Fa. J. Sprnijt Adverteert in dit bied Kanaalstraat 51, IJmuiden, naast hei Postkantoor Karpetten, Vloerzeilen. Vitrages en Overgordijnen 2 Nette Commensaals Kuikens Kinderwagen Kinderwagen jonge Werkster Ie huur YERKOOPING YEREüOPlhG Harfngvisscherjj Goederen, 11 H. Vischhandelaren 'iS Best modern Vloerkleed en mooie Gordijnen koopt men thans het geschikst in bij ons dit voorjaar in te koopen 51 Kanaalstr. V* I QiirniiH 51 Kanaalstr. Telef. 445 IJMUIDEN Telef. 445 sehelijk is het dat deze aangelegenheid door de besturen der bonden en de ver tegenwoordigers der Engelsche reede- rijen bijtijds wordt geregeld en niet de machtsquaestie blijft gesteld. Thans wensch ik niet in fenésses te treden van dit heele betoog, doch alleen voor zoover het betreft de schuld der arbeiders volgens de bewering van den schrijver, even onder de loep te nemen, Ik kan en wil echter niet aannemen, dat alle vischhandelaren het met de meening, in genoemd verslag weergegeven, eens zijn, omdat het meerendeel van die menschen zoogoed als wij weten, dat de redenen in hel verslag genoemd niet juist zijn. De drifters zijn daarom niet weggebleven. Weet de schrijver van het verslag niet waarom die scheepjes zijn weggebleven Die mijnheer geett de schuld aan de inzin king der Mark en aan die verschrik kelijke arbeidersorganisaties, die de brutaliteit hadden voor hunne leden, dus in het belang van het algemeen, hun deel in den arbeid op te eischen. Hoe staat het nu met die valuta-bewe ring Deze zou in zich sluiten, dat Duitsch- land geen haring zou hebben betrokken. Och, och, wat is die samensteller van bedoeld verslag heel, heel slecht bekend met de werkelijkheid. Voor die bewering is feitelijk het geheele bestuur van de Vischhandelvereeniging aansprakelijk. De oorzaak van het wegblijven is ook niet het verschrikkelijke optreden der arbeidersorganisaties. Wat dan wel? Wel beste samensteller van het verslag, de oorzaken zijn hoofd zakelijk de zuinige vangsten en de bijzonder groote afname van Duitsch- land. Dit is dus in flagrante tegenspraak met Uwe bewering. Wist U dit echter heusch niet? Wist U heusch niet dat in Engeland steeds een groot aantal Duitsche trawlers aanwezig waren die de haring der Engelsche drifters overnamen en naar Duitschland brachten Wist U heusch niet dat verschillende malen die trawlers onver richter zake huis toe moesten omdat er niet voldoende aanvoer was Wist U heusch niet dat daardoor de prijzen die in Engeland werden betaald minstens zoo hoog waren als te IJmuiden werden besteed Wist U heusch niet dat de Engelsche visschers, evenals de Hollandsche, liever in eigen land markten, vooral als zij daar nog financieel voordeel van hebben Wist U heusch niet dat in normale tijden de drifters naar IJmuiden komen omdat zij in Engeland, wanneer er veel haring is, geen ligplaats aan de markt kunnen krijgen en zij dikwijls dagen moeten wachten, zoodat de haring zoo goed als bedorven is? Wist U niet dat dit nu werd ondervangen door dat zij in de trawlers hun haring konden lossen, waardoor veel meer haring kon worden omgezet niet alleen, maar op die manier de heele haven, mitsgaders even tueel buitenhaven beschikbaar was? Wist U van dat alios heusch niets af? Welaan, dan mocht U zich toch eerst wel eens terdege op de hoogte stellen, voordat U een officieel document inelkaar zet. Met dit al wordt op deze manier stem ming gemaakt tegen de arbeidersorganisa- ties op een manier, die moeilijk is ie bualiseeren. Sijmen is tegenwoordig altijd Ondertrouwd: NICO KRUITEN en CORNELIA VAN LEEUWEN Krommenie, Spoorstraat 559. 7 Maart 1923. Velseroord, Stationsweg 25. H uwelijksvoltrekking 30 Maart 1923 en overal het kind van de rekening en ik te maken, zoodat er een einde komt aan [moet dan ook protesteeren tegen zulk j het critiseeren buiten de vergadering [onbenullig en misselijk geschrijf. Ik heb echter nog veel meer gelezen, waaruit blijkt dat de samensteller van het verslag niet al te serieus moet worden genomen. Een enkel geval wensch ik echter nog te releveeren en wel het volgende Wanneer de schrijver en samensteller van het verslag is gekomen bij het punt „Gezamenlijke Ijsfabrieken" lezen wij daarin de volgende ondoordachte, onverantwoor delijke en niet minder domme alinea Proeven genomen met bet bevriezen van visch door middel van bet systeem Ottesen, werden door den handel eenigs- zins sceptisch beoordeeld. Terwijl ande re artikelen als vleesch, boter, eieren enz., worden bevroren als de kwaliteit het best en meest geschikt is, geschiedt zulks met zeevisch als zij reeds een week en meer oud is en in het stadium verkeert binnen enkele dagen te moe ten zijn genuttigd. Wanneer dit verslag was bedoeld om IJmuiden, mitsgaders de geheele trawlvis scherij en vischhandei een knoei te geven, dan had het niet beter gezegd kunnen worden. Wanneer men toch even wil letten op de door mij onderstreepte woorden dan zal toch moeteu worden erkend, dat dit niet de manier is om ondeskundige men schen aan de zeevisch te krijgen. De een zal den indruk krijgen dat hem visch wordt gepresenteerd op het kantje af, terwijl een ten ander denkt, wij ontvangen van IJmui den bedorven rommel en daarvoor dank ik in 't vervolg. Nogmaals, wij weten beter. Wij weten dat die visch van uitstekende kwaliteit is, maar het groote publiek, waar de visch handei het van moet hebben, weet dat niet Die menschen zullen aldus redeneeren. wanneer de heeren vischhandelaren zelf in om. liet was eene openingsspeech van buitengewonen omvang, die de voorzit ter, cle heer Fischer, uitsprak. Hij wees er op, dat critiek gezond en opbouwend i kan zijn, wanneer 'ze door welmeeneii- de personen in. een openbare vergade ring wordt uitgesproken dan wordt ze door het bestuur, dat even welmeenend is, dankbaar aanvaard, want men kan naar hetzelfde goede doel streven, doch verschil van meening hebben over de wegen, die naar dat doel leiden. Wan neer echter achteraf steeds afgekeurd wordt en wel door personen, die nooit of zeer zelden op de vergadering verschij nen en zoo ze er al zijn, nog niets zeg gen, dan gaat het den verkeerden weg op, dan legt het bestuur in arremoede zijne functie neer en niemand wil de open plaats innemen, want voortdu rend gekanker houdt niemand uit. Laat ieder, die meent iets beter te weten, voor den dag komen met zijne meening, dan kan de heele vergadering de ver schillende meeningen toetsen en zal er een bestuur gevonden worden, dat be reidwillig den aangewezen weg bewan delen wil. Een luid applaus bewees, dat deze woorden gereeden ingang gevonden hadden en op het verdere van den avond bleek er niet veel over van eene kankerstemming, indien ze er al ge weest zij. De notulen der vorige jaarvergade ring werden goedgekeurd en geteekend. Het hierna voorgelezen jaarverslag van den lsten secretaris werd onder dank zegging goedgekeurd en hierna kwam de penningmeester met zijn jaarverslag aan de beurt. De uitkomsten van de verschillende wedstrijden bevestigden, wat de voor zitter in zijne openingsrede reeds gezegd hun verslag zetten dat die visch niet veel had, dat de wedstrijden veel te weinig bijzonders is, zal het toch wel waar zijn. belangstelling ondervinden, 't Zijn steeds dezelfde personen, die er komen. bijzonders Heusch, een klein tikje meer nadenken bij wat men schrijft en zich niet te veel laten leiden door zijn afkeer van al wat arbeider is, zoodat men meer let op de dingen waar het om gaat is in dit geval zeer aan te bevelen. Inmiddels staat het geheele bestuur, ja zelfs alle leden, verantwoordelijk voor dit geschrijf. D. F. G. SCHILLING, Secretaris van de Centrale Bond van Transportarbeiders, afdeeling IJmuiden. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. Dezer dagen hield de Kennemer- Kegelbond zijne jaarvergadering in Ho tel „De Prins" te Wijkeroog. De vergadering was dezen keer goed bezocht, daar er behalve 6 bestuursle den nog 22 gewone leden waren. We schrijven dit groote bezoek toe aan de opmerking, welke met dikke letters aan den voet van het convocatiebiljet prijk te: In het belang van het voortbestaan van den Kennemer Kegelbond is het beslist noodzakelijk, dat ieder lid op deze vergadering tegenwoordig zal zijn, om dan tevens de eventueele bezwaren tegen het tegenwoordig bestuur bekend Laat ieder toch komen en daardoor een steentje bijdragen voor het gezellig samenzijn, maar ook voor de stijving der kas. Zonder in bijzonderheden te treden kunnen we meedeelen, dat buiten het bekende legaat van wijlen dokter Hes- linga, een tekort is van f171,501/2. Dit tekort moet gedekt worden en er moeten maatregelen beraamd worden om in het vervolg tekorten te voorko men, alzoo voorkomen en genezen. Een voorstel wordt gedaan om dat te kort hoofdelijk om te slaan zoodat ieder omtrent f 3.buitengewone bijdrage zou moeten storten, maar dit voorstel werd ontraden, omdat het niet op de agenda had gestaan. Teneinde tekorten te voorkomen werd bepaald, dat in het vervolg het deelnemen aan den wedstrijd voor per soonlijk kampioen f 1.zal kosten. De penningmeester ontving voor zijn uitgebreid en nauwkeurig verslag een woord van dank van den voorzitter. Alsnu kwam punt 4 aan de orde: Verkiezing wegens periodiek aftre den van drie bestuursleden, Voorzitter 2en Secretaris en lsten Penningmees ter. Bij 1ste stemming werd de aftre dende Voorzitter ae heer Fischer met 17 van ue Zó stemmen herkozen en nam hij üe benoeming aan. Met eveneens i7 stemmen, maar nu van de 27 koos ae vereenigmg bij 1ste stemming aen aftredenden 2den secre taris, den heer L. Post, die ook de her benoeming aannam. Voor de verkiezing van een lsten pen ningmeester waren ook 27 stemmen uit gebracht, waarvan 22 op den heer Ta- eois, aftredend. Deze nam de benoe ming ook aan, zoodat het oude Bestuur weer compleet was. Punt 5 luidde: benoeming eener kas- commissie Hiertoe werden benoemd de heeren van der Eem, Reuvers en liey- koop, die de benoeming aanvaardden. Punt. 6: Voorstel van den heer Hin om het gelegateerde bedrag van wijlen dokter nesimga te benutten voor het aanschaffen van een zilveren beker, die den naam zal krijgen van „Hesiinga- beker". Dit voorstel wordt aangenomen en tevens bepaald, dat elk jaar onder de leden van den Kennemer Kegelbond een persoonlijk kampioenschap zal ver- kegeid worden met dezen beker als prijs, en dat deze persoonlijk eigendom wordt na 5 overwinningen in het ge heel of 3 opeenvolgende. In verband met punt 7 der agenda: Bespreking van het te houden 1ste Lustrum van den K. K. B. wordt er een voorloop, commissie benoemd «F de heeren Kostelijk Van der Eem en Van der Kolk, welke plannen zal bera men en later aan de vergadering voor leggen ter bespreking, om dit lste Lus trum een eenigszins feestelijk karakter te geven. Het bestuur heeft met het bestuur van den Nederlandschen Kegelbond briefwisseling gehad over het houden van een nationaal concours, maar kon daarvoor slechts de data 24 Maart tot 9 April a.s. ter beschikking krijgen, tengevolge waarvan dit plan los gela ten werd. Deze briefwisseling en de afwezigheid van den lsten Secretaris waren ook de oorzaak van het feit, dat de convocatie- biljetten voor deze vergadering te laat verzonden waren. Nadat de rondvraag gehouden was, die weinig opleverde, werd de geani meerde vergadering gesloten. Be ©pheffmgj] der Kijjksdag- normaalsehooL In verband met het zoo plotselinge bericht, dat de Rijksdagnormaalschool in onze gemeente op 1 Mei a.s. zal wor den opgeheven, hebben wij eenige na dere inlichtingen ingewonnen. Daarbij bleek ons, dat de diricteur en leeraren even verrast waren als wij, want ook hun was van het besluit van den Minis ter van Onderwijs vooraf niets bekend Sterker nog, ook de inspecteurs en zeer waarschijnlijk ook de Hoofdinspecteur waren er niet van op de hoogte. Eerst voor een paar dagen kreeg Dr. Sterck mededeeling van hetbesluit, - met verzoek dit zoo spoedig mogelijk aan de betrokkenen mede te deelen. Wel was het bekend, dat er op de op leiding bezuinigd zou worden. Een 70 normaalscholen is wel wat veel voor ons land. Maar algemeen dacht men dat de Avond-normaalscholen zouden opgeheven worden en dat de Dagnor maalscholen zouden blijven bestaan. Dat die te Haarlem opgeheven word* is nog begrijpelijker dan die in onze ge meente. Te Haarlem is een Rijkskweek school en de Da Costa Kweekschool. Flier te Velsen echter is de school van flinke beteekenis geweest. Op heden telt zij 43 leerlingen, waarvan 19 in de voorbereidende klasse, waarvan be kend was dat deze met 1 Mei zou wor den opgeheven. (In de laatste 5 jaar leverde de school alhier 39 onderwijzers en onderwijze ressen af. En als men bedenkt dat er 44 aan het examen deelnamen, mogen de resultaten zeer mooi worden ge noemd, want 90 procent geslaagden is zeker zeer bevredigend. Ook dit jaar zou zich zeker weder een flink aantal jongelui hebben aan gemeld voor de school. En nu wordt plotseling de school stopgezet. Dat is vooral voor de jeer- lingen een onaangenaam bericht. Waar moeten deze nu heen? Naar de Rijkskweekschool te Haarlen? De vraag is echter of zij daar allen plaats zullen krijgen. En ook of alle ouders het voortaan zullen kunnen bekosti gen, daar de rijksbeurzen worden op geheven. Dit geld nog sterker voor hen die niet op- de kweekschool komen. Als deze een Normaalschool zullen blijven bezoeken, moeten ze naar die in Zaandam. En de reis van IJmui den naar Zaandam is veel te lang en te ongemakkelijk, daar men dan in Velsen en Uitgeest moet overstappen. Ook voor onze gemeente is het beslist zeer onaangenaam. Ons geineentebe- stuur is op het behoud der school altijd zeer gesteld geweest en was het Rijk dan ook steeds ter wille. Voor het ge bruik der schoollokalen, verlichting, verwarming enz, betaalde het Rijk zoo goed als niets. Vooral den weth. van onderwijs, die alles gedaan heeft om den bloei der Normaalschool te bevor deren zal het besluit pijnlijk treffen. Naar wij vernemen zullen de ouders der betrokken leerlingen een adres aan den Minister zenden, waarin zij ver zoeken het mogelijk te maken dat hunne kinderen hun studie kunnen voortzetten. Zeer waarschijnlijk zal in de eerstvol gende raadsvergadering ook nog wel een en ander over de opheffing j worden. BINNENLAND. FffilSllssamenteii ia Nsderi&nd. Volgens mededeeling van het handels* informatiebureau van VAN DER GRAAF Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Maart in Nederland uitgesproken 71 faillissemen ten tegen 54 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Maart 1923 727 faillissementen tegenover 428 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. gevraagd. Adres straat No. 5. Pr. Hendrik- te koop. 20 witte Leghorns te koop, aan de leg, ook in partijen. Kerkweg No. 32, Dorp Velsen. Ook Zondag's te zien. Te koop, een mooie, groote Kennemerlaan 2 D. OPENBARE ie koop gevraagd. Brieven met prijsopgave onder ietter M, aan van Meurs Boekhandel Santpoort. Biedt zich aan nog eenige dagen vrij hebbende, AdresHagelingerweg H 18. Santpoort. dc kantoorlokalen van de Boaz- bank. Aanvragen bij den Boek houder, G. W. Jimmink, Kanaalstr. 37 rd., IJmuiden. te IJmuiden, op VRIJDAG 23 MAART 1923, des middags 2 uur (precies) in hotel „NUMMER EEN", ten overstaan van notaris W. A. DóLLEMAN te IJmuiden, krachtens artikel 1223 B. W. van: 1. Het Woonhuis met Erl te IJmuiden, Huygensstraat 35 groot 1.74 A. en wegens sterfgeval van: 2. Het Heerenhuis met Erf te IJmuiden, Havenkade 10, groot 2.06 A. Onmiddellijk in ge bruik te aanvaarden. Behoorende tot den boedel J. N. Klein. 3. 1-Iet Woonhuis met Erf te IJmuiden, Huygensstraat 63, groot 1.07 A. 4. Twee Woonhuizen met er ven te IJmuiden, Vissering straat 28 en 30, samen groot 1.12 A. Visseringstr. 28, is on middellijk in gebruik te aan vaarden. No. 30 huur .f 4.50 per week. Behoorende tot den boedel Zwart-Stam. 5. EenWoonhuis met Erf te IJmuiden, Pr. Krugerstraat 62, groot 63 c.A. Huur f 5.50 p. w. 6. Een Woonhuis met Erf te Velseroord, Rijksstraatweg 144, groot 90 c.A. Huur f 5.p. w. Behoorende tot den boedel K. Koster Hzn. Aanvaarding na betaling der koopsom voor of op 4 Mei 1923. Bezichtiging op 21 en 22 Maart 1923 van 24 uur. Nadere inlichtingen ten kan tore van voornoemden notaris. OPENBARE te IJmuiden op Vrijdag 16 Maart 1923 des middags 2 uur (precies)g in HOTEL „NUMMER EEN" ten overslaan van notaris W. A. Dolleman fe IJmuiden, van Een belangri ke partij w.o. Breels, Engelsche Zeisings, Speerreeps enz. enz. Te bezichtigen: 14 en 15 Maart van 9—4 uur en op den dag der veiling van 9—12 uur, in het pak huis van de Oceaan Visscherij Maatschappij, aan de Middenhaven straat te IJmuiden. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris, waar notilies verkrijgbaar zijn. De Coöperatieve Vereeniging van Amsterdamsche Vischhandelaren be oogt met hare afdeeling Emballage het in kleine zoowel als groote kwantums beschikbaar stellen van emballage-benoodigdheden. De levering geschiedt tegen scherp concurreerende prijzen, terwijl de jaarlijks overblijvende gelden dienen tot dekking van de kosten en tot uitbetaling van kortingen aan heeren afnemers, leden zoowel alsniet-leden der Coöperatieve Vereeniging. Ziet daarom heden vooral aandachtig onze Uitstalkasten, vooral de keuze in is zoo omvangrijk, dat één blik in onze etalages U aanstonds doet besluiten - vooral nu de betere goederen zoo weinig meer in prijs verschillen met de minder waardige soorten. Doet daarom Uw voordeel

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2