er mee, als in den oorlog, eerst ijsden' we van veldslagen, waar honderden vielen, doch na eenigen tijd moesten het duizenden zijn, als het nog eenigen indruk zou maken. Wij aanvaarden de feiten van dron ken menschen langs de straat, gevulde ziekenhuizen, alsof het nu eenmaal zoo hoort en niet anders kan, alleen als in korten tijd, zooals nu weer, de couran ten verscheidene vreeselijke gebeurte nissen melden, als gevolgen van drank misbruik, dan rillen we weer even. En spreker wijst op het geval van die moe der met 2 kinderen en daarna den zelf moord van den vader, wat in Den Haag voorgevallen is en de moorden en dood slagen in andere laatsen als Os, Gronin gen, Maastricht enz. Spreker staat eenigen tijd stil hij liet geval in Den Haag en wijst er op, dat de Maatschappij gereed was, om den man te vervloeken, toen de zelfmoord der vrouw bekend werd, doch dat zij zelve er de schuld van was. Zij heeft den man in de gelegenheid gesteld om misbruiker te worden. Bij zulke gele genheden kan men matige drinkers hooren beweren, dat zij er wel vóór zou den zijn om den alcohol te verbannen, maar dat zijn nu, zegt spr. Smoesjes, want meenden ze het ernstig, dan zou den zij gaan meehelpen in den strijd tegen den alcohol. Wanneer een strijder er op wijst, dat jaarlijks 360 millioen gulden besteed wordt aan den drank dan vinden ma tigen dat ook groote zonde. Alweer een Smoesje, anders zouden ze niet helpen om dat groote getal te bereiken. Een smoesje is het, als matige drin kers verzekeren, dat ze willen meehel pen aan den strijd voor verbetering van den economischen toestand der arbei ders, voor verkorting van den arbeids tijd, voor het verkrijgen van den vrijen Zaterdagmiddag, want ze laten de kroe gen open en dan bereikt men geen re sultaat. Een smoesje is het, als matige drin kers zeggen mee te willen strijden voor de geestelijke ontwikkeling en verhef fing van het volk, want ze geven er de jeneverflesch hij. Een smoesje is het, als ze zeggen groo te voorstanders van eene goede licha melijke opvoeding te zijn en daarom gymnastièk en allerlei sport willen la ten beoefenen, want drank en sport verstaan elkaar niet, vraag dat iederen sportman. Ieder, zegt spreker, kan geheelont houder worden, al geeft hij toe, dat het voor sommigen zeer moeilijk is. Maar dezen moeten geholpen worden, vooral dan, als vroegere drankkameraden hem weer tot zich trachten te lokken. Spr. deelt een geval mee, dat zich in onze gemeente heeft afgespeeld, waar een drinker reeds een week of vier, dank zij de hulp van geheelonthouders op het goede pad was en door vroegere mak kers meegetroond werd en op één mid dag voor f 13.60 aan drank verteerde. Zulke kameraden maken den strijd moeilijk, maar ook de pers met hare groote advertenties en de talrijke re clameplaten. Dan worden de deugden van den drank hoog verheven, maar spr. zegt, dat die deugden smoesjes zijn. Alleen de reclameplaat voor het hokbier vindt spr. geen smoesje, het is de duivel die den drank aanbiedt en een aap die hem accepteert. Spreker, wijst er nu nog op, dat de menschen, die zich vertegenwoordigers der hóogere standen noemen, nooit ge bruikers moesten zijn, opdat zij den ar beiders tot voorbeeld konden dienen. Geen vader van een gezin mag drin ken, want hij kan het verderf voor vrouw en kinderen worden. Allen, ook vrouwen, spoort spr. aan om den strijd aan te binden, ieder kan meehelpen en moet het daarom doen, eerst dan kan men het schoone doel he reiken, de verheffing en ontwikkeling van den mensch en de verovering van een menschwaardig bestaan. Een luid applaus was het loon van den sympathieken spreker en de voorz. voegde er nog een woordje bij. Het verdere van den avond werd ver aangenaamd beurteling door het man doline-gezelschap en den zang van Mej. A. Vosshard van Haarlem, die hierbij op verdienstelijke wijze begeleid werd door den heer B. Engelenberg van Haarlem. De muzieknummers waren Amo Te Sola van G. B. Marzuttine, Les Perles de Venite van Michel Grimée, Vers l'Etappe van J. Nouteau, Camone d'Amore van Th. Henriaahi, Sans Cou- ci van P. C. Ramicelto en Arts et Labor van Joh. B. Kok. Deze nummers waren alle zeer mooi cn oogstten een luid applaus. De zangeres vergastte ons op: Jantjes Offer, Het Snoepwinkeltje, Mijn Kerel tje, Het gouden Brilletje, Tusschen Dam cn Rembrandplein, Open Oog, Zonder Jou en Episode van Dirk Witte. Allemaal Nederlandsche liedjes ge lukkig, en bovendien werden de woor den zoo duidelijk uitgesproken, dat ieder alles verstaan kon, wat helaas bij vele zangers en zangeressen zelfs met de grootste moeite niet mogelijk is. Ook de zang was dus een zeer goed geslaagd punt van het programma en werd door het publiek met luid applaus en door de feestvierende vereeniging bij monde van mevrouw Ivoudstaal door eenige hartelijke woorden en een mooie bouquet beloond. Hierna sloot de voorzitter na nog maals op aansluiting aangedrongen te hebben, de goedgeslaagde bijeenkomst. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 27 Fe bruari 1923. 1 meubelmaker, 1 mach. houtbewer ker, 23 timmerlieden, 8 metselaars, 6 schilders, 5 kuipers, 1 zeilmaker 2 kan toorbedienden, 6 zeevisschers, 3 straten makers, 1 voeger, 6 bankwerkers, 1 ko perslager, 3 loodgieters, 1 ketelmaker, 1 plaatwerker, 1 smid, 1 metaal draaier, I vuurwerker, 1 revolverklinker, 1 voor- slaander, 2 chauffeurs, 4 machinisten, II stokers, 240 diversen. De Statenverkiezingen. In het kiesdistrict Velsen zijn giste ren de volgende lijsten met candidaten ingediend. Ant. Rev. Partij. 1. A. Colijn, Nieuwer-Amstel; 2. P. J. Dam, Hilversum; 3. F. Roosjen, Aals meer; 4. H. Bomas, Hilversum; 5. Mr. A. Slob, Haarlemmermeer; 6. 1). Wijn beek, Bussum; 7. G. Baas Kz., Amster dam; 8. L. Attema, Hilversum; 9. S. van Wijk Lz., Haarlemmermeer; 10. Jac. Boor Kz., Huizen; 11. Mr. A. Bruch, Haarlem; 12. Dr. W. J. Kolkert, Hilver sum; 13. A. Bishenzel, Haarlemmerlie- de; 14. P. Kuyper Dz., Hilversum. Vrijheidsbond. 1. P. Otto, Bloemendaal; 2. A. Rooden- burg Jbz., Haarlemmermeer; 3. Mevr. P. J. Willekes Macdonald-Reynvaan, Haarlem; 4. K. II. Tusenius, IJmuiden; 5. S. Rijkes, Haarlem; 6. Dr. A. Ooi- gaard Snijder, Amstelveen; 7. J. C. Laan, Bloemendaal; 8. J. C. M. Mensing Aalsmeer; 9. W. Kloeke, Haarlem; 10. A. Buurman, Haarlemmermeer; 11. G. J. Droste Jr., O verveen; 12. W. v. Was- senberg, N.-Amstel. Socialistische Partij. 1. F. Kamstra, Blaricum; 2. H. Kol- thek, Amsterdam; 3. Joh. C. Pelten- burg, Amsterdam; 4. L. Kelder, Zaan dam; 5. Y. J. Reitsma, Velsen; 6. C. Tel, Zaandam; 7. Joh. B. Meisner, Amster dam; 8. H. van Baarn, Amsterdam. Chr. Hist. Unie. 1. Jhr. Mr. D. E. van Lennep, Heem stede; 2. K. Kistemaker, Hoofddorp; 3. J. C. Dunnebier, IJmuiden; 4. C. Maar schalk, Haarlem; 5. J. Deinum, Velsen; 6. H. Algra, Schoten; 7. A. van Blaadc- ren, Amstelveen; 8. J. Kastelein, Aals meer; 9. E. Bakker, Haarlem; 10. G. v. Tienhoven, Haarlem; 11. C. Tauber, Haarlem; 12. J. W. Bras, N.-Vennep. S. D. A. P. 1. M. A. Reinalda, Haarlem; 2. W. v. d. Vall, Heilo; 3. Mevr. M. H. Miedema- Zondervan, Amsterdam; 4. J. A. Dal- meyer, Santpoort; 5. J.- Bravason, Zantvoort; 6. P. de Boer, Haarlem; 7. J. Visser, Beverwijk; 8. R. H. Waterberg, Schoten; 9. D. F. G. Schilling, IJmui den;; 10. C. Spaargaren Dz., Aalsmeer. R.K. Volkspartij. 1. Jac. Zuurbier, Velsen; C. de Vries, Beverwijk; 3. J. P. Th. Bruyns, Bever wijk; 4. H. S. de Reus, Velsen. Chr. Sociale Partij. 1. G. Voet, Velseroord; 2. J. D. Root Jr., Amsterdam; 3. J. du Bois, Amster dam; 4. F. A. J. Baars, Amsterdam; 5. C. Bloem, Terschelling; 6. L. M. v. d. Linde, Beverwijk; 7. Mej. D. Teunissen, Hilversum; 8. J. C. de Vries, Haarlem. Democratische Partij. 1. II. S. Eriks, Petten; 2. K. Breebaart Dz., Kolhorn; 3. P. Berkhout Pz., Zuid- Scharwoude; 4. D. P. Harting, Amster dam; 5. M. de Jong, Amsterdam. R.K. Staatspartij. 1. H. Bergkamp, Nieuwer-Amstel; 2. Dr. E. A. M. Droog, Heemstede; 3. J. P. Nijssen, Santpoort; 4. P. Heilker, Hoofd dorp; 5. A. J. Loerakker, Schoten; 6. G. A. Verkade, IJmuiden; 7. J. J. Bisschop, Beverwijk. Staatkundige Gerei. Partij. 1. E. Kuyk, Amsterdam; 2. C. Valk, Haarlemmermeer; 3. Joh. v. d. Lely, Haarlemmermeer. Dhr. Democratische Partij. 1. J. H. Staalman, Helder; 2 A. Hak- vooit, Urk; 3. C. Bot, Helder; 4. Jb. de Vries, Texel; 5. K. Wijker Gz. Egmond aan Zee. Communistische Partij. 1. J. C. Ceton, Amsterdam; 2. G. A. Vader, Weesp; 3. Mevr. H. van Zelm v. d. Berg, Amsterdam; 4. H. v. d. Glas, Hilversum; 5. L. Peper, Haarlem; 6. lv. Tijssen, Beverwijk; 7. J. Doornbosch, Amsterdam; 8. J. Goubitz, Hilversum; 9. H. G. Rolshoeve, Zaandam; 10. L. See- gers, Amsterdam. Vrijz. Dem. Bond. j. H. van Leeuwen, Schoten; 2. Mr. M. Siingerberg, Haarlem; 3. A. G. Boes, Haarlem; 4. P. J. van Ravesteyn, Hil versum; 5. Jan Over Az., Haarlem; 6. E. W. Goedhart, Haarlem; 7. Mej. Meta A. Hugenholtz, Heemstede; 8. J. F. H. Pruschen, Schoten; 9. P. Groenhart, Naarden; 10. Mevr. W. J. Vromans— Rit, Schoten; 11. W. F. J. Meyer, Vel3en.! Plattelandersbond. 1. J. Barendregt, Amsterdam; 2. A. J. de Vries, Wijk aan Zee; 3. M. Sikkes, Assendelft; 4. J. van Splunter, Velsen; 5. M. A. Noordam, Haarlemmermeer; 6. J. J. C. D. de Wilde, Heemskerk; 7. H. F. Bultman Hz., Haarlemmermeer; '8. N. van Leeuwen, Beverwijk; 9. V. P. Akkerman, Amsterdam; 10. W. Balk, Alkmaar; 11. P. Teunissen, Amster dam; 12. C. Wolmerstett, Amsterdam. VELSEROORD. De onlangs hier opgerichte afdee- ling van de Ned. Chr. Jongelieden Geh. Onth. Vereen. De Schakel kreeg Zater dagavond bezoek van de Haarlemsche zustervereeniging. De voorzitter der afdeeling alhier heette de vrienden hartelijk welkom en hield een inleiding over Ester 1, waar op eenige bespreking volgde. Daarna hebben de Haarlemsche leden voor drachten en een samenspraak ten beste gegeven en hield de secretaris der Haarlemsche afdeeling een inleiding over de barmhartige Samaritaan. Het Schakelbondslied en andere liederen werden gezongen en zoo verliep de avond gezellig. Op 17 Maart hopen de Velseroordsche leden de Haarlemsche afdeeling te be zoeken. j '2 Dam- en Schaakwedstrijd. De uitslag van den voortgezetten wed strijd van Velsen's Dam- en Schaak club in de zaal Flora alhier is als volgt: Groep I. Horjus te Castricum wint van H. Koelemey te Velseroord; P. Schenk te Castricum tegen W. J. Kok te Haarlem, afgebroken; de vorige maal afgebroken partij P. Versteeg, al hier tegen H. Koelemey alhier, werd door laatstgenoemde gewonnen, De re mise-partij W. J. KokHartgerink werd door Kok gewonnen. Groep II. J. van Berkel te Haarlem wint van M. Anepool alhier; Cavens- waay te Castricum wint van M. Nabar- ro alhier; Van BerkumRavenswaay remise. Groep III. W. Kops alhier wint van H. A. Repko alhier; Van Ginneken al hier tegen II. Boekholt te Castricum, al- gebroken. Schaakwedstrijd. Ie ronde: W. C. Post alhier wint van P. Munterkamp alhier; Tolman te IJmuiden wint van P. v. d. Bos te Velsen; C. Post alhier wint van J. Ringers alhier. Vaarwerk te IJmuiden wint van C. C. Post alhier; Woudenberg te IJmuiden tegen A. Post alhier afgebroken. De wedstrijd wordt a.s. Donderdag voortgezet. Auto-botsing. Maandagavond tegen elf uur had hier weer een botsing tusschen twee auto's plaats. Thans nabij de concertzaal Ti- voli, waarvoor de autobus van den heer Hogeland, die op weg was naar Haar lem, stil stond om passagiers in te ne men. Van Haarlem kwam de autobus van de heeren de Wit en Zwart en deze botste tegen de stilstaande auto op. Een hevige schok volgde. Gelukkig liep alles goed af, alleen bekwam Mej. J. uit IJmuiden, die in de van Haarlem ko mende auto zat, een wonde aan de hals Zij werd eerst in Tivoli verbonden en zou zich daarna onder behandeling van Dr. Rutten stellen. De auto van den heer Hogeland werd ernstig beschadigd en kon niet meer rijden, waarom de inzittenden te voet verder moesten. De andere auto be kwam geen schade en kon doorrijden. De juiste oorzaak der botsing zal wel door de politie uitgezocht worden. IJMUIDEN. Door de afdeeling Velseroord der Nat. Chr. Geheel Onth. Vereeniging wa ren gisteravond lichtbeeldensamen komsten gegeven in het Gebouw v. Chr. Belangen. Des middags waren er 500 kinderen 00 moesten er wel 100 terug, omdat er geen plaats meer was. Des avonds waren er meer dan 200 bezoekers. De geschiedenissen werden afgewisseld door voordrachten en een lied van De Schakel. De samenkomsten slaagden goed, een lid en eenige begunstigers werden ge wonnen. De kommies te water 2e kl. bij de Dir. Belastingen P. A. de Ridder alhier is bevorderd tot kommies le kl. UIT DE GEMEENTE. De R.K. Woning bouwvereeniging. Door den Verificateur der gemeente- financiën is een onderzoek ingesteld naar den toestand der R.Kath. Woning- houwvereeniging. Deze heeft aan Bur gemeester en Wethouders het volgende rapport uitgebracht. Zooals Uw college bekend is, heeft eenigen tijd geleden met de Roomsch- Katholieke Woningbouwvereeniging de afrekening plaats gehad van de tekor ten dier vereeniging over de eerste twee exploitatie jaren (1919/1920 en 1920/ 1921). Uit de door het Rijk toegekende bij dragen in de exploitatiekosten bleek mij, dat een aanzienlijk deel dier tekor ten niet werd gedekt, ofschoon de in dertijd vastgestelde maximum-bij dra gen veel hooger zijn dan hetgeen over genoemde jaren in totaal is uitgekeerd. Op 5 Februari j.l. heb ik, met den heer Visser, chef van de afdeeling Financiën alhier, een bezoek gebracht aan de be treffende afdeeling van het Departe ment van Arbeid te den I-Iaag, waar wij in de gelegenheid waren, hierover met een der ambtenaren van het Departe ment den heer Kouwenhoven een bespreking te houden. Naar aanleiding van deze bespreking kan ik U thans het volgende mededee- len. Onderhoudskosten. Over 1919/1920 en 1920/1921 is voor de Roomsch-Katholieke vereeniging bere kend voor onderhoud f 30 per woning en per jaar. Dit leverde over genoemde jaren een overschot op van f 8102.20 en f 4871.35, omdat het onderhoud des tijds nog geen f 30 per woning kostte. De vraag is echter, of f 30 per woning op den duur voldoende zal zijn. De heer Kouwenhoven deelde mede, dat misschien over 1921/1922 f 35 per woning zou worden toegestaan. Naar mijn meening verdient het aan beveling, dat wordt getracht dit hooge- re of een nog hooger bedrag alsnog toe gekend te krijgen vanaf het begin der exploitatie. De weersgesteldheid, zee- damp etc. maken ongetwijfeld vooral de onderhoudskosten van het buiten werk voor deze gemeente duurder dan voor menig andere gemeente. Onkosten en salarissen. Voor onkosten en salarissen berekent men in den Haag niet meer dan f 7.50 per woning, of voor de R.K. vereeniging (306 woningen) hoogstens f 2295 per jaar Alleen aan „Salarissen en gratificatiën Bestuur" wordt jaarlijks uitbetaald: Iluurophaler f 2600, Administrateur f 700, Bestuursleden f 900, samen f 4200 Nu zou een deel van het salaris van den huurophaler op „Onderhoud" geboekt kunnen worden omdat deze beambte ook toezicht houdt op het onderhoud der woningen, maar dan blijven de uit gaven nog veel hooger dan f 2295. Over 1920/1921 bestaat te dezer zake een on gedekt tekort van f 2818,38. Op den duur wordt dit een onhoudbare toe stand. Huurvei'hooging haat hier niet, omdat de huuropbrengst in totaal op de te dekken uitgaven in mindering komt. Er zal dus bij het Bestuur op moeten worden aangedrongen, dat deze kosten aanmerkelijk worden, vermin derd. Het moet worden erkend, dat f 7.50 per woning en per jaar een zeer gering bedrag is. Misschien is bij gemotiveerd schrijven nog eenige verhooging te be reiken. Erfpachtscanon Velseroord. In het indertijd opgemaakte exploi tatieplan, was de canon vermeld voor f 2256. Door een thans aan het licht ge komen vergissing is de canon later door den Raad vastgesteld op f 5640.97 dus f 3384.97 hooger. Bij de berekening der bijdrage laat het Departement van Arbeid deze f 3384.97 ongedekt. Het komt mij gewenscht voor, den Minister mede te deelen, dat gebleken is, dat alle canons der Woningbouw- vereenigingen alhier niet juist zijn be rekend en dat dientengevolge een alge- heele herziening in voorbereiding is. De nieuw vast te stellen canons zullen ge zamenlijk het bedrag der thans gelden de canons slechts weinig overtreffen. Neemt de Minister met deze herziening genoegen, dan zou hem kunnen worden gevraagd, ook het bedrag van f 3384.97 over de afgeloopen exploitatie jaren voor bijdrage in aanmerking te doen kómen. Afschrijving Kantoorinventaris. Over 1920/1921 is door het Departe ment ook ongedekt gelaten een bedrag van f 107.905, wegens afschrijving op den Kantoorinventaris. Voor de aan- schaffingskosten is geen voorschot aan gevraagd. De vereeniging heeft echter ongetwijfeld een kantoor noodig. De be doeling was, het aangeschafte meubi lair etc. in 5 jaar af te schrijven. Alles is gekocht in den zeer duren tijd. Wan neer zooveel is afgeschreven, dat de ba- lanswaarde met de werkelijke waarde overeenstemt, zou de afschrijving ook kunnen worden gestaakt. In ieder ge val is het gewenscht, bij den Minister te pogen het bedrag ad f 107.905 alsnog ongedekt te krijgen. Oprichtingskosten. Vervolgens is in den Haag ongedekt gelaten een bedrag van f 161.50, over 1919/1920 uitgegeven voor „Oprichtings kosten". Deze kosten betreffen in hoofd zaak uitgaven voor vergaderingen, drukkosten, reiskosten enz., in ver band met de oprichting der vereeni ging. Voorschot is hiervoor niet aange vraagd, omdat men meende, dat de uit gaven niet direct den bouw betroffen. Het bedrag is daarom ineens afgeschre ven. In de toekomst komen dergelijke uit gaven niet meer voor. Misschien wordt, na deze toelichting, het bedrag alsnog in den Haag voor dekking in aanmer king genomen. Oninbare Huur. Voor de rekening van het tekort wordt de ontvangen huur afgetrokken van de te dekken uitgaven. Men heeft echter aan het Departement verzuimd om over 1920/1921 de oninbare huur ad f 23.28 op de huur in mindering te bren gen. Om de werkelijke opbrengst der huren te berekenen moet dit echter toch geschieden, want de „Huurrekening" is voor f 23.28 gecrediteerd. Ik heb den in druk, dat hier een vergissing in het spel is. Over het jaar 1920/1921 is alzoo niet gedekt: Onkosten en salarissen f 2818.38; Erfpachtscanon Velseroord f 3384.97; Afschr. kantoorinventaris f 107.90r'; Oprichtingskosten f 161.50; Oninbare huur f 23.28; Totaal f 6496.03°. Het is duidelijk, dat, wanneer dit zoo doorgaat, de vereeniging niet kan be staan. De eerste jaren zou ze nog kun nen drijven op de meerdere ontvangsten voor onderhoudskosten (aan het eind van 1920/1921 f 12973.55) maar van de vorming van een onderhouds fonds komt dan natuurlijk niets terecht. Oorspronkelijk is de toe te kennen materiaalprijzenbijdrage bepaald op een maximum van f 25656.18. Over 1919/1920 is toegekend f 15062.27, over 1920/21 f 15140.40, dus beide keeren is de Rijksbijdrage ruim f 10500 onder het toegekende maximum gebleven. Mis- schien ligt ook hierin een argument om alsnog dekking voor de ongedekte pos ten benevens verhooging van het be drag voor onderhoudskosten te verkrij gen. Ofschoon uit het vorenstaande al dui delijk blijkt, hoe de financieele positie der vereeniging is, heb is bovendien nog onderzocht, of, wanneer op heden (12 Februari 1923) de vierde annuïteit ad f 78424.40 moet worden betaald, de vereeniging daarvoor voldoende midde len heeft. Evenwel moet dadelijk wor den opgemerkt, dat de rekening over 1922 nog niet gereed is, zoodat moest worden gewerkt met geraamde cijfers. Bij genoemd onderzoek kwam ik tot de volgende gegevens, die dus den toe- stand op 12 Februari 1923 aangeven: 1 Bezittingen. Vorderingen. Bijdrage Rijk en gemeente over 1921/22 f 25902.37°; idem over 1922/23 f 32000; renteverlies tijdens den bouw f 49380.87; loopende voorschotaanvra- gen f 22022.68°nog te declareeren tot 31, December 1922 f 4156.27; alsvoren van 1 Januari12 Februari 1923 f 1250; ach terstallige huur f 700; tof 12 Februari 1923 nog te verantwoorden huur f 2250. Kasmiddelen. Kas f 800; H&nze-Bank 5500; Haar-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2