ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Versehiynt Woensdags Zaterdags Prima Consistente vetten. BIOSCOOP „FLORA' t No. 26 Zaterdag 27 Januari 1923 8e Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: (1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingeionde mededeelingen 40 cta. per regBl Advertenties van 11. on m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 cte. Compact geeette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.!6, iedere regel meer 35 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels 10.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties -adres bureau van dit blad. 10 cte. extra; voor besorging van op adverteotieB ingekomen brieven wordt 10 ctB. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cta. verhoogd voor advortentiea van buiten de gemeente veisen DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Klaln* Advertenties Familieberiehten kosten VOORUITBETALING slecht» II Cent por regel. UI DRINGEND VERZOEK om by verhuizing het oude en het nlenwo adres, NIET aan den looper, deeh aan ana bu reau WILLEMSPLEIN tl, «p te geren. Da Administratis OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregisfer dezer gemeente ingeschreven verlofganger hieronder vermeld, bij dezen wordt opge roepen om zich op den datum en voor den duur, achter zijn naam aangegeven, krachtens art. 42, 2e lid der Dienstplicht in werkelijken dienst te begeven. Krijgsman, Teunis, lichting 1916, moet opkomen bij de 3e Schoolcompagnie van het Regiment Jagers, 's Gravenhage, (Kamp Waalsdorp, 12 Februari 1923 voor 4 dagen. Velsen, 23 Januari 1923. De burgemeester voornoemd, RIJ KENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van M. Molenaar te Santpoort om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 2448, plaatselijk bekend Hageiingerweg G No. 32, zijn smederij te mogen uitbreiden door bijplaatsing van 2 electromotoren respectievelijk van 2 en 4' P. K. door hen is toegestaan. Velsen, den 17 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Het zedelijk peil der wereld. In politiek opzicht is de wereld een wespennest, in economisch opzicht een lek schip, dat op punt van zinken staat en in moreel opzicht een rotte appel, die nog tegenvalt bovendien, als men hem doorsnijdt. Zoo is het oordeel van verre weg de meesten over onzen tijd. En zoo als men zich verheugt, als men over een jongen iets goeds hoort, van wien an ders niets gezegd wordt, dan dat hij ze ker voor galg en strop opgroeit, zoo la zen we met genoegen een wat gunstiger dan het gewone oordeel over dc-tegen- woordige menschheid. Dr. de Graaf, pre dikant te Zutphen ontkent, dat men met recht ons geslacht van moreele inzin king mag beschuldigen. Natuurlijk vindt ook hij niet, dat wij in de beste van alle werelden leven. Dat allerlei schandalen thans openbaar worden en men door den schijn van schoone titels en godzalig gebaar weet heen te zien, is vooruitgang. Staan de arbeiders thans zooveel lager dan vroeger? Men raakt over de slechtheid, luiheid, genotzucht, lompheid enz. der arbeiders niet uitge praat. Maar Dr. de Graaf raadt de oogen eens open te zetten, als men op reis is. „Is uw conductuer moreel ingezon ken? En de remmer? En de loketbe diende? En de machinist? En de leer ling-machinist? Och kom! En die be- hooren toch ook tot onzen tijd." Er zijn zeker heel wat jongelui, die het leven als een kermis opvatten en alleen warm zijn voor een lolletje. Maar hoe staat het met het familieleven der jonge arbei ders? Dr. de Graaf schrijft daarover: „Is hun huiselijk leven niet veel en veel beter dan vroeger? Kent men dan geen gezinnen, waar de alcohol v. goed gebannen is, waar man en vrouw met hun kinderen zijn, waar de organisatie het vertrouwen heeft overgenomen, dat de regeering en de leiders van de pro ductie hebben verspeeld, door eigen schuld?" Het minderwaardige valt het eerst op, schuim drijft nu eenmaal boven. Maar als men niet blind is, ontdekt men in de wereld wel fierheid, vrijheid en onbaatzuchtigheid. Zoo is Dr. de Graaf overtuigd, dat deze tijd niet zooveel minder is als anderen. Hij stelt de vraag: Is het een moreele verheffing ge weest, dat men in het midden der vori ge eeuw onder felle bestrijding moest komen tot een zeer tam wetje op den kinderarbeid? Er thans volgens hem gelegenheid genoeg voor moreele ver heffing en geestelijke sterkte. En velen jzoeken die gelegenheden en vinden die wegen. Klagen is besmettelijk en zoo komen wij er toe om de menigte na te zeggen, dat de menschen er toch zooveel slech ter op geworden zijn. Maar wij kunnen wel de temperatuur op de thermometer nagaan, maar er is geen meter van het zedelijk leven. Ons oordeel hangt meer nog van onze stemming dan van ver schijnselen en feiten af. Er valt zeker ook in de menschenwereld tegenwoor dig veel af te keuren en te betreuren, maar wanneer Dr. de Graaf gelijk heeft, dat ons zedelijk peil niet lager staat dan vroeger, dan geeft dat reden tot ver trouwen op de menschheid. Immers zel den of nooit zijn de sociale en interna tionale verhoudingen zoo verward en verkeerd geweest en hebben ze zoo zeer meegewerkt, om de menschheid te ver wilderen en al het slechte in haar naar voren te brengen. Zoo mogen wij van de menschenwe reld als over den kwajongen zeggen: Er zit toch wel iets goeds in hem en wel licht komt hij nog wel terecht. Tonnen gouds voor het grijpenl Er is niets ergens op onze aarde een nieuwe goudstreek ontdekt, waar men de klompen goud als steenkool voor het graven heeft. Ook is er niet een nieuwe maatschappij, om olie te winnen in Rus land of diamanten in Suriname, in wording, waarbij de aandeelhouders reuzenwinsten kunnen maken. Men kan op een andere, heel eenvoudige wij ze tonnen gouds winnen door bezui niging. Voordat de lezers door dit woord afgeschrikt worden, voegen wij eraan toe, -een bezuiniging te bedoelen, waar niemand eenig bezwaar tegen kan hebben. De gemeente Amsterdam heeft een bezuinigings-inspecteur, de heer J. F. van Oss, die waakt tegen noodelooze uitgaven, tegen verkwisting dus van het geld, dat de burgerij als belasting zuchtend, morrend en vloekend op brengt en -dat dus wel zoo nuttig en goed mogelijk uitgegeven mag worden Over het werk dezer bezuinigings-in- spectie is nog niets gepubliceerd. Men laat het zooveel mogelijk in stilte ge schieden, opdat persoonlijke onaange naamheden voorkomen worden en het publiek niet zekere ambtenaren zwart gaat aankijken. De inspecteur van Oss heeft in een re de een en ander over zijn werk meege deeld en erop gewezen, dat heel eenvou dig tonnen bespaard zijn. Bij de ge meente bedrijven heelt hij onderzoek in gesteld en naar aanleiding daarvan voorstellen aan de directeuren gedaan; dat is meestal voldoende om hen er toe te brengen een oi ander lek in hun be drijf te stoppen, waardoor het geld der gemeente nutteloos wegvloeit of drup pelt. Van deze verbeteringen, zoo zei de heer van Oss humoristisch, krijgen de directeuren de eer, de gemeente het voordeel on de inspectie heelt het werk ervan. Reusachtig was al dadelijk de besparing van papier en drukwerk. In een der duurste jaren verminderde de uitgave daarvoor met twee ton. Ook in het drukken van verslagen, program ma's, het gebruik en verbruik van lede ren tasschen door de ambtenaren, van vulpenhouders enz. werd een zeer aan zienlijke besparing bereikt. Men schafte Het beste adres voor HdEINGKADE TELKF 298 VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste r^Üs de dure badgelegenheid in de openbare gebouwen af, als er in de nabijheid van bestaande badhuizen gebruik kon wor den gemaakt. De ziekenhuizen moeten enorm veel inkoopen. Alleen voor ma nufacturen is een bedrag van een half millioen noodig. Door ze direct bij de fa brikanten te koopen, zijn duizenden be spaard. Verder heeft men een onder zoek ingesteld naar het warmteverlies in de ketelhuizen en een meer oordeel kundige keuze gedaan van de soort van warmte bij verschillende installaties. Nu ziet men meteen, boe er bij de ger meenten met geld omgesprongen wordt, moppert zeker menigeen. Doch ook door particuliere onderne mingen wordt veel geld verkwist. De in genieur Chr. Muller verzekert, dat in industrieele bedrijven groote hoeveel heden brandstof bespaard zouden kun nen worden. De installaties in de ketel huizen hebben doorgaans wel genoeg capaciteit, maar er gaat veeHverloren door verkeerde bemetseling, bediening of keuze van brandstof, die ongeschikt is. Bij deskundig onderzoek blijken er in vele ketelhuizen fouten aanwezig te zijn, die voortdurend veel geld kosten. Hetzelfde is het geval met verouderde stoommachines, zuigerlekkages enz. Afgewerkte stoom kan altijd voor ver warmingsdoeleinden gebruikt worden. De meeste machine-installaties voor verwarming worden neergezet, zonder dat een deskundige op het gebied der warmte-economie geraadpleegd wordt en later valt er uit een bezuinigings oogpunt niet veel mee te beginnen. Vele fabrikanten zijn niet op de hoogte van den tegenwoordigen stand der tech niek en dit is een zeer dure onkunde. Bezuiniging, zonder dat iets of iemand er onder lijdt, dat is het ware. Hier wordt de weg daartoe gewezen: een weg naar Klondyke, waar goud te vinden is. GEMEENTERAAD. Vergadering van 23 Januari 1923. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter zegt dat de heer Lande- weert bericht van verhindering heeft gezonden, wegens een ernstige operatie De Voorzitter gelooft namens alle leden te spreken, wanneer hij van deze plaats de wensch uitspreekt van een spoedig herstel. De raad besluit biermede zijn instem ming. Verder zijn alle leden aanwezig. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Berichten van aanneming van benoe mingen. Een proces-verbaal van de op 19 De cember 1922 gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaraan het volgende kan worden ont leend: de ontvangst diensten 1921 en 1922 be droegen f 9.196.130.53; de uitgaven voor die diensten bedroegen f 9.060.820.39, zoodat in kas moest zijn f 135.310.14, welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot op den dag der opname ble ken te zijn bijgehouden. Rapporten van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden September en October 1922. Een dankbetuiging van de voreeni- ging tot bestrijding der tuberculose te Velsen voor het toegekende subsidie van f 2500 voor het jaar 1923. Een schrijven van bet Centraal Bu reau voor sociale adviezen, dat het met leedwezen heeft vernomen, dat door de gemeente geen subsidie meer wordt ge geven en waarbij tevens erkentelijk heid wordt uitgesproken voor het tot en met 1922 ontvangen van een bijdrage Een schrijven van de Santpoortsche Vrouwen club, dat zij haar verzoek om gebruikmaking van een lokaal der openbare bewaarschool te Velseroord en de voormalige secretarie te {Sant poort, intrekt. Een schrijven van den secretaris der afdeeling Velsen-IJmuiden van den Al- gemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, waarbij ter kennis van den gemeenteraad wordt gebracht een aan genomen motie, betreffende den rechts toestand bij de politie. Een dankbetuiging van het Kruisver- bond te Velseroord voor het toegeken de subsidie voor 1923. Als voren van den voorzitter van het St. Agnespatronaat te Velseroord voor het verleenen van medewerking aan den opgerichten huishoudcursus te Vel seroord. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van G. van der Poll te IJmuiden om eervol ontslag als lid der commissie tot wering van schoolver zuim te IJmuiden met ingang van 15 Maart a.s., wegens vertrek uit de ge meente. Wordt eervol verleend met ingang van gemelden datum. Een adres van het bestuur der ver eeniging „Wiistevon Götsch bewaar school" te Santpoort om voor 1923 een bijdrage te mogen ontvangen over de te taxeeren waarde van het schoolgebouw en den daarbij behoorenden grond en in de salarissen van het onderwijzend personeel. Naar B. en W. om advies. Een adres van M. J. te Boekhorst, vroeger adjunct-commies ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, thans tijdelijk Rijksklerk der Dir. Be lastingen te Nijmegen, waarbij liij ver zoekt alsnog de door hem gemaakte verhuiskosten ad f 15.30 te willen ver goeden. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken. Een verzoek van D. Leguit om eervol ontslag als onderwijzer aan school B te IJmuiden met ingang van 1 Maart 1923. Wordt eervol verleend met ingang van den dag, door B. en W. te bepalen. Een adres van de afdeeling IJmuiden van den Chr. Zeeliedenbond om een uit- keering te verstrekken boven die uit de werkloozenkassen. Voorgesteld wordt, op dit adres afwij zend te beschikken, aangezien de werk-1 loosheidsverzekering van - Regeering3 wege wordt geregeld en bij de circulaire van den Minister van Arbeid van 20 De cember 1922 wordt aangegeven, in wel ke mate Rijk en gemeenten ondersteu ning aan de kassen verleenen. Medegedeeld wordt. Aan den raad wordt overgelegd de re kening van het beheer over den straat- en grindweg van Velsen langs Driehuis en I-Iageveld naar Santpoort, geduren de het jaar 1921. Naar aanleiding van een vraag van den heer Baarda, gedaan in de raads- vergadering van 4 December 1922, be treffende bespoediging der uitvoering van de werken voor den sluisbouw te IJmuiden in verband met de werkloos-; heid, is bij de stukken ter inzage neder- gelegd een schrijven van den Minister van Waterstaat, waaruit blijkt, dat de uitvoering der werken voor den sluis bouw c.a. te IJmuiden niet aan de be- strijding der werkloosheid dienstbaar! kan worden gemaakt. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 aar, WUlamsbetkwag 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema alt Haarlem, Voorzitter van het Consaltatlebareaa aldaar. Voor de leden is ter kennisname bij de stukken gevoegd een beschikking van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, volgens welke in de loonen voor de uitvoering der werken, eene bijdrage wordt toegezegd, op gelijken voet als de rijksbijdrage. Medegedeeld wordt dat van den Mi nister van Waterstaat in verband met hem kenbaar gemaakte bezwaren no pens het vervoer door middel van de stoompont, bericht is ontvangen, dat de indienststelling van een derde pont aan het Velserveer zooveel mogelijk zal worden bespoedigd. Naar aanleiding van een vraag van den beer Sluiters in de raadsvergade ring van 27 Juni 1922, nopens de ophef fing der afsluitingen van overwegen, zijn den Inspecteur van den Weg der Nederlandsche Spoorwegen inlichtin gen dienaangaande verzocht. Tevens is de vraag gesteld, of terzake van de opheffing ook nog advies van het ge meentebestuur zal worden ingewonnen Thans is hierop bericht ontvangen, dat omtrent het opheffen van de bewa king van overwegen in deze gemeente nog niets definitiefs bekend is. Opgemerkt wordt, dat het rapport van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, inzake de verhoudingen tus- schen 't hoofd en het personeel der O.l. school D te Velseroord, voor de leden van den raad heeft ter visie gelegen. De conclusiën daarvan zijn gepluceerd. Vervolg ingekomen stukken en me- dedeelingen. Een schrijven van het departement IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin adliaesie wordt betuigd aan ingekomen verzoe ken tot oprichting van eene gemeente lijke school voor voorbereidend onder wijs te IJmuiden. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van S. Hogeland te IJmui den op zijn 1ste aanvrage om subsidie voor eene autodienst IJmuidenHaar lem, alsnog eene gunstige beschikking te nemen en hem tevens een vaste standplaats voor zijn auto aan te wijzen op het Willemsplein (burgemeester en wethouders stellen voor op bet eerste gedeelte van het adres afwijzend te be schikken, daar het verleenen van sub sidie voor het aangegeven doel niet op den weg der gemeente ligt en het ver zoek om een standplaats te stellen in hunne handen ter afdoening; Een adres van G. Vellinga te Sant poort om vernietiging van een besluit van burgemeester en wethouders inza ke weigering eener bouwvergunning, met verzoek de gevraagde vergunning alsnog te verleenen; naar burgemeester en wethouders om advies. Een verzoek van de keurmeesters der gemeente Velsen om verbooging der hun toegekende rijwielvergoeding; naar burgemeester en wethouders om advies. Als voren van J. Veldhoven te Sant poort om alsnog betaling voor gedane leverantiën in 1916; naar burgemeester en wethouders om advies. De heer Vermeulen vraagt eenige in lichtingen betreffende de rekeningen van de Woningbouwverenigingen, nl. inzake belegging van gelden, afschrij ving enz. Spr. vraagt of hieromtrent wel de noodige samenwerking met het gemeentebestuur is en ook of inzake huurschuld geen samenwerking kan worden verkregen met de Huurwaar- borg-vereeniging. De Voorzitter zegt dat B. en W. bezig zijn een onderzoek in te stellen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1