J.Th. KORT I Kinderwagens VEILING I SANGULNOSE Ontvangen Lampen en Kronen* HOOGSRDUIJN's WARENHUIS i heter op dreef is kopt: Koster schitterend in, doch Sijpestein redt voor corner. Een snelle doorbraak van Van Beekum stuit Sprokkreeff en een voorzet van Eysvogel kopt hij weg. Weer volgt een doorbraak van Oldenburg Jrwaaruit Biinkhoff Sr. een fraaie kans krijgt. Deze schiet niet, doch plaatst naar Koster, die zich den b2l ontnomen ziet. Als Miezérus ontzettend hard tegen de paa! heeft geschoten, volgt weer een H. F. C. aanval. Als alles denkt aan off-side, laat Van Bisselick doorspelen, en Van Beekum heeft geen moeite er 6-3 van te maken Een doelpunt van Eysvogel wordt wegens buitenspel geannuleerd. Aan den overkant schiet Oldenburg Sr. in een niet lastigen stand ver naast. Als dan Reuzenaar een kogel van Miezérus schitterend heeft gestopt, is het einde daar en heeft H. F. C. een mooie, doch geflatteerde overwinning behaald. VOETBAL. Overzicht. De geweldige strijd tusschen H. 1 C. en Stormvogels is weer gestreden e ook deze heeft weer geen uitzondering gemaakt op den regel, dat de ontmoe tingen tusschen deze twee clubs tot de beste van het seizoen behooren. 't Is wel eigenaardig, maar hoè slecht H. F. C. of (en) Stormvogels van te voren ook spelen, wanneer ze tegenover el kaar komen te staan, dan staat hun spel immer op een hoog peil. YVie uit de 6 tegenpunten meent te mogen concludeeren, dat de Stormvo gels-achterhoede toch niet bepaald zoo erg safe is geweest, heeft het bepaald mis. Zelfs Reuzenaar, hoewel niet zoo op dreef als anders, mogen we niet te hard vallen, waar hij dezen middag- al hijzonder erg door Fortuna in den steek werd gelaten. De andere verde digers daarentegen speelden een bijzon der goeden wedstrijd. Het spel der mid- denlinie was, in vergelijking met wat we den laatsten tijd te zien kregen, een openbaring. Vooral het goede plaatsen naar de voorhoede viel op. Ook Biinkhoff Jr. en Struys speelden een aantrekkelijk spelletje. Dat er des ondanks 6 tegenpunten genoteerd moesten worden, kan genoeglijk op re kening geschoven worden op de groote dosis geluk aan H. F. C.-zijde en het vaak overrompelende spel der H. F. C. voorhoede, waartegen geen enkele ver dediging o.i. bestand zou zijn. In de voorhoede werd het gemis van een goed mid-voor terdege gevoeld, vooral nu zoo'n goede verdediging te genover haar stond. Toch hebben wij de overtuiging, dat, wanneer het elftal in dezen vorm blijft spelen, de kans op de tweede plaats nog groot is. De voorhoede baart de elftal-commis sie intusschen de grootste zorg. Van daar, dat tegen Spartaan weer wijzi gingen zijn aangebracht. Het elftal ziet er nu als volgt uit: Reuzenaar (d.); Biinkhoff Jr. en Koster (a.); Struys, Sprokkreeff en Bakker (m.); Visser Biinkhoff Sr., Oldenburg Jr., Snoeks en Oldenburg Sr. (v.) Spartaan is een niet te onderschatten tegenpartij. Met de Lange en Van Gendt in de voorhoede valt met deze linie niet te spotten. Stormvogels de kans is er nog. Laat ze niet ontglippen! !n de Derde Klasse C is het kampi oenschap door Bloemendaal behaald met een voorsprong van *2 punten op V, S. V. De Velseroorders mogen dus nog maals een jaartje in de 3e klas door brengen. Stormvogels II speelt om 10 uur te Velsen tegen Kinheim. Met een norma le krachtsinspanning van de zijde der Stormvogels beteekent deze wedstrijd wederom een stapje nader tot het kam pioenschap. Wat de overige wedstrijden betreft, verwijzen we naar onderstaande prog nostics. O. D. S.S. V. V. gelijk HilversumExcelsior gelijk V. U. C.'t Gooi 't Gooi A. D. O.—Z. F. C. Z. F. C. V. V. A.H. F. C. uitgesteld op verzoek van V. V. A. „Voor Stormvogels." Rectificatie. In bovenstaand stukje stond Woens dag j.l. een eenigszins storende fout. Voor: „Waar onze vereeniging ook vele „supporters" telt enz.", gelieve men te lezen: „Waar onze vereeniging ook vele „supportsters" telt enz." UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Schoolvoeding. In de vergadering van den gemeenteraad van 28 Decem ber 1922 werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een adres van de Sociaal-Democratische Vrouwenclub te IJmuiden-Velseroord, met toelichting, houdende verzoek om van gemeente wege -een flink bedrag voor schoolvoe- ding en kleeding te willen voteeren en aan kinderen, die zulks behoeven, voedzame, warme maaltijden te ver strekken. Aan dit verzoek werd adhaesie be tuigd door den IJmuider Bestuurders- bond, de federatie Velsen en de af dee ling Velseroord der Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij. Uit het terzake ingewonnen bericht van den gemeente geneeskundige, welk bij de stukken is gevoegd, blijkt, dat thans schoolvoeding, in den vonn van melk, wordt verstrekt aan die leer lingen welke daarvoor door hem, in overleg met het onderwijzend perso neel, worden aangewezen. Dc resultaten hiervan zijn in de mees te gevallen zoodanig, dat deze extra voeding als geheel voldoende kan wor den beschouwd. Het is den gemeente-geneeskundige bij zijn bezoek aan de scholen niet ge bleken, dat deze worden bezocht door kinderen die aan een werkelijke onder voeding lijden, in geen geval in dus danige mate, dat zij daardoor belem mert zouden worden in het volgen van het onderwijs. Voorts blijkt uit gemeld bericht, dat, voorzoover zulks bij de schoolbezoeken kan worden waa-genomen, de klee ding in 't algemeei. voldoende is te noemen, terwijl het overgroote deel der kinderen zelfs flink gekleed gaat. De verstrekking van kleeding wordt trouwens beheer sekt door art. 7 van het Koninklijk Besluit van 19 Novem ber 1900, zooais dat is gewijzigd bij K. B. van 10 Juli 1920, 't welk bepaalt, dat voor één en hetzelfde kind niet meer mag worden besteed dan f 20 per jaar. Op grond van een en ander stellen B. cn W. den gemeenteraad voor, adressante, als beschikking ;op haar adres te berichten: a. dat er vooralsnog geen termen kunnen worden gevonden om uitbrei ding te geven aande bestaande school voeding en dat, in de daartoe leidende gevallen, de zwakkere kinderen daar aan kunnen deelnemen; b. dat, evenals tot nog toe ge schiedt, aanvragen om kleeding, door bemiddeling van het hoofd der school, hij hun college kunnen worden inge diend met dien verstande, dat iedere aanvrage op zich zelf zal worden be oordeeld en dat in geen geval het hier- voren aangegeven bedrag per kind en per jaar zal kunnen worden over schreden. B. W. stellen den raad voor in het gemeentelijk grondbedrijf in te brengen, itwee' perceel en bouwterrein! en een geprojecteerden weg aan den Willem she ek weg nabij de Tuinder straat te Velseroord. B. en W. doen den raad een voor stel tot vaststelling van de over 1923 aan bijzondere schoolbesturen te ver- leenen voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lagere Onder wijswet 1920, zoomede van de regelen, volgens welke de uitbetaling zal plaats hebben. SCHEEPVAART. Een redding op zee. Met het Duitsche schip „Usaramo" werd te Rotterdam aangebracht een man, dien men in de Noordzee in een boot drijvende had gevonden op 15 mijl van het vuurschip „Maas". De man was bewusteloos en werd hij aankomst te Rotterdam naar het ziekenhuis ge transporteerd. Bij onderzoek bleek hij te zijn dc 26- jarige bewoner van den Sumatraweg, Olaf Olsen Kjoss, een Noor, geboortig uit Christiania, die te Rotterdam het vak van proviandvaarder uitoefent. Maandag was hij met zijn proviandboot de Maas opgegaan. Wat verder met hem gebeurd is, zéide hij zich niet te herinneren. Men vermoedt, dat de man. die reeds eenigen tijd aan zwaarmoedig heid leed, ook al door huwelijksleed zijn vrouw had hem verlaten zelf moord heeft willen plegen. Merkwaar dig is het wel, dat hij niet opgemerkt is aan den Hoek van Holland, toen hij den mond van den Waterweg uitging no, merkwaardiger, dat de uitkijk van de „Usaramo" de drijvende proviand boot dam- bij het vuurschip „Maas" in het oog kreeg. Opgelegde schepen. Het aantal opgelegde schepen in de Amsterdainsche haven is in de laatste eken aan het dalen. Thans zijn in to taal nog 16 vaartuigen tot gedwongen crkloosheid gedoemd. Het laatste is weer in de vaart gekomen de „Batoe" van de „Nederland" welke voor een speciale jeis in gereedheid wordt ge bracht. De totale opgelegde tonnenmaat be draagt 63.955 bruto reg. tons. Op 31 December lagen in onze liaven nog stil 26 schepen met totaal 122.418 ton. Het hoogste cijfer werklooze sche pen was bereikt in Augustus 1922, toen stil lagen 40 schepen met 141.920 tons. Uit deze cijfers, welke wij aan het „Ilbld." ontleenen, blijkt, dat in het be gin van dit jaar de daling is voortgezet. De onproductieve tonnenmaat is zelfs zeer belangrijk verminderd, vooral ten gevolge van de tochten, welke schepen van de „Nederland" hebben onderno men naar Chili, waar salpeter wordt gehaald. BINNENLAND. Be Statenverkiezingen. Na gehouden stemming in de af dee lingen is de volgorde der candidaten van de Chr. Sociale Partij in Noord- Hollancl als volgt: 1. G. Voet, Velseroord; 2. J. D. Root Jr., Amsterdam; 3. J. du Bois, Amster dam; 4. T. A. J. Baars, Amsterdam; 5. C. Bloem, Terschelling; 6. L. II. v, Linde, Beverwijk; 7. Mej. D. Teunissen, Hilversum; 8. J. C. de Vries, Haarlem. Mevr. I. KromsigtTalma te Amster dam; Mej. M. van WoenselKooy te Bussum en de heeren J. C. W. Thoolcn te Amsterdam en A. Lentz te Velser oord hebben voor een candidatuur be dankt. VISSCHERIJ. De Scheveningsche havenzaak. Van het Comité van Actie inzake Ha venverbetering te Scheveningen ont vingen we een schrijven over de oude kwestie: de verzande Scheveningsche haven, waaraan we het volgende ont leenen: Het wachten is op Zijne Excellentie •den Minister van Oorlog en zijne raad gevers. Zit in dat defensie-belang, in dat wel eens geopperd defensie-bezwaar alleen de oorzaak van den tegenspoed, of zijn er nog andere? Is ook IJmuiden's welvaart, en die van andere visschers- havenplaatsen, een beletsel? Maar beseft men dan geenszins, hoe de Stad den Haag, met haar half mil lioen inwoners, groot belang bij de goede functioneering der Haveninrich ting heeft? Beseft men niet dat de ge meente 's Gravenhage, uit welbegrepen eigenbelang, de trawlvisscherij in stand wil houden? Beseft onze Regeering niet, dat juist in dezen tijd van economi sche inzinking, de bron der visscherij- en moet en kan blijven, gelijk van ouds. onze hechte basis voor een der meest productieve takken van volkswelvaart en volkskrachtversterking. Mag dat eventueel defensie-bezwaar dan blijven beinvloeden den treurigen gang, of liever den algeheelen stilstand van een stuk bedrijfsleven van enorme proportiën? De toestand is momenteel van dien aard, dat de stagnatie, volkomen is, want de toegang en uitgang is uiige sloten. Hier ligt een bron van volkswelvaart waarover de Nederlandsche Regeering, noch protectionnisten, noch vrijhande laren, behoeft te interviewen. Hier kan zij met een enkel breed gebaar, maar dan heel en heel spoedig, een stuk van onze volkswelvaart redden van den an ders, bij het uitblijven van hulp, onaf- wijsbaren ondergang, die sterker dan ooit, heel Scheveningen's Reederij met volkomen vernietiging bedreigt en alle daartoe aanwezige waarde in menschen materiaal cn stoffelijke goederen, defi nitief op onherstelbare wijze vernietigt voor heden en voor de naaste toekomst Dat moet met alle krachtsinspanning worden voorkomen". Op de vragen door den heer Duymaer van Twist aan B. en W. over deze kwes tie gesteld, hebben B. en W. geantwoord dat op den onhoudbaren toestand der buitenhaven dc Regeering door B. en W. in den laatsten tijd opnieuw herhaal delijk gewezen is. Nog zeer onlangs hebben de Burgemeester en de Wethou der voor de Bedrijven ter zake een per soonlijk bezoek gebracht aan den minis ter van Waterstaat. Ned. Dure visch. Door een vischhandelaar werd aan HL Dbl. medegedeeld, dat het bijna niet mogelijk is, versche visch, te IJmuiden aangevoerd, te koopen, tenzij de hande laar prijzen wil betalen, waarvoor hij de visch in de stad niet eens zou kun nen verkoopen. De oorzaak van dit verschijnsel moet worden gezocht in de hoeveelheden isch, die door HolLandsche opkoopers worden gekocht voor rekening van En geland. Daarbij komt dan nog, dat meest kleine visch wordt gekocht, waardoor ook de groote in prijs stijgt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Nutsdepartement organiseert wederom een Volkszangavond, welke gelïouden zal worden op Vrijdag 2 Mrt. in het gebouw voor Chr. Belangen. Ook nu zal weder optreden de heer Oost veen uit. Amsterdam, aan wie de lei ding van zulk een avond alleszins is toevertrouwd. Het ligt in de bedoeling, dat ook niet- leden toegang hebben, tegen betaling van een kleinen toegangsprijs. Waar het optreden van den heer Oostveen door zoovelen op prijs is ge steld, zal het ook dezen avond wel niet aan belangstelling ontbreken. Gevonden voorwerpen. Een haarspeld, een mantelceintuur, een nikkelen beursje, een bontmuts met letters P. E.; een gouden oorbelletje eenig breiwerk met vier breinaalden een boodschappenzalc, een kinderhand schoentje. Tot concierge van het Koning Wil lemshuis is uit bijkans 100 sollicitan ten benoemd de heer D. Visser, stuur man ter koopvaardij, wonende te Vel seroord. De IJmuiden Stores te Schevenin gen heeft aan den Minister van Water staat geseind, dat zij gevoelig wordt ge troffen door den toestand van de Bui tenhaven aldaar. De Haarlemsche rechtbank hoor de Donderdag nog een getuige tegen den schipper K. B., van den sleepboottraw ler „Hollandia", die 1 Febr. j.l. terecht heeft gestaan dat hij de gelegenheid heeft opengesteld voor den machinist M. J. D. en den stoker P. M., het schip tot zinken te brengen, op 2 Augustus 1920, en wees daarna vonnis. Bekl. werd tot 9 maanden met aftrek veroordeeld. Eisch was 1 jaar met af trek van de preventieve hechtenis. De machinist en de stoker, die terecht stonden wegens het doen zinken van het schip, wegens het afleggen van een valsche verklaring en heling van een gedeelte der assurantiepenningen, en tegen wie het O. M. 6 maanden met af trek had geëischt, werden veroordeeld overeenkomstig het requisitoir. Tegen den matroos G. K., die f 400 van de assurantiepenningen zou hebben aangenomen, had het O. M. 9 maanden met aftrek geëischt. De rechtbank sprak hem vrij. VELSEROORD. De bazar. De bazar ten bate van het nieuwe or- el in de Herv. Kerk is Donderdag avond gesloten. Van 78 werd er in de kerk een concert gegeven. Het orgel werd bespeeld door den heer H. J. Hey- danus, organist der Herv. Kerk te Heemstede, terwijl ook de heer N. N. (fluittist) zijn medewerking verleende. De heer Heydanus wist alles uit het or gel te halen en heeft de aanwezigen de kerk was geheel bezet veel van zijn gevoelvol spel doen genieten. Maar ook de fluittist deed dit, het was een rein genot dit schoone instrument te hooren. Prachtige nummers van Men delssohn, Handel, Bernini enz. werden ten gehoore gebracht. Het kerkkoor onder leiding van Mej. C. van Heyst, zong ter afwisseling een drietal liederen, die mooi werden ge zongen. Ds. Kroese, die met een enkel woord had geopend, sprak tenslotte woorden van dank aan de executanten, die oo- veel schoons te hooren hadden gegeven, waarna met het zingen van den Avond zang dit concert besloten werd. Daarna was er in het lokaal uitver koop van de overgebleven goederen van den bazar. Er was enorme belang stelling^!- kon beneden en boven geen kop meer bij. De goederen werden tegen flinke prijzen verkocht en de uitslagen van verschillende wedstrijden enz. be kend gemaakt, waarbij notaris Boerla ge zijn medewerking verleende. SANTPOORT. - In „Zomerlust" werd Dinsdag de bekende rolprent „De Jantjes" afge draaid. De zaal was vrij goed bezet. De zangnummers werden verzorgd door den heer Koch. De heer H. Rosenberg, onderwijzer aan de O. L. School alhier, komt als nummer één voor op de voordracht van onderwijzer aan school B te Schoten. Onder zeer matige belangstelling kwam de afd. Santpoort v. d. Bond v. Staatspensionneering Dinsdag j.l. in huishoudelijke vergadering bijeen in Hotel „De Weyman". Van Mej. M. Schneiders was bericht ingekomen, dat zij als bestuurslid bedankte. In haar plaats werd gekozen de heer A. A. Cor- negge, die zijn benoeming aannam. De heer C. Slinger zag zich als secretaris herkozen. Voor Het examen Nuttige Hand werken zijn te Amsterdam geslaagd de dames M. E. Brouwer en A. Koopman alhier. De jaarvergadering van de Prote- stantsche Dragersvereeniging in de consistorie der Ned. Herv. Kerk was goed bezocht. Na een inleidend woord van den voorzitter, Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, als mede de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. De rond vraag nam geruimen tijd in beslag. Het resultaat van één en ander was, dat het bestuur in een volgende vergadering met plannen ter tafel zal komen aan gaande uitbreiding der bemoeiingen van de vereeniging bij begrafenissen. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga en de heer Rapids werden als voorzitter en 2de secretaris herkozen. AD VERTEN TIES, TE IJMUIDEN in hotel „Nummer Een" op Vrijdag 23 Februari 1923 nam. 2 uur precies, ten overstaan van den te Velsen gev. notaris O. D. BOERLAGE van de nav. perceelen, alle te IJmuiden r 1. een Huis met Erf, Koningin Wilhelminastraat 82, kad. gem. Vel sen, sectie L 390, groot 1 a. 56 c.a. Eig. van den heer Jb. VISSER Lzn. 2. een Pakhuis, 1ste Midden- havendwarsstraat 3, en het recht van erfpacht op den grond, kad. gem. Velsen (afd. IJmuiden), sectie L 366, groot 1 a. 80 c.a. Eig. van den heer Jb. VISSER Lzn. 3. een leegstaand Woonhuis met Erf, Fultonstraat 1, kad. Velsen (afd. IJmuiden), sectie L 918, groot 1 a, 31 c.a. eig. van de N V. „DE HEIDE". Nadere inl. bij notaris Boerlage te Velsen. Lange Veerstr. 22-26-27 29 Haarlem Telef. 278 Wollen Dekens, uitsluitend Leidsch fabrikaat. Fantasie en witte Molion Dekens. Witte en gekleurde Spreiën met bijpassende kleedjes. Het beste middel tegen I Bloedarmoede en Zenuw zwakte §De Sanguinose is het beste middel voor zwakke magen, I dat tot hiertoe bekend is. Het j# bevordert de eetlust, de spijs- r5 verteering en de voeding, en faalt nooit in het overwinnen der oorzaken van uitputting en algemeene verslapping. Prijs per fI. f 2.—6 fl. f 11 g 12 fl. f 21.—. ITe verkrijgen bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co. De Riemerstraat ïc{4 Den Haag. i I een prachtsorteering met garantie op de b a n d e n Tevens een mooie sorteering Zie Etalages. Lage prijzen TEL. 319

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2