1 Umuider Courant Zï'erdag 24 Maar! 1023. Tweede blad GEMEENTERAAD. Vergadering van 20 Maart 1923. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Handgraaf met ken nisgeving. De Voorzitter wenscht den lieer Lan- deweert geluk met zijn herstel en hoopt dat dit blijvend zal zijn. (Instem ming bij de raadsleden). De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Berichten van aanneming van benoe- i mingen. f Een dankbetuiging van P. Hondriks te Velsen voor de hem toegekende gra tificatie. Een bericht van den correspondent der Intercommunale arbeidsbemidde- l ling te Velsen, dat in 1922 van de inge- I schreven werkloozen zijn geplaatst 55 personen, terwijl aan 2 aanvragen niet kon worden voldaan. Voor werk bij de werkverschaffing werden door den correspondent 64 per- sonen aangewezen. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van het bestuur van den bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods heiligen Naam, om rege lingen te treffen, waarbij het vloeken en ij-del gebruik van Gods heiligen Naam in woord en geschrift wordt ver- boden. Ter overweging in handen der com missie van voorbereiding voor de plaat selijke strafwetgeving. Een verzoek van H. Rosenberg om eervol ontslag als onderwijzer aan school F te Santpoort, met ingang van 1 April 1923. Als voren van Mevr. A. R. M. Dek kersvan der Does om eervol ontslag als onderwijzeres aan school A te IJmuiden, met ingang van Mei 1923. Worden beide eervol verleend, met ingang van den dag, door B. en W. te bepalen. Een adres van het Christelijk Fanfa re-korps „Wilhelmina" te IJmuiden, om voor het houden van repetition ge bruik te mogen maken van een gym nastieklokaal van één dor openbare la gere scholen te IJmuiden. j Voorgesteld wordt, afwijzend te be schikken, aangezien volgens het tot nu toe ingenomen standpunt, schoolloka len alleen voor onderwijsdoeleinden in gebruik worden gegeven. Een verzoek van het bestuur der R.K. Schoolvereeniging „St. Laurentius" te Velseroord, om een subsidie voor zijn bewaarschool voor 1922 en 1923. Naar B. en W. om advies. Een brief van den Minister van Biu- nenlandsche Zaken en Landbouw L waarbij wordt bericht, dat de aan fle- ze gemeente verleende subsidie ad 25 der loonen van de arbeiders, te werk gesteld bij de werkverschaffing, tot en met uiterlijk 28 April a.s. van kracht blijft, met dien verstande evenwel, dat l met ingang van 18 Maart bet uurloon wordt gesteld op 3772 cent met de mo gelijkheid om door accoordwerk hoog stens 20 meer te verdienen. Tegen een werkweek van 48 uur bestaat geen bezwaar. Na 3 Maart wordt van Rijks wege geen subsidie meer verleend in de kosten van rentezegels. Voorgesteld wordt, het Rijkssubsidie onder de aangegeven voorwaarden te aanvaarden. Een adres van J. Th. Böhm, caféhou der te Santpoort, houdende het verzoek om verlaging der belasting voor het maken van muziek in zijn concertzaal en ingeval hierop niet gunstig wordt be schikt, toestemming te verleenen tot het nemen van pianolessen en het houden van repetitiën in gemelde zaal, door zijn kinderen. B. en W. achten geen termen aanwe zig, de betrekkelijke verordening te wijzigen en stellen mitsdien den ge meenteraad voor op het eerste verzoek afwijzend te beschikken. Het nemen van een beslissing op het subsidair gedane verzoek behoort in- k gevolge art. 29 der Algemeeue Politie- vérordening tot de bevoegdheid van den burgemeester. Als voren van de commissie tot we ring van schoolverzuim te Velseroord om verhooging van de presentiegelden voor de leden der commissiën tot we- ring van schoolverzuim en herziening van de beiooningen der secretarissen dier commissiën. In verband hiermede deelen B. en W. mede, dat bij de behandeling der ge- meente-begrooting voor 1923 afwijzend f werd beschikt op een soortgelijk ver zoek van de commissie tot wering van schoolverzuim te Velsen. Als gevolg daarvan zijn op gemelde begrooting. geene gelden voor verhooging der be doelde presentiegelden en salarissen uitgetrokken. Voorgesteld wordt, afwijzend te be schikken. Een adres van K. L. G. Mollevanger te IJmuiden, om het raadsbesluit, waarbij besloten werd het gemeente drukwerk alleen aan georganiseerde drukkers op te dragen, in te trekken. Naar B. en W. om advies. Een schrijven van den raad der ge meente Grootebroek om adhaesie te be tuigen aan een door deze vergadering tot Gedeputeerde Staten gericht verzoek inzake een billijke herziening der jaar wedden van de Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers, zulks in ver band met de slechte economische toe standen. B. en W. meenen dat dergelijke adres bewegingen behooren uit te gaan van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten. Voorgesteld wordt dit voor kennis geving aan te nemen. Een beroepschrift van A. en P. Blee- ker te Velseroord, betreffende de wei gering eener vergunning tot het ver bouwen van enkele woonhuizen aan den Zeeweg. Om advies naar B. en W. Medegedeeld wordt. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 9 der verordening tot regeling van het grondbedrijf is bij de stukken ge voegd, bet door de schattingscommis sie uitgebrachte rapport van de inge volge art. 6 'dier verordening gedane schattingen. Mede is bij de stukken gevoegd een afschrift van de gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Ar beid, Handel en Nijverheid en van Fi nanciën, van 16 Januari 1923, waarbij: le. aan de gemeente, tegen een ren te van 6 voorschotten zijn verleend uit 's Rijks kas, teneinde haar in staat te stellen voorschotten van gelijke be dragen te verleenen aan de woning- bouwvereeniging „Velsen" alhier, en wel a. een voorschot van ten hoog ste f 53000 ten behoeve van het verkrij gen van bouwterrein en b. een voorschot van ten hoogste f 154.500 ten behoeve van den bouw van 50 arbeiderswoningen, met bepaling: dat voor rente en aflossing van deze voorschotten gedurende onderscheiden lijk 75 en 50 jaren -een annuïteit moet worden voldaan, groot onderscheiden lijk 6.077 en 6.344 ten honderd van de werkelijk verleende voorschotten, wel ke annuïteiten voor de eerste maal zul len vervallen op de dagen, nader dooi den Minister van Financiën te bepalen in verband met het tijdstip of de tijd stippen waarop de voorschotten geheel of in termijnen zullen zijn uitbetaald; 2e. aan de gemeente, behoudens in trekking of vermindering overeenkom stig art. 18 van het Woning-besluit, is toegekend: een jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annuïteit over het onder lb bedoelde voorschot tot een maximum van f 2478.34; met bepaling: dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid telken jare het juiste be drag der bijdragen zal vaststellen, in verband met de uitkomsten van de ex ploitatie der met het voorschot ge bouwde woningen. Naar aanleiding van een vraag, ge daan door den heer Baarda, bij de rondvraag in de raadsvergadering van 20 Februari j.l. deelen B. en W. mede, dat één mannelijke krankzinnige uit het pi ovinciaal ziekenhuis, „Duin en Bosch" te Bakkum is overgebracht naai de krankzinnigenkoloni'e te Gheel in België. Zoodanige overplaatsing uit andere gestichten heeft haar beslag nog niet gekregen. Door den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem is bericht, dat met 1 Mei a.s. de Rijksnor maallessen te Velsen zullen worden op geheven. In verband met de verdere mededee ling, dat de eventueel reeds gegeven ge legenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen behoort te worden gestaakt en dat uit den aard der zaak geen toe latingsexamen voor die inrichting mag worden afgenomen, hebben B. en W. den Inspecteur nadere inlichtingen ge vraagd, Zij verzochten te wiU-vi berich ten, of uit het betrekkelijke schrijven mag worden afgeleid, dat de Rijksnor maallessen alhier in haar geheel wor den opgeheven met 1 Mei a.s. of moet worden aangenomen, dat de gemeente vanaf dien datum weder de vrije be schikking zal erlangen over het geheele gebouw, in een deel waarvan thans die lessen worden gegeven. Voorts is geïnformeerd, hoe zal wor den gehandeld ten aanzien van de leer lingen, die thans de inrichting bezoe ken, in verband met de voortzetting hunner eenmaal aangevangen studie. Op deze vragen is het volgende be richt ingekomen: „In antwoord op Uw nevensvermeld schrijven heb ik de eer U te berichten, dat de Rijksnormaallessen te Velsen met 1 Mei 1923 worden opgeheven in baar geheel. Ik veronderstel, dat de gemeente dan ook weer de vrije beschikking krijgt over het geheele gebouw. Het schijnt de bedoeling van de re geering te zijn, de kweekelingen die van de opgeheven Rijksnormaallessen ko men, bij de overblijvende Rijksnormaallessen in te lijven door het vormen van parallelkiassen, en, door ruime toelagen aan de kweekelin gen, bun verblijf in een andere ge meente mogelijk te maken." In verband met de door den heer Tu- senius in de raadsvergadering van 20 Februari j.l. 'gedane mededeelingen, waaruit zou kunnen worden opge maakt, dat het sneeuwvermaak on langs te IJmuiden ontaarde in balda digheid zoo niet erger is door den burgemeester een onderzoek ingesteld. De terzake uitgebrachte politie-rappor- ten zijn bij de stukken gevoegd. Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken. Een exemplaar van het verslag der vereeniging voor ambachtsonderwijs in Kennemerland over 1922. Een schrijven van de vereeniging voor Christelijk onderwijs te IJmuiden om subsidie voor de door haar beheer de bewaarscholen te IJmuiden, over het jaar 1923, ten bedrage van f 11326.47 in totaal. Naar B. en W. om advies. Een motie van het Nat. Verbond van gemeente-ambtenaren in Nederland, den Ned. Bond van werklieden in Over heidsdienst en den Alg. Nederl. politie bond, Kring Velsen, waarin geprotes teerd wordt, tegen het voorstel van bur gemeester en wethouders, inzake ver haal van pensioensbijdragen en bijdra gen voor inkoop van diensttijd op het gemeentepersoneel, en verzocht wordt verkregen rechten voor het in dienst zijnde personeel onverzwakt te hand haven. Te behandelen bij punt 11 der agenda. Een schrijven van den heer K. H. Tu- senius, luidende als volgt: „Ondergeteekende stelt voor in de zitting van heden te willen besluiten tot het zenden van een adres aan de Eerste Kamer van den Staten Generaal met het verzoek het Wetsvoorstel Braat tot afschaffing van den zomertijd te willen verwerpen". Wordt aan de agen da toegevoegd. Inzake het verzoek van het Chr. Fan farecorps Wilhelmina pleiten de hee ren Davidson, Sluiters en Schilling voor inwilliging; de heer Sluiters vraagt of B. en W. het niet kunnen te rug nemen en zij nog eens een nader on derzoek instellen. De heer Tusenius vraagt of hiervoor liet een Chr. school beschikbaar is. De lieer Vermeulen zegt dat aan de Chr. school, waar eerst gerepeteerd werd, geen gymnastieklokaal is. Besloten wordt het voorstel naar B. en W. ter nader onderzoek terug te zen den. De heer Netscbar stelt voor het adres inzake het invoeren van eer. vloekver- bod voor kennisgeving aan te nemen. Spr. vindt het onmogelijk om zoo iets in te voeren. De heer Tusenius ondersteunt, dit Vooral in onze gemeente zou het zeer moeiijk zijn. De heer Sluiters zegt dat het dan wel noodig blijkt. Spr. vraagt wat er tegen is om het voorstel te zenden aan de commissie voor de strafwetgeving. De Voorzitter zegt ook van deze mee- .iing te zijn, het is de gewone weg. De heer Vermeulen zegt dat de taal in onze gemeente nu niet zoo gekuischt is, dat zulk een verbod hier niet nuttig zou werken. Wie langs de wegen gaat, weet wel beter. Spr. zal echter vóór het voor stel van den heer Net-scher stemmen, omdat hij deze zaak wil geregeld zien door den rijkswetgever en onze gemeen te niet als proefkonijn gebruikt wil zien De heer Wardenaar is niet tegen het maken van een gemeentelijke verorde ning, wij mogen ook de gemeentenaren een zedelijke opvoeding geven. De heer Schilling wil protesteeren te gen de bewering van den heer Vermeu len, als zou het in onze gemeente zoo erg zijn. Men kan hier nog gerust langs den weg loopen en 't is hier niet erger dan elders. Misschien komt de door den heer Vermeulen bedoelde wet wel gelijk in behandeling met de vlootwet, want ze passen precies bij elkaar. Het voorstel van den heer Netscher wordt met 106 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Wardenaar, Langen- dijk, Nijssen, Dunnebier, Vermeulen en Sluiters. De heer Vermeulen brengt de werk loosheidsvoorziening ter sprake en wijst op een besluit van den raad van Breda inzake het plakken van zegels. De heer Schilling wil de zegels voor de werkloozen handhaven. Dan vraagt spr. wanneer de regeering met deze wij ze van doen zal ophouden? De heer Dunnebier: Met Mei. De heer Schilling wil protesteeren te gen deze achteruitgang voor de werk loozen. Een loon van 40 cent is al niets, maar nu moet het 3772 cent worden. Spr. wil geen voorstel doen om het te verwerpen, hij laat dit aan de betrok kenen over. Indien spr. echter zeker was van een meerderheid zou hij zeg gen: laten wij de regeering bedanken en voortaan zelf de werkverschaffing geheel bekostigen. Zelfs de heer Colijn schreef in De Standaard dat de regee ring 't toch te zuinig maakte. De heer Baarda vraagt nadere inlich tingen inzake de overplaatsing van krankzinnigen naar Gheel. De Voorzitter zegt dat de menschen niet gedwongen worden en dat. ze voor verpleging te Gheel geschikt moeten zijn. Bij de vaststelling-opnieuw van de verordening op de heffing van school geld voor het gewoon lager onderwijs komt in behandeling een amendement van den heer Diependaal, die een nieu we schooi voorstelt. De heer Schilling zegt dat deze ver ordening nu pas een jaar werkt en nu weet de minister het weer beter en heb ben wij haar maar weer te wijzigen. Spr. zegt dat men het hier beter weet en stelt voor aan Gedep. Staten te be richten, dat de raad de verordening wil handhaven. Dit wordt verworpen met 97 stem men. Vóór de heeren Davidson, Baarda, Peek, Landeweert, Dalmeyer, Schil ling on Netscher. Op verzoek van den heer Schilling' wordt het voorstel aangehouden. Bij het voorstel tot inrichting van een vierde lokaal van school B te IJmuiden tot leslokaal der school voor buitengewoon lager onderwijs aldaar en tot aanstelling van een derde leer kracht aan deze school, zegt de lieer Tusenius dat het hoofd tracht zooveel mogelijk zieltjes te winnen en de school zoo groot mogelijk te maken. De heer Landeweert zegt dat uitbrei ding noodzakelijk is. Er is een voldoend aantal kinderen voor een derde klas en wij hebben nu een tijdelijke onderwij zeres, die geschikt is, De lieer Waxdenaar is er voor, waar 'net bier achterlijke kinderen betreft. Het voorstel wordt aangenomen. Te gen de heeren Vermeulen en Tusenius. Goedgekeurd worden de voorstellen tot eigendomsoverdracht van gedeelten van de langs de Kennemerlaan geleg.m voetpaden (na onttrekking aan den openbaren dienst); tot overname van straten en andere eigendommen te Santpoort. Aan den heer K. van 't Veer te Assen delft wordt vergunning verleend tot het aanleggen van een straat te Sant poort. De aanvrage van een crediet voor liet aanbrengen van verlichting in 7 loka len van school G wordt op verzoek van B. en VV. aangehouden. Toegestaan wordt het gevraagde cre diet voor do verandering van de raad- Bij het gevraagde crediet voor de ■lichting van een celgebouwtje te Wij- kcroog vraagt de beer Wardenaar of gezorgd kan worden- dat het school hoofd er zoo weinig mogelijk last van heeft. De heer Vermeulen herinnert er aan dat 12 jaar geleden al f 5000 werd uit getrokken voor een dienstgebouwtje op Wijkeroog. Daar Is tot nu toe niets van gekomen. Spr. zegt dat school en politie zoo goed mogelijk van elkaar gescheiden dienen te worden. Spr. vindt f 2600 voor twee cellen veel geld. Als we er nu eens de f 5000 bij deden, konden we misschien een geschikt stocnen gebouwtje krijgen. Spr. vraagt of B. en W. het voorstel niet terug wil len nemen. De Voorzitter zegt dat B. en Wmet het oog op de financiën der gemeente niet met zulk een voorstel zullen ko men. De heer Dunnebier zegt dat verleden jaar nog een plan is gemaakt, maar het is te duur. Wie niet een goed pak kan koopen, moet 't met een confectiepakje doen. Ook met het oog op de uitbrei ding te Wijkeroog acht spr. hot niet goed nu al een vast gebouw te zetten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Tegen de heeren Vermeulen, Peek en Tusenius. Goedgekeurd wordt het prae-advies op het verzoek van de N.V. Mij tot Expl. van Onroerende Goederen te Amster dam, tot wijziging van het raadsbesluit van 28 December 1922, waarbij vergun ning werd verleend tot aanleg van een straat. Bij het voorstel tot verhaal van pen sioensbijdragen en bijdragen voor in koop van diensttijd op het gemeente- personeel en in verband daarmede tot vaststelling-opnieuw van de betrekke lijke verordening, zegt de heer Nijssen dat spr. en de leden zijner fractie met. het voorstel zijn gekomen, om de 37', procent meer te verhalen op de ambte naren en werklieden. Spr. wijst er op dat de financiën van onze gemeente niet schitterend zijn; vele menschen zitten op groote lasten, vele menschen zijn werkloos. Spr. critiseert de wijze van behande ling in de commissie voor georgani seerd overleg. Als dat zoo door gaal. kunnen wij liet georganiseerd overleg wel afschaffen. Spr. en de leden zijner fractie zijn echter tot de mecning gekomen, dat waar nu reeds drie maanden van dil jaar verstreken zijn, men de bijdragon niet van terugwerkende kracht mag doen zijn. Spr. wil de zaak nog een.') naar het georganiseerd overleg terug zenden en de bijdragen dan 1 Auguslu a.s. te doen ingaan. De heer Dalmeyer zegt dat dit voor stel zeker velen verrassen zal. Wat dn heer Nijssen zei over het georganiseerd overleg, onderschrijft spr., ook lui meent dat georganiseerd overleg moet leiden tot een compromis. En in do commissie hier heeft do eonc groep haar meening gezegd en de andere groep not en men heeft niets gedaan en is niet met een voorstel gekomen. Spr. acht den toestand der gemeente-financiën ern stig, maar toch niet zoo, dat deze f 13500 er niet af zouden kunnen. Nog pas hebben we f 3700 toegestaan en nie mand vroeg of het al of niet kon. De heer Schilling wil eerst recht zet - ten, dat de soc.-democratisclie leden het met de R.Kath. led-en eens waren inzake de bijdragen. Wij bedoelden, dat als de gemeente de verhoogde bijdra gon niet dragen kon, er met ons ove- te praten viel. Spr. zegt dat, even als de hoer Dal meyer opmerkte, de kwestie Van don aftrek geen principe is voor de S. D. A. P. Spr. zegt dat we leven in een tijd, waarin alles weer duurder wordt, on danks loonsverlaging en arbeidsver- lenging. Daarom wil spr. nu geen zwaardere lasten opleggen. Over het georganiseerd overleg is spr. het met de vorige sprekers eens, wij dolen er mee en komen tot geen re sultaat. Daarom geeft het voorstel van den heer Nijssen niets. De heer Tusenius klaagt ook over het georganiseerd overleg. Spr., die er ais raadslid in zit, heeft zich geschaamd over den wethouder, die zich op zulte een standpunt stelde, dat alles in ecu hoop tegen hem werd gedreven. Spr. zegt dat de arbeiders in onze ge meente volgens den heer Schilling ecu weekloon van f 22f30 verdienen. Zij moeten de ambtenaren helpen betalen. Als spr. het heeft over den financiëcleu toestand der gemeente en dat op ver zoek van den Voorzitter steeds binnens huis is behandeld, brengt dit hem een reprimande van den Voorzitter, die zegt dat hier nooit iets binnenskamers i behandeld en dat de financiëele toe stand van onze gemeente niet slechter is dan van alle andere gemeenten in ons land. De heer Vermeulen vindt dat alle lo den zeer naïef zijn. Waar het gaat om de duiten, is te begrijpen dat men in het georganiseerd overleg niet tot elkaar kwam. Men staat er tegenover elkaai Spr. meent dat niet gevraagd moet worden of de gemeente het kan missen, maar of de ambtenaren en werklieden het kunnen lijden. De heer Diependaal wil het voorstel aanhouden tot de volgende begrooting. De heer Nijssen zegt daartegen geen bezwaren te hebben. De Voorzitter zegt dat als de heeren het voorstel intrekken, geen stemming meer behoeft gehouden te worden. Het is dan van de baan. De heer Dunnebier wil tegen deze wijze van handelen protesteeren. Al dus wordt er met de gemeentebelangen gespeeld. Het andere deel van het voorstel, n.l. betreffende het personeel van bet nij verheids- en handelsonderwijs, alsme de de boventallige onderwijzers en de bijdragen voor inkoop, wordt aangeno men. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie enz. Het voorstel tot wijziging der veror- lening, regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de.verschil lende ambtenaren van den Burg. Stand wordt door B. en W. teruggenomen. Op verzoek van den heer Tusenius wordt het voorstel tot vaststelling 'ener verordening, als bedoeld in art. 7, le lid 2o. der Drankwet, aangehouden. Goedgekeurd wordt het voorstel van ach te refeeren aan het oordeel van len rechter in de zaak Boots-Kochx, betreffende een eisch tot uitbetaling van een bedrag van f 7392.85, wegens uitgevoerde werken voor de stichting Ier waterleiding. Tot lid van het R.K. Burg. Armbc- luur wordt benoemd de heer F. de v'iider te Velseroord. In behandeling komt het voorstel van

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5