IJmuider Courant Zaterdag 27 Januari 1923. Tweede blad. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN, VOOR ZONDAG A.S, NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. Maandel. collecte voor de Kerk. 5 uurDs. van Oostrom Soede. Woensdagavond 8 uurBijbellezing. Ds. Erdman. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 7.30 uurDs. W. D. M. Baar van Alkmaar. GEREF, KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK, 10 uur: Preeklezen. 5 uur: idem. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NBD. HERV. KERK. 10 uur: Dr. J. Weener, Haarlem. 5.30 uur: de heer L. P. Tismeer, IJ muiden WIJKEROOG, GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel, H. Avondmaal 5 uurDezelfde, dankzegging SANTPOORT, NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Dezelfde hoopt 30 Januari 12 uur het huwelijk in te zegenen van Jan Vos van Marken en Anna Maria Kremer uit Overveen. EVANGELISATIE. 10 uurDs. vanOostrom Soede te IJmuiden. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger hieronder vermeld, bij dezen wordt opge roepen om zich op den datum en voor den duur, achter zijn naam aangegeven, krachtens art. 42, 2e lid der Dienstplicht in werkelijken dienst te begeven. Van Oinkel, Dirk, lichting 1916, moet opkomen bij het le Regiment van Huzaren, te Amersfoort, op 12 Februari 1923 voor 4 dagen. Velsen, 25 Januari 1923. De burgemeester voornoemd, RIJ KENS. RAADSOVERZICHT. Zitting van 23 Januari. Spoorwegdebat. In de korte raadszitting van Dinsdag 23 dezer, waarvan de belangrijkheid in even redigheid was met den duur, is niettemin nog gelegenheid geweest de gestie te be spreken van een onzer machtigste instellin gen in ons land n.l. het spoorwegenverkeer. Naar aanleiding van een verzoek van den Heer S. Hogeland om een subsidie voor een autodienst van IJmuiden op Haarlem en aanwijzing van een vaste standplaats voor dien dienst op het Willemsplein alhier, is een vrij ernstig debat in den raad ge voerd, waarbij eenerzijds op een tekort koming der spoorwegen is gewezen, doch waarbij anderzijds dingen zijn gezegd, die niet alleen onjuist waren, doch waarvan de lichtvaardige uitspraken niet in overeen stemming zijn met den ernst, die men van raadsleden in openbare zitting mag ver wachten. B. en W. hadden voorgesteld op het verzoek om subsidie afwijzend te be schikken, op grond „dat het verleenen van subsidie voor het aangegeven doel niet op den weg der gemeente ligt". Het was mede en misschien wel in hoofd zaak op deze overweging, dat de heer Schilling tegen het advies van B. en W. bezwaren opperde. In ieder geval meende hij zich te moeten verzetten tegen een af wijzende beschikking zonder meer op het verzoek, omdat z. i. een goede autodienst op Haarlem niet alleen levensvatbaarheid zou toonen, doch dat hij in een bepaalde be hoefde zou voorzien wegens de slechte spoorverbinding met Haarlem en de tus- schengelegen plaatsen. Wat de totstand koming van een betere verbinding tusschen de deelen der gemeente onderling en met verder gelegen plaatsen zeide hij zelfs, dat de gemeente in gebreke gebleven is en wat de tekortkoming der spoorwegen betreft, vestigde hij de aandacht op de in het leven geroepen autodiensten naar Egmond en Katwijk aan Zee, waarvoor het personen- en ook grootendeels het nachtvervoer aan de spoorwegen is onttrokken. Zoo zou ook een goede autodienst op Haarlem in het belang der ingezetenen zijn van alle deelen der gemeente als Velseroord, Velsen, Sant poort, Driehuis enz. Een en ander deed den Voorzitter dan ook de vraag stellen: „Is die verbinding dan zóó slecht". In de bevestigende ant woording van die vraag door de heeren Schilling en Tusenius maakten zij zich aan bovengenoemde gewraakte onjuistheid, wil men liever overdrijving, schuldig, waar de eerste sprak van éénmaal en de tweede lichtelijk sarcastisch sprak van driemaal gelegenheid om bijv. naar Driehuis te komen. We willen hier allerminst op de spoor verbinding van IJmuiden, dat een druk reizigers- en goederenvervoer heeft, met Haarlem en Amsterdam en verder gelegen plaatsen roemen. Het langdurig oponthoud te Velsen en op de tusschengelegen kleine stations, maakt, afgescheiden van de zeer hooge tarieven het reizen naar Haarlem en Amsterdam moeilijk, inplaats van als voor heen met goede sneltreinen en goedkoope tarieven, gemakkelijk. Met de fiets kan men eerder Haarlem en Amsterdam bereiken dan per spoor. Het autovervoer moge door de spoorwegen niet tegen gegaan kunnen worden, de hand over hand toenemende autodiensten het aantal van IJmuiden vertrekkende neemt dagelijks toe wijst toch wel op een leemte bij de spoorwegen in de eischen, die men tegenwoordig aan een goed en snel vervoer stelt. Men wachte zich echter voor overdrijving. De spoor kan de reizigers en de goederen niet aan de deur afleveren, zooals de auto's, doch in zekerheid en vooral snelheid van verbin dingen moet ze de concurrentie met de auto's aanbinden en zoo na mogelijk ook met de prijzen. We willen allerminst beweren, dat de spoorwegen den laatsten tijd geen toenade ring toonen tot de publieke eischen, zelfs hebben we gelezen, dat de personen- tarieven boven afstanden van 200 en 300 K.M.verlaagdzullen wordenboven 200 K.M. zooiets van 40 cents op de f 10 tweede klasse. Dat is natuurlijk niets. O. i. zou juist het buurtverkeer en dat op korte afstanden veel goedkooper moeten worden, wil het reizen niet beperkt blijven tot hei onvermijdelijke. Wat nu het standpunl van den heer Dunnebier inzake het subsidie aan een autodienst betreft, is dit met evenveel grond te weerleggen als te verdedigen. De heer Dunnebier zei: „laat men het eerst probeeren en blijkt dan, dat de dienst goed functionneert, doch er finantieel niet kan komen, laat men dan om subsidie vragen. We zouden hier kunnen zeggen, denk er niet aan de put te dempen als het kalf verdronken is. Niet als een noodig gebleken dienst finantieel in de put zit, moet men hem trachten te redden. Toch zijn we het met den heer Dunnebier eens, dat men maar niet op zoo losse voornemens subsidie kan verleenen. Allereerst zou de behoefte aan den dienst moeten blijken, stelt men bij voorbaat subsidie in uitzicht, dan zal binnen enkele dagen het Willemsplein te klein blijken voor het aantal ondernemende autodiensten, waarvan geen enkele levens vatbaarheid zou kunnen blijken te hebben. Het voorstel van B. en W. geen subsidie werd ten slotte met 4 stemmen tegen aangenomen, nadat daaruit de door ons boven aangehaalde motiveering door B. en W. was teruggenomen. Voor de min belangrijke punten worde verder naar het raadsverslag verwezen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Mag ondergeteekende U verzoeken, het onderstaande in Uw blad te plaatsen In het bijblad van Uwe Courant, d. d. 20 Januari, stond een verslag der openbare vergadering van de S. D. A. P. te IJ muiden, waarin de heer Schilling betoogt de nood zakelijkheid eener neutrale Bewaarschool. Als motief nu wordt aangevoerd, dat onze Chr. Bewaarscholen de ouders niet vrijlaten in de keuze, welke lagere school de kinde ren op hun zesde jaar zullen bezoeken Want, zoo lees ik in 't verslag, de ouders moeten vooraf hun woord geven, dat zij de kinderen later de Christelijk lagere scho len zullen laten bezoeken. Daar verschillende ouders mijner bewaarschoolkinderen mij over deze voor hen raadselachtige regelen hebben geraadpleegd, is het misschien goed, dit eveneens onder de aandacht van ande ren te brengen. En wel dat niemand van de ouders der kinderen onzer „Insinger"- Bewaarschool een belofte heeft afgelegd net kind later naar een Chr. lagere school te sturen. De zaak zit zoo. Ieder kind van 3 tot 6 jaar kan bij ons een plaatsje vinden (van welke richting of godsdienst de ouders ook zijn). Doch wanneer de toevoer van kleintjes te groot is, geeft ons Schoolbe stuur gaarne aan die kinderen de voorkeur, die later de „Insinger"-School bezoeken, daar de „Insinger"-Bewaarschool hieraan vooraf gaat. H. DE GRAAFF, Hoofd der „Insinger"-Bewaarschoo! IJmuiden. Mijnheer de Redacteur! 5 Met de opname van onderstaande re gelen in Uwe rubriek „Sport" zult U mij ten zeerste verplichten. Bij voor baat mijn hartelijken dank. Naar anleiding van de in een Uwer laatste nummers voorkomende bespre king over het spel-systeem der ^Storm vogels" van Uwen sportverslaggever, zou het mij aangenaam zijn, van ge noemden verslaggever te mogen verne men, uit welke bron hij zijne inlichtin gen betreffende mijn nieuwe systeem tot. het spelen van voetbal heeft geput. Het is toch een feit, dat de Stormvo gels op het oogenblik nog steeds hunne oude spelmethode volgen, en slechts alleen dan, indien mijne spelers door training het meest mogelijke in ver band met hun kunnen hebben bereikt, zal door mij worden overgegaan tot wij ziging van het huidige systeem, doch hiertoe behoort geduld, aangezien dit niet direct door te voeren is. Indien Uw sportverslaggever hier over van gedachten zou willen wisselen, zoomede over de spelers van het le elf tal der Stormvogels, zal het mij aange naam zijn, hem te mogen ontvangen, waardoor vermoedelijk tevens onaan genaamheden tusschen leden-suppor ters en spelers, of liever gezegd, ver schil van meening, kunnen worden ver meden. Hoogachtend, Jack Burton, Trainer Y. V. V. S. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. Gevonden voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te beko men a. d. politiepost te Wijkeroog: Een herdershond, een vulpenhouder, een autowiel met band, een bruin lederen handschoen, een reticule, een fluweelcn kind'ermuts, een schakelarmband, een taschje met sleutels. Er is weer een Auto-dienst ge opend, thans van Beverwijk naar Haar lem en wel door de heeren P. Mooy en Zoon. Woensdagavond hield de afdee- ling VelsenWijkeroog van de S. D. A. P. eene openbare vergadering in Hotel De Prins, waar de heer J. van Zadelhof, lid der Tweede Kamer als spreker op trad met het onderwerp „Ontwapening" Waarschijnlijk in de hoop, dat het bezoek nog wat zou aangroeien, opende de voorz. de heer Visser 20 minuten over tijd de vergadering, hierbij te kennen gevende, dat deze belegd was om de idee „Ontwapening" te propageeren, iets wat in verband met wat Frankrijk in Duitschland deed dezer dagen, meer dan ooit noodig was. Dé heer Van Zadelhof begon met te vertellen, dat de S. IX A. P. een nieuw standpunt ten opzichte van het militai risme had ingenomen en dat hij nu de zen avond zich bezig zou houden met dat toe te lichten. De consequentie van het oude stand punt was, dat de sociaal-democraten ook mee ten oorlog trokken; want men zou meedoen, wanneer men aangeval len werd, het vadeiland te verdedigen Thans is de S. D. A. P. vóór de nationale en internationale ontwapening en spr. zal meedeelen waarom. We kunnen al vast beginnen met de nationale ontwapening en dat zal in ons land, welks bewoners zoo weinig voor het militairisme voelen, niet zooveel te genkanting ondervinden, temeer daar hoe langer hoe meer de overtuiging be gint vast te staan, dat ons land toch niet verdedigd kan worden. Deze laatste uitspraak is er niet een van leeken, als spr. maar van deskundigen van onver dachte reputatie en van alle roode smetten vrij, zooals hij in den loop van den avond zal aantoonen. De oorlog is zoo iets verschrikkelijks, zegt spr., dat geen enkele regea. ig ae verantwoordelijkheid er van op zich durft te nemen en daarom beschuldigt iedere regeering, die van een ander land er mee begonnen te zijn. Ieder is tegen den oorlog en om dat te bewijzen, wa pende men zich tot de tanden, volgende de woorden: „Zoo ge den vrede wilt, bereidt u ten oorlog". Deze bewapening heeft juist den oorlog verwekt en de So ciaal-Democraten hebben altijd tegen die opvoering van voorbehoedmiddelen tegen den oorlog gewaarschuwd, maar ze waren in de minderheid en hun ver zet baatte niets. Na den oorlog schijnen de regeeringen tot bezinning te zijn gekomen en doen mee aan het geroep om beperking der bewapening. Zoo moestemen toch den ken, toen de afgevaardigden van vele landen optrokken verleden jaar naar Washington ter bijwoning der ontwa peningsconferentie Velen waren blij, dat het er nu zoo mooi begon voor te staan in de wereld, daar zou toch wel iets goeds uit voort komen I De secretaris van het I. V. V., meende wel, dat er bedrog onder school, omdat de arbeiders, de vierde stand, met uitgenoodigd waren tot bijwoning, maar die was te pessimistisch. Helaas! Hij heeft gelijk gehad. De berg heeft een muis gebaard. Maar waarvoor dan die conferentie? In het financiëel overzicht in het Handelsblad in December '21 kon men lezen, dat de gezamenlijke schuld der Staten bedroeg 43000 millioen dollars vóór den oorlog en direct daarna 205000 millioen dollars. De oorlog had dus eene belangrijke toename veroorzaakt, maai de eerste 3 vredesjaren 1918—1921 had den de schuld doen toenemen tot 400000 millioen dollars. Dit begon de regeeringen te veront rusten, want ofschoon er geen oorlog was, kostte het militairisme nog zoo ontzettend veel, dat er een bankroet moet volgen. Bovendien nam de spanning tusschen Amerika en Japan zulke afmetingen aan, dat men tot een vergelijk moest komen. En wat zou nu die ontwapenings-con- ferentie brengen? Toen onze Karnebeek heenging, zei hij: Wij komen niet zon der zorg en vrees bij elkaar, daar we niet weten of de conferentie zal uitloo- pen op versterking der vredesidee, of op nieuw oorlogsgevaar. De conferentie heeft weinig uitge werkt en ook de Volkerenbond zal wei nig resultaten opleveren, zoolang hij niet gedemocratiseerd wordt, zoolang men de arbeiders er uit houdt. De vier de stand, dat; wordt de macht. Als de transportarbeiders, de metaalbewerkers en de mijnwerkers het met elkaar eens worden, dan kunnen zij den oorlog be letten, dat is reeds tweemaal bewezen n.l. in Polen en in Hongarije. Hiertoe moet het komen en daarom heeft de S. D. A. P. het oude standpunt verlaten en het nieuwe ingenomen: Al- gemeene ontwapening en bij de eerste poging tot oorlog algemeene werksta king. De landsverdediging kan dus ge schrapt worden en daarvoor behoeven we dan onze mlllioenen niet meer weg te werpen. Want wegwerpen, dat was het en nu komt spr. met de vroeger reeds aange duide uitspraken. Hij haalt daarvoor aan wat Colijn (minister van oorlog) in „Stemmen des tijds" in 1917 schreef. Hij leest uit het rapport der legercommissie voor, en haalt uitspraken aan van onzen bevel hebber van leger en vloot gedurende den oorlog,generaal Snijders, van J. Burger luit.-gen., commandant van het veldleger, van Colemans Bijnen ge- pens. luit. gen., van den secretaris der Veréeniging „Ons leger" en van nog meer anderen en allen komen hierin overeen, dat ons leger in '14 niet klaar was, in den oorlog niet klaar gekomen is en na den oorlog nog dieper wegzonk, zoodat men van totale weerloosheid bijna spreken mag en het misdadig zou zijn met zoo een slecht uitgerust troepje den strijd aan te binden. Dan maar liever totale opruiming van alles en laat Nederland nu maar eens het voorbeeld geven dan volgen er wel meer en zoo niet, welnu dan is er nog niets over boord, we kunnen ons toch niet verdedigen. En als we hooren en lezen, hoe de eerstvolgende oorlog gevoerd zal worden, dan rillen we tot op het gebeente en kunnen niet anders dan de pogingen toejuichen van hen, die den oorlog onmogelijk willen maken. Op ten strijde voor de algemeene ont wapening! Voor het debat gaven zich 3 personen op: Rem, Verné en Roschard, die door spreker uitvoerig beantwoord werden. Hierna sloot de voorz. na tot aanslui ting bij de S. D. A. P. opgewekt te heb ben, de vrij goed bezochte maar zeer goed geslaagde vergadering. De afd. „Velseroord" der S. D. A. P. zal op Maandag 29 Jan. a.s. in café „Flora" eene openbare vergadering hou den waar als spr. zal optreden de heer C. Werkhoven, Partij-Secretaris te Am sterdam met het onderwerp „Strijd of Berusting". SANTPOORT. In het verslagje over de rede van Dr. v. d. Bergh van Eysinga over Rome, staat dat Jeruzalem in 70 vóór Christus verwoest werd. Dat zal de spreker wel niet gezegd hebben, immers gebeurde dit in 70 nè Christus. Er staan nog een paar fouten in het verslagje Kardinaal Merry del Val is geen S t a a t s-s e c r e t a r i s, maar secretaris der „Roomsche curie", of Pauselijke regeering. Tenslotte moet Via Apia zijn Via Appia. VISSCHERIJ. Gedurende de maand December van het jaar 1922 zijn te IJmuiden aan den rijksvischafslag aangekomen 211 Holl.sche stoomtrawlers met f 513.461 besomming tegen in December van 1921 231 stoomtrawlers, die f 733.589 be- somden en gedurende het geheele jaar 1922 2724 Ilollandsche stoomtrawlers met f 6288.868 besomming tegen in het geheele jaar 1921 2041 stoomtrawlers met f 5.843.041 besomming. Verder kwamen van de trawlvisscherij in De cember van 1922 te IJmuiden binnen: 84 zeil loggers met f 40.382 besomming tegen in December 1921 64 schepen met f 35.109 besomming en in geheele jaar 1922 kwamen 1848 zeiltrawlers binnen met f 768.893 besomming tegen in 1921 1420 zeilloggers met f 837933 besom ming; 5 sleepboottrawlers, die f 4868 besom- den tegen in December 1921 2 sleepboot trawlers met f 779 besomming en in het geheele jaar 1922 96 sleepboot traw lers met f 86.426 besomming tegen in 1921 45 sleepboottrawlers met f 60047 besomming; 48 motorkusttrawlers met f 1253 be somming tegen 26 dier vaartuigen in December van het jaar te voren met f 1549 besomming en in het geheele af geloopen jaar 1543 motortrawlers met f 127.837 besomming tegen 1724 dier vaartuigen met f 240.556 besomming in 1921; 16 zeilkustvisschers met f 323 besom ming tegen 43 zeilkustvisschers in De cember 1921 met f 990.besomming en in het afgeloopen jaar 246 zeilkustvis schers, die f 7074.besomden tegen 1035 dier vaartuigen in 1921 met f 43.881 besomming; 25 open booten met f 397.besom ming tegen in December van het voor gaande jaar 7 open booten met f 88.— besomming en in het afgeloopen jaar 150 open booten met f 1533.besom ming tegen 208 gelijke vaartuigen met f 3842.besomming in 1921; 4 motorloggers met f 2770.besom ming tegen in December van 1921 3 mo torloggers met f 1983.besomming en in 1922 totaal 74 motorloggers met f 41.771 besomming tegen 49 dier vaar- tuigen met f 36.600 besomming in 1921; Van vreemde nationaliteit kwamen van de trawlvisscherij in December van het vorige jaar binnen 124 Duit- sche stoomtrawlers met f 284.059 be somming, tegen 19 Duitsche stoom trawlers met f 40.614 besomming in De cember 1921 en in het geheele afgeloo pen jaar 1109 Duitsche stoomtrawlers, die f 2.325.101 besomden tegen 565 dier schepen met f 1.611.648 besomming in het jaar 1921; 3 Duitsche motortrawlers met f 1505.- besomming tegen in December van het voorafgaande jaar 1 Duitsche motor trawler met f 2328.besomming en in het geheee afgeloopen jaar 15 Duitsche motortrawlers, die f 8175.besomden tegen 52 dier vaartuigen met f 62.249 besomming in 1921; 3 Engelsche stoomtrawlers met f 14.702 besomming tegen 1 Engelsche stoomtrawler met f 3465.besomming in December 1921 en in het geheele af geloopen jaar 13 Engelsche stoomtraw lers met f 44.744 besomming tegen 57 dier schepen met f 50.061 besomming in het jaar 1921; Deensche visschersvaartuigen kwa men er in December van 1922 niet aan de markt tegen 3 Deensche motortraw lers in December 1921 met f 5109.be somming en in het afgeloopen jaar kwamen hier aan de markt 73 Deen sche motortrawlers met f 77.399 besom ming tegen 105 Deensche schepen met f 166.000 besomming in 1921; Van de beugvisscherij kwamen in December van het afgeloopen jaar hier binnen 1 stoombeuger met f 1695.en 12 zeilbeugers (sloepen) met f 16.363^ besomming tegen in December van het voorafgaande jaar 8 stoombeugers met f 20.108 besomming en 15 zeilbeugers met f 24.450 besomming en in het jaar 1922 kwamen hier binnen 97 stoombeu gers met f 223.738 besomming en 161 zeilbeugers met f 256.759 besomming tegen 144 stoombeugers met f 439.529 en 167 zeilbeugers met f 284.054 besom ming in 1921; Van de haringvisscherij kwamen in December van het afgeloopen jaar hier binnen 3 zeilloggers met f 10.233, 1 mo- torlogger met f 1613.en 17 Engelsche stoomharingdrifters met f 29.988 be somming tegen in December 1921 1 stoomlogger met f 2025-, 9 zeiloggers met f 19.248, 2 motorloggers met f 6397 en 40 Engelsche drifters met f 43.671 besomming tegen in het geheele afge loopen jaar 2 stoomloggers met f 1959:-, 12 motorloggers met f 45.247, 57 zeil loggers met f 137.067, 7 open booten met f 112.— en 258 Engelsche stoom- drifters met f 281.486 besomming tegen 10 stoomloggers met f 42.346 besom ming, 28 motorlogers met f 135.496 be somming, -161 zeilloggers met f 578.431 besomming, 13 open booten met f 214. besomming en 501 Engelsche stoom haringdrifters met f 516.292 besom ming. De in consignatie aangevoerde zen dingen brachten ia December 1922 op f 9484.in December van 1921 f 16.116 en in het geheeele voorafgaande jaar f 286.908 tegen f 340.547 in het jaar 1921. De totaalopbrengst van de in Decem ber van 1922 aangevoerde visch be draagt f 933.104 tegen in December van

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5