de meening, dat de nederlaag mogelijk voorkomen was, in ieder geval veel kleiner was geweest, wanneer Koster links-back had ge speeld. Die meening deelen we wel, echter NIET het motief, dat wordt aan gevoerd, n.l. dat het vooruit wel te zien was, dat het duo Blinkhoff Jr.-Koster hechter zou zijn, dan BlinkKoff Jr. Nieborg. Hadde Koster echter links- j back gespeeld, dan had hij, in tegen- stelling van Blinkhoff Jr., ongetwijfeld 1 meer aandacht geschonken aan het SPEL van Schoen en niet aan den PER SOON van dien speler. En dan had er van dien kant niet zooveel gevaar ge dreigd. Vermelden we tenslotte, dat Z. F. C. ondanks (zeer waarschijnlijk echter juist daardoor) het slechte terrein een 1 goeden wedstrijd speelde. Vooral het spel van Bakker, Potse en Ramakers vielop. 4 De wedstrijd. Z. F. C., zoowel als Stormvogels stelt zich met 3 invallers op, waardoor de elftallen er als volgt uitzien: Swart Van 't Kaai- Potse Haverlag Kalman Bakker Schoen, Hoogmoed, v. d. Wel, Rama kers, Colette O Visser, Oldenburg Jr., Koster, Blink hoff Sr., Hoogerduin Struys Snoek Bakker Blinkhoff Jr. Nieborg Terhorst Van den aftrap af neemt Z. F. C. den bal mee, Ramakers plaatst naar Colette, die met een boogschot Terborst op de proef stelt. Geen vijf seconden later for- ceert Stormvogels een corner op het Z. F. C.-doel, die, nadat Swart heeft mis gestompt, door Van 't Kaar wordt ver werkt. Het spel blijft voorloopig nog zeer het aanschouwen waard, hoewel het den spelers is aan te zien, dat zij de grootste moeite hebben zich staande te houden. Schoen krijgt na een voorzet van Col-_I lette een prachtkans, maar schiet me-" ters naast. Koster verdeelt het spel in de Stormvogels-voorhoede werkelijk goed. Na goed samenspel tusschen hem en Blinkhoff Sr. komt de bal bij Hoo gerduin, wiens hard schot juist tegen de paal komt. Het volgend oogenblik zet^ Koster Visser aan het werk, die goed opbrengt, maar dan te scherp voorzet. Een vlugge aanval van den Z. F. C.- rechterwing brengt de Z. F. C.-suppor- ters in extase. Den voorzet trapt Nie borg echter resoluut voor Ramakers weg. Deze Stormvogels-invaller is wer-1 kelijk aardig op dreef, grijpt actief in, doch trapt, wat op dit veld eigenlijk geen wonder is, nog al eens te zacht weg. Zoo is 't bijv. opvallend, hoeveel schui vers naar de wingspelers Visser en Hoogerduin in de modder blijven ste ken. Na een vluggen aanval neemt Z. F. C. dan de leiding, v. d. Wel passeert Snoeks, die geen moeite doet zich te herstellen, iets wat den aanvoerder meer overkomt, en plaatst naar Colette; deze zet voor, een doelworsteling volgt, waarbij Hoogerduin o.i. den bal met de hand bewerkte, waarna Schoen scoort. Stormvogels komt nu sterk in de meerderheid. 'We bewonderen de spe- Iers, dat zij op een dergelijk terrein nogj] zoo spelen. Als Blinkhoff Sr. door a/ tief inloopen Swart den bal ontneemt, trapt Hoogerduin hard tegen zijn club genoot aan. MAX O'KELL Doka Gbantham VKOUW EN ARTISTE Vertaling van Mevr. B. DS GRAAF-VAN CAPPELLE. 29 Maar, mevrouw, het was mijn schuld toch niet dat u een geheim ont dekte, dat weinig mannen in onze sa menleving niet deelen en verborgen houden. Een jeugdige dwaasheid van mij, meer niets, doch een die groot ge noeg scheen om een jong, onschuldig meisje te verblinden maar moet een verstandige vrouw als u, een vrouw die de wereld kent, mij daar nu nog met booze oogen voor aanzien? We leven toch niet te midden van de Christelijke jongelingschap, de geheelonthouders, en u weet zoo goed als ik dat de mannen die nooit eens een zijsprong maakten van het rechte pad, zeldzaamheden zijn,; zoo ze al bestaan! liet kwaad wordt er niet minder om als velen er zich aan schuldig ma ken, zei Dora, die het niet ongeschikt vond dat de gelegenheid zich aanbood zich eens uit te spreken, in de hoop dat die kleine preek den generaal een wei nig zou bekoelen. Ik zal nooit begrij pen waarom de mannen die, zooals u bedoelt, tot de hoogere kringen behoo- ren, zich niet even eervol en goed kun nen gedragen als de huisvaders en jon-, gelieden van de kleine burgerij. Een goed voorbeeld moet van boven komen en geloof me, is dat niet het geval, dan zullen die hoogere kringen verdwijnen omdat ze geen reden van bestaan meer hebben. Maar luister eens, zei Sabaroff Maanden, jaren lang heb ik me niet kunnen gewennen aan de gedachte, dat ik u verloren hadde slag was te groot. Ik meende mijn verstand te ver liezen. Ik zocht allerlei genoegens van de wereld om te kunnen vergeten, het was de oude geschiedenisik miste de leidsvrouw die ik begeerd had. Als een schip geen stuurman heeft dan strand het; mijn eerzucht alleen hield me boven, die belette dat ik schipbreu! leed, dat ik verdronk naar ziel en li chaam. En vinclt u het niet oneerlijk, een man onwaardig, zei Dora, die haar standpunt nog wat meer wilde verde digen om een vrouw de schuld te ge ven van begane fouten, eenvoudig om dat het den man aan moed ontbreekt, aan zelfbeheersching, die de vrouwen aan den dag moeten leggen, willen ze geacht zijn door de maatschappij en zichzelve? Meent u dat de mannen al leen gevoel hebben? Er zijn weinig vrouwen die niet eenmaal in haar leven in stilte geleden hebben om anderen niet te doen bemerken hoe haar hart was gebroken en vertreden. Geven ze zich aan haar droefheid over, dan wor den ze bespot door de wereld; voldoen ze aan haar hartstochten, dan worden ze verbannen door het schervengericht Dora voelde dat ze heftig was in haar antwoorden. Ze werd kalmer en onver schilliger. Gelukkig heeft uw ambitie, zooals u zegt, u geréd die heeft u macht en grootheid geschonken. Grootheid neen; wel macht! zei Sa baroff. Het ontging Dora niet hoeveel nadruk hij lei op de woorden: wel macht! Nooit, hernam de generaal, ben ik zoo gelukkig geweest als heden over het vertrouwen van mijn doorluchtigen vorst, daar ik dien ten gevolge u een ge noegen kan doen, mij aangenaam kan maken in uw oogen. Ik ben er trotsch op dat u ingeno men zijt met de uitvinding van mijn man. Juist, u hebt me begrepen. Ik heb de noodige papieren bij me en wacht slechts om ze te onderteekenen op een telegram uit Petersburg, hetwelk ik last gaf hier te bezorgen, indien er geseind werd vóór tien uurDe commissie was heden bij elkaar om te beslissen Wat zal mijn man gelukkig zijn.... Dat zal hij, zei Sabaroff spotachtig En zult u het ook zijn, lieve mevrouw? Begrijp jé niet ,Dora, vervolgde hij met vuur, dat wat ik doen zal voor jou is, voor jou alleen en niet voor den man die in het bezit is van de eenige vrouw op de wereld die ik ooit heb lief gehad? Bij het hooren van haar doopnaam stond Dora verontwaardigd op. Generaal, ik zeg u nog eens ...ge noeg! u vergeet Een bediende verscheen met een tele gram in de hand. Voor u, Excellentie. Hij naderde den generaal, overhandig de het bericht en kreeg vervolgens van Dora het bevel thee en rhum te brengen. Sabaroff las: „De zaak Grantham aangenomen, be houdens uw goedkeuring. Stemt ge toe, bied dan vijfhonderd duizend roebels aan." Dora stond naast den schoorsteen met den eenen voet op den haard. Sabaroff zag haar aan met een blik die beteeken- de: Had ik geen gelijk toen ik zei „w e 1 macht?" De bediende bracht het gevraagde en zette het neer op een tafeltje dicht bij Dora. De gastvrouw schonk twee kopjes in. Geen melk, niet waar generaal? een weinig rhum en een schijfje ci troen op zijn Russisch? Bedien u. Gaarne. Hij maakte zijn kop thee in orde en dronk eenige teugen. U bent niet beleedigd, niet waar mevrouw? Als de naam Dora mij ont viel, bedenk dan dat die altoos in mijn gedachte bleef voortleven. Kijk, zei hij onder het openen van een zakporte- feuille, deze viool liet u te Monte Carlo vallen. Die is mijn talisman. Zie ik die aan dan fluister ik uw naam. Dora voelde en begreep dat die man haar waarlijk had bemind en misschien nog steeds lief had. Dat denkbeeld stond haar tegen doch beleedigde haar niet. Ze dacht plotseling aan de violen die elk jaar gezonden werden op haar trouwdag. Had Sabaroff haar werkelijk nog lief, dan was thans het gevaar des te grooter om alleen met hem te zijn. Dubbel zou ze op haar hoede wezen. Ik zou juist gaarne zien dat u mijn naam Grantham in gedachte hield, ge neraal, en dien nooit een oogenblik ver gat. Ze zei dat vriendelijk lachend, Als ik dat deed was ik van avond jj niet hier gekomen. Dan zou ik niet op het punt zijn een man te verrijken die^ de vrouw bezit voor wie ik geld, eer enj aanzien, alles ter wereld zou willen o*^ j offeren! Wil ik deze papieren ondert j kenen? vroeg hij, wijzend op een cori-" tract dat hij uit een couvert nam. Op welke belooning mag ik rekenen? Generaal, zei Dora, die angstig werd, doch zich goed hield, u bent té vaderlandslievend om uit een andere beweegreden te onderteekenen dan die om uw land te dienen. O neen, dat is niet de eenige drijf veer. Ik heb mijn land lief, docli ik haat uw echtgenoot. Ter wille van u zal ik mijn naam zetten, begrijpt u me goed? alleen, gansch alleen voor u en daarom vraag ik mijn belooning. Laat me hoo ren dat u medelijden met me hebt nog een greintje genegenheid voelt voor hem die u aanbidt, voor den man die u lief heeft zooals ge waard zijt bemind te worden. De oogen van den Rus straalden van een vreemd vuur; vlammende blikken wierp hij op Dora. Plotseling beefde z^ van angst. Ikverzeker u dat mijn dau^ baarheid De stem weigerde meer te zeggen: „Moet ik zulke woorden aanhooren?i dacht ze .O, hoe vreeselijk om dien man niet de deur te kunnen wijzen!" Sabaroff hield haar steeds in het 0£g en beproefde haar gedachten te lezen. Ik koester geen wrok tegen u. Ik ben het gebeurde vergeten en als u het zelfde doen wilt, daar hebt u mijn hand .Wordt vgrvoUrtt.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2