ORGAAN VOOR DE Gi N I E VELSEN No. 34 Zaterdtg 24 Februari 1923 8e Jaargang Yersehijjnt Woensdags Zaterdags Prima Consistente vetten HARINGKADE TELEF 298 BIOSCOOP „FL 0ftA" IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS MIJ. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertentie» ran 11. en m 5 regels tl. iedere regel meer 20 etsCompact gezette advertenties van 1 t on m. 5 regels fl.26, iedere regel meer Sb ets. Kleine adreitenties en familieberichten zoomede vereenigings adrertentieB nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels 10.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties adres bureau van dit blad. 10 ots. extra; voor bezorging ran op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebraebt Bovenstaande regelprjjzen worden met Beta, verhoogd voor adrertenties van buiten de gemeente veisen DIT BLADEN. BESTAAT UI* ÏWES BERSIH BLAD. Klslas Advsrtsntls* en Famlllsbsrlelitan keilen bij VOORUITBETALING slecht! II Cent per zegel. B. en W. stellen voor, afwijzend, te be schikken. medegedeeld wordt. DRINGEND VERZOEK om bQ verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aas» den lsoper, deeh aau eus ka- rsau WILLEHSPLEIN II, ap ie gaven. De Administratis, GEMEENTERAAD. Vergadering van 20 Februari 1923. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Landeweeri. Deze zond een schrijven, waarin hij meedeelt van een jarenlang maaglijden herstel te hébben gevonden en hoopt 1 Maart zijn werkzaamheden weer te kunnen her vatten. De Voorzitter spreekt den wensch uit dat de wethouder weer spoedig aanwe zig zal kunnen zijn. (Instemming hij de raadsleden). De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een verslag, van hetgeen met betrek king tot verbetering der volkshuisves ting in de gemeente Velsen, gedurende het jaar 1921, is verricht. Als voren, van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst over 1922. Als voren der schoolvergaderingen van de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden over 1922. Als voren van de nijverheidsavond school voor ambachtslieden over dat zelfde jaar. Berichten van aanneming van benoe mingen. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van C. de Vries om ont slag als ambtenaar van den burgerlij keu stand dezer gemeente met ingang van 1 April 1923, wegens benoeming tot secretaris der gemeente Avenliom. Wordt eervol verleend. Een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken, om in de daarvoor vatbare gemeentelijke bedrijven evenzeer ten aanzien van het oveiige personeel in gemeentedienst de werk tijden te verlengen tot 48 uur per week, In handen gesteld van de commission van overleg om rapport. Een adres van W. Grapendaal tc Wijk aan Zee, om een gedeelte zeestrand, ge legen ten zuiden van de grens der ge meente Wijk aan Zee en Duin, te mogen pachten. Naar B. en W. om advies. Een ongezegeld verzoek van H. Blink- hoff te IJmuiden, om een lichtpunt in zijne woning te plaatsen. Als ongezegeld ter zijde gelegd; op deze aangelegenheid zal, voorzoover noodig, de aandacht worden gevestigd. Een verzoek van F. J. Klompers om het raadsbesluit van 28 December 1922, betreffende de aanleg van een straat te Driehuis, zoodanig te wijzigen, dat de voortuinen blijven bestaan. Om advies naar B. en W. Een adres van de afdeeling IJmuiden van den Christelijken Zecliedenbond om een uitkeering te verstrekken boven die uit werkloozenkassen. Ingevolge de toezegging, gedaan in de vergadering van 23 Januari j.l., hebben B. en W. ter zake inlichtingen inge wonnen bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Deze bericht bij schrijven van 10 Februari 1923, dat bij de stukken is gevoegd, een derge lijke algemeen werkende regeling niet toelaatbaar te achten. Medegedeeld wordt, dat B. en W. bij schrijven van 2 Februari j.l. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hebben verzocht, den ter mijn gedurende welken een bijdrage is toegezegd van 25 in de arbeidsloo- nen enz. van bij de werkverschaffing te werk gestelde werkloozen (1 Januari 1923 tot en met 3 Maart d.a.v.) te willen verlengen tot 1 Mei 1923. Het betreflende schrijven is hij de stukken gevoegd. Onder dagteekening van 5 Februari 1923 is van den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw de vol gende brief ontvangen: „Uit telegrafische mededeeling van Gedeputeerde Staten van Noordholland zal Uw College gebleken zijn, dat ik mij er bij heb neergelegd, dat de vigee- rende loonregeling ad 40 cent tot 3 Mrt. a.s. gehandhaafd blijft. Ik vestig er thans reeds Uwe aandacht op, dat ik mij, indien het noodig mocht zijn de subsidie-toezegging te verlengen, alle vrijheid voorbehoud het loon eventueel weer op 371/2 cent per uur te bepalen. Het toestaan van een loon van 40 cent moet beschouwd worden als een overgangsmaatregel." Naar aanleiding van de opmerking van den heer Diependaal, bij de rond vraag in de raadsvergadering van 28 December 1922, inzake vervuiling van een terrein nabij den Duinlustparkweg deelen B. en W. den gemeenteraad me de, dat 't hier particulieren grgnd be treft, waarom aan de politie is opgedra gen hierover een streng toezicht te hou den. In verband met de dienaangaande door den heer Vermeulen in de raads vergadering van 23 Januari j.l. ge vraagde inlichtingen, is aan de leden in afdruk toegezonden een rapport van den verificateur der gemeentefinanciën van 12 Februari 1923, nopens den finan- ciëelen toestand der R.K. Woningbouw- vereeniging alhier. Alleen deze vereen i- ging heelt een debetsaldo bij de ge meente, omdat slechts ten aanzien van haar voor het grootste deel der voor schotten vaststelling der annuïteit heeft plaats gehad. De andere vereeni- gingen hebben bedragen gedeponeert bij den gemeente-ontvanger, om te dienen voor de betaling der annuïteiten, wel ker vaststelling kan worden tegemoet gezien. Regelmatig worden de administra ties van alle vereenigingen door den ve rificateur gecontroleerd. B. .en W. zullen trachten op de punten in bedoeld rapport aangegeven, een be vredigende regeling van de Regeering te verkrijgen. Medewerking der ver schillende vereenigingen inzake wijzi ging van den erfpachtscanon zal ech ter noodig zijn. Overigens wordt bij de betrokken be sturen aandrang uitgeoefend om de uit gaven en den huurachterstand zooveel mogelijk te beperken. Een bericht van den heer W. Lande- weert, dat hij nog niet zoover hersteld is om deze vergadering bij te wonen. Een verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim te Velser oord, om presentiegelden en de beloo- ningen der secretarissen voor 1923 te willen herzien. Naar B. en W. om advies Een adres van het bestuur van de afd. Velsen van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", waarin het verzoekt om gebruik te mogen ma ken van het gymnastiek- en één school lokaal der o. 1. school F te Santpoort, voor het houden van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. Naar B. en W. ter afdoening. Een adres van het bestuur van de vereeniging voor ambachtsonderwijs in Kennemerland om voor het jaar 1924 een subsidie te willen verleenen van VELSERQO R D Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste SSSKBB v3SMMB<££fiaaBK iZiXS. f 20.779.50 (te behandelen bij de begroo- tihg voor 1924). Een schrijven van het lid van den raad, den heer D. F. G. Schilling, van den volgenden inhoud: „Ondergeteekende, D. F. G. Schil ling, verzoekt in de zitting van Uwen Raad op Dinsdag 20 Februari 1923 aan het college van burgemeester en wet houders de volgende vragen te mogen stellen: le. Is het waar dat de 50 arbeiders woningen, welke met Rijksvoor schot voor rekening van de wo- ningbouwvereeniging Velsen aan de Breesaap, ter plaatse van liet Hoogovcnbedi'ijf worden ge bouwd, zijn gegund aan oen aan nemer, woonachtig huiten onze gemeente; 2e. is het waar, dat in de besteksbe palingen niet is opgenomen, dat de aannemer verplicht is, ecu zeker percentage werknemers aan te nemen, in de gemeente Velsen woonachtig en zoo ja, is het college dan bereid aan den Raad mede te deelen, waarom dit niet het geval is?" Burgemeester en wethouders stellen den gemeenteraad voor, de gevraagde toestemming te verleenen en deze te be handelen aan het einde der agenda. Goedgekeurd. Een schrijven, eveneens van den heer Schilling, van den volgenden inhoud: „Ondergeteekende, D. F. G. Schil ling, verzoekt Uwen Raad het vol gende voorstel aan de agenda voor de zitting van Uwen Raad ojj a.s. Dins dag 20 Febr. te willen toevoegen: De raad van de gemeente Velsen verzoekt den Minister van Financiën te 's Gravenhage den termijn van be taling voor de belasting 1922/1923, be langrïjk te willen verlengen voor het belastingbetalend publiek in de ge meente Velsen." „Toelichting. „Daar de belastingen bijna uitslui tend worden geheven van de inkom sten die in het jaar 1921 zijn Wr diend en de aanslagen, zelfs op dit oogenblik, nog niet allen zijn uitge reikt, is het voor de arbeidende klas se en de z.g.n. middenstand niet mo gelijk, aan hunne verplichtingen op den gestelden termijn, te voldoen. Tevens zij opgemerkt, dat de loonen der arbeiders bijna zonder uitzonde ring geweldig zijn gedaald,- dus de be- taalkracht aanmerkelijk minder is. Zoo ook is het gesteld met de ne ringdoenden, wiens inkomsten zeer zeker afhankelijk zijn van de koop kracht van het publiek. Tevens zij opgemerkt dat de werk loosheid momenteel onder de arbei dende klasse zeer groot is, waarvan het gevolg zal zijn, dat zij, die zijn uit geput door de werkloosheid, een maal weer aan het werk zijnde, zeer veel kans beloopen van beslagleggin. op hun loon, wat zij op zulk een mo ment onmogelijk kunnen missen. Wanneer nu de termijn van beta ling wordt verlengd, zullen zeer vele onaangenaamheden worden voorko men, terwijl de bevolking goeddeels hunne verplichtingen, onder de te genwoordige voorwaarden, toch niet kunnen nakomen, waardoor de rijks inkomsten niet worden benadeeld door een langer uitstel te verleenen." Te dezer zake hebben B. en W. zich reeds tot den Minister van Financiën gewend. Het betrekkelijk schrijven is bij de stukken gevoegd. Een adres van de federatie Velsen der S. D. A. P., waarin zij verzoekt met do Regeering in overleg te treden, tot het verkrijgen van eene grootere tijds ruimte ter voldoening der belasting- penningen (voorgesteld wordt in ver band met het onder letter r vermelde dit adres voor kennisgeving aan te te men). Een schrijven van Ghr. Bartels, ar chitect te Velsen namens H. A. Jansen en 1'. Schweitzer, waarbij hij verzoekt het ingediende rioleeringsplan voor 19 woningen aan den Wijkerstraatweg te mogen wijzigen. Naar B. en W. om ad vies. De heer Schilling stelt voor het schrij ven van de Kamer van Koophandel te Haarlem inzake de werktijden van het gemeentepersoneel voor kennisgeving aan te nemen. Spr. meent dat de raad competent genoeg is, om over dc werk tijden van dit personeel te heslissen. De Voorzitter zegt dat de Kamer van Koophandel een officieel lichaam is. waar de gemeente Velsen onder réssor teert. HET CONSULTATIEBUREAU zsl geopend zijn Woensdagmiddag van l—l nar, WUlemsbaekweg 42, Vslocr- oord, Hat onderzoek Is kostsloos en ge schiedt door Dr. Anema alt Haarlem, Voorzitter van het Consaltatlebureaa aldaar. De heer Vermeulen meent dat bij der gelijke besprekingen in den raad de meening van andere organen ook geen invloed meer moet kunnen doen gelden Dc heer Tusenius is van meening dat deze dingen niet tot de competentie dei- Kamer van Koophandel behooren. De heer Schilling zegt dat Gedep. Staten al zooveel aan den raad decre- tecrcn, als wij er nu ook nog de Kamer van Koophandel bij krijgen, blijft er van onze zelfstandigheid niet veel meer over. Het voorstel van den heer Schilling wordt met 133 stemmen aangenomen Tegen de heeren Handgraaf, Dunne Hier en Vermeulen. Bij het verzoek van den Chr. Zeelie denbond zegt de heer Schilling dat niet anders dan afwijzend hierop beslist kan worden. Spr. wil er op wijzen dat (leze Bond de werkloozenverzekcring saboteert, daar hij zoowel leden, behoo rende tot een werkloozenkas aanneemt, als leden, die daar niet onder vallen. Spr. is overtuigd ook te spreken namens de Chr. Transportarbeiders. Op het verzoek wordt afwijzend be schikt. In verband met de mededeeling no pens de R.K. Woningbouwvereeniging zegt de heer Vermeulen nog niet geheel tevreden te zijn. Spr. vraagt of hij hier over eens een onderhoud mag hebben met den verificateur der gemeente-fi nanciën. De heer Handgraaf: Ja, maar dan zal ik er bij zijn. De heer Vermeulen: Dank u, dan zal ik er in de volgende raadsvergadering vragen over stellen. De heer Vermeulen vraagt of in de vacature de Vries ter secretarie zal worden voorzien. De Voorzitter zegt dat besloten is voorloopig in deze vacature niet te voorzien. Goedgekeurd wordt de vaststelling van do over 1923 aan bijzondere school besturen te verleenen voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, zoomode van de regelen volgens welke de uitbetaling zal plaats hebben. Bij het verzoek van de Soc. Dem. Vrouwenclub IJmuiden-Velseroord om uitbreiding der schoolvoeding school kleeding zegt de heer Schilling dat op het prae-advies van toepassing is het spreekwoord „Een kinderhand ir gauw gevuld". Spr. zegt nooit geen be wondering gehad te hebben voor den gemeentelijken geneeskundigen dienst. Maar waar deze geneeskundige in kor ten tijd alles zoo goed weet, zegt spr. dat hij en zijn fractie er toe zullen me dewerken om den gemeentelijken ge neeskundigen dienst zoo spoedig moge lijk te doen verdwijnen. Deze geneeskundige toch zegt (lat het. niet noodig is, alleen hebben eenige kinderen wat melk noodig. Spr. zegt Jat het lijkt, alsof de geneeskundige de gemeente een financieel voordeeltje wil bezorgen. Spr. houdt dan- een uitvoerige histo rische beschouwing en wijst er op, hoe eeds in 1785 te Enkhuizen werd voor gesteld voedsel aan de sehoolkiiïdor.-n te verstrekken. En nu in 1923 moet --i wij er nog op aandringen, om de onder voede kinderen wat voedsel te ver strekken. Spr. zegt dat een dokter niet kan zien of een kind voldoende onder goed aan heeft en of het 's morgens al of niet gegeten heeft. Spr. kan met het prae-advies niet meegaan. Reeds vroeger heeft spr. er op aangedrongen een commissie van vrouwen te benoemen, die beter in staat zijn te onderzoeken, wat een kind toekomt. De heer Vermeulen betreurt het, dat, de heer Schilling deze zaak bespreekt in (lcn geest van den klassenstrijd. Spr. zegt dat de heer Schilling tocli zeker niet den tijd van 140 jaar zou terugwil- "en. Er is sinds heel wat veranderd en verbeterd. De arbeider is zijn loon waard, zegt men en al deze dingen moeten van het loon af kunnen. Spr. is er beslist voor, dat kinderen, die voedsel on kleeding noodig hebben, dit ook krijgen; maar spr. wil dan dat dit gaat op advies van de onderwijzers. Als derden dit moeten bepalen, zal er zeker misbruik van gemaakt worden. De Voorzitter zegt dat hij overtuigd is dat de gemeentelijke geneeskundige niet de bedoelingen heeft gehad, die de heer Schilling hem toeschrijft. Spr. weet dat de geneeskundige zijn taak con amore en volgens geweten vervult. De heer Schilling zegt zich niet dooi den heer Vermeulen te zullen laten voorschrijven hoe hij spreken moet. Dat er veel verbeterd is sinds vroeger, daaraan heeft de partij van den heer Vermeulen 't minst gedaan. De heer Vermeulen: Meer dan jullie partij. De heer Schilling: Dat is tc danken aan den strijd der arbeiders. Dat blijkt nu ook weer uit de oprichting van de R.K. Volkspartij, daar de arbeiders niet langer aan den leiband der kapitalisten wenschen te loopen. Geroep bij de R.K. leden. De heer Schilling bestrijdt nogmaals het prae-advies en dringt aan op de in stelling van een commissie van vrou wen uit de ingezetenen. Dc heer Peek kon de motieven van don heer Schilling begrijpen, maar be treurd toch dat, waar het gaat over den honger van het kind, er zoo hooge po litiek bij wordt gehaald. De heer Nijssen en Vermeulen: Zeer juist. De heer Schilling: Ja, jullie bent het al aardig eens. De heer Peek zou willen dat een Ver eeniging de zaak der schoolvoeding ter harte nam, met subsidie van de ge meente. De heer Sluiters zegt alles te voelen voor het gesprokene van den heer Schilling, omdat zijn hart uitgaat naar het arme kind. Maar spr. vraagt zich af ol deze zaak niet zoo kan worden aan-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1