ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschynt Woensdags Zaterdsgs Oliën met gegarandeerde analyse BIOSCOOP „FLORA' No. 28 Zaterdag 3 Februari 1923 8e Jaargang IJMUSDER COURANT Abonnementsprijs: f I.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" adres voor redactie en administratie N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mcdedcelingen 40 ets. por regel Advertenties van 11. en m 5 regels 11. iedere regel meer 20 cte. Compact gezette advertenties van t en nr. B regels fl.25, iedere regel meer sr ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniginga advertenties nit de gemeente, uitsluitend by vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer lSeta Bij niet contante betaling werden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres bureau van dit blad' 10 ets. extra: voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regolprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties Tan buiten de gemeente reisen DIT NUHKSR BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Elelna Advartentln Familieberichten koeten VOORUITBETALING slacht» 15 Cent pei zegel. Ml DBINQEND VERZOEK em bi] verhuizing bet auda en bet nieuwe adres, NIET au den loopor, doch aan sas ba- rean WILLEMSPLEIN 11, if te geven. De Administratie, OFFICIEEL. of eene geldboete van ten hoogte honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Velsen, 30 Januari 1923. De burgemeester voornoemd, R1JKENS. VERKIEZING voor de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Velsen brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 27 Februari aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voorde Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hootdstem- bureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Velsen, worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezierslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Provin ciale Staten binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onder teekenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een onderteekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoofd stembureau is gevestigd, wordt bij de inlevering der lijst een verklaring overgelegd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voorkomt op de kiezers lijst in die gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord„geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de jn art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden, De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der can didaatstelling. in herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 25 Jan. 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Joh. F. van der Wel, van beroep groen tehandelaar, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteit: de winkel van het perceel, plaat selijk gemerkt C 77, en gelegen aan de Prins Hendrikstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 30 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van de Firma P. Heere Zn. te IJmuiden, om vergunning tot oprichting van een slachtplaats op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie L, No. 1688; de Firma P. Heere 81 Zn. te IJmuiden om vergunning tot oprichting van een brood- en koekbakkerij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie L, No. 1688. Op Woensdag, den 14 Febr. 1923, des voor middags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dager, voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 31 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De volkenbond een vnurtoren zonder licht. De Fransche regeering heeft het Roerbekken bezet; en zou ook kunnen zeggen, dat het Roerbekken de Fran sche regeering vast heeft. Zo kan niet terug, of ze zou daarmee erkennen, een misslag met de bezetting begaan te hebben en hooge regeeringen begaan wel fouten, maar ze erkennen ze niet! Ze zal waarschijnlijk zelfs tot afsnoe- ïing van het Roerbekken moeten over gaan, maar wat dan? Ze kan de sta kers toch niet dwingen, om te werken. Ze kan de heele bevolking daar toch niet laten verhongeren? Het is een wanhopige geschiedenis en ondertus- schen doet de Volkenbond niets. Hier heeft een staat met militaire macht een belangrijk gebied van een anderen staat bezet en dus een oorlogsdaad ge pleegd. Moet dit misdrijf tegen het Het beste adre3 voor HARINGKADE TELEE 298 VELSEROORD j. Geeft altijd het mooiste, altijd p het nieuwste volkenrecht, door Frankrijk en zijn slippendrager België gedaan, toegela ten worden zonder een poging, om liet te herstellen van de zijde van den Vol kenbond? Is deze dan zoo machteloos? Heeft geen der staten bij den Volken bond aangesloten, den moed, om de hulp van bet recht in te roepen? Of moet er gewacht worden, totdat Frank rijk en België genoeg hebben van dit avontuur en zich door den Volkenbond wel den weg willen laten wijzen, om uit het Roerbekken terug te komen? De Volkenbond is bij zijn oprichting genoemd een voogdij der geallieerden over Europa. Maar deze toeziende voogd blijft toezien en handelt niet. Rusland, Turkije, Duitschland en en kele andere staten zijn nog niet aange sloten. Maar de zwakueid van den Vol kenbond is grootendeels de schuld der regeeringen, die hem hebben opgericht maar het daarbij vrijwel lieten, die in alle belangrijke internationale kwesties hebben beslist, zonder den Volkenbond als opperste rechter te laten oordeelen. De machteloosheid van den Volken bond is ook scherp aan het licht geko men op de Conferentie te Lausanne. Er zijn daar vele conflicten, maar het ern stigste is wel het geschil tusschen Enge land en Turkije over het gebied van Mo- soel, het noordelijke gedeelte van Meso- potamië. Engeland heeft daarover het mandaat gekregen, maar Turkije wil er geen afstand van doen. De Engelsche vertegenwoordiger te Lausanne, Lord Curzon heeft voorgesteld, dat het ge schil door den Volkenbond beslist zou worden, maar de Turksche afgevaardig de Ismet-pasja heeft dit beslist gewei gerd. De Turken gaan liever het olie land met hun troepen bezetten dan het recht erop door een scheidsgericht te la ten vaststellen. Het zwaard zal wel spoedig uit de schede komen, in plaats van het woord van vrede en wijsheid uit den mond der rechters. De Turken moe ten van den Volkenbond niets hebben zij zijn er geen lid van en bovendien heeft de Volkenbond zelf Mesopotamië aan Engeland toegewezen. Hij zou dus min of meer rechter zijn in eigen za*k. Terwijl er in verschillende plaatsen weer ernstig oorlogsgevaar is en de hek senketel der internationale politiek evenals in den zomer van '14 weer dreigt over te koken, staat de Volken bond daar als een vuurtoren zonder licht. Er is maar een troost, al is het een schrale: beter een donkere dan geen vuurtoren. Immers de laatste kan dienst doen, zoodra het licht maar ont stoken is. Dat licht is de demokratie: die niet langer duldt, dat enkele mach tige heeren de zaak van oorlog en vre de uitmaken, maar ook de internationa le geest, die eenheid en vrede en geen oorlog wil. Zij zullen eens in deze don kere wereld den weg wijzen, die voor schipbreuk en rampen behoedt. Broekhnys de loterijkoning. Willem Broekhuys is een van de meest bekende mannen van ons land, niet een van de grootste maar wel een der merkwaardigste. Met zijn handels- en landbouwcredietbank liep het inder tijd mis. De justitie nam den boedel in beslag en Broekhuys pakte zijn biezen. Hij vestigde zich in Keulen, maar maakte van daar een vliegtochtje naar Rotterdam en maakte zijn tegenwoor digheid aan het geëerde publiek en aan de politie per vluchtschriftje uit den hooge bekend. Daar we nog geen vlie gende politie hebben, keerde hij door de hooge regionen naar het veilige Duitschland terug. Eenigen tijd later kwam hij nog eens in ons vaderland, werd in een bioscoop herkend en door de politie ingerekend. In het daarna vol gende proces werd hij vrijgesproken; hij is een gladde vogel en laat zich niet makkelijk in de strikken onzer wet van gen. Zoo kwam hij weer vrij, maar was ondertusschcn een arm man geworden. Toen begon hij nog grootscher dan de vorige, een nieuwe loterijonderneming, een premieleening en door een reusach tige reclame maakte hij deze in korten tijd populair. Hij weet het publiek te winnen en heeft ongetwijfeld veel talent voor organisatie en een fijnen finanti eelen neus. In verschillende steden liet hij trekkingen houden. De pers dank baar voor de bladzijde-groote adverten ties prees zijn eerlijkheid. De kans op een lijfrente en een villa en groote som men gelds prikkelde de sterke neiging, om te hazardeeren. Al spoedig gingen er millioenen om. En nu maakt Broekhuys aan het pu bliek minzaam en dankbaar bekend, dat hij tevreden is over het verkregen succes en over de finantieele uitkom sten. Daarom besloot hij stil te gaan le ven. In het schoone, zonnige Nice gaat hij zich vestigen, om te droomen en te mijmeren. Hij is op reis, om daar een villa te koopen, die hem de rust zal ge ven, waaraan hij behoefte zegt te heb ben. Deze verklaring is kostelijk; Broek huys zal haar wel met een lach neerge schreven hebben. In korten tijd is hij een rijk man geworden, rijk gemaakt door de dobbelzucht van duizenden. Hij heeft ten slotte den grootsten prijs ge trokken. Van een zaakwaarnemer met niet al te besten naam, van een vervolg de door de justitie en een armen drom mel, die geheel aan lager wal was ge raakt, is hij een rijk en deftig man ge worden, die evenals de groote wereld op een der mooiste punten der wereld in een eigen villa stil gaat leven. De bru talen hebben de wereld, vooral als ze speculeeren op het zwak der wereld, om te dobbelen. Rusland en het overige Europa. Ruim vier jaar hebben de Bolsjewiki in Rusland geregeerd en eenige bonder den malen hebben wij allen voorspeld, dat zij het niet lang zullen kunnen hou den en zij hebben nog steeds de macht en zullen die wel een poos houden. Voor de kans, dat in de eerste jaren een of andere grootvorst weer op den ouden Czaristischen troon zal verschijnen, ge ven we geen roebel en dat is niet veel. Een deel van den hoogen Russischen adel zit in Parijs te wachten, dat Lenin's heerschappij zal ophouden en het Rus sische volk zijn oude meesters terug roept, maar ze zullen nog wel wat in Parijs kunnen blijven. Of het dan onder de Bolsjewiki in Rusland zoo goed gaat? De Duitsche staatssecretaris Dr. A. Mul ler is een poos in Rusland geweest, ver klaart geen vooroordeel tegen het com munisme te hebben, maar kan van den tegenwoordigen toestand in Rusland nochtans niet veel goeds zeggen. Het re sultaat van het Bolsjewisme is volgens hem ruïnes en lijken. Van een bescha- venden en hernieuwenden invloed van het Bolsjewisme heeft hij niets gemerkt Degenen, die dwepen met het tegen woordige Rusland, moesten maar eens de communistische werkelijkheid lee ren kennen en zij zouden anders oordee len. Volgens Dr. Muller bestaat er geen gevaar, dat vanuit Rusland een wereld revolutie over Europa zal komen, veel eer dreigt zulke revolutie uit Parijs te komen als gevolg van de Entente-poli tiek. Arbeiders, boeren en andere burgers HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 3 uur, Wtllemsbeskweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. hebben geen deel aan de regeering van Lenin, die een verergerde uitgave is van het oude Czaristisclie stelsel. Door de nieuwe economische koers is er eenige verbetering in den ellendigen toestand gekomen en dat steunt de Sovjetregee- ring. Handelsbetrekkingen vindt Dr. Muller zeer gewenscht, omdat Europa een belangrijk gebied van productie en afzet, in de wereld, als Rusland is, niet kan missen. Maar voordeelen zijn er in het verarmde land voorloopig niet te 're- halen. Het bezit geen handelsgoederen van beteekenis. Maar het is rijk aan grondstoffen en een land van landbouw Érg genoeglijk is het nergens in de we reld, maar het schijnt toch overal beter dan in Rusland. PLAATSELIJK NIEUWS. SANTPOORT. Door den heer G. Vellinga, alhier, is het volgende adres aan den Raad gezonden Aan den Raad der Oemeente Velsen. Oeeft met verschuldigden eerbied te kennen Gerrit Vellinga, hotelhouder te Santpoort, dat adressant, nadat door een plaats gehad hebbenden brana zijn paardenstal, gelegen nabij perceel Rijksstraatweg G 15, herstel ling behoefde, aan burgemeester en wet houders vergunning daarvoor heeft aange vraagd onder dagteekening van 2 Febr. 1922 dat burgemeester en wethouders bij beschikking, gedagteekend 2 Maart 1922, aan adressant hebben bericht, dat de termijn, bedoeld in artikel 134, alinea 1 der bouw en woningverordemng meteen maand werd verlengd; dat adressant vervolgens op 22 April 1922 in het bezit kwam van een besluit van burgemeester en wethouders, waarbij op grond van de overweging, dat het noodig was gebleken, dat de bedoelde termijn nogmaals werd verlengd, en dat de Gemeenteraad voor die verlenging de noodige goedkeuring had verleend bij Besluit van 4 April 1922 (dus meer dan eene maand na 2 Maart 1922) werd besloten den termijn van beslissing voor onbepaalden tijd te verlengen; dat bedoeld besluit de wettigheid daarvan voor het oogenblik in het midden latende, voor adressant eene groote teleurstelling was, daar met het oog op zijn bedrijf voor hem van overwegend belang was, dat de paardenstal weder ten spoedigste in gebruik zoude kunnen worden genomen; dat herhaalde verzoeken zijnerzijds om het nemen eener beslissing te bespoedigen zonder eenig gunstig resultaat bleven; dat zijn raadsman den 21 Juli 1922 zich namens adressant tot burgemeester en wethouders wendde met verzoek om ten spoedigste op adressants request te willen beschikken; dat twee maanden later die raadsman van burgemeester en wethouders ten ant woord ontving, dat op adressants verzoek voor alsnog geen beslissing kon worden genomen, en zulks zonder eenige opgaaf van redenen; dat in de maand November j.l. kwaad willigen zich niet ontzagen om meerdere planken van den stal af te breken, waarop adressant den aannemer P. de Boer opdroeg daarin te voorzien; dat adressant daarop onder dagteekening van 8 November 1922 een schrijven ont ving van burgemeester en wethouders, ge lastende de werkzaamheden onmiddellijk te staken of te doen staken dat vervolgens de chef van het Bouw en Woningtoezicht van uwe gemeente S. Mossel proces-verbaal opmaakte, tengevolge

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1