den heer Tusenius tot Het zenden van een adres aan de Eerste Kamer, inzake de afschaffing van den zomertijd. De heer Langendijk zegt dat hij nog nooit geen financieel voordeel van den zomertijd heeft gezien, daarom is spr. er niet voor. De heer Nijssen is er ook tegen. De heer Netscher: Ik ben geen land bouwer en geen industrieel, waarbij moet ik me nu aansluiten? De heer Lande weert: Bij de groote ge zinnen. Do heer Schilling zegt geen tegen stander van den zomertijd te zijn, maar zal niet voorstemmen, waarom hij den heer Tusenius raadt het voorstel in te trekken. Do heer Tusenius wil daaraan met voldoen. liet voorstel-Tusenius wordt verwor pen met 610 stemmen. Vóór stemden de heeren Poortenaar, Baarda, Tuse nius, Vermeulen, Peek en Netscher. De Voorzitter houdt de rondvraag. Do heer Netscher klaagt over kuilen in de wegen en over den stank in de heek bij het Prov. Ziekenhuis te Sant poort. De heer Dalmeyer vraagt wanneer het financiëel overzicht der gemeente over 1922 nu komt. De heer Tusenius: Voor bet dividend? Voorts vraagt de heer Dalmeyer waar de verordening blijft, regelende de be palingen voor het verleenen van sub sidies; informeert voorts naar de kos ten van den ontsmettingsdienst en naar de cijfers van de behoefte aan woning- ruimte. De heer Diependaal klaagt over de Jan Gijsenvaart, die een poel van ellen de is. De heer Baarda brengt den laatsten brand te IJmuiden ter sprake. Daar was heel veel niet in orde. De Voorzitter is blij dat de heer Baar da dit noemt, daar bet hem een onge zochte gelegenheid geeft om er wat over te zeggen. Het spijt B. en W. dat de zaken niet marcheerden, zooals be hoorde en dat enkele personen van de brandweer daaraan schuldig staan, Spr. wil een woord van hulde brengen aan een der raadsleden, den heer Schil ling, door wiens energiek optreden bij den brand erger dingen zijn voorkomen Wij hebben al maatregelen genomen, dat zulke dingen niet meer kunnen voorvallen. De inlichtingendienst zal nu beter zijn, terwijl we tevens de brandweer zullen reorganiseeren. De heer Schilling zegt dankbaar te zijn voor de woorden van dank, maar iedereen zou het gedaan hebben. Spr. wil ook een woord van hulde brengen aan de heeren Hin, Nieborg en Kaper, die hem zoo krachtig hebben ter zijde gestaan. En voorts aan de ruwe arbei ders van IJmuiden, die in tegenstelling met andere deelen van de gemeente direct hun werk in den steek hebben gelaten en aan het blusschingswerk deelnamen, waar sommigen hunner daardoor een schade leden van f 7.f 9, hoopt spr. dat zij die vergoed zullen krijgen. De heer Baarda klaagt over den Koe koek te Velseroord, waar geen riolee- ring is en nogal veel varkens zijn. De heer Vermeulen: Er is daarom trent ook een adres van de bewoners, waar is dat? De heer Peek vraagt wanneer het rapport van de commissie inzake het onderzoek naar de loonen der losse ha venarbeiders te IJmuiden gepubliceerd wordt? Stemmen: Na de verkiezingen. De Voorzitter: Er zal veel van afhan gen, of liet rapport belangrijk is. De heer Tusenius herinnert er aan dat do raad bij de begrooting het sub sidie aan het Centraal Administratie- Bureau voor het Visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden ge weigerd heeft. Thans geeft het Rijk de ze f 1500 meer en hebben wij die dus uitgewonnen. Spr. vraagt echter of de gemeente nu weer de noodige inlich tingen van het Bureau kan bekomen en om zoo noodig daarvoor dan den kost prijs te betalen. llierop gaat de raad in besloten zit ting ter behandeling van belastingza ken PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Ambachtsschool. Vrijdagmiddag had in het gebouw der Ambachtsschool alhier de uitrei king der diploma's aan de leerlingen plaats. Onder de aanwezigen waren de heeren G. A. Groote Haar te 's Graven- liage, inspecteur voor het Nijverheids onderwijs, J. C. Dunnebier en C. A. Zwager, resp. wethouder van Velsen en Beverwijk, verder bestuursleden en ouders van leerlingen. Bij verhindering van den voorzittel', den lieer D. Bais Jz., fungeerde de heer C. Luchsinger als voorzitter. Deze wees op den verblijdenden toe loop van leerlingen, zoodat uitbreiding der school noodig was. De directeur der school, de heer H. J. Zeeman, wees er op, dat de leerlingen door vlijt en ijver het diploma moeten verdienen en dat daarom niet allen een diploma hebben gekregen. De directeur reikte daarop de diploma's uit en wensebte de jongens en hun ouders daarmede geluk. Hij wees nog op de vier woorden, die noodig zijn om te slagen in het leven, ml. kracht (gezond heid), karakter, kennis en kruiden, eigenschappen van geest en gemoed en eindigt met hen goed succes te wen- schen in hun verdere loopbaan. De beer Lucbsinger spreekt een woord van dank tot de leeraren, waar na de beer Groote Haai' het woord neemt, die het bestuur dank zegt voor de uitnoodiging. Spr. is ook bij de opening der scbool geweest, toen was er een Kleine groep jongens, nu is er al een groote schaar. spr. zegt dat men beweert dat er in onzen tijd teveel aandacht wordt ge schonken aan het intellect, maar ge- luKkig zijn vele ouders nog zoo ver standig om hun jongens, die geen aan leg voor professor nebben, een band- werk te laten leeren. De liefde voor bet handwerk moet weer zijn als in vroeger dagen, van daar dit onderwijs. Spr. brengt buide aan het personeel en wensebt den ge diplomeerden toe dat de liefde voor bet werk bun bijblijft. Spr. vermaant ze echter ook, dat ze niet moeten denken er nu al te zijn. Daarvoor is drie jaar onderwijs met genoeg, ze moeten zich nu ook in de praktijk .vormen en bekwamen. Daarna werd de tentoonstelling van teekeniugen en werkstukken geopend en trok deze al dadelijk veel belang stelling. De namen van de gediplomeerden en van de leerlingen, die bevorderd wer den, zijn: Een diploma ontvingen: timmerlie den: C. Verbagen; P. Hartog; J. Kiste- maker; J. Dol; machinist-bankwerkers: J. Uuwei'kerk, C. Uilenbeek, A. Scbager, C. Rijke, J. Heerebaart, J. Scbager, W. iVlelgerd, J. Aland, A. Hertzberger, J. iielemich, A. van Woensel, D. van VVoensei, A. Meesters, J. Kabel, A. Ho reman; electriciens: W. Gravemaker, M. Westerbuis, C. L. Baljé, G. Kleyn, M. Meyer. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas se: timmerlieden: G. Buidenga, J. Vis ser, J. Bosscbert, A. M. Jacobs, K. Barn- hoorii, B. Bastra, C. Fut (voorwaard.), F. lvee (voorwaard.;, J. Tomann, J. v. d. Vlerk, G. C. ter Hoeve, M. Smit, J. Kockx, J. Mooy, F. W. Hagedoorn, C. Kocx. Machinist-bankwerkers: F. Bo nekamp, W. v. d. Gi'iendt, H. Kuiper, J. Kuiper, J. V'osse, J. Kluft, L. Dijks hoorn, J. de Groot, C. F. Scbeffer, F. A. Kelting, J. A. Zonneveld (voorwaard.), J. van Leeuwen (voorw.), C. A. Hertz berger. Electriciens: S. Luitze, (voorw.), J. Kraak (voorw.) Bevorderd van de le naar de 2e klas se: timmerlieden: D. Spits, L. Vervelde (voorw.), A. Antonijssen, O. Schilling, A. Bosman, J. Piepers, P. Attema, G. C. Bouman (voorw.), A. Geertsma, J. Smit (voorw.), J. Schuiten, L. W. de Waard, J. H. Witziers (voorw.), Fr. Jongsma, J. Broek, J. C. Broek (voorw.), M. Kocx, G. Wagter, K. Mudde. Machinist-bankwerkers: P. Druiver, P. Blok, P. Hoogerweri, J. D. van llooy- en, van Pel, P. de Groot, B. C. van Rixel, H. Gravemaker, K. Bruys, C. E. Wals, C. Schorsy, J. B. Helemich, N. Zwaan, A. P. Eyman, P. Blokker, J. Gravema ker, G. Nat, F. Vlottes, Koningstem. Electriciens: J. Blansjaar; J. Sneekes, M. D. Heimig, K. Ligthart, G. J. Rosier, L. J. R. Tol, K. Steyn, O. Zalm (voorw,), J. de Waard, W. F. Veldmeyer (voorw.), P. J. Born, J. Blok (voorw.), C. Jonk man, W. Rom (voorw.), F. Riechman, M. Troost. Verkooping. Bij de gisteren ten overstaan van no taris Dólleman gehouden verkooping werden verkocht: een woonhuis aan de Huygensstraat 35 aan de N.V. Expl. Mij. Bronstee te Heemstede voor f 3908; een heerenbuis aan de Havenkade 10 'aan dezelfde voor f 8510; een woonhuis aan de Huygensstraat 63 aan J. Plug alhier voor f 4202; twee woonhuizen aan de Visseringstraat 2830 aan K. Wijker q.q. alhier voor f 5311; een woonhuis aan de Pres. Krugerstraat 62 aan M. Voogd alhier voor f 3070, een woonhuis aan den Rijksstraatweg 144 te Velseroord aan de Wed. A. Koster voor f 2800. Aan den beer P. Bart, aannemer alhier, is als laagste inschrijver opge dragen het verbouwen van het perceel op de Bik- en Arnoldkade van den heer Dr. Rutten, alhier. VELSEROORD. Velser Dam- en Schaakclub. De laatste Schaakpartij van den me daille-wedstrijd tusschen de heeren M, A. Post en Ten Vaarwerk werd door den heer M. A. Post gewonnen, zoodat deze den eersten prijs won. De heer Ten Vaarwerk, IJmuiden, den 2den prijs en C. E. Post den derden prijs. Dammen Club-kampioenschap. 3de Ronde. P. VersteegH. Koelemey 20 A. de FilderII. v. Gameren 11 Schaken. P. MunterkampP. Woord 10 J. RingersBrugmans 10 A.s. Donderdag voortzetting van den wedstrijd. VELSEN. De heer J. 11. Krol, commies, chef der aid. Onderwijs ter gemeente-secre tarie, is benoemd tot hoofdcommies ter secretarie van Beiden. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de Lhr. Hist. Kiesvereeni- ging in de gemeente Velsen werd de volgende officieele candidatenlijst vast gesteld: 1. J. C. Dunnebier, aftr., IJmuiden; 2. J. E. Sluiters, aftr., Santpoort; 3. A ten Broeke, IJmuiden; 4. rf. Groene veld, Veisen-Wijkeroog; 5. H. Medik, IJmui den; 6. Jac. Varkenvisser, IJmuiden; 7. J. Smit, Velsen-Wijkeroog; 8. G. v. d. Sluis, Velsen-Wijkeroog; 9. Mevr, G. Baart-de Boer, IJmuiden; 10. C. v. d. Steen, IJmuiden; 11. G. v. d. Genugte, Velseroord; 12. D. Bruijn, Velseroord. Drie vrouwelijke en drie mannelij ke leerlingen van de voorbereidende klasse der Rijksdagnormaalscbool al- bier zijn na afgelegd schriftelijk exa men ter toelating tot de Hijkskweek- school te Haarlem opgeroepen voor bet mondeling gedeelte. Twee mannelijke leerlingen zijn toe gelaten tot bet mondeling gedeelte van bet examen voor de Normaallessen te Alkmaar. Uitslag van den biljartwedstrijd tusschen D. V. S. en Excelsior. D. V. S. Excelsior. 1. 100 36 in 14 beurten 3. 100 52 in 20 ft 2. 100 59 in 23 4. 100 35 in 29 ff 5. 100 76 in 32 ff 500 258 Door de politie op Wijkeroog werd aangehouden een woonwagenbewoner, die gesignaleerd stond in 't alg. Politie blad, die, na de boete betaald te hebben weer werd vrijgelaten. De politie vond in den nacht van Woensdag op Donderdag het schaftlo kaal op bet station open. Er stond een nieuwe heerenfiets in, waarom bet per soneel werd gewaarschuwd. In bet gebouw Concordia wordt a.s. Dinsdagavond 27 Maan een kunst avond gegeven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de afd. Kennemer- land van het Centraal Genootschap v. Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies. Medewerking verleenen het sympho- nie-orkest „Euphonie" ie Velseroord, Mevr. S. Pruys-Boszhard, mezzo sopraan te Santpoort en de beer J. P. Vincent, begeleiding. Een mooie avond dus voor een goed doel. In de laatste vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente werd in beginsel besloten tot zelfstan digverklaring der gemeente te Velser oord. Ter uitwerking biervan en ter re geling met de Diaconie werd een com missie benoemd, bestaande uit de hee ren J. Bos, J. Deinum en Ds. J. Ph. Eg- gink alhier en Ds. W. Kroese en W. L. Kuiper te Velseroord. Op bet Prov. Noord-Hollandsch Zendingsfeest op Hemelvaartsdag al hier op de buitenplaats Waterland te houden, zal de openingsrede worden uitgesproken door Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden en de slotrede door Dr. S. F. H. J. Berkelbacb v. d. Sprenkel te Haarlem. Woensdagavond hield de afdee- ling „Velsen" van den Bond v. Staats- penslonneering een feestvergadering in het gebouw „Concordia" te Wijkeroog. De Tooneelvereeniging „Concordia" verleende daarbij hare welwillende medewerking door de opvoering van „Tropenadel" een blijspel uit het Indi sche leven in drie bedrijven door Hen ri van Wermeskerken. Wegens afwezigheid van den Voorzit ter, den heer Hooiberg opende de heer P. Bosman van Driehuizen de vergade ring met een woord van welkom tot de vrij talrijk opgekomen aanwezigen en bracht dank aan de Directie der Pa pierfabriek voor bet beschikbaar stel len van bet gebouw, terwijl hij tevens in herinnering bracht, dat de afdeeling een groot verlies geleden heeft door het overlijden van het volijverig bestuurs lid, wijlen den beer G. H. Raat. Vervolgens zet spreker uiteen, wat Het doel is van den Bond. Hef is vervat in 2 artikelen le. een premievrij staats pensioen voor iedereen en 2e. zoo dit niet verkregen kan worden, een staats pensioen voor ieder, die bet noodig beeft. Op een premievrij staatspensioen be staat tegenwoordig weinig kans, er moet eene verzekeringspremie betaald worden ten bedrage van 39 cents per week tot den 65-jarigen leeftijd. Wie geregeld werk heeft en niet zorgeloos is, heeft zich verzekerd en kan dit bedrag ook wel missen, maar er zijn tegen woordig velen, die met werkloosheid te kampen hebben en de premie niet ge regeld kunnen betalen; terwijl zij dus later het pensioen bet meest noodig hebben, krijgen ze bet niet. Er zijn nu reeds 65-jarigen, die om de ze reden geen pensioen krijgen en daar om moeten we weer sterk aandringen bij de regeering op premievrij pensioen. Hoe staat bet met de jongeren? Heb ben allen, die bet doen kunnen zich ver zekerd? Spr. meent er zeker van te kun nen zijn, dat velen uit zorgeloosheid nog steeds te dien opzichte bun plicht verwaarloosd hebben. Spreker bejammert bet, dat de poli tiek ook deze zaak weer bedorven beeft. Ieder denkend menscb met eenig gevoel moet toch de overtuiging hebben, dat bet de plicht der maatschappij is voor ben te zorgen, die aan baren opbouw dapper hebben meegewerkt, tot ze niet meer konden! Helpt allen er aan mee, dat de oude stumperds niet naar de ar menhuizen gebracht behoeven te wor den. Houdt de politiek bier buien, of ge links of rechts staat, dat doet niets ter zaxe, ge kunt allen beipen bet scboone doel van den Bond te bereiken, sluit U daarom aan bij de afdeeling „Velsen" opdat zij binnenkort met bet grootste aantal leden prijke. Met den wenscb, dat ieder dezen avond veel genoegen zou hebben eindig de liij zijn rede en gaf bet woord aan de Tooneelvereeniging. Nu, wij twijfe len er niet aan of bet publiek heeft zich, getuige bet herhaaldelijk daverend ge lach, Kostelijk geamuseerd. Willem van Vliet een voormalig ko loniaal is een U.W.'er geworden in In- die en behoort nu tot de Sambal-aristo craten ot den tropenadel. Zijn vrouw, Marie, doet er aan mede en ze willen nu zoo gaarne tot de voorname wereld gerekend worden, dat ze meedoen gaan aan de beerscbende gewoonte om En- gelscb te gaan doen, Engelscbe schoe nen, Engelscbe sigaretten, zoo nu en ilan een Engelsch woord plaatsen en Engelscbe vrienden of kennissen te hebben, dit alles is het doel van bun streven. George van Vliet, de broeder Blijft nuchter en doet er niet aan mee en verwijt zelfs broer en schoonzuster, dat ze ten gevolge hunner „Engelscbe ziek te" bet geluk van hunne dochter Emmy en dat van baren verloofde, Rudolf Verkerk, adj. inspecteur van financiën zullen vernietigen. Een zoogenaamde Engelschman Ml'. Sweet, een avonturier, exploiteert de „Engelscbe ziekte" van bet echtpaar en schijnt er in te zullen slagen liet hart van Emmy te veroveren met volkomen goedvinden van de verdwaasde ouders. Oom George en Kudolf waarschuwen, maar niets baat. Het echtpaar schaft zich Engelscbe boekjes aan en ze doen hun uiterste best om Engelsch te leeren, ja mijnheer Van Vliet laat zich zelfs door Mr. John Sweet nog steppen leeren Maar als de nood bet hoogst is, is de redding nabij. Daar verschijnt mej. van der Kooy, eene echte Amsterdamsche juffrouw van Kattenburg en ontpopt zich als de tante van Ml'. John Sweet, alias Jan Zweet van 't Rapenburg. 't Is te begrijpen, dat uit deze ontmoe ting heel wat voortvloeit en bet slot is dan ook, dat den ontmaskerden En gelschman de deur gewezen wordt en Rudolf met Emmy trouwt. Wie niet gelezen had op bet program ma, dat het 'stuk in drie bedrijven was, zou gemeend hebben, dat bet met deze twee bedrijven afgeloopen was, maar er is nog een derde bedrijf bijgeschreven om nog eenige onthullingen te geven en gaven de eerste twee reeds stof tot lachen, in het derde kwamen de lach spieren nog meer in beweging. Juffrouw van der Kooy heeft nog ge legenheid om eene echte vertegenwoor digster van de Sambal-aristocraten, Mevr. Hooyberg, eene deftige mevrouw uit de buurt, die op een schandaaltje be lust, een visite kwam maken, bekend te maken, als de dochter van een paar- denslager van Kattenburg in Amster dam. Gaf het stuk ruimschoots gelegen heid om een lezer aan het lachen te ma ken, de spelers en speelsters zijn er in geslaagd de hoorders en hoorsters bij na voortdurend in den lacb te houden. Ze hebben een zeer goede vertolking gegeven. Een daverend applaus nood zaakte tot het wederophalen van het scherm om den dank van het publiek in ontvangst te nemen. Door 'den Voorz. den Keer Hooiberg werd een slotwoord gesproken. Hij bracht namens de afdeeling Velsen van den Bond zijn hartelijken dank aan de Tooneelvereeniging, aan de Directie der fabriek en aan den heer Bosman en hoopte, dat velen zich zouden aanslui ten bij den Bond. De afd. Wijkeroog van den Alg. Ned. Geheel-Onth. Bond hield 15 Maart j.l. haar jaarvergadering. Het jaarver slag van den secretaris getuigde, dat de afdeeling actief deel neemt aan den strijd tegen den alcohol. Er werden 10 huishoudelijke vergaderingen en een openbare propaganda-feestavond ge houden, terwijl het bestuur elf keer bij een kwam. Aan de Blauwe Week-actie, werd behalve dat er propaganda-platen werden geplakt, doeken met spreuken werden gespannen, couranten werden verspreid, aan den optocht, georgani seerd door bet Drankweer-Comité deel genomen met een praalwagen, die al- gemeene bewondering afdwong. Tij dens de staking aan bet Hoogoverbe- drjjf, werden manifesten verspreid, om toch vooral nuchter te strijden. Met Nieuwjaar werden couranten en manifesten verspreid. De inkomsten der afdeeling bedroegen f 291.99, de uit gaven f 285.29, alzoo een batig saldo van f 6.70. Aan boeken en brochures werden verkocht de niet onbelangrijke som van f 146.985, Van bet orgaan „De Geheelonthou der" met inbegrip van Meibladen en Jubileum-nummers werden verkocht 8500 ex. Het ledental is thans 40, vorige jaar 32, alzoo 8 nieuwe leden. Tot afge vaardigden naar de voorjaarsvergade ring N. H. P. C. werden benoemd Mej. Kit en W. v. d. Wal. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: C. Rem, voorz.; J. Bergers, 2e. voorz.; W. v de Wal, Ogelwightstr. 11, secr.; Mej. Kit, 2e. secr.esse; J. Rem, penn. en Mej. G, Bergers, brochure depöthoudster. SANTPOORT. Met medewerking van Mevrouw Duvergé, alt, Mej. Dini Rijbroek, pia no en de heeren Frits en Joban Kuy- ken, piano, is tegen Woensdag in bet kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente een weldadigheidsconcert georgani seerd, welks eventueele baten ten goe de komen aan het orgelfonds. Evenals liet vorig jaar ligt het ook nu weer in bet voornemen van bet be stuur der vereeniging „Koninginne dag" plantjes af te geven aan de kin deren harer leden, die de plantjes n.l., na opgekweekt te zijn, „gekeurd" wor den door een commissie van deskundi gen. Dat dit Floralia-werk in den smaak valt, is het vorig jaar afdoende gebleken. In een vergadering van de Vrij zinnige Kiesvereeniging „Burgerplicht" die verre van goed bezocht was, werd besloten bij de gemeenteraads-verkie- zingen met de volgende heeren uit te komen: P. de Boer, P.Dictus, Chr. H. B. Lonbar Petri en Jan v. d. Lijn. Mevrouw RijkensVan Slooten zal worden uitgenoodigd zitting te nemen j in het bestuur. In de Vrijdagavond onder leiding van den beer Slinger gehouden jaar vergadering der afd. Santpoort van Volksonderwijs werden de aftredende bestuursleden, Mej. M. P. v. Runnard en de heeren H. Groenewout en F. Beun herkozen. In drie vacatures werd niet voorzien. De vergadering was slecht bezocht. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: W. GërristenBlok, d.; J. C. van Kleef fFransen, d.; Z. van der WurfVonk, z.; T. Rumping Schavemaker, d.; C. HilbertsCastri- cum, z.; T. HomanPlevier, z.; D. IleuffBot, z. Ondertrouwd: D. de Nieten M. C. de Groot; L. Goossen en B. van Veen; P. II. Biermans en M. Walraven; J. H. J. van der Zant en T. Troost; J. v, den Broek en D. Goedhart. Gehuwd: C. G. E. Henning en S. N. Smit; B. A. Weg en A. Bleeker. Overleden. F. D. L. K. L. Risch, 14 j.; C. J. Boersen, 49 j. man van C. C. C. Swaanenbeek. Stormvogels IIT. H. B. I Morgen speelt Stormvogels II om 10# uur op het Haarlem-terrein tegen T. H.-' B. I Deze wedstrijd geldt voor het kam pioenschap van den H. V. B. VISSCHERIJ. Het Staatsvisscherijbedxijf te IJmuiden» Naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden voor j 1923, heeft de minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer eed nota doen toekomen, waarin hij opmerkt tegen-,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6