ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN WAARSCHUWING. No. 39 Woensdag 14 Maart 19S3 8e Jaargang iJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: tl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit biad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingesonde mededeelingen 40 ota. per tegel AdTerlenties vim 11. en m, 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets.— Compact gesette advertenties van 1 team. 5 regelB 11.26, iedere regel meer 25 ota. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f 0.76, iedere regel meer 15 cte. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties ./adres bureau van dit blad' 10 ota. eitra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regslprjjzon worden met Beta, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veleen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar Ingezonden wordt gaan plaatsing ln hst Zatardagnnmmar gagarandaard. DRINGEND VERZOEK am bij varbnlzlng bet en&a sn hst nlanwc sites, NIET aan den laopar, daah aan aas tra- raan WILLEMSPLEJN 11, s» ts geven, Da Administratis, Klalna Advsrtentlaa en Familieberiehten kasten fefl VOORUITBETALING aiaehta II Cent par regal. OFFICIEEL. Aanmelding nieuwe leerlingen o. 1. scholen. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen B, C, D, E, F, G en H, in die gemeente moet geschieden vóór 25 Maart a.s., onder overlegging van een geboortebewijs of trouwboekje en opgave van woon plaats, straat en huisnummer. De leerlingen moeten op 1 April 1923 den leeftijd van ö'/s jaar hebben be reikt. De inschrijving geschiedt aan de na te noemen scholen: School C, hoofd de heer J. Atema, voor kinderen, wonende benoorden en bewesten de lijn, welke loopt van de Kanaalstraat bij de Roomsch Katholie ke Kerk, het Koningsplein, President Kragerstraat, Keizer Wilhelmstraat, Wilhelminakade, overweg van het spoor, weg naar de zuidzijde der Vis- schershaven, alle kinderen uit de Kei zer Wilhelmstraat en van de Wilhelmi nakade tot aan de brug over het spoor, alle kinderen welke wonen bezuiden en bewesten de Visschershaven, benevens die aan de overzijde van het Noordzee kanaal en de sluizen. School B, hoofd de heer C. Klap, voor leerlingen uit het overige deel van IJmuiden. School H, hoofd de heer G. ten Na pel, voor kinderen, wonende in de wij ken D en E, ten zuiden van het Noord zeekanaal en ten westen van den Iva naalweg (oostzijde), benevens de Kal verstraat, den Engelmundusweg en den Velserduinerbuurtweg tot den Wil lemsbcekweg. School D, hoofd de heer J. W. van Oosterom,- voor kinderen uit het overi ge deel der wijken D en E. School E te Velsen, waarnemend hoofd den heer B. P. van der Ban, voor kinderen uit Velsen; School F te Santpoort hoofd de heer C. G. Dekker, voor kinderen uit Sant poort; School G te Wijkeroog, hoofd de keer J. Kleefstra, voor kinderen uit Wijker °°g; De aangifte kan geschieden eiken dag na afloop van den schooltijd aan het schoolgebouw en wat betreft de aan melding hij de hoofden der scholen D, E, F en G ook bij hen aan huis. Met afwijking van de hiervoren voor de inschrijving van leerlingen aange geven wijkverdeeling zal de toewijzing, zoonoodig, kunnen geschieden aan een andere school dan die waaraan de in •chrijving plaats heeft, In Augustus zal gelegenheid bestaan, voor de aanmelding van. leerlingen voor school A, Hiervan zal nader meaedeeling wor den gedaan. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK, BIJKENS, DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijkerrdienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers hieronder vermeld, bij dezen worden opge roepen om zich op den datum en voor den duur, achter ieders naam aangegeven, krachtens art. 42, 2e lid der Dienstplichtwet en art. 77, te lid e van het Dienstplicht- besluit in werkelijken dienst te begeven. feKleijn, Michiel, lichting 1916, moet op komen bij het 10e Regiment Infanterie Ilie Bataljon te Ede, op 18 Juni 1923 voor vier dagen. Smaling, Gerardus Jacobus, lichting 1916, moet opkomen bij het 10e Regiment Infan terie Ilie Bataljon te Ede, op 18 Juni voor dertien dagen. Setting, Dirk, lichting 1917, moet opkomen bij het 10e Regiment Infanterie Ie Bataljon 4e Compagnie te Ede, op 23 Juli voor vier dagen. Meijer, Simon, lichting 1919, moet op komen bij het Reigimenl Kust-Artillerie. Na en inaansluiling aan de Herhalingsoefe ningen waartoe hij dit jaar verplicht zal worden, voor vier dagen. Velsen, 7 Maart 1923. De burgemeester voornoemd, RIJ KENS. VAN DEN WAöHTTORBSë. De kracht van het lijdelijk verzet. De gewone opvatting is, dat men machteloos tegenover onrecht staat, als men er zich niet met geweld tegen verzet. Tolstoy heeft daartegen geleerd, dat lijdelijk verzet of weerloosheid op den duur de m-acht van het onrecht breekt. Als hij nog leef de, -zou hij zeker wijzen op den onbloedigen strijd, dien de bevolking van het Roerbekken thans tegen de Fransche bezetting voert. Daar -staan in hoofdzaak arbei ders, maar verder ook neringdoenden en ambten-aren tegen een sterkgewa- pend leger van vijanden met de han den in de zakken tegenover tanks en bajonnetten en zij doen precies, als of er geen Franschen zijn. Ze werken niet voor hen, ze verkoopen hun niet, ze groeten ze niet. De Fransche soldaten huiveren voor den stillen, ingehouden haat, dien ze overal opmerken; ze voe len, dat zij staan tegenover de geweldi ge macht van den volkswil... Hier wordt gestreden met 'n ontzettend wapenver- toon tegenover besliste weigering, om eenigen dienst te bewijzen. Al eenige weken duurt -die strijd en het is als een der vreeselijke hotsingen tusschen de millioencnlegers op het slagveld. In Britsch-Indië heeft Gandhi de Hindoe tegenover de Engelschen dezelfde tac tiek toegepast. Hij heeft duizenden gewonnen voor zijn idee van non-coo peration. Terwijl in het Roerbekken de Duitscliers zich van geweld onthou den, omdat zij maar al te goed weten, dat geweld voor hen de nederlaag be- teekent, is Gandhi principieel tegen stander van geweld. M-et zijn volgelin gen weigert hij alle samenwerking met de Engelschen. Gandhi zit thans nog gevangen, maar de Gan-dhigeest en wil kan men niet opsluiten en op den duur zal Engeland door dit verzet of het groote Britsch-Hndische rijk moeten verliezen, of het vrijheid en onafhan kelijkheid verleenen. Ook in onze Oost zijn er onder de in landers voorstanders van nbn-coöpe- ï-ation (afwijzing van alle samenwer king). De verhouding tusschen Euro peanen en inlanders is bepaald slecht, En dit geldt niet alleen van de radika- le en revolutionaire elementen onder de inlanders en hun medestrijders onder de Europeanen. Een gematigd man als de heer Kerkkamp verzekert, dat er een toenemen-de vervreemding is tusschen liet gros der Nederlanders en het groeiend deel der inheemsche bevolking, dat zich een eigen oordeel vormt. INGEZONDEN MEDEDEELING. Aan het publiek van IJmuiden en om streken wordt bekendXgemaakt dat de bekende Amsterdamsche Confectie- handet, met hare prima Heeren en Jongens- kleeding, te IJmuiden een groote verkoop zal houden en wel van Woensdag 21 Maart lot en met Zaterdag 24 Maart, in de zaal van de Wed. E. v. d Outenaar aan de Enschedésiraat 6, te IJmuiden. Houdt hiermede rekening met Uwe inkoopen. Oaat dit zien. iech»i8cke oliën en vetten HAKINGKADE TEL EE 298 OIOSCOOP „FLORA' VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste e «maBBSoaeseam»: Hij spreekt van een vijandigs, anti- Nederlan-dsche stemming, die meer en meer de overhand krijgt onder de zich van hun eigenwaarde bewust worden de inlanders. De regeering heeft vol gens hem de laatste jaren veel beloofd maar weinig tot stand gebracht, wat bovendien nog grootendeels niet of zeel ten tleele de instemming van den inlan der heeft. Inlan-dsche vereenigingen als Boedi Otomo stellen voor zich te onthouden bij de uitvoering der nieuwe staats regeling en willen door poitieke non- coöperation -den eigen staatkundigen strijd versterken. Dat is de eerste stap op den weg, waarop Gandhi de Brit sche-Indische bevolking is voorgegaan. Gaan de inlanders ook in onze kolo niën lijdelijk verzet plegen en weige ren ze alle samenwerking met Europe anen, dan komen ook wij tegen een ge weldige macht te staan, die wij met de sterke hand van ons gezag niet zullen kunnen overwinnen. Het is mede daar om te hopen, dat onze regeering reke ning gaat houden met den groeienden vrijheidszin en hot verlangen naar groote re afhankelijkheid der inlan ders. De ontwaking van den Oosterling is ook in onzen Oost duidelijk merk baar; we staan tegenover een nieuwen geest onder hen. Wijze staatkunde zal dezen niet pogen te onderdrukken, maar te leiden. Alleen daardoor kan openlijke of bedekte strijd voorkomen worden. Iedere Europeaan in In-die heeft te bedenken, dat de inlander meerder en hij -dus minder zal worden. Jagershartsfocht. Wij kunnen beter met de pen, des noods met een bezem dan met e-cn ge weer omgaan, wellicht dat we ook daardoor het jagersgenot weinig kun nen waardeeren. Het rondzwerven door bosschen en over de velden, zonder de gebaande wegen te volgen, heeft zeker zijn bekoring. Het geeft een gevoel van vrijheid en avontuurlijkheid, dat in de meesten leeft, als de beenen ten minste niet al te stram zijn geworden. Maar men kan dit doen met een plantenbus inplaats van een weitasch, al zal een echte Nimrod dat een kinderachtige liefhebberij 'vinden. Maar een patrijs, eend, konijn of haas achterna te zitten en dood te schieten, vinden we een wei nig beschaafde sport. Wil men schieten en de vastheid en vaardigheid van zijn hand oefenen, dan kan men dat doen op een schijf. Maar wat vermaak schuilt er toch in, een dier, dat ook het leven liefheeft, te wonden en te -dooden. Het aangescho ten wild moet vaak urenlang onduld bare pijnen lijden. Het sterit een vree- selijken dood, wanneer het met een ge broken vleugel of een kogel door het lijf bloedend ergens in het riet neer valt of in zijn hol weet weg te schuilen, zonder dat de jager het vindt. Maar we erkennen, dat ook beschaaf de mannen, die volstrekt niet wreed of bloeddorstig' zijn, vermaak vinden in de jacht, al begrijpen we dit niet. Het jachtgenot mag echter niet ingaan tegen het algemeen belang en de wild stand wordt wel in sommige streken aangefokt en uitgebreid, hoewel er heel wat schade door ontstaat. We achten het daarom goed, dat het ont - werp-jaclitwet het jachtrecht toekent aan den grondgebruiker, den huurder dus. De jagers verzettten zich daar heftig tegen, maar ze schieten met al hun protesten mis. Erger nog is het, wat we in het Weekblad voor Dieren vrienden lazen, dat men een dorp gaat zuiveren van honden in het belang van de jacht. Een jager haat losloopende honden met uitzondering zijner eigen jacht honden. Immers zij verschrikken en verjagen het wild en doen dat zonder acte. Te Voorst, zoo meldt het genoem de blad, waar veel jachtterreinen zijn, heeft men in de bosschen en tuinen stukjes lever met zwaar vergift rond gestrooid, waardoor reeds vijftig hon den gestorven zijn. Een dame, die op die manier haar hondje verloor, heeft f 200 uitgeloofd voor aanwijzing van den dader. Hoogstwaarschijnlijk is de ze gemeene streek, om duidelijke taal te spreken, uitgehaald door een hand langer -der jagers. Er doen zich naar aanleiding dezer geschiedenis een paar vragen voor. Waarom mag men een dier wel dood schieten en geen vergif geven? Waar om mag men wel een konijn en geen hond dooden? Omdat de hond een nut tig huisdier en het konijn schadelijk wild is? Maar over de nuttigheid van dit huisdier wordt verschillend geoor deeld; menigeen heeft meer last van een hond dan van een konijn. Omdat de hond van iemand en het konijn van niemand is? Dat maakt het dooden van den hond ongeoorloofd maar toch nog niet tot een gemeene streek, zooals wij allen wel deze massa-vergiftiging zullen voelen. Als een jager een haas neerlegt, vin den wij hem handig, als hij een losloo pende, verwilderde hond, die aan nie mand toebehoort, doodschoot, zouden wij dat minstens ruw vinden. De ge woonte heeft invloed op ons oordeel. En wij zijn gewoon den jagersman en zijn sport in een romantisch waas te zien, op den keper beschouwd is dat ver maak echter vrij barbaarsch, maar te vens zoo'n hartstocht, dat alles er voor wijken moet en er zelfs een heele hon- denmoord georganiseerd is, om te zor gen, dat het wild, dat voor de tweevoe ters bestemd is, geen last zal hebben van de viervoeters PLAATSELUS NIEUWS. VELSEROORD. Vrijdagavond had in de consisto rie der Herv. Kerk onder leiding van den heer W. L. Kuiper een vergadering plaats, waarin verslag werd uitge bracht van den gehouden bazar ten ba te van het nieuwe orgel in de Herv. Kerk. De ontvangsten op den bazar bedroe- «en f 1183.82 en met ingekomen giften enz. totaal 1422.62. Met reeds vroeger ingekomen haten voor het orgel ad f 736.98 bedroegen de ontvangsten to taal f 2159.60. De uitgaven voor het nieuwe orgel on de gaanderij bedroegen f 1890.20, de uit gaven voor den bazar f 242.42, Totaal WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. waren de uitgaven dus f 2132.62. Er bleef dus een batig saldo van f 26.98. Besloten werd dit te bestemmen voor reparatie van het vorige kerkorgel, dat nu in de consistorie dienst zal doen. Het Centraal Drankweer-Comitó in deze gemeente hield Vrijdagavond zijn jaarvergadering in de Concertzaal Tivoli, die geheel bezet was. De voorzit ter, de heer Y. J. Reitsma, sprak een openingswoord en dankte het sympho- nie-orkest Euphonie, dat weder zijn be reidwillige medewerking verleende, terwijl hij de Vereeniging nog met haar eerste lustrum geluk wenschte. De secretaris en penningmeester brachten de jaarverslagen uit, waar van wij binnenkort iets zullen vermel den. Door Euphonie werd een zestal nummers ten gehoore gebracht, die veel succes hadden. De voorzitter zeide dankbaar te zijn, dat op deze wijze op een vergadering van het Drankweer- Comité kunst aan het volk werd ge bracht en hoopte ook later weer op den steun van Euphonie te mogen rekenen. Door de J. G. O. B. en de Afd. Velser oord der Ned. Vereen, tot Afscli. van Alc. Dranken worden eenige tableaux vertoond, die een propagandistische strekking hadden. Door een aantal Vereenigingen zal op 19 Maart in de zaal Flora alhier een vergadering worden gehouden, waarin de heer Albert de Jong zal spre ken over „De bezetting van het Roerge bied." Dam- en Schaakwedstrijd. Dammen. Groep 1. De partij om den eersten en tweeden prijs tusschen de heeren Horjus, Castricum en W. J. Kok te Haarlem werd afgebroken en zal a.s. Donderdag worden voortgezet. Groep 3. De heer Bookliolt, Castri cum behaalt in den wedstrijd tegen den heer W. Kops, Velseroord, den eersten prijs en de heer Kops den tweeden prijs Schaken, De heer Ten Vaarwerk, IJmuiden wint van C. E. Post, Velser oord. Tevens werd door -de Velser Dam- en Schaakcub een aanvang gemaakt met den wedstrijd om het club-kampiocn- schap van genoemde club. Aan -dezen wedstrijd is zoowel voor Dammers als voor Schakers den titel van club-kampioen en een zeer mooie medaille verbon-den. Liefhebbers, die lid wenschen te wor den van deze vereeniging, worden ver zocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven, dan kunnen zij nog aan den wedstrijd deelnemen. De uitslag Dammen luidt als volgt: A. de Vil-der J. Bömhs 20 H. Koelemeij C. v. Ginneken 2—0 J. Bömhs P. Konkelaar 2—0 H. Koelemeij A. de Vilder 11 H. v. Gameren C. v. Ginneken 2—0 P. Konkelaar H. v. Gameren 0—2 C. v. Ginneken J. Bömhs 20 H. v. Gameren J. Bömhs 11 C. v. Ginneken P. Konkelaar 20 A. de Vilder C. v. Ginneken 2—0 Schaken. C. J. Post J. Ringers 1—0 C. J. Post P. Munsterkamp 1—0 M. Nabarro.— J. Ringers 1—0

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1