ORGAAN VOOR DE G! NTE VELSEN technische oliën en vette» HARINGKADE TSLEF 298 No. S5 Woensdag 28 Februari 1913 8e Jaargang iJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Weensdsgs Zaterdags Uitgave van de N.V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde mededeelingen 40 ctB. p«r r.gtl Advertentie» van 11. en m S rerel- fl. iedere regel meer 20 ets.— Compaet 6eeette advertenties van 1 t en m 6 regels f 1.25, iedere regel meer SJ ets. Kleine advertenties en familiebcriehten roomede vereeniglngs advertenties nit de gemeente, uitsluitend bü vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels 10.76, iedere regel meer 16 et». Bij niet contante betaling worden de gewone pralen berekend Advertentie» „adres bureau >an dit blad' 10 ot». extra; voor beaorging van op advertentie» ingekomen brieven wordt 18 ota. in rekening gebracht Bovenstaande rogolprjjzen worden met 6 cta. verhoogd voor advertenties vnn buiten de gemeente Veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar Ingsxondsn wordt geen plaatsing In hat Zaterdagnnmmer gegarandaard. Elalna Adaartentlas Famlllabarlahtan kasten VOORUITBETALING slechts 11 Cant pat ragal. DRINGEND VERZOEK om bij Tarhnixlng hat ends an hat nianwa adres, NIET aan den laopar, daah aan «sa ha- taan WILLEH8PLEIN 11, sp ta gaven. Da Administratie. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger hieronder vermeld, bij dezen wordt opge roepen om zich op den datum en voor den duur, achter zijn naam aangegeven, krachtens art. 42, 2e lid der Dienstplicht in werkelijken dienst te begeven, wegens het niet voldoen aan de verplichting om schreven in art. 414e lid der Dienstplichtwet. Blazer, Eduard, lichting 1916, moet op komen bij het 16e Regiment Infanterie 2e Schoolcompagnie, te Amersfoort, op 18 Juni 1923 voor 4 dagen. Velsen, 26 Februari 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Keynes over den economischen toestand De Engelsche econoom Keynes be hoort tot de autoriteiten, naar wier woord we gaarne luisteren. Zijn woord wordt door geheel Europa, wellicht de geheele wereld met aandacht gehoord. Hij is een knap man met veel kennis en ook veel gezond verstand. Bovendien weet hij zich bij zijn oordeel te plaatsen boven de nevels van den politieken strijd en internationale gevoeligheden. Op den bergtop in het klare licht, heeft men het verre on klare uitzicht, dat in de dalen, waar de nevels hangen, ge woonlijk ontbreekt. Keynes is president van een der groot ste levensverzekeringmaatschappijen: The Mutual. In een toespraak op de jaarvergadering dezer maatschappij heeft hij gewezen op een krachtige ten denz naar herleving van industrie en handel en op een grooter vertrouwen in de toekomst in Engeland. Hij meent, dat er vele gunstige factoren aanwezig zijn, maar daarom roept hij nog geen victorie. Welke ontwikkeling de politiek ook zal nemen, Keynes verwacht eerder een stijging dan een daling der prijzen. Men weet, dat die stijging in de laatste drie maanden al eenigszins merkbaar is. Die stijging beteekent voordeel voor een groep maar nog niet algemeene wel vaart. In Engeland werken thans ongeveer evenveel arbeiders als voor den oorlog Toch is er werkloosheid in ernstige ma te, want de bevolking Is in de laatste acht jaren toegenomen. De arbeidspres tatie der werkers is vermoedelijk 10 fo lager dan voor den oorlog. Dat betee kent een ernstig verlies; de totaal op brengst van het bedrijfsleven is dus een tiende deel minder dan vroeger. Keynes zeide over dit verschijnsel o.a.: „Zon der grooten vooruitgang in techniek en bedrijfsgeschiktheid in industrie en handel schijnt het twijfelachtig, of wij op dezen basis het geheele op handen arbeid aangewezen deel der bevolking te werk kunnen stellen." Onverdeeld gunstig is het oordeel van Keynes dus niet. Ook moeten we niet vergeten, dat hij alleen over de vooruitzichten van Engeland spreekt. Voor ons land zal de toekomst nog- moeilijker zijn, omdat het lot van Ne derland zoo innig aan dat van Duitsch- land, ons achterland verbonden is. De sterk verminderde koopkracht der Duit- schers is een der voornaamste oorzaken der malaise in ons land. Landverhuizing. De armste landen geven steeds de meeste landverhuizers. Russen, Polen, Ieren, Italianen zijn bij tienduizenden naar Amerika gegaan. Ook in ons land zijn velen in het slechtst betaalde be drijf, den landbouw het groote water overgetrokken en van Jan tot John,, van Willem tot William geworden en als ze nog Nederlandsch spreken, dan regent het toch van Well! en Ik lyk it! enz. in hun taal. Men had verwacht, dat na den oor log zeer velen door emigratie de door den oorlog verarmde landen zouden ontvluchten. Amerika was zelfs bang voor een al te grooten stroom van land verhuizers en heeft de verschillende volken in dit opzicht gerantsoeneerd en bovendien nog strengere eischen aan de toelating gesteld. Toch is het aantal emigranten niet groot. Vreest men wellicht in den vreemde de zelfde „moeilijkheden te vinden als in eigen land, daar de gehee le wereld onder de malaise lijdt? Het is 'n feit, dat vele emigranten teleurge steld zijn. Er keeren vele landverhui zers uit Australië terug, armer dan toen ze kwanrëii. En tegen landverhuizing naar Australië en vele andere landen wordt gewaarschuwd. In Zuid-Afrika is ook niet alles ro zengeur en maneschijn en bovendien is de reis daarheen ver en duur. Kli maat en bevolking trekken ons wel aan, maar de bezwaren overwegen en 't aan tal emigranten naar het land der Boe ren is zeer gering. Landarbeiders, die in Frankrijk werk hebben gezocht, heb ben daar ook geen eldorado gevonden. Zij denken daar al spoedig aan het va- derlandsche: Oost-West, thuis-best. Bijzonder groot is het aantal van hen, die in de nieuwe wereld hun geluk gaan beproeven ook niet. Immers van het voor de toelating van Nederlanders ge stelde getal is de laatste jaren uit ons vaderland niet ten volle gebruik ge maakt. Volgens Jhr. Sandberg, den directeur van de ver. „Landverhuizing" is er in Canada groote behoefte aan boerenar beiders. Er kunnen door het informatie bureau van deze vereeniging dit jaar 1500 boerenarbeiders goed geplaatst worden in Canada; de kosten van over tocht zijn niet buitensporig ongev. f 400 a f 500. Men is zeker van een behoorlijk leven, kost en inwoning. Er blijken dus boerenknechten be doeld te zijn. Voor „losloopende" jonge- hii is emigratie zeker niet zulk een ge vaarlijk waagstuk als voor een gezin. Wie naar Canada gaat, moet echter te gen kou cn eenzaamheid kunnen en niet hang zijn voor lang en zwaar wer ken. Het is een groot voordeel, als men daar vrienden of familie heeft, om den eersten en moeilijksten tijd door te ko men. Een fermen, energieken jongen man zouden we de overtocht naar Ca nada wel aan durven bevelen. Maar hij moet bedenken, dat hij daar ook niet zonder veel moeite en strijd het para dijs binnenkomt. De hamsterepidemie. Er gaan al eenigen tijd geruchten van nieuwe duurte, wellicht voorbode van een nieuwen oorlog. De Turk is zeker oorlogszuchtig. Te Lausanne durfde hij liooge eischen te stellen en was hij niet te bevredigen. Hij heeft alle vreemde oorlogsschepen op de reede van Smyr na bevolen te vertrekken en toen zij niet gehoorzaamden, heeft hij mijnen ge strooid, zoodat ze maar een klein gaat je hebben, om weer in volle zee te ko men. Het brsteadr*--- voor alle BIOSCOOP „FLORA' VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste Als de geallieerden inderdaad gealli eerden, een en eensgezind waren en als ze geld bezaten, om nog weer een duren oorlog te betalen, zou een oorlog in en om het naburige Oosten bijna zeker zijn. Om het Roerbekken is het ook roerig in Europa. Zullen de Duitschers vol harden, innerlijk woedend uiterlijk kalm, zich alleen lijdelijk te verzetten? Zal daar ten slotte niet een wanhoops- oorlog losbreken, waaraan ook andere staten deel zullen moeten hebben? Zeker zijn de internationale verhou dingen in Europa thans weer slecht en gevaarlijk. Moet daaruit wellicht ver klaard worden de nieuwe prijsstijging van verschillende artikelen? Dat kolen en ijzer duurder geworden zijn, is uit de bezetting van het Roergebied te ver klaren. Maar in de laatste weken zijn ook thee en suiker, lijnolie, turfstrooi- sel, loodwit en andere stoffen van lood afkomstig in prijs gestegen. Dat maakt menigeen angstig voor de toekomst en het gevolg is, dat men weer voorraden gaat vormen, thee en suiker opslaat en daardoor natuurlijk de duurte in de hand werkt. Immers grootere vraag veroorzaakt grootere duurte. Ook zijn de speculanten aan den gang. Ze den ken aan de oorlogsprijzen in den heime- lijken theehandel van twintig gulden het pond. Als die goeden tijd eens te rugkwam! Men kan het nooit weten. Om een kansje te wagen, koopt men al vast een vijftig pond. Men praat er over met een goede kennis en deze waagt ook eens een paar honderd gulden en zoo herleeft zoetjesaan de kettinghan- del weer. Daardoor worden de geruchten hoe langer hoe wilder en angstiger cn ont staat er een ware hamsterepidemie. Je mag ook wel wat opslaan! is de vrien denraad, dien men telkens hoort. Straks moet je twee, driemaal zooveel betalen! Zoo maken de menschen elkander be nauwd en krijgen de oorlogsgeruchten meer kracht en omvang, dan ze verdie nen. Zeker is de internationale toestand slecht. Maar Engeland wil blijkbaar geen oorlog. Lloyd George moest heen gaan, omdat hij tegen de Turken met het zwaard rammelde en te Lausanne hebben de Engelschcn veel meer toege geven, dan men van hun trots verwach ten zou. De Russen zullen zich wel twee maal bedenken, voordat zij een oorlog met Duitschland tegen de geallieerden beginnen en bovendien is Polen er nog, dat geen Russische troepen naar Duitschland zal laten doorgaan. Daarom verwachten we, dat de oor logsgeruchten in dit geval nog niet door een oorlog gevolgd zullen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van „Patrimonium" alhier zijn als bestuursleden herkozen de hee ren E. Dijkhuizen, J. Feitsma en J. Meijerink. De heer Feitsma werd ver volgens herkozen als voorzitter. De Chr. zangvereeniging „Halle lujah", directeur de heer Teo van Zut- phen, hoopt a.s. Dinsdag 6 Maart 71/2 u. een kunst-avond te houden in Gebouw voor Christelijke Belangen, met wel willende medewerking van het Am- sterdamsche Gem. Dubbelkwartet „Har monie" (hetwelk op het laatst gehouden concert 9 Jan. j.l. een buitengewoon succes heeft behaald) en het trio Mej. Hanna van Zutphen (viool), de heeren Bernard Pelster (cello) en Hugo Ver meer (piano), tevens zal op dezen avond een tombola worden gehouden. Jaarvergadering. De afdeelingder Chr. Hist. Unie vierde Maandagavond haar jaarfeest in het Gebouw voor Chr. Belangen. De voorzitter, de heer J. C. Dunnebier, las een schriftgedeelte en heette de aanwezigen welkom. De jaarverslagen werden uitgebracht en getuigde van de groote toename van leden. De feestrede werd gehouden door den heer J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer, die in zijn rede uiteenzette wat Christ. Historisch inhoudt. De avond werd verder op genoegelijke wijze doorge bracht met zang en vioolmuziek, voor drachten enz. De Belgische regeering heeft, naar aanleiding van den steun aan Belgische vluchtelingen gedurende den oorlog, de medaille van Koning Albert met lint ge schonken aan den heer S. C. L. Reygersberg, Engelsch Vice-Consul alhier. Bij Kon. Besluit is ais blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan C. Visser Hz., vischknecht alhier, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling. Aan Dr. R. Rutten alhier is vergunning verleend tot het verbouwen van een berg plaats aan de Conradslraat 14 tot spreek kamer-wachtkamer, donkere kamer bestralingskamer. Aan de heeren Lindhout en de Waard is vergunning verleend tot het verbouwen van het kantoor van het Loodswezen aan het Sluisplein. De heeren G. A. Aaldeiink te Velser- oord en Pastoor G. v. d. Poll te IJmuiden hebben in verband met hun vertrek uit de gemeente, bedankt als bestuurslid der af deeling van het Witte Kruis. In de eerstvolgende vergadering zal in deze vacatures worden verzien. Aan den heer A. Huyer is vergunning verleend tot het verbouwen van het perceel Wijkerstraatweg 39 tot auto-garage met bove.iwoning. De Christel. Jongelings Vereeniging „Phiia'lelphia" vierde Maandagavond haar jaarfeest in het gymnastieklokaal der Chr. School op Wijkeroog. Na een openings woord van den voorzitter, den heer Boon, werden de jaarverslagen uitgebracht. De heer L. Broeze, die jarenlang voorzitter was, bedankte als zoodanig. Een jongensver- eeniging werd opgericht, die 20 leden telt, De penningmeester had- een batig saldo van ruim f 14. De avond werd verder gezellig doorge bracht. Een mooi tableau werd te zien gegeven, n.l. „Werken, strijden, redden", het streven van het N'ed. Jong. Verbond. Aardige voordrachten en samenspraken in ernst en luim en zang wisselden elkander af. Een tombola werd gehouden en zoo werd het niet vroeg, voor men naar huis ging- VELSEN. Ondersteuningsfonds „Eendracht maakt macht". Vorige week Dinsdag hield bovenge noemde vereeniging in café „Bloem- oord" hare jaarvergadering. De op komst was buitengewoon slecht. Van de 304 leden die het fonds op 31 Decem ber 1922 telde waren er slechts 13 ter vergadering aanwezig. De vereeniging staat er financieel uit- W WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het itte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 1 cent per week is men lid en heeft dan •echt op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. muntend voor. Op 1 Januari 1922 was in kas f 2883.68. In 1923 is ontvangen f 2325.02. Totaal f 5208.70. Uitgegeven in 1923 f 2288.51 zoodat op 31 December 1923 in kas was f 2920.19 In 1921 was uitgegeven aan uitkee- ringen bij ziekte ruim f 900 cn in 1922 ongeveer f 1600. Kenn. Zaterdagavond gaf de Loge „Phi ladelphia" No. 34 van de I. O. G. T. in Hotel De Prins een propaganda-feest- avond. De opkomst was niet groot; in 't ge heel waren er ongeveer 100 personen aanwezig, waaronder vrij wat dames. Op het toone'el prijkte eene blauwe vlag met een rood kruis, waarboven stond „Philadelphia" No. 34 en er onder Vel sen. De voorzitter, de heer Munsterman, opende de bijeenkomst. Het speet hem, uat de opkomst niet grooter was, daar het nu zeker wel op een grooter nadee- lig saldo zou uitloopen, dan verleden jaar, toen bij meer bezoek toch nog e«3n tekort van f 20 het resultaat van den avond was. Toch zouden de leden der vereeniging den moed niet verliezen, daar ze moeilijkheden wel gewoon wa ren en zoo langzamerhand gehard wa ren door tegenspoed. Hij riep allen een hartelijk welkom toe en zou maar iets heel ongewoons doen, door nu al allen, die zouden meewerken tot het slagen van den avond daarvoor dank te zeg gen, dewijl het zeer wel mogelijk was, dat op het einde der bijeenkomst al en kelen met spoor of tram naar hunne woonplaats vertrokken zouden zijn. Hij wekte allen, die nog geen lid wa ren op, om zich aan te sluiten en voor al hen, die zich matige gebruikers noemden, daar nog zeer onlangs in Limburg, gelijk hij uit eene courant voorlas, iemand zijn kameraad ver moord had, niettegenstaande er van dronkenschap niet gesproken werd, dus dit waren bepaald matigen. Sommigen willen zich niet aan sluiten, ging hij voort, omdat ze vrij wilden blijven, maar wie is geheel vrij? Is men ook vrij om wel of niet belas ting te betalen, wordt men daartoe niet gedwongen? Verder deelt hij mee, dat de spreker van dezen avond, de heer F. W. M. Uzu- ret van Amsterdam door ongesteldheid verhinderd is en dat zijne plaats inge nomen zal worden door den heer Ver meulen van IJmuiden en hierna stelt zich de Arbeiders Mandolineclub „Apol lo" van Haarlem op om drie schoone liederen te vertolken. „Morgenrood" van De Nobel, Valse Flenne van Tiss en Peuple Chante van J. Vercolier. Met aandacht werd het spel gevolgd en het luid applaus bewees, dat men het zeer mooi gevonden had. Hierna trad de heer Vermeulen op met hetzelfde onderwerp, „Smoesjes", dat de heer Uzuret gekozen had. Hij zou trachten den aangekondigden spreker zoo goed mogelijk te vervangen en mce- deelen, wat hem zoo voor den geest ge komen was, toen hij het woord „Smoes jes" op liet programma had zien staan. Wij zijn, zegt spreker, zoo gewoon ge raakt aan de rampzalige gevolgen van drankmisbruik, dat er tegenwoordig al heel wat op dat gebied moet gebeuren, als het onze aandacht trekt. Het gaat

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1