ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 43 Woensdag 38 Maart 1933 8e Jaargang m BIOSCOOP „FLORA' iJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: II.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Yerseh|jiit Wcenséags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeronde mededeeliagen 40 ets. per regel Advertenties ran 11, en m. 5 re»elt fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gerotte advertenties van 1 t enm S regels f 1.26, iedere regel meer 26 ets. Xleine advertenties en familieberiehten zoomede vereemgings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels 10.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling werden de gewone prijzen berekend Advertenties adres bureau van dit blad» 10 ets. eitra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen VOOK ADVERTENTIES Vrijdags aa 4 nar bgswln wordt geern plaatsing la hat Zatardagnummar gegarandeerd. DRINGEND VEBXOBE aai by varhalslag het sada in hat alcawe adres, NIET aaa den Ieeper, deeh aan sas be zaan tnuSBSMJ li, te gaven. Ba Adsalalsti£tl& Kleine Advertentie* Fanültebarlehten kosten VOOBUIÏBRXAUMSI sleehte II Cent pai OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van O. Veenslra, te Wijkeroog, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie B No. 1555; plaatselijk bekend Groote Hout- of Konings weg L No. 62, een bakkerij te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Velsen, den 24 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Bescherming der schoenfabricatïe. De tegenwoordige regeering heeft ëen paar maal verzekerd van het be staande stelsel van handelspolitiek niet te zullen afwijken. Onze handel en industrie zijn onder vrijhandel tot bloei gekomen en vooral omdat wij een klei ne en zwakke staat zijn, is het zeer raadzaam, dat wij de buiterdandsche concurrenten niet weren, omdat we dan natuurlijk maatregelen van ver weer te verwachten hebben. Toch heelt de regeering een ontwerp ingediend, waarbij onze schoenindustrie be schermd wordt tegen de buitenland- sche concurrentie. In haar is groote malaise en werkeloosheid en deze is 'n gevolg van het goedkoope schoeisel, dat uit Duitschiand en andere landen wordt ingevoerd. Deze industrie zou er zeker door gebaat zijn, wanneer de grens voor het goedkoopere schoen werk gesloten werd. De regeering deelt mee, dat de verkoopprijs van inge voerde schoenen van f 3.20 tot f 5.be- diaagt, terwijl de kostprijs daarvan in ons land van f 6.50 tot f 7.50 bedraagt. Onzo industrie kan dus tegen liet bui tenland niet concurreeren. Wat is er dus tegen het ontwerp? Dat door het uitschakelen der buitenlandsclie con currentie de prijzen hier omhoog zul len gaan. Dat andere industrial met evenveel recht om dergelijke bescher mende maatregelen zullen gaan vragen en dus de levenskosten belangrijk zul len stijgen en dat bovendien het bui tenland onzen uitvoer zal gaan belem meren. Beschermende maatregelen zijn een kruk, waaraan men spoedig zoo went, dat men het er niet meer zonder stellen kan. Men kan makkelijk een eersten stap op den weg van bescher ming zetten, maar moeilijk daarvan weer terug keeren en de eerste stap wordt bijna zeker door meerderen ge volgd. Daarom verzet zich het alge meen belang tegen een maatregel, die de schoenindustrie zou baten; en wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen! De strijd in en om het Roerbekken. Het is nu bijna twee maanden gele den, dat 40 ingenieurs, voornamelijk Franschen, met een groote legermacht het Roerbekken introkken, om te zor gen, dat Frankrijk zijn deel der Roer kolen zou krijgen. weigerden medewerking, de arbeiders weigerden te werken onder de bedrei ging der bajonetten, de winkeliers wei gerden aan de Franschen en Belgen te verkoopen, de bevolking over het alge meen boycotte de vreemde indringers, Ondertusschen is de bezetting al ver der uitgebreid, het Roerbekken is eco nomisch afgesnoerd, de Franschen en Belgen hebben spoormannen uit hun land de plaats van onwillige Duit- schers doen innemen, autoriteiten, die medewerking weigerden, zijn verban nen en afgezet, er zijn enkele vrij ern stige botsingen geweest tusschen troe pen en bevolking en niemand ziet het eind. De Engelsche regeering durft er zich niet mee bemoeien, want ze heeft van Frankrijk een ernstige waarschu wing gekregen, dat de bondgenoot schap ophoudt en waarschijnlijk oor log het gevolg zal zijn, als Frankrijk in dit avontuur gedwarsboomd wordt. Italië kijkt de kat uit den boom. België gaat in alles mee met zijn grooten, ster ken vriend en schijnt op zijn best te zullen verhinderen, dat de bezetting nog verder uitgebreid wordt. Cuno is onverzoenlijk en wil van gepraat over onderhandeling niet hooren. Poincare is onverzoenlijk en zal in geen geval zich terugtrekken uit het Roerbekken tegen nieuwe beloften van Duitschiand Hij heeft een geleidelijk terugtrekken beloofd naar verhouding van het na leven der vergoedingsvoorwaarden door Duitschiand. Het is een droef- wanhopige geschiedenis, waarvan het eind nog niet te zien is. Duitschiand lijdt door de bezetting van het indu- strieele centrum wel het meest, maar ook andere landen voelen de slechte gevolgen. De bezetting kost Frankrijk en België millioenen, die zij wel op de lange rekening aan Duitschiand kun nen schrijven. Maar zullen zij dat geld ooit terugkrijgen? Ondertusschen stijgt de haat en verbittering in Duitschiand tegen Frankrijk. Millioe nen in Europa keuren de bezetting op moreele gronden af. Maar het blijft bij protesteeren; geen macht schijnt in staat te zijn, om aan deze gevaarlijke onderneming een eind te maken. De val van Europa, waarvan zoo vaak waarschuwend gesproken is, schijnt al zekerder te zullen worden, Een terugzinken in toestanden van ver warring, ellende, guerilla's, wellicht, waardoor alles, wat met veel talent en geestkracht Is opgebouwd door vorige geslachten, zal verloren gaan. In Nov. 18 bij het sluiten van don wa penstilstand, heeft een wijs man ge zegd: De oorlog is uit, maar we gaan een ellende tegemoet nog grooter dan die achter ons ligt. Het begint er steeds meer op te lijken, dat deze ongeluks profeet gelijk zal krijgen. Suiker en thee. Kort na den oorlog daalden de prij zen van deze beide artikelen snel. Er kwamen groote theevoorraden los en op Cuba heeft men een doel van den suikeroogst verloren laten gaan, om het aanbod wat te temperen en den val van den prijs te keeren. Do gouden tijd voor de suikerindustrie in onzen Oost was ook voorbij. Wij konden ons kop je thee met suiker vrijwel weer tegen den ouden prijs genieten. Daarin is de laatste maanden veran dering gekomen, waarschijnlijk zit er speculatie achter den hoogeren suiker prijs en de stijging der suikerwaarden. Een speculatie, die faliekant moge uit komen, want zij rekent op een nieuwen oorlog. De theeprijs is gestegen door onderproductie. De vraag overtreft het aanbod. Met den nieuwen oogst komt daarin waarschijnlijk verandering. Men behoeft geen groote voorraden op te slaan. echmsche oliënjf en] vetten haringkade tilef 298 Fn.A&g&Bhina Niisuwa. IJMUIDEN. Als bestuurslid De mijndirecties stichting INGEZONDEN MEDEDEELING. VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste "HS® van de Woning patrimonium" is herkozen schillende de heer N. Borneman, en als commis saris de heer M. van Veelen. In de plaats van den heer T. van Popta, die als zoodanig bedankte, is tot voorzitter van de Anti-Revolutio naire kiesvereen. gekozen de heer J. Feitsma. De heer G. Hamburg werd als bestuurslid herkozen. Den heer Van Popta werd in harte lijke woorden dank gebracht voor het vele wat hij voor de kiesvereen. had gedaan. De talrijke aanwezigen stem den door appiaus met het gesprokene in. Witte Kruis. De afdeeling Velsen van de Noord- IJollandsche Vereeniging het Witte Kiuis hield Maandagavond haar jaar vergadering' in het Witte Krulsgebouw alhier. Van de 3000 leden waren er, behalve het bestuur, drie aanwezig. De voorzit ter, de heer J. H. Unger, sprak er zijn blijdschap over uit, dat de pers aanwe zig was en aldus belang stelde in bet werk der Vereeniging. De secretaris, de heer W. L. Kuiper, bracht het jaarverslag uit, hetwelk wij binnenkoit hopen te publiceeren. De voorzitter dankt den secretaris m wijst er op, welk een groot aandeel hij heeft in dén goeden gang van zaken in het werk oer vereeniging. Het iinanciëel verslag wm.lc even eens dooi' den heer Kuiper uitgebracht. De bescheiden van den penningmeester varen door een commissie in orde be vonden, waarvan de heer Blaas lap- port uitbracht. tot a'govturdigde naar de algemc" n vergadering te Amsterdam word de ivretaris benoemd en als plaaisver- anger do voorzitter. In de vee muren Pastoor G, v. d. i'oH te IJmuiden en G. A. Aalderink te Vil seroord, die beiden wegens vert.ek be dankten, wo den gekozen de lieer,\i .T. Jirnuiink te IJmuiden en J. Visset Vclseroord. VELSEROORD. Bazar. Maandagmiddag had in de zaal Flo ra de opening plaats van don bazar, die daar tot en met Donderdag gehou den wordt ten bate van de hier op te richten muziektent. Deze opening geschiedde met een en kel woord door den heer M. Nabarro, die er op wees, dat de gedachte van het verkrijgen van een muziektent hier is uitgegaan van het volk zelf. Waar zij niet in de gelegenheid zijn veel uit te geven voor kunst, willen ze gaarne een muziektent, om 's avonds te kunnen genieten van de concerten onzer eigen muziekverenigingen. Daartoe heeft zich ter verkrijging van een tent een commis'sie gevormd en dankbaar zijnde voor den reeds on dervonden steun, hoopt men dat deze bazar de verwezenlijking een eind na der zal brengen. Wij gelooven, dat dit wel gelukken zal. Er is veel te koop en er zijn ver attracties. Daaronder noe s men wij de Indische tempel, waar een! mooie verzameling voorwerpen uit West-Indië van den heer A. C. Bakker 1 is bijeengebracht. Men ziet er opgezet-1 te apen op boomtakken, geconserveer- de slangen en alligators, visschen uit Suriname, geraamten van zaagvis- schen en zeeschildpadden. Voorts een verzameling wapenen, waaronder een slagzwaard van don verdreven president van Haïti, Simon genaamd, die met de Prins der Neder landen naar Jamaica werd gebracht; krissen, een bajonet met het wapen van Haïti, dolken en speren, een amu let, zooals de Boschnegers in Surina me die dragen enz. Een interessante verzameling, die het bezichtigen zeer waard is. Maar in een hokje daarachter zit een Indische fakir, -die den bezoekers de toekomst voorspelt. Dan is er een electrische vischtent, kan men met electriciteit zijn kracht meten, is er het rad van avontuur enz. De oud-Hollandsche oliebollen wor den hier gebakken er is er een theetent met een aardig strijkje. 't Zal er dus wel weer gezellig wezen en 't zal met den bazar wel weer gaan. Des avonds maakte ons nieuwe Har- moniecorps „Kunst na Arbeid" een om megang door de plaats. Lustig blies liet corps er op los en voorop ging iemand met een bord „Bezoekt den ba zar ten bate van de muziektent". Het bracht natuurlijk heel wat men- schcn op de been. De heer L. Raman, vroeger deur waarder bij de gemeente-belastingen, is benoemd tot kommies bij de directe belas tingen te 's Gravenhage. VELSEN. Zondag 25 Maart hield in café Bloemoord de aid. Velsen der Neder- landsche Vereeniging van Fabrieksar beiders haar jaarvergadering welke niet druk was bezocht. De voorzitter, de heer A. de Ruiter, sprak bij de opening den wensrh uit, dat 1923 voor de loden beter mocht zijn dan het vorig jaar en allen meer dan tot nu toe propagandist voor de orga nisatie zouden zijn. Het jaarverslag van den secretaris, dat een zeer getrouw beeld gaf van den loop der gebeurtenissen in het vorig jaar, was niet al te optimistisch. Het ledental dat op 31 December 1921 322 bedroeg en 3 adspirantleden, was op 31 December 1922 teruggeloopen tot 294 loden en 5 adspü'anten. In het bestuur hebben zeer veel veranderingen plaats gehad, iets wat niet bevorderlijk was voor een richtige functionneering. Uit voorig was door den secretaris geme moreerd de verschillende acties welke het afgeloopen jaar zijn gevoerd. Aan de papierfabriek is tweemaal een verslechtering ingevoerd, de eerste een loonsverlaging van f 3 en de tweede de werktijdverlenging. Deze bedroeg voor de dagarbeiders 3 uur en voor de con tinu-arbeiders 1 uur per week. Als compensatie was hiervoor gegeven met Kerstmis voor de dagarbeiders f 50 en voor de continu-arbeiders f 25. Aan de rubberfabriek „Holland" had de directie in April 10 loonsver laging aangekondigd, doch dit na een conferentie met het H. B. weer inge trokken. In Juni kwam zij evenwel hierop terug met de mededeeling, dat als dit niet werd aanvaard, het bedrijf zou worden stopgezet. Daar toen reeds zoo goed als zeker was, dat door de re geering de 48-urige werkweek zou wor den aanvaard, is op voorstel van het IJ. B. de loonsverlaging ingetrokken en de arbeidstijd gebracht op 48 uur per week. Ook aan de melkinrichting „Velsen" hebben de arbeiders een veer moeten laten, hoewel, dit toen nogal is meege vallen. De arbeiders in dienst van den heer Max, zeilmaker te Spaarndam, zijn door de verplaatsing van het be drijf naar Amsterdam ernstig getrof- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus - cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 Velseroord. te fen, daar zij voor hetzelfde loon moes ten blijven werken, en zelf huil reis geld moesten betalen. Later hoeft de firma Max voor den tijd van 6 maan den hiervoor een vergoeding gegeven van door elkaar 4 cents per uur. Uitvoerig werd stilgestaan bij (1e ac tie aan het hoogovenbedrijf en (lc hier op gevolgde staking die 10 weken heelt geduurd en waaraan ten slotte door bemiddeling van den Burgemeester van Velsen, op betrekkelijk gunstige voorwaarden, een einde is gekomen. Het verslag van den penningmees ter vermelde aan ontvangst f 15876.45 Uitgaven: f 15876.45. Aan secretaris en penningmeester werd een woord van dank gebracht voor het vele werk door hen verricht. De nu volgende bestuursverkiezing had tot uitslag dat dit nu bestaat uit: A. de Ruiter, E. Thomas, penningm., Douwstra, secr., E. Prinsen, P. Klein, Douma, Heinekamp, van der Ster en Castricum. In de controle-commissie werden be noemd Schermer ten Wolde en J. Bat- tam en als plaatsvervanger Zalm- Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Hl. Dbl. Vacantiekolonies. De afdeeling Kennemerland van het Centraal Genootschap voor Kinderher stelling- en Vacantiekolonies hield Maandagavond haar jaarvergadering in Hotel De Prins. De vergadering was slecht bezocht. Uit het door den secretaris, den heer V. J. Reitsma, uitgebrachte jaarver- memoreeren wij dat er werden uitgezonden: 11 kinderen op 9 Juni naar Heelsum, 10 kinderen op 22 Sep tember naar Heelsum en in de laatste jroep op 27 October nog 4 kinderen, eveneens naar Heelsum (winterverple- Jng), terwijl van de vorige groep 3 kinderen voor verlengd verblijf werden opgenomen. Van één kind werd de ver pleging door kerkcraad, T. B. C.-ver eeniging en particuliere bijdragen be kostigd, van 2 kinderen hebben de ouders de kosten betaald. De gewichts toename varieerde van 0.9 tot 5 K.G., de verpleging had bij allen een gunstig verloop en klachten werden niet geuit. Het ledental bleef zoo wat gelijk, n.l. 208. Dankbaar wordt gememoreerd dat_de gemeenteraad het subsidie van f 500 handhaafde. Voor het eerst werd een vlaggetjesdag gehouden, die een mooi resultaat opleverde. Uit het verslag van de penningmees- teresse, Mej. T. Bus, bleek dat er bij een totaal aan uitgaven van f 1696.45 een saldo was van f 95. Aan verpleeggelden werd betaald f 1469.20, aan reiskosten f 145.80, aan propaganda f 66.10. De verslagen werden goedgekeurd. De voorzitter, Dr. P. C. de Weerdt er de secretaris werden als bestuurslid herkozen. Besloten werd uit de kas een bijdra ge te zenden voor de inrichting van het nieuw-gehuurde koloniehuis van het Genootschap tc Bergen aan Zee. Voor de Chr. Hist. Kiesvereeni- ging alhier hoopt op Dinsdag 3 April in het Gymnastieklokaal der Chr. school op Wijkeroog als spreker op te treden Dr. J. Schokking van den Haag, lid der Tweede Kamer, met het onder werp: „De beteekenis der Statenver kiezingen."

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1