ORGAAN VOOR DE Gl NTE VELSEN No. 37 Woensdag 7 Maart 19J3 8e Jaargang \erseb5nt Woensdags Zaterdags MARINE-OLIE I BIOSCOOP „FLOKA' IJMU1DER COURANT Abonnementsprij»; f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 cta. per regel Advertenties ran 1t. en m, 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets.Compact gezette adrartentica van 1 t en m. 5 regels f 1.26, iedere regel meer SS cta. Kleine advertenties en familieberichten roomede rereeniginge advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels 10.76, iedere regel meer 15 cta. By niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met Beta, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 unr Ingezonden wordt gaan plaatsing In bat Zaterdagnummer gegarandeerd. Klatne Advertentie* Familieberiehten kosten hg VOORUITBETALING slsehts 15 Cent per regel. DRINGEND VERZOEX em b^ verhuizing het asde en het nlenwe adres. NIES aan den leoper, deeh aan en* bn- rean WIX.LEHSPI.EIN 11, ap ts geven. De Administratie, OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengenter openbare kennis dat de verzoeken van J. Jak te Santpoort, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie E No. 421, plaatselijk bekend Rijksstraat weg G. 20, zijn smederij te mogen uit breiden, door hen is toegestaan. Velsen, den 28 Februari 1923. De N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, om op het perceel, kadastraal be kend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4010, hare smederij te mogen uitbreiden. Velsen, den 5 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Keuring voor den Dienstplicht De Burgemeester van Velsen maakt be kend, dat de keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, lichting 1924, dezer gemeente zitting zal houden te Velseroord in de Nijverheids-avondschool voor Ambachtslieden aan den Zeeweg, op 16, 19, 21, 22, 23, 26 en 27 Maart 1923. Voor tijdelijk ongeschikt verklaarden der lichting 1923 eveneens op 16 Maart a.s STRAFBEPALINGEN. De ingeschrevene, die verplicht is voor den keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangegeven plaats en lijd vei schijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of geneeskundig onderzoek onderwerpt, wordt gestraft mei hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ien hoogste honderc vijftig gulden. Helzelide geldt voor der ingeschrevene, die moet worden onderzochi op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het ge neeskundig onderzoek, en voorts den voor den diensiplicht in te schrijven of inge schreven persoon en zijn wettigen verte genwoordiger, die de in verband met de Dienstplichtwet van hem gevraagde opga ven niet of niet naar waarheid verstrekt. Pieegt hij een der genoemde feiten opzet telijk, dan wordt hij gestraft met gevan- nisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Voorts wordt de aandacht gevestigd op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, dat luidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: le. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken 2e. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste zes jaren opgelegd Velsen, 3 Maart 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. VAN DEN WAGHTTORBN. Jongens- en meisjesleerlingen. De tijd, toen meisjes alleen de lagere school bezochten of hoogstens daarna een kostschool of meisjes-hooger-bur- gerschool, ligt lang achter ons. Op gym nasia, hooger burgerscholen, Mulo- scholen enz. zijn tegenwoordig veel meisjes. Zij worden vaak geprezen als netter en vlijtiger bij hun werk dan de jongens. Over het algemeen acht men ze niet minder geschikt, om dit onder wijs te volgen als de jongens. Maar in den laatsten tijd doen zich weer stem men hooren, die denzelfden geestelijken kost voor jongens en meisjes afkeuren. De meisjes worden door sommigen niet minderwaardig maar wel anders geacht en bij het onderwijs moet daarmee re kening gehouden worden. Er zijn op voedkundigen, die de meisjes ijveriger maar de jongens vlugger en origine e- ler achten; in elk geval zijn er niet al leen lichamelijke verschillen tusschen de beide geslachten. Moet daarmee niet rekening gehou den worden met het onderwijs? Dit is een andere dan de gewone vraag der coeducatie (samenopvoeding der beide geslachten). Daarbij gaat het vooral over de kwestie naar den goeden of slechten invloed, die uitgaat van het samenleeren, samenzitten in een lokaal voortdurend met elkaar verkeeren. Maar hier gaat het om de vraag, of men jongens en meisjes hetzelfde on derwijs moet geven, of dezelfde me thode voor beiden moet volgen. Deze vraag is onderzocht door een commissie uit den Engelschen On derwijsraad. Hier zijn dus deskundi gen met ernst aan het onderzoeken gegaan en de uitslag daarvan is voor zichtig en aarzelend. Zoo gaat het ge woonlijk. Als men weinig van een on derwerp weet, spreekt men een zeer besliste meening uit. Maar de inge wijden oordeelen gewoonlijk beschei den. Het resultaat der commissie luidt: Het onderzoek heeft ons niet tot de overtuiging gebracht, dat er duide lijke en vaststaande verschillen zijn tusschen de beide geslachten, waarop een opvoedkundig systeem kant en klaar zou kunnen worden opgebouwd. Maar de commissie erkent, dat de gezondheidscondities voor de meisjes minder gunstig zijn dan voor de jon gens en dat heeft invloed op het leeren. Meisjes zijn onderhevig aan perioden van ingezonken vitaliteit (levens kracht) en bovendien hebben zij min der vrijen tijd. Zij hebben haar taak thuis, al bestaat deze uit allerlei klei nigheden. Daardoor hebben de jon gens een voorsprong. Daarom is het beter, -dat meisjes een jaar later dan jongens het toelatingsexamen voor het middelbaar onderwijs doen en de druk van examens en proefwerk moet ver licht worden. Dat meisjes voor leeren minder ge schikt zouden zijn en geestelijk hij jon gens achter zouden staan, wordt teg<m woordig nog al eens beweerd. De com missie uit den Eng. Onderwijsraad is niet van die meening. Zij acht de meis jes wel lichamelijk maar niet geeste lijk zwakker dan de jongens Leer om leer. De Franschen en Belgen beginnen in het Roergebied steeds barder op te tre den. De Duitschers lijden daar onder geweld, willekeur en onvrijheid. Zij worden daar tot een slavcnvolk ge maakt en met angst ziet men het oogenblik tegemoet, dat er in het Roergebied een volksopstand uitbreken gaat teggn de tyrannie der bajonetten: een wild opvlammend vuur van woede en haat, dat slechts in bloed zal zijn te dooven. Verreweg het grootste deel der Fran- sche natie juicht het optreden van de regeering van Poincare toe en voelt net uesie naree voor mei gegarandeerd 15°/„ verdikte raapolie. HARINGKADE TEL Ij E 298 «aagsssaa V ELS E ROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste "W&Ê zich bevredigd, daar de Duitschers nu gers willen echter hun vergelding ontvangen voor al het kwaad, dat zij Frankrijk hebben aan gedaan. Dat er geen kolen uit het Roer gebied komen, is bijzaak; hoofdzaak is, dat Duitschland nu ook eens voelt in de macht van vreemde legers te zijn. Dat hebben ze verdiend. En de Fran schen treden immers nog maar als lammeren op vergeleken bij al de oor logsgruwelen, die de Duitschers Frankrijk hebben bedreven. Dit is de leer van leer om leer. Begrijpelijk zijn deze gevoelens ze ker wel, maar daarom nog niet goed te keuren en zeker zou men ze niet verde digd hebben vervracht door een gees telijke, een Christenleeraar. De Afd. „Nederland" van den We reldbond der Kerken is van plan een vergadering te heieggen over de bezet ting van het Roergebied. Een vooraan staand Fransch predikant is daartegen op gekomen. Hij herinnert aan de schandelijke manier van optreden der Duitschers in België en Noord-Frank rijk en verzekert, dat de Duitschers in het Roerbekken niet bestolen worden. De Franschen geven alleen aan de kolenzendingen, waarop zij recht heb ben, een andere richting. Doch iederen dag bericht de krant ons allerlei geweldenarijen, die de Franschen in het nieuwbezette gebied bedrijven. Zij doen waarlijk meer en erger dan kolentreinen te dirigeeren in andere richting, dan de Duitschers ver kiezen. Ze verrichten zeker nog geen tiende deel der gruwelen, door de Duit schers in Frankrijk verricht. Maar onrechtvaardig en wreed is hun optre den zeker en wie dit vergoelijkt, steunt de wraakzucht, in plaats van de zacht moedigheid en geest van verzoening van het Christendom te prediken. De regel, leer om leer, opent een eindeloo zen weg van vijandigheden. Wie kwaad met goed vergeldt, keert tevens zijn voortgang. Daarom is de raad van het Christendom even wijs als schoon. Wraakoefening, kolen, beveiliging, dat zijn de drie motieven voor de bezet ting van het Roergebied. Koleil krijgei de Franschen uit Duitschland minder dan voor de bezetting; men beveiligt zich niet, door zijn Vijand, die machte loos is, nog meer te verbitteren en van zich af tc stooten. Wraak wordt geno men; Duitschland lijdt bitter onder deze bezetting, maar de wraak kan Frankrijk nog wel eens heel duur te staan komen. De negers in Amerika. Een Amerikaansch tijdschrift onlangs een paar foto's van leeggeplun derde en verwoeste negerwijken. De bewoners waren in de bosschen ge vlucht en er was ook een plaatje van een soort tentenkamp, waarin de onge- lukkigen hun noodwoning hadden op geslagen. Telkens leest men van het lynchen, het opjagen van negers, het verbranden van hun huizen in de Zui delijke staten van de U. S. A. De negers worden als de Joden in het vroegere Rusland beschouwd als gevaarlijk wild, waarop ieder mag jagen. De ne recht als mensch. Een groot aantal hunner heeft uitstekend onderwijs genoten, velen bezitten en bewerken land, zij zijn be zig zich omhoog te werken. De beweging onder hen, om terug te keeren naar Afrika en daar een nieuw negerrijk te stichten, neemt in kracht weinig toe. Zij mogen het in Amerika niet best heben, in Afrika zouden ze het bepaald slecht krijgen. Zij zijn tc zeer gewoon geraakt aan het leven der beschaafden. Dat zien de meesten in en daarom wenschen ze Amerikanen te blijven, maar ook als Amerikanen behandeld te worden. Er zal echter nog heel wat rassenvooroordeel over wonnen moeten worden, voordat de neger in Amerika als gelijkberechtigde en gelijkwaardige aan den blanke be handeld wordt. Het vogelleven. De meesten hebben den winter zon der veel droefheid zien heengaan. Een besneeuwd landschap is wonderschoon, maar de vieze papmassa en het koude, overal doorheendringende sneeuwwater der straten zijn een ware kwelling. Het ijs was bijna overal slecht en gevaarlijk en baantje-rijden is het ware niet. Ook had de buitengewoon zachte winter ons verwend en hadden we daarom meer last van een graad of tien vorst als ge woonlijk. In dezen tijd van het jaar moet de vorst het midden op den dag tegen de zon afleggen en wordt het ijs nat en week. Maar de vogels zullen met nog veel meer vreugde als wij de zachtere lucht gemerkt hebben; de winter is hun vij and, die in het geheel geen goeds brengt Zij kunnen nauwelijks meer voedsel en in het geheel geen water vinden. Ook nu nog krijgen zij een "schralen tijd, tot dat de lente met haar overvloed geko men zal zijn. De bestuurders der Ver, tot bescherming van Vogels, waarvan de bekende directeur van Artis, Dr. Büt tikofer voorzitter is, doet in de kranten een goed woordje voor de kleine geve derde vrienden in hun nood. Wij zien in den winter weinig naar de vogels om. llun lied trekt niet en het is buiten te koud, om hen gade te slaan. Toch kunnen we hen helpen en tevens ge nieten van het vogelleven. De vogel vrienden wijzen op het gevaar van een groote sterfte onder de vogels. Zij ver aangenamen ons leven en bewijzen door het verdelgen van insecten en an der ongedierte ons goede diensten. Met allerlei afval en spijsrestjes kan men hen in het leven houden. Bovendien kan men de aardige maniertjes van meezen, roodborstjes, musschen en anderen ga deslaan. Wie eiken dag wat kruimels op zijn vensterbank strooit, went ze spoedig aan zich en ziet het leuk en druk gescharrel van het kleine goedje dat ten slotte zelfs wel tegen het glas tikt, om ons te roepen. Hangt men een paar apennooten aan een draad gere gen op, dan ziet men de meesjes al ba- lanceerend de doppen openpikken om het smakelijke hapje. Lijsters zijn ver zot op een rotten appel en dieri verdie nen ze wel voor het prachtige concert dat ze ons geven. Hangt men een cocos- noot met een kleine opening op, dan pikken de meezen dien leeg en kruipen erin weg, om het laatste vezeltje te "vin den. Voor kinderen is dat iederen dag weeraan een interessant schouwspel en terecht eindigt de bede om hulp voor de vogelwereld aldus: „Indien gij kinderen hebt, leert hun dan thans de vogels te helpen. Zij zul len belang gaan stellen in het vogelle ven en zij zullen u later dankbaar zijn, dat gij hen gewezen hebt op het mooie in de natuur." WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. FLAATSEL3JK NIEUWS. IJMUIDEN. Volkszangavond. Evenals het vorige jaar had ook Vrij dag het departement van het Nut een volkszangavond georganiseerd, onder leiding van den heer Joh. Oostveen uit Amsterdam. De zaal van het gebouw voor Ckr. Be langen was matig bezet en voor den aanvang kreeg men wel eenigszins den indruk dat het publiek te afgemeten was om een avond van Volkszang te doen slagen. Doch de heer Oostveen heeft er slag van om de zaak op gang te brengen «n het duurde ook maar zeer kort of het publiek zong uit volle borst mee van de mooie liederen. Ook zong de leider zelf enkele solo's Vve moesten opmerken hoe schoone Nederlandsche liederen we rijk zijn zonder ze te kennen. e hopen dat nog vele Volkszang- avonden zullen medewerken om ze be kend te maken evenals de departe- inents-voorzitter in zijn slotwoord zeide Tevens kondigde die toen de herleving van het kinderkoor aan onder leiding van den heer Post. Naar ons wordt medegedeeld heeft de Gemeente Hillegom een lecning van f 560.000,ten behoeve der Waterlei ding aangegaan door tusschenkomst van de Haarlemschc Bankvereeniging te Hillegom. In de dezer dagen gehouden verga dering der onlangs opgerichte afcleeling van de Evangelische Maatschappij werd het volgende bestuur gekozen: Ds. W. Luikinga, voorzitter; G. Voet, secretaris en Luit. G. C. Boscb, penning meester. Tot afgevaardigde naar de Algemee- ne Vergadering op 7 Maart te Arnhem werd benoemd de lieer G. Voet. VELSEROORD. Donderdagmidag reed een 15-jeri- ge loopjongen per fiets langs het ka naal. Hij kwam te vallen, waarschijn lijk doordat de bagagedrager tusschen de spaken kwam, waardoor hij nogal ernstig gewond werd. In bewusteloozen toestand werd hij het café van Alphen binnengebracht en daar verbonden. Door de politie werd hij per rijwiel naar de ouderlijke woning op Wijker- oog gebracht. Vanwege de Evangelische Maat schappij trad 1 November j.l. in de Doopsgezinde kerk te IJmuiden als spreker op Ds. Westmijse van Warf- huizen. Onze lezers weten reeds uit de rubriek „Ingezonden" hoe aan het daar gespro kene eenige vrijdenkers aanstoot namen en Ds. W. uitdaagden tot een openbaar debat waarop deze niet inging. Het slot was dat die vrijdenkers een vergadering- aankondigden waarin hun standpunt besproken zou worden door den voor zitter van „De Dageraad", vereeniging tot bevordering der vrije gedachte. Deze vergadering nu had Donderdag avond plaats in café Flora te Velser oord. Bij de opening besprak de voor zitter, de heer Y. J. Reitsma, deze voor geschiedenis en deelde mede dat alle 10 predikanten in de gemeente uitge- noodigd waren dezen avond te komen debatteeren. Daarna werd het woord gegeven aan den spreker, den heer J. Hoving uit Amsterdam, over het onder werp: „Wordt de Godsdienst gehand haafd door de wetenschap".

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1