ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 27 Woensdag 31 Januari 1923 8e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags techiiische oliën en vetten HA.EINGK ",DE TELIF 298 BIOSCOOP „FLOKA IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN, Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingesonde mededeelingen 40 ots. per regel Advertentie» ven 11. en m S regel» f 1, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.ï5, iedere regel meer ïfi et». Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertentie» nit de gemeente, nitslnitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regelB f 0.75, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres bnrean van dit biad' 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ct». in rekening gebmebt Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van bniten de gemeents VelBen OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers In werkelijken dienst. De Burgemeester van Veisen maakt bekend, dat de in het veriofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger hieronder vermeld, bij dezen wordt opge roepen om zich op den datum en voor den duur, achter zijn naam aangegeven, crachtens art. 42, 2e lid der Dienstplicht in werkelijken dienst te begeven. Visser, Pieter, lichting 1922, Zeemacht, moet zich melden aan boord vanHr. Ms. Wachtschip te Willemsoord (Helder), 6 Maart voor acht dagen. Veisen, 29 Januari 1923. De burgemeester voornoemd, RIJ KENS. zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Veisen, den 27 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken In zake vrijstelling. De Burgemeester van Veisen brengt ier algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betref fende de hieronder genoemde personen de uitspraken zijn geschied, bij ieders naam vei meid. Paul, Eduard Wilhelm, lichting 1923, Broederdienst, voor goed vrijgesteld wegens broederdienst, bij besluit van Ged. Staten van Noordholland, 24 Januari 1923, no. 96. de Jong, Willem, lichting 1923, Kost winnerschap, met ingang van 1 Februari 1923, voor één jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap, bij besluit van Min. van Oorlog, 27 Januari 1923, Afd. Dienstplicht no. 35, V. Veisen, 29 Januari 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Veisen brengen ter openbare kennis, dat op 24 Jan. 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. L. Junge van beroep caféhouder, wonende te Velseroord, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteitde voorlokaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt E 37 en gelegen aan den Stationsweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Veisen, 27 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Veisen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen te Veisen, om vergunning tot uitbreiding harer smederij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Veisen, Sectie H, No. 4010. Op Zaterdag, den 10 Febr. 1923, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten De oorlog in het Roerbekken. Er wordt thans een merkwaardige strijd gevoerd in het Roerbekken: een oorlog maar niet met oorlogswapenen. De bevolking heelt zich goed gehouden aan den raad der regeering, om rich waardig en kalm te gedragen. Dat is ook het verstandigst, want wat betreft schiet-, steek- en ander oorlogstuig is zij verre de mindere. Als de bevolking zich met geweld ging verzetten tegen ■de bezetting, zou zij het zeker verliezen. De Franschen hebben de machinege weren en de pantserauto's en een leger van goedgewapende en gedrilde man schappen en de Duitschers zouden daar Tiiets tegenover kunnen plaatsen dan een mes, een dolk, een knuppel, een revolver, misschien nog enkele verborgen wapenen uit den oorlog; zij zouden gewond worden en vallen en zeker met geweld niets winnen. Tot nu toe hebben zij zich kalm en waardig ge dragen, maar zij werken niet mee met de Franschen, om hun doel te bereiken, de kolen uit de mijnen naar Frankrijk te brengen. Zij plegen lijdelijk verzet en dat is een ontzaglijk groote macht, waartegen de Franschen het zeker zul len verliezen, als dat verzet eenigen tijd voortduurt. De stakingen zijn begon nen in mijnen en op de spoorwegen en het is waarschijnlijk, dat de bezetting Frankrijk eer schade dan winst zal brengen. Was het noodig, dat de schuldeischer den schuldenaar naar de keel vloog? Over hot algemeen is de ze manier van optreden niet aan te be velen, maar zeker niet, als de schulde naar aan het afbetalen is, zij het niet vlug genoeg, en bovendien hard moet werken, om zoo gauw mogelijk uit den schuld te komen. Is hij eenmaal hall geworgd, dan zijn de lust en de kracht, om te werken er niet beter op geworden De Mark is door de bezetting weer aan merkelijk gedaald en dus het Duitsche volk nog meer verarmd; er is nieuwe onrust in Europa, ja in de heele wereld gekomen -door de bezetting; de verbit tering tusschen de beide buurstaten is weer veel grooter geworden, de bezet ting is in vele opzichten een ernstige ramp voor de geheele menschheid. Was Duitschland onwillig of on machtig, om te betalen? Achterstallig was het zeker; dat ontkent het zelf niet. Maar het vroeg om uitstel, om een lan- geren termijn voor afbetaling, terwijl Frankrijk met zijn leege schatkist en zijn toenemenden schuldenlast en zak kende franc en zijn eeuwig herhaalden eisch, dat de Duitscher zal betalen, ten slotte nijdig is geworden en uit boos heid is gaan halen, wat het anders niet kon krijgen. Hét is moeilijk uit te maken, of Duitschland niet meer had kunnen af betalen, dan het deed. De staat en het volk in massa zijn straatarm, er is een groep van rijken, voornamelijk indu- strieelen, maar Frankrijk heeft niet met particulieren maar met den staat te maken. Volgens officieuse gegevens heeft Duitschland in '22 ruim l1/. mil liard aan goudmarken betaald; dat is een enorme som voor een volk, wiens geld zoo weinig waarde meer heeft. alle IVELSEROORD •*5 nppfl alfiirl ht>( mnrticfa ol4<<s-t fc Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste ~^iS§S |- ken. Ze hebben dus alle gelegenheid te ontvluchten en toch keeren zij na hun werk naar de school terug. Zij hebben hun woord gegeven en zij willen het vertrouwen van den directeur niet ten schande maken. Natuurlijk moet dit vertrouwen met voorzichtigheid en wijsheid geschonken worden, maar dan is het ook een opvoedkundige kracht van de hoogste waarde. Het geldt niet alleen tegenover misdadige jongeren. Ook bij gewone kinderen komt, men veel verder, als men zegt: Dat komt nou wel in orde! dan wan neer men na een bevel of opdracht foe tert: Je zult er wel weer niets van te recht brengen! Een prettig, opwekkend, vriendelijk woord doet vaak wonderen, terwijl hardheid en boosheid den goe den wil verzwakt en breekt. 60 ets. en thans krijgt men ongeler 75 Marken voor een cent! Daaruit blijkt wel, dat Duitschland finantieel geruï neerd is, reden, om tegenover dezen schuldenaar zachtmoedig op te treden Doch Frankrijk heeft daarvan niet wil len weten. In Engeland neemt men het Frankrijk zeer kwalijk, dat het de eigen natie niet zwaarder belast heeft, om er finantieel weer bovenop te ko men, maar de opeenvolgende regeerin gen hebben de belastingen niet durven verzwaren en zoo sloot de laatste be grooting met een tekort van ongeveer 4 milliard francs. De directe belastin gen worden verder slapjes geheven; men begroot, dat slechts 30 binnen komt van hetgeen deze bela.stingen werkelijk moesten opbrengen. Ieder belastingbiljet is voor den Franschen burger een herinnering aan het: De Boche zal betalen! De bezetting is een wanhoopsdaad der Fransche regeering; ze is een zwa re beproeving voor Duitschland en ze brengt, geen geld in de Fransche schat kist. De Duitsche regeering heeft de mijneigenaars verboden, om zelfs tegen geld kolen aan de Franschen te leveren In een vergadering van het Verbond van Britsche Kamers van Koophandel heeft onder algemeene instemming de voorzitter verklaard, dat de door Frankrijk op eigen houtje ondernomen geweldpolitiek een hoogst gevaarlijken toestand in het leven heeft geroepen een moratorium en een internationale leening noemde hij Volstrekt noodza kelijk, om aan de huidige verwarring en onzekerheid een eind te maken. Hoelang zullen Engeland, Amerika en andere staten werkloos toezien? Tusschenkomst kan niet uitblijven en Frankrijk zal opnieuw aan de confe rentietafel moeten gaan zitten, van waar het boos is weggeloopen en po gen door onderhandeling te krijgen, wat het nu vruchteloos met geweld poogt te nemen. De macht van het vertrouwen. PLAATSELIJK NIEUWS. 6^1U „UJlllb keeren, de directeur in zijn vertrouwen Het tekort aan leveringen van hout en'beschaamd zal worden en het gegeven kolen, waarom de bezetting begonnen heet, bedraagt H/s 'der in '£2 geza- Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren j menlijk betaalde schulden. Zoo veel hebben, kunnen gedurende drie dagen voor j kolen heeft Duitschland geleverd, dat het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie^et zelf dure Engelsche kolen heeft der Gemeente kennis nemen van de ter j m0eten koopen. De bezetting heet geen zake ingekomen schrifturen. militair karakter te hebben, maar Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol-Frankrijk heeft ter bescherming van 40 gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Qemeentebestuur of een of meer zijner leden mijningenieurs 40000 soldaten gezon- j vooral voor land- en tuinbouw opge- den. De Mark is door de bezetting ge- j leid. Zij, die het best oppassen, krijgen daaid van 6000 op 19000 van den dollarj in dcnlaatsten tijd verlof, om zonder Vroeger had een mark de waarde vantoezicht alleen op het vrije veld te wer- IJMUIDEN. Kunstavond „Looft den Heer". Het bestuur van het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" heeft de zeer sympathieke gedachte gehad voor haai- werkende leden, donateurs en ge- noodigden een intieme kunstavond te organiseeren, waarmede het een onver deeld succes heeft gehad. Vooral voor de werkende leden, die steeds maar re- peteeren en zelf uitvoeren, kwam ons dat zoo prettig voor, omdat zij nu eens konden genieten, van hetgeen anderen voor hen ten beste gaven, zonder zelf op de planken te komen. Dat hun kunstdrang zoo groot was, dat zij de pauze aanvulden met een paar koor liederen, waarvan vooral het tweede „Droome Vrouw" zeer mooi gezongen werd, doet aan hun waardeering v. de solisten niets af. Dat bleek wel uit hun hartelijke instemming bij het optreden der executanten, die zonder onder scheid hebben bijgedragen dezen avond tot een van prettige en bijzon dere kunstuiting te maken, 't Kwam dezen avond wel bijzonder uit, hoe eigenlijk alleen het Gebouw v. Chris telijke Belangen hier de eenige ruimte is, waar intieme vocale- en instrumen tale muziek tot haar juiste recht kan komen. Hoeveel mooier klonk hier bijv. het kwartet Euphonia, dan bij een vorige optreden elders. Een bijzonder woord van lof voor de schitterende vertolking van „Beati Mortui" van »S. Mendelssohn Bartholdy moge hier op zijn plaats zijn. Ook Mevr. Kuipers van Voorthuizen, sopraan van Amster dam veroverde de harten der vele toe hoorders met haar sympathiek voorge dragen liederen en de Heer W. Schut- tens, tenor van Amsterdam had de groote bekoring een bres te maken in de gewone gang van liederavonden, door op sublieme wijze en met zuivere uitspraak met groot talent eenige En gelsche liederen te zingen, waarvan we hier helaas zoo weinige te hooren krij gen. Hij werd door het oneindigende applaus gedwongen tot een toegift en het vertrouwen den misdadiger zong op brillante wijze een Aria uit de Rigoletto. De begeleiding der solisten door Mej. v. d. Elzakker was in alle opzichten te prijzen, soms zelfs wel te bescheiden. De Kamermuziekvereeni ging „Kunstkring" is voor IJmuiden een niet genoeg te waardeeren ensem ble, met zeer goede krachten, doch waarvan van het ensemble altijd soms de vraag gewettigd is of men op openbare uitvoeringen, de leerkrach ten niet voorloopig bij de toehoorders moet indeelen. Hun uit den aard nog wat houterig hanteeren van viool en vooral strijkstok werkt niet verheffend op het geheel. Toevallig hoorden we el ders enkele solisten een der gespeelde numnlers repeteeren. Dat was in één woord af. Vooral kwaliteit in de Kunst kring, kwantiteit v. bijbezetting is niet noodig. 't Was een heele prestatie, de baletmuziek uit de Faust-opera te dur ven voordragen, doch behoudens enke le minder bekoorende gedeelten bijv. het tweede Allegretto (e), was de ver tolking zeer te loven en blonken uit liet walstempo en vooral het eerste Alle gretto (b), dat bijzonder melodieus was en waarin het koper zoo subliem en rein uitkwam. Het geheele program ma te hespreken is uit den aard niet doenlijk. Het was een rijk beladen boom, met sappige, smakelijke vruch ten. De avond zelve een groot 3ucces voor het ondernemend bestuur, dat naar wij hopen, mede vele vruchten van zijn arbeid moge plukken, door een groote toename van leden vooral begunstigers. Dan krijgen we wellicht meerdere van die aangename, intieme kunstavonden en dan in hetzelfde ge bouw, dat er zoo uitstekend voor ge schikt is. Het onderhoud der werken van de Rijksvisschershaven gedurende 1923 is opgedragen aan de firma P. Heere en Zn. alhier voor f 33955. Aan de firma Heere werd eveneens opgedragen het vernieuwen van goten aan de vischhal B voor f 2327. Vooral in hét Amerikaansche straf stelsel gaat men uit van de gedachte, dat steunt en opricht; het vertrouwen van een ander geeft hem zelfrespect en leert 'm aldus z'n verkeerden aanleg be dwingen en overwinnen. Op eerewoorg krijgen sommige gevangeneji, die zich uitstekend hebben gedragen, ver lof eenige dagen naar huis te gaan en dan zich vrijwillig weer aan de gevan genis aan te melden. Wij zijn geneigd te vreezen, dat er geen enkele zal terug eerewoord verbreken. Maar dit is niet het geval. De praktijk leert, dat ver trouwen grooter kracht is dan een sterk politiegeleide en de stalen boeien In de schoolgevangenis te Merxplas (België) voor jonge misdadigers van 16 tot 21 jaar heeft men dezelfde ervaring opgedaan. De jongens worden daar VELSEROORD. De beloofde borden nabij de krui sing Trompstraat—Kanaalweg- -Wille- brordstraat zijn thans geplaatst. Op de borden staat „Gevaarlijke hoek". Als de auto-bestuurders en motorrijders er nu maar wat om geven en hun vaart wat willen intoomen. Velseroord, dat vroeger voor tal van zaken op Veisen of IJmuiden was aangewezen, wordt al meer zelfstan dig. De Zondagsscholen der Ned. Ilerv. Gemeente te Veisen en Velseroord wa ren meer dan 50 jaar één. Nu is de Zondagsschool alhier van Veisen los gemaakt en zelfstandig geworden. Ds. W. Kroese is tot voorzitter benoemd en tot leider van den cursus voor het per soneel. -T- De kinderkerk der Ned. Herv. Ge meente in de Chr. School krijgt nieuwe krachten, waardoor voortaan ook de kleintjes van 46 jaar hier ter kerk kunnen gaan, d.w.z. onder leiding van dames en heeren zullen worden bezig gehouden. Woendag 24 Januari vergaderde Tivoli" de afd. Veisen van den Al- gemeenen Bond van Politie-personeel iit Nederland. De opkomst was, gezien het feit, dat ook de politie in 3 ploegen dienst is, goed. Ook eenige vrouwen waren aanwezig. De 2de Voorz. de heer Kloosterman opende de vergadering waarbij hij zei, zich te verheugen over het feit dat ook de vrouwen meer belang beginnen te stellen in de organisatie. Als spreker trad op de heer Leeuwis, lid van het Hoofdbestuur die zou spreken over „Medezeggingsschap en georganiseerd overleg". Spreker zei, dat waar tegenwoordig meer en meer den eisch wordt gesteld, dat terwille van een betere en mooiere samenleving de maatschappelijke ver houdingen dringend verandering eischen, en daarom door de arbeiders organisaties medezeggingsschap in den gang van het bedrijfsleven noodzake lijk wordt geacht, dit op de politie zeer moeilijk van toepassing kan worden gebracht. Wij immers zegt spr., kunnen op de productie geen invloed uitoefenen, maar daarom is het toch evenzeer noo dig dat wij medezeggingsschap krijgen bij het vaststellen onzer arbeidsvoor waarden. Spreker gaf een uitvoerige beschou wing van het georganiseerd overleg en de goede werking die hiervan voor bei de partijen kan uitgaan. Komende tot de verhouding tegen over het publiek zegt spr. dat het voor den politieman, die zoo zeer aan kri tiek is blootgesteld, een eerste ver- eischte is, kalm en beraden op te tre den, en aan derden door niet, verplich- tngen te hebben.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1