ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN L" No. 80 Verschijnt Woensdags Zaterdags Prima CoBsistentfl vetten. HA.RINGKADE TELEF 298 Zaterdag 10 Februari 1»»3 Se Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten, Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Ml). „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 ljmui den Ingeioi.de mededeelmgen 40 ets. per regel Adrertentie» ren 11. en m 6 regele fl. n iedere regel meer 20 cte. - Compnet gezette ndv.rtenties van 1 t en m. 5 regele fl.So. iedere regel meer 35 cte. Kleine advertentiee en familieberiehten roemede vereeniglnge adrertentics nit de gemeente, nitslnitend bii vooruitbeta ling, ran 1 tot en met 5 regels f0.76, iedere regel meer 15 cte Bij niet contante betaling worden de gewone pnjren berekend Advertenties .adres bureau ran dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpiiizcn worden metj 6 ets. verhoogd voor advertenties van b nit en de gemeente relsenl IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE lis ADEN. EERSTE BLAD. Eislaa Advertenties en Familieberiehten koeten by VOORUITBETALING eleebte IS Cent per regel. DRINGEND VERZOEK en by verhuizing het ende en het nlenwe adres, NIET aan den leoper, daek aan ani ba- rean WILLEMSPLEIN 11, ep te geven. Da Admlaletraile, OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter ilgemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betref fende dé hieronder genoemde personen de uitspraken zijn geschied, bij ieders naam vei meld. Koffeman, Albert, lichting 1923, voor êén jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap met ingang van 16 Maart 1923, bij besluit v. d. Minister van Oorlog, 30 Januari 1923. Rijkers, Gerardus Anthonius, lichting 1923, voor twee jaren vrijgesteld wegens kostwinnerschap met ingang van 16 Maart 1923, bij besluit v. d. Minister van Oorlog, 30 Januari 1923. Velsen, 5 Februari 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn den gemeenteraad voor te stellen, gedeelten, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 30 M2., van de ter weerszijden van de Kennemerlaan gelegen voetpaden, deel uitmakende van het perceel Kadastraal bekend gemeente Velsen, afdee- ling ljmuiden, sectie L, no. 1534, aan den openbaren dienst te onttrekken. Bezwaren tegen dit voorstel kunnen binnen 14 dagen na dagteekening dezer kennisgeving schriftelijk bij den gemeente raad worden ingediend Een kaart, aangevende de bovenbedoelde gedeelten voetpad ligt vanaf heden gedu-: rende den bovengenoemden termijn van veertien dagen ter secretarie (4e Afdeeling) voor een ieder ter inzage. Velsen, den 6 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Voor den nieuwen oogst dreigt de honger zijn laatsten, grooten slag te slaan. Het Ned. Nansen-Comité richt een dringend verzoek aan ons volk, om het te helpen nog een schip met1 evensmid delen naar Rusland te sturen voor dén nieuwen oogst. Op een pakkend bro churetje staat het portret van Fridjof Nansen, die door zijn menschlievend werk nog meer eer en roem verdiend heeft dan door zijn Poolonderzoek. Een van de waarlijk grooten in dezen ook aan groottheid armen tijd. Hij heeft met zijn scherpe, klare oogen het leed van krijgsgevangenen, vluchtelingen en hongerlijders aanschouwd en niet ge- zucht en gejammerd maar aangepakt om velen te redden. In den Volken bondsraad den vorigen zomer verklaar de hij, dat meer dan twee millioen in Rusland van honger zijn omgekomen en er minstens twintig millioen zoo ver zwakt zijn, dat zij zoo goed als geen ar beid kunnen verrichten. Om te voorko- men, dat de tragedie van den winter '21—-'22 zich herhalen zou, noemde hij de iJuitenlandschen hulp nog steeds noodiïr. Nederland heeft in 9 maanden bijeengebracht. Met het Roode Kruis voedt het Nansen-Comité in de omge ving van Samara ongeveer 20000 men- schen. Dit werk moet helaas beperkt ge daan worden. De heer van Zuylen, die een inspectiereis door het hongergebied gemaakt heeft, werd gedwongen hulp te weigeren aan oudere vrouwen en aan kinderen, die toch niet meer gezond zul len worden, omdat deze beide groepen voor de toekomst van het volk toch niet van belang zijn. De Sovjetregeering steunt de hulpac tie zoo goed mogelijk en zorgt, dat de gezonden levensmiddelen ook op de goede plaats komen. Volgens den. verte genwoordiger van het Nansen-Comité heeft ze verscheidenen millioenen van het leven gered. Geldgebrek heeft haar ertoe gebracht, om het departement tot leniging van den hongersnood op fe hef fen. Het Comité beschikt nog-over de middelen, om tot Mei te heipen. Het duurt dan echter nog 2ll2 maand, voor dat de oogst klaar is. Dit is pas in Juli liet geval en hij zal niet overvloedig zijn Van deii vorigen oogst kwam bijna niets terecht, omdat de menschen in hun wanhoop het grootste deel van het zaai graan haddon opgegeten en hét grootste deel van de koeien cii het trekvee ge slacht was. Met een f 100.000 kan nog een schip met levensmiddelen gezonden en de honger tot den oogst bestreden worden. Ons werk, zoo schrijft de heer Riemersma, moet niet vervloekt worden door de ouders, die in het gezicht van een behouden haven hun kinderen zien sterven. Het moet geen uitstel van den dood maar redding zijn. Men haalt een drenkeling niet half uit het water, zoo dat hij terugvalt en verdrinkt. In een open brief aan het Ned. Volk Staat afgedrukt een protocol, opge maakt door de bewoners van een dei- dorpen onzer hulpactie. Daarin ver klaart de dorpsvergadering van Dimi- triefka, gouv. Samara, haar dankbaar heid, omdat door onze hulp weer dra gelijke toestanden onder hen zijn inge treden en sterfte'tengevolge van don honger niet meer plaats grijpt. Het pro tocol eindigt aldus: „tevens helaas moet verklaren, dat in dien de Nederlandsche missie uit zou scheiden te voeden, voor de oogst '23 binnenkomt, de toestand der bevolking zoo mogelijk nog slechter zou worden dan in den tijd dat Nederland begon te helpen cn de bevolking zich voedde met honden- en kattenvieesch en zelfs een moeder twee harer kinderen doodde en verdeelde, om daarmee de andere kin deren te redden." Twee Nederlandsche zusters hebben in Tseljabinsk een kinderhuis, waarin zij 200 kinderen helpen, maar er zijn er wel tienmaal zooveel, die hulp noodig hebben en bovendien ontbreekt, nu reeds het geld, om haar werk voort te zetten. Zij zijn daarom teruggekeerd, om steun voor haar werk te zoeken. Hoezeer de zwakke en rieke stakkerd jes de hulp waardeerden blijkt uit de ze zinnen in een bede om verdere hulp der zusters: „Al dat nieuwe, de frissche zeep, de heerlijke bedjes bracht hen in verruk king en de eerste dagen waren zij zoo opgewonden van hun groot geluk, dat ze niet in slaap konden komen en wij allen hen niet tot bedaren konden bren gen. De kleinste kinderen omarmden ons hartstochtelijk en ruimden een plaatsje voor ons bij hen in bed, want dat kon toch best, meenden ze, zoo'n groot bed konden ze wel deelen met een tweede". Ziedaar een paar bijzonderheden uit eenige geschriften over Rusland, zijn lij den cn de hulpactie. Straks zuilen er wel vragers bij de lezers komen, die dan gevers mogen blijken te zijn. Komen er geen vragers, het adres van het Ned. Nansen-Comité is de heer D. Hudig, Amsterdam, Scheepvaarthuis. Het geld wordt niet weggegooid. De soberste voe ding kost acht cent per dag, dat is f 1G00 voor 20000 menschen en f 120000 voor de 2V2 maand, die aan den oogst vooraf gaan. Wie een rijksdaalder geeft, voedt dus een hongerlijder gedurende eèn maand. Wil Duitschland niet betalen? Toen Clemenceau van zijn propagan- -• AA Tv ststff BIOSCOOP „FLOR A VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd* het nieuwste ~%Ê53f> hij bij het afscheid van het volk, dat hij door zijn persoon en redevoeringen voor Frankrijk, moest winnen, verze kerd: Frankrijk wil geen militaire be zetting van het Roerbekken. Ook nu wordt van Fransche zijde verzekerd, dat men geen annexatie beoogt, maar alleen den onwil van den schuldenaar, om te betalen, breken wil. Zoodra' de Duitschers aan hup. verplichtingen vol doen, zullen de Franschen zich terug trekken. Frankrijk toch is overtuigd, dat Duitschland draalt en pingelt en uit stelt, om maar zoo weinig mogelijk af te dokken. Dat het tractaat van Versail les onmogelijke eischen stelde, heeft ook Frankrijk feitelijk erkend, door de ver laging van het bedrag der schadever goeding te aanvaarden, zij het dan ook onder sterke Engelsche druk. Maar het acht Duitschland zeer wel in staat, om meer te betalen, dan het tot nu toe j daan heeft. Dat heeft zijn toorn opge wekt, vooral omdat zijn eigen finanti- eele toestand jammerlijk slecht is en daardoor het herstellingswerk in het verwoeste gebied weinig vordert. Het kabinet Wirth heeft algemeen den indruk gemaakt, oprecht en ernstig Duits chlands verplichtingen tegenover zijn overwinnaars te willen naleven; zelfs in Frankrijk is dit wel erkend. Van het kabinet-Cuno kan men hetzelfde zeggen. Maar Duitschland is door den oorlog ontzettend verarmd; het heeft tegen een wereld van vijanden aan meerdere fronten moeten vechten en dat heeft niet alleen veel menschenlevens maar ook geld gekost. Daarna heeft het een revolutie en meerdere ernstige woe lingen doorgemaakt; zijn internationa le handelsverbindingen hebben zich slechts, langzaam hersteld. Men heeft het zijn handelsvloot en zijn koloniën afgenomen. Daarbij heeft het schade vergoeding in geld en natura moeten betalen. Het is toch begrijpelijk, dat dit alles boven zijn draagkracht ging. Al leen het vorige jaar zijn de gemiddelde groothandelsprijzen in Duitschland viermaal hooger geworden. De dollar stond in Jan. '22 op 198, in Nov. op 7188, thans op 19000. De Mark is niet veel meer dan tweemaal zooveel waard ais de Kroon. Daaruit blijkt toch wel voor ieder be halve voor de Franschen, dat Duitsch land èen onmachtige en geen onwillige schuldenaar is. Door de bezetting van het Roerbekken gaat Duitschland nog meer achteruit en zal het Frankrijk nog minder kunnen af betalen. Alleen van een krachtig en welvarend Duitschland kan Frankrijk de milliar- den krijgen,, waarop het recht heeft. Maar Frankrijk vreest een krachtig cn welvarénd Duitschland en werkt daar om het herstel van zijn tegenstander te gen. Het is de geschiedenis van de vech tende jongens. De een ligt boven en zou den ander wel vullen loslaten en den knikker pakken, waarom de ruzie be gonnen is. Maar hij durft niet loslaten omdat hij vreest, dat zijn vijand op nieuw zal beginnen. Wanneer zullen de andere staten, die nu nog werkeloos bij liet gemartel toezien, tusschen beide ko men en doen, wat recht is? Ze hebben zelf de handen ook nog te vol, om een vijand eronder te krijgen of er zelf bo ven op te komen. En Amerika, die er buiten staat, wil zich in de ruzie niet mengen, omdat het dan kans loopt, rrrti# v-v-iir iriarvnfm f.A kriieen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Woensdagavond kwam de afdee ling van „Patrimonium" alhier in fees telijke jaarvergadering bijeen in liet lo kaal „Irene", dat geheel gevuld was. De heer J. Feitsma opende het samenzijn en sprak vervolgens het openings woord. Na een welkom, stond hij meer bepaald stil bij de roeping van Patr. in dezen ernstigen tijd. Hij wees in den strijd tegen ongeloof, en revolutie naar de beginselen, ook voor het maatschap pelijk leven, neergelegd in het Woord des Heeren, en wekte op tot ernstige studie van deze beginselen. De secretaris, Th. Mulder, bracht liet jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek, dat de afdeeling thans 81 leden telt. E. Dijk huizen deed, als penningmeester, ver slag van den toestand der kas, die met een flink batig saldo sloot, en M. Dijk huizen rapporteerde over de werkzaam heden van de Bibliotheek-commissie. Hij noemde. Patr.'s Bibliotheek een zeer beklante zaak. De commissie komt ech ter, temidden van de werkloosheid, werkkrachten te kort. De avond werd verder leerzaam en ge zellig doorgebracht. Er werden drie op stellen geleverd: De meerwaarde-theo rie door N. Bornêman; Toegerust door H'. Fielder en Rondblik door II. Jong- kees. Het eerste bedoelde vooral een beeld te geven van de'behandeling van een onderwerp in gewone vergadering. Een en ander werd afgewisseld door voordrachten, meest luimige, van de heeren J. Meijêrink, J. H. v. d. Meer en Th. Mulder. Ook werd nog het woord gevoerd door een der afgevaardigden van de afd. te Beverwijk. Het slotwoord was op rijm, -een woord van den 2en voorzitter A. Kramer De voorzitter sprak hierna een woord van dank aan allen, die hadden meege werkt om dezen avond zoo aangenaam mogelijk te maken. Een belangrijk aan- deel.in het welslagen van het feest had K. Brouwer Jr., die steeds den zang be geleidde op het orgel, en ter afwisseling nog een muziekstuk ten beste gaF N,a het gemeenschappelijk zingen van Psalm 68 17, werd te middernacht de vergadering beëindigd, nadat Ds. Jan sen was voorgegaan in dankzegging. Als bijzonderheid vermelden we nog, dat voor het jaarfeest van Patri monium door het lid A. Kramer drie ge dichten waren gemaakt: een openings lied, een strijdlied en een slotlied. Door een ander lid waren ze even getypt, en ze werden door de vergadering, op be kende wijzen, enthousiast gezong'-n. VELSEROORD. De Chr. Zangvereeniging Hosanna vierde Dinsdagavond haar jaarfeest in de zaal Flora. De voorzitter, de heer H Klees, sprak een openingswoord, waar na de directeur, de heer P. v. d. Rovaart, het woord tot de leden richtte. Hij toon de zich tevreden over den vooruitgang der Vereeniging en deed een beroep op de leden, om in dit jaar nog naar meer dere vervolmaking van den zang te stre ven. Spr. hoopte dat Hosanna dezen zo mer weder aan een zangwedstrijd zou deelnemen. - De avond werd verder gezellig door gebracht en 't was eerst ver na midder; nacht, toen het feest geëindigd was. VELSEN. Vergadering R.K. Volkspartij. Donderdag 1 Febr. was in het gebouw van den R.K. Volksbond op Wijkeroog, door het Comité van Actie der R.K. Volkspartij een vergadering belegd met den heer Vredeveld van Amsterdam als spreker. De vergadering was druk bezocht en stond onder leiding van den heer Kalf. In zijn openingswoord memoreerde deze het ontstaan der R.K. Volkspartij. Hij sprak den wensch uit, dat men zich, on der de rede van den heer Vredeveld, van goed of afkeuring zou onthouden. De heer Vredeveld begon met te zeg gen, dat hij niet van plan was 'n rede te houden, zooals Baron van Wijnbergen HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Wlllamsbaekwag 42, Valsor- oord. Hat onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anama nit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. dit een dezer dagen te Haarlem had ge daan. Veel nieuws is door dezen heer niet naar voren gebracht, het bleef bij enkele algemeenheden en dat hij niet geheel ten genoege der vergadering had gesproken, bleek bij het debat. Er is moed nqodig, zegt spr. om voor een vergadering als deze op te treden, cn wel hierom, omdat wij die trachten- een R.K. Volkspartij op te richten, door de R.K. Pers op alle mogelijke manieren worden tegengewerkt, belasterd en met modder gegooid. Ons geloof is ons even heilig, als dit den heeren der oude R.K. Staatspartij is. Velen zijn het reeds sinds lang niet meer eens met de hou ding der R.JL Staatspartij, zegt spr. On danks de tegenwerking welke wij van de pers ondervinden, zullen wij onzen gang gaan. De critiek op ons totnutoe uitgeoefend' is nogal geniattgd, en ons program niet direct afgekeurd, njon zegt „alle Katholieken kunnen het onder schrijven, maar een Katholiek program is het daarom nog niet. Deze critiek zal echter wel los komen, merkt spr. op. Het is niet in orde dat door ons maar wordt goedgevonden, datgene wat enke le journalisten voor ons schrijven en denken. Wij moeten onze eigen gedrags lijn kunnen bepalen. Is een volkspartij noodig, vraagt spr.? ja, niet alleen noodig, maar zelfs zeer noodzakelijk. Door spreker wordt in herinnering gebracht de jaren 1918 cn 1919, en het geen toen door de arbeiders is gedaan. Thans wordt alles in het werk gesteld, opdat het goede werk van Minister Aal- berse worde vernietigd. Wij kunnen zegt spr. onze belangen niet meer aan de R.K. partij toevertrouwen. Herhaalde malen is getracht in de Staatspartij de demo cratie in te voeren, doch dit is altijd af gestuit op onwil. Spr. verwijst, naar En gels, die men net zoolang heeft bewerkt, dat van den arbeider niets meer over is. In Brabant is men zelfs het gedoe van de Besturen der Kiesvereenigingen moe, en onze beweging staat er daar dan ook bijzonder goed voor, al neemt spr. de cijfers door de Telegraaf gepubliceerd niet voor zijn rekening. Wij hebben niet de verwachting, direct groote successen te zullen bereiken, maar dit is ook niet noodzakelijk. Ook met een klein aantal zullen wij ons doen gelden. Zullen wij reeds nu aan de verkiezin gen voor de Staten en Raden deelnemen vraagt spr. Het antwoord hierop hangt af van onzen groei in den lande. Ook spreekt hiermee de vraag of in onze jon ge partij de geschikte menschen worden gevonden. Thans behandelt spr. het ontwerp- program, waarbij ook de financieele pa ragraaf en het defensie vraagstuk uit voerig wordt besproken. Met een opwekking, toe te treden als lid der Volkspartij, besloot spreker zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt Na beantwoording door den Voorzitter cn den spreker ging de vergadering in huishoudelijke zitting over. Dinsdagavond werd eene open bare vergadering gehouden in jHotel „De Prins", waarop als spreker optrad Dr. Ds. M. A. H. van der Valk te Ilille- gersberg met het onderwerp: „De 9ees~ tesstroomingen der oude Wereldrijken en die van onzen tijd in het licht der Schrift. Om half acht opende de voorzitter, de heer Van Willigen de vergadering met gebed, waarna hij» het woord gaf aan den spreker. In het eerste Boek der Koningen (on niet zooals spr. zei in dat der Kronie ken) Hoofdstuk 14, vers 26 on 27 lezen wij: „en hij nam de schatten van het Huis des Heeren en de schatten van het Iluis des Konings weg, ja hij nam alles

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1