ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PENnaco No. 32 Zaterdsg IT Februari 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: tl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te renden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Versebijnt Woensdap Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Ml], „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmui den Ingezeilde mededingen 40 ets. per regel - Ad.ertontie. ven 1 t.en m. 6 re»ols jfS'Y6/61 meeï 20 «»■•-Compact gezette advertentie» van 1 t enm.6 regel» fl.25, iedere regel meer dB ets. - Kleine advertenties en familieberichten ltete.. "IC™ISmSs "iverter.tie» uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbcts. te„.te .tetQ-l resel meer i5 Bij niet contante Advertenties adres bureau van betaling worden de gewone pry ren berekend - wordt^lfi 'etten",'.?op aiTert™««» ingekomen brieven wordt 16 ets. in rekening gebracht - Boven.taande regeiurbzen worden Bots. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente V, mot gemeente Velsen DIT NUMBER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EEHSÏB BLAD. Ildii Advertenties en Famlllsbsrlehten kasten bij VOORUITBETALING slechts 11 Csnt g»z regel. DRINGEND VERZOEK am hij verhuizing hst oude en het nieuws adres, NIET aan den loopar, dach aan ens ha- raan WILLEHSPLEIN 11, ap Sa gaven. Ds Adaüalstratia. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 12 Febr. 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Johannes Jansen van beroep tuinder, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende Iocaiiteitde winkel van het perceel, plaatselijk gemerkt D 292, en gelegen aan de Velserduinerbuurtwegaldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 14 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Algemeene Handelscentrale te IJmuiden, om vergunning tot oprichting eener fabriek tot het vervaardigen van Verf stoffen, Zeep, enz, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui- Jciiy Sectie L, No. 851, plaatselijk bekend Middenhavenstraat E, No. 30. Op Woensdag, den 28 Febr. 1923, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in ie brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 14 Februari 1923 Burgemeester en Wethouders voornoemd de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Waarom liet Toet-Ank-Amen zich met zijn schatten begraven? Eenige maanden geleden had nooit iemand behalve een enkele geleerde van Todt-Ank-Amen igiehoord. Maan deze Egyptische vorst is algemeen be kend geworden, nadat zijn grafkelder met verschillende vertrekken gevon den is. De kranten schrijven er uitvoe rig over, de illustraties geven afbeel dingen en men volgt met spanning het verloop van het verdere onderzoek. Zullen er nog meer kostbaarheden ge vonden worden? Zal men eindelijk ook in een steenen kist het lijk van den eens zoo machtigen Farao vinden? Men kan nu al een paar museum zalen vullen met al de sieraden, meu belen, kleedingstukken, wagens, beel den enz., die reeds gevonden zijn. Wat voor een zonderling is die Toet-Ank- Amen toch geweest, dat hij begeerde zoo wat met al zijn hebben en houden begraven te worden. Was hij mis schien een gierigaard, die ook in den dood van zijn goed niet kon scheiden? Maar in het oude Egypte waren alle vorsten gewoon zich te midden van schatten te laten begraven. Een enkote rijke onder ons wordt v el eens met z.jn lijfsiera Ier» hegraven r-n soms hoort men van grafschennis door dieven, die zelfs de dooden niet met rust kunnen laten. Eigenaardige denkbeelden er. gewoonten dreven er echter de oude Egyptena.-en toe, om van hun graf e»n onderaardse!) paleis met meerdere vertrekken vol kostbaar heden te maken. Wij zijn aan het snuffelen gegaan en vonden in het Handhoek van Prof. Tiele over den Godsdienst in-de Oud heid daarover eenige bijzonderheden. Gelukkig, dat er nog boeken en biblio theken zijn, om ons in onze onwetend heid te hulp te komen! Prof. Tiele deelt mee, dat de Egyp- tenaren zich een somber denkbeeld van het leven hiernamaals vormden. Vreeselijk zijn de verschrikkingen des doods. De rijke, wiens lijk goed be zorgd en door een stevig graf be schermd werd, mocht op voortduring hopen, maar de arme had niet veel te wachten. Van vergelding naar zedelij ke-, maatstaf vindt men aanvankelijk nog geen spoor. Om de gevaren van het üoodenrijk te doorstaan en in het licht uit te gaan, mocht niets verzuimd wor den. Vandaar de groote zorg voor de lijken, de balseming, de welgesloten graven, de doodendienst met rijke of iers. Om de rustplaats des konings richtten de hovelingen hun grafheuvels op, ook wel lage, gemetselde gebouwen met een put voor de kist, een klein ver trek voor het beeld van den doode en een kapel voor den lijkdienst. Zoo ont stonden de prachtgraven, clie reeds bij het leven werden ingericht. Er was een overdreven zorg, om zich in gind- sche wereld een gelukkig lot te verze keren. Daaraan werden niet alleen schatten, maar wat erger is, kostbare krachten verspild, die beter gebruikt hadden kunnen worden. Zoo blijkt dus de rijke en machtige zich met al zijn schatten beschermd te hebben tegen de booze macht van den dood. De gewoonte en de wedijver in weelde zullen daarbij ook wel een rol gespeeld hebben. Heel wat hooger staat het geloof, dat niet wat de mensch heeft en in het graf meeneemt, maar wat de mensch is, zijn levenstoestand na den dood bepaalt. Wij zien in den dood den zuiveren demokraat, die geen onderscheid maakt tusschen arm en rijk, geen maatschappelijke verschillen kent, niemand naar de oogen ziet en de mcnschenwaarde taxeert op een hoogere en waarachtiger wijze, dan de oude Egytenaren en ook velen onzer nog met hen weldoen. Prof. van Hamel over den Volkenbond, Van den Volkenhond kan men zeg gen: Wat niet is, kan worden! Een in stelling n.l. waardoor internationale geschillen en moeilijkheden regelmatig redelijk en rechtvaardig behandeld en opgelost kunnen worden. De Bond is nog in den korten broek, maar er leeft een gezonde ziel in hem en hij heeft den tijd voor zich, om te groeien. Wij moeten niet aldoor zeggen, dat er van den knaap toch niets terecht komt, maar veeleer zorgen voor zijn toekomst. Onze landgenoot, Prof. van Hamel is een der hooge ambtenaren van den Volkenbond en hij is begonnen in ons land een reeks lezingen te houden over zijn beteekenis voor den internationa le staatkunde. De Bond is volgens hem opgericht, om den vrede ongeschon den te bewaren op grond van overeen komsten en verdragen. Geen macht boven de staten wilde hij zijn. Een J. Het beste adre -voor Oliëu mot gegarandeerde, analyse haringkade telee 298 BIOSCOOP „FLOR A" VELSEROGRD Geeft altijd het mooiste, altijd is -het nieuwste verdienen en de genoegens van het stadsleven trekken de plattelanders aan, maar de stad brengt velen nog grootere ellende dan de „vaste armoe de" op het land. In tijden van bloei zou een toename van eenige honderdduizenden geen amp zijn, maar bij de groote werk loosheid en de dalende loonen van te genwoordig is dat wel het geval. Daar om is het dalende geboortecijfer geen kwaad onder de tegenwoordige om standigheden. Vele varkens maken de spoeling dun, cn ze is reeds vrij dun! Dat ondanks de malaise het sterfte cijfer niet gestegen is en in de tweede helft van het jaar zelfs gunstig was, is bemoedigend. Moge blijvende malaise daarin geen verandering ten kwade brengen. machtsmiddel kreeg hij slechts: de blokkade tegen den onwilligen staat, het afsnijden van alle handelsbetrek kingen. Prof. van Hamel noemt den Bond een voortdurende conferentie, waardoor aan de staten steeds overleg mogelijk is. Een zijner onderafdeelin- gen, het Hof voor Int. Arbitrage heeft reeds verschillende gewichtige zaken behandeld; ook heeft de uitvoerende Raad in gewichtige geschillen beslis sing genomen. Langzamerhand ziet de Bond zich na het mislukken van ver schillende conferenties ais die van Ge nua., Rapolla, Lausanne voor groote moeilijke vraagstukken geplaatst. Over geheel Europa wordt de wereld- rust en orde nog beareigd, de Slavi sche wereld, de Turksche wereld, Zuid- Europa en de Balkan, West-Europa. Dan zijn er nog de moeilijke vraagstuk ken van de schadevergoedingen, de schulden tusschen de geallieerden on derling, de finantiëele gezondmaking van Duitschland, de verhouding van Duitschland tot de andere mogendhe den enz. Er is werk te over, een instel ling als de Volkenbond is onmisbaar Amerika zal er op den duur zich bij aansluiten; het wantrouwen in Duitschland ertegen, zal ook vermin deren. Daarom heeft Prof. van Hamel vertrouwen in de toekomst van den Volkenbond. Als er internationaal vertrouwen be stond, zou de Bond zeker spoedig aan kracht en invloed winnen. Maar er komt toch zeker een andere tijd en een andere geest tusschen de staten en dan zal de knaap flink uit de kluiten schieten. Het komen en gaan in '22. Behalve in Jan. en Febr., toen de griep weer slachtoffers eischte, heeft het jaar '22 zich gekenmerkt door ge ringe sterfte, vooral in de tweede helft was de gezondheidstoestand bijzonder gunstig. Het is vrij waarschijnlijk, dat in de komende jaren het sterftecijfer niet sterk meer dalen zal en zeker zal •dat niet het geval zijn als de malaise voortduurt en de sociale toestanden daardoor steeds slechter worden. Het geboortecijfer is in '22 ook gedaald. Wij behoeven ons daarover niet te ver ontrusten, daar onze bevolking bijzon der snel aangroeit en ons nationaal ge zin eer te groo.t dan te klein is. Ook het aantal huwelijken daalt, zeker in ver band met den economischen druk. De toename onzer bevolking is zoo groot, dat we, zoo voortgaande, binnen een halve eeuw. in aantal verdubbeld zullen zijn. In '22 was de aanwas der bevolking niet minder dan ruim 170000 zielen. 1 Dec. '22 telden we 7072704 zie len tegen 6942080 een jaar te voren. Belangrijke vermindering door emi gratie is niet te wachten. Amerika laat niet meer dan een bepaald aantal toe, in andere landen is de strijd oni het be staan niet makkelijker dan hier. De trek naar steden duurde ook in '22 weer voort, de kans, om daar bij industrie en verkeerswezen hoogere loonen te HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 1—3 uur, Wiliemsboekwag 42, Vtlsar- oori. Hot onderzoek is kosteloos en ge- schisdt door Dr. Ancmn uit Haarlem, Voorzitter van hei Consultatiebureau aldaar. SPORT. VOETBAL. H. F. C Stormvogels 6-3. Overzicht. H. F. C. heeft gewonnen en met welke cijfers! 6— 3wie had zoo'n uitslag durven voorspellen! Het gekste van het geval is, dat Storm vogels in het veld absoluut de mindere niet was, integendeel, het grootste deel van den tijd is op de H. F. C. helft gestreden. Het verschil zat echter hierin, dat H. F. C. voor het doel doortastender was en minder tijd noodig had om te schieten. De twee antipoden in dit opzicht waren wel Miezérus die geen tiende deei van een seconde aarzelde en Koster, die wel de volle seconde noodig had. Niemand meene echter hieruit te mogen putten, dat Koster slecht was. Hij zwoegde als altijd, maar moest het tegen het vlugge spel der H. F. C.ers vaak afleggen, Dat vlugge spel was ook de oorzaak, dat soms van die groote openingen in de Stormvogelsverdediging ontstonden. En toch werd hier niet slecht gespeeld. Sprokkreeff speelde weer een partijtje, dat aan zijn beste dagen herinnerde en het pleit zeker voor hem en Struys, dat de H. F. C.-goal-qetter van Beekum van de 6 goals er slechts één maakte. Ook Elinkhoff Jr., Snoeks en Bak ker waren goed op dreef en hebben menigen aanval afgeslagen. Alleen Reuzenaar speelde ver beneden zijn gewonen vorm. Ondanks de drie goals zijn we over de voorhoede het minst tevreden. Oldenburg J en Visser speelden wei een enthusiast, maar een zeer onproductieve partij voetbal Eerstgenoemde hield den bal telkens te lang vast, vooral voor de rust, ook waar voorzetten voor hem veel gemakkelijker en voor het elftal productiever was. Oldenburg Sr. trok voor de rust, te veel naar achter, waardoor vele malen een bal vergeefs naar links werd geplaatst. Na de thee was hij beter op zijn post. Blinkhoff Sr. maakte twee der drie goals, een gevolg van goed op den bal zitten. Bovendien passeerde hij tweemaal de geheeie H. F. C.-verdediging, doch kon den bal niet onder schot krijgen. Zooals gezegd, speelde H. F. C. vlugger tempo dan Stormvogels, wat haar tenslotte de overwinning bezorgde. De beste spelers waren wel Cohen Tervaart, Miezérus en Kuypers. Ben Verwey was ér na de rust pas goed In. .Behalve tegen de 11 H. F. C.-ers streed Stormvogels tegen Fortuna en den scheidsrechter. Veel zullen we van dezen laatste niet zeggen, alleen dit Waarom moesten bij StormvogelsH.F.C en H. F. C.—Stormvogels telkens eerste klas scheidsrechters optreden? Bezaten een Van Oessel, een Boekman, een Vuyck, om maar enkele te noemen, hiervoor niet de capa citeiten De Wedstrijd. Ten aanschouwe van een uitverkocht huis, waaronder honderden IJmuidenaars, stellen de elftallen zich als volgt op Sijpestein Kervel Verwey Cohen Tervaart Kuypers Reydon Reydon, Koning, Miezérus, Van Beekum, Eysvogel Oldenburg Sr., Visser, Koster, Blink hoff Sr., Oldenburg Jr. Bakker Snoeks Sprokkreeff Blinkhoff Jr. Struys Reuzenaar Na den aftrap ontwikkelt zich direct een vlug spel. Visser en Miezérus krijgen al direct een goede kans, maar schieten naast. Een voorzet van Reydon vangt Reuzenaar juist vóór den ^toestormenden van Beekum. Er is juist 5 minuten gespeeld, als voor het H. F. C.-doel een heftige doelworsteling ontstaat, waaraan Blinkhoff Sr. een einde maakt door den bal langs Sijpestein te trappen (0-1.) Direct na den aftrap stelt Koster Blinkhoff Sr. in staat door te breken. Het zachte schot wordt echter door Sijpestein gestopt. H. F. C. komt nu oveiweldigend opzetten. Snoeks en Sprokkreeff spelen echter keurig en laatstgenoemde plaatst den ba! naar voren. Ben Verwey trapt tegen Jan op, die zoowaar weer alleen voor Sijpestein komt te staan. Hij kan den bal evenwel niet in zijn macht krijgen en brengt het niet tot een schot. Tien minuten na den aanvang wordt er in dc achterhoede gemist, waarvan Reydon profiteert (1-1.) Drie minuten later neemt Miezérus een vrijen schop even buiten het strafschopgebied en doet op fraaie wijze het net trillen (2-1.) En nauwelijks is de volgende minuut verioopen, of nummer drie ligt achter Reuzenaar (3-1.) Alzoo vier goals 14 minuten tijd! Gelukkig geeft Stormvogels den strijd niet op. Het geluk is echter niet met haar. Zoo vliegt een mooie omhaal van Koster juist naar Visser en Blinkhoff Sr. breken af en toe gevaarlijk door, doch schieten naast. Dan, na 28 minuten, weer een van die biiksem-snelle H. F. C.-uitvallen, waaruit nnmtner vier ontstaat (4-1.) Nog geeft Stormvogels zich niet gewon nen. Bij een harer aanvallen maakt een der H. F. C.ers penalty, wat Van Bisselick ont gaat. Wei wordt haar even later een vrije trap toegekend. Snoeks plaatst deze naar voren, waar Blinkhoff Sr. na een doel worsteling scoort (4—2). Oldenburg Jr. krijgt van Sprokkreeff menigen goed ge plaatsten bal, brengt dan snel op, doch behoudt den bal te lang. ïn de resteerende minuten gaat het spel gelijk op. Struys, Bakker en Blinkhoff Jr. slaan op solide wijze een paar aanvallen af en eens redt Reuzenaar door uitloopen. Aan de overzij schiet Koster nog eens hard over en dan is het rust. De tweede helft vangt aan met een H. F. C.-aanval, dien Reuzenaar afslaat, Bakker plaatst den bal naar Blinkhoff Sr., wiens schot tegen Kervel aankomt, iets, wat Koster na een prachtige doorbraak herhaalt. Een snellen rush besluit Olden burg Jr. met een fraaien voorzet, dien Koster echter niet benut. Tien minuten is de tweede helft oud, als Visser een mooien aanval onderneemt. Hij passeert Cohen, Tervaart en Kervel en schiet dan in. Sijpestein stopt wel, maar werkt niet weg en Oldenburg Sr. voltrekt het vonnis (4-3.) H. F. C. neemt nu het offensief over. Na een aanval schiet de Koning hoog over de lat. Een voorzet van Reydon wordt tot tweemaal toe ingeschoten, doch even zoo veel malen stopt Reuzenaar. Een volgende aanval brengt de Koning aardig in de richting van Reuzenaar, dochBakkerredtschitterend. Steeds weer stuwt Kuypers echter zijn voorhoede op en een goal kan dan ook niet uitblijven. Deze komt, als Reuzenaar tegen een der H. F. C.ers aan trapt, waarna Miezérus nummer 5 scoort (5-3.) Stormvogels werkt zich dan weer wat los. Een voorzet van Oldenburg Jr., die thans

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1