gevat, dat de gemeentelijke geneeskun dige en het personeel der scholen sa menwerken, opdat de kinderen, die het noodig hebben, werkelijk voedsel en kleeding verkrijgen. Spr. heeft wel eens een kind achter na geloopen en dacht dan „arme kleine, je moet met die natte voetjes wel kou vatten en ziek worden". En dat schrijnt dan als je zelf nog een goed pak aan hebt. De Voorzitter zegt dit ook te gevoelen en wil gaarne eens persoonlijk een on derzoek instellen. De heer Dunnebier zegt dat verzoe ken, als het werkelijk noodig bleek, nimmer zijn afgewezen. Het prac-advies van B. en W., wordt daarop aangenomen met 12—4 stem men. Tegen de heeren Baarda, Schil ling, Dalmeyer en Davidson. De Voorzitter zegt dat de zaak uitge voerd zal worden in den geest, door den heer Sluiters aangegeven. De heer Schilling: Ik hoop het. Goedgekeurd worden de regelingen betreffende de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de Handelsscho len te Alkmaar en inzake het verhaal der kosten. Op verzoek van het bestuur der Ver- eeniging voor Chr. Nat. Onderwijs te Velscroord, om beschikbaarstelling van een bedrag voor het veranderen van pri vaten in en het bouwen van een kolen- bergplaats aan de onder zijn beheer staande school aan den Stationsweg al daar, wordt een bedrag van i 785.70 ge voteerd. Vastgesteld worden de begrootingen voor 1924 voor de Visscherijschool, de Handelsavondschool en de Nijverheids- avondschool voor ambachtslieden. Bij het verzoek van den onderwijzer G. J. Bremerkamp, om overplaatsing van school B naar school A stellen B. en W. voor dit toe te staan. De heer Tusenius maakt bezwaar daartegen. Het beteekent degradatie van onderwijzeressen, daar deze onder wijzer in een kopklasse geplaatst wordt Daar spr. echter over personen wil spreken, vraagt hij een besloten zitting Besloten wordt deze aan 't eind dei- vergadering te houden. Goedgekeurd worden de voorstellen tot gi-ondoverdracht voor wegverbree- ding en tot het verleenen aan de ge meente Haarlem van een vergunning tot het leggen en hebben van een zinker in de Jan Gijsenvaart. Voor het onderhoud van de stand plaats voor woonwagens wordt een cre- diet van f 200 toegestaan. Bij het voorstel tot verkoop van grond aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Velsen zegt de heer Baarda te betreuren dat de Vereer,i- g-ing voor den grond f 3.40 per M2. zal moeten betalen. Spr. had echter ver wacht, dat dit anders zou zijn, al kan deze prijs heel billijk zijn. Spr. behoett het nut der Vereeniging niet uiteen te zetten, iedereen weet dat zij voor de ge meente van groot belang is. Spr. had dan ook meer verwacht en stelt voor den grond aan de Vereeniging te verkoopen voor f 1. De heer Dunnebier: Per Meter? De heer Baarda: Noen, het geheele terrein. De Voorzitter: Ik meen, dat u be stuurslid der Vereeniging zijt. Waarom is U niet direct met dit voorstel hij B. en W. gekomen? De heer Schilling: De heer Baarda doet dit voorstel namens de Soc. Dein. fractie. De heer Vermeulen kan niet met het voorstel van den heer Baarda meegaan. Spr. wil meer zekerheid voor de ge meente en acht het heter den grond in erfpacht uit te geven. De heer Schilling voelt hier wet voor, maar dan moet er spoed betracht wor den. De heer Baarda is er niet tegen, maar wil dan voorstellen tegen een erf- pachtseanon van f 1. De Voorzitter betwijfeld of de zaak dan wel vóór 1 Maart in orde komt. De heer Dumiebier zegt dat het veel heter is een erfpachtscanon van 6 procent van een verkoopsprijs van f 3.40 Dat wordt dan een f 70 per jaar. Tenslotte doet de heer Vermeulen dit voorstel, 6V2 procent van f 3.40 per M2. en B. cn W. te machtigen de gemeente garant te doen zijn voor een hypotheek van ten hoogste f 10.000. Dit voorstel wordt met algemcone stemmen aangenomen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot inbreng van gronden in het grondbe drijf. Inzake het prae-advies op een adres van G. Vellinga te Santpoort, houdende beroep tegen de weigering eener bouw vergunning, zeggen verschillende leden dat het onbillijk is deze aanvraag te weigeren, daar het brandje de oorzaak is, dat adressant nu niet bouwen kan. De heer Schilling voelt dat wel mee, maar spr. heeft geconstateerd dat ver- brecding der straat daar absoluut noodzakelijk is. Het prae-advies wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen te Veiseroord, zegt de heer Dalmeyer nog steeds geen antwoord te hebben ont vangen op zijn hij de begrootingsdebat- ten gedane vraag, hoe het hier staat met, de beschikbare woningruimte. Het betreft hier nu al een vijfde verlenging, dat is dus 2'/2 jaar. De heer Netscher: Drie jaar. De heer Bunnebier zegt dat hij al dik wijls in den Haag er op aangedrongen heeft de 89 woningen te IJmuiden te doen houwen, waarvoor de premie is toegestaan. Spr. krijgt telkens de toe zegging, dat de woningen nu zullen ko men, maar er gebeurt niets. De heer Dalmeyer wil dan voorstellen deze huizen nu maar eens te laten ont ruimen. Dan moeten er maar eens maatregelen getroffen worden. De heeren Handgraal en Dunnebier wijzen er op, dat de bewoners dezer hui zen er dan de dupe van zullen worden. Dan brengt men de menschen onder dak in pakhuizen. De heer Dumiebier zegt toe tegen de volgende raadsvergadering een ant woord te zuilen geven op de vraag van den heer Dalmeyer inzake do beschik bare woningruimtc. Het voorstel van B. en W. wprdt aan genomen. Tegen de heeren Netscher en Dalmeyer. Vastgesteld wordt de lijst, bedoeld bij art, 4, al. 1 onder a der Bouw- en Wo ningverordening. Bij het voorstel tot verhooging van de bijdrage in de kosten van eene wachtgeldregeling voor de. N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen, zegt de heer Schilling dat deze heele wachtgeldregeling eigen lijk 'n wassen neus is. Verschillende ar beiders zijn ontslagen en dan merkt men niets van een wachtgeldregeling. Maar deze moet dienen, als het eens mocht gebeuren dat er geen werk was, voor het technisch personeel, dat de firma onmogelijk kan missen. En dat mogen wij dan onderhouden. Spr. is tegen deze heele wachtgeldregeling. liet voorstel wordt met 97 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Baarda, Schilling, Dalmeyer, Davidson, Net scher, Peek en Wardenaar. Bij de wijziging en aanmelding der Alg. Politie-verordening brengen ver schillende leden bezwaren naar voren. De heer Vermeulen vraagt of de leef tijdsgrens van 18 jaar voor verbod van bioscoopbezoek voor niet-voor de jeugd goedgekeurde films nog niet uitgebreid kan worden. De heer Schilling: Ja, tot 66 jaar! De heer Nijssen spreekt over 't ver bod van rooken in pakhuizen enz. en bekeuringen door marechaussee. De heer Dunnebier: 't Is van den heer Nijssen meer vrees voor de marechaus see, dan bezwaar tegen de nieuwe be palingen. De heer Tusenius, de politie hier ken nende, vreest dat als alle nieuwe bepa lingen streng worden gehandhaafd, geen motorrijder hier in de gemeente meer rijden kan. De Voorzitter: Maar daji ben ik er nog. De voorgestelde nieuwe bepalingen worden aangenomen, evenals de wijziging der verordening op de win kelsluiting en de aanvulling der Ver ordening krachtens de art. 437 en 437ter van het Wetboek van Strafrecht. Goedgekeurd wordt het voorstel om aan den oud-waagmeester P. Hendriks een jaarlijksche gratificatie te verlee nen van f 200. Vastgesteld wordt de rekening cn verantwoording der Kamer van Koop handel en Fabrieken over het le half jaar 1922, met een batig saldo van f 681.395. Goedgekeurd wordt het voorstel tot benoeming van een commissie van ad vies inzake een ingediend voorstel tot vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan school D te Velseroord Mej. T. Peek te IJmuiden. Mede op de voordracht stonden de dames J. M. Troost te Briel- le en K. E. Scholts te Wijk aan Zee. Aan de orde zijn dan de vragen van den heer Schilling inzake de 50 wonin gen op Wijkeroog. Spr. zegt dat de wet houder een vorige maal gezegd had op een vraag, dat in de besteksbepalingen stond dat er voor een deel werklieden uit de gemeente moesten worden aan genomen. Nu blijkt dit ér niet in te staan. Spr. vraagt vooral met het oog op volgende bouwwerken zulk een be paling te maken. De heer Dunnebier: Ik zeide dat het in de Alg. voorwaarden stond, niet in de besteksbepalingen. Eerst later be merkte ik, dat het er niet in stond. Toen hebben wij den aannemer laten komen en gezegd dat wij hierop gere kend hadden. Inzake het voorstel van den heer Schilling omtrent verlenging van den termijn voor het hetalen der inkomsten belasting merkt deze op, dat er men schen zijn, die hun aanslagbiljet nog niet hebben ontvangen. Spr. stelt voor aan het adres van B. en W. aan den Mi nister van Financiën adhaesie te be tuigen. -A vA. AP Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Baarda zou in de volgende vergadering gaarne antwoord hebben op de vraag, of het waar is dat krank zinnigen, die ten laste der gemeente ko men, van de Prov. Ziekenhuizen worden overgebracht naar Gheel. De heer Vermeulen vraagt of B. en W. hun aandacht nog eens willen wij den aan de vleeschkeuring. Het gebeurt nu vaak, dat op sommige dagen gepn vlecsch gekeurd kan worden, juist als reederijen soms flinke partijen voor de schepen noodig hebben. De heer Tusenius vraagt maatregelen tegen ergerlijk sneeuwvermaak te IJmuiden, waarbij vrouwen en meis jes half worden uitgekleed. Ook Prins Hendrik zal Zaterdag geen gunstigen indruk van IJmuiden hebben meegeno men. De Voorzitter zegt er juist den vori- gen-dag met den commissaris te hebben over gesproken en had dien dag zeil' iemand verbaliseerd. De heer Sluiters vraagt of niet een staat kan worden opgemaakt, wat in de verschillende gemeenten voor de elec- triciteit wordt betaald. Spr. heeft pas nog gezien, dat de prijs te Haarlem 26 cent is, terwijl wij hier 42 cent moeten hetalen. De heer Langendijk merkt op dat er straks verkiezing is voor de Prov. Sta ten. Spr. vraagt of er niet iets gedaan kan worden om de ontsiering van stra ten cn muren tegen te gaan, door op bepaalde punten plakruimte voor ieder af te staan. De heer Schilling zou wel willen dat de biljetten dan oók op kosten der ge meente gedrukt werden. Maai' het be schilderen der straten mogen we toch wei. De Voorzitter zou willen dat men door gezamenlijk overleg heelemaal geen biljetten zou plakken. De heer Peek vraagt of, nu er zooveel werkloosheid is, de sneeuwopruiming niet kan geschieden door werkloozen. De Voorzitter: We hebben gewacht of er nog meer sneeuw komt. De heer Wardenaar vraagt of er niets gedaan kan worden tegen de last, dien de bewoners rpnd de Papierfabriek on dervinden van de vele asch en roet, die uit deze fabriek over hen komt. Daarna gaat de raad in geheime zit ting ter behandeling van belastingza ken en verzoeken van ambtenaren in zake het bekleeden van bijbetrekkingen en het verzoek van G. J. Bremerkamp om overplaatsing naar school A. Na heropening der zitting wordt de over plaatsing zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUJDEN. De wedstrijd van Varia. Woensdagavond vergaderde de jury, om den uitslag in den Tooneelwedstrijd gehouden ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan der Tooneelvereeniging „Varia" alhier, vast te stellen. Deze is als volgt: Voor de beste uit spraak: le Eere prijs, groote bronzen medail le, aangeboden door H. M. de Koningin, de Tooneelver. „Varia" te Vlaardingen; 2e eereprijs, bronzen medaille, aange boden door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, de Kon. Letterlievende Vereen. J. J. Cremer te Haarlem. Voor het beste tooneelstuk: Eereprijs, verguld zilveren medaille, aangeboden door den Burgemeester on zer gemeente, „Minnespel" (van den Weenschen schrijver Arthur Sehnitz- ler), opgevoerd door de Spaarnespelers te Haarlem. Voor de beste opvoering: Eerste prijs, groote verguld zilveren medaille, aangeboden door de IJmui- der Vischliandel-vereeniging, <m f 400, de Kon. Erkende Declamalieclub „Mu- tua Amicitia" te Rotterdam, met .Onder één dak" van Jan Fabricius. Tweede prijs, een verguld zilveren medaille, aangeboden door de Sociëteit „Onder Ons" en f '250, de Kon. Letterlievende Vereen. „J. J. Cremer" te Haarlem, met „Sint Jansvuur' van Herm. Sudermann Derde prijs, verguld zilveren medaille aangeboden door IJmuidens Mannen koor en f 150, de Tooneelver. „Varia" te Vlaardingen, met „Het dubbele le ven van W. Schürmann. Vierde prijs, zilveren medaille, aangeboden door de Iiarmonie-vereeniging Concordia, het Dilletanten Tooneel-Ensemble „De Vrije Club" te Amsterdam, met „Het Onver mijdelijke" van Suze la Chapelle-Roo- bol. Bijzondere prijzen: voor den besten tooneelspeler, verguld zilveren medail le, aangeboden door de Kamermuziek- vereeniging „Kunstkring" 'de Keer George Voget, in de rol van de Vader in „Onder één dak". Voor de beste tooneelspeelster, ver guld zilveren medaille, aangeboden door den eigenaar van gebouw Cycloop, Mevr. J. Affourtit—Buys, als Dora in „Onder één dak". Voor de beste regie, verguld zilveren medaille, aangeboden door den direc teur van het Staatsvisschershavenbe- drijf, de Kon. Erk. Declamatieclub „Mutua Amicitia" te Rotterdam. Voor de beste tooneelaankleeding, zilveren medaille, aangeboden door de firma P. Boeree, de Kon. Lettert. Ver. J. J. Cremer te Haarlem. De jury bestond uit de heeren Dr. Chr. F. Ilaje, letterkundige, leeraar aan de Rijks IJ. B. S. te Velsen; Frans Netscher letterkundige te Santpoort; J. B. Schuil, letterkundige te Haarlem; F. J. H. Schneiders, letterkundig adviseur der Tooneelver. Varia alhier, Theo Bouw meester, regisseur van het Haarlemsch Tooneel cn de heer A. P. Roza, regis seur van Varia, plaatsvervangend jury lid. Naar we in Hl. Dbl. lezen, had Maandagavond een verkooper van een der IJmuidensche vischaulo's, te Half weg het ongeluk bij het uitspoelen van een vischvaatje door de gladheid in de Haarlemmervaart te geraken. Door eenige voorbijgangers werd hij spoedig uit zijn netelige positie, gered en door nat werd de reis naar hier voortgezet. VELSEROORD. De eerste Multatuli-avond, geor ganiseerd door de afd. S. D. A. P. en N. V., alhier, is uitstekend geslaagd: 140 a 150 menschen waren aanwezig. Na de jeugd van Eduard Douwes Dekker geschetst te hebben, behandelde de hl'. Sternheim de Indische periode: het ver blijf van Multatuli in Natal, waar hij het sprookje van den „Japanschen steenenhouwer" schreei; zijn werken in Menado, om daarna uitvoerig stil te staan bij zijn strijd in Lebah. De „Max Havelaar", later geschreven, vindt hier zijn ontstaan. Heele gedeel ten uit genoemd boek werden gelezen en besproken, waarbij vooi-ai de ge schiedenis van Saidja en Adinda en het slot grooten indruk op de aanwe zigen maakten'. In de pauze werden een paar num mers voor piano en viool door de dames Nieborg en Reiwus gegeven, in alle opzichten (behalve van de temperatuur) is er genoten. Op 6 Maart behandelt de inleider „Woutertje Pieterse", terwijl in de pauze dan wordt gezongen. De Harmonie-Vereeniging „Kunst na Arbeid" te Velseroord, geeft a.s. Za terdag 3 Maart haar eerste openings feestavond voor aandeelhouders en genoodigden in de concertzaal Tivoli, alhier, De Chr. Zangvereeniging Hosan na alhier, directeur de heer P. v. d. Rovaart, zal deelnemen aan den Inter nationalen Zangwedstrijd, uitgeschre ven door de Vereenigde Zangers. Hosanna zal op 9 Juni uitkomen in de Tweede Afdeeling Gemengde Koren. VELSEN. Aanbesteding. Door het gemeentebestuur is W oens dag aanbesteed het lossen en vervoeren van materialen ten behoeve van het Bedrijf Openbare Werken. Ingeschreven werd als volgt: J v. d. Veldt: perc. 1 a f 8.00,1 b f 9.00; perc. 2 a f 8.00; 2 b f 9.00; 3 af 8.00; 3b f 9.00; 4 a f 8.00; 4 b f 9.00; 5 a f 3.o0; B 1—6 f 3.50; f 3.50; f 3.00; f 3.o0; 3.io; f 4 00; perc. 6 I f 2.75; 6 II f 3.00; 6 III f 2 50; perc. 7 I f 3.00, 7 II f 3.25; perc. 8 I f 3.00 per 200 stuks; 8 II f 3.25 per 200 stuks; perc. 9 I f 2.00; 9 II f 2.00 J. Zwanenburg: perc. 1 a i 8.50, 1 b f 9.50; perc. 2 a f 8.50; 2 b f 9.50; 3 a i 8.50; 3 h f 9.50; 4 a f 8.50, 4 b f 9.50; 5 a f 2.75; 5 h 1—6 i 2.65; f 3.60; f 2.50; f 3.65; f 4.25; f 5 50; perc. 6 I i 3.25; 6 II f 3.98; 6 III f 2.97; perc. 7 I f 3.65; 7 II f 4.74! perc. 8 I f 3.75 pel" last; 8 II t 5.65 per last; perc. 9 I f '2.00; 9 II f 2.25. Brantjes: perc. 1 a f 11; 1 b f 12; 2 a f 112 b f 12; 3 a f 9.75; 3 b f 10.75; 4 a f 12- 4 b f 13; f 5 a f 2.75; perc. 5 b 1—6 f 2.45; f 3.25; i 2.00; f 3.55; f 4.45; i 5.75: f 3 90; perc. 6 I f 3.90; 6 II f 5.75; 6 III f 3.25; perc. 7 I f 2.75; 7 II f 3.50; perc. 8 I f 2 758 II f 5.00. G. Spanjaard: perc. 4 a f 7.00; 4 b f 8.00. N. Redeker: perc. 2 a f 9.60; 3 a i 8.80; zand f 1.25 per M2. Statenkring Velsen. Zaterdag 17 dezer vergaderde de Sta tenkring „Velsen" der Chr. Hist. Urne te Haarlem. De voorbereidende werk zaamheden voor de Prov. Statenverkie zing werden besproken. De vergadering oordeelde 't minder gunstig, te advisce- ren op No. 1 stemmen, omdat de afüee- lingen meer de aandacht hunner kie zers kunnen vestigen op den Plaatse lijken Candidaat. Tot nieuwe bestuursleden werden be noemd, wegens het bedanken van de heeren N. Moleman te Aalsmeer en K. v. Tol te Abbenes met bijna algemeene stemmen de heeren J. Kastelein, Bur gemeester Alsmeer, en D. G. Koning, te Nieuwer Amstel, zoodat het bestuur v. de Statenkring „Velsen" thans bestaat uit de heeren: K. Kistemaker, Hoofddorp, Voorzit ter; D. Bruijn, Velseroord, Penning meester; W. J. Bras, N. Vennep; J. Dei- num, Velsen; B. A. Douman, IJmuiden; J. de Haan, O. Amstel; J. Kastelein, Aalsmeer; D. G. Koning, N. Amstel; W. G. Klijn, Heemstede, Secretaris, Kerk- laan 43. Ned. SANTPOORT. r Bij de Donderdag ten overstaan van notaris Boerlage gehouden ver- kooping werd het heerenhuis aan den Rijksstraatweg gekocht door de Be legging Mij. „Noord-Holland" voor f 8225, het bouwterrein werd opgehou den. Door het emiraat van Ds. V. Roos, is sinds 1 Januari j.l. de Ned. Herv. Gemeente van de Prov. Ziekenhuizen nabij Santpoort en te Bakkum vacant. Het classicaal bestuur van Haarlem treedt als kerkeraad op. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben met den ring Haarlem een regeling getrof fen, dat de predikbeurten voortaan door den ring zullen worden vervuld, niet zooals tot dusver in elke gestichts- kerk om den anderen Zondag, maar eiken Zondag, zoowel te Bakkum, als te Santpoort. Als consulent zal fungee- ren Dr. G. A. V- d, Bergh van Eysinga alhier. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 15 t/m. 21 Februari 1923, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 58 Hoilandsche-, 34 Duitsche stoom trawlers, 1 stoom-, 2 motor-, 43 zeillog- gers, 6 sloepen, 12 stoombeugers, 1 Duitsche motorkotter en 46 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Hoilandsche stoomtrawlers van f 569 lot f 6642; Duitsche stoomtrawlers van f 1112 tot f 6045; stoomloggers van f tot f 590motorloggers met f 734 tot f 836; zeilloggers van f 104 tot f 1856, sloepen van f 662 tot f 1942; stoombeu gers van f 2498 tot f 3721Duitsche mo torkotter van f tot f 746, terwijl de kustvisschers totaal f 1303 besom- den. De aanvoer bestond uit 729203 K.G. travvlvisch en 74078 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedr. f 332.142.75 BUITENLAND. Broekhuijs in Italië. De heer W. H. Broekhuijs heeft vóór zijn terugkeer uit Nice in Italië een consortium gevormd, dat zich in ver binding heeft gesteld met Benito Mus solini, ten einde te komen tot de uit gifte van een premieleening onder staatstoezicht. Een Italiaansch plan'! is door den heel' W. H. Broekhuijs ont worpen en door het consortium goed gekeurd. De heer Broekhuijs is thans naar Nederland vertrokken, ten einde begin Maart naar Amerika te gaan met het oog op de opening der bank in Amerika. De millloenen der Rockefellers en het drankverbod. De Rockefellers hebben naar de f New-Yorksche corresp. van de „Daily i Telegraph" meldt hun financieelen steun onttrokken aan de Anti-Saloon- League een organisatie gesticht om in de V. S. het drankverbod ingevoerd te krijgen. Algemeen wordt hier ge loofd, zoo voegt de correspondent van de „D. T." er aan toe, dat als de milli- oenen der Rockefellers niet achter de Anti-Saloon-League hadden gezeten, het drankverbod nooit wet zou zijn ge-* worden en het was derhalve een open baring, toen de Rockefellers onlangs aankondigden, dat zij niet meer tot de fondsen van den Bond zouden bijdra gen, ten eerste omdat het antagonisme tegen het drankverbod het welslagen van het beheeren hunner andere filan- tropische ondernemingen in gevaaiw bracht; ten tweede omdat naar bi*, meening de heer William Anderson niet de geschikte man was voor leider van den bond en ten derde, omdat het de vraag was of de bond zijn nut niet had overleefd. De New-Yprksche ju stitie heeft een onderzoek Ingesteld naar de distributie der fondsen van d% Anti-Saloon-League met name een be drag overeenkomende met 60.000 gul-1 den, dat de heer Anderson zegt te heb-1 ben uitgegeven voor „publiciteit". Mer>' wil nu langs gerechtelijken weg traclv* ten het financieel beheer der fondsen na te gaan,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2