ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 42 Zaterdag 24 Maart 1923 8e Jaargang Verschynt Woensdags Zaterdags Prima Consisteate vetten. HABINGKADE TELEE 298 BIOSCOOP „FLORA' IJMUIDER COURANT Abonnementsprij»: tl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. - - - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS lot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 I J mui den IngeEonde mededeelttgen 40 ets. per regel AdyertentieB van lt.enm 5 re-ela fl. iedere regel meer 20 ets. Compaet geiette advertenties van 1 t en m 6 regels f 1.26, iedere regel meer SS ets. Kleine advertenties en familieberiehtk zoomede vereeniglngs advertenties nit de gemeente, uitsluitend bü vooruitbeta- bug van 1 tot en met S regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijien berekend Advertenties «adres bureau van dit blad. 10 ote. extra: voor beaorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprüzen worden mot 5 ets. verhoogd voor advertenties yan buiten de gemeente VeUen DIT NUHHBR BESTAAT OB TWS5SS BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK an bi| vaikulztng bat smis an bat nlamwa adraa, NIET ban den laaf», daab non ana ho reca WILLEN8PLEIK 11, ap te paren. Da Aimlalatislla, Elaine Aivaitantlaa Famlllabailahten kasten VOORUITBETALING ■lacht» II Cant par zapaS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van de firma P. Heere Zn., te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats, en om vergunning tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdee ling IJmuiden, Sectie L, No. 1688, plaatselijk bekend Kennemerlaan, door hen is verdaagd op grond dat het technisch onderzoek nog niet is geëindigd. Velsen, den 13 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris. de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. DE TOONEELWEDSTRIJD VAN „VARIA". Het laatste artikel van de lieer J. B. Schuil in Haarlem's Dagblad beschrijft liet optreden van De Spaarnespelers en Oefening baart Kunst. Aan „De Spaarnespelers" de twee de vereeniging uit Haarlem, die aan den wedstrijd deelnam is zoowel door de jury als door het publiek de vijfde plaats aangewezen. De Haarlem mers hadden met Minnespel geen ge lukkige keuze gedaan. Niet, dat het stuk van Schnitzler geen waarde heeft! Integendeel! In mijn waardeering staat het boven alle andere stukken, maar liet bleek ver boven de krachten van deze spelers te liggen. Van dit teere stemmingsstuk brachten de Spaarne spelers maar heel weinig terecht. Het gelukte hun niet het stuk te spelen in de sfeer, waarin het gespeeld behoort I te worden. Het was van tevoren te ver- wachten, dat deze spelers heel ver van het Weensch milieu verwijderd zouden blijven. Met „halve kracht" zooals met „Het dubbele Leven" gaat het in dit stuk nu eenmaal niet. De situaties j» eischen aan het slot geheel en al „full speed"! Het gevolg was dan ook, dat de Spaarnespelers in de groote dramati sche slotscène hopeloos derailleerden en in de modder terecht kwamen. Van dat schitterend geschreven tooneel dat zij nota bene achter in den hoek van de kamer in plaats van midden k vóór speelden maakten zij niets, maar dan ook absoluut niet. Die scène moet van Christine één wilde, harts tochtelijke smartuiting zijn! Wanneer dat tooneel goed ware gespeeld hoe prachtig heb ik het eenige malen in Duitschland en ook in Holland o.a. van Elsa Mauhs gezien! dan zou groote ontroering door de zaal zijn ge gaan en zeker zou het niet zijn voorge komen, dat dit fijngedachte, mooie too- neelspel van het publiek geen enkele voorkeurstem had. gekregen. Met ge- j liefhebber gaat het in een stuk van Schnitzler nu eenmaal niet. Inplaa-ts ontroerende smartuit- ser die voor een rol als -deze ook een veel te hinderlijk spraakgebrek heeft om de 10 seconden een lepeltje na righeid en de slotindruk was nihil Het is wel jammer, dat de Spaarne spelers dit stuk hadden uitgekozen, want onder hen zijn zeker eenigen, die wel spelen kunnen. Zoowel van mej. Visser als van den heer Visser herin, ner ik mij goede dingen. Maar van Schnitzler moeten zij voortaan afblij ven. Dat is niet minder dan heiligschen nis! De heer K. Visser had niets van een jongmensch van de Weensche aris tocratie, die reserve-luitenant bij de dragonders is en ook de heer Breman hoewel minder storend kwam niet op dat plan. Mevrouw Fortgens was een aardig, gemoedelijk Hollandsch meisje, maar das süsze Wiener Madel' dat de mannen „doer heeft" was zij niet Zij had het luidruchtige element in het eerste bedrijf moeten zijn. Mej. Visser was voor het natuurkind Christine te gemaniëreerd, al deed zij ook nu en dan als zij niet dramatisch behoefde te zijn wel goede dingen. Ook de rol van Hans Weiring bleek voor den heer L. van den Have veel te zwaar. Hij had een zeer mooien kop die aan Julius Röntgen deed denken en in de kalme scènes vooral in II heb ik veel in hem kunnen waardeeren, maar als hij dramatisch moest zijn, ging het tel kens mis. Dan sloeg zijn stem over en werd het hol-pathetisch. Verreweg de beste was mevrouw Bergman, die van Katharina Bender een goede creatie gaf. Maar deze rol eischl ook het min ste „spel" en uitbeeldingsvermogen, Of er in de opvoering van Minnespel geen goede momenten waren? O zeker wel! Er waren.tooneelen, die het ook met het!spel der Spaarnespelers „de den". De eerste helft van het tweede be drijf werd o.a. vrij goed gespeeld; toen was er zelfs stemming op het tooneel Ook in de fuif op Frits' kamer waren goede gedeelten, al was 'het geheel niet luidruchtig genoeg. Juist in die „heite re Stimmung" moet de bel klinken als een noodlotsbel. Van de groote en in drukwekkende scène met den „heer" in I maakten de heeren Visser en Van den Borg niets. De kleine rol van den heer in Minnespel is zoo belangrijk, dat zij in Weenen aan niemand minder dan een Mitterwuzer werd toever trouwd. Het was te verwachten, dat het eerste het beste liefhebbertje er niets terecht zou brengen. En op een wedstrijd geldt zoo'n rol terdege mee. Wanneer de Spaarnespelers nog eens naar een concours willen gaan, wensch ik hun wat meer zelfcritiek toe. Zij zul len dan allicht meer succes hebben dan bij Varia, waar noch do jury noch het publiek hun een prijs toekende. Van -de vereeniging „Oefening baart Kunst", die „Weldoeners der Mensch- heid" speelde, behoef ik maar weinig te zeggen. Wanneer oefening werkelijk kunst baart waaraan ik "hard twij fel raad ik deze vereeniging aan nog jaren te oefenen. Misschien dat dan de kunst nog wel eens komt en zij op een wedstrijd succes heelt. Nu mankeerde er vrijwel alles aan. Er waren eenigen, zooals Paula en freule Von Rudolfi, die het a.b.c. van het komediespelen nog moeten leeren. Freule Von Rudolfi be gon een paar maal zells een zin op nieuw van voren af aan, als het niet naar haar zin ging. Alleen de heer J. van Roon wist in de rol van den kamer heer Von Broek iets van de vereischte hofstemming op het tooneel te brengen. Hij had zich een mooien kop gemaakt en was sober van gebaar en dictie. Maar toen hij bevorderd was tot kroonprins was het er geheel naast. Toen had^hij niets aristocratisch laat staan iets vorstelijks over zich en had de kapper hem een mol inplaats van een snor on der zijn neus. geplakt. Dr. Martius had uiterlijk wel iets van den hard werken den dokter. Wanneer hij zat, was er in zijn spel en zijn dictie wel iets goeds, zoodra hij opstond zaten zijn INGEZONDEN MEDEDEELING. 4 C' VELSERÓORD Geeft altijd het mooiste, het nieuwste altijd 'barsting "handen hem in den weg, die hij daarom ting van veiligheidshalve drie kwart van den avond in zijn zakken verborg. De overi gen wisten van hun rollen geen mon- schen te maken, doch bleven voortdu rend slecht spelende liefhebbers. En van -de groote momenten kwam door totaal gebrek aan regie nooit iets te recht. En nu nog eenige opmerkingen over enkele bijzondere prijzen. Het is mij bij dezen wedstrijd weer opgevallen, hoe slecht er op het tooneel door dilettan ten en door hen heusch niet alleen! gesproken wordt. Een jurylid maak te tijdens de opvoering van een dei- stukken de geestige opmerking: „Hé, heet dat stuk zóó? Ik had gedacht, dat het De School voor Spraakgebrekkigen was". Ik heb hooren lispen, hooren brouwen en hooren sissen, met de 1, de s en de z lagen bijna allen overhoop, ik heb herhaaldelijk Amsterdamsch, Rot- terdamsch, Haagsch en Haarlemsch in plaats van Hollandsch gehoord. Ik heb zoo'n vaag vermoeden, dat „Cremer" het meest verrast is geweest met zijn tweeden eereprijs voor uitspraak het publiek had den Haarlemmers zelfs de medaille van de Koningin willen geven en het is te hopen, dat deze medaille hen niet in den waan zal brengen, dat de uitspraak prefect is. Men vergete vooral niet, dat inplaats van „eereprij- zen voor debeste", men eigenlijk zou moeten spreken van eereprijzen voor de minst slechte uitspraak! Wel heel opmerkelijk is de stemming over het „beste stuk" geweest. „Minne spel", dat in de waardeering der jury bovenaan stond, kon van het publiek geen enkele stem verwerven, terwijl het stuk, dat bij het publiek het meest in de gunst stond „Onder één Dak" bij de jury algemeen als het meest gro ve werk geheel onderaan werd ge plaatst. Ik vermoed, dat beter spel ve len de oogen voor de waarde van Schnitzler's drama zou geopend heb ben. Dit werk mist - de opzettelijkheid en het zwaar op de handsche van „Het Dubbele Leven", en „Het Onvermijde lijke", het holle en valsch-romantisc'he van „Sint Jans-vuur" en „Weldoeners der Menschheid" en het banale en gro ve van „Onder één Dak". Ik zou wel kolommen vol kunnen schrijven, als ik hier wilde motiveeren, waarom de jury naar mijn meening in dezen uitspraak gelijk, het publiek ongelijk heeft, maar dit gaat feitelijk buiten den wedstrijd om. Tenslotte een woord van warme hul de aan het bestuur van Varia, in het bijzonder aan de heeren A. P. Roza, A. H. Holtslag en D. J. Bais voor de uit stekende wijze, waarop deze wedstrijd was geregeld. Zoowel de medewerken de vereenigingen, de jury als de leden van Varia hebben alle reden het be stuur daarvoor ten zeerste erkentelijk te zijn. Men schrijft ons: Vanaf Zaterdag 31 Maart a.s. hoopt het Leger des Heils, de bekende Stich- wijlen Generaal William Booth, zijn geregelden arbeid te be ginnen te IJmuiden. Daartoe is een ruim en uitstekend in gericht lokaal gehuurd gelegen aan de Prins Hendrikstraat No. 13, waar van- al dien tijd geregeld de samenkomsten van het Leger des Heils zullen worden gehouden. De openingssamenkomst heeft plaats op Zaterdag 31 Maart des n.m. 7.30 uur en zal worden geleid door Lt. Kolonel J. Feenstra van Amsterdam. Behoudens toestemming van B. en W. van Velsen, zal -deze samenkomst worden voorafge gaan door een openluchtsamenkomst op het Willemsplein, die te 6.30 uur zal aanvangen. In deze openingssamenkomst zullen de door den Kommandant van het Le ger aangestelde Officieren plechtig worden geïnstalleerd en zal door ver schillende Officieren het woord gevoerd worden. Een muziekkorps zal assistee- ren. Des Zondags zijn de samenkomsten om 10 uur v.m. en 7.30 n.m. Ieder is har telijk welkom in deze samenkomsten. HE* CONSULTATIEBUREAU aal geopend zijn Woenadagmlddng vs 2—1 HUI, WUlemabaskweg 42, Val»»/, said. Het endarzaak li koataloee en g-. sehledt dooi Di. Anema uit Haallam, Voorzitter van bot Consultatiebureau aldaar. VELSEN. HET HOOGGVENBEDRIJF. Vrijdag hebben de leden van den ge meenteraad voor de tweede maal een excursie gemaakt naai- de werken van het Iloogovenbedrijf, welke wij hebben mogen medemaken. Daar wij al meermalen een beschrij ving van de in aanbouw zijnde werken hebben gegeven, zullen wij thans meer een algemeen overzicht geven en den lezers niet al te zeer vermoeien met cij fers en details. De ingenieurs van het Iloogovenbe drijf, de heeren Teyinck en van Berkel ontvingen de raadsleden,- waarbij zich hadden aangesloten de gemeente-secre taris en de directeur van Openbare Werken, op de „Ingenieur van Rhijn", waarmede we, na in de kleine sluis te IJmuiden geschut te zijn, naar de ha ven van het Hoogovcnbedrijf stoomden. Daar merkten wij allereerst op, dat de betonnen kaaimuur, waaraan de ertsbooten zullen lossen, geheel gereed gekomen was. Het stoomschip Galand uit Rotterdam had er reeds gemeerd en de opvarenden hadden dit feit vastge legd, door het met zwarte letters op de kaaimuur te schilderen. Allereerst werd het pompstation be zichtigd, waar de machine-installatie zoo goed als gereed was. Er staan vier pompen, die van 30000 tot 70000 liter water per minuut ophalen. Twee daar van zorgen voor de watervoorziening van de hoogovens, de andere voor het koelwater. De installatie Is van de fir ma Sulzer te Winberthur, de motoren zijn van Smit te Slikkerveer. Krn huisvrouw zal het hier straks netjes en aangenaam vinden, want on der een kleine luchtdruk gebrachte ventilatoren zorgen er voor, dat 't er nooit stoffig en er geen bedorven lucht is. Buiten gekomen, bezichtigden wij de electrische kranen, die straks het erts en de kolen uit de schepen zullen ha len. Zij zijn geleverd door de N.V. Thomson's Havenbedrijf te Rotterdam. We zagen een knijper zijn proefwerk doen, zich vullen met zand en dit later weer neer storten, 't Ging even vlug als wij een theekopje met suiker vullen. De ertskranen kunnen 25 en 121/2 ton dragen. De eene is een machtige loop kraan, waaraan men bezig was nog een stuk van 30 meter lang te zetten. Zoo'n stuk wordt op den beganen grond klaargemaakt, dan maar even 23 meter omhoog geheschen en zoo aan t reeds bestaande stuk gezet. Heel deze inrichting is natuurlijk volgens de nieuwste techniek gemaakt en berekend op snel lossen. Van de hef- snelheid zagen wij een proefje, de loop snelheid langs de loopbrug is 18 K.M., per uur. Deze loopbrug van 147 tons zwaarte ri in 10 uur opgezet, des morgens 3 uur begon men er aan en 's middags 3 uur was het werk gebeurd. We passeeren de betonnen stort plaatsen van de ertsen, waarnaast de opslagplaatsen van het erts zijn. Mui was bezig deze groote vlakte op niveau te brengen. De betonnen ertsbunkers waren gereed gekomen en we klommen er boven op, om alles goed in oogen- schouw te nemen. Bovendien zijn een groot aantal vakjes, waarin de ver schillende erts-soorten komen, want voer de vervaardiging van het ijzer uorden wel een achttal soorten erts vereischt. Daarvoor rijden boven op de bunkers wagentjes, die het erts in deze vakken storten. Onder de bunkers rij den weer wagentjes, die het erts op vangen. Liftwagentjes voeren het erts dan omhoog naar de hoogovens. Wij bezichtigden de machinekamer met den ronsel voor de liften der erts- wagentjes. De machine-installatie hier is van Lidgerwood te New-York. Dan zijn we omhoog gestegen naar de hoogovens, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over IJmuiden, de ha vens en de Noordzee. Wijk aan Zee ligt vlak aan onzen voet en tot in wazige verte strekt zich het duinlandschap uit. Hoe ingewikkeld is zoo'n hoogoven. Wat een ontelbaar aantal staven en stangen aan den buitenkant, wat een groote dikke buizen, armen en openin gen. Een zware, ijzeren klep werd door een der ingenieurs geopend cn we za gen de klok, waarop het erts komt to vallen. Van deze valt het op de tweede klok, waarbij de eerste zich automa tisch sluit. We zagen de opening, waar straks het vloeibare ijzer als gloeiende massa uitkomt cn stroomt naar de giethallen. De ingenieur wees er ons op, welk een gevaarlijk karweitje het sluiten van de ze opening zal worden. Dat geschiedt dan met een soort kanonnetje, die een dikke kleiprop daarin moet schieten. Wij maakten een wandeling boven over de 30 Meter hooge windverhitters en lieten ons toen maar weer wat zak ken. We gelooven dat er heeren waren, die zich gelukkig achtten weer op den beganen grond te staan en die blij wa ren, dat de klauterpartij achter den rug was. Van de giethallen komt het ijzer in de breekmachines en wel in kammen van 4000 K.G. In de breekmachines wordt het klein gemaakt tot stukken van 40 tot 50 K.G. De electrische centrale is een mooi gebouw geworden en binnenin is men druk bezig met het opstellen der ma chines. Er staan 5 groote turbines, elk van c.a. 2300 P.K., een dynamo van Gebr. Stork, Hengelo, een compressor, die zorgt voor 850 M3. versche lucht r-er minuut enz. Je hoort hier praten van 3000 omwentelingen per minuut en al zulke snelheden meer. De turbines zijn Zwitschers fabrikaat, n.l. van Escher- Wyss en Co. te Zurich. De benoodigde energie zal verkregen worden door gas van de hoogovens. Ook kan met teer gestookt worden en dit zal in 't eerst ook noodig zijn, maal ais 't bedrijf op gang is, wordt er gas in overvloed geproduceerd, n.l. 1000 M per minuut. Genoeg dus voor de elec trische centrale, ja er blijft nog heel wat over. Een eind verder is men bezig met

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1