Umuider Courant Zaterdag 24 Maart 1023. Derde blad VASTSTELLING der KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19231924, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kos ten, in afschrift, en stemdistrictsgewij- ze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt ge steld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbe tering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Velsen, 22 Maart 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. H. Landeweert l.b. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. EN OOEDE VRIJDAG NED. HERV. KERK. 10 uurDs. van Oostrom Soede. Bevesti ging van nieuwe Lidmaten. Schaal- collecte voor de kerk. 5 uur: Ds. Erdman. Voorbereiding. Goede Vrijdag. 10 uur: Ds. Erdman. 7 uurDs. van Oostrom Soede. Bediening van het H. Avondmaal. Zaterdagavond 8 uurBidstond. DOOPSOEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10 30 uur: Ds. W. Luikinga.; GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uur: Ds. Croes. Ooede Vrijdag. 7 uurDs. Croes. VELSEROORD, NED. HERV. KERK. 10 uur Ds. W. Kroese, bevestiging nieuwe lidmaten. 5 uur: Ds. C.J. van Paassen, v. Haarlem. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Eggink, bevestiging nieuwe lidmaten. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uurDs. F. Kramer, uit Beverwijk. SANTPOORT. NED. HKRV. KERS. 10 uur: Ds. A. Trouw, van Heemstede. Bevestiging van Haarlemsche Jongelieden. Ooede Vrijdag. 10 uur: Dr. Q. A. v. d. Bergh van Eysinga. ,,Het ontsluierd Godsbeeld". (Lk. 23 45). Bevestiging van nieuwe lidmaten. Collecte „Kinderzorg". 5'la uur: Avondmaalsviering. EVANGELISATIE. 10 uur: N. J. Cupedo, Theol. Cand. te Leiden. Ooede Vrijdag. 7 uur: Ds. Erdman, te IJmuiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Namens de N.V. IJmuider Visch- handel H. Glastra Co. IJmuiden is dooi1 K. Boon Bouwkundige aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Julianakade te IJmuiden, waarvoor werd ingeschreven door de aannemers: Wed. P. v. Heijst voor f 10960; Firma P. Heere en Zoon f 10883; Lindh int rn de Waard f 10640; Oudshoorn en Dijk stra f 10550; Cupido en Dalmèyer f 9989. Het werk is gegund aan de firma Cupi do en Dalmeyer. Het bouwen van een garage aan de Kanaalstraat voor rekening van den WelEd. Heer Mr. Hellema, is opgedra gen aan de firma Cupido en Dalmeyer, Operette-Vereenlging „Apollo9* Naar wij vernemen, zal bovengenoem de Operette-vereeniging, onder leiding van den heer Sam Vlessing, binnenkort de wereldbekende operette „de Mascot- ta" opvoeren in Thalia alhier. Voor ongeveer 10 jaren geleden heeft het toenmalige „Apollo", eveneens on der leiding van Vlessing, zeer veel suc ces gehad met dezelfde operette, thans is de zangtekst belangrijk gewijzigd, en wij twijfelen niet, of velen zullen van de gelegenheid gebruik maken, opnieuw dit prachtwerk te gaan zien. De eerste uitvoering is bepaald op 6 April, toe gankelijk uitsluitend voor donateurs der vereeniging, terwijl eene herhaling' zal plaats hebben op'13 April d.a.v. De regie is in handen van den heer J. F. A. Jungbacker, terwijl zooals al tijd de Kamermuziekvereeniging „Kunstkring" de orkestbegeleiding op zich heeft genomen. Door de Ant. Rev. Kiesvereeniging alhier is de volgende groslijst opge maakt voor de raadsverkiezingen: 1. F. P. Vermeulen, IJmuiden; 2. A. Krijger, IJmuiden; 3. P. Verhoog, Vel- seroord; 4. H. Homburg, IJmuiden; 5. G. Bitskes, Velseroord; 6. W. C. Warde naar, Wijkeroog; 7. A. J. v. d. Burg, Wij keroog; 8. P. Verwoerd, IJmuiden; 9. A. Kramer, IJmuiden; 10. Mr. A. W. Hel lema, IJmuiden. Benoemd. De heer Ir. Warmelink is wegens ver trek uit de gemeente afgetreden als voorzitter van de Woningbouwvereeni- ging „Velsen". In zijn plaats is be noemd de heer Ir. C. Tellegen, Inge nieur bij den Rijkswaterstaat. Vacature. Wegens vertrek van den heer M. G. van Praag naar Amsterdam komt de plaats van Vice-Voorzitter van het Dep. IJmuiden van de Mij. Tot nut van 't Algemeen vacant. Overgeplaatst. De kommies der Dir. Belastingen (buitendienst) A. v. d. Meer wordt met ingang van 1 Apri a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. Gevonden voorwerpen. Een zilverbon van een gulden, een dop van een vulpenhouder, een oliezak met stokersgoed, een zwart lederen portefeuille met papieren zonder waar de; een gouden broche, een portemon- naie met 5 cent, een zilveren medaille (vermoedelijk van een postduivenwed- vlucht), een Eversharp-potlood, een zwartharig hondje (vermoedelijk van een schip achtergebleven), een zakmes je, een gouden medaillon met portret ten. Engelsche haringdrifters te IJmuiden. Wij ontvingen van den heer Schil ling weder twee ingezonden stukken over bovenstaande aangelegenheid. Tot ons leedwezen kunnen wij deze wegens plaatsgebrek niet in zijn geheel in dit nummer opnemen. In het eerste stuk. gericht tegen het bestuur der IJmuider Vischhandel- vereeniging, houdt de heer Schilling zijn standpunt vol, dat er in Engeland meer Duitsche laadruimte voor de ge vangen haring aanwezig was dan werd aangevoerd en dat in Engeland de prij zen voor haring naar Duitschland niet lager waren dan hier. Op grond daar van meent de heer Schilling hij zijn be weringen te moeten blijven en meent hij dat er geen kans bestaat, dat de ha venarbeiders hun eenmaal veroverde rechten zonder strijd zullen loslaten. In het tweede stuk bestrijdt de heer Schilling de door ons als deskundig gekwalificeerde mededeeling van een IJmuidenaar en hij zoekt verband tus- schen een IJmuidenaar, het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging en onze Redactie. Wij kunnen den heer Schilling ge rust stellen. Ons is de naam van den IJmuidenaar niet bekend. Uit het door den IJmuidenaar geschrevene hebben wij, naar wij meenen terecht, de con clusie getrokken, dat hij terzake tot oordeelen bevoegd was. De heer Schil ling hecht geen waarde aan ingezon den stukken, die niet met den naam van den schrijver onderteekend zijn. Ook wij hechten meer waarde aan met naam geteekende stukken, doch kun nen deze dikwijls haar waarde niet ontzeggen, omdat de inzender om bij zondere redenen liever, niet het stuk met zijn naam onderteekent. Wij achten deze aangelegenheid vooralsnog voldoende besproken, tenzij er nieuwe gezichtspunten worden ge opend, wat door den heer Schilling niet gedaan wordt. De Harmoninie-vereenging „Con cordia" zal dit jaar mededingen aan het op 8 Juli 1923 te Koog aan de Zaan te houden concours. Deze vereeniging die alreeds twee eerste prijzen verwierf in de afdeeling Uitmuntendheid zal op dit concours uitkomen in de Eere-af- deeling Harmonie; zij zal dus ton strij de trekken tegen de „Eendracht" te Velsen, „Helder's Harmonie-kapel" en „Apollo". Als verplicht nummer zal opgevoerd behooren te worden „Prometheus", van L. van Beethoven. Als vrij nummer zal gegeven worden een werk waarmede onze directeur de heer S. Vlessing momenteel nog bezig is zijn voltooiing te geven, n.l. een groo- te Fantaisie op het Lyrisch Drama ,,i' Ariesienne", van George Bizet. Inderdaad, er wacht „Concordia" een drukken tijd, daar wij vernemen, dat zij in den komenden zomer nog menig concert in de tent op het Willemsplein hoopt te geven. VELSEROORD. In een Woensdagavond alhier ge houden vergadering is een afdeeling der R.K. Volkspartij opgericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee- ren A. de Weers, voorzitter; J. Duyn, secretaris; J. van Tiggelen, penning meester en C. Post, commissaris. Hoop der Toekomst. De afdeelingen van de Hoop der Toe komst vierden Woensdagavond hun jaarfeest in de Concertzaal Tivoli. De zaal was feestelijk versierd en stamp vol. De heer G. Koomen, leider der jon- gens-afdeeling, sprak een openings woord en zette het doel der vereeniging in enkele woorden uiteen: de kinderen te wijzen op de gevaren, die er in het le ven zijn, vooral de alcohol. Wij zullen niet uitweiden over al de aardige stukjes en spelletjes, die de meisjes- en over de vlagoefeningen, die de jongens deden. De kinderen zelf en de ouders, genoten zeer. De kinderen werden ook rijkelijk onthaald. Door de meisjes werd aan haar leid ster, Mej. B. Vijlbrief, een mooie bloem pot aangeboden, waarbij de heer G. Voet waardeerende woorden tot Mej. Vijlbrief richte, haar dankende voor het vele, dat zij voor de kinderen deed. Mej. Vijlbrief dankte daarvoor en wekte de kinderen op later haar voor beeld te volgen en allen flinke drank bestrijders te worden. De afdeeling van De Schakel zong eenige liederen en won er een aantal leden door. De kinderen zongen ook menig lied en ze gingen dankbaar naar huis. De heer Koomen wekte den ouders op hun kinderen naar de Hoop der Toe komst te zenden..De jongens leeren er figuurzagen en houtsnijden en wat de meisjes kunnen, hebben we dezen avond gezien. Deze week heeft zich alhier een bekend type, zekere B,, maar meer be kend onder zijn bijnaam Jan de Schoes, door ophanging van het leven beroofd. De ongelukkige maakte veel mis bruik van sterken drank. Tentoonstelling Bewaarschool. Gistermiddag is in de Gemeentelijke Bewaarschool een tentoonstelling ge opend van wat de kleintjes vervaar digd hebben. Wij hebben er een rondgang gemaakt en 't is een genot dit alles te zien. Als men van de eerste langzamerhand naar de vierde klasse gaat, ziet men het werk der kleinen zich geleidelijk ont wikkelen. Zie het boetseerwerk met pijpaarde. Van de eenvoudige vormen ontwikkelt het zich tot allerlei aardige voorwerpen, waaruit de fantasie der kinderziel spreekt. Men ziet er dieren, keukengerei, zelfs kleine plaquette's met aardige voorstellingen. Zoo is het ook met het mozaïkwerk. Van de eenvoudige dingen tot de fraai ste, als kerken, stoombooten, de stoom- pont enz. Men ziet dadelijk of de kinde ren aanleg hebben voor fantasie of niet. In de eerste klasse, waar het echte Fröbel werk wordt gedaan, ziet men de kinderen wat van de Fröbeldoozen ma ken. De één houdt de doos dicht en zegt dat ze een bakkersdoos voorstelt, anderen maken er een schip of een schommel van. Allerleukste dingen ziet men ook bij het teekenwerk, vooral bij het z.g. vrije werk, waarbij de fantasie vrij spel heeft Ook het plakwerk is aardig en we za gen daarbij b.v. een IJmuider visch- auto. Wie dit alles ziet, wordt een groote voorstander van de Bewaarschool. Welk een zin voor orde, schoonheid en fantasie wordt den kinderen hier aan gekweekt. Er is bij de ouders dan ook groote waardeering voor den arbeid van het personeel, ja er is een sterke band gekomen tusschen school en huis. Met April gaan 84 kinderen de Be waarschool verlaten, maar er komen 125 nieuwe kleintjes. De school is dan hijkans geheel bezet. VELSEN. De raadsverkiezingen. Door de afdeeling der R.K. Volkspar tij alhier zijn voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren: 1 Jac Zuurbier; 2. H. S. de Reus; 3. A. J. Veen- boer; 4. J. Kolf. Concert. Donderdagavond gaf de Chr. Zang vereniging Excelsior, directeur de hr. A. Bak te Haarlem, haar eerste uitvoe ring in de Geref. Kerk. De voorzittei-, de heer H. G. A. van Leeuwen wees er in zijn openings woord op dat Excelsior de jongste was in de rij der Chr. Zangkoren in onze gemeente. Het koor opende met „Welkom", dat vrij goed vertolkt werd. Verder bevat te het programma mooie liederen, als „Ons Vaderland" van Rich. Hol, „Jubi late Amen" van F. Pijlman, „Gods lof in de natuur" van Beethoven enz. Natuurlijk is het gemakkelijk critiek te oefenen op een koor, dat zijn eerste uitvoering heeft. Daarom zullen wij er niet veel van zeggen. Echter heeft een jonge vereeniging die ook noodig. En daarom willen we opmerken, dat het ensemble nog al wat te wenschen over liet en ook de uitspraak. Hinderlijk was vooral het nadruk leggen op de laatste lettergrepen van woorden als luidde, vrede enz. Ook zakte het koor nog al eens en werd er te weifelend gezongen. Medewerking verleenden de heeren H. A. Damen, bariton, G. Neumann, te nor en J. Aarse, viool, allen te Haarlem De bariton heeft een flink geluid, maar was erg verkouden en moest het midden in „Van een Koningsvrouwe" van Arn. Spoel opgeven. PsalnT 42 van A. Pomper werd uit gevoerd door de heeren Neumann en Aarse met orgelbegeleiding en werd vrij goed vertolkt. De eere-voorzitter, Ds. J. D. Boerkoel, sprak een slotwoord en hoopte dat de Vereeniging door de critiek van dit eerste concert zal leeren om te streven naar steeds hooger. Aan F. v. d. Ben, tijdelijk opzich ter-teekenaar bij het Bedrijf Openbare Werken, is tegen 15 April a.s. eervol ontslag verleend. De tijdelijke schilder bij het Bedrijf Openbare Werken H. Kwast is in vas ten dienst benoemd. De Staten-verkiezingen. De volgorde der lijsten voor de Sta ten-verkiezingen in district VI (Velsen) is als volgt: 1 R.K. Staatspartij; 2 Chr. Hist. Unie; 5 Plattelandsbond; 6 Vrijz. Dem. Bond; 7 Socialistische Partij; 8 Chr. Democratische Partij; 11 R.K. Volkspartij; 16 Democratische Partij; 17 Vrijheidsbond; 20 Ant. Rev. Partij; 21 Staatkundig Geref. Partij; 22 Chr. Sociale Partij; 25 Communistische Partij. Men verzoekt ons te melden dat wethouder Landeweert verhinderd is a.s. Woensdag zijn spreekuur ten raad- huize te houden. SPORT. VOETBAL. Overzicht voor Zondag a.s. Stormvogels heeft, althans wat de competitie betreft, morgen een vrijen Zondag. Met het oog op de nog restee- rende competitie-wedstrijden tegen Spartaan en O. D. S., heeft men echter gemeend een vriendschappelijken wed strijd te moeten organiseeren, opdat het elftal in training blijft. Daartoe is uitgenoodigd en bereid gevonden de Noordelijke eerste klasser Frisia uit Leeuwarden, de vereeniging, waaraan Mr. Waites, de ex-Stormvogels-trainer, thans zijn krachten wijdt. De elftal commissie heeft tevens de gelegenheid te baat genomen een ingrijpende ver andering aan te brengen. In verband met de geringe productiviteit van het binnentrio der voorhoede, heeit men gemeend Blinkhoff Jr. eens als mid- voor te moeten probeeren, terwijl Snoeks de plaats bezet, waarop hij naar onze meening zijn beste wedstrijden heeft gespeeld. Het elftal ziet er als volgt uit: Terhorst. Struys Koster Bakker Sprokkreeff Snoeks Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Blinkhoff Jr., Visser, Scharpff Voor de competitie is de wedstrijd H. F. C—Hilversum van groote betee- kenis. Winnen de Haarlemmers, waar op naar onze meening veel kans be staat, of spelen zij zelfs maar gelijk, dan is de H. F. C., de club van Manus Francken, weer eerste klas. Dat de Hil versummers intusschen gewillige slachtoffers zullen zijn, gelooven we niet; daarvoor is de positie hunner vereeniging te slecht. Bij V. U. C.O. D. S. achten we de bezoekers wel in staat de overwinning subsidair een gelijk spel te behalen. KORFBAL. Kraaien I—G. S. D. I 4—1 Zondag j.l. speelde G. S. D. een vriendschappelijke wedstrijd tegen Kraaien I in Hillegom. Na een gezellig fietstochtje daarheen, werd te twaalf uur opgesteld. Kraaien stelde op met vijf dames en vier heeren. G. S D speelde met hetzelfde aantal. Direct na den aanvang is Kraaien in den aanval en wist al heel spoedig een doelpunt te maken, wat na eenige minuten her haald werd. Na van vakken verwisseld te hebben, gaat het spel gelijk op, doch duurt maar zeer korten tijd. Kraaien is overwegend sterker, maar G. S. I). haai verdediging werkt naar behooren. Het derde doelpunt van Kraaien laat echter wat sportiviteit betreft, zeer veel te wtnschen over, daar dat gedekt was. Nadat het spel weer eenige oogonblik- ken gelijk is opgegaan, werd het vierde doelpunt door Kraaien gemaakt, en werd weder van vakken verwisseld. Na vijf minuten maakt Graanden een schitterend doelpunt 4—i en even daar na is het rust. Onmiddellijk na rust was Kraaien weer in den aanval en minstens 35 mi nuten gebleven. G. S. D. verdedigde echter* zeer prachtig en mocht het Kraaien niet meer gelukken te doelen. De uitslag van deze voor G. S. D. zeer zwaren wedstrijd was dan ook verras send en een goede oefenwedstrijd voor G. S. D. Turnvereeniging „IJmuiden". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag 20 Maart een gecomb. Be- stuurs- en T. C.-Vergadering. Van de Jubileumvereeniging was een verzoek ingekomen tot medewer king aan een openluchtdag. Met het oog op de propaganda, welke van een dergelijk optreden door de Vereeniging kan uitgaan wordt besloten, indien er een goed terrein beschikbaar is, hier aan mede te werken. Besloten wordt tot het vormen van een tusschenklasse uit de leden en ad- spirantledcn van 15 tot 18 jaar, welke hiervoor in aanmerking komen, tenein de een overgang te hebben van de ad- spiranten-afdeelingen naar de Dames- en Heerenafdeelingen. Voor de adspirantcn zullen evenals vorige jaren zaal-wedstrijden georgani seerd worden met tot slot een gezellig avondje met prijsuitreiking. Hierna kwam de zomercampagne aan de orde, waarvan echter nog niet veel gezegd kon worden, daar alle be sprekingen stuitten op het niet be schikken over een goed oefenterrein. Besloten wordt de Athletiek-Afdeeling op te dragen ten spoedigste pogingen aan te wenden om voor enkele avonden per week de beschikking over een ter rein te krijgen, waarna met de ver schillende openluchtspelen begonnen kan worden. Evenals vorige jaren kwam ook dit maal de jaarlijksche tocht op Hemel vaartsdag ter sprake en zooals te begrij pen, blijft T. V. Y. ook dit jaar niet thuis. Besloten is op Hemelvaartsdag, 10 Mei een fietstocht naar Bergen en omgeving te organiseeren. Waar enke le leden meer gevoelden voor een wan deltocht, zal op Zondag 27 Mei e.k. een 'Aandeltocht plaats hebben naar Groe- nendaal. Nadere bijzonderheden be treffende deze tochten zullen nog wor den bekend gemaakt. M. U. L. O.Gem. Vlsscherijschool. Woensdagmiddag 21 Maart had op het voetbalterrein der R. C. Y. alhier, eer: voetbalwedstrijd plaats tusschen een elftal gevormd uit leerlingen der Openbare M. U. L. O.-schooi en een elf tal van leerlingen der Gemeentelijke Visscherijschool, voor welken wedstrijd door: de leeraren van laatstgenoemd! onderwijsinrichting een verzilverd! medaille als prijs beschikbaar was ge steld. De M. U. L. O. school wist met een 4-1 overwinning de medaille voor zich t( veroveren. Bij den aanvang der wedstrijd bleek al dadelijk dat de jongens van de M. U L. O. school beter samenspel ontwik keiden, zoodat voor rust de strijd op he' Visscherijveld voor het grootste gedeel te plaats had. Na de rust, toen de leer lingcn der Visscherijschool meer aar eikaars spel gewend waren, horstelder zij zich en werd de wedstrijd spannen der, doch kon de achterstand die voo: de rust was ontstaan niet meer ingc lraald worden. Wanneer evenwel de Visscherijschoo nog wat meer oefend, zullen de resul taten een volgende maal zeker bete zijn. 43PHRI Naar wij vernemen staan er no; wedstrijden VisscherijschoolI!. II. B S. en M. U. L. O.—R. H. B. S. op het pro gramma. i -'ffMB

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 9