ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags F*mRINE-OLIE j BIOSCOOP „FLORA' j No. 29 Woensd»g 7 Februari 1923 8e Jaargang jJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: tl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 [Jmui den Ingetonde mededelingen 40 ets. per regel - Advertentie. Tan lt.onm 5 regela ;Ll': n £YSS meeï 20 "HT.0"'"1"'?, eezctte "Iwrtentie. van 1 t enm.5 regela fl.S6, iedere regel meer SB ets. - Kleine adTertentiea en familieberi.hten zoomede vereenigmgs adyertentiea uit de gemeente, uitsluitend bij Toornitbeta- ling Tan 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 1B ets. Bij niet contante 5®. i',n5 ",od0? e PWOne PvJlen b.«okcild - AdTertentiea „adres bureau T,n W-Hl ló ■TOOr bzzor61DB r«n op adTertentiea ingekomen brieyen wordt 10 ets. in rekening gebracht - Borenataande regelprfjzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na i nnr ingezonden wordt geen plaatsing ln het Zaterdagnnmmer gegarandeerd. Kleine Advertenties Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts IS Gent per regel. bi DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het ende en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ans hu» reau WILLEMSPLEIN tl, sp te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. Tolstoy's vlucht voor zijn familie. In het letterkundig bijvoegsel van de N. R. Crt. worden nadere bijzonderhe den uit een nieuw boek over Tolstoy, geschreven door zijn vriend Tsjertkcf, over de droeve voorgeschiedenis, die tot zijn vlucht leidde, meegedeeld. Tolstoy was 82 jaar oud, toen hij in 1910 zijn huis en familie ontvluchtte, om in een klooster onder bedel-monniken zijn laatste dagen door te brengen in vrijwil lige armoe met zjjn arme broeders, zoo als zijn christelijk ideaal was. Uit het boek, dat vele aanteekeningen van Tolstoy zelf bevat, blijkt, dat deze moderne profeet ten slotte eigenlijk voor zijn vrouw gevlucht is. De gewone voorstelling is, dat hij de nadering van den dood voelende, zich evenals een leeuw in de wildernis in de eenzaam beid terugtrok, om alleen met al zijn geestelijke kracht den laatsten zwaren strijd te voeren. Deze voorstelling blijkt thans veel te verheven te zijn. Tolstoy schrijft over zijn vrouw kort voor zijn heengaan: „Over elke beweging, die ik maak, ieder woord, dat ik in den loop van den dag spreek, heeft zij wat te zeg gen en voert zij controle. Nu hoor ik haar loopen. Ik weet niet waarom, doch ik voel een onbedwingbaren tegenzin, het maakt mij boos. Wanneer hij zich gereed maakt voor de reis, siddert hij, dat zij het zal hoo ren; want dan volgen er scenes. Als hij in den trein zit, verdwijnt de angst en maakt plaats voor medelijden met haai en hij begint te twijfelen, of hij wel goed deed. Dit alles is zeer triest, als men bedenkt, dat Tolstoy zeker zijn vrouw eens lief heeft gehad, zij heeft hem vijftien kin deren geschonken en hij is bijna een halve eeuw met haar getrouwd geweest. Tolstoy heeft wel een zeer moeilijke leerschool in geduld en zachtmoedig heid in zijn huwelijk moeten doorloopen Hij heeft zich niet verweerd, niet kwaad met kwaad vergolden, maar den booze niet wederstaan. Toch heeft hij niet kunnen verhelpen, dat ten slotte zelfs haat en woede tegen zijn vrouw en kinderen (hielden het met haar) boven kwam. Zijn vlucht is eigenlijk een nede/iaag geweest. Hij is de apostel geweest van den vrede en heeft in zijn eigen kring geen vrede kunnen vinden en brengen. In de beginselen van het Christendom, in hijzonder der Bergrede zag hij den weg tot het ware geluk, maar de zijnen wilden dien moeilijken weg niet be wandelen en vonden hem een dwaas. Zoo heeft Tolstoy jarenlang dag in dag uit moeten leven met menschen, die hem niet begrepen, bloedverwanten maar geen geestverwanten. Om zijn werken en streven te leeren kennen, moet men zijn leven kennen. Dit is het onaangename en pijnlijke der grooten, dat de wereld doordringt ook in hun intieme leven. Het ware wellicht beter geweest, dat dit laatste boek over Tolstoy niet verschenen ware. Toch heeft het zijn nut, omdat het ons de persoonlijkheid van Tolstoy, die met zachtheid getracht heeft, de zijnen voor zich te winnen en waarlijk tot de zijnen te maken, heter leert kennen en om de tragedie van zijn leven en einde, die ons thans in bijzonderheden hekend is ge worden, eeren we hem niet minder. Wij bijten van ons af, als men ons te na komt en zetten onze stekels uit tegen boosheid en plagerij. Tolstoy heeft wel eens gefaald, maar over het algemeen ook in den omgang thuis den booze niet wederstaan. Het is zijn grootheid ge weest, maar evenals de meeste groot heid is ook deze niet met succes be kroond. De grooten zijn als de bergtoppen, bo ven alles verheven in eenzaamheid en stilte. Niemand komt daar, niemand blijft daar althans. Zoo heeft Tolstoy wel vele bewonderaars gehad, maar volgelingen slechts weinigen. In een Egyptisch koningsgraf. Men heeft wel gezegd, dat de woestijn evenals de zee haar dooden niet prijs geeft. Maar het wetenschappelijk onder zoek rust niet, voordat het de geheimen der woestijn aan het licht heeft ge bracht en daardoor de kennis der his torie van langvervlogen grootheid en beschaving gediend. Dicht bij Thebes in de Vallei der Ko ningen hebben Engelsche en Ameri- kaansche geleerden een buitengewoon rijke vondst gedaan, den grafkelder van den Egyptischen koning Tutankhamen den zoon van Amenhotep III, die in de veertiende eeuw voor Christus Egypte tot het toppunt van politieke macht heeft gebracht. Van dit tijdperk, waar in Egyptes kunsten en wetenschappen bloeiden, is nog weinig bekend. De vondst, üi de.Koningsvallei leidt ons in die gouden eeuw van een der merk waardigste volkeren der oudheid in. De Engelsche lord Carnarvon heeft met een concessie der Egytische regeering zestien jaar lang gezocht naa- het gra^ en vooral geholpen door een energie ken, knappen Amerikaan Howard Car ter eindelijk zijn doel bereikt. Er zijn daar in de woestijn door hem schatten van oudheidkundige maar ook van geldwaarde gevoiuUn. De Egyptische regeering is er ja joersch door geworden heeft dadelijk-een wet uitgev-uu\h yr - aarin zij het eerste recht opeischt op de schatten, die ij baar boden gevon den worden. In de T.inie.s doelen ooggetuigen bij- onderheden mee over de rijke vondst. Wij ontleenen er ten en ander n-m LV g-afkelder hes-taat uit verschil lende ertrekken. Ze rijn nog niet allen ge- jpend en gevondon. In Februari gaat ven met g -oote voinzichtigheid vei.:1cr graven en hoopt men ook de kamer met iie mummie van Tutankhamen te vin den. De beide vertrekken, die geopend rijn, maakten den indruk van een ver huisboel; ze waren stampvol met meu belen en kostbaai heden meest van zeld- aam groöte kunstwaarde. Men vond er prachtig uitgesneden stoelen en hedd'*n met ivoor, eboniet en goud. versierd, ievensgroote standbeelden van den kc- niiig met glazen oogon en het lioofd met kostbare delgestecnten versierd. Wan delstokken met gouden knop in den vorm van een Aziatischen kop. Muziek instrumenten en albasten vazen enz. Nog een paar rariteiten. Eenige been deren, die als enveloppe dienst deden; ze bevatten n.l. papyrusrollen, die wel licht meer van het eens zoo glorierijke verleden van het oude Egypte zullen vertellen dan al die pracht en praal. Dan nog een paar ldnderhandschoénen in een doos, waarop jachttafi eelen zijn afgebeeld. Het zijn de alleroudste hand schoenen, die bekend zijn. Om de kon- de behoefden ze in Egypte niet gedra- gên te worden; ze zijn dus eens door de mode voorgeschreven. De mode is een macht evenoud als tie oudste Egypti sche vorsten. Het zoeken naar deze oudheidkundige schatten is zeer spannend. Toen de eer ste kamer ontdekt en opderzocht was, vond men een zware verzegelde deur. Eerst werden er een paar steenen uit genomen en bij het licht van een kaars Het beste adres voor met [gegarandeerd 15°/0 verdikte raapolie, HA.BINGKA.DE TELEE 298 I VELSEROORDI Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste keek Howard Carter en ontdekte bui tengewoon rijke en schoone dingen. Ons gevoel komt een weinig in verzet togen dat woelen in oude graven en.ver storen van de volstrekte rust, die daar eeuwen gelieerscht heeft. Maar de we tenschap schuift dergelijke gemoedsbe zwaren ter zijde; immers ze ontvangt hier een zeer kostelijk materiaal voor de kennis van een hoogst merkwaardig verleden. Voor ons ligt een portret van koning Tukankhamen met een zonder lingen muts op het hoofd. Het is wat een week en slap gezicht, wellicht van oen man, die door al te groote weelde en macht bedorven is. De weelde, die men hem in zijn graf heeft meegegeven, is natuurlijk slechts een deel van die, waarin hij zich bij zijn leven „gebaad' heeft en wellicht is ondergegaan. Uit de vondsten zullen we hem leeren kennen; aan boeken en afbeeldingen over deze ontdekking zal het straks niet ontbre ken. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aan 200 arbeiders van de Amster- damsche Ballast-Vtij. te IJmuidon en Amsterdam is ontslag aangezegd. Naai' wij vernemen zou deze week weder een groot deel van die men schen worden aangenomen, maar tegen ren verminderd loon. Door leden van de moderne, katholieke en christelijke or ganisaties is een vergadering gehouden ter bespreking van een voorstel om de arbeiders om de andere week te laten werken, zoodat dan het heele personeel in dienst zou kunnen worden gehouden. Deze vergadering gaat echter buiten de lesturen van genoemde vereenigingen Twee nog jeugdige beklaagden van hier traden het beklaagdenbankje bin nen. De een, een gehuwd man van 18 jaar, was vannacht juist vader gewor den. Beiden hadden zich alhier aan dief stal van visch schuldig gemaakt, om dat zij geen werk hadden. Maar aldus de politierechter dat is nu toch zeker allerminst de manier om aan werk te komen! Het O.M. vorderde tegen den ie bekl. 10 dagen ep tegen den 2en, de gehuwde man van 18 jaar, 6 dagen gevangenis straf. De tweede bekl. vroeg hem een voor waardelijke gevangenisstraf op te leg gen. De politierechter: Dat is nu net zoo goed als vrijspraak, waarom doen jelui toch zulke dingen? Het vonnis luidde 8 dagen gevange nisstraf voor den eersten en 2 dagen ge vangenisstraf voor den tweeden bekl. Ik had je graag buiten de gevangenis gehouden, zeide de Politierechter tot den tweeden bekl., maar de wet verbiedt dat nu eenmaal. Laat het nu een les voor je zijn om zulke dingen niet meer te doem Te Delft is geslaagd voor het can- didaats-examen civiel-ingenieur de heer A. v. d. Plas alhier. VELSEROORD. Wij hebben nog vergeten te melden, dat bij het feest van „Euphonie" een prachtig bloemstuk werd aangeboden, namens één in Zwitserland vertoevende donateur de heer B. SANTPOORT. „Wilhelmina", ons plaatselijk fan fare-korps, gaat jubileeren. En al is dit rrii fw" ^'cr®k'scll°kkende gebeurtenis, zal het zelfs het overgroote deel van on ze gemeentenaren „koud" laten, voor ons dorp en Jan Gijsenvaart is het een Wifh - Vljf en twintig jaar heeft Wilhelmina het hoofd boven water J.a: ,dit lijkt ons wij wel de juiste uitdrukking. We weten het wel iedere vereemging heeft haar „up and downs maar dit gekit Santpoort- sche vereenigingen wel in het hijzonder „Op Santpoort kan niets bestaan", hoor den wij meermalen zeggen. En 't scheen, dat die pessimisten bijna altijd gelijk moesten hebben. Vereenigingen kwa- luon vereenigingen gingen. Niet al- zoo „Wilhelmina". Zij kwam in 1898 en is er nu nog. Of „Wilhelmina" dan nimmer een malaise-tijd heeft meegemaakt? Zie slechts hoven: „het hoofd boven water weten houden." Meermalen scheen het, of de vereeniging haar ein- de nabij was, maar dan waren er weer een paar van die „taaie rakkers", die meenden, dat daar de tijd nog niet voor gekomen was. De patiënte werd behan deld en weer „opgekalefaterd". Vooral die mobilisatie-tijd was een slechte tijd v'oor ons fanfare-korps. Vele leden wer den opgeroepen tot het vervuilen van hun vaderlandsche plichten, huis en haard en „Wilhelmina" zoodoende in de steek latend. Maar de meeste hunner xwamen terug: De aantrekkingskracht van „Wilhelmina" was te sterk. Een andere slag voor het korps was de oprichting van een R.K. fanfare korps te Driehuis. Niet direct, door dat velen de vereeniging verlieten, maar doordat adspirant-muzikanten llians over twee korpsen verdeeld moesten worden. Ondanks, deze en andere tegenslagen is „Wilhelmina" gebleven, ja heeft, ver gissen we ons niet, het zelfs weten te brengen tot de eerste afdeeling der fan fare-korpsen. Over het algemeen heeft „Wilhelmi na" steeds de beschikking gehad over een directeur met capaciteiten. Om slechts even een paar bekende namen te noemen: v. d. Molen, Polderman, üa.m Vlessing en thans lieinier van 't Hoi Waar 't der vereeniging gedurende de 25 jaren van haar bestaan ook vrijwel aan ontbroken heeft, is een geschikte zaal om uitvoeringen te geven. (Thans is deze kwestie echter opgelost). Komt fanfare-muziek over 't geheel in een zaal al niet bizonder tot haar recht, nog minder doet zij dat, wanneer de zaal niet aan de geringste eischen, die ge steld kunnen worden, voldoet. Waren de concerten in bedoelde zaal deson danks nog al bezocht, dan was dit meer om het bal en (of) komiek, dan om de muziek. We herinneren ons dan ook nog eens een concert bijgewoond te hebben, waarbij we zoo weinig aandacht voor de muziek constateerden, dat we wer kelijk medelijden met de „blazers", maar vooral met den muzikalen (Jirec- teur hadden. Dit leed is evenwel thans geleden: „Zomerlust" biedt concerteerenden ver eenigingen een schoone gelegenheid en als „Wilhelmina" in dezelfde richting gaat werken als „Caecilia", ons sym- phonie-orkest, nl. haar concert-avonden te wijden uitsluitend aan de kunst, dan voorspellen wij haar veel belangstelling Veel steun heeft het korps immer mo gen ondervinden van nu wijlen den heer J. R. Wüste. Na diens verscheiden aan- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte Komt onverwachts, het noodlidmaat- ichap kost u dan i 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 1 cent per week is men lid en heeit dan -echt op kostelooze hulp van een der -vijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur ien heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 :e Velseroord. vaardde diens echtgenoote, Mevr. O. Wüstevon Gotsch het beschermvrou weschap. Nog onlangs toonde deze haar groote belangstelling in het korps door het schenken van een prachtig vaandel En als repetitie-lokaal heeft het korps een der lokalen van de Bewaarschool van Mevr. Wüste in gebruik. Zomers, wanneer ons dorp zijn „bad gasten" heeft, geeft „Wilhelmina" meer malen concerten in de openlucht, hetzij le Jan Gijsenvaart voor Café-restaurant Klauwers of .Hotel „Longwood", o{ te santpoort aan het Kerkpad, Tcrrasweg ol' Voor café-restaurant „de Uilenboom". Den morgen van den hemelvaartsdag benut het korps tot het maken van een muzikalen ommeganck' en eenmaal per jaar, op den verjaardag van den oud minister en gezant, geeft het op Duin en Kruidberg een concert. Een tijdperk van bloei hoeft het korps gekend onder het directeurschap van Jen hr. Poldermpn. Het was ook onder zijn leiding, dat er naar 't concours te Wormerveer getrokken werd. Jongens, wat werd er geoefend! Heel Santpoort en Jan Gijsenvaart kon het verplichte aummer „Sous les Cityses" uit 't hooid. Al gauw was bekend, dat „Wilhelmina" oen prima vertolking van het stuk gaf mi meermalen ontdekten we onder de luisteraars musici van andei-e vereeni gingen, die eens „poolshoogte" kwamen nemen. „Soli Deo Gloria" zou in dezeli- de afdeeling uitkomen. Van het ver plichte nummer had haar directeur een oenigszins andere opvatting en nu had den zelfs dp jongens het er al over „wie gelijk zou hebben". Zoo leefd men met oen en ander mee! Eindelijk was de groote dag daar. We herinneren het ons nog als de dag van gisteren, al is het nu zeker wel 10 jaren geleden. „Wilhelmina" bestijgt de mu ziektent en begint het voor ons zoo be- kendé nummer ai te draaien. Wat wij in spanning verkeerden! Vergissen wij ons niet, dan moest Breek de pistonist, een stukje solo blazen. Zou hij het halen? Gelukkig, dat was voorbij! Zonder inci denten! Eindelijk de uitslag der jury. Van vier kanten werd deze bekend ge maakt. Hoe wij ook luisterden, de naam „Wilhelmina" bereikte ons oor niet „So li Deo Gloria" hoorden wij wel afroe pen, zij 't dan ook, dat haar slechts een laag prijsje gewerd. Doch „Wilhelmi na" niets! Wat donderdag, had onze fa voriet dan zoo slecht gespeeld! Maar wat is dat? Glundere „Wilhelmina"-ge zichten? Hoe kon dat? „Eerste prijs" wordt ons toegeroepen. Spoedig was het raadsel nu opgelost. De „afroeper" aan onzen kant had wel verkondigd: Eerste prijs, E. S. M. fanfare-korps, doch er vergeten bij te voegen, dat „Wilhelmi na" eveneens in de tei-men van eersten prijs was gevallen. Dat dit voor Polder man en zijn mannen een blijde dag was, is te begrijpen! Ook onder zijn tegenwoordigen direc teur gaat het korps naar onze meening weer een goede toekomst tegemoet. Reinier van 't Hof is een directeur met groote muzikale gaven, die zich boven dien bij zijm„onderdanen" zeer bemind weet te maken. Aan hem zal het dan ook niet liggen, of „Wilhelmina" neemt spoedig weer een allereerste plaats in de rij der fanfare-korpsen. Het resul taat in Alkmaar behaald is daarvoor wel het bewijs. .Wilhelmina" gaat van 't jaar dus ju-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1