Voortgaande krijgt spr. liet over „De eeuw van het Kind". Op leuke wijze il lustreert hij dat niet het volgende: Spr. had eens een vriend te gast, dien hij tracteerde op kip en nog wel op het beste deel daarvan, wat den vriend aanleiding gaf te zeggen: „Wil je ge- looven, dat ik het thuis nooit krijg'? Daar is alles voor de kinderen. Wij tel len niet meer mee. Er wordt veel te veel voor het kind gedaan. Het kind is de baas in huis, het is de moloch, waar aan wij ten offer worden gebracht. Waar blijft de bescherming van de ouders? Waarom vereenigen wij ons niet? Aangedaan keek hij naar de kip, om daarna te vervolgen: „Vroeger keek ik ook toe. Toen leefde men nog niet in „De eeuw van liet kind". Toen kreeg de vader het en vond ik het fijn vader te zijn. Nu ben ik vader en krijg ik het nog niet. Ik heb het verkeerde mo ment gekozen." Aan het slot van zijn uiterst leerza me rede, bespreekt de spr. het karak ter van de openbare school. Deze leidt op, zooals het in de wet staat, tot alle christelijke en maatschappelijke deug den. Gedachtig aan het „Zalig zijn de reinen des harten" en „Zalig zijn de vreedzamen" leidt zij in deze richting op. Zij kweekt eerlijkheid cn trouw, blijdschap cn liefde tot den naaste. En als om dit den aanwezigen te toonen, declameert de spr. „Het huisje in de duinen" en „Afscheid en terugkomst", wat niet naliet indruk te maken. Na nog te hebben gewezen, dat liefde bij de opvoeding een voorname factor is, eindigt spr. Het verdere gedeelte van den avond werd ingenomen door zang en muziek. Mej. Dini Hijbroek, speelde twee soli op de piano, n.l. „Nocturne (B maj) van Fr. Chopin" en „Sonatine van Maurice Ravel", waarbij we de groote vaardig heid en techniek van deze knappe pia niste konden bewonderen. De heer H. van Velsen, begeleid door Ds. Baljon van Spaarndam, handhaafde in Sonate no. 8 van Arcangelo Corelli volkomen zijn goede reputatie. Evenals Mevrouw Pruys, hoorden we ook Mevr. Duvergé voor het eerst. We kunnen niet anders zeggen, dan dat die eerste kennisma king ons goed is bevallen. Deze alt zangeres bracht ten gehoore: „Vcrbor- genheit" en „Uber Nacht" van H. Wolf, „Des Kindes Gebet" en „Der Hirten Lied am Krippelein" van M. Reger. De Heer Groenewout sprak het slot woord, waarin hij den spreker en den medewerkenden dames en lieeren har telijk danlc zei. Deze avond zal bij de aanwezigen zeker in aangename her innering blijven. VELSEN. Tuberculosebestrijding. De Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose in deze gemeente hield Dins dagavond haar jaarvergadering in het Witte Kruisgebouw te IJmuiden. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer J. H. Unger, werden de jaarverslagen uitgebracht. Daaruit blijkt, dat op de bestuursvergaderingen de voornaamste plaats steeds werd in geruimd voor het consultatiebureau, dat steeds de volle aandacht vroeg. De medische verzorging daarvan bleek bij dr. Anema te Haarlem in goe de handen. De grootste zorg baarde de localiteit. Wel was men dankbaar, dat de firma Korthals te Velseroord een lokaal beschikbaar stelde, maar het was soms te klein, daar zich wel eens 30 mcnschen per zitting aanmelden. Een eigen gebouw was dan rok zeer gewenscht. De commissie, verkocht ge schikte brochures, maar het meeste geld kwam in kas door den bazar te IJmuiden gehouden, die eer: mooi be drag opleverde. Voorts hielden de zang- vereeniging „Looft den Heer" te IJmui den en 't symphonie-orkest „Euphonie" te Velseröord een concert ten bate van het consultatie-bureau. Eindelijk was er zooveel bijeen, dat aan de stichting daarvan kon worden gedacht. De heer F. J. Heykoop, architect te IJmuiden, maakte belangloos een mooi plan. Het verkrijgen van den benoodigden grond op het z.g. Hanenland te Velseroord werd wat vertraagd, maar in de laatste raadsvergadering is ook dit voor elkaar gekomen en is nu de stichting van het gebouw verzekerd. 1 Van het vroegere ziekenhuis van me vrouw Cremer te Driehuis kreeg de ver eeniging de complete inventaris ten ge schenke. Deze is zoo lang onderge bracht in het Witte Kruisgebouw te IJmuiden. In Mei werd tot enquêtriee der ver eeniging benoemd Zr. Bakker, hoofd verpleegster in het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden verkreeg men toestemming om in het „Heerenduin 12 patiënten des zomers te laten „kuren". Daarvan werd door 16 personen gebruik gemaakt, waarvan er 4 beter werden, van 6 ver beterde de toestand, 3 gingen naar een sanatorium na de kuur en de anderen werden verder thuis verpleegd. Door het consultatie-bureau werden 48 zittingen gehouden, waarop 308 per sonen kwamen. De enquêtriee legde 1815 bezoeken af. De Emmabloem bracht meer op dan een vorig jaar, voor al te Santpoort. De heer D. Schuyt te Wijkcroog be dankte als secretaris, de heer J. Bouten bal te Velseroord als bestuurslid; op verzoek zal deze adviezen aan het be stuur blijven geven. De aftredende bestuursleden, mevr. Vermeulen, de heeren R. S. v. d. Veen en Th. Runia, allen te IJmuiden en S. Baarda te Velsen, werden herkozen. In de commissie tot het nazien der boeken van den penningmeester werden benoemd de heeren IJ. J. Reitsma te Velseroord, J. II. de Groot en J. Jimmink te IJmuiden. Besproken werd nog de oprichting van propaganda-commissies in de ver schillende deelen der gemeente. Aan het verslag van den penning meester ontleenen wij het volgende. „Evenals in het verslag over 1921 kan wederom geconstateerd worden dat de Vereeniging zich in de goede richting blijft ontwikkelen. Al is het le dental en de daaraan verbonden con tributie iets achteruitgegaan de werkzaamheden zijn steeds omvangrij ker geworden. Door een damescomité is op uitgebreide schaal in het voorjaar een propagandatoclit door de gemeente gehouden. Zelfs de meest ver verwijder de en afgelegen plaatsen in de gemeen te zijn opgezocht. Overal is nuttige lec tuur verspreid om de gevaarlijke volks ziekte te bestrijden en het gevolg daar van is geworden dat de toevloed van bezoekers naar het consultatiebureau zoo groot is geworden dat de toestand onhoudbaar is. Het aantal bezoekers, welke wekelijks onderzocht worden, is thans geregeld tusschen de 20 en 30. Aan de Vereeniging is door Mevr. Cremer een groote partij verplegings- materiaal geschonken. Tijdelijk is dit elders ondergebracht moeten worden. Door een en ander is wederom de vraag naar een behoorlijk consultatie bureau met bergplaats naar voren ge komen. Hetzelfde Dames-comité orga niseerde in April een bazar voor de verzameling van gelden voor het bou wen van zulk een Consultatiebureau, terwijl van verschillende zijden nog be dragen werden gegeven. Het gevolg was dat ons bouwfonds in 1922 weder om versterkt kon worden met een be drag van f 3871.05, zoodat dit fonds thans tot f 5073.43'/2 is aangegroeid. Inmiddels werd den heer F. J. Hey koop bereid gevonden gratis de archi tect B. werkzaamheden te verrichten. Bij den Inspecteur voor de Volkshuis vesting werd bouwpremie aangevraagd en verkregen tot een bedragvan f 930. zoodat de Vereeniging thans beschikt over ongeveer f 6000.Reeds in Juni 1921 werd aan het gemeentebestuur van Velsen gevraagd om de beschikking te verkrijgen over een stukje bouwterrein in het centrum van de gemeente, on middellijk bij het station Velsen. Bij het opmaken van dit verslag op 8 Februari 1923 heeft deze zaak zijn be slag nog niet gekregen. Bij het verslag is als bijlage gevoegd een vergelijkend overzicht over de jaren 1920—1921—1922. Uit deze cijfers blijkt dat: a. Inkomsten. Ie. het bedrag der subsidie stij gende is; 2e. het bedrag der contributie over 1922 iets is verminderd; 3e. het bedrag der T. B. C.-bloem niet onbelangrijk is gestegen; 4e. het bedrag der bijdragen, voor verpleging in 1922 nihil is geweest, waar tegenover staat dat het bedrag der uitgaven ook aanzienlijk is gedaald De oorzaak hiervan is dat verreweg het grootste aantal T. B. C.-patiënten via het Consultatiebureau overgenomen wordt door den Raad van Arbeid, ook kan onder „verplegingskosten" gere- i kend worden de uitgaven voorkomende onder 10 „Kosten lighalterrein". De kosten per persoon en per dag is ge ringer omdat dit enkel een dagverblijf is en de patiënten voor hun eigen voe ding moeten zorgen. Het aantal ver- pleegdagen van het lighalterrein be droeg: 1583 voor 16 patiënten. b. Uitgaven. Ie. het bedrag kosten huisbezoek is ongeveer gelijk gebleven, dit zal ver moedelijk wel tot f 2000.per jaar stij gen. 2e. de opmerking hier te maken is reeds omschreven onder „4e inkom sten"; 3e. het bedrag voor het verplegings- materiaal is iets minder dan in 1921 4e. het bedrag der ontsmettingen evenals het aantal is sterk verminderd; 5e. het bedrag der ondersteuningen is, en zal in de toekomst wel iets stij gende blijven, omdat steeds meer pa tiënten worden opgespoord en steeds meer versterkende middelen worden gevraagd 6e. Kosten T. B. C.-Bloempje zijn stijgende in verband met de meerdere verkoop; 7e. de onkostenrekening is dalendo, omdat deze uitgaven tot het minimum blijven beperkt; 8e. het bedrag der huur cn kosten Consultatiebureaau is stijgende en zal in de toekomst iets stijgende blijven in verband met het nog steeds toenemend aantal patiënten; 9e. iluurtoeslag en woningverbete ring is iets stijgende; 10e. Kosten lighalterrein. De kosten hiervan zullen vermoedelijk stijgen omdat het bestuur het plan heeft dit uit te breiden, indien hiervoor toestem ming verkregen zou kunnen worden van den Hoogwelgeboren Heer Jhr. Bo reel van liogelanden; le. de propaganda-koste.n komen dit jaar voor het eerst als belangrijke post voor. De ondervinding heeft hier geleerd dat dit een prachtig middel is tot bestrijding der T. B. C.; de versprei ding van eenvoudige lectuur en het aansporen van het publiek om zich te laten onderzoeken op het Consultatie bureau der Vereeniging. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: T. SchoonKos, d.; H. H. SluimerBerendsen, z.; A. Klin- geVonk, d.; J. RaspoortVerdikt, z.; A. WijkerVisser, d.; F. de Groot—Ne- derlof, d.; A. R. M. Dekkersvan dei- Does, d.; W. W. Buisde Jong, d.; E. Koper—Schol, z.; M. van der Steen't Hart, z.; H. Dalhuijsenvan der Veer, z.; H. A. J. GorterSpaan, z.; C. Vos Klein, d.; A. DuineveldVoorhout, d. Overleden: A. Heinsbergen, 83j., weduwe van P. Timmerman; A. Scha- ger, 17 j.; P. Floris, 60 j., man van H. Zoon. VELSEROORD. Het Symphonie-orkest Euphonie gaf Dinsdagavond een openbaar jubi leumconcert in de concertzaal ïivoli. De zaal was bijkans geheel bezet. De voorzitter, de heer J. Visser, zeide dat men zich daarover verheugde en dat hieruit bleek, dat de concerten van Euphonie op prijs worden gesteld. Het zou een aansporing zijn om voortaan ook weer openbare concerten te geven. Het programma werd met veel succes uitgevoerd en de verschillende num mers verkregen telkens een warm ap plaus. Aan de heeren F. J. Kockx en W. F. Meyer is vergunning verleend tot het bouwen van 4 woningen aan de School straat alhier. SCHEEPVAART. De'Raad voor de Scheepvaart stel de Donderdagnamiddag 15 Febr. j.l. een onderzoek in naar de oorzaak van de ketelschade aan boord van het stoomvisschersvaartuig „Concordia" Y.M. 62 van de Vereenigde Exploitatie- Maatschappij op 26 Januari j.l. De „Concordia" was, zoo vertelde de machinist Pronk, op 22 Januari naar zee gegaan. Op 26 Januari liep de ketel leeg. De vuren zijn toen getrokken en de ketel is gespuid. Het lek is onderzocht. Er bleken eenige steekbouten los te zitten De ketel werd schoongemaakt. Vier en twintig uur was men met repareeren bezig. Toen men daarmede klaar was is er langzaam stoomgemaakt. Toen men twee cn een half atmospheer stoom had bleek de ketel opnieuw lek. Er wa ren nu andere steekbouten los gegaan. Het schip, dat ten anker was-gegaan, kon het anker niet binnenhalen om dat men geen stoom had. Een Engelsclie visschersman pikte den hulpeloozen trawler op en beloof de het schip naar IJmuiden te zullen sleepen. De Engelschman zette werke lijk koers naar IJmuiden, doch 's nachts toen hij dacht dat men op den trawler wel in kooi zou liggen veranderde hij van richting en stevende naar het Wes ten. Op den trawler heeft men den tros los geworpen toen de Engelschman geen gevolg gaf aan de seinen die hem moes ten beduiden dat hij in de richting IJmuiden moest stoomen. Later is er een Hollandsche trawler gekomen, die de „Concordia" naar IJmuiden heeft gebracht. De heer Fournier, technisch ambte naar van het stoomwezen, verklaarde evenals de machinist dat eenige steek bouten los zaten en doorgesleten waren. Hij wist niet wanneer de ketel het laatst gekeurd was. De Raad zal later uitspraak doen. VISSCHERIJ. DE ZEEVISSCHERIJ IN JANUARI. Naar de afdeeling visscherijen van het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, werd de zeevisscherij iu Januari met een grooter aantal vaartuigen uitge oefend dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De hoeveelheid cn opbrengst van de aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave resp. 3.813.000 K.G. en f 1.236.000, tegen toenmaals 2.009.000 K.G. en f 930.500. Er waren 118 stoom- treilers in bedrijf, dus meer dan in December (109), doch niet zooveel als in Januari 1922 (125). Van de 118 stoom treilers losten 16 hun vangsten uitslui tend en 22 gedeeltelijk in Engeland, ter wijl verleden jaar Januari 3 uitsluitend en 30 ten deele in Engelsclie haven» aanvoerden. In het geheel voerden on ze stoomtreilers hier aan 1.393.000 K.G., welke f 569.700 opbrachten (1.613.700 K.G. met een opbrengst van f 734.060 in 1922), terwijl de Duitsche stoomtreilers in 175 reizen 1.775.000 K.G. zeevisch met een opbrengst van f 412.100 losten. Vooral dank zij de flinke vraag naar visch in Engeland, werden voor de visch, hoewel zij gemiddeld minder op bracht dan in Januari van het vorige jaar, over het algemeen vrij goede prij zen betaald. De vangsten bleven zeer matig, n.l. gemiddeld per reisdag 653 K.G. tegen 700 K.G. in Januari 1922. Dientengevolge waren ook de besom mingen gemiddeld per reisdag f 257 tegen f 324 in Januari van het vorig jaar slechts matig. De prijs vsn de steenkolen steeg wel is waar, dorli niet in die mate als men in verband met de bezetting van het Roergebied dooi' de Franschen wel gevreesd had. De motorkustvisschers namen druk ker, de zeilloggers daarentegen minder druk aan de treilvisseherij deel dan verleden jaar Januari; de omvang van de uitoefening van deze bedrijfstak door de zeilkustvisschers was ongeveer dezelfde. De zeilloggers hadden over het alge meen vrij goede vangsten, n.l. gemid deld per reisdag 157 K.G. (121 K.G. in Januari 1922), zoodat hun besomming bevredigend was. De uitkomsten der visscherij door de kustvisschers lieten echter door het slechte weer veel te wenschen; de motorkustvisschers vin gen gemiddeld per reis 219 K.G. (221 K.G. in Januari 1922) en de zeilkustvis schers 95 K.G. (171 K.G. in Januari 1922). Met de beugvisscherij hielden zich 20 (verleden jaar Januari 12) stoom schepen en evenals toenmaals 9 zeil- vaartuigen bezig. De hoeveelheid en opbrengst der door deze vaartuigen aangevoerde visch bedroegen respec tievelijk 292.000 K.G. en i 149.600 (153.000 K.G. en f 101.200 in Januari van het vorige jaar). Zoowel de stoomschepen als de zeil- vaartuigen vingen thans gemiddeld meer n.l. per reisdag respectievelijk 501 en 126 K.G. tegen 413 en 111 K.G. in Ja nuari 1922. Zij hadden echter, doordat de visch minder opbracht, over het al gemeen een kleinere besomming. Drijfnetvisscherij op haring werd als naar gewoonte niet uitgeoeiend, ter wijl voor het overige de visscherij in de Noordzee niet van beteekenis was. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Onlangs werd door mij vermeld, dat er vermoedelijk zou worden opgericht in onze provincie een Provinciaal Co mité van den Bond voor Staatspensioen Tot mijn genoegen kan ik thans mel den, dat deze oprichting een feit is ge worden. Uit alle oorden der Provincie, hebben de bekende kopstukken uit deze bewe ging de koppen bij elkaar gestoken, om met vernieuwden ijver den strijd voor het premievrije staatspensioen, wat nog steeds door onze Christelijke? regeering tegen gehouden wordt, door te zetten. Bij de a.s. verkiezingen der Prov. Sta ten hoopt dit comité reeds hare eerste actie in te zetten, om reden deze verkie zing van groot belang kan worden ge acht voor het Staatspensioen, omdat door dit college de Eerste Kamer, het alom bekende struikelblok onzer zaak, gekozen wordt. Het comité zal niet terug deinzen de eventueele candidaten persoonlijk te bespreken, en desnoods persoonlijk bij hare leden aanbevelen, waar zij met el ke partij verband niets te maken heeft. De houding der Vrijheidsbond, bij de 1.1. verkiezing der Eerste Kamer, heeft haar in deze iets geleerd, waarmede zij rekening moet houden. Ook wenscht zij er niet aan mede te werken, de z.g. stemblokken een zetel te bezorgen, zij heeft zich als taak gesteld, hoogstaan de persoonlijkheden, van wien bekend is, dat zij bekwaam zijn, onder alle om standigheden, het premievrije staats pensioen te kunnen verdedigen, te bren gen op de zetels van genoemde Staten, opdat met woord en daar, onze arme oudjes aldaar indirect geholpen v 1i den De afdeelingen van den Bond In Noord-Holland worden door het comité opgewekt, zooveel mogelijk propagan da vergaderingen te beleggen, waar le den en belangstellenden gewezen kun nen worden op den plicht, die zij als Staatspensionneerders in deze hebben te vervullen. De leden van genoemd comité, be staande uit de heeren: G. Kalf, Ilpen- dam, Voorzitter; G. Postma Jzn., Pur- merend, Secretaris; Penningmeester, H. Bruin, Oude Gracht, Alkmaar; H. Lim- pers, Wieringerwaard; Ds. Spaargaren, Aartswoud; K. Bosman, Beverwijk, zijn gaarne bereid hierover alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Moge dit comité blijken te zijn een middel tot verkorting der zeer lange weg naar het Premievrij Staatspen sioen. Met dank voor de plaatsing, G. POSTMA Jzn., Purmerend. BINNENLAND. Door de Jury van het Rotter- damsch Comité ter Behartiging van Nationale Belangen, voorzitter Dr. J. v. d. Valk, Villapark 6, Hillegersberg, is voor den wedstrijd van Volksliederen, waarvoor 54 inzendingen waren ont vangen, bekroond met den tweeden prijs: ,,'k Hou van Holland", terwijl de verzen „Koninginnedag" «n „Prinses Juliana" elk een derden prijs verwier ven. Bij opening van de naambriefjes bleken deze 3 verzen van den heer L. C, Steenhuizen te Haarlem te zijn. Nu roept het comité componisten op tot een prijsvraag voor eene compositie voor een of meer dezer 3 bekroonde lie deren. Hiervoor worden uitgeloofd 3 prijzen elk van f 50.De jury hiervoor bestaat uit de heeren Bernard Diamant W. Landré en Henri Zagwijn, allen te Rotterdam. De tekst der liederen benevens de voorwaarden worden tegen betaling van 15 ets. door den secretaris van het comi té, den heer H. Ringers, kantoor Baan 60 te Rotterdam, franco toegezonden. Inzendingen moeten plaats hebben voor 1 April 1923. Kinderzorg in de classis Haarlem. Te Haarlem is onder leiding van ds. Vunderink een algemeene vergadering van de vereeniging Kinderzorg in de classis Haarlem gehouden. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris, ds. C. Mol, van Zaandam, blijkt, dat het aantal der aan de zerg der ver. toevertrouwde kinderen, in den loop van 1922 met zes is vermeerderd cn op 31 December 58 bedroeg; 1 meisje cn 3 jongens hadden de leeftijdsgrens bereikt, waarbij de zorg der vereeniging ophoudt. Toch blijft er contact. Het aantal jongens bedroeg 27, dat der meisjes 31. Het was over het geheel ge makkelijker pleegouders voor meisjes dan voor jongens te vinden. De klnde-1 ren waren deels in gezinnen, deels in gestichten opgenomen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Walterbeek, bleek, dat de financieele toestand der vereeniging zorg baarde. Bij een rijkssubsidie van f 15.600 be-, droegen de inkomsten f 20.700 en de uit gaven f 21.300, zoodat er een tekort is van f 600. Bovendien is de rijksbijdrage te beginnen met 1 Januari 1923 vermin derd met 20 pCt., wat een verminde- ring geeft van f 3200. De kosten van I verpleging in gezinnen hadden bedra- gen per dag gemiddeld f 953/4, die in ge-„ stichten f 1.03Vi. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren ds. Baljon van Halfweg cn P. C. Bondam uit Wormerveer. BUITENLAND. Tuberculose van echtgenooten. Het Ned. Tijdschrift voor Genees kunde bericht over een in Zweden plaats gehad hebbend onderzoek. Van de 742 echtparen, waarvan de gezond heidsdienst wist dat een tuberculo»» had, bleken in 36 gevallen beide echt genooten door de ziekte te zijn aange^ tast. In 6 van deze waren zij beide vojt, het huwelijk ziek, 16 waren er oc voor het huwelijk steeds aan tubercu lose besmetting blootgesteld, 6 hadden er in de vroegere jeugd verschijnselen van t. b. c. vertoond, en ook 5 anderen hadden gezwollen klieren of hadden pleuris doorgemaakt. 11 blijven dM nog over die misschien in het huwelijï zijn besmet. Ook hieruit blijkt dus, da het gevaar voor tuberculosebesmettinj voor volwassenen, niet zeer groot i»,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2