1921 f 957.627 terwijl de totaalop brengst van alle in het jaar 1922 aan gevoerde visch f 11.012.351 bedraagt, tegen een totaalopbrengst in het jaar 1921 van f 11.294.435. De strijd tegen den storm. Door het ruwe weer der laatste dagen in de IJslandsche wateren hebben verschei dene kieine visschersschepen het zwaar te verantwoorden gehad. De trawler „Aralie" uit Orirftsby werd in hopeloozen toestand aangetroffen door den trawler „Drypool" uit Huil. De „Aralie" had veel water binnenboord gekregen door de hooge zeeën; de schoorsteen van het schip was geheel weggeslagen en de vuren waren door het binnendringende water gedoofd. Vijf leden van de bemanning werden over boord geslagen, van wie er drie verdronken Het schip had niet minder dan achttien uur hulpeloos in den storm rondgedobberd. De trawler „Drypool" wist langszij de „Aralie" te komen. Beide schepen werden daarop met touwen aan elkander bevestigd. Tot driemaal toe braken de touwen doch na een hevigen strijd met de elementen die 57 uur achtereen duurde, kon de „Aralie" behouden de haven van Reikjavik worden binnengesleept. De Duitsche stoomtrawler Speiber is voor de monding der Weser gezonken. Van de opvarenden zijn 9 man verdronken, 2 werden gered. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Velseroord, 23 Januari 1923. Mijnheer de Redacteur! Mag ik eenige plaatsruimte voor het volgende Het is naar aanleiding van de gemakke lijke betalingsvoorwaarden van de belasting, voorkomende in uw blad van 20 dezer. Wat voor gemak is hiermede tot stand gebracht? Heeft nu de arbeider den tijd toi januari 1924 met betalen van zijn be lasting? O neen, wat dan? Ik ging eens inforrneeren en kreeg ten antwoord, u hebt 13 weken den tijd, want 1 Mei moet het betaald zijn. Wat een verrassing voor een arbeider, die juist zoo aan een gemakkelijke betalingsvoorwaarde behoefte heeft. Menig een zou tot Mei per week bijna zijn geheele weekgeld moeten brengen. Nu weet men wel dat van het belastingjaar al een heel eind verstreken is, dus had men (zooals de gemeenleontvanger dikwijls zei) maar zuinig moeten zijn, a Maar genoeg daarover. Vergun mij om mijn meening over de gemakkelijke beta lingsvoorwaarde eens te zeggen en werd het dan zoo gedaan, kwam de belasting beter binnen en werden de goedwillende betalers (rekening houdende dat de meeste arbeiders altijd van hun tekort betalen, dus ook niet aan zijn belasting denkt voor hij het biljet in huis heeft) niet op kosten gejaagd. Laat men ons nu den tijd eens geven tot December, dus 47 wekelijksche betalingen. Ik meen dat zulks toch wel mogeiijk is, vooral als er een ernstige wil is, om het ons makkelijk te maken. Het gebeurt nu toch ook wel dat er in December nog betaald moet worden, met dit verschil men heeft dan de menschen op kosten ge jaagd, dat hij daar alleen een week voor moet werken. Als ik nu zoo vrij mag zijn verzoek ik Bur gemeester en Wethouders in het belang van velen met mij, als het werkelijk ernst is een gemakkelijke manier van betaling aan de hand te doen en in die richting het te willen regelen. Met dank voor de ruimte, teeken ik, O. BLAAS. MARE TWAIN. EEN ALLERLIEFST GESPREK OP EEN ZOMERAVOND. Allé gereis wat ik tot dusver had ge daan, was enkel voor zaken geweest, 't Lekkere Meiweer bracht mij op de ge dachte van een nieuwigheid, een uit stapje puur voor mijn plezier, zonder dat de boterham er iets mee te maken had. De dominee zei, dat hij ook wilde gaan; een goede man, een allerbeste man, al is hij een geestelijk heer. Om elf uur 's avonds waren wij te New Ilaven en aan boord van de New- Yorksche boot. We kochten onze kaart jes en gingen wat rondslenteren, in 't troostrijk gevoel, vrij te zijn en op een behoorlijke distantie van brieven en te legrammen. Na een poosje verdween ik in mijn slaapzaal en begon mij uit te kleeden, maar de nacht was veel te mooi om in de kooi te kruipen. Wij voeren de baai uit en 't was lek- ker, bij 't venster te staan, de koele nachtbries op te vangen en te kijken naar de wegschuivende lichten aan land. Al gauw kwamen twee bejaarde man nen onder mijn venster zitten en begon nen een gesprek. Ik had er eigenlijk SPORT. VOETBAL. Overzicht. Zij, die den wedstrijd tegen Z. F. C. met angst en vreeze hebben tegemoet gezien, zijn in het gelijk gesteld gewor den. Nog nooit heeft Stormvogels op het Z. F. C.-terrein zulk oen zware ne derlaag te slikken gehad. Wat we ech ter in ons Overzicht van de vorige week schreven, is wederom bewaarheid geworden: Veel geluk was er ook dit maal niet voor Stormvogels op het Z. F. C. terrein weggelegd. Nadat de stand door Stormvogels op 11 was ge bracht, ontkwam het Z. F. C.-doel twee maal op zoo'n gelukkige wijze aan een doorboring, dat we het ons nog niet kunnen begrijpen. Intusschen zijn de Stormvogels-pa pieren aanzienlijk gedaald. De kans op het eerste klasseschap bestaat echter nog. Met eendrachtig samenwerken en ernstig willen komen onze plaatsge- nooten er zeker. Tegen A. D. O. moet weer met een nieuwe reeks overwin ningen worden aangevangen. Dat kan, dat moet. Stormvogels, wij rekenen op een overwinning! H. F. C. hield S. V. V. er met 21 on der, waardoor de Haarlemmers het ge middelde van Stormvogels hebben be reikt. Excelsior wordt thans ook een gevaarlijke mededingster en is mo menteel nog slechts drie punten bij Stoi*mvogels ten achter. Het schijnt, dat de Rotterdammers tegen O.D.S. een uit muntenden wedstrijd hebben gespeeld, zoodat Stormvogels in Rotterdam een zware strijd wacht H. F. C. onderneemt morgen de verre reis naar het slechte O. D. S.-terrein. We verwachten, dat de Haarlemmers beide punten wel zullen medenemen. Ook Excelsior speelt uit en trekt naar V.U.C. Tenzij de Hagenaars als tegen H. F. C. uit hun slof schieten, is de over winning voor Excelsior. Een spannende ontmoeting is onge twijfeld die tusschen Hilversum en 't Gooi. Eerstgenoemde vereeniging steekt op eigen veld niet uit, terwijl we bij on dervinding weten, dat ook 't Gooi een goede partij kan spelen. We achten dan ook een gelijk spel zeer waarschijnlijk. Na haar overwinning op Stormvogels met een zeer onvolledig elftal, viel de nederlaag van V. V. A. tegen Hilversum wel wat tegen. Tegen Z. F. C. spelend geven we den Amsterdammers dan ook niet veel kans. Spartaan toonde zich tegen 't Gooi van haar beste zijde. Een 3—0 overwin ning hadden wij zeker niet verwacht. Het schijnt, dat de eendracht in 't Am- sterdamschè elftal weer wat is terugge keerd. Dit doet ons vermoeden, dat morgen tegen S. V. V. 'gewonnen wordt. V. S. V. behaalde op Watergraafs meer een stevige overwinning zoodat de kans op de eerste plaats nog bestaat. Voor den goeden gang van zaken dient Bloemendaal dan echter van diezelfde vereeniging te verliezen. Stormvogels II speelde met een onvol ledig elftal tegen I-Iillegom gelijk. Ze neemt echter nog een mooie leidende positie in. Gesteld, dat E. D. O. III de vijf haar nog restende wedstrijden wint, moet Stormvogels in 4 wedstrijden 6 punten halen om definitief kampioen te zijn. Tegen Schoten II wordt daarmee morgen een begin gemaakt. Het Febraari-programma. Overgangsklasse 4 Februari: Z. F. C.Hilversum; Ex celsiorStormvogels; H. F. niets mee te maken; maar ik was in een zeer vriendelijke stemming tegenover de geheele wereld en wilde wel 'n beetje bezig gehouden worden. Ik snapte spoedig dat ze broers waren uit een dorpje kwamen in Connecticut en dat ze 't hadden over het kerkhof. De een zei: „Zie je, John, we hebben er onder elkaar over gepraat, en ik zal je zeggen, wat we gedaan hebben. Iedereen ging weg van de oude begraafplaats en wij lui werden daar, om zoo te zeggen, aan ons lot overgelaten, 't Was er vol ook, dat weet je wel. Onze plek was niet groot genoeg, en verleden jaar, toen de vrouw van Seth stierf, hadden we werk haar in te krijgen. Ze kwam een eindje over de plek van Shorb, den diaken, en hij keek er haar zuur om aan en ons van-zelf ook. Daarom praatten wij er eens over, en ik was er voor, een stuk te nemen op 't nieuwe kerkhof, op den heuvel. Ze wa ren niet ongenegen, als 't maar goed koop was. Nu, de twee beste en grootste percee- len waren no. 8 en no. 9, beide even groot, prachtig mooie ruimte voor zes- en-twintig personen, zes-en-twintig vol wassenen, begrijp je; als je kinderen en zoo meetelt, alles door elkaar, dan kan je er wel dertig bergen, of twee-en-der tig, op je gemak, zonder dringen". „Dat 's veel William. Welk heb je gekocht?" C.—V. U. C.; 't Gooi—S. V. V.; A. D. O.—V. V. A.; Spar taanO. D. S. 11 Februari: H. F. C.Stormvogels SpartaanV. U. C.; Ililver- sum—A. D. O.; S. V. V.O. D. S.; Z. F. C.'t Gooi; Ex celsiorV. V. A. 18 Februari: O. D. S.—S. V. V.; V. U. C,— 't Gooi; Stormvogels-Spar taan; HilversumExcelsi or; A. D. O.—Z. F. C.; V. V. A.—H. F, C. 25 Februari: SpartaanV. V. A.; H. F. C.—Z. F. C.; 't Gooi—V. U. C.; A. D. O.Hilversum; O. D. S.Stormvogels. (Sportkr.) BIJSCHRIFT. Over de hoofdzaken zijn wij het dus roerend eens: Ook Mr. Burton acht het verkeerd reeds thans het systeem te veranderen. Blijft over, dat wij meenden, dat de trainer bezig was een nieuw systeem in te voeren, waarvan dan uit bovenstaande het te gendeel blijkt. In verband daarmee vra gen wij ons echter af, waarom Mr. Bur ton ons niet eerder op deze fout op merkzaam maakte, immers in het ver slag HilversumStormvogels maakten wij reeds van het nieuwe systeem ge wag. Onze inlichtingen hieromtrent kregen wij van een eerste-elftalspeler, die ons een duidelijke beschrijving van een en ander gaf. Uitdrukkelijk zij hier nog eens ver meld, dat onze opmerkingen absoluut geen verband hielden met het ongunsti ge resultaat tegen V. V. A. Wij zijn er van overtuigd, uat Stormvogels in Mr. Burton êen kundig trainer heeft gevon den, een reden, waarom wij vermoeden, dat de resultaten mits de spelers ern stig trainen niet lang zullen uitblij ven. Dat Mr. Burton te allen tijde tot het geven van inlichtingen bereid is, kan ons niet anders dan aangenaam zijn. Red. IJm. Ct. KORFBAL. A. J. C. Ill—G. S. D. 0—6. Op een zeer glad terrein stellen beide twaalftallen zich op. Doordat de aange wezen scheidsrechter niet aanwezig was, nam scheidsrechter Lohuizeir de leiding op zich. Direct na den aanvang is G. S. D. in de meerderheid en Bosman bezorgt G. S. D. dan ook spoedig de leiding om kort daarop de stand op 02 te bren gen. Na van vakken verwisseld te hebben, is het weer G. S. D. die in den aanval is en maakt Graaman 03. Hierna rust. Na de rust wordt er van beide kanten nog al eens op doel geschoten, doch zonder resultaat. Eindelijk wist Graaman de stand op 04 te brengen waarna weer van vak ken verwisseld wordt. Nu is het of A. J. C. meer komt opzet ten, doch dat is voor een klein oogen- blik en is G. S.D. dan ook weer in de meerderheid. Na verschillende schoten op het doel gelost te hebben wist Risch de stand te vergrootten en op 05 te brengen, en tot slot maakt Iieykoop no. 6. Nadat G S. D. nog enkele aanvallen van A. J. C. heeft weerstaan, fluit de scheidsrechter het einde van deze ont moeting en heeft G. S. D. welverdiend gewonnen. PLAATSELIJK NIEUW8. IJMUIDEN. Donderdag, hield Dr. J. Metzelaar in de Visscherijschool alhier een lezing „Nu, daar kom ik zoo aan toe. No. 8 was dertien dollars, weet je; no. 9 veer tien „Dus je nam no. 8". „Wacht even, ik nam no. 9, en ik zal je zeggen waarom. Vooreerst omdat Shorb 't wou hebben. Nu hij zoo'n praats had gehad, omdat Seth's vrouw even op zijn terrein kwam, wou ik hem dat no. 9 voor zijn neus weghalen, al had 't twee dollars meer moeten kosten, laat staan één. Zoo dacht ik er over. Wat is een dollar? zei ik 't Leven is maar een pelgrimstocht, zei ik. Ik lei daarom het geld neer; ik weet wel, dat de Heer een goede daad niet onbeloond laat en ik haal 't er met den handel op een of andere manier wel weer uit. En er was nog een reden, John. No. 9 is verreweg 't beste stuk van 't kerkhof en 't mooist gelegen, 't Ligt boven op een hoogtetje midden in de begraafplaats; je kunt er Millport zien en den Hopper- berg en een hoop boerderijen. Er is in 't heele land geen mooier uitzicht van een begraafplaats, zegt Higgins, en die kan 't weten. Dan is er nog iets. Natuurlijk heeft Shorb no. 8 moeten nemen; hij kon niet anders. Nu, no. 8 grenst aan no. 9, maar 't is op den kant van de hoogte, en tel kens als 't regent, loopt 't allemaal naar de Shorbs, Higgins zeit: als de diaken zijn tijd komt, mag hij zich wel tegen vuur en water allebei assureeren." Hier kwam het geluid van een zacht, over de grondteekenen en de visschen in de Noordzee, verduidelijkt door licht beelden. Allereerst kreeg men eenige fraaie kieken te zien van dieren die niet zoo zeer als grondteekens gebruikt kunnen worden, daar zij letterlijk overal voor komen, zooals de spinkrab, de kleine kreeft, zandpoei en nog eenige anderen Van de eigenaardige levenswijze dezer dieren werd door Dr. Metzelaar op in teressante wijze verteld. Als een der voornaamste grondteekens noemde spreker de schol. De schol, die tot de platvisschen be hoort, wordt geboren in het Diepe Gat bij het Engelsche Kanaal. Na verloop van tijd verspreiden zij zich voorname lijk langs de kusten van België, Neder land, Duitschland en Denemarken. Daar ondergaat de schol een eigenaar dige gedaanteverwisseling, zij legt zich namelijk op de linkerzij, in het zand, waarna 't linkeroog over den kop naar de rechterkant wandelt, links is dus de witte onderkant en rechts de gekleurde bovenkant geworden. Zulks in tegen stelling met de tarbot, die in tegenover gestelde richting, dus op de rechterzijde gaat liggen. Aan de stippeling en kleur van de schol bepaald de schipper de plaats. Vanaf die kuststreken heeft de aan vulling over de geheele zee plaats. Vervolgens gaf spreker eenige cijfers van de vernieling der schol. Vóór de ge slachtsrijpheid, die in het 4e jaar in treedt, worden ongeveer 300.000.000, zegge drie honderd millioen scholletjes gedood, en als waardeloos puf weer over boord gezet. In Engeland is geconsta teerd dat van de scholvangst aldaar, over een geheel jaar, niet minder dan 32 onder de 25 centimeter waren, dus nog nooit aan de voortteling hadden deelgenomen. In Duitschland kwam men tot de con clusie, dat ongeveer 1*/2 miljard of 1/3 van alle schol uit de Noordzee wordt weggevangen. Spreker zei dat als men met dit uit roeien voortgaat, de schol binnen afzien- baren tijd geheel verdwenen zal zijn. Als redmiddel wil men de kuststre ken voor machinaal voortbewogen sche pen afsluiten. Doch dat is nog slechts in bespreking. Deze wetenschappelijke en leerrijke lezing werd door de weinige belangstel lenden met groote aandacht gevolgd. Door de politie alhier is aangehou den J. B., een visscher, zonder vaste woonplaats, gedomiliceerd te Helder, die gesignaleerd stond in het Alg. Po litieblad en nog eenige dagen hechtenis tegoed had. De man is naar Haarlem overgebracht Gevonden voorwerpen. Een sjaal, een kwitantieboek, een bruinkleurig hondje, een pakje met boodschappen, een paar kinderhand schoentjes, een ceintuur. Bij den heer G. in de Oranjestraat ontstond een schoorsteenbrand. De po litie verleende assistentie, het brandje was spoedig gebluscht. De minderjarige C. de J. uit Sche- veningen, een loopjongen, was naar hier gekomen om vaart te zoeken. De politie trof hem hier zwervende aan. Op verzoek van zijn ouders is hij aangehouden en op transport naar zijn woonplaats gesteld. Donderdag is op de Wilhelmina- kade een paard, van K. de L. uit Sant- goedig, tweestemmig lachje van waar deering en voldoening. „Kijk, John, hier heb ik een plan van den grond; ik heb 't zelf geteekend op een stuk papier. Hier in den linker hoek hebben wij de dooden geborgen; wij brachten ze over van het oude kerkhof en hebben ze allemaal naast elkaar ge legd, voor de hand weg, zonder onder scheid te maken, met grootvader Jones voorop, alleen omdat 't bij toeval zoo uitkwam, en 't eindigt met Seth's twee lingen, wel wat nauw aan 't eind van ons perceel, maar wij dachten: 't ging niet goed aan, die tweelingen te schei den Nu komen de levenden. Kijk hier: waar die A staat, komen Marian en haar familie, als ze opgeroepen wor den; B is voor broeder en de zijnen; C, Calvin en zijn volkje. Dan blijven deze twee stukken over 't puikje van den heelen boel met 't mooiste uitzicht; die zijn voor mij en mijn gezin en voor jou. In welke van de twee zou jij nu 't liefst liggen?" „Je valt mij daar zoo onverwachts mee op 't lijf, William! Ik had 't zoo druk met voor de anderen te zorgen, dat ik er niet aan dacht om zelf begraven te worden". „Het leven is broos, John, zooals het spreekwoord zegt. Wij moeten allen eenmaal gaan, vroeger of. later. De hoofdzaak is, dat je gaat met een schoo- ne lei. Dat is al waar je naar te streven hebt". i poort, gespannen voor een groentekar, gevallen, waardoor het beest bloedend aan de pooten werd verwond. Op last der politie werd het beest uitgespannen en weggebracht. Donderdagavond half elf werd door de politie assistentie verleend in het café van B., waar eenige bezoekers aan het twisten waren. Zij werden dooi de politie verwijderd. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dólleman gehouden verkooping werd het woonhuis met schuur aan de Koningstraat 2 gekocht door de N.V. Mij. Bronstee te Heemstede voor f6040; twee woonhuizen aan de Pres. Krugerstraat 35 en 37 werden gekocht door dezelfde voor f 4750. Tot rijksklerk bij de Directe Belastingen alhier is. benoemd de heer K. Ootes, thans particulier klerk te Haarlem. VELSEROORD. In de gisteravond gehouden verga dering der afd. van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. hield de voorzitter een inlei ding naar aanleiding van Deut. 22:8. Een quintet zong een drietal liederen, de secretaris vertelde een geschiedenis uit het leven, de voorzitter las een stuk je over het Jack London-verbond en de drankbestrijding. Eenige nieuwe leden werden geïn stalleerd, twee nieuwe leden werden ge boekt. Omtrent de dam- en schaakwed strijden te geven door de Velser Dam- en Schaakclub in Flora op 8 Febr., ver zoekt men ons te berichten, dat hJi. .deelnemers zich vanaf heden tot 8 Febr. \kunnen opgeven. j Er zal gespeeld worden in groepen, jvoor iedere groep bestaande uit 8 spe lers, zullen 2 medailles beschikbaar worden gesteld. Voor den bazar ten bate van het nieuwe orgel in de Herv. Kerk komen al •heel wat artikelen in. Maar er is nog veel noodig. Bijdragen en goederen zul len gaarne in ontvangst genomen wor den door Mevr. Kroese, bij H. Klees, Trompstraat; J. H. de Gelder, Wille- brordstraat; te Velsen bij Mej. Corn. v. Heyst. Het programma voor het jubileum concert van hé*t Symphonie-orkest „Euphonie" op a.s. Woensdag in de con certzaal Tivoli bevat o.a. een Jubileum- marsch, een compositie van den direc teur, den heer M. Adam. Onze plaatsgenoot de heer S. van Leeuwen, slaagde den 25sten dezer in den Haag als Radio-telegrafist 2de KI. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen* Een donkerbruine sjaal, een fantasiebroche, en een zilverbon. SANTPOORT. Woensdagavond gaf ons Sympho nie-orkest „Caecilia", directeur de heer Pusch een zeer geslaagd concert voor da„ verpleegden van het Provincaal Zie kenhuis. Een daverend applaus bewees telkenmale, dat het ten gehoore ge brachte op prijs werd gesteld. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. O e t r o u w d Oerrit Zwart, 24 jaar en Trijntje de Groot, 22 jaar. „Ja, dat is zoo, William. We ontkomen het geen van allen Welke van die twee stukken zou je mij recommandee- ren?" „Dat hangt er van af. Hecht je aan 't uitzicht?" „Dat kan ik niet zeggen, William; ik weet 't waarachtig niet. Maar ik zou graag op 't Zuiden liggen". „Dat gaat makkelijk genoeg, John; ze liggen allebei op 't Zuiden; wij hebben de zon en de Sorbs krijgen de schaduw" „Hoe is de grond, William?" „D is zand, E meest leem". „Geef mij dan E maar; zand zakt al tijd wat in, dat geeft later maar onkos ten voor reparatie." „Best; zet je naam dan maar hier, oi der E. Als 't je nu niet schelen kan, be taal mij dan maar dadelijk je de.el van de veertien dollars, dan is de zaak zond." Na een beetje taai loven en bieden werd het geld betaald, en John wensch- te zijn broeder wel-te-rusten. Hij ging heen. Een oogenblik bleef het stil; toen welde er een zacht lachen op uit den al leen gebléven William, en ik hoorde hem mompelen: „Heb ik mij nu toch niet vergist? D is meest leem, E niet. Nu heeft John toch een zandig stuk ge kocht". Er werd nog even gelachen, en ook William ging heen om te slapen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6