voeren voor het front der troepen een schijn-tweegevecht uit. Daarna gaat een ieder weer nraar huis, maar men zoekt één man der tegenpartij in een hinder laag te dooden. Is dat gelukt dan is de oorlog uit. Doch ondanks deze deugd is het ge lukkig dat thans de Timoreezen, als vrucht der zending van de Indische Kerk, bij tientallen christenen worden. Dan als de vrees voor kwade geesten geweken is kan ook onder de Timoree zen meer geluk en gezonde toestanden verwacht worden. Daarom eindigde de spreker met de ze zending in de belangstelling en liet gebed zijner hoorders aan te bevelen. De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd met gebed geopend en ge sloten. Bij Kon. Besluit is de havenklerk hij het Staatsvisschershavenbedrijï al hier IC. Kostêr, bevorderd tot assistent boekhouder en zijn de assistent-boek houders P. Toornvliet en J. Th. Gillis sen benoemd tot administratief ambte naar. In Cycloop wordt morgen, Donder dagavond een vergadering gehouden, waarin de heeren E. Bouman .en M. Roodveld zullen spreken over „De al- gemecne reactie en de toestand in het bouwbedrijf" en „de bezetting van het Roergebied", van proletarisch stand punt bezien". De heer J. W. Dupker, handelaar in schoener te IJmuiden en te Velser- oord, had de goede gedachte Dinsdag avond zijn clientèle een cabaret-avond aan te bieden. Het getal dergenen die van de vrien delijke uitnoodiging gebruik wilder, maken was groot, niet alleen zoo dat al de plaatsen in Thalia bezet waren, maar ook zoo dat we toevallig getuige er van waren hoe er op het laatst aan klanten medegedeeld moest wor den dat geen kaarten meer beschikbaar waren. En we gelooven niet dat velen die zich den gang naar Thalia getroost hebben dit berouwd heeft. Er was elk wat wils. Een conferencier die er gang in weet te houden en zelf als zanger een flink stuk programma vulde, een Pierrot-Chan- tant die met stemmingsvolle chansons de vio liet publiek wist mee te sleepen en dan nog een paar moderne danseurs Verder was nog een prachtige film als hoofdnummer aangekondigd, waarbij we verschillende zangnummers als on derdeel van liet filmdrama hoorden. Hoewel we niet zoozeer tot de bewon deraars van de gewone bioscoopvoor stellingen behooren mci-iu-rt we toch dat aan een stu* met begeleiding als deze zeker geen paeaagogische veredelende waarde kan worden ontzegt. Melden we tenslotte nog dat een aardig strijkje aanhoudend goede nummers speelde. Jammer was het dat daags van te vo ren bericht was ingekomen dat van den burgem. der gemeente geen toe stemming verleend werd voor het hal na afloop. Wij meenden althans eenige teleur gestelde gezichten te zien hij het voor lezen dezer beschikking. Maar de wet vraagt gehoorzaamheid, ook van onder nemende handelaars. De prijzen die eerst voor dat hal uit geloofd waren werden nu onder de aanwezigen verloot. Eerst wilden we ze even allen noteeren, maar toen het aantal verrassingen over de dertig be gon te loopen, zagen we de onmogelijk heid in. Wel u-as het een aardig gezicht toen een jongen c-ji paar voetbalschoe nen in ontvangst mocht nein -n en een andere bezoekster een paar kinder schoentjes. Alles te samen gelooven we hier ze ker wel van een reuzen-reclame te mo gen spreken, waarmede deze onderne mende winkelier zijn cliënten aan zich gebonden heeft. Met dergelijke handelaars gaat geen plaats ten onder. Door den Hoogen Raad is verworpen het cassatieberoep van G. R. alhier, die door het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld was tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis, wegens het zonder vergunning in voorraad hebben van sterken drank in het klein. Voor de Haarlemsche rechtbank werd legen C. van S. alhier, wegens mishande ling van een havenarbeider en verzet tegen de politie een maand gevangenisstraf ge- eischt. De politie-rechter veroordeelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter te Haarlem veroor deelde den Chinees L. N. wegens verboden invoer van opium alhier, lot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Dr. H. F. Veldman hoopt 24 Maart a s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar te Groningen tot arts werd bevorderd. In de vergadering van den gemeente raad is er gisteravond op gewezen, welke ergerlijke dingen hier voorvallen bij het sneeuwvermaak. Vooral in de Kanaalstraat worden vrouwen en meisjes lastig gevallen en soms half Juitgekleed, om ze met sneeuw in te wrijven. Een schandelijk optreden, waartegen de politie niet streng genoeg kan opkomen. Zaterdag kon men Prins Hendrik, die Zijn broeder op de „Grotius" uitgeleide had gedaan, hier zelfs niet met rust laten. Naar wij hoorden, heeft men den Prins den hoed van het hoofd gegooid. Zoo iets bezorgt onze plaats een beruchte naam. In Velseroord is het net zoo, voorai op de z.g. Beurs moeten de meisjes en vrouwen hel weer ontgelden. Ook ruiten worden stukgegooid. VELSEROORD. Danswedstrijd. Groep I. P. Schenk, Castrcium, wint van P. v. d. Bos, Beverwijk; Horjus, Castricum, wint van L. van Kessel, Beverwijk, we gens niet opkomen; W. J. Kok, Haar lem, speelde remise tegen Hartgering, Haarlem, (deze wedstrijd zal worden overgespeeld); P. Versteeg, Velspn speelde tegen II. Koelemeij, Beverwijk, doch werd de partij vanwege het late uur afgebroken. Groep II. M. N. Nabarro, Velseroord wint van H. van Gameren, Velseroord (w. n. o.); Ravenswaaij, Castricum, wint van C. Brakenhof, Castricum; J. van Bukum, Velseroord wint van J. Kuiper, Haar lem, (w. n. o.); Anepool, Velseroord, wint vail W. Korsman, Beverwijk (w. n. o.). Groep III. C. van Ginnekcn, Velseroord wint van Spanjaard, Beverwijk (w. n. o.); W. Kops, Velseroord, wint van M. Lie- verink, Haarlem; Bookholt, Castricum wint van J. Bömks Jr., Velseroord en II. A. Repko, Velseroord, wint van J. Heuzer, Velseroord. A.s. Donderdag 22 Februari voort zetting van den wedstrijd namelijk van de 2de ronde en tevens 1ste ronde van den Schaakwedstrijd, aanvang 7 uur. Bezoeken zijn steeds welkom. POLITIEPOST VELSEROORD Gevonden voorwerpen: een huissleutel, een zwarte bood- schappenzak, een witte kip, een porte- monnaie, een witte wollen das, een dóbhermann pincher en een gele sjaal met blauwe strepen. Het Symphonie-orkest „Euphonie" alhier zal op Dinsdag 27 Februari nog een jubileum-concert geven in de con certzaal Tivoli. Zij, die dus niet in de gelegenheid waren, het eerste concert hij te wonen, kunnen nu dus nog van deze gelegenheid gebruik maken. VELSEN. Ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest van Jhr. en Mevr. Boreel van I-Iogelanden was het Zater dag feest op de Ohr. Bewaarschool alhier. En het is een mooi feest gewor den. De kleine kleuters hebben een aller liefst spelletje uitgevoerd, onder lei ding van het hoofd, Mej. A. Grapen- daal, ingestudeerd, n.l. „De bloemen en de bijtjes". Op hun mooist waren de kinderen gekleed, de meisjes waren de bloemen, de jongens de bijtjes. Een dei- meisjes bood met een gracieuse bui ging -het zilveren echtpaar een prach tige bloemenmand aan, met zilveren linten versierd. Namens de Commissie van Toezicht op de Bewaarschool sprak de heer J. Bos hartelijke woor den van gelukwensch tot Jhr. en Mevr. Boreel. Helt zilveren echtpaar toonde zich: met dit test der lieve kleinen zeer in genomen en dankte in hartelijke be woordingen daarvoor. Onnoodig te zeggen, dat de kinderen rijkelijk wer den onthaald en het een waar feest voor hen was. Maandag hebben de kinderen het zangspelletje nog eens herhaald, nu voor hunne ouders. Door Burg. en Wethouders is aan den Minister van Financiën een schrijven gezonden, met verzoek om verlenging van den termijn van beta ling voor de inkomstenbelasting, waar van de aanslagen eerst pas uitgereikt zijn. Ook is gevraagd den termijn te verlengen voor de gemakkelijke beta lingswijze, n.l. door wekelijksche stor tingen. De Christ. Meisjesvereenigingen Tryfosa en Tryfena vierden Donderdag avond haar jaarfeest in het Gymnas tieklokaal der Chr. School, dat feeste lijk versierd en geheel bezet was. Het feest stond onder leiding van Ds. Eg- gink. Uit de verslagen bleek, dat de Ver- eenigingen in bloeienden toestand ver- keeren, vele goederen werden vervaar digd voor liefdadige doeleinden. De avond werd verder gezellig doorge bracht. Mooie stukjes en voordrachten, muziek en zang wisselden elkander af. Vrijdagavond is de uitgestelde vergadering van de Vereouiging „Kin dervreugd' gehouden. De opkomst was grooter dan de vorige week, al was ze nog niet schitterend te noemen. Er wa ren huiten 7 bestuursleden nog 22 ge wone, waaronder 1 dame. Na de opening door den Voorzitter, den heer Van Willigen, las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, waaruit bleek, dat er een batig saldo van 1' 144.79 in kas was. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn zeer uitgebreide en duidelijke notulen en opende de bespreking over een gewichtig punt der agenda n.l. het volgende Bestuurs-voorstel: Het Be stuur besluit om hij het 25-jarig jubile um der Koningin hij aanzoek eener eventueele leestcommissie in optocht met „Kindervreugd" uit te komen in dien zin, dat het niet te veel kosten voor de Vereeuiging meebrengt. Üver dit voorstel werd heel wat gediscussi eerd. Aan den eenen kant wilde men aan jubileumfeesten heel niet deelnemen en aan den anderen kant wenschte men, dat „Kindervreugd" geen eigen leest zou vieren, maar alle krachten zou be steden aan een eventueel jubileums- feest. Een der aanwezigen deed toen het voorstel: „Kindervreugd" geeft haar ge wone kinderfeest in Juli en zal afwach ten wat een eventueel op te richten feestcommissie in de heeie gemeente zal voor te stellen hebben in verhand met het jubileum der Koningin. De Vereeniging zal dan later, na dit feest, uitmaken of ze mee zal doen aan een tweede feest. Het bestuurs-voorstel wordt met 14 stemmen vóór, 12 tegen en 2 blanco aangenomen. Het gewone Juli-feest zal als gewoon lijk gehouden worden, dus ieder, die den kinderen een feest wil geven, zonder dat het een politiek bijsmaakje heeft, kan zijn bijdrage met een gerust hart geven en kan zijn politieke principes raadple gen, zoo hij het noodig vindt, als er voor een tweede feest gecollecteerd wordt. Op de gewone wijze zullen de hijdra- gen voor het Juli-feest verzameld wor den en niemand late zich wijsmaken, dat daardoor eene keuze gedaan wordt tusschen rood of zwart of oranje of nog andere kleuren. Het Juli-kinderfeest is een feest voor alle kinderen. De minimum contributie bedraagt volgens het nieuwste vergaderingsbe- sluit 10 cent per maand, terwijl het maximumbedrag onbegrensd is. Nadat de rondvraag gedaan was, waarbij door den voorzitter eenige op merkingen op bevredigende wijze be antwoord werden, sloot de heer Van Willigen de vergadering. De heer C. de Liefde, sedert 1 Juni 1894 onderwijzer aan de Voorbereiden de klasse der Rijksnormaalschool al hier, heeft met ingang van 1 Mei a.s. wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag gekregen. De heer Kuiper zal in zijn Hotel De Prins eenige gaslampen laten aan brengen, om beveiligd te zijn tegen on aangenaamheden, zooals hij, behalve eenige andere keeren, nu weer Zondag j.I. ondervonden heeft. Na afloop der tooneelvoorstelling door Varia, bewogen zich de dansende paren door de zaal, toon op eens de ge- heele omgeving door eene storing in het electr. licht, in eene Egyptische duisternis gehuld werd, welke ongeveer een half uur duurde. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn twee patiënten van Duin en Bosch ontvlucht. Ze hebben het niet verder dan de stoompont gebracht en zijn toen weer naar het gesticht terug gebracht. De sneeuw heeft het voor de stoomtram wel zeer moeilijk gemaakt, maar de ijverige directie heeft met veel inspanning nog een draaglijken dienst kunnen vasthouden. Donderdagavond zal Ds. van Oost- rom Soede eene lezing met lichtbeelden houden in de gymnastiekzaal der Chr. school te Wijkeroog, over de Zeden en Gewoonten der Timoreezen. Vele huisvrouwen te Wijkeroog hebben dezer dagen uitbetaling gekre gen van te veel betaald gasgeld. Het was voor sommigen een zeer welkom spaarpotje geworden. De Gemeenteraadsverkiezingen. In de Maandagavond gehouden ver gadering der Federatie van de S. D. A. P. werd besloten hij de a.s. raadsver kiezing in de drie kiesdistricten gelijk luidende lijsten met twaalf candidaten in te dienen. De groslijst werd als volgt samenge steld: 1. D. F. G. Schilling, IJmuiden; 2. P. FC. Roelse, IJmuiden; 3. J. A. Dalmeyer, Santpoort; 4. W. F. Visser, Wijkeroog; 5. G. Schaar, Velseroord; 6. W. Landeweert, Santpoort; 7. S, Baar- da, Velsen; 8. B. v. d. Nulft, Velseroord; 10. J. Heiligers, Velseroord; 11. W. Da vidson, Wijkeroog; 12. J. Kok, Sant poort; 13. Schekkerman, IJmuiden; 14 P. H. Wagenaar, IJmuiden; 15. A. G. Keuter, Velseroord; 16. M. G. Boelsums, IJmuiden; 17. Van Rummelen, Sant poort; 18. A. de Waal, IJmuiden; 19. Kranenburgh, Santpoort; 20. De Vries, Velseroord; 21. R. van Aalst, Wijker oog. De Statenverkiezingen. De A. R. lijst voor de districten Velsen en Weesp luidt eenigszins anders dan door ons voor eenige dagen gepubli ceerd werd. De samenstelling is aldus: 1. A, Colijn, N.-Amstel; 2. P. J. Dam, Hilversum; 3. S. Roosjen, Aalsmeer; 4. H. Bomas, Hilversum; 5. Mr. A. Slob, Hoofddorp; 6. D. Wijnheek, Bussum; 7. G. Baas Kzn., Amsterdam; 8. L. Attema, Hilversum; 9. S. van Wijk, Haari. meer; 10. Jac Boor, Huizen; 11. Mr. A. Bruch, Haarlem; 12. Dr. J. W. Kolkert, Hilver sum; 13. A. Biesheuvel, Houtrijk en Po- lancn; 14. P. Kuyper Dzn., Hilversum Stand. De candidaten van de Democrati sche Partij zijn in het district Velsen: 1. H. S. Eriks, Petten; 2. K. Breebaart Dzn. Kolhorn; 3. P. Berkhout Pz., Zuid- Scharwoude; 4. D. P. Harting, Amster dam; 5. dr. M. de Jong Hz., Amsterdam. De Loge Philadelphia der I. O.G. T. alhier houdt a.s. Zaterdag een Pro- paganda-feestavond in Hotel De Prins. Als spreker zal optreden de heer F. W. M. Uzuret van Amsterdam. Mej. Voss- hard (zang), de hr. B. Engelenberg (be geleiding) en de Mandolineclub „Appol- lo", allen uit Haarlem, verleenen hun medewerking. Vrijdagavond hield de coöperatie ve verbruiks- en productievereeniging „De Eendracht" hare jaarvergadering in het gebouw „Concordia". De verga dering was als altijd maar zeer matig bezocht. Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester bleek, naar wij in ICenn. lezen, dat de Coöperatie door en door gezond is. De totaalomzet van bak kerij en winkel bedroeg ongev. f 80.000, hetzelfde van het vorige jaar. Dit neemt evenwel niet weg, dat er in beide zaken veelmeer is omgegaan dan in 1921. De oorzaak, dat de bedragen gelijk zijn komt hier door, dat verschillende ver- bruiksartikelen belangrijk in prijs zijn gedaald. Zoo is in 1922 de prijs van het brood 3 maal verlaagd. Balans en winst- en verliesrekening werden goegdekeurd, en den Penning meester en Administrateur décharge verleend. Het Bestuursvoorstel om over het verbruik der kruidenierswinkel 3 en over dat der bakkerij 8 dividend uit te keeren, werd goedgekeurd. Vorig jaar bedroeg dit voor kruidenierswin kel 2 Jo en voor bakkerij 7 '/o. De aftredende Bestuursleden, de hee ren J. de Pater, Th. Verkooyen en E. Verwer werden allen herkozen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 17 Febr. 1 meubelmaker, 15 timmerlieden, 4 metselaars, 5 schilders, 5 kuipers, 1 zeil maker, 3 kantoorbedienden, 1 reiziger, 1 mach. houtbewerker, 4 bankwerkers, 1 koperslager, 4 loodgieters, 1 machi nist, 1 kopergieter, 1 revolver-klinker, 1 ketelmaker, 1 vuurwerker, 2 metaal draaiers, 1 voorslaander, 1 plaatwerker 1 chauffeur, 6 zeevisschers, 1 weger, 219 diversen. Gistermorgen hebben de werkloozen, die werkzaam waren aan het ophoogen der begraafplaats „De Biezen", het werk moeten neerleggen, omdat zij door der vorst en de sneeuw niet voort konden. Zij togen naar den directeur van Openbare Werken, waarmede werd geconfereerd. Zoolang de menschen niet voort kunnen, ontvangen zij liet loon, 40 cent per uur, maar derven dan de 25 procent verhooging voor 't taakwerk. Wethouder Landeweert. De heer W. Landeweert is weer zoover hersteld, dat hij zijn fnncties als wethouder en als waterschout te IJmuiden 1 Maart a.s. weder hoopt te aanvaarden. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: J. M. van StigtVan Dillen, z.; P. van MeursSeijs, z.; J. C. L. van den Bergvan Veelen, z.; C. Al. Hooggreefde Wildt, d.; A. van Leeu wenOlijrhook, z.K. M. BeulinkBas- tiaan, z. Overleden: C. van Duijn, 1 j. en 6 maanden; M. Gravenkamp, 77 j., we duwe van P. van Heijst. SANTPOORT. Een propaganda-avond van de afd. Santpoort van de Ned. Ver. tot Af schaffing van Alc. Dranken zonder de medewerking van den harmonica-vir tuoos Zwanenburg is niet goed denk baar. Donderdag a-s. is hij dan ook weer present in de Bewaarschool van Mevr. Wüste. Als spreker treedt op de secretaris van de N. V., de heer H. Ploeg Jr., uit Utrecht. De late sneeuw heeft ons een leelijke poets gebakken. Eerst bedeesd, doch daarna wat brutaler vielen de vlokken neer om weldra velden en we gen met een wit tapijt te bedekken. En de rails, der Noord-Zuidhollandsche niet te vergeten. Onze oude trouwe „koffiemolen" had het, Zaterdag te be ginnen, dan ook zwaar te verantwoor den. Doch met een wilskracht on een volharding, die men bij zulk een bijna afgeleefde tante niet zou zoeken, heeft zij den strijd volgehouden en ge zegevierd. Geen dag hebben we zonder ons onmisbaar vervoermiddel gezeten, 1 zij 't dan ook, dat een dienstregeling best gemist kon worden! Al wat van sneeuwpret van don al- lereersten rang hield, trok Zondag naar 't Kopje, waar 't een drukte van belang was. Dat daar genoten is, be hoeft zeker geen betoog. Wat we tot dusver gemist hebben, zijn de arren, die meer en meer, verdwijnen, wat bepaald jammer is. Want wat ge ven ze op een besneeuwden weg een vroolijken aanblik. We doen het thans wat meer modern. We binden de sleeën achter een automobiel en laten ons zoo voorttrekken. Wat ons Maandagmorgen direct op viel was wel de vlugge wijze, waarop de hoofdwegen door den Reinigings dienst in begaanbaren toestand waren gebracht. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats! Zondagavond bracht „Varia" voor de tweede maal voor het voetlicht „Het licht in den Nacht". De groote zaal van „Zomerlust" was, jammer genoeg, slechts gedeeltelijk gevuld. We zeggen „Jammer genoeg", omdat het spel van de dilettanten zeer zeker een volle zaal had verdiend. Na afloop bestond er ge legenheid tot dafisen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Bij voorbaat mijn dank voor plaat sing dezes. Waar een Gemeentelijk Arbeidsbu reau al niet goed voor is, zulks hebben we deze week ondervonden, toen ons per telefoon werd gevraagd door een ambtenaar van bovengenoemd bureau, welk loon er voor stond voor het ver- I binden van leege haringtonnen. Het loon wat hiervoor staat werd door ons opgegeven, als volgt: 40 cent per 'f stuk voor stapeltonnen, 31 cent voor leeggevallen tonnen in de pakkerijen. Op de vraag door ons aan den reeds genoemden ambtenaar, waarvoor deze loonopgaai dienst moest doen, werd ons medegedeeld, dat door de Firma Groen eenige werkelooze kuipers ge vraagd werden, welke bij deze Firma een partij leege haringtonnen konden verbinden voor 25 cent per ton, met de mededeeling dat voor dit loon bij een week-arbeid f 20.kon worden ver diend. Wat dit voor een loon is en wel ke bedoeling hier achter zit, laten we aan de ingezetenen onzer gemeente over. t Waar we echter wel op aandringen is Jat onze gemeente op dergelijke liefda digheidsbemiddelingen niet zal ingaan, om zoodoende een loondruk in het par ticuliere bedrijf in de hand te werken. Namens het Bestuur, C. v. d. STEEN, Voorz. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders. Rectificatie. In het stukje competitiewedstrijd in het vorig no. staat onder de naam van de IJmuider Schaakclub abusief ver meld de heer Brouwer, dit moet zijn Bouwen. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Februari 1923. Brieven binnenland 1. Bureau IJmuider Courant, IJmuiden; 2. No. 110 1927 gevangenis, Haarlem; 3. Burgemeester, Velsen 4. Huurcommissie,- Velsen5. J. v. d. Berg, Velseroord. Briefkaarten binnenland 6. Jacob Daalder, Groningen 7. A. Knaap, Amsterdam 8. E. Hasselman geb. Sweinle, Rotterdam; 9. F. Vageisang, Haarlem; 10. W. Zeijlemaker, IJmuiden; 11. Mevr. N.v. Ran, Amsterdam12. Zonder adres. Brieven buitenland. 13. O. Brouwer, Las Palmas. Briefkaarten buitenland. 14. Fam. M. Philip, Baur au Lac; 15. Shanghai.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2