ijl H. F. C. krijgt Z. F. C. op bezoek en zal, in verband met de 3-2 nederlaag te Zaandam geleden en met baar werke lijk zeer goede kansen, zeer zeker haar beste beentje voorzetten. Werd de wedstrijd in Zaandam gespeeld, we ga ven den Zaandammers kans op een gelijk spel. Waar de Z. F. C.'ers zicb bij uitwedstrijden echter steeds van hun minder goede zijde doen kennen, ver onderstellen we, dat de punten wel in Haarlem zullen blijven. Deze wedstrijd wordt geleid behoeven we 't wel te zeggen door een scheidsrechter, die steeds in de eerste klasse fluit: De heer Mutters. Wat de overige wedstrijden betreft, zij vermeld, dat de competitie-leider een Hilversumden Haag-dag heeft ge organiseerd. 't Gooi ontvangt V. U. C. en Hilversum trekt naar A. D. O. Voor al deze laatste wedstrijd is niet van be lang ontbloot. Hilversum's positie is verre van rooskleurig, terwijl A. D. do vereeniging is, welke haar het meest bedreigt. Wint A. D. O., wat we zeel- waarschijnlijk achten, dan staat zij, met één wedstrijd minder gespeeld in punten-aantal gelijk met Hilversum. De tweede Gooische vereeniging zal met V. U. C. minder moeite hebben. Op het Spartaan-terrein ontmoeten de twee Amsterdamsche ex-eerste klassers, Spartaan en V. V, A., elkaar We houden het op Spartaan. Stormvogels II trekt naar Kinheim, wat o.i. een overwinning wordt. De po sitie van het tweede elftal blijkt uit onderstaand lijstje: i S B i E. Stormvogels II 14 9 5 0 23 43 13 1.64 E. D. O. Ill 14 7 6 1 20 35 13 1.42 H. F. C. III 11 5 5 1 15 28 19 1.36 Programma voor Maart. Overgangsklasse. 4 Maart: ExcelsiorA.Il.O.V. V. A.- S. V. V.; O. D, S.—V. U. C.; SpartaanStormvogels. 11 Maart: A. D. O.Stormvogels; O. D. S.—V. V. A.; Spartaan—Hil versum; S, V. V.V. u. c. 18 Maart: 't Gooi—D. S.; H. F. 0. Hilversum; A. D. O.Spar taan; V. U. C.—Stormvogels. 25 Maart: V. U. C.—D. S.; S. V. V.— Hilversum. (Sportkr.) BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Feb. in Nederland uitgesproken 77 faillissemen ten tegen 59 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Feb. 1923 585 faillissementen tegenover 326 over het zelfde tijdperk van hei vorige jaar. Het bezoek van den koning van Zweden Naar de Tel. verneemt zal de koning van Zweden, die 2 Maart in ons land komt, aan de stations Oldenzaal, De venter, Apeldoorn en Amersfoort dooi de burgemeesters dier gemeenten wor den verwelkomt. Te Deventer, waar de trein om kwart voor achten v.m. pas seert, zal het Deventer Mannenkoor het Zweedsche Volkslied ten gehoore bren gen. In verband met het bezoek van Z.M. den Koning van Zweden aan ons land op 2 en 3 Maart a.s., zal te Amsterdam een eere- en paleiswacht worden inge steld, die door mariniers en matrozen gezamenlijk tot een getal van 100 zal v onden betrokken, onder bevel van den kapitein der mariniers V. F. M. Yssel de Schepper, waaraan wordt toegevoegd uü le luit. der mariniers J. J. A. Keu- üicnius, benevens een luitenant ter zee 2e ki. Het stafmuziekkorps der ma rine zal van 13 Maart mede te Am sterdam tegenwoordig zijn. Op 3 Maart zal Z.M. te 10 u. 45 aan het Maasstation te Rotterdam aanko men, waarbij eveneens een eerewacht, bestaande uit 100 mariniers, tamboers eu pijpers, onder bevel van den kapi tein der mariniers G. J. van Loenen en di n luitenant der mariniers W. A. J. Koelofs zai worden opgesteld, waarna Z.M. zich aan boord van de stoomboot „Stad Rotterdam" zal inschepen. De koning zal met den trein van 1 ii. 7 dien dag van het station D. P. vertrekken, waarbij de eerewacht we der zal zijn opgesteld. Beperking van den invoer van schoenen. Zooals reeds gemeld is, heeft de re geering een wetsontwerp ingediend tot lijdelijke beperking van den invoer van schoenen, in de memorie van toe lichting zegt de minister, dat bedrijve dio op het oogeiiblik getroffen worden door werkloosheid tengevolge van sterk verhoogde -, mvcer, niet duur zaam kunnen worden geholpen door een invoerverbod, en dat in het alge meen slechts in den uitersten nood voor een bepaalde industrie een tijde lijk Invoerverbod raag worden uitge vaardigd. Vomer toont de minister aan, dat ook door loonsverlaging op het cogenblik geen verbete h.g in den toe stand der schoenindustrie is te ver wachten. Heï best acht de minister voor liet oogta'.bük de beperking van den invoer, dio ook "l-oncurreerend zal werken op den prijs. De regeering kan overigens, indien prijsopdrijving het gevolg is van dezen maatregel, nog binnen den geldigheidsduur der wet tot intrekking van het invoerverbod overgaan. De wijziging der ouderdomswet 1919. De Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsont werp tot wijziging der Ouderdomswet 1919, zooals die wet laatstelijk gewij zigd is hij de wet van 19 Mei 1922, is verschenen. Daarin wordt o.a. opge merkt, dat indien de regeering meent haar voorstel te moeten handhaven, dit geschiedt op de overweging, dat de verhooging, welke de premiën zullen moeten ondergaan, wanneer daardoor ook de administratiekosten zullen worden gedekt, naar hun gevoelen niet van dien aard zijn, dat daardoor de bevolkingsgroepen, voor wie deze ver zekering in bet bijzonder is ingesteld, van het benutten van het instituut dei- vrijwillige verzekering zullen worden afgehouden. In een Nota van Wijzigingen, die de Memorie vergezelt, wordt de mogelijk heid geopend om van de welcelijksche uitbetaling der renten af te wijken en langere betalingstermijnen in te stel len. Voorts wordt een bepaling inge- lascht, waardoor wettelijk wordt vast gelegd de interpretatie, dat een verze kering, waartoe de aanvraag tot slui ting nog werd ingediend vóór het tijd stip, waarop eventueel de onderhavige wetswijziging in werking treedt, vóór dat tijdstip gesloten is, indien ten min ste gebleken is, dat de betrokkene aan de voorwaarden in de toelichting ge steld, voldoet, ook al wordt op die aan vraag eerst na het in werking treden dor wijzigingswet beslist. Aanvragen voor burgerbetrekkingen. De Minister van Oorlog heeft er de aandacht op gevestigd, dat aanvragen om plaatsing in burgerbetrekkingen Dij zijn Departement buiten behande ling worden gelaten. Belanghebbenden dienen, om voor dergelijke plaatsing in aanmerking te kunnen komen, zich te doen inschrij ven bij het orgaan van den dienst dei- Arbeidsbemiddeling in hun woonstede dan wel, door tusschenkomst van be doeld orgaan, bij de Arbeidsbeurs in de gemeente, in welke zij begeeren te worden aangesteld. De nood der Tuinders. Te Langendijk is een druk bezochte vergadering gehouden van den zooge- naamden Vierbond, gevormd door de 4 groote veilingsvereenigingen in de tuinbouwstreek der Langendijk en om geving. Met leedwezen constateerde de vergadering, dat de Regeering, ondanks alle vertoogen, conferenties en verga deringen, nog geen gehoor beeft gege ven aan den wenscb van zoo goed als alle tuinbouwers, om den noodlijden den tuinbouwers steun te verleenen in den vorm van toeslag. Men besloot in- tusschen met lankmoedigheid af te wachten wat de Regeering nog in deze zou doen en hoopte nog steeds op re sultaat van de conferentie, welke bur gemeesters uit deze streek hebben ge had met den minister en de heeren Ka- kebeeke en Manskolt. Uitvoerige be sprekingen werden nog gehouden over den ernst van den noodtoestand; hoe door de natuur door den zachten win ter; de naweeën van den oorlog dooi de bezetting van het Roergebied, de la ge valuta als anderszins; hoe al die omstandigheden hebben meegewerkt om deze streek ten zeerste te treffen. Nog werd geklaagd over de strenge voorwaarden van het te verleenen tuin- derscrediet, en daartegenover gesteld de hulp door toeslag aan Zuiderzee- en andere visscliers en andere categoriën van inwoners. Te ernstiger werd die klacht geuit, daar de Regeering in de oorlogsjaren de tuinders zwaar heeft getroffen door verplichte levering aan 't binnenland. Besloten werd nog, de Provinciale Commissie, te verzoeken er bij Ged. Staten op aan te dringen, de eredieten renteloos te verstrekken en bij den inspecteur der belastingen om uitstel van betaling. Voor de vergadering van den Tuiu- bouwraad zal een voorstel op de agen da worden geplaatst om den uitvoer naar valuta-zwakke landen te be rnr- deren, en ontheffing of verlaging van contributie te verleenen. Gevraagd zal worden, gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering der handelsbelan gen, vooral ook door zendingen 'naar Amerika in daartoe doelmatige scheepsruimte en de Regeering daarbij om steun te verzoeken. Tel. De arbeidswet voor kantoren. Het Verbond van Nederlandsche Fa- brikantenvereenigingen heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid een adres gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat de toestanden op kantoren niet van dien aard zijn, dat de invoering der Arbeidswet voor volwas sen kantoorpersoneel onontnbeerlijk is. Op grond van de ervaringen met de arbeidswet voor fabrieken en werk plaatsen opgedaan, vreest bet Verbond dat de uitbreiding dezer wet voor kan toren eveneens practisch onhoudbaar zal blijken. Kantoorarbeid aan enge grenzen te binden treft het zakenleven in het hart Op het kantoor is het, dat de kansen worden gewogen en de ontwikkelings mogelijkheden gepeild. Op het kantoor is het, dat de belangrijke beslissingen voor de toekomst worden genomen en dat wordt toegeslagen op het critieke oogenblik. Dit te belemmeren breekt de energie en brengt verslapping, stilstand en verval. Dit moet tot eiken prijs worden voor komen en het is daarom dat het Ver bond den minister dringend verzoekt aan zijn voornemen tot het invoeren van een Arbeidswet ook voor volwassen kantoorpersoneel geen gevolg te geven. Dood in den trein gevonden. Bij aankomst van den sneltrein uit Vlissingen die Woensdagavond om 7.55 die gisteravond om kwart over zevenen aan het station Delftsehe Poort arri veerde, werd in een der coupé's een man dood gevonden. De politie werd gewaar schuwd, die dadelijk een onderzoek in stelde. Uit de papieren die de overlede ne bij zich droeg, bleek dat hij was de 54-jarige koopman W. K. T., tijdelijk te Rotterdam verblijf houdende. In den zelfden coupé bevonden zich de reizi gers A. B. en F. de L., die verklaarden tegelijk met T. te Vlissingen te zijn in gestapt. Tusschen Oudenbosch en Ze venbergen had de koopman zich naar een in den wagon zijnde W. C. begeven en was erg lang weggebleven. De hoofd conducteur werd gewaarschuwd en men vond den man in bewusteloozen toe stand met het hoofd in de W. C. Nadat de reizigers den man op een der ban ken hadden gelegd, overleed hij korten tijd later. Aan misdrijf behoeft niet te worden gedacht. Tel. BUITENLAND. De mark en de Duitsche nijverheid. Men schrijft uit Duitschland d.d. 22 dezer aan de „N. Rt. Crt.": De verbetering van de mark heeft op verschillende onderdeelen van het be drijfsleven reeds in scherpe mate haar invloed doen gelden. De annuleering van ordei's heeft reeds een grooten om vang verkregen, vooral daar men in de kringen der afnemers veelal een verde re verbetering van de mark en daarme de een daling van de productiekosten verwacht. Deze omstandigheid dóet zich voornamelijk voor in de weefnij verheid on de daaraan verwante tak ken van bedrijf. Nieuwe afdoeningen komen hier nagenoeg niet voor. Ook de olie- en vetnijverheid klaagt over soortgelijke verschijnselen. De banken hebben in tal van gevallen reeds moeten ingrijpen om den val van firma's, die in het exportbedrijf werkzaam zijn, te voorkomen. De gebeele toestand wordt nog verscherpt door de toenemende geldschaarschte, die tegen het einde van de maand nog grooter dreigt te worden. De deviezenmarkt heeft in zooverre mede den invloed van den stand van zaken ondervonden, dat ook van den kant van den groothandel niet onbe langrijke posten buitcnlandsche v issels zijn afgegeven, ten einde aldus de be schikking te krijgen over de noodige vlottende middelen. Echtscheidingen. De „New-York Tribune" publiceert een echtscheidingen-statistiek. Daaruit blijkt, dat van elke acht huwelijken, die in de Ver. Staten worden gesloten, er één eindigt in echtscheiding. Het percentage is met de jaren geleidelijk gestegen en thans staan de Ver. Staten bovenaan op de lijst der landen wat betreft liet persentage scheidingen. In het afgeloopen jaar waren er, in afge ronde getallen, in de Unie een millioen huwelijken en 250.000 scheidingen. Fei telijk zou uit deze getallen zijn af te leiden, dat de verhouding nog ongun stiger is dan 1 op 8, want men mag aan nemen, dat het aantal huwelijken is gestegen, en dat dus de 250.000 schei dingen moeten worden berekend over een kleiner aantal huwelijken dan een millioen. Doch hoe het zij, het is zóó al erg genoeg. In twintig jaar tijds zijn er in de Unie 3.767.182 personen ge scheiden. De toeneming van het aantal scheidingen gaat persentagegewijze vier maal zoo snel als de toeneming van het bevolkingscijfer. De merkwaardigheden der Stille Zuidzee. Dezer dagen is door een Engelsch schip in een weinig bezochte streek van de Stille Zuidzee een merkwaardige ontdekking gedaan. Op zeker oogen blik kwam een eiland in zicht, dat op de kaart slechts als een stipje was ge- teekend. Op het eiland bleken eenige honderden inboorlingen te wonen, die geregeerd werden door een blanke vrouw. Deze dame, Zabei geheeten en weduwe van 'n Australiër, vertelde, dat zij jaren geleden op het eiland, dat de naam Bardoo draagt, voet aan wal zette in de hoop, daar in zendingswerk eenige troost te zullen vinden. Na eenigen tijd werd zij door de inboorlin gen als hoogepriesteres en opperste heerscheres over het eiland erkend. De eenige andere blanke bewoners van het eiland zijn een Engelsche schrijver Baniieid, diens vrouw en hun Iersche dienstbode. Een vliegtocht rond de wereld. Onder de auspiciën van het Fransche departement van luchtvaart zal er den 15en Maart een eskader van vijf Fran sche militaire en burgerlijke vliegers Parijs verlaten om een vlucht om de wereld te ondernemen. De af te vliegen afstand bedraagt 70.000 kilometer '<n het eskader zal op zijn tocht, die twee jaar zal duren, aan ongeveer honderd vlieg'demonstraties deelnemen, die er in verschillende plaatsen waarover de vlucht gaat, gehouden zullen worden. Aan het hoofd van het eskader staat de ook uit den oorlog roemrijk beken den militairen vlieger, kapitein Marcel Madon. De vlucht is ontworpen over Frank rijk, Italië, Tunis, Egypte, Syrië, Mese- potamië, Perzië, Indië, Siam, Cambodz- ja, Indo-China, Korea, Japan, Canada, de Vereenigde Staten, Middel-Amerika, Zuid-Amerika, Argentinië, Chili, Zuid- Afrika en Spanje. Den 15en Maart, Óen dag vann vertrek van het vliegveld van Villa Coublay, vliegt het eskader naar Nice, waar het al dadelijk deel neemt aan de daar georganiseerde vliegvertooningen. Het eskader zal de vlucht ondernemen met zes vliegtui gen: Drie Caudron Lessuré-eendekkers en drie Caudron tweedekkers. In het geheel gaan er veertien menschen op de tocht mee. Twee auto's en een vrachtauto vergezellen het gezelschap. De uitzetting van Nederlanders uit België. Mr. H. P. Marchant schrijft aan de N. R. Crt.: Volgens het bericht van uwenBrus- selschen correspondent in het Ochtend blad van 21 Februari j.l. heeft de Ne derlandsche regeering aan ,de Belgi sche „inlichtingen" verzocht „over de uitzetting van 4 Nederlanders op 3 Fe bruari j.l." en heeft de Belgische regee ring daarop geantwoord of zal zij daar op antwoorden met een door de depar tementen van justitie en buitenland- sche zaken aan den Nederlandsche ge zant gezonden nota van „den rechter lijken veiligheidsdienst", die deze nota alvast deed toekomen aan uwen cor respondent. De nota is niet sterk. „Er is hier spra ke van"; „het betrof" enz. Ten laste van Cetem wordt niets gezegd. Indien er strafwaardige handelingen waren ge pleegd, zouden partijen aansprakelijk zijn, die ze hadden verricht. Cetem ech ter is niets anders dan de telefoon, die partijen hebben gebruikt. Derhalve: Zelfs indien men ;iad be wezen, dat verkeerde praktijken waren geschied er wordt zelfs geenerlei va ge aanwijzing om van bewijs niet te spreken, aangevoerd zou dit geen reden zijn geweest om zich te richten tegen het werktuigelijke middel van vorkeer. Telefoon en telegraaf zijn blij ven werken, ook na de verwijdering van Cetem. Ook is niets in het geheim geschied. Cetem doet alles per telefoon en tele graaf; hierover heeft de Belgische re geering controle. Buitendien mag de Belgische regeering bij Cetem contro leeren wat zij maar verkiest; er is niets te verbergen. Waarom keert men zich in Begilë toch niet tegen de menschen en instel lingen zelf, die de zaken doen? Mag men tegenwoordig in België alleen „handel in koopmansgoederen" drijven en niet „in vreemde deviezen?" Dan kan de Belgische Regeering alle banken wel sluiten. Dan zal Cetem vanzelf niets meer te doen hebben. Men beproeve dat eens! Wat „het oogmerk" betreft om „in vloed" te oefenen op den wisselkoers en de positie van den Belgischen franc te verzwakken": dit oogmerk heelt bij Ce tem niet bestaan en kan bij haar niet bestaan hebben, omdat zij geen zaken doet, en de gang, de afloop van de transacties haar ten eenen male onver schillig zijn. Zij brengt slechts de bood schappen over. Ook uit deze nota blijkt weder, dat de Belgische Regeering iets heeft gedaan, wat zij niet kan verantwoorden. De be- teekenis dezer handeling kan geen an dere zijn dan deze, dat onwetenden daarin iets zien wat er niet in is. En daarom worden vier Nederlanders en het bestaan van hunne instelling opge offerd! Indien de Belgische Regeering de door uwen correspondent vermelde no ta van den „Veiligheidsdienst" zonder meer doorzendt, zal ongetwijfeld de Ne derlandsche Regeering haar onder het oog brengen, dat Nederlanders in België behooren te worden behandeld gelijk Belgen in Nederland. De ondergang der Russische Aristocratie. Een vertegenwoordiger van het „Pe tit Journal" heeft dezer dagen een on derhoud gehad met den vroegeren Russischen admiraal Roessin, die chef was van den marine-staf tijdens het Tsaristische bewind, benevens direc teur van de Zeevaartschool en de Hoo- gere Zeevaartschool te Petrograd. De ex-admiraal kwam aldus genoemde correspondent in 1914 in Frankrijk voor een der uit de militaire conventie met Rusland voortspruitende bezoeken aan den Franschen marine-staf. Kort na zijn komst brak de oorlog uit en de Russische zeeofficier wijdde zich met hart en ziel aan de zaak der geallieerden. Op uitnoodiging van Lord Kitchener kwam hij naar Londen en later naar Parijs, daartoe uitgenoodigd door Albert Thomas, ter vervanging van den Russischen minister van Oor log, generaal Polivanof, ten einde te za- men met Engelsche en Fransche staats lieden de levensmiddelen-voorziening van de geallieerde legers en volkeren te regelen. Thans is de gewezen admiraal klerk bij een notaris! Als zoodanig ver dient hij 150 francs per maand. Hij be rust echter in zijn lot en voelt zich niet ongelukkig. „Zoo is nu eenmaal het le ven", zeide hij tot den genoemden jour nalist., „Maar och, in Frankrijk is het nog zoo kwaad niet". Deze woorden brachten hem als van zelf in gedachten terug in zijn vader land en in zijn geest speelden zich de gebeurtenissen van de eerste dagen van de bolsjewistische revolutie weder af. „Twee jaren" ging hij voort „zijn wij nog in Rusland gebleven, on der het regiem der bolsjewiki. In het begin was het er nog zoo kwaad niet. Alles was omgekeerd. Huur betalen bij voorbeeld, deed niemand meer. Zijn eten kreeg iedereen uit de centrale keu ken. Maar Hier aarzelde de oude aristocraat. Zijn ouders en tal van vrienden zijn immers nog in Rusland. En de Sovjet-regeering laat niet met zich spotten! De achtergeblevenen zijn :ls 't ware de gijzelaars van Lenin en hun belangen snoeren hun betrekkin-' gen in het buitenland den mond. Hoe' gaarne hij ook zijn hart lucht zou ge-' ven, kan Roessin toch onmogelijk in bijzonderheden schetsen hoe hij heeft geleden, evenals zijn vrouw, zijn schoondochter en zijn beide kleinkin deren. Het is hem niet veroorloofd te verhalen hoe hij zijn mooie woning moest verlaten, hoe het gebrek aan brandstoffen steeds nijpender werd en hoe het steeds moeilijker werd zich de noodige levensmiddelen te verschaffen Dank zij de tusschenkomst van een mijner familieleden, een bekend cirurg die het voorrecht had een operatie op Lenin te verrichten vertelde de ex- admiraal verder hebben wij toestem ming gekregen uit Rusland te vertrek ken. En nu zijn wij sinds September jl. in Frankrijk. Ik ben er in geslaagd een betrekking te vinden door de bemoei ingen van admiraal Touchard, een oud vriend van mij. Mijn vrouw schrijft adressen voor het maritieme verbond, mijn schoondochter is borduurster en, wederom door de welwillende bemidde ling van admiraal Touchard, kunnen haar beide kinderen Olga en Andrei een goede school bezoeken". Brand in een krankzinnigengesticht. Een relaas dat, wat gruwelijkheid be treft, bijna weergaloos schijnt, en dat volstrekt, geen zwak figuur zou ma-f1 ken in Dante's Hel, vermelden de Ame- rikaansche bladen. Zondagochtend vroeg brak brand uit in het staatsge- sticlit voor misdadige krankzinnigen op het Ward-eiland (New-York). In de drie afdeelingen van het gesticht, die door de vlammen geteisterd werden,*f" bevonden zich honderdvijftig personen Uit den aard der zaak vindt men in zoo'n gesticht louter gegrendelde deu ren en getraliede ramen. Het ongeluk wilde, dat de krankzinnigen, die in de bedeolde afdeelingen zaten, van de wildste en yc v? - - ste so~' tyaren, -a 1

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6