A.s. Donderdag voortzetting van deze' wedstrijden. Bezoekers zijn steeds wel kom. Aanvang 7 uur café Flora. Liefhebbers voor dezen wedstrijd kunnen zich als lid opgeven bij den secretaris C. J. Post, Stationsweg 58, Velseroord. POLITIEPOST VELSEROORD. bevonden voorwerpen: Een fabriekspenning 737; een vul penhouder met pen en potlood; drie sleutels; twee eenden; een bruin da- mestaschje (inhoud een fleschje en por- temonnnaie); een portémonnaie met 2 portretjes; twee medaille's en eenig geld. Bij de onderhandsche aanbeste ding voor het bouwen van twee pak huizen met bovenwoning aan den Zee weg, voor rekening van den heer E. Loendersloot, werd ingeschreven als volgt: J. Bleeker f 10240; R.K. Velser Onderl. Bouwersbond f 8799; J. G. ten Broeke Jr. f 8635, allen alhier en C. M. Blok, Driehuis f 7990. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. i Mej. J. C. Schut, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is als zoo danig benoemd aan de Chr. M. U. L. O.- school aan het Westeinde te Amster dam. De op 10 Augustus van het vorig jaar opgerichte Harmonie-ver een. „Kunst na Arbeid" alhier, directeur de heer M. Adam te Haarlem, heeft Zaterdag avond haar eerste uitvoering gegeven in de Concertzaal Tivoli en wel voor haar aandeelhouders. De zaal was ge heel bezet. De voorzitter, de heer H. Mant je, sprak een woord van welkom en zeide dat er veel moeilijkheden waren te overwinnen geweest, alvorens de Har monie tot stand kwam. Maar door het volharden van enkelen is het gelukt. Daarna hield de heer Y. J. Reitsma een korte rede. Deze wees er op dat de kunst ons opvoert naar het hoogere en hoe goed het is als de kunst der mu ziek door het volk aan het volk wordt gebracht. Spr. hóópte dat Kunst na Ar beid veel voor Velseroord zal mogen doen op dit gebied. Vervolgens voerde de heer J. W. Erbrink nog het woord, die namens de Feest-Commissie den directeur een mooien dirigeerstok aan bood. En toen kregen we voor 't eerst onze Harmonie te liooren. De eerste kennis making was alreeds een verrassing, het corps heeft een mooie bezetting en goede krachten. De nummers, die vsij hoorden, de Fantasie La Reconnais sance van Denoodt en „Boulogne sur Mei'" van A. du Rudemont kregen een uitnemende vertolking. Wij kennen den heer Adam van Euphonie en wij heb ban met hem de beste verwachtingen voor de Harmonie. Een aangename afwisseling waren de vioolnummers van den heer Los, die op zeer te loven wijze werden begeleid door den heer Visser. Vooral „Gross- mutterchen" van Lange en „Fantasie Pastorale" van Singelée werden mooi uitgevoerd en het publiek toonde zich zoo dankbaar, dat ze nog een toegift ga ven. 1-Iet was een mooie avond. Wij achten de Harmonie, die zooals de voorzitter zeide, neutraal zal zijn en aan allerlei dus wil medewerken, een groote aan winst voor onze plaats. Moge Velser oord zijn corps op prijs stellen. VELSEN. Bij gehouden onderhandsche aan besteding voor het verbouwen van het Stations Koffiehuis van den heer K. Koster alhier werd ingeschreven als volgt: Berghuis, Heemskerk, f 9500; Sanders en van Kaam, Velseroord, f 7300; Wennekes, Wijkeroog f 6620; P. Taconis, id., f 6391; K. van 't Veer, Assendelft, f 6279; C. M. Blok, Driehuis, f 5998; E. Pieters Sr., Santpoort f 5985. 1-Iet werk is gegund aan den heer C. M. Blok. De Rijksdagnormaalschool. Naar wij vernemen gaat onze wet houder van onderwijs, de heer Lande- woert, deze week naar den Haag, om met den Minister van Onderwijs een onderhoud te hebben inzake de ophef fing der Rijksdagnormaalschool alhier We vernemen nog dat de heer Landeweert in 1921 een onderhoud had met den Inspecteur, Dr. J. F. M. Sterck, over de Normaalschool alhier. Daar er toen al sprake was van de ophefing van normaalscholen, vroeg de heer Landeweert de steun van den Inspecteur om de school al hier om te zetten in een Opleidings school voor onderwijzeressen. Dr. Sterck voelde daar veel voor en zeide toe het verzoek te zullen steunen. Daarop is een dusdanig verzoek door Burgemeester en Wethouders aan den Minister van Onderwijs gezonden, maar van eenige beschikking daarop heeft men nooit iets vernomen. Natuurlijk zal wethouder Landeweert pleiten voor het behoud van de oplei ding in onze gemeente. Een militair vliegtuig, de G. 40, moest gistermorgen wegens motorde fect een noodlanding maken in den pol der. Bij het dalen geraakten de wielen in een greppel, waardoor de machine op den kop kwam te staan. De be stuurder bekwam geen letsel. Aangehouden is C. B., een woon wagenbewoner, wegens dronkenschap en dierenmishandeling. B. stond te vens gesignaleerd in het Alg. Politie blad omdat hij nog f 4 boete had te be talen. Hl. Dbl. De eerste wedstrijd, uitgeschreven door den Kennemer Kegelbond en ge houden in „Vreeburg" te Bloemendaal heeft den volgenden uitslag gehad: Club-kampioen: „Alle Negen" te IJmuiden 266 „R. A. N. G." te Beverwijk 248 „Excelsior" te Velsen 228 „V. O. V." te Bloemendaal 218 „Velsen" te Velsen 205 Persoonlijk Kampioen: D. Walter te Bloemendaal 66 J. Welsink te Velsen 62 F. Coppens te Beverwijk 60 Vrije baan Rechts. 1. J. Klaassen té IJmuiden 40 2. F. Coppens te Beverwijk 33 3. L. Post te Beverwijk 32 4. J. Aalderink te IJmuiden 31 29 5. C. Casseè te Bloemendaal 31 6. J. Vendel te Velsen 30 7. J. Mooij te IJmuiden 29 8. H. Martin te Santpoort 26 Vrije baan Links. 1. J. Vendel te Velsen 37 32 2. P. Reuvers te Velsen 37 28 3. C. Casseè te Bloemendaal 36 4. L. Post te Beverwijk 35 5. J. Klauwers te Santpoort 34 34 6. J. Stroucken te Bloemend. 34 30 7. J. Kostelijk te Velsen 34 29 8. G. Thomassen te Bloemend. 34 28 Een voorloopig Comité heeft eene vergadering belegd in Hotèl „De Prins" ter bespreking van plannen ter feeste lijke herdenking van het a.s. jubileum van H.M. de Koningin. De opkomst was echter zoo gering, dat de verg. niet door kon gaan, zoodat het Comité besloten heeft maar eens af te wachten of van andere zijde iets op touw gezet wordt. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. Reus—Vermeer, z.; A. StetNuijens, d.; D. Oudendijk Wever, d.; M. Ilennevanger—Plug,, d.; S. Boumade Boer, d.; G. van der Kruijssen—Bakker, z.; II. van Hooff— Zwart, d.; G. OortwijnVellinga, d.; M. C. G. GillissenVermaak, d. Overleden: G. C. Zwart, 10 maan den; J. Kaan, 72 j., man van T. Kooij; P. Korf, 1 maand. De Hoogovens te Velsen. Zaterdagavond hield de heer P. Ileij- mans, uit Den Haag, chef de bureau, in „Rosehaghe" voor de af deeling Haarlem van den Opzichters en Tee- kenaarsbond een belangwekkende, ac- tueele voordracht over „De werken van het Nederlandsche Hoogovenbedrijf". Zooals velen zullen weten beginnen de ze te Velsen aan de overzijde van het Noordzeekanaal gelegen werken hun voltooiing te naderen. De toegang tot die terreinen is voor niet-employe's streng verboden, zoodat de door de heer ITeijmans, met toestemming der directie, gedane mededeelingen van groote waarde waren. Nadat hem door den voorzitter der af deeling den heer J. van der Wateren een woord van welkom toegeroepen was, begon spr. zijn rede met een uit eenzetting over de gunstige ligging der terreinen te Velsen. De ertsbooten kun nen zonder veel moeite hun lading door de nieuwe havens te IJmuiden. naar de terreinen vervoeren, de terrei nen staan in verbinding met het spoor wegknooppunt te Beverwijk, waarover alle materialen vervoerd kunnen wor den, terwijl de op 7 Meter N. A. P. gele gen zandgrond het gewicht der werken van ruim 10.000 ton zonder gevaar kan dragen. Om zijn toehoorders eenig idee van de reusachtigheid der werken te geven, noemde spr. eenige cijfers. Voor den aanleg der werken, die 250 ton ruw ijzer per dag zullen moeten produ- ceeren, werd 3.300.000 kub. M. grond verzet. De fabrieksterreinen zijn 23/2 K.M. lang en 1 K.M. diep. Vervolgens ging spr. na, welke instal laties op de terreinen zullen verrijzen: de machtige kranen, die den jaarlijk- schen ertsaanvoer, groot 400.000 ton, zullen lossen, de reusachtige opslag plaats en bunkers, de 46 Meter hooge hoogovens, de zes 30 Meter hooge wind- verhitters, de giethallen, de centrale, de cokesoven, teer-, ammoniak- en sul- phaatgebouwen en in de toekomst een staalfabriek met walsinrichting. Een en ander werd met teekeningen, pho to's en lantaarnplaatjes verduidelijkt. Daarna besprak spr. de werking, die het erts ondergaat, voordat het tot ruw ijzer is geworden. Ook hierbij noemde hij eenige cijfers. Voor de dagelijksche productie van 250 ton ruw ijzer zijn be- noodigd: 625 ton erts, 325 ton cokes, 700 kub. M. wind per minuut, 30 kub. M. koelwater voor de hoogovens en 70 kub. M. koelwater voor de centrale per mi nuut. Dat dergelijke werken een ontzetten de beslommering medebrengen demon streerde spr. door mede te deelen dat zich hierover in Den Haag ruim 30.000 teekeningen bevonden en dat daar per maand 600 vierk. M. blauwdruk-papier gebruikt wordt. Te Velsen zal volgens het Ameri- kaansch-Holland systeem gewerkt wor den. Spreker werd door een dankbaar ap plaus beloond. Leden der vereeniging, leerlingen der M. T. S. en Ambachts school zullen den indruk hebben gekre gen, dat hier een industrie wordt ge vestigd, waarop wij Nederlanders trotsch mogen zijn. Kenn. Ed. Crematie D. Wiepkes. Zaterdagmiddag had op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer D. Wiepkes, in leven directeur van de Papierfabriek der firma van Gelder Zonen alhier. De belangstelling was zeer groot. Be halve directeuren, commissarissen, wa ren er vele chefs, bazen en arbeiders der fabriek. In den stoet ging het be stuur der Harmoniekapel van de Pa pierfabriek, met het rouw-omfloerste vaandel. Nadat de kist onder 't spelen van „Es ist bestimmt" van Mendelssohn op de katafalk was geplaatst en de banier drager met het vaandel der Harmonie kapel daarnaast had plaats genomen, nam Ds. J. D. van Calcar, Doopsgez. predikant te Beverwijk, het woord. Als we staan bij den rand der eeuwig heid, aldus zeide spr., verzamelen wij het beste en mooiste, wat er oprijst voor onze herinnering, die we samen vatten tot de mooie gedachte. Als we dit bij het graf van den heer Wiepkes doen, is het eerste: Gij waart een wer ker van jongs af aan. Een werker, met de energie om vooruit te komen. Zijn jonge jaren waren moeilijk, maar hij was van een stoere werkkracht. En naarmate zijn carrière vorderde, werk te hij steeds meer, ja tot in den nacht. En naast zijn werk zocht hij zijn plaa.ts in zijn huis, waardoor zijn leven zoo schoon werd. Ook was de heer Wiepkes een denker, die veel las en veel dacht en die de in drukken daarvan verwerkte. Ook in 't hoogste, in 't godsdienstige was hij een denker en in dit licht zien wij hem als een strijder, die nu den vrede ingaat, omdat hij als 't hoogste zocht den le venden God, van Wien hij op Oude jaarsavond nog mocht zingen: Ik weet aan Wien ik mij vertrouwe, Al wisselen ook dag en nacht. Vervolgens sprak de heer H. Smidt van Gelder namens directie en com missarissen der Ver. Kon. Papierfabrie ken der firma van Gelder Zonen. Onze oude collega, met wien we zoo lang hebben samengewerkt, zeide spr., heeft iii Velsen de beste jaren van zijn leven doorgebracht. Hier streed hij met de anderen schouder aan schouder voor het bedrijf, dat groot is geworden. Wij, die weten, wat wij aan hem te danken hebben, willen van onzen dankbaarheid hier nog eens voor 't laatst getuigen. Spr. wil niet in details treden, maar toen de gezondheidstoestand van den heer Wiepkes hem noopte afscheid te nemen, hebben wij dit allen zeer be treurd. Wij hadden gehoopt hem nog langer te mogen bezitten, nu is hij te vroeg van ons heengegaan. Wij zullen hem ons blijven herinneren als trouw vriend en medewerker. Daarop sprak de heer J. Smit namens de chefs en de bazen. De kracht en de energie die gedurende de 25 jaar/wel ke hij in Velsen aan de fabriek de lei ding had, waren zoo prikkelend, zeide spr., dat wij gedrongen werden zijn voorbeeld te volgen. De grootste prikkel was wel zijn kracht om moeilijkheden op te lossen. Wij hadden gehoopt dat de heer Wiepkes nog veel van het le ven had kunnen genieten, maar Eén heeft dit anders gewild. Het moge een troost zijn, dat hier vele harten warm voor hem blijven kloppen, want die bij hem kwamen, steunde hij met raad en daad. De heer P. de Greef herdacht wat de heer Wiepkes was geweest voor de Har moniekapel De Eendracht. Bij de op richting was hij er de stuwkracht van en later steeds de stille kracht. Prof. Dr. N. Schoorl uit Utrecht sprak als vriend van lange jaren, die d.m heer Wiepkes gekend had als werk man en later met hem studeerde. Zijn leven was een afgerond en schoon ge heel. Daarna sprak de heer S. C. L. Rey- gersberg nog als vriend. Deze herin nerde er aan, dat toen voor eenige ja ren Charles Boissevain in het Handels blad artikelen schreef over de Neder landsche groot-industrie en haar lei ders, ook de heer Wiepkes daarin met eere werd genoemd. Maar één ding werd vergeten, dat de boog niet altijd kan gespannen zijn, want de heer Wiepkes had teveel van zijn krachten gevergd. Toen hij rust moest nem<m, hoopte hij zich nog jaren aan de studie te wijden. Hij sprak over het benutten der' electricteit in den dampkring, en eigenaardig is wel dat een Oostenrijk- sche ingenieur pas een vinding heeft gedaan om deze te benutten. Daarna daalde de kist, onderwijl het orgel „Andante" van IJerm. Wenzel speelde, waarop een schoonzoon, de heer Chr. Boers uit Bussum, dankte voor de groote belangstelling. In den nacht van 7 op 8Maart, is op den Schulpweg te Wijkeroog, tegen over „Holland op zijn Smalst", een on beheerd motorrijtuig met zijspanwa- gen aangetroffen. Bij onderzoek bleek dit te behooren aan den heer F. B., al hier. Deze verklaarde door het grint dat op den weg was gebracht, zijn stuur te zijn kwijtgeraakt en tegen het hek opgereden. Hierdoor was niet alleen het motorrijtuig beschadigd, maar te vens het hek vernield. Na onderhandsche aanbesteding is aan de fa. E. Pieters Sr., aannemer te Santpoort gegund het verbouwen van perceel Wijkerstraatweg 39, Vel sen tot garage met bovenwoning voor f 3400. Hl. Dbl. De raadsverkiezingen» Door de Centrale R. K. Kiesvereeni- ging in deze gemeente is voor de ge meenteraadsverkiezingen de volgende candidatenlijst opgemaakt: 1. J. P. Nijs- sen, Santpoort; 2. J. P. Handgraaf, Santpoort; 3. G. P. Langendijk, Wijker oog, allen aftredend; 4. P. J. Maas, Vel seroord; 5. J. Zwanenburg, IJmuiden; 6. B. Waterlander, Wijkeroog; 7. C. Diependaal, Santpoort, aftr.; 8. II. H. Osendarp, IJmuiden; 9. P. van Zut- phen, Velseroord; 10 H. A. G. Sombroek, Santpoort; 11. C. C. A. van Wel, Sant poort; 12. W. N. Voogd, IJmuiden. Over de volgorde moet in de Kiesver- eenigingen nog worden gestemd. De Kennemer Kegelbond heeft de volgende wedstrijden uitgeschreven, waaraan alleen zijne leden mogen deelnemen: A Club-kampioenwedstrijd, B. Persoonlijk-kampioen wedstrijd en C. Vrije baanwedstrijd. Ze worden ge houden in Café Restaurant „Vreeburg" te Bloemendaal. In de afgeloopen week heeft de Harmoniekapel „De Eendracht" een tweetal serenades gebracht, zoodat er heel wat volk op de been was te Wij keroog. De eerste was bij den heer D. Zwart en de tweede bij den heer Brandjes a. d. Schulpweg, die toen zijn gouden huwelijksfeest vierde. De melkwagen van de Melkfabriek „Velsen" is door een vrachtauto on derstboven gereden. De chauffeur er kende schuld en heeft 'de schade ver goed. B© foeteekenis van het internationaal arbeidsbureau te Genève. Voor de afdeeling Velsen van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren en genoodigden hield de heer A. Kooiman, Hoofdbestuurslid van bedoelde organisatie op 2 Maart een lezing over internationale vakbe weging en het Arbeidsbureau te Geneve. Spr. ving aan een schildering te ge ven van de vreeselijke toestanden in industrieele Staten, vooral Engeland, waaronder de arbeider een eeuw gele den zwaar gebukt ging en die hem zijn vrouw en kinderen dreigden lichame lijk en moreel geheel ten gronde te richten. De mogelijkheid van het in grijpend wijzigen dezer toestanden werd voor een belangrijk deel buiten gesloten door het overal bestaande coalitie-verbod van werknemers ook voor werkgevers geld dit ten deele waardoor van een eensgzind optre den geen sprake kon zijn. Spr. geelt de betreffende wetsbepa lingen, die te dien tijde in Nederland van kracht waren en waaruit blijkt, dat aansporing tot eenig verzet (sta king e.d.) met gevangenisstraffen van 2 tot 5 jaar werden bedreigd. Toch ont brak het niet aan pogingen van edel- denkende mannen, die voor den arbei der op de bres stonden. Een eereplaats komt toe aan Robert Owen die aan de Heilige Alliantie in 1820 voorstellen tot verbetering van het schrijnend onrecht voorsloeg. Zijn pogingen leden schipbreuk evenals de in latere jaren veelvuldig herhaalde, zeker niet in het minst door het gemis aan nationale vakvereenigingen. O.a. heeft de Zwitsersche regeering zich op dit gebied zeer verdienstelijk gemaakt door in 1880 pogingen aan te wenden door internationale overeenkomst, daarna opnieuw in 1889, totdat ten- slotte een conferentie te Zürich in 1887 eenig direct resultaat kon boeken. In 1900 werd, saam vallend met de we reldtentoonstelling, te Parijs een In ternationale [Vereeniging voor wette lijke bescherming der arbeiders ge sticht, welke in 1901 een Arbeidsbureau te Bazel oprichtte, dat als voorlooper van het nu tot stand gekomene Ar beidsbureau van den Volkenbond kan i worden beschouwd. I Vanaf dat oogenblik tot het begin van den wereldoorlog werden regel- 1 matige vorderingen op het gebied der Internationale Wetgeving gemaakt, totdat in 1916 leidende persoonlijkhe den uit alle landen een conferentie te Leeds bijeenriepen, waar program punten voor Internationale Arbeidswet geving werden opgesteld en tevens werd bepaald, dat een komend Vredes verdrag het was toen nog midden in den oorlog bepalingen omtrent den Arbeid moest inhouden. Een Con gres te Bern in 1917 volgde en toen in 1918 de Wapenstilstand werd gesloten, bestond er weinig twijfel meer, of de overwinnende rijken zouden, mede onder druk van het dreigend revolutie gevaar, grondstellingen omtrent den Arbeid in de Vredesbepalingen op nemen. Een commissie, met als voorzitter Samuel Gompers van den Amerikaan- 'schen Vakbond, Werd benoemd ein deze ontwierp een reglement voor een Internationale Arbeidsorganisatie en een daaraan te verbinden Arbeidsbu reau. De bepalingen werden vrijwel on gewijzigd in het vredesverdrag van Versailles en de andere vredesverdra gen opgenomen en zoo vindt men thans het dertiende hoofdstuk daar van aan de Internationale Arbeidsor ganisatie gewijd. Het Verdrag leidt met een inleiding waarin de Rechten van den Arbeid nadrukkelijk, worden vastgelegd, de bepalingen in en noemt als vertegenwoordigende lichamen der Organisatie, de jaarlijksehe Arbeids- conferentie en het Arbeidsbureau, als het ware het Algemeen Secretariaat van de Organisatie. Naar de jaarlijk-1 sche conferenties worden door eiken aangesloten Staat iedere bij den Volkenbond behoorende Staat maakt automatisch deel uit der Organisatie, ook Duitschland een viertal verte genwoordigers afgevaardigd, t. w. 2 1 Regeeringsvertegenwoordigers en één vertegenwoordiger van de gezamen lijke werknemers, benevens één van de werkgevers van dat land. De be sluiten der Conferentie nemen, al naar zij dat vaststelt, den vorm aan van ontwerp verdragen of aanbevelin gen, die officieel ter kennis der aange- sloten Staten worden gebracht en die na door de Parlementen te zijn be krachtigd, in Nationale Wetten be lichaamd moeten worden, op die wijze volkomen eenvormigheid over de gansche wereld waarborgend. De beteekenis van dit laatste kan niet ge noeg in het licht worden gesteld, om dat bij gebrek aan eenvormigheid, de kans op ingrijpende verbetering van arbeidstoestanden zeer wordt vermin derd o.m. op grond ervan, dat gunstig ger voorwaarden met het oog op de Internationale concurrentie bezwaar lijk door eenigen staat kunnen worden doorgevoerd. Het Arbeidsbureaau, gevestigd tei Geneve, dat alle besluiten der confe renties nader in behandeling neemt, statistische gegevens over arbeids voorwaarden verzameld, periodieken uitgift enz. staat onder leiding van een Raad van Beheer, terwijl een directeur aan het hoofd ervan is geplaatst. In den Raad van Beheer, bestaande ui'4 24personen vindt men 12 Regeerings-, 6 werkgevers- en 6 werknemersafge vaardigden uit de geheele wereld. Ook Nederland heeft het voorrrecht een lid in den Raad van Beheer te hebben. Ook al zijn tot heden de besluiten der jaarlijksehe conferenties, geens zins algemeen doorgevoerd, toch is er van de Arbeidsorganisatie en van het Arbeidsbureau een groote moreele in vloed ten gunste der arbeidswetgeving uitgegaan. Weliswaar hebben de meeste landen, ook Nederland de ver schillende ontwerpen der jaarlijk sehe conferentie nog niet geratificeerd en ze daardoor bindende-kracht op in ternationaal terrein gegeven, maar toch is bv. de algemeene doorvoering van de 48 urige werkweek op het vasttfj land van Europa als een onmiddellijk*1 gevolg van het besluit terzake ran de conferentie van Washington de eerste Internationale Arbeidsconfe- rentie, gevolgd door die van Genua en een tweetal van Genève te beschou wen. Spr. staat nog een oogenblik stil bij liet Internationaal Gerechtshof in den Haag zetelend, dat bevoegd la uitspra ken te doen ten aanzien van meenings verschillen over de interpretatie vani verdragsbepalingen omtrent de ar-< beidsorganisatie. Deze medewerking van het Hof berust op het feit, dat de I

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2