ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 44 üliëa met gegarandeerde anajyte HARINGKADE TELF.F 298 Zaterdag 31 Maart 19S3 8e Jaargang 1JMUIDER COURANT Abonnementsprijs: tl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Vemhjjnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde mededoelingon 40 ots. per ngol Advertentie» van 11. en m. 5 rerel» fl. iedere regel meer 30 et».—Compeet geiette advertenties van 1 t. en ei, 6 regels [1.86, iedere regel meer 31 ets. Kleine advertenties en tamilieberiehtc' loomede vereemglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bn vooruitbeta ling, van 1 tot nu met 6 regels [0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijien berekend Advertenties .adres bureau van dit klad' 10 ots. extra: 'oor beeorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties wan buiten de gemeente Veleen DIT NDMHER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. BBBSTB BLAD. VOOB ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur lugszoadan wordt geen plaatsing ln hst Zatardaguunmer gegarandeerd. DBIN8END VERSOS* •at bij verhuizing het suds «n hst nieuw* adres, NIET aan dan Iaapar, deeh aan ons feu> raau WILLEMSPLEIN 11, s» te gaven, Da Aiaalnlstratla, KENNISGEVING INZAKE HET RIOLEEREN VAN EEN GEDEELTE BEEK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vetsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van S. Heuvel,|'te Velseroord, om vergunning tot het oprichten van een slachterij, op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, afd. IJmuiden, sectie M no. 421 plaatselijk bekend Zeeweg, Wijk E no. 24 Op Donderdag, den 12 April 1923, des voor- middags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 29 Maart 1923. A. A. Cornegge, te Santpoort, omvergun ning tot het oprichten van een drukkerij, waarin gebezigd zuilen worden een groote en een kleine drukpers, elk gedreven door een electromotor van 2 P.K., op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, sectie F no. 2283, gelegen aan den Terrasweg, te Santpoort. Op Woensdag, den 11 April 1923, des voormiddaga te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en' deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor hel bovenvermelde tijdstip op de Secretarie, der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tol beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijne: leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 28 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Burgemeester en Wethouderser der gemeente Velsen brengen, ingevolge het bepaalde in artikel 46 der algemee- ne Politeverordening, ter kennis van het publiek, dat door J. S. Visser, te Santpoort, het verzoek is ingediend, een gedeelte van de beek langs den Achterbuurtweg aldaar te mogen rio- leeren. Bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen binnen veertien dagen na den datum dezer kennisgeving schriftelijk bij den gemeenteraad wor den ingediend. Velsen, 27 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 24 Maart 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van: Jan Stolk, van beroep winkelier, wonende te Velsen om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de na volgende localiteitde winkel van het perceel, plaatselijk gemerkt L. 82 en gelegen aan de Melkiaan aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 28 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd de secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. STAAT DER GEMEENTE-EIGENDOMMEN. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat een afschrift van den Staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom -der gemeente is, tegen beta ling der kosten, ter gemeente-secreta rie verkrijgbaar is. Velsen, 20 Maart 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HET NATIONAAL HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN. Betreffende de in de Statenzaal te Haarlem op uitnoodiging van den bur gemeester van Haarlem gehouden bij eenkomst met burgemeesters uit de provincie Noord-Holland, waarin ver schillende mededeelingen zijn gedaan over hetgeen reeds is geschied in ver band met het aan H. M. de Koningin aan te bieden Nationaal Huldeblijk kunnen wij nog 't volgende mededee len. De burgemeester, de heer C. Maar schalk, heette de heeren welkom en verheugde er zich over, dat zoo vele burgemeesters uit de provincie gevolg hadden gegeven aan zijn uitnoodiging om deze bijeenkomst bij te wonen en bracht hun daarvoor hartelijk dank. Spreker wees op het aanstaand jubi leum van Hare Majesteit en deelde mede, dat door hem daaromtrent in den loop van het vorig jaar reeds vele besprekingen waren gehouden met burgemeesters uit andere gemeenten en dat zich daarvoor later een Uitvoe rend Comité heeft gevormd, dat als de wensch van Hare Majesteit heeft me degedeeld, dat met het oog op de tijds omstandigheden, een persoonlijk ge schenk niet al te kostbaar zal mogen zijn. Omtrent de werking van dit Co mité, zal de heer Johs. de Breuk, voor zitter van het Prov. Comité voor Noord-Holland, thans het een en ander mededeelen. De heer De Breuk zeido gaarne te voldoen aan de tot hem gerichte uit noodiging en verheugde zich er over, dat hij het voorrecht had in tegenwoor digheid van zoovele burgemeesters uit de provincie eenige mededeelingen te kunnen doen aangaande de reeds ge nomen maatregelen inzake het aan Hare Majesteit aan te bieden hulde blijk en deelde daaromtrent het vol gende mede. - Den 3en April van het vorig jaar kwam te 's Gravenhage een aantal da mes en heeren bijeen, onder voorzitter schap van den heer C. v. d. Voort van Zijp, om het denkbeeld te bespreken, om bij gelegenheid van het jubileum van Hare Majesteit te trachten gelden bijeen te brengen om tot de restaura tie van het koor van de Nieuwe Kerk INGEZONDEN MEDEDEELING. BIOSCOOP „FLOKA" VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste 'WS te Delft te kunnen overgaan. Deze na tionale plek, waar onze stadhouders en de leden van ons Vorstenhuis rusten, waar, naast het schitterend monu ment van Willem den Zwijger, het graf ligt van Hugo de Groot, heeft recht op voorziening; de toestand van het koor en de omgeving van het monument is van dien aard, dat herstelling noodza kelijk ter hand moet worden genomen Dit denkbeeld vond in deze bijeen komst algemeens gc dkeuring en werd een dagelijksch bestuur benoemd, be staande uit de heeren C. v. d. Voort van Zijp, voorz.; mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, onder-voorzitter; mevr. M. M. Havelaar—Van Beeck Cal- koen, secretaresse; Jonkvr. E. H. A. M Barones van Wijnbergen, 2e secr.; en Jhr. W. H. van Loon, penningm. Een commissie van advies bij de beoordee ling en uitvoering der restauratie werd benoemd en met het Rijksbureau voor de Monumentenzorg stelde deze com missie zicli in verbinding. De architect, de heer Van der Kloot Meyburg ontwierp daarop de plannen voor de restauratie, waaruit bleek, dat de kosten voor de restauratie van den middenbeuk, de zijbeuken en de bijgebouwen van het koor werden ge raamd op f 190.000 en voor de herstel ling van den vloer, het koorhek enz. ongeveer f 60.000 a f 80.000 zouden be dragen. Met andere bijkomende wer ken zou dus ongeveer f 300.000 noodig zijn. Een circulaire werd opgemaakt ter verkrijging van bijdragen. Een Uitvoerend Comité en een Natio naal Comité werden benoemd en tot eereleden verklaarden zich bereid jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beercnbrouck, Minister van Binncnlandsche Zaken en dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Er werden Provinciale Comité's ge vormd, waarvan eere-voorzitters waren de Commissarissen van de Koningin. Intusschen ha'dden zich ook andere Comité's gevormd, die elk op verschil lende wijze aan Hare Majesteit bij haar jubileum een huldeblijk wenschen aan te bieden. Er was gevaar, dat daardoor eenheid van optreden zou ontbreken en het is aan den heer Van der Voort van Zijp gelukt, die verschillende co mité's te winnen voor het plan voor de restauratie van het koor van de Nieu we Kerk te Delft. Aan Hare Majesteit werd van de plannen van het Comité mededeeling gedaan en van den particulieren secre taris van Hare Majesteit is daarna be richt ingekomen, dat Hare Majesteit met veel waardeering had kennis geno men van het voornemen om de plannen der restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft ineen te doen vloeien met de plannen voor een Natio naai Huldeblijkter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin en dat Hare Majesteit de gevoelens, welke hieraan ten grondslag liggen, op hoogen prijs stelt. De bedoeling is derhalve de herstel ling van dit nationaal monument bij uitnemendheid, aan Hare Majesteit ook een persoonlijk geschenk aan te bieden, dat volgens den wensch van Hare Ma jesteit, met het oog op de tijdsomstan digheden, niet kostbaar zal mogen zijn. Voor een behoorlijke herstelling van het koor, bestaan bij de deskundige lei ding geen bezwaren. De vraag is, op welke wijze weder een passende afslui ting van het koor zou worden gemaakt. Vroeger was het koor afgescheiden door een prachtig met ebbenhout inge legd koorhek, waarvan de Delftsche Geschiedschrijver Van Bleiswijk een beschrijving geeft; dat hek, gemaakt door Nicolaas van Assendelft, was ge plaatst in 1627 en het is na eenige na- vorsching uit de archieven van de Kerkvoogdij gebleken, dat per Adver tentie in de Rotterdamsche en Haarlem sche Courant en in het Handelsblad, de verkoop van dit merkwaardige mo nument was aangekondigd op 29 Maart 1838 des middags te 12 uur, en dat dit hek, dat zeker indertijd duizenden guldens heeft gekost, bij den verkoop f 163 heeft opgebracht. Er bestaat een schilderij, dat in het bezit is van jhr. mr. P. Teding van Berkhout, wiens voorvaderen in het koor der kerk zijn begraven van den kerkschilder Van Vliet van 1665, dat het koorhek in al zijn schoonheid ver toont en dat op de bijeenkomst was ten toongesteld. In de Kunstbode van 1880 komt een teekening voor van den schilder Bosboom van het middelste hek, waarvan afdrukken mede aan de aanwezigen konden worden vertoond. Men had gehoopt, hier of daar nog wei restanten van 't hek te kunnen vinden, maar zulks is niet gelukt. In plaats van het hek is later een ijzeren hek aan gebracht, dat alle aanspraken op schoonheid mist. Deskundigen zullen nu moeten uitmaken 'op welke wijze thans de afsluiting zal worden ge maakt. In aile provinciën zijn thans comité's gevormd, terwijl in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag afzonderlijke co mité's werkzaam zijn, teneinde de be- noodigde geldon bijeen te brengen. Daartoe zullen circulaires worden aan geboden. De aanwezige burgemeesters werden uitgenoodigd in hunne gemeenten sub- comité's te vormen en giften te verza melen, groot en klein, om bij te dragen tot het Nationaal Huldeblijk, en het vertrouwen werd uitgesproken, dat ook Noord-IIolland zal toonen, dat het op prijs stelt wat onze Koningin gedu rende deze vijf en twintig jaren voor ons volk was en deed, en dat de liefde en trouw aan Haar en Haar Huis on verzwakt blijft. Nog werd gewezen op de wcnsche- lijkheid om de medewerking van ver schillende vakvereenigingen en bon den in te roepen ten einde de deelne ming zoo ruim mogelijk te doen zijn en werd door elk der burgemeesters opge geven het voor zijn gemeente ge- wenschte aantal circulaires, die dan in ruime mate met daarbij behoorend inschrijvingsbiljet kunnen verspreid worden. De burgemeesters werden uitgenoo digd het resultaat van hunne bemoei ingen zoo spoedig mogelijk en althans in de maand April aan den penning meester van het Comité voor de Pro vincie Noord-Holland mede te deelen. De burgemeester van Alkmaar bracht den voorzitter -dank voor het bijeenroe pen van deze vergadering en voor de gedane mededeelingen. Het Prov. Comité voor Noord-Hol land bestaat uit de heeren: jhr. mr. dr. A. Roëll, eere-voorzitterC. Maarschalk lid van het Uitvoerend Comité; Joh. de Breuk, voorz., Jansstraat 55, Haarlem mr. A. J. Enschedé, secretaris, Aerden- hout; jhr. F. Teding van Berkhout Jr. penningmeester; Haarl. Bankvereeni- ging, Haarlem; dr. J. F. M. Stcrck, Lin- naeuslaan 10, Haarlem; dr. C, Spoelder HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag er t nu, WUIsmsfaeekweg 42, Veiïe-- aard. Het onderzoek lz koiteieoa en ge schiedt door Dr. Anama nlt Haarlem, Voorzitter van hat Consultatiebureau aldaar. Jr., Nieuwe Gracht 21, Haarlem. Binnenkort zullen de circulaires door de geheele provincie worden ver spreid. UIT ONS PARLEMENT. De strijd tusschen de voor- en tegen standers van het volledig toekennen van het jachtrecht in al zijn consequen ties aan den grondgebruiker en niet langer aan den eigenaar is ook bij de verdere behandeling van de Jachtwet door middel van de indiening van al lerlei soortige amendementen voortge zet, maar feitelijk telkens ten nadeele van de laatsten beslist. Zoo werd het amendement van de Commissie van Rapporteurs, dat handhaving van het jachtrecht van den eigenaar beoogde doordat 't hem de bevoegdheid gaf het zich voor te behouden, ook nadat het door een sub-amendement van den heer Van Schaik aanmerkelijk ver zacht was, verworpen evenals ook, dat van den heer Fruytier, dat niet den grondgebruiker, maar in 't algemeen den jachtgerechtigde het recht wilde geven tot het dooden van schadelijk gedierte en dus den gerechtigde wilde ontlasten steeds een schiftelijk bewijs van verkregen vergunning bij zich te hebben. Maar daarnaast voerde ook mevr. BakkerVan Nort een strijd voor dierenbescherming door haar amendement dat si. elrte de lange jacht te verbieden en een ander, dat liet ge bruik van strikken, klemmen -n beu gels alleen toelaatbaar wilde achten wanneer die voorwerpen aan bepaalde eischcn voldeden. Zij had bet succes, dat èn de Minister èn de Kamer zich bij haar voorstellen aansloten. Trou wens ook de heer Weitkamp had reeds een soortgelijk amendement ingediend, dat het aan de commissie voor wild- schade wilde overlaten, in welke ge meenten konijnenstrikken gebruikt mogen worden, dat eveneens door de Kamer werd aangenomen. Omtrent de jachtacten hadden de heer Braat en de heer Hiemstra amendementen inge diend, die strekten om den prijs dezer acten te verlagen, maar waarvan alleen het amendement-Hiemstra, beoogend den prijs eener kleine acte op f 5.— te zetten, succes had. Een amendement van de Commissie van Rapporteurs om aan personen beneden 18 jaar geen acte te verstrekken werd door den Mi nister overgenomen, maar een ander voorstel dezer commissie om voor 't ge bruik der logeeraole niet steeds het ge zelschap van oen gastheer, die haar aanvroeg, te eischcn, door de Kancel' verworpen. Het amendemert van den heer Duymaer van Twist, strekkende het dooden van schadelijk gedierte door middel van jachtgeweer op Zon dag te verbieden, werd aangenomen en een van den heer Dresselhuys dat ecu nadere opgave van schadelijke diei-m wenschte, door den Minister overgeno men. Een amendement van den heer Ebels, dat het algeheel verbod van het poten van wild en schadelijk gedierte inhield, kon geen genade in de oogen der Kamer vinden. Een zeer belangrijk amendement, hoewel het werd ingetrokken en dus geen rechtstreeksche wetswijziging ton gevolge had, was dat van den heer Dec kers tot het oprichten van Jachtschap- pen. Genoemde afgevaardigde wilde daartoe de Gedeputeerde Staten mach tigen zoo vaak het in 't belang van den

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1