ORGAAN V' NTE VELSEN teehtiische oliën en vetten HARINGKADE TELEF 298 No. 31 Woensdag 14 Februari 1983 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt WoeBsdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 ijmui den Ingöioade meded„eliiie0n iO oti. per i.g.! - Ad-rertenties 11. en m. 5 reSel8 ïiaL6-"? m°", 20 ct»- Compaet gelette advertenties van 1 t, en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties on familieberichten zoomede vereenigmgs advertenties nit de gemeente, nitsluitend bil voornitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f0,76, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betalmg worden de gewone prijzen berekend Advertenties ,adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op adverteuties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande rcgelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar ingezonden wordt geen plaatsing In het Zaterdagnummer gegarandeerd. Kleine Adrertentlea Familieberichten kesten VOORUITBETALING slechts IS Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om verhuizing het ends en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan aas ba* rean WILLEMSPLEIN 11, ap te geven* Da Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. De twee bokken. De lezers kennen uit hun kinder tijd zeker nog wel het verhaaltje van de twee bokkige hokken, die elkaar op een smalle plank over een diepe heek tegenkwamen. Geen der heiden wilde voor den andere wijken. Daarom ren den ze op elkander in met het gevolg, dat zij beiden in het water terecht kwamen. Zullen de regeeringen van Duitsch- land en Frankrijk in het Roer conflict niet wijzer dan die domme en booze hokken handelen? Cuno heeft plechtig verzekerd, niet te zullen onderhandelen, voordat de Fransche en Belgische troepen uit het Roerbekken teruggetrokken zijn en Poincare heeft daarop geantwoord, dat •hij met de regeering van Cuno in het geheel niet zal onderhandelen. De kop pen stooten tegen elkaar, met iederen nieuwen stoot is het gevaar groot, dat beiden naar omlaag tuimelen. Het is een vechten meer nog om de macht dan om de kolen van het Roerbekken en het wapen der Duitschers, het lij delijk verzet blijkt steeds geweldiger van uitwerking te zijn. Ondertusschen gaat de Mark als een kei in het water omlaag en de franc zakt als een lucht- ballon met een leelijken scheur in het net. Er gaan allerlei wilde geruchten, dat Duitschland zich in Rusland van wa penen en ammunitie voorziet en zijn 1 lijdelijk verzet straks voor geweld zal plaats maken enz. Men doet verstandig aan te nemen, dat Duitschland niet van plan is zelfmoord te plegen. Het heeft met zijn wapen van lijdelijk ver zet zijn tegenstander al stevige klap pen toegebracht. Was er geen koppig heid aan beide kanten, dan zou de tijd voor onderhandeling wellicht reeds gekomen zijn. Helaas er is thans geen macht ter wereld, die de bokken kan dwingen, om terug te gaan en uit te maken, wie het eerst moet gaan. Amerika wil zich met al de bokkesrongen en kuren van Europa niet meer bemoeien. Engeland heeft genoeg aan zijn eigen moeilijk heden; in Ierland is ook zooTi bokken- geschiedenis en de Turksche bok denkt er ook niet aan, om van den plank Mo soel terug te keeren. De internationale arbeidersbeweging die door het Haagsche vredescongres de verwachting wekte een ware vre desmacht te zullen worden, heeft ons teleurgesteld. In het Bulletin van het Int. Verbond van Vakvereenigingen schrijft Edo Fimmen ronduit: „De -waarheid is, dat de arbeidersklasse die van geen enkel land uitgezonderd niet bereid en niet in staat is ge weest, om daadwerkelijk in verzet te komen." Het beeld van de twee bokken op den smallen vonder gaat in een opzicht mank. Ons rechtsgevoel zegt, dat Frankrijk, al heeft het ook te klagen over zijn schuldenaar, toch niet zijn huis mocht binnendringen en de arbei- A ders en ambtenaren dwingen, om on- der de macht van het geladen geweer en de geslepen bajonet voor hem, den schuldeischer te werken. De N. R. Ct. noemt in zijn Schetsen van Geld- en Fondsenmarkt van 4 Fe bruari Duitschland een debiteur, die telkens uitstel van betaling vragende kans gezien heeft zijn hebben en hou den te verdonkeremanen. Duitschland heeft die beleediging niet verdiend. Een kleine groep der be volking heeft kans gezien, om de laat ste jaren groote rijkdommen te vormen en die te verdonkeremanen, maar het volk in zijn geheel en ook de staat is arm als Job in zijn ellende. Wat het eind zal zijn? De bok met den grootsten kop en de scherpste hoorns valt soms het eerst en in Frank rijk begint men zich over het Roer- avontuur ook al onbehagelijk te voe len. Het kost enorm veel geld en het brengt niet de millioenen, waarop het recht heeft. PLAATSELIJK NIEUWS. öetbsete adren voor alle BIOSCOOP „FLOR A" VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste IJMUIDEN. Voor ons iigt een reclameboekje met prijslijst uitgegeven door de Gazelle Rijwiel- fabriek te Dieren. Van de verschijning van dit boekje maken wij met te meer genoegen melding, omdat hierin de be-eekenis van eene belangrijke nationale industrie op een zoo aantrekkelijke wijze wordt gedemonstreerd, terwijl wij in de tweede plaats het streven van deze zoo bekende Rijwielfabriek om aan de Vader- landsche Industrie meer bekendheid te geven gaarne steunen. Wij bevelen dan ook het boekje ter kennismakin g gaarne aan en voegen hieraan toe, dat de heer W. Zwier als vertegen woordiger der Gazelle Rijwielfabriek voor IJmuiden optreedt. De heer A. B. van de Wint, alhier, is aangesteld als bondsrijwielhersteller,enz. van de A. N. W. B. VELSEROORD. Bazar. Maandagmiddag is in het lokaal voor de Herv. Kerk de bazar geopend, die gehouden wordt ten bate van het onlangs in de kerk geplaatste nieuwe orgel. Dit geschiedde met een enkel woord door Ds W. Kroese, die er op wees dat er veel voor den bazar is ingekomen. Velen hebben er voor gearbeid en uit alle deelen van het land en zelfs van over de grenzen is er wat voor gezonden. Er is dan óok veel te koop en als altijd ontbreken de vermakelijkheden niet. Er is een rad van avontuur, een electrische visebtent, voorts grabbeltonnen, draaiende parapluie enz. Men kan er gefotografeerd worden en een draadloos concert hooren, dat in Parijs gegeven wordi. Een schilde rijenkabinet is er en een heusche oliebollen bakkerij, waar men de oliebollen zoo versch uit de pan kan koopen. Wie er 10 koopt, krijgt ze per motorfiets thuisbezorgd. Het was er al dadelijk heel druk. Boven op de gaanderij is de theetent, waar men rustig zit en een aardig kijkje heeft op de drukte beneden. Er zijn allerlei prachtige poppen te winnen en zelfs een nieuw damesrijwiel. Tot Donderdagavond is de bazar geopend en het zal er deze dagen wel levendig toegaan.. VELSEN. Ambachtsonderwijs. De Vereeniging voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland hield Maandagavond haar jaarvergadering in Hotel De Prins alhier Door den secretaris, den heer J. D. B. Olie, werd het jaarverslag uitgebracht. Daar aan ontleenen we dat, wegens te kort aan onderwijslokalen de barak te IJmuiden werd vergroot met twee werkplaatsen voor het onderwijs in het timmeren. Ook werd nog een stuk aangebouwd van 23X3.5 Meter, voor kasten en bergplaatsen voor hout De vergrooting werd onder leiding van directeur en leeraren, door de leerlingen der school tot stand gebracht. Met het oog op den toestand van 's lands financiën zal voorloopig van de uitvoering van plannen voor een vast schoolgebouw moeten worden afgezien. Op het progam staat nog uitbreiding van de smederij te Velseroord. Het bestuur stelt zich voor ook deze uitbreiding, waar onder het maken van smeevuren en bïjbe- hoorende onderdeelen, door de leerlingen zelf te laten vervaardigen. Het aantal donateurs, begunstigers en leden der Vereeniging bedroeg op 31 December j.l. 203. De heer W. C. Seijl, leeraar in electro techniek en montage, verkreeg wegens vertrek eervol ontslag. In zijn plaats werd benoemd de heer J. F. Schade. Voor het eerst heeft üc Ambachtsschool leerlingen, die den geheelen cursus hebben doorioopen, afgeleverd. Van de 29 ontvin gen 26 het getuigschrift, waarvan 18 machine-bankwerkers en 8 timmerlieden Twee leerlingen ontvingen een prijs. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December j.l. 141waarvan 64 voor machine bankwerker, 47 voor timmeren en 30 voor electro techniek. Daarvan kwamen 125 uit Velsen, 10 uit Beverwijk, 3 uit Wijk aan Zee en Duin, 2 van Uitgeest en 1 uit Heemskerk. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het financieële verslag, door den pen ningmeester, den heer C. A. Zwager, uitge bracht, vermeldde aan uitgaven f 58024, waarbij aan salarissen [f34653, huur ge bouwen f2550, materialen f 4200, leermid delen f1835, aflossing geldleening f 5000. Van de ontvangsten vermelden wij school gelden f2040; contributies f1199: Rijks subsidie f 47360v(wati [f 10269 teveel was en dus terugbetaaid moet worden) gemeente subsidie f 15895, geldleening f25000. De begrooting voor 1924 werd aange boden en vastgesteld op f 69265 in ont vangsten en f 76000 in uitgaven. De heeren J. H. Felders en C. A. Zwager, beide te Beverwijk, werden ais bestuurslid herkozen. De noodige wijziging der statuten en van het huishoudelijk reglement werden goed gekeurd. Bij de rondvraag werden nog verschil lende zaken ter sprake gebracht, waarop de voorzitter, de heer D. Bais Jz. de vergadering sloot. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 10 Febr. 1923. 1 Meubelmaker, 16 timmerlieden, 2 metse laars, 6 schilders, 3 kuipers, 3 zeilmakers, 4 kantoorbedienden, 7 zeevisschers, 1 mach houtbewerker, 1 bankwerker, 2 chauffeurs. 2 loodgieters, 1 koperslager 8 stokers, 1 machinist, 2 grofbankwerkers, 2 ketel makers, 2 vuurwerkers, 1 smid, 1 plaat werker, 1 voorslaander, 1 monteur autom., 1 hulpmonteur centr.verw., 2191osarbeiders, De nieuwe kegelbanen, behoorende bij het gebouw van de K. S. A. te Beverwijk, zijn gereed gekomen en j.l. Zaterdagavond officiéél geopend. Tot bijwoning van deze opening, die een eenigszins feestelijk karakter zou hebben waren verscheidene personen uit den omtrek uitgenoodigd. De regelingscommissie bestond uit de heeren R. H. P. Fischer, voorzitter, V. Ph van der Kolk, secretaris, F. R. C. Rijkens, L. F. Post, J. B. D. Coppens, H. E. Martin, benevens J. A. Elling, bestuurslid van de K. S. A., gedelegeerd lid van de kegelbanen. Teneinde iedere genoodigde in de gele genheid te stellen kennis te maken met de nieuwe banen, had de commissie een kleinen verrassingswedstrijd georganiseerd, waarin de prijzen zoowel door ongeoefende als door geoefende kegelaars gewonnen konden worden. De kegelbaan was aardig versierd met groende" guirlandes benevens 2 groote caricatuurteekeningen in lijst betreffende de kegeisport, speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd door den heer de Vries, architect te Wijkeroog. Zaterdagavond ongeveer 8 uur hield de voorzitter der regelingscommissie de ope ningsrede, waarin hij uiteenzette het doel van dezen avond en het bestuur der K. S.A. bedankte voor de voortvarendheid die het aan den dag had gelegd om Bever wijk en omgeving eene dergelijke schitte rende lokaliteit voor de beoefening der kegeisport te scheuken en de aanwezigen opwekte om van deze gelegenheid zooveel mogelijk gebruikjje maken. Onder deze redevoering vereerde de burgemeester de aanwezigen met een bezoek, voor welk bewijs van belangstelling de voorzitter in eenige welgekozen woorden zijn Edelachtbare dank zegde. Na deze rede verzocht de voorzitter den burgemeesier door het werpen van een bal de baan officiëel te openen, aan welk verzoek voldaan werd. Nu ving de ver rassingswedstrijd aan, die zeer geanimeerd tot 12 uur duurde en Zondagavond om uur werd vervolgd tot 10 uur, waarna de prijsuitreiking plaats had. Aan dezen wedstrijd hebben deelgenomen 18 dames en 49 heeren. De uitslag van den wedstrijd onder de dames was aldus lste prijs Mevr. de Vries, Wijkeroog, een gero zilveren sauslepel2e prijs Mevr. Martin. Santpoort, een bonbonnière3e prijs Mevr. Elling, Beverwijk, een flesch Eau de Cologne4e prijs Mevr. Duyckink Sander, Velsen5e prijs Mevr. Kostelijk, Velsen6e prijs Mej. Oud, Beverwijk, eën doos geparf. zeep. De 4e en 5e prijs bestaan uit een doos postpapier en een doos fijne geborduurde dames zakdoekjes, waaruit Mevr. Sander de keuze heeft. Deze prijzen liggen nog ter beschikking. De wedstrijd onder de heeren had den volgenden uitslag lste prijs Dr. Barentsen, Velsen, keuze uit 3 prijzen, een kistje sigaren, een asch bakje en een pijpenrek2e'prijs A. Post, Beverwijk, statuette (kegelaar in brons op marmeren voetstuk)3e prijs Fr. van der Kolk, Beverwijk, gero zilveren sigaretten koker; 4e prijs S. D. Schiff, Beverwijk, 2e keuze uit de onder No. 1 genoemde prijzen5e prijs H. de Vries, Wijkeroog, etui voor sigaren 6e prijs J. C. Verwer, IJmuiden, overgeschoten prijs der onder No. 1 genoemde7e prijs N. Oud, Bever wijk, sigarenkoker8ste prijs de Weert, Wijkeroog, brievenstandaard 9e prijs A van Essen, Beverwijk, bronzen tabakspot 10e prijs van Zeeland, Haarlem, doublé potlood garnituur. De nog niet uitgereikte prijzen kunnen worden afgehaald bij den heer van der Kolk, Alkmaarsche weg 30b, te Beverwijk. Bij de Staatscourant zijn gevoegd de statuten van Koster's Bloembollenkweekerij en Bloembollenhandel alhier. Het Prov.Noord-HollandschZendings feest zal op Hemelvaartsdag (10 Mei) op de buitenplaats Waterland van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden alhier worden gehouden. Jhr. en Mevr. Boreel van Hogelanden op den huize Waterland herdenken morgen hun zilveren huwelijksfeest, Voor de Mannenvereeniging „Bid en Werk" hoopt Donderdag 22 Februari in het gymnastieklokaal der Chr. School te spreken Ds. T. J. van Oostrom Soede van IJmuiden, met het onderwerp „Zeden en gewoonten der Timoreezen". WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar du3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 Velseroord. Zaterdagavond gaf de Harmoniekapel der Koninkl. Papierfabrieken „De Eendracht" een concert in het gebouw „C.oncordia". Het programma werd als gewoonlijk, onder leiding] van den Directeur K. H. Kerkhoff, in de puntjes afgewerkt. ~Er was echter ditmaal iets bijzonders aan verbonden. Er werd medewerking verleend door den heer James Zwart, solocellist, en den heer Henry Jalink, pianist, directeur en leeraar aan de Muziekschool „Toonkunst" te 's-Gravenhage. Vóór de pauze brachten deze heeren 3 nummers ten gehoore, n.l. Romance van Max Rêger, Valse Pittoresque van D. van Goens en Tarentella van D. Popper. Na de pauze gaven ze Rococovariaties van P. Tschaikowsky. Onder ademlooze stilte werden de heeren aangehoord en een donderend applaus was hunne belooning. Bij het laatste nummer hield het j applaus zoolang aan, dat de heeren nog een nummertje toegaven. De voorzitter der vereeniging, de heer De Greef, was dan ook wel in zijn recht, toen hij meende de tolk van alle aanwezigen te zijn, als hij de heeren dank bracht voor hunne muziek en den wensch uitsprak, hen hier nog eens te mogen hooren. Zondagavond gaf in Hotel „De Prin de Tooneelvereeniging „Varia" van Sant poort eene uitvoering voor eene volle zaal. 't Was of het publiek wist, dat het iets goeds zou zien, want vanwaar anders die groote belangstelling Nu, het was iets goeds. Het publiek heeft genoten, zoowel van de goede vertolking, als van het mooie stuk, getiteld „Het licht in den nacht", tooneelspel in 5 bedrijven van Inte Onsman. Het stuk speelt in den zomer van 1914 tot in den loop van 1916 op een fabrieks- dorp in Duitschland en is een fragment uit den wereldoorlog. In hoofdzaak betreft het, behalve de algemeene ellende uit zoo'n strijd voortkomende, het gezin van den mandenmaker, Peter Balke, die door een ongeval op de fabriek blind is geworden. Hunne twee zoons, Heinrich en Frits, van wie de eerste mee ten strijde moet trekken, en die tengevolge van verwondingen naar huis wordt gezonden. Frits, de sociaal- denkende en voelende, die door zijn oprechte meeningsverklaring, ondanks zijn lichamelijke ongeschiktheid 11/s jaar tucht huisstraf krijgt. In het lste bedrijf krijgen we een kijkje in de woning van den mandenmaker, die ons elk oogenblik door zijn hoofd aan wijlen Domela Nieuwenhuis deed denken. We maken kennis met zijne vrouw en zijne twee zoons, die beiden liefde hebben opgevat voor Greta Mensing, die de manden en matten, door Balke gemaakt, met hit en wagen rondvent. Op het raadhuis is het bevel tot mobili satie gekomen en Heinrich moet den wapen rok ook aantrekken, en dat bevel wordt in dit gezin lang niet met blijdschap ont vangen. De zoon Frits, een gebochelde, boekhouder op de fabriek, waarop Hein rich arbeider was, geeft uiting aan zijnen wrevel en als vader vóór den maaltijd bidden wil, verzoekt hij hem dit niet te doen, nu men Jezus ten tweede male kruisigt. Beide jongens willen, dat het meisje verklaren zal, wiens huwelijksaanzoek ze aannemen zal, maar ze zegt, dat ze van beiden zeer veel houdt en eerst na den oorlog hare keuze zal doen. Het spel van vader, moeder en Frits was hier uitstekend en in dit bediiji had

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1