ORGAAN VOOR DE Qi N I E VELSEN No. 88 Zaterdag 10 Maart 19J3 8e Jaargang IJMUJDER COURANT AbonnementsprijiII.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUiDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 6 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Ml). „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingexonde mededeelmgen 40 ets. per regel Advertenties eau 11. en m. 5 regels II. Iedere regel meer 20 ets.—Compact gerette advertenties van 1 t en m. 5 regels (1.S6, iedere regel meer SS ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, nitslnitend bij voornitbeta- ling, van 1 tot en met B rogele fO.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contsnte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertentiea .adres burean van dit klad. 10 ets. extra; voor bezorging van op advertentiea iDgekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regclpnjzen worden met Bete. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen 'DIT NUMBER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Xlelne AiTHtiatlM Familieberichten besten VOORUITBETALING •leekt! II Cent pee regel, m DRINGEND VERXOEE om feSJ Terhnixlaf het oade on het nleaire adiae, NIBT eau den laeper, deeh aan ene ba» rean WILLEHSPLEIN 11, sp ta geeen, Da Aimlnletiatle. OFFICIEEL. c. van het aantal der personen die aldaar in den regel zullen verblijven d. voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen vergunning, van het gezag, dat de vergunning gaf tot het oprichten en van de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd ver leend. Formulieren tot het doen van de bij bovenaangehaalde wetsartikelen vereischte kennisgeving en opgave zijn ter secretarie (4e afdeeling) kosteloos verkrijgbaar. Velsen, 26 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van; O. Veenstra te Wijkeroog, om vergunning tot het oprichten van een brood- en koek bakkerij, waarin gebezigd zal worden een heeteluchtoven, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, sectie B, No 2086, plaatselijk bekend Groote Hout- of Koningsweg L 62, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van het districts hoofd der arbeidsinspectie, ais bedoeld in art, 7 bis, alinea 2, der hinderwet, nog niet is ingekomen. Velsen, den 28 Februari 1823. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvraag om vrijstelling van den dienstplicht betref fende den hieronder genoemden persoon de uitspraak is geschiedt, bij zijn naam vei meld. Schol, Qlijn, lichting 1922, voor twee jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap, bij besluit v. d. Minister van Oorlog, 3 Maart 1923. Velsen, 6 Maart 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. riet beste adres voor Prima Consistente vetten HARINGKADE TELEF 298 PLAATSELIJK NIEUWS. Bekendmaking Veiligheidswet. Burgemeester en wethouders van Velsen vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artikelen 11, le 2e en 3e lid en 14, ,e lid, der Veiligheidswet, luidende: Art. 11, le, 2e en 3e lid. Het hoofd of de bestuurder van eene inrichting, waarin eenige lak van fabrieks- of handwerksnij verheid wordt uitgeoefend, is verplicht van elk in zijne onderneming aan een persoon overkomen ongeval, ten gevolge waarvan deze langer dan tweemaal vier en twintig uren tot het verrichten van zijn gewonen arbeid ongeschikt is, schriftelijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente, waar het ongeval plaats had. De kennisgeving wordt ingezonden binnen vier en twintig uren, nadat de verplichting tot kennisgeving is ontstaan, en in een vorm, welke wordt vastgesteld door onzen Minister, met de uitvoering van deze wet belast. M De verplichting tot kennisgeving vervalt, indien ingevolge artikel 61 der Ongevallen wet 1901 aangifte van het ongeval heeft plaats gehad. Art. 14, le Hd. Het hoofd of de be stuurder van eene fabriek of werkplaats zendt binnen eene maand na het tijdstip, waarop deze in werking is gebracht of ^ieze wet daarop van toepassing is geworden, aan den burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, eene opgave a. van het bedrijf, dat wordt uilgeoefend v, b. van de soort van drijfkracht en hel W aantal krachtwerktuigen die worden gebe zigd; IJMUIDEN. Rede A. B. Kleerekoper. Door de afdeeling der S. D. A. P. was Maandagavond een openbare vergadering belegd in Thalia. De vergadering was druk bezocht. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer A. de Waal, verkreeg de heer A. B. Kleerekooper, lid der Tweede Kamer, het woord. Deze begon met op te merken, dat de politieke toestand in ons land in dezen tijd buitengewoon zeker moest zijn. Tot verleden jaar deed de afwezigheid van één kamerlid den toestand steeds onzeker zijn Thans is dit echter anders, er is een sterke rechtsche meerderheid. Met een enkele wijziging behielden wij heizeltde kabinet Men zou denken, dat een regeering, aldus met zulk een meerderheid versteikt, krachtig aan haar eenmaal begonnen plannen zou voortwerken. Men weet echter dat dit niet het geval is. De personen der minisiers mogen de zelfde zijn, de karakters zijn veranderd, In 1918, toen er een frisch windje uit het Oosten kwam waaien, begon het Christ ministerie haar sociale politiek en de ver- persoonlijkingdaarvan wasMr. Aalberse. Wij sociaal-democraten, zagen dit met genoegen aan. Maar van toen aan begon ook de moeilijkheid. De democratie van het minis terie Ruys na November 1918, toen wij ons vergisten, beruslle op de eeuwige, onveranderlijke beginselen van het Christen dom. Spoedig echter had men andere eeuwige beginselen, uitgewerkte of nog herziene, b.v. de veiligstelling van den gulden. Spr. vindt het bedroevend dat Christenen hun persoonlijke belangen hoo ger stellen dan hun beginselen. Nu weet ik, zegt spr., dat men de veilig stelling van den gulden een geestelijk belang acht. Spr. merkt op dat er niets is, dat wijst op een inzinking van onzen gulden Maatregelen van onze zijde, om onze gelds waarde mede te beveiligen, worden tegen gewerkt, b.v. om den ingezetenen van Amsterdam de brandstoffen niet te duur te doen betalen. Spr. vraagt of de kapiia. listen bij hun beleggingen denken aan de belangen der gemeenschap. Men wil nu onze schoenenfabrikanien beschermen, maar ten koste der arbeiders Nu reeds houdt men de schoenen vasi omdat ze straks wel duurder worden. De regeering zal zeggen dat dit niets met de veiligstelling van den gulden te maken heeft. Spr. zegt dat deze veiligstelling echter enkelen ten goede komt. Mr. Bonger schreef in de Socialistische Gids dat 65 procent van ons nationaal vermogen in handen is van nog geen 3 procent der bevolking En de bescherming van deze enkelen noemt men de veiligstelling van den gulden. Maar de enkele sociale maatregelen, die wij vragen en die een druppel in den emmer zijn, kunnen er niet af. Spr. vraagt wat men zou zeggen van de ouders, die be zuinigen op de melk van het tubeiculeuse kind, maar wel een nieuwe mantel koopen En zoo doet onze regeering, die wel be zuinigt op de tuberculosebestrijding, op woningbouw, gezondheidszorg enz., maar wel nieuwe oorlogsschepen noodig heeft voor viagverfoon en nieuw veldgeschut. Spr. verafschuwt menschen met zulke be- BIÖSCOOF „FLÖKA' VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, het nieuwste altijd ginselen, die er mee sjacheren, als er negotie in zit. Men smijt nu het geld weg aan het militairisme, terwijl spr. overtuigd is dat ons land zich militair nimmer verdedigen kan. De eenige veiligheid voor ons land is de strijd voor de ontwapening. En men vergeet dat door bezuiniging op de volks gezondheid en volksontwikkeling hel volk verarmt en verzwakt. Wat zal het gevolg van de reactie zijn? Dat het met de arbeiders zal worden, zoo als zij 't hadden, vóór zij zelf hun actie begonnen. Toen onze grootvaders den strijd begonnen, toen ze nog slaven waren, toen de kinderen in de fabrieken moesten slapen en in de mijnen werken. Toen waren de eeuwige beginselen er ook al. Spr. zegt dat alleen de arbeiders deze reactie kunnen tegenhouden. Zij hebben le zorgen, dal hunne kinderen niet weer wor den gelijk hunne grootvaders. Maar dan moet mer. niet 12 of 14 procent der arbei ders laten strijden. Alleen door allen te helpen komen we tot de socialistische maatschappij. Van de gelegenheid lot debat werd geen gebruik gemaakt, waarop de voorzitter de vergadering slooi. De Chr. Gemengde Zangvereeni ging „Hallelujah" had Dinsdagavond een kunstavond georganiseerd in hel gebouw v. Chr. Belangen. Daarvoor was de medewerking verkregen van Mej. Hanna van Zutphen (viool) en de heeren Bernard Pelster (cello) en Hugo Vermeer (piano), benevens van het gemengd dubbelkwartet „Harmonie", allen uit Am slerdam. Wij hebben met bewondering geluisterd naar de prestaties der verschillende execu ianten. Verder zong ook het koor zelve enkele nummers Na de pauze werd een samenspraak en een voordracht ten beste gegeven en verder voor de goede stemming gezorgd met een tombola waarbij zeer fraaie en nuttige prijzen le voorschijn kwamen. We geiooven dat „Hallelujah" mei ge noegen op dezen avond zal terugzien evenals het publiek dat de geheele zaal vulde. De heeren J. Krab en C. Zwart slaagden Woensdag te 'söravenhage voor het examen derde stuurman, groote stoomvaart. - Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente zijn gekozen de heeren B. Slikker veer en J. J. Baarl. Laalslgenoemde zal als secretaris der kerkvoogdij oplredtn. Christel ij ke Jonge Mannen Vereen i ging. In de ledenvergadering der C. J. M. V. die Maandagavond gehouden werd is besiolen 6 April een groote propaganda- avond te houden in hei gebouw v. Chr. Belangen. Dien avond zullen eenige stukjes worden opgevoerd en eenige opstellen en voordrachten geleverd worden. Tevens zal er ter afwisseling een stukje muziek ten gehoore worden gebracht. Voorts is nog besloten 16 Maart een lichtbeeldenavond in hel gebouw der vereeniging le organiseeren. Ook daarbij zijn belangstellenden welkom. Tenslotte werd nog gesproken over de a.s. provinciale vergadering van het Ned. Jong. Verbond die op 2en Paasehdag te Enkhuizen zal worden gehouden. Indien mogelijk dan zullen de leden daar gezamenlijk per auto heengaan. Woensdagavond kwam de afdeeling IJmuiden, van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haren voorzitter M. van Veelen. De w.n, secretaris de heer M. Dijk huizen, bracht het jaarverslag uit. De afd. telt thans 31 leden en 8 begunstigers. Door den penningmeester H. Fidder werd verslag gedaan omtrent den toestand der kas. Deze sloot met een flink balig saldo. Door den heer K. Brouwer werd gerap porieerd over de laatste vergadering van het Centraal Drankweer Comité, waarop breede bespreking volgde. In het Bestuur was een vacature, terwijl verder de heeren Van Veelen en Dijkhuizen periodiek moesten aftreden. De laatste stelde zich niet herkiesbaar. Gekozen werden M. van Veelen, A. Kramer en J. Feitsma. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina1 Woensdagavond had het Christelijk Fanfarecorps Wilhelmina een feestelijke samenkomst met begunstigers enz. in het gebouw v. Chr. Belangen. De secretaris bracht een kort jaarverslag uit waarin de verschillende concerten enz. die Wilhelmina het vorige jaar gaf gereleveerd werden en levens het succes herdacht op het concours te Naaldwijk. Vol goeden moed treedt het korps het nieuwe vereenigingsjaar in dat zeer druk schijnt le worden. Voorloopig bereid! men zich al voor op een uitvoering op 30 April, een deelneming aan de huldi ging van H. M. de Koningin te Delft, deelneming aan een concours te Huizen in de eerste afdeeling, terwijl dezen zomer ook het 10-jarig beslaan zal worden gevierd. Na dit belangrijke overzicht van den toestand der vereeniging kwam een zeer afwisselend programma den avond vullen Daar waren eenige fanfare nummers en verder samenspraken, voordrachten en een inleiding over Resoneeren. Verder een num mer voor viool en piano en een keer was een volledig strijkorkest geformeerd die Een lustige sleepartij" ten gehoore brachten. Het was de eerste keer dat we dezen directeur, den heer D. KM, zich op dat gebied zagen bewegen, maar we zouden er willen bijvoegen, deze perzik smaakt naar meer. Verder vermelden we nog een tombola zonder nieten. In het kort, het was een rechte feestavond en het speet ons dat de klok dwong enkele mooie nummers van het program te schrappen. Het goed bezochte avondje werd geopend en gesloten door gemeenschappelijk zingen en gebed. VELSEROORD. Ook de tweede Multatuli.avond van de Afd. S. D. A. P. en N. V. is bij uitstek geslaagdde zaal van „Flora" was nagenoeg geheel bezet. En geen wonder, want wie Sternheim één keer heeft gehoord, komi bij hem terug. Na in groote lijnen „Wou tertje Pieterse" geschetst te hebben, behan delde hij enkele fragmenten meer uitvoerig, n.l. „De school van Meester Pennewip" en het „Salieavondje bij vrouw Pieterse". De uitbeelding der verschillende personen daarbij beirokken was zoo, dat de de heele zarl daverde van het lachen. Aan het stol trad de ernst op den voorgrond, bij het declameeren der drie gedichten van Van Collem, w.o. „Het Slachtveld", was het muisstil in de zaal. Het was een avond van waar kunstgenot. De derde cursusavond heeft plaats op Dinsdag 27 Maart en we durven nu reeds schrijven, dat dan geen plaatsje onbezet zal zijn. VELSEN. Tot tijdelijk opzichter bij het bedrijf Openbare Werken is benoemd de heer E. M. Jonker. Aan deze gemeente zijn bouwpremies toegekend van f 12300 voor den bouw van 41 woningen aan den Wijkerstraatweg door H. A. Janssen en P. Schweitzer en van f 1500 voor den bouw van 5 woningen aan den Kruidbergerweg le Sanlpoortdoor den heer P. H. Donk te Amsterdam HET CONSULTATIEBUREAU zei geopend zijn Woensdagmiddag van 3 nu, WUlemsbaekweg 42, Valcer- oord. Hat onderzoek le koetelooe en ge- sohlodt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van hat Conenltatlebnrean aldaar. De g emeenteraadsverkiezingen. Door de R. Kath. Kiesvereenigingen in onze gemeente zijn de volgende personen op de groslijst gebracht; door Wijkeroog 1 G. P. Langendijk, aftr. ;2B. Waterlander; 3 J. Th. Groeneveld 4 J. P. Nijssen, aftr. J- P- Handgraaf, aftr.6 C. Diependaal. Door Santpoort; J. P. Nijssen; 2 J. P. Handgraaf3 C. Diependaal4 G. P. Langen dijk 5 O. Bart6 J. J. Duijn. g» Door IJmuiden: 1 J. Zwanenburg2 W. Voogt3 H. H. Osendarp 4 E. Zwager 5 J. Mooy. Door Velseroord J. P. Nijssen; 2 J. P. Handgraaf; 3 G. P. Langendijk; 4 P. J. Maas5 P. van Zutphen6 A. de Haas 7 F. Strijbosch8 Chr. Duyn. De Harmoniekapel de Eendracht der Kon. Papierfabrieken en de R. K. Harmonie St. Caecilia, zullen deelnemen aan het Muziek concours te Koog aan de Zaan, uitgeschreven door de Zaanlandsche Kapel aldaar. SANTPOORT. Aan den heer P. de Boer alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Terrasweg. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Qeachte Redactie! Mag ik zoo vrij zijn Uw Redactie het volgende Ier plaatsing aan te bieden, bij voorbaat mijn dank. Met heel veel belangstelling maar met niet zooveel sympathie werd door mij ken nis genomen van den inhoud van het jaarverslag 1922 der IJmuider Vischhandel- vereeniging. Het is van den samensteller misschien heel tactisch dit zoo te doen, dat noch Vischhandelvereeniging, noch Reedersver- eeniging redenen van ontevredenheid kunnen doen gelden. Minder prettig echter is, dat Sijmen Betaal onjuistheden in zijn schoenen worden geschoven. Daarom neem ik o.m. het volgender over DUITSCHLAND. Tengevolge van de inzinking van de mark kwam het met dit land bijna tot geen handel in versche visch en slechts in geringe mate in pe kel-, steur- en versche Engelsche ha ring. De groote aanvoeren van Engel sche versche en lichtgezouten haring door drifters, die eertijds groote leven digheid brachten in de IJmuider ha ven en welke haring voor het grootste gedeelte naar Duitschland werd gezon den, bleven grootendeels achterwege, tengevolge van verschillende omstan digheden, waaronder wij noemen de Duitsche valuta, maar ook de verplich te loodsdiensten door vletterlieden en gedwongen lossing der haring door de IJmuider vischlossers, terwijl de Engel- schen dit evenais vroeger jaren zelf wil den doen uit bezuiniging in verband met de slechte tijden in hun bedrijf. Daar zij zich niet aan den druk der IJmuider werkliedenbonden wilden on derwerpen losten zij eenige malen hun haring in Vlaardingen, doch zij bleven verder succesievelijk daar en te IJmui den weg, hetgeen een belangrijk verlies beteekent voor de inkomsten van het Staatsvisschershavenbedrijf, alsmede voor handelaren, rookers, zouters, ijs fabrieken, vischknechts enz, Zeer wen- t

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1