net Dagmeisje Werkster Huishoudster ]\ette Commensaal Kost en inwoning Kachel Huis te huur le huur Vermist VISSCHERÏJ. - Gedurende de maand Januari van dit ja-ar zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 247 stoom trawlers met f 570.758 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 260 •stoomtrawlers met f 734.099 besom ming; 76 zeiltrawlloggers met f 46.890 be somming tegen 79 dier schepen met f 42.730 besomming in Januari van het vorig jaar; 9 sleepboottrawlers, die f 5223.be somden tegen in Januari van het vorig jaar 6 sleepboottrawlers met f 6017.— besomming; 121 motorkustvisschers met f 4075 besomming en in Januari van het vo rig jaar slechts 9 dier vaartuigen met f 683.besomming; 46 open booten met f 625.besom ming tegen in Januari van het vorig jaar 12 open booten, die f 140.besom- den; 2 motorloggers met f 2022.besom ming tegen in Januari van het vorig .jaar 2 motorloggers met f 1561.be somming; Van vreemde nationaliteit kwamen in Januari van dit jaar hier aan de markt 175 Duitsche stoomtrawlers met f 412.177 besomming; 2 Engelsche stoomtrawlers met f 3092.besom ming en 1 Duitsche motortrawler met f 1744.tegen in Januari van het vorig jaar 6 Duitsche stoomtrawlers, die f 13.893.besomden. Van dé beugvisscherij kwamen in Ja nuari van dit jaar hier binnen 36 stoombeugers met f 93.389 besomming i en 18 zeilbeugers (sloepen) met f 15.821 j besomming tegen in Januari van het vorig jaar 24 stoombeugers met f 64.058 besomming en 13 zeilbeugers (sloepen) met f 14.318 besomming. Van de drijfnetvisscherij kwamen in Januari van dit jaar binnen 2 Engel sche stoomharingdrifters met f 6274. besomming. De in consignatie aangevoerde visch- zendingen brachten in Januari van dit jaar f 37.677 op tegen in Januari van het vorig jaar f 13.341. De totaalopbrengst van alle in Jan. van dit -jaar aangevoerde visch be draagt f 1.199.793 tegen in Januari van het vorig jaar f 890.844. Mijn gevischt. Schipper S. Verdaan, van den logger SCH. 257, rapporteerde dato 7 Febr. vis- schende op 54 gr. 18' N.Br. en 4 gr. 50' O.L. een groote, wit geverfde mijn in het net gevischt te hebben, verbonden aan een kabel, waaraan vermoedelijk nog meerdere mijnen bevestigd zullen zijn. De schipper rapporteert, dat het daar ter plaatse zeer gevaarlijk is voor de trawlvisscherij. SCHEEPVAART. &aiarstanden XJmniden. Febr. 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 22 7.02 7.21 2.31 2.54 23 7.41 8.02 3.03 3.29 24 8.28 8.59 3.41 4.13 ^2j 9.30 10.11 4.34 5.16 26 10.48 11.38 5.51 6.44 27 0.13 7.24 8.09 28 0.47 1.11 8.36 9.12 In de week van 12 tot 19 Februari zijn hier uit zee binnen gekomen 46 stoomschepen. De geconfisceerde Britsche trawler. CHRISTIANIA. Uit Vardö wordt aan „Aftenposten" gemeld, dat de ge zagvoerder van den Britschen trawler „Quercia" uit Grimsby geweigerd heeft, zich bij het vonnis der rechtbank, waar bij het schip wegens visschen in de Noorsche territoriale wateren werd ge- confisceerd, neer te leggen. De Noorsche procureur van de maatschappij, aan wie de trawler toebehoort, heeft ver klaard, dat de zaak over drie weken voor het hooggerechtshof komt. Tel. De stranding van de Rhea. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur geraakte niet ver van het restaurant „Driehuizen" te Zandvoort, een schip op het strand. Door den dikken mist kon men van den wal niet direct opma ken met welke nationaliteit en reederij men te doen had. Spoedig bleek dit ^echter het Ned. motorschip „Rhea" te zijn, van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. te Amsterdam. De afstand van den wal naar de strandingsplaats schatte men op 4 a 500 meter. Het schip lag met den kop naar Zandvoort gekeerd, terwijl dat gedeelte van de boot bijna droog stond. Aldra waren vier sleepbooten ter as sistentie gekomen en met vereende krachten trachtten ze de „Rhea" vlot te krijgen. Dit bleek echter vruchteloos en men vreesde niet te slagen, zoolang de wind uit het Zuid-Oosten woei en daardoor het water laag bleef. Men beproefde daarom eerst een ge deelte van de lading te lossen. De lich ter „Albatros" werd uit IJmuiden ge sleept en langszij van het gestrande schip gebracht. Zaterdagmiddag met hoog water werd nogmaais getracht de „Rhea" vlot te trekken. In het geheel waren ze ven sleepbooten bij de strandingsplaats aanwezig, behalve de „Katwijk", „Dren te", ,Simson', Titan', en Zeeland' uit IJmuiden, waren nog de „Heemskerk' uit Rotterdam en de „Willem Barentsz" uit Vlissingen te hulp gesneld. Omstreeks 3 uur Zaterdagmiddag ge lukte het aan vier sleepbooten en door het met volle kracht medewerken van de ,Rhea", de boot vlot te krijgen. Na een paar spannende oogehblikken was het schip ruim half vier vrij van de zandige kust en werd het door de „Hec tor" naar IJmuiden gesleept, om van daar op eigen kracht naar Amsterdam te stoomen, waar het Zaterdag- op Zon dagnacht behouden aankwam. De oorzaak van de stranding is te wij ten aan den dikken mist. Vrijdagmid dag was de „Rhea" met de „Triton" voor IJmuiden. Het uitzicht was geheel be lemmerd. Men ontdekte eenige vis- schersvaartuigen die landwaarts voe ren en aan boord der stoomers was men van meening dat deze naar IJmuiden koersten. Zij achter hen aan. De vis- schers stevenden echter naar Zand voort en de „Rhea", die wat voor de „Triton" was, bemerkte dit te laat. De „Triton" echter kon nog bijtijds van koers veranderen en kwam dienzelfden avond te Amsterdam. De sneeuwstorm in Engeland. Zaterdag en Zondag j.l. heeft boven Noord-Engeland en Schotland éen der hevigste sneeuwstormen gewoed, die in jaren is waargenomen. Verscheidene dorpen werden van de buitenwereld afge sneden, terwijl de wegen onbegaanbaar zijn. Aan de kust woedden geweldige stormen en naar gemeld wordt, zijn daarbij drie schepen op zee gezonken, moest een vaar tuig midden op zee door de opvarenden verlaten worden en zijn vijf andere op de kust geworpen. Een der verloren gegane schepen, waarvan de naam onbekend is, is Zaterdagavond buiten de Orkaden-eilan den naar den kelder gegaan, terwijl de reddingboot reeds onderweg was. Op de plek, waar het schip was gezonken, werd een groote hoeveelheid wrakhout gevonden. De gezagvoerder van een gestranden stoomtrawler aan de rotsachtige kust van Yorkshire, wist de zeven opvarenden van zijn vaartuig te redden, door manmoedig door de branding naar.de kust fe zwem men en vandaar een reddinglijn naar het schip over te brengen. Het Joegoslavische stoomschip „Radium" werd nabij Flamborough op de kust ge worpen. Van de kust werd een vuurpijl met reddingslijn afgeschoten, welke laatste door de bemanning van het gestrande schip werd opgevangen. Nadat de touwen waren vastgemaakt, heesch de kusiwacht de 27 opvarenden daarlangs naar den top der krijtrotsen, die daar ter plaatse drie honderd voet hoog zijn. Ook de bemanning van het bij Blyth gestrande Deensche stoomschip „Laurence", viertien in getal, dankt het behoud van haar leven aan het harde werken van de kustwacht. De gezagvoerder van dat vaar tuig, die het laatst van boord ging, liep heel wat kneuzingen op, alvorens hij gered werd. Het Spaansche stoomschip „San Salvador" 3000 ton groot, werd Zaterdag nabij Redcar, bezuiden de Tees op de kust geworpen. Andere schepen, die aan het noodweer ;en offer vielen, waren van minder groote afmetingen. Tel. BINNENLAND. De hertog van Mecklenburg naar Indië. Zaterdagmiddag, kort na twaalven, vertrok het s.s. „Grotius" van de Maat schappij Nederland, bet schip waarme de Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, broer van Prins Hendrik, zijn reis naar Indië maakt, 't Gezelschap was 's morgens per auto van den Haag naar Amsterdam gekomen en reed hij aan komst hier ter stede naar het Scheep vaarthuis, waar de directie van „De Nederland" de hooge gasten ontving. Om half twaalf voer men daarop met het directiebootje naar de „Grotius", waar men aan bakboord de statie-reep had neergelaten. De Hertog, die vergezeld wordt van P. P. Graaf van York von Wartenhurg en Generaal C. von Schubert, beschikt over de hutten 50 en 51 en de salonhut 55 op het Commando-dek. Prins Hendrik en zijn adjudant Jhr. von Muehlen, voeren mee tot IJmuiden en gebruikten de lunch aan boord. De Prinselijke Standaard woei dien tijd van den voormast. De „Grotius" uitgeleide gedaan als altijd door de familieleden en belang stellenden van de vertrekk enden, ge noot volop van de Hollandsche sneeuw en na van de kade te zijn gesleept ver dween het schip langzaam in de jacht van witte vlokken. De reis van den Hertog is waarschijn lijk een pleizierreis, doch inlichtingen hieromtrent konden wij niet bekomen. N. v. d. D. De Statenverkiezingen. De gemeenschappelijke candidaten- lijst voor de Provinciale Kiesvereeni- gingen Haarlem en Velsen van den Vrijheidsbond, vastgesteld in de ge combineerde vergadering van Woens dag 7 Februari j.l. te Haarlem, bevat de volgende namen: 1. P. Otto, te Bloemendaal; 2. A. Roo- denburg Jzn., te Haarlemmermeer (Hoofddorp); 3. E. H. Krelage, te Haar lem; 4. mevr. P. J. Willekes Macdonald- Reijnvaan, te Haarlem; 5. K. H. Tuse- nius, te IJmuiden; 6. S. Rijken, te Haar lem; 7. W. van Wassenberg, te Nieu- wer-Amstel; 8. J. C. Laan, te Bloemen daal; 9. H. J. Houtman, te Nieuwer- Om stel; 10. W. Kloeke, te Haarlem; 11. A. Buurman, te Haarlem; 12. G. J. Droste, te Bloemendaal (Overveën)13. H. A. J. de Bij 11 Nachenius, te Haarlem; 14. dr. A. Oolgaard Snijder te- Nieuwer-Amstel (Bovenkerk), en 15. J. de Breuk Lzn., te Heemstede. Mevrouw Willekes Macdonald, die oorspronkelijk op de derde plaats voor kwam, bad den wensch te kennen gege ven, ten behoeve van den heer Krelage haar plaats met dezen te verwisselen. De candidaten van de Plattelan- dersbond in den kieskring Velsen zijn: 1. J. Barendregt, Gr. IJpolder; 2. A. J. de Vries, Wijk aan Zee; 3. M. Sikkes, Assendelft; 4. J. van Spluter, Velsen; 5. M. A. Noordam, Haarlemmermeer; 6. J. J. C. W. de Wilde, Heemskerk; 7. H. F. Bultman, Haarlemmermeer; 8. N. v. Leeuwen, Beverwijk; 9. V. P. Acker- mann, Lutkemeer; 10. W. Balk, Alk- Christ. Hist. Unie. De officieele candidatenlijst der Chr. Hist. Unie voor de studiekringen Haar lem en Velsen is thans als volgt samen gesteld: Jhr. mr. D. E. van Lennep, Heemstede, K. Kistemaker, Hoofddorp, J. C. Dunnebier, IJmuiden, C. Maar schalk, Haarlem, J. Deinum, Velsen, H. Algra, Schoten, A. v. Blaaderen, Am stelveen, J. Kastelein, Aalsmeer, mevr. E. Roorda v. Eysinga—Bakker, Haar lem, G. v. Tienkoven, Haarlem, C. Tau- ber, Haarlem, J. W. Bras, Nieuw Ven nep. UIT ONS PARLEMENT. Het bioscoop-wezen heeft zich de laatste jaren dermate ontwikkeld en heeft een zoodanige t aats gekregen in ons maatschappelijk leven, dat ook de wetgever zich verplicht heeft geacht ter wille van het algemeen belang zich hiermee bezig te houden en een zeker toezicht in te stellen, ten eindé de geva ren, die hieruit voor ons volksleven voortvloeien, te keeren om uit het openbare leven te voeren, wat in strijd is met de in ons volk bovendrijvende opvattingen omtrent normaal zedelijk leven, drukte de beer Van der Molen bet uit. Maai' bet was juist deze ge dachte, meer nog de gevolgtrekkingen, die men ervan vreesde, die tegen de wij ze, waarop onze regeering in de Bios coopwet het onderwerp geregeld had, een zeker verzet wakker riep. Of sprak de heer Gerhard het niet uit, dat hij, aanvankelijk voorstander ook van een gematigde censuur voor volwassenen door de wijze van verdediging van het ontwerp huiverig was geworden? En feitelijk was het eenzelfde huiverigheid die blijkbaar de geheele linkerzijde, van Mr. Dresselhuys af tot den heer Vliegen toe alleen mej. Van Dorp, die tus- schen criminaliteit en de bioscoop een duidelijk verband zag en daarom abso luut verbod voor kinderen bepleitte, maakte een uitzondering tegen het ontwerp in verzet bracht. Men vreesde blijkbaar een te groote vrijheidsbeper king en een te schoolmeesterachtig op treden van de keurende commissie, of schoon de minister uitdrukkelijk toe zeggde, dat ze veelzijdig zou worden samengesteld. Toch sprak dit verzet zich bij allen niet even beslist uit. De heer Van Gijn was er zelfs na aan toe zijn volledige in stemming uit te spreken. Tot nu toe bestond alleen een zekere gemeentelijke keuring. Maar die werd oorzaak van rechts- en bedrijfszeker heid. Het ontwerp nu ingevoerd stelt een rijkskeuring vast, die, na het amen- dement-Colijn, zich ook tot wetenschap pelijke films uitstrekt en valt eigenlijk in tweeën uiteen, waarvan het eene deel bescherming der jeugd, het andere ook een zekere preventieve censuur voor volwassenen bedoelt. Tegen die laatste nu ging vooral het verzet. Maar de voorstanders, minister Ruys ook, benepen zich op de tooneel- censuur, door de Gemeentewet van Thorbecke ingevoerd en op het feit, dat nu eenmaal op allerlei wijze de vrijheid ten behoeve van het algemeen belang aan banden moet worden gelegd, als b.v. door de vaccinatiedwang. Er waren er echter ook, wien de wet niet ver ge noeg ging, en die als de heer Rutgers v Rozenburg, Tilanus, Smeenk e.a. een absoluut verbod voor kinderen wenscli- ten of een totaal verbod van openbare bioscoop-voorstellingen als de beer Kersten, die daartoe een motie indien de. De Kamer bleek echter in de motie geen genoegen te hebben, evenmin als in die van den heer Marchant, die het heele ontwerp van de haan wou wer ken en alle overheidsbemoeiing met de bioscoop wilde beperken tot een bijzon der toezicht voor minderjarigen. De meerderheid bleek ten slotte met het ontwerp vrij tevreden. Door enkele amendementen werd er slechts wat wij ziging in gebracht als door dat van den beer Michielsen en dat van den heer Ter Hall. Het amendement van den heer Rut gers om gemeenteraden de bevoegd heid te geven verordeningen te maken ter beperking van het aantal vergun ningen, werd door de Kamer verwor pen, nadat het zoo van rechts als van links bestreden was. Ook het ontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet, dat, als de heer Duys het uitdrukte, slechts een incidenteele vereenvoudiging beoogde, werd door de Kamer goedgekeurd. Op een vraag van den heer Duys legde minister Aalberse uit, waarom hij nog niet met een ziek teverzekeringswet was gekomen. Een ontwerp daartoe was indertijd reeds bij den Iloogen Raad van Arbeid ingezon den. Maar een kentering in de opvatting had dit in verband ook met de tijdsom standigheden doen intrekken. En nu hield het plan tot reorganisatie van de geheele sociale verzekering het indie nen van een afzondèrlijke ziektewet te gen. In de Eerste Kamer is de wijziging van de Lager-Onderwijswet behandeld, waartegen enkele heeren nogal bezwa-1 ren hadden wegens de opheffing van* het vervolgonderwijs en de verhooging van het aantal leerlingen per klas ei. die de minister vooral met een beroep op den financieelen noodstand verde digde. De wijziging van de bepalingen van ons Burgerlijk Wetboek, die de erfop volging bij versterf regelen, werden eveneens na korte discussie en o.a. een pleidooi voor meerdere rechten voor het natuurlijk kind aangenomen. H. B. S. te Purmerend, die bijna een half millioen zouden bedragen en volgens den heer Van de Bilt mét f 100.000.— betaald zou geweest zijn. De behandeling van het ontwerp tot regeling van het Middelbaar en Lager Landbouwonderwijs werd op voorstel van den heer Lovink geschorst. Of schoon men vrij algemeen een dergelij ke regeling noodzakelijk achtte, bleken er toch tegen dit ontwerp te veel bezwa ren, door den minister tot 'n 4-tal hoofd bezwaren teruggebracht en zoowel het onvoldoende van de regeling als de be voorrechting van het openbaar boven het bijzonder onderwijs en de .eischen, aan de onderwijzende personen te stel len, betreffende. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. van Duijvenbode te IJmuiden, om ver gunning tot oprichting van eene kuiperij op het perceel kadastraal bekend Qemee.-.tc Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I. No. 1164 plaatselijk bekend Zeestraat C No 9. Op Maandag, den 5 Maart 1923, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 19 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. advertentiesT ssesass Van de begrootingen, die onze volks vertegenwoordiging ieder jaar af te werken krijgt, waren er in de najaars zitting nog twee onafgedaan gebleven, die van Suriname en Curacao. Het zijn ongetwijfeld de onbelangrijkste, in zoo ver het de minst omvattende zijn. En de Tweede Kamer heeft er dan ook niet veel dagen aan besteed. Was de heer IJzerman er niet geweest, die tijd zou nog heel wat korter uitgevallen zijn. Want deze afgevaardigde heeft wel het leeuwendeel der discussie gehad. Hij kwam vooral op voor de hygiënische belangen van Suriname als van Cura cao, wees er op, dat de ingevoerde be zuiniging, die voor Curacao zelfs 45 pro cent bedroeg, ook de Rockefeller omdat men baar arbeid zou doen staken en stelde verschillende amendementen voor, die tot doel hadden de geschrapte f 50.000.op de post voor volksgezond heid te herstellen en in plaats daarvan voor Curacao de kosten voor volksfees ten op Koninginneverjaardag tot op f 3000.te verlagen, maar die hem wei nig succes brachten, waar alleen dan tot niet-schrapping van den post van f 3000.ten behoeve der propaganda voor hygiëne door den minister werd overgenomen en de andere amende menten verworpen werden. Behalve ten behoeve der volksgezondheid, werd nog door andere afgevaardigden ge pleit voor het Bijzonder Onderwijs, de Protestantsche Zending, de instelling van gemeenten, die dan de zaken van localen aard konden behandelen, reor ganisatie der politie op Curacao, enz, In verband met die laatste aangelegen heid, kwamen de relletjes van Willem stad ter sprake. Mejuffrouw Van Dorp sprak nog tegen de verhooging met 55 procent van uitvoerrecht op fosfaat en tegen verhooging van het invoer- rech op petroleum. En de heer Bron bracht het ontslag van den leider der staalsmeden-industrie door den tegen- woordigen gouverneur aan de orde en zocht verband tusschen dit ontslag en de subsidie van f 13.000 aan Katholieke inrichting, die hij tevergeefs voorstelde j niet te verleenen. Behalve deze begrootingen, werd nog I die van het Staatsboschbedrijf, dat er volgens de heer Lovink nog in jaren niet wezen zou, vastgesteld en de af- stand van een deel der Limburgsche Staatsmijnvelden en het bouwfonds voor Binnenlandsche Zaken en Onder wijs behandeld, bij welke laatste behan deling de minister ontkende, dat het Middelbaar Onderwijs boven het Lager bevoordeeld wordt en een onderzoek toegezegd naar de bouwkosten van een Heden ontsliep onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot- j moeder Magdalena Gravenkamp, weduwe van Petrus van Heijst, in den ouderdom van ruim 77 j. Uit aller naam Bregje van Heijst. Velsen, 19 Februari 1923. De ter aarde draging zal plaats hebben D. V. Donderdag 22 j Februari, op de begraafplaats j „De Biezen". Vertrek van 't j sterfhuis 1.30 uur. Gevraagd een Mevrouw Vliek, Kanaalstraat 71. gevraagd, voor vier uur per dag. Zich aan te melden belastingkan toor Koningsplein, 17 op Vrijdag a.s. tusschen 2 en 4 uur's middags. gevraagd, bij Heer alleen tusschen de 40 en 50 jaar. Brieven onder No. 1947 bureau van dit blad. gevraagd, met vrije slaapkamer. Adres bureau van dit blad. aangeboden voor twee nette per sonen. Adres bureau van dit blad. goed onderhouden, te koop aange boden. Te bevr. bur. v. d. blad. goeden stand, f 10.— per week. Br. onder No. 1948 bureau van dit blad. wegens dubbele zaken een Lunch room met winkel op de beste stand te IJmuiden, ook voor andere doeleinden geschikt, f 20 per week. Verplichte overname inventaris. Te bevragen bij H. J. VET, Kanaalstraat hoek Oranjestraat. Holl. Herdershond. Verzoeke tegen belooning terug te bezorgen Vuurtorenstraat 7, Z. Z. V.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3