IJmuider Courant Zaterdag 3 Februari 1923. Tweede blad PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. 3 uur: Ds. Erdman, Bediening van den H. Doop. Woensdagavond 8 uurBijbellezing. Ds. Erdman. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSOEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND 10 30 uur: Ds. W Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur Ds. Croes. 5 uur: Dezelfde. VELSEROORD, NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: De heer Wiersinga, beroepen pred., te Medan. 3 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Eggink. 5.30 uur: Dezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Oostrom Soede, te IJmuiden. 6.30 uurDs. Blauw, te Schoten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Lezing. A.s. Vrijdagavond zal de voorganger der Vrije Gemeente te Amsterdam, Ds. H. G. van Wijngaarden, alhier in de Doopsgezinde Kerk een lezing houden over: „Gods-voorzienigheid en de men- schelijke wif'; welke lezing weder uit gaat van de afdeeling IJmuiden van den Ned. Protestantenbond. Ook deze lezing zal, als de vorige, worden opgeluisterd door zang, viool- en orgelspel. De velen, die de vorige keer het kerkgebouw ge heel vulden, zullen zich met voldoening dien avond herinneren, zoodat het af- deelingsbestuur ook thans weer op een talrijk gehoor rekent. In onderscheiding met de vorige keer worden thans geen uitnoödigingen verzonden. Men voorzie zich dus tijdig van toegangskaarten, welke a 30 ets. bij de bestuursleden, Se cretariaat: Boekhandel P. F. C. Roelse verkrijgbaar zijn. We verwijzen voorts naar de advertentie in het volgend nummer. De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier vestigt er de aan dacht op, dat met ingang van 1 Maart e.k. een nieuw formulier voor postwis sels wordt ingevoerd. In verband daar mede verdient het aanbeveling, niet meer formulieren aan te schaffen, dan in den loop van deze maand noodig worden geacht. Concert IJmnidens Mannenkoor Gedachtig aan het oud-Hollandsche spreekwoord „Lest best" willen we ook beginnen met het laatste door het man nenkoor gezongen lied „De Gravers" omdat hier inderdaad het lest wel het best was. Dit lied van C. S. Adama van Scheltema is een stuk poëzie, diep van inhoud en tragiek, getoonzet door Isr. J. Olman, die met juist begrip van de be doeling des dichters er een van emotie trillende, vurige en van melodie rijke muziek op heeft gecomponeerd. Zoowel opvatting als uitvoering door het man nenkoor was in alle opzichten te prij zen en verschafte den toehoorders daar om groot genot. Hetzelfde geldt wat op vatting en uitvoering aangaat van het eerst gezongen lied: Mijn land is een land der zee", gedicht van W, de Veer op muziek van Albert Mosmans. Minder mooi waren „Omhoog" van G. A. Heinze en „Vrede des Gemoeds" van C. C. A. de Vliegh. De schuld hiervan ligt niet uit sluitend bij het koor. Wat het eerste be treft o.i. aan de compositie, het tweede grootendeels aan de tekst. In „De Bruid" van H. J. den Hertog was het koor het best in het laatste couplet. Over het algemeen dient gezorgd te worden voor gelijker inzet, gelijker en zoo mo gelijk nog meer verzorgde uitspraak en pp toon blijven, wat de directeur kan bevorderen door meer dan thans even den toon aan te geven. De fortissimo's van het niet groote koor waren over het algemeen beter dan de pianissimo's, waar de tenoren vaak niet licht en hel der genoeg waren. Ook dient meer aan dacht geschonken te worden aan het zingen met open mond, waardoor de klanken zuiverder en mooier worden. Behoudens deze kleine opmerkingen heeft IJmuidens mannenkoor ditmaal zeer bevredigd. Als we de solisten nog even willen me- moreeren, dan zouden we eigenlijk kun nen volstaan door weder een spreek woord aan te halen: „Goede wijn, be hoeft geen krans." De heer K. H. Kerkhoff is een goede bekende in onze veste en ook nu heeft hij ons weer buitengewoon doen genie ten van zijn hoogstaand, rustig, be- heerscht, doch niet minder gevoelvol en hoogst technisch vioolspel. De heer K. Hollander heeft zich doen kennen als een talentvol klarinettist, die o.m. voor zijn La Pleue d'Or van P. Bouillon een ademloos gehoor vond en zooveel toejuichingen in ontvangst had te nemen, dat hij zwichtte voor den aan drang en een toegift schonk. Zijn succes was allezins verdiend. Mej. Cor. Boom wist op de piano, die ons voor begeleiding overigens wat scherp klonk, zich uitstekend te beheer- schen, waardoor zij zich zeer goed van haar taak kon kwijten. Haar werden fraaie bloemen aangeboden. In de ver bouwde concertzaal is het vocale- en in strumentale gedeelte van het concert zeer goed tot zijn recht gekomen. Ter behartiging der geestelijke verzorging van de leden der Ned. Herv. Gemeente zijn commissies voor huisbe zoek ingesteld. De heer G. Severs heeft bedankt als secretaris van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier. In den nacht van Zondag op Maan dag is door de politie aangehouden ze kere W. M., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad en nog eenige dagen hechtenis te goed had. Hij werd naar Haarlem overgebracht. Door J. A. M. alhier werd aangifte gedaan, dat hij mishandeld zou zijn door zekere de B. De politie heeft een onderzoek inge steld. Gevonden voorwerpen: Een bruine ceintuur met blauw knoopsgat; een bruin kinderhand schoentje; een mantelceintuur; een le deren tasch met een motorbril; een klein bruin hondje. Thalia-theater. Woensdag 14 Febr. zal een vertooning worden gegeven van een voor de jeugd gemaakte film „De avonturen van Tom Sawyér", welke zeer zeker druk bezocht zal worden, daar deze vervaardigd is naar het beroemde werk van Mark Twain. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Aan de firma P. Heere en Zn. al hier is vergunning verleend tot het hou wen van drie woningen aan de Prins Hendrikstraat. Deze week kwam hier een stoom trawler uit Geestemünde aan de markt, die ruim f 5000 besomde, wat naar den huidigen koers meer dan 50 millioen aan marken beteekent. Toestanden aan de Visschershaven. Door het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen is het volgende schrijven gericht aan het bestuur der Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen alhier. Bij dezen richten wij ons tot u met het verzoek of het niet mogelijk zou zijn, dat de stoomtrawlers op een meer gere geld vasten tijd uit de Visschershaven naar zee kunnen vertrekken en daar door de varensgezellen op meer vasten tijd aan de Visschershaven kunnen ko men. Het gebeurt nu herhaaldelijk dat va rensgezellen, van buiten gekomen, nog uren moeten wachten, alvorens de sche pen naar zee kunnen vertrekken. Som mige gaan dan de plaats in, bezoeken café's en komen vaak in benevelden toestand aan boord. Ter illustratie hiervan wijzen wij op een dag in de vorige week (wij meenen Dinsdag) toen vele varensgezellen dron ken waren en men ze soms niet aan boord wilde hebben. Wij weten, dat de verkoop van slechte Duitsche cognac, door Duitsche stoomtrawlers gesmok keld, daartoe bijdraagt. Waar deze toestanden echter ook voor de reederijen zeer storend moeten werken en u met ons zulke toestanden toch hoogst ongewenscht zult achten vragen wij u met ons deze tegen te gaan. Wij hopen dat daarom bevorderd zal worden zooveel mogelijk een vasten ver trektijd voor de schepen te bepalen, op dat de varensgezellen van buiten niet uren in de plaats behoeven om te zwer ven. Ook hopen wij dat u ons wilt helpen het smokkelen van sterken drank door Duitsche stoomtrawlers tegen te gaan. VELSEROORD. Belasting betalen. Wij hebben pas ons aanslagbiljet voor de inkomstenbelasting ontvangen. Voor t eerst moeten wij rijks- en gemeente belasting tezamen voldoen. Achter op het biljet staat dat de aanslag in Maart geheel voldaan moet zijn. Maar ook, dat men het bedrag in tien gelijke-maande- lijks te betalen - bedragen kan afdoen. .™eTeen er rest ons nog maar eene maand. Hier zijn niet wij in ver zuim, maar de fiscus. En nu mag men zeggen, dat wij er dan maar op moeten rekenen, de praktijk is, dat maar heel weinig menschen rekening houden met belasting betalen. Vooral de arbeiders beschouwen het als een noodzakelijk kwaad, omdat ja, omdat het er zoo moeilijk af kan bij de meesten. Nu weten wij wel, dat maar zeer wei nig menschen op den gestelden termijn hun aanslag betaald hebben. In Decem ber wordt er nog heel wat betaald, van t geen toch in Maart voldaan had moe ten zijn. En zelfs zal er in 't nieuwe jaar nog heel wat belasting van een vorig jaar betaald worden. Erg bang, in den zin dat de fiscus ons na Maart direct, een deurwaarder zal zenden, behoeven we dus niet te zijn. Maar als we over deze zaak schrijven willen we een goed woord doen voor dé arbeiders. Het Rijk heeft onze ingezete nen in de gelegenheid gesteld wekelijks een deel van den aanslag te betalen. Dal was nu eens mooi en tegemoetkomend en wij hebben menschen gesproken die er o, zoo verheugd over waren. Maar wat is bij onderzoek gebleken? Dat de menschen dan in drie maanden den gehëelen aanslag moesten voldoen. Dus dat b.v. een arbeider, die f 130 moet betalen, 13 weken lang f 10 per week moest wegbrengen. Hiertegen komen wij op. Een arbeider, die f 130 moet betalen, kan niet drie maanden lang iedere week f 10 missen. Een heel jaar lang f 2.50 per week is ook al een heele hap. Waar de fiscus hier in verzuim4 is geweest, is het onbillijk, de zen ondragelijken last op de menschen te leggen. Wij hopen daarom dat in de eerstvol gende raadsvergadering een voorstel zal worden gedaan, om een adres te zenden aan den Minister van Financiën met verzoek den betalingstermijn voon onze gemeente te verlengen. Dat is verleden jaar ook in andere plaatsen gebeurd. Dit is voor ons allen goed, want de vervolgingskosten zijn tegenwoordig zeer hoog en waar wij onze aanslagbil jetten pas hebben ontvangen, zou het zeer onbillijk zijn, dat wij straks liooge vervolgingskosten zouden moeten be talen. Wij zijn overtuigd, dat de gemeente raad eenstemmig zulk een voorstel zal aannemen. R.K. Kiesvereeniging. Maandagavond hield de R.K. Kiesver eeniging een propaganda-vergadering in het St. Fidelisgebouw. De voorzitter, de heer P. Zutphen, opende met een kort woord de vergade ring, het betreurend, dat van de ruim 700 Roomsche kiezers er zoo weinig te genwoordig waren. Hierop nam Pater Alexander het woord, om het onderwerp te behandelen Waarom moet men lid van de R.K. Kies vereeniging zijn. Drankbestrijding. Er zijn plannen in wording, om te ko men tot centralisatie der R.K. drankbe strijding in de gemeente Velsen. Don derdag 15 Februari zal in het St. Fide lisgebouw een gecombineerde vergade ring van besturen van Kruisverbonden en Mariavereenigingen binnen onze ge meente gehouden worden. N. Hl. Ct. Jaarvergadering. - In de gehouden jaarvergadering van de afdeeling der Chr. Hist. Unie in de consistorie der Herv. Kerk, sprak de voorzitter, de heer J. Nijhout, een woord van welkom tot de leden en afgevaar digden, nadat hij Matth. 24 114 en 25 1430 had gelezen. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden herkozen en als nieuw bestuurslid geko zen de heer C. Sluiters. De avond werd verder gezellig doorgebracht met voor drachten en zang, waarna Ds. W. Kroe se met een opwekkend woord en dank gebed sloot. Enkele aanwezigen traden als lid toe, zoodat het ledental nu 85 bedraagt. Men verzoekt ons te willen melden dat de toegangsprijs tot het orgelcon cert op Donderdagavond in de Herv. Kerk niet is 25 cent, zooals in de adver tentie in ons blad stond, maar 10 cent. I-Iet kerkkoor zal dan tevens eenige nummers zingen. Door den heer J. L. Min alhier zul len aan den Zeeweg 10 woningen wor den gebouwd. Ten bate van het Millioenfonds der Ant. Rev. Partij is alhier f 92 verza meld. VELSEN. Voor de Nat. Militie, lichting 1923, hebben zich in deze gemeente 277 per sonen aangemeld. Aan den heer A. A. de Waard is ergunning verleend tot het bouwen an een woon- en winkelhuis met werk plaats aan den Wijkerstraatweg alhier. Mej. D. II. Rem alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan een Op. School te Wormerveer. Aan den heer J. Reek is vergunning verleend tot het bouwen van twee woon- en winkelhuizen aan den Wijker straatweg alhier. Ds. J. Pli. Eggink alhier komt voor op het zestal bij de Ned. Herv. Gemeen te Dordrecht. Het concert, door de Chr. Zang- vereeniging Hosanna in de kerk te Vel sen gegeven, ten bate van het nieuwe orgel in de Herv. Kerk alhier, heeft f 84 opgebracht. Woensdagavond hebben we geno ten van de vroolijke kunst van het echtpaar HolmanWish en den pianist Jo van Beest. En als we zeggen genoten dan is dat niet bij wijze van spreken, maar we hebben onzen gang naar Hotel De Prins niet betreurd. Jammer, dat de opkomst zoo slecht was, maar dat is hoogst waarschijnlijk te wijten aan de slechte voorbereiding. Mochten de kunstenaars later nog eens weer willen komen, laten ze hier dan rekening mee houden. We zullen maar niet vermelden wel ke nummers ten gehoore zijn gebracht, maar laten we volstaan met de mede- deeling, dat ze zeer in den smaak vielen Is ons eene opmerking veroorloofd, dan zouden we zeggen: geeft ons maar alle Iiollandsche nummers. SANTPOORT. Aan den heer F. H. Donk te Am sterdam is vergunning verleend tot het bouwen van 5 woningen aan den Hage lingerweg alhier. Zoo langzamerhand gaan we ons stedelingen gevoelen: Het eene concei\ (of tooneelvóorstelling) is nauwelijks achter den rug, of we maken ons weer gereed op te trekken naar een ander Wanneer er op dit gebied, in tegeristel ling met vroeger, veel te genieten valt, hebben wij dit te danken aan de con cert- en tooneelzaal „Zomerlust". Zon der dit gebouw had de liefhebberij kunst op ons dorp vast zoo'n groote vlucht niet genomen, als thans het ge val is. Dinsdag j.l. was het „Vox Humana' dat onder leiding van haar directeur den heer Nico Hoogerwerf, concerteer de. xMlecn donateurs en kunstlievende leden hadden echter slechts toegang tot dit concert en waar „Vox Humana" nog niet kan bogen op een donateurs- en kunstlievende ledenlijst als die van het symphonic-orkest „Caecilia", was de zaal niet geheel gevuld. Niettegenstaan de dat, constateerden wij ook heden avond weer, dat de belangstelling voor de kunst hiér ter plaatse grooter wordt, Wanneer wij bedenken, dat deze avond geheel aan de zangkunst was geweid, dus geen komiek zijn goedkoope grap pen verkocht en er geen bal na gegeven werd, dan mag de opkomst zelfs goed genoemd worden. En dat zij, die dezen kunstavond met hun tegenwoordigheid vereerden, goede propagandisten voor den zang in het algemeen en voor „Vox- Humana" in het bijzonder zullen zijn, daarvan zijn wij overtuigd: Een avond als deze moet vruchten afwerpen. Voor het concert had „Vox Humana' de welwillende medewerking ingeroe pen van het zoo terecht gunstig bekend staande dubbelmannenkwartet „Inter nos" uit Haarlem, directeur de heer Ni co Hoogerwerf, en Mej. Cato van der Kaay, sopraan te Amsterdam. Dat wij in dit geval niet het „l'hon- neur au dames" in toepassing brengen, schrijve men niet toe aan gebrek aan galanterie onzerzijds. Het is louter een gevolg van het feit, dat de heeren der schepping den diepsten indruk op ons hebben gemaakt. Wat Nico Hoogewerf met dit dubbel mannenkwartet bereikt heeft, is bijna niet in woorden neer te schrijven. En dat men ook hier de kunst van dit acht tal waardeerde, bleek voldoende uit het warme, spontane applaus, dat na elk nummer weerklonk. Nico Hoogerwerf had een verstandige keus gedaan. Geen hoogdravende com posities, die toch door een nog niet ont wikkeld muzikaal publiek niet begre pen worden. „Internos" opende haar programma met „Das Lied" een mooi werk van Julius Wengert. Als de laat ste klanken: da hatte er ruh", zijn weggestorven, is het even stil, doch dan breekt een stormachtig applaus uit. Toch zijn we overtuigd, dat men het werk van Wengert nog meer gewaar deerd zou hebben, wanneer het tekst boekje een vertaling van „Das Lied" had bevat, of een korte verklaring was voorafgegaan. Thans heeft menigeen niet begrepen, waarom die zoete melo die aan het slot, tusschen de andere doorklonk. Internos" had nog een tweetal com posities met dergelijkcn inhoud op zijn repetoire, nl. Des Kriegers Traum van Jos. Wenth en Den Fremdcnlegionar van Julius Wengert. Ook deze „kriegs"- composities genoten een goede vertol king. Verder werd nog ten gehoore ge bracht: Vale carissima van Hugo Kaun, Zondag op 't meer van G. A. Heinze, Tehuis, een lief gedichtje van Sclly de Jong en op muziek gezet door Jac. Bon set, Het Breistertje en Meiliedje van Isr. J. Olman, waarvan het laatste herhaald moest worden. Uit wat wij hier boven schreven, ma ke men niet op, dat Mej. Cato van der Kaay als sopraan-soliste geen succes had. Integendeel ook zij werd geestdrif tig toegejuicht, vooral toen zij die een voudige „dingetjes" als Ilanneke moet slapen, Lies wil loopen leeren, Jan wil niet gewasschen worden, Niet naar school, Broer en Zus en Broertje gebo ren, zong. Nico Hoogewerf deelde in dit succes èn als componist èn als begelei der. „Vox Humana" opende en sloot het: concert, resp. met Abcndbild van Baumgartner en „Zondagmorgen" van Jac. Bonset. Ook hierbij bleek weer, tot welk een prestatie men het onder lei ding van Nico Hoogerwerf kan brengen Op het verzoek van het bestuur van het, fanfare-korps „Wilhelmina", om voor het a.s. concours gebruik te mo gen maken van een deel van het land goed „Spaarnberg" is door Mevr. Wüste goedkeurend beschikt. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Plaatsgebrek noopt ons, dit Overzicht eenigszins te bekorten. Voor de echte Stormvogels-enthusiast en hoeveel tientallen zijn er niet? wordt de toestand benauwend: Zal Stormvogels het dan weer niet halen, na eerst geruimen tijd als kampioen ge doodverfd te zijn? Wij hooren nog de woorden, die een S. V. V.-speler tegen Snoeks sprak, toen deze na afloop van den wedstrijd te Schiedam zei: „Tot het volgend jaar maar weer!" Het bescheid hierop was: „Jullie zien we hier niet terug". Zóó overtuigend was die S. V. V.-speler, dat Stormvogels zou promoveeren. En thans? Als ze niet oppast, gaan R, F. C. en Excelsior met de buit strijken. En wat hadden onze plaatsgenooten er Zondag een heel eind heen kunnen zijn! Was er gewonnen, dan nog maar hoog stens acht punten, misschien zelfs wel minder, uit 6 wedstrijden Doch, moed verloren al verloren! En zoover zijn we nog niet! Als er mor gen van II. F. C. gewonnen wordt en dat kan dan zijn we weer aardig op weg. En daarom Stormvogels: Den II. F. C.-schutter van Beekum als een kostbaar kleinood bewaakt en zelf zóó vlug afgeven en zóó zuiver geplaatst dat zelfs Ben Verwey er regelmatig naast grijpt. Voor de rest zullen Koster en Blinkhoff Sr. wel zorgen. V. S. V. houdt zich door het gelijke spel tegen Sloterdijk nog aan een stroo- halm vast. Wint Bloemendaal morgen tegen Watergraafsmeer of speelt zij maar gelijk, dan grijpt V. S. V. er naast. Verliezen de witte Bloemendalers daar entegen en wint V. S. V. van E. D. W., dan zou een beter doelgemiddelde den V. S. V.'ers nog de begeerde eerste plaats kunnen bezorgen. Het Stormvogels-team. De volgende spelers zullen morgen de Stormvogels-kleuren tegen H. F. C. ver dedigen. Reuzenaar Struys Blinkhoff Jr. Sprokkreeff Snoeks Bakker Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Koster, Visser, Oldenburg Sr. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de maand Januari van dit jaar zijn te IJmuiden in de haven binnengekomen 240 stoomschep -n met 1.318.691 Kub. Meter en 6 zeilschepen met 8877 Kub. Meter inhoud en zijn naar zee vertrokken 258 stoomschepen met 1.506.660 Kub. Meter en 7 zeilschepen met 11.176 Kub. Meter inhoud.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5