weg: hij nam ook alle de gouden schil den weg, die Salomo gemaakt had En .de Koning Rehabeam maakte iuplaats van die, koperen schilden en hij beval die onder de hand van de oversten der trawanten, die de deur van het Iluis des Konings bewaarden' Ziedaar zegt spr. „den schijn voor het wezen", een beeld van het mensch- dom. Zoo was liet toen en zoo is het nog en zoo is het al begonnen bij den val van liet eerste menschenpaar in het paradijs. Nimrod, (heer van het land,) was een gewéldig jager, voor het aangezicht de; neeren en dat dit van veel beteekenis geacht werd, blijkt wel hieruit, dat op voorwerpen, bij verschillendev opgra vingen te "voorschijn gekomen, voor stellingen van gevechten met wilde beesten vaak voorkomen en dat bij de vermelding van heldendaden van vor sten uit oude tijden zeer dikwijls het getal der gevelde dieren vermeld wordt Behalve een geweldig jager was Nimrod ook een stedenbouwer, die niet alleen Kabel, maar' ook Nineve en vele andere steden stichtte. Wij mens ellen van den tegenvvoordigen tijd, met ons groote Konden, New York, Berlijn enz., wij apen hem slechts 11a. Die stad Babel, was het begin der we reldmacht, daar begon de strijd tegen God. Daar werd de groote toren ge bouwd, die tot den hemel reiken móest, daar lieeft Beltsazar in zijn laatst nacht de slempartij gehouden, waar het gerooide vaatwerk uit Jeruzalem ge bruikt w erd, daar is bet geslacht, waar uit de Messias uit geboren moest wor den het diepst vernederd. Wat was nu volgens spr. de idéé, die aan de stichting Vx\n Babel ten giond- siag lag? Het was een complex van denkbeel den, waarvan spr. er 7 noemde, n.l. 1 Autonomie; 2. emancipatie; 3. imperia lisme; 4. centralisatie; 5. expansie; 6. autotheïsme; 7. religie- en consciëntie dwang. Bij al deze woorden gal' spr. toe lichtingen. Het kwam telkens hierop neer, dat de mensch het buiten God wel stellen kon niet alleen, maar dat men met Gcftlden strijd aanbond. Spr. maak te van dezp gelegenheid tevens gebruik om mee te deelen, dat thans de ruinen van den toren van Babel te voorschijn gekomen zijn en dat geen verstandig mensch meer aan den Zondvloed tvvij feit. Bij de bespreking van punt 6 autothe- ismc deelde spr. mee, dat er verschil was tusschen religio objectiva en religio subjectiva en dat deze laatste voorna melijk bij de volken der oudheid wordt aangetroffen. Bij de natuurvolken vindt men nog het geloof, dat in alle voorwer pen een ziel aanwezig is, bijv. in de ge plukte banaan, vandaar dat men deze. om zoo weinig mogelijk pijn te veroor zaken, met een vlijmscherp mes af snijdt en verder voorzichtig behandelt. Na den oogst houdt men een biddag om te vragen of deze ziel Weer in de -nieuwe planten wil overgaan. Bij de bespreking van religie- on cons ciëntiedwang deelde spr. mee, dat het volk zich moest onderwerpen aan den godsdienst van den Staat, terwijl de vorsten zich als zoon van God lieten aanbidden. Hiertoe dwongen zelfs de keizers van 't Romeinsche rijk nog hun ne onderdanen, vandaar dat ze zoo fel gebeten waren op de Christenen, die over de goddelijkheid der vorsten zulke andere denkbeelden verkondigden. Nadat spreker een overzicht bad geven van de geschiedenis van Daniël en Nebukadnezar, welke te vinden is in het tweede hoofdstuk van het boek Da niël, waarin de profeet uitleg geeft van een droom van den vorst, die neerkomt op de voorspelling van het lot der we reldrijken in- de toekomst, wijst hij er op .hoe weinig de menschen, het volk, in tel zijn hij de vorsten. Hierin heeft het Christendom verandering gebracht en spr. vestigt ook de aandacht op wat het voor de Kunst gedaan heeft. Hierna gaat spr. over tot eene be schouwing van den tegenwoordigen tijd en ziet hierin een overgang naar don tijd van Nimrod en Babel, een tocht, die op eene wereldmonarchie zal uitloopen, den tijd van den anti-Christ. In het Oosten zijn twee machten aan liet groeien het Bolsjewisme en het Ma- homedanisme. In de wereld heerscht een wirwar van godsdienstigheid en afkeer er van. De zotste denkbeelden worden in Europa verkondigd. - In Thuringen mag men vloeken en aangaan op de straat, maar het zingen van „Stille nacht" is straf baar, in een anderen staat doopt men in den naam des duivels, in weer een anderen eischt men van de regeering krachtige maatregelen tegen pest, cho lera en godsdienst enz. En dat alles gaat gepaard met een sterke uitbreiding van het getal menschen die aan spiri tisme, theosophie en allerlei mysteri- ouse dingen'doen, ja het zal spr. niets verwonderen, als Troelscra binnenkort ook nog aan het wierook branden gaat... want liet Socialisme ligt toch op zijn rug, met groote scharen loopen de so cialisten over naar het communisme. En wat doet de Kerk? Niets. Ze kan niets doen. „Mijn Koninkrijk" zei Jezus, „is niet van deze wereld". De Kerk is om te dienon en niet om ge diend te worden. Ook spr. drukt er op, dat hij dienen wil n ook dieut, nacht en dag stelt hij zien beschikbaar. Spr. is niet te heerschzuchtig of te ijdel om te dienen, hij schaart zich hij de eenvoudigeii en werkers, hij iaat zich clan ook maar eenvoudig dominé noe men, al is hij bovendien nog rlocter in de pliilosophie. Nu gaat spr. over tot de Leant woor ding van de laatste vraag: Waar is het geluk van te wachten? Antwoord: Van het Christendom, omdat het antwoord geeft op de volgende drie vragen. 1. Van waar komt gij? 2. Wie zijt ge? 3. W aar heen gaat gij? Nadat spr. hieraan nog eeuige woor den gewijd heeft, wordt de vergadering met een'dankgebed gesloten. Er waren minder bezoekers-dan den vorigen keer. Arbeidsbemiddeling Vel sen. Als werkloos ingeschreven 3 Februari 1 meubelmaker, 19 timmerlieden, 3 metselaars, 3 schilders, 1 stratenmaker. 4 kuipers, 2 mandenmakers, 2 zeilma kers, 1 kantoorbediende, naaister kok trawler, 16 zeevisschers, 3 loodgie ters, 1 koperslager, 5 bankwerkers, stokers, 1 plaatwerker, 1 ketelmaker, 1 smid vuurwerker, t monteur autom., hulpmonteur Centr. Vevw., 208 diversen SANTPOORT. In dezen tijd van loonsverlaging is er weer een dagelijksche levensbe hoefte, n.l. melk met één cent per kan verhoogd. We betalen nu momenteel 17 cent, per liter. SPORT. VOETBAL. ExcelsiorStormvogels 3—1. Overzicht. Na een vooral van Stormvogels-zijde goed gespeelden wedstrijd zijn de kost bare punten in Rotterdam gebleven. Het liep onzen plaatsgenooten echter zeer tegen, terwijl Excelsior niet over gebrek aan medewerking te klagen had. Zon der slecht te zijn, had Reuzenaar geen gelukkigen middag. De eerste goal ont stond' uit een schuin schot van Van Loon, dat plotseling omlaag dook. Num mer twee nam Huisman voor zijn reke ning, die een door Reuzenaar vallend weggestompten bal, ineens inschiet. Nummer drie tenslotte ontstond op ver rassende wijze, daar Reuzenaar een hoog schot van Vink liet glippen. Het backstel StruysBlinkhoff Jr. heeft zeer goed voldaan. Vermelding verdient vooral de wijze, waarop' Blink hoff Jr. een bal uit het door Reuzenaar verlaten doel kopte. Ook het spel der mid den linie valt te prijzen. In de tweede helft kon Snoeks echter door een ongemak aan zijn voet niet meer goed mee. Bakker vooral speelde uitstekend. In de voorhoede was Koster de man. die onvermoeid zwoegde, en dit beloond zag door een prachtigen goal. Ook Blinkhoff Sr. was zeer actief, werd evenwel terdege bewaakt en toonde o.i. wel wat. te veel genegenheid voor Koster. Visser heeft eveneens hard ge werkt, doch bereikte betrekkelijk wei nig, waar hij in figuurlijken zin niet met zijn hoofd voetbalt. Van de vleugelspelers is Oldenburg Sr. het meest in actie geweest. Zijn naamgenoot kreeg minder te doen en schoot bij het voorzetten nog al eens tegen de Rijke en 'cl. Ende aan. Over het geheel geschiedde het bal af geven vlugger dan tegen A. D. O. en on getwijfeld zou het nog vlugger geweest zijn, wanneer het terrein niet zoo zwaar bespeelbaar was geweest. Het zou o.i. echter aanbeveling verdienen het plaatsen" langs den grond te doen. Ondanks haar overwinning is Excel sior ons niet meegevallen, vooral het binnentrio der voorhoede niet. Zonde ren we een paar misstappen uit, dan was de verdediging goed. De leiding berustte bij den heer Van Gessel in goede handen. De Wedstrijd. Om twee uur stellen de elftallen zich als volgt op: v. d. Bergen, v. Rijssel de Rijke Grobbe 'Bak Sr. v. d. Ende Schram, Vink, v. Loon, Bak Jr., Huis man O Oldenburg Sr., Visser, Koster, Blink hoff Sr., Oldenburg Jr. Bakker Snoeks Sprokkreeff Blinkhoff Jr. Struys Reuzenaar Het begin is kalm, als bij een vriend- schappelijken wedstrijd. Reuzenaar wordt het eerst aan den tand gevoeld, doch geeft niet thuis. Na een Stormvo gels-aanval schiet Snoeks hard over de lat. Het spel gaat, den toestand van het terrein in aanmerking genomen, vf*ij vlug heen en weer. Na goed combinatie spel tusschen Blinkhoff Sr., Koster en Oldenburg schiet eerstgenoemde hard naast. Na een ingooi van Grobbe komt de bal bij van Loon, die na 9 minuten spelen met een zeer gelukkig schot Ex celsior de leiding bezorgt (10). Na den aftrap zit Stormvogels direct voor v. Bergen. Sprokkreeff centert naar Oldenburg Jr., wiens voorzet via Visser bij Oldenburg Sr. komt, die hard naast schiet. Stormvogels is nu be paald in de meerderheid. Meermalen gaat het goed combineerend op v. d. Bergen af. Door toedoen van Koster en Blinkhoff Sr. geraakt Visser door de verdediging heen, doch schiet jammer lijk tegen den uitloopenden van d. Ber gen aan. Direct hierop geeft Snoeks een mooien trough-pass aan Blinkhoff Sr., die eveneens alleen tegenover v. d. Ber gen komt, doch veel te zacht inschiet om succes te hebben. .Excelsior bepaalt zich tot het doen van een paar tamme aanvallen, meest al geleid door de buitenspelers. Het ver band tusschen half-backs en backs is echter vrij goed, zoodat Reuzenaar het kalm lieeft. Nogmaals, thans door een kopbal van Koster, ontsnapt Blinkhoff Sr. aan zijn hev\vaking, doch schiet tegen v. d. Bergen, die uitloopt aan. Van der Ende gelukt het dan het spel te verplaatsen. Huysman ontglipt Struys en zendt een hard schot in, dat Reuzenaar uitstekend stopt. Even domi neert Excelsior, doch tweemaal échter weet Bakker in een moeilijke situatie te redden Blinkhoff Jr. zuivert met een verren trap het terrein. Via de hoofden van Koster en Visser komt het leder bij Oldenburg Sr., een voorzet volgt en in het volgend oogenblik ligt de bal door een keurig schot van Koster achter v. d. Bergen. Direct hierna is het rusten. Al gauw komen de spelers weer in het veld. Ei' zijn nauwelijks vier minut verloopen als Grobbe over Blinkhoff Jr. heentrapt. Schram rent op Reuzenaar af, die tenslotte een hard schot vallend wegstompt, echter juist voor Huysmans voeten, die zich niet bedenkt, maar Ex celsior met een hard schot de leiding geeft (2—1). Van beide kanten wordt vurig aan ge pakt. De Excelsior-backs, zoowel als die van Stormvogels zijn echter, goed op dreef. Blinkhoff Sr. geniet een speciale bewaking, welk escorte hij, vooral door zijn kort spel naar Koster, niet vermag te verbreken. Kosters probeert het met een paar verre schuivers, die door het modderige veld v. d. Bergen geen last bezorgen. Een zeer snelle doorbraak van Schram brengt het Stormvogels-doel in gevaar, doch hij schiet juist over de lat. Even hierna geeft dezelfde speler- een prooien voorzet, dien Bak Jr. tegen de lat kogelt. Snoeks gaat midvoor spelen, Koster mid-half, wat, zooals te begrijpen is, geen verbetering is. Als Snoeks een goe de kans door slecht schieten heeft voor bij laten gaan, .verhuist hij naai1 de rechts-buitenplaats, Koster wordt weer midvoor en Oldenburg Jr. centre-half. Reuzenaar stopt inmiddels een hard schot van Huysman verdienstelijk. Als Snoeks voorzet, bewerkt de Rijke den bal met de hand, wat Van Gessel ont gaat. Excelsior wordt dan sterker. Reuze naar stopt tvVee schoten achter elkaar. Een derde schot stompt hij, even voor zijn doel staande, recht omhoog, waar na Blinkhoff Jr. koppend een zekeren O al voorkomt. Drie minuten voor het einde lost Vink een hoog schot, Reuzenaar zal het leder kalm opvangen, doch laat het door zijn handen hecnschieten (3—1) In de resteerende minuten geschiedt niets bij zonders, zoodat Excelsior met 31 wint KORFBAL. Haarlem IV—G. S. D. 1—7. Te kwart over tien wordt opgesteld onder leiding van scheidsrechter Walf- horst. G. S. D. brengt vier dames en zes liee- en in het veld. Haarlem verschijnt ook met vier dames en zes heeren, waaron der een veteraan. Direct na den aan vang is G. S. D. in den aanval, doch door goed verdedigen van Haarlem kan G. S. D. haar meerderheid niet in doelpunten omzetten. Na ongeveer twintjg minu ten gespeeld te hebben bezorgt v. d. Boogaard G. S. D. de leiding 01 en na een klein oogenblikje maakt Bosman •2. Met dezen stand komt de rust. Na de rust was Haarlem nog al eens in den aanval, maar door goed verdedigen van G. S. D. blijven doelpunten uit. Nu is het G. S. D. weer die flink komt opzet ten en zorgt Graaman voor 03 en ver volgens voor 04. Hierna wordt weer van vakken ge wisseld en gaat het spel gelijk op. Lee man neemt het echter niet zoo nauw en wist een zwaar gedekt doelpunt te ma ken 05. Haarlem is nu zeer enthousiast en heeft dan ook succes. Hij wist een der G. S. D.-ers te verschalken en prachtig in te schieten. Dan komt het vak Bosman c.s. weer in den aanval en duurt het dan ook maar weinige oogenblikken of v. d. Bogaard maakt 16. Bosman meent echter dat er nog wel een puntje bij kan en schiet dan ook prachtig in. Nu rest nog een minuut doch in den stand komt geen verandering meer en heeft G. S. D. dan ook zeer verdiend gewonnen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de ^Redacteur. Vriendelijk verzoek Ik u onderstaan- de te plaatsen in uw blad. Do lieer S. heeft zoo'n groote belang stelling gevat voor de opneming van kinderen op onze „Insinger"-Bewaar school dat ik de vragen in uw blad van 3 Februari daarover waarlijk niet on beantwoord kan laten. Zie eens, wanneer op onze school April a.s. plaatsruimte komt voor een klasse van 40 kinderen en er wor den slechts 38 kleintjes ingeschreven, dan krijgen deze allen een plaatsje. orden er evenwel 44 kinderen inge schreven dan moeten er 4 wachten Ergo is de toevoer te groot. Laat ik nu eens liet lijstje der adressen nagaan: daar zijn kinderen bij wier broertjes en zusjes reeds de openbare school bezoe ken, daar zijn er van een hoofd eener andere lagere school, van onderwijzers van andere scholen, daar is een Israë liet, en zoo zou ik door kunnen gaan om aan te toonen, dat het niet moeilijk is om enkelen uit te vinden die later de „Insinger"-school niet bezoeken. En heusch mijnh. S. bewaarschoolkinderen komen niet van zoo heel ver, dat wij de andersdenkende ouders niet zouden kennen. Zooals ik zeide, worded de en kelen, die niet direct geplaatst kunnen worden, op het lijstje der wachtenden gezet, dus niet geweigerd. Zij krijgen in den loop van het jaar een plaatsje, want een hewaarschoolbevolking is door verschillende omstandigheden soms zeer afwisselend. Hieruit vloeit niet voort, dat men aan onze inrichting nu op alle mogelijke tijden kinderen aanneemt, hierin moet orde en regel be staan. Indien nu de heer S. nog meer over tuigend bewijs wenscht,-» zijn ook an dersdenkende ouders van mijne school kinderen (waaronder leden der S. D. A. P.) gaarne bereid te verklaren, dat zij nooit op eenigerlei wijze bij ons de be lofte hebben afgelegd, dat zij later hun ne kinderen een bepaalde school zullen laten bezoeken. Met dank voor de plaatsruimte. H. DE GRAAFF, Iloofd der „Insinger"-Bewaarschool Geachte Redactie. Mag ik onderstaande opmerkingen toevoegen aan wat reeds geschreven werd omtrent de toelating van kleine kinderen tot de „Insinger-Bewaar- school". Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing in Uw Blad. De conclusie van den heer Schilling op het antwoord van het Hoofd der bo vengenoemde school doet mij terzake opmerken, dat mijn dochtertje tot de bewaarschool werd toegelaten zoodra zij „aan de beurt" was. Van een belofte of iets wat daarop lijkt is mij niets be kend. Maar in verhand ook met de aan wezigheid op de „Insinger"-Bewaar- chool van kindertjes wier ouders tot de meest uiteenloopende gezindten be- iiooren lijkt mij de conclusie van den heer S., dus toch (die belofte), wel erg lichtvaardig neergeschreven. Want daarmede concludeert de heer S. tevens, dat de ouders die hun kinderen nader hand niet de „Insinger" school doen be zoeken, hun belofte niet nakomen. De heer S. laat die ouders, met zijn permis sie, voor heel de gemeente liegen. Vermoedt de heer S. ook niet, dat de lezers, voor zooverre zij het niet per soonlijk weten, zijn belofteargumentatie erg wankel zullen vinden? P. KALLANSEE. BINNENLAND. Credieten aan Noord-Hallandsche Tuinders. Binnenkort zal aan de tuinbouwers in Noord-Holland, wier bedrijven levens vatbaar zijn, doch door de tijdsomstan digheden in moeilijkheden zijn gekomen crediet kunnen worden verleend, waar voor door de Provincie een garantie van 90 pCt. wordt verleend. Het crediet, zoo is de bedoeling, zal door de plaatselijke boerenleenbanken worden verstrekt. De belanghebbenden mo ten dus zelf zorgen, voor de overblij vende 10 pCt. een anderen borg te vin. den. In overleg met de betrokken organise, ties is een regeling met algemeene voor. waarden opgesteld, waarnaar de ban. ken deze credieten kunnen verleenen. Onder geen voorwaarde mogen zij bv.' strekken tot aflossing van vroegere cre dieten of andere schulden. De aanvra gen moeten worden gericht aan door de Provinciale Commissie voor de veilin gen in Noord-Holland gevormde plaat selijke Commissies. Deze zenden de aanvragen met hun advies door aan de genoemde Provinci ale Commissie, waarin tevens een ver tegenwoordiger van Ged. Staten zitting heeft. Deze Commissie beslist over het al of niet toestaan van het advies. Van den omvang der credietbehoefte die uit deze regeling zal blijken, zal af hangen of óók het Rijk een deel der ga rantie voor zijn rekening zal hebben te. nemen. De adressen der plaatselijke Commis sies zullen evenals de voorwaard m voor de credietverleening nader worden be kend gemaakt. Het secretariaat der Pro vinciale Commissie is gevestigd te Alk maar, Langestraat 94. Verkiezing Prov. Staten. Dezer dagen had vanwege de Federa tie Haarlem van de Soc. Arbeiderspar-I tij de stemming plaats, welke beslissen' zal op welke plaats op de candidaten-' lijst voor de verkiezing voor de Provin ciale Staten in de kieskringen Haarlem en Vélsen, die door de S. D. A. P. samen gevoegd zijn, de respectievelijke candi daten geplaatst zullen worden. Candidaat zijn gesteld: 1. M. A. Rei- nalda, Haarlem; 2. W. v. d. Vall, Heilo; 3. Mevr. Miedema—Zondervan, Amster-i d.am; 4. J. A. Dalmeyer, Santpoort; 5. J. Bramson, Zandvoort; 6. J. Visser, Bever wijk; 7. C. Waterberg, Schoten; 8. D. F. G. Schilling, IJmuiden; 9. C. Spaarga ren Dzn., Aalsmeer; 10. p. de Boer, Haarlem. Uitgezet. Uit Brussel werd aan de N. R. Crt. ge meld: De minister van justitie, vertegen-, woordigd door den gerechtelijken vei--- ligheidsdienst, heeft besluiten tot uit zetting geteekepd inzake de vertegen woordigers van het Centraal Telefo nisch Mededeelingenbureau te Brussel; deze besluiten gelden met name den al- gemeenen directeur van het bureau, Sa lomon Weyl, uit Den Haag, Leo Cats,| uit Gouda; Hertog en Witjas, uit Am-I itei'dam. Zij hadden een kamer gehuurd in een hotel alhier, waar zij eenige uren per dag bijeenkwamen met het doel, stijging of daling in de openbare fond sen te veroorzaken en dan aankoopen of verkoopen in die fondsen te doen. Zij hadden drie particulieren telefoonlijnen met Brussel en met den provincie en waren bezig er ook een met Antwerpen te verkrijgen. Dc genoemde personen bevinden zich^ op het oogenblik in het paleis van just stitie, waar de papieren in orde gebracht worden. railllssimenten la Nadarlaad. Volgens mededeeling van hel handels-' nformatiebureau van VAN DER QRAAF k Co's Bureaux voor den Handel zijn over ie afgeloopen week, eindigende 2 Feb. n Nederland uitgesproken 71 faillissemen ten legen 52 faillissementen in dezelfde •veek van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en mei 2 Feb. 1923 402 faillissementen tegenover 212 over het-c, zelfde tijdperk van het vorige jaar. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboorten: Johannes AdelbertU3, zoon van Hendricus Joannes Koop ran en Duifje Bakkum. Ondertrouwd: Cornells Wijker» en Frederika Johanna Maria Soomer; Albert Wijker en Engelina Zwart. LOOP DER BEVOLK1NO. Bevolking op 31 December 1921 1636 man., 1522 vrouw., tot. 3158^ Geboren 36 25 f>*" Gevestigd 52 88 140" Overleden 33 22 55 Vertrokken 59 90 149 Zielenaantal op 31 December bedroeg 1632 mannen, 1523 vrouwen, totaal 3155. 29 Huwelijken werden gesloten. Het aantal dienstplichtigen voor de lich ting 1924 bedraagt 34.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2