11 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Suriname is de meest gekersten de onzer koloniën. Daarbij is de bevol- king gehecht aan het Nederlandsch bestuur, geeft aan alles wat daar is een Nederlandsch karakter. Terecht noemt men het Neerlandsch twaalfde provincie. Dat alles is voor een groot gedeelte het werk der zending sinds 170 jaar in deze kolonie gevoerd door de Hernhutters. Kerken, scholen en ziekenhuizen, zelfs een omvangrijk werk voor het verplegen van meiaatschen zijn ge sticht door die Duitsche zendelingen. In de latere jaren hebben ze eveneens een uitgebreid arbeidsveld gevonden onder de immigreerende Javanen en Britsch Indiërs. Maar, de bevolking daar is arm en kan onmogelijk de kos- ten van het werk betalen. Tot heden 1 .echter is steeds alles in hoofdzaak be taald uit de zendingskas in Hernhut, dus niet uit Nederlandsche beurzon. ■*Bn de directie aldaar is nog wel van 1 goede wille doch de kas is gevuld met marken. Daar heeft men weinig aan I als ze voor betalingen in guldens moe ten dienen en dus is dat werk ten on- dergang gedoemd tenzij hulp wordt verleend uit Nederland. Reeds beslo- i ten de belangrijkste zehdingscorpora- ties hier ten lande de broedergemeen te, waar mogelijk, hulp te verleenen, I doch ook zij hebben schrikbarende te korten. Eenzelfde besluit namen verschillen- I de Nederlanders die Suriname en dat I zendingswerk kennen omdat zij een I belangrijke plaats daar hebben inge- nomen. v Zoo ziet men tegenwoordig de een hernhutter-zendeling Bielke belangen van zijn genootschap be- f pleiten in gezelschap van een oud- hoofd der regeering, den oud-gouver- I neur G. J. Staal. I Dezer dagen waren ze alhier in het ge- bouw voor Chr. Belangen dat goed ge- i #uld was. Ds. v. Oostrom Soede opende de samenkomst en leidde de sprekers I in. De heer H. Bielke vertelde van het I werk en liet lichtbeelden zien ter ver klaring. De heer Staal besprak „Das püdels kern" de geldkwestie. Dat kan hij be- omdat hij finantiëel en kerkelijk staat ten opzichte der broederge meente. Maar terwille eener opbloeien- de cultuur, ten bate van zoovele wer-1 ken van menschlievendheid is hier i naar zijn meening hulp noodig en ge- j wenscht. 1 Hoewel hij met het oog op de malai-) '1 te in het visscherijbedrijf zijn ver-' 5 wachting hier niet te hoog gespannen had, gelooven wij toch wel dat onze j aanwezige plaatsgenooten op dit war me woord een klinkend antwoord in de schaalcollecte gegeven hebben. De raadsverkiezingen. I Een aantal leden der R.K. Kiesver- leeniging te IJmuiden was niet tevre- 'P&en over de plaatsing der candidaten l8?^>r de Centrale Kiesvereeniging. ooral had men bezwaar dat de eerste jcandidaat van IJmuiden als no. 5 op É'Te lijst voorkwam. i In een te IJmuiden gehouden verga- I Mng is hierover gesproken en werd 1 vooral de aandacht op gevestigd, if dat de Centrale den heer Osendarp no. 8 'plaatste en den heer Voogd 12, of schoon de kiesvereeniging aldaar den heer- Voogd vóór den heer Osendarp Ihad gesteld. De heer Osendarp vond goed, dat de heer Voogd een betere aats op de lijst zal innemen. Er werd kloten nu een nieuwe stemming te ffouden. Intusschen is het politiek advies van !le Centrale gewijzigd. De heer W. N. Voogd is nu nr. 8 op de lijst, de heer P. van Zutphen te Velseroord, die no. 9 van de lijst was, is er nu van verdwe nen on in zijn plaats gekomen de heer A. de Haas te Velseroord. Ocdv nr. 11, de heer C. C. A. van Wel te Santpoort is^van de lijst afgevoerd en vervangen door den heer J. J. Duyn te Santpoort. Nr. 12 is nu de heer H. A. Osendarp te IJmuiden. genad, een woord nen ze echter het diploma van deze school behalen. De heei Tuóenius, het woord nemen de, zeide dat de Commissie alle ver trouwen hecfi in het personeel der school. Daarom hebben wij leden der commissie het gemakkelijk waarvoor wij dankbaar zijn. Zich tot de jongens richtende, zeide de heer Tusenius, dat, er een groote do sis moed toe behocit, om de school te 1Immers' door de malaise wordt het aantal werkloozen steeds giooier en daa-cm is het moei lijk een vak te kiezen. Maar met het oog op de toekomst is die moei ook noodig en er zal toen wel een tijd ko men straks, dat knappe vakarbeiders noodig zijn. Het vakonderwijs is tegen woordig goed verzorgd, al wil men hier ook miss diie:: wel weer aan tornoi. bpi'. hoopt dat de jongens in hun la ter leven hun leeraren dankbaar zullen gedenken. Zij lienben in de winter maanden, als het familieleven juist moeit, een stuk van dat familieleven opgeofferd voor ben. Dat zullen ze eerst iu hun later levea goed heseffen. Spr. wil namens de commissie de di recteur en de leeraaren danken voor hunne toewijding. De heer Te Napel zegt den heer Tu senius dank voor deze woorden en sluit de plechtigheid met van dank aan de leeraren. De resultaten der verschillende klas sen is als volgt: Klasse I. Van de 18 leerl. 4 niet bevorderd. Bevorderd worden: 14. J. Brink, A. v. d. Broek, J. v. d. End, D. de Feber, W. de Koning, J. Koomen, J. Meyer, J. J. Castricum, A. Pirovano, C. Wittebrood, F. J. Beniest, M. v. d. Vlis, vV. Moleman (voorwaardelijk) W. van Veen (voorw.). Klasse II. Van de 15 leerl. 1 niet bevorderd. Bevorderd worden: 14. W. A. de Bruyn, J. J. Iskes, J. de Jong, H. Jonkman, J. Karssen, W. K. Moos, H. Ravcnsberg, A. Schoenmaker, J. J. Slinger, C. Stolk, E. H. Veenstra, J. v. d. Wijngaarden, P. v. d. Berg en A. Bosman. Klasse III. Van de 10 leerl. valt één af wegens langdurige ziekte, 1 niet bevorderd. Bevorderd worden: 8. H. C. v. d. Bos, H. Danebroek, J. Luntz, W. v. d. Outenaar, C. Rascb, F. Vervel de, W. ten Wolde, B. van Gelder (voor waardelijk). Klasse IV. Van de 10 leerl. worden 10 bevorderd: R. van Alfen, J. Beets, Job. van Heyst, I-Ierm. van Heyst, Macli. Kok, B. Lut- tikhuizen, H. J. Ooms, M. Paardekoo- per, G. Wisman en R. Wagenaar (voor waardelijk). Klasse V. Van de 3 leerl. hebben alle drie ruim voldoende cijfers. Daar echter, nog geen einddiploma's van de N. -A. S. worden uitgereikt dit ter, die verleden jaar tijdens de vaca ture waarnemend directeur van Open bare Werken is geweest. Deze is ruim twee jaar in dienst der gemeente ge weest. Wij spraken hierover even met een raadslid, die het ontslag kon begrijpen, omdat deze ambtenaren overbodig wa ren ge-u orden. Waarschijn tijk zal er over 't ontslag nog wel een ea ander in den raad ge zegd worden. Wij vernamen nog dat de ontslagen hoofdopzichter van E. nu ernstig in aanmerking kwam voor een goede plaats op de lijst der Ant. Rev. Partij voor de raadsverkiezingen. De raadsverkiezingen. Het stellen van candidaten voor den gemeenteraad door de verschillende partijen gaat in onze gemeente niet op rolletjes. Op een andere plaats deelden De werkloosheid. Aan den Raad der gemeente is bet volgende adres gezonden: „Geeft eerbiedig te kennen de Chris telijke Bestuurdersbond, de IJmuider Bestuurdersbond en de Gecombineerde R.K. Volksbond te Velsen; dat de werkloosheid in de gemeente Velsen steeds grooter omvang aan neemt, voornamelijk onder de vakar beiders dat de werkloozcnkassen door de maatregelen, getroffen door Zijne Ex cellentie den Minister voor bet jaar 1923, maar voor een zeer klein gedeel te in de behoeften der getroffen gezin nen voorziet; dat voorts de werkverschaffing in on ze gemeente van dien aard is, dat de w erkloozen slechts voor een betrekke lijk gering gedeelte worden geholpen; dat in verschillende gemeenten daar- 111 1S voorzien door een steunregeling; wij al iets mede over hetgeen voorviel aan werkloozen als bedoeld in de dr ill de R.K. Staatspartij en daar hoort men nog allerlei verluiden. B.v. dat men te Velseroord voor den heer van Zutphen, die als nr. 9 op de R.K. lijst voorkwam, doch daar nu weer is afge voerd, met een afzonderlijke lijst wil uitkomen. Bij de Chr. Ilistorischen is er ook ru mor in casa. De heeren v. d. Steen tc IJmuiden en Bruyn te Velseroord, die ais nr. 10 en 12 op de lijst'voorkwamen, hebben naar we uit zeer vertrouwba re bron vernamen, daar geen genoe gen mee genomen en werken nu ook voor een eigen lijst. Ontevredenheid is er ook bij vele le den der S. D. A. P., omdat wethouder Landeweert nr. 6 is en de heeren Baar- Ida en Davidson zoo zijn geplaatst, dat ze wel niet herkozen zullen worden. Maar de vastgestelde lijst wordt wel ge handhaafd. En bij de andere partijen, de Vrij heidsbond, de Ant. Rev. Partij en de Vrijz. Democraten gaat bet ook niet van een leien dakje. Men vergadert veel, maar 't is moeilijk om tot een re sultaat te komen. In Santpoort willen de Vrijheidsbonders beslist een hun ner mannen zóó geplaatst hebben, dat bij gekozen wordt, desnoods met pas seering van een der aftredende leden. Zoo spreken de personen en de afdee- lingsbelangen mee. Het resultaat van dit alles kon wel eens zijn veel lijsten. Maar 10 April moeten ze alle toch klaar zijn. De pontbaventjes aan de Noord en Zuidzijde van het kanaal zijn thans geheel verdwenen, waardoor de jeugd ecne geliefkoosde, maar gevaarlijke speelplaats mist. De straatweg, die dwars door de kanaaldijk er heen leid de wordt opgebroken, terwijl mettertijd de gelieele coupure-zal worden gedicht Practisch en economisch in dezen tijd va.n bezuiniging worden de hierbij vrij komende straatklinkers gebruikt om den straatweg bij bet stoompontveer jaar, .verkrijgen zij een aanteekening|ter noordzij van het kanaal te effenen op de plaatsen, waar voor eenige dagen de boomen zijn gerooid. op liet door hen reeds behaalde diplo ma B. A. S. dat zij met succes nog 2 jaar N. A. S. gevolgd hebben. 't Volgend jaar kunnen zij tot het eindexamen worden toegelaten, als zij weer terugkomen. Deze drie leerlingen zijn: A. J. van Niekerkcn, D. v. d. Oute naar, J. R. dé Waal. N.v. Ver. Koninklijke Papierfabrieken der Firma Van Gelder Zonen. Aan liet- verslag der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen over het per 31 Dec. 1922 geëin -digde boekjaar ontleenen wij het vol In de Woensdagavond gebouaenl gencie; VELSEROORD. N ij verheidsavondschool. linsdagavond had in school D de uit dring plaats van de diploma's aan de ragen der Nijverheidsavondschool. Tanwezig waren van de commissie f/an Toezicht de heeren K. H. Tusenius 3n C. Heere en de leeraren. De directeur, de beer G. ten Napel, sprak een welkomstwoord, die er op j 'éts, dat geen einddiploma kon wor- lene verstrekt, omdat de school nog ?een 5 jaar heeft gewerkt. De directeur |adv- echter van den Inspecteur gedaan Ifékregen, dat de daarvoor in aanmer- U.O" komende leerlingen op bun diplc- van de Burgeravondschool een lp aieekening krijgen, dat ze twee jaar jftet vrucht de Nijverheidsavondschool ben gevolgd. Het volgend jaar kun- vergadering van de afdeeling, der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging werden tot afgevaardigden naar de vergade ring van bet Districts-Comité Noord- Holland op Tweeden Paasclidag te Haarlem benoemd de dames Henne- vanger en Klees. De voorzitter en secre taris werden afgevaardigd naar een|roote voorraden bij onze afnemers, vergadering der Commissie tot sacli-j ting van een drankvrij Verenigingsge bouw alhier. Besloten werd wegens den grooten Het is ons aangenaam over een jaar, waarin de algemecne depressie nog zwaar drukte op bet zakenleven, een niet onbevredigend rapport te kunnen uitbrengen. Door toeneming van bet verbruik, ge- I paard gaande met het opraken van de afstand geen afgevaardigde ten zenden naar de Blauwe-Week-demonstratic op den Tweeden Pinksterdag te Rot terdam. Dezen avond werden drie nieuwe le den ingeschreven. VELSEN. Een ontslagkwestie. Naar wij vernemen is er in onze ge meente nogal roering over het plotse linge ontslag aan een tweetal tijdelijke ambtenaren bij het bedrijf Openbare Werken. Velen zijn ontstemd over de wijze, waarop aan den tijdelijken op zichter v. d. B. ontslag is verlee id. Wij vernamen dat deze ruim 6 jaar in ge meentedienst werkzaam was en dat hij nu, ziek zijnde, zijn ontslagaanzegging thuis kreeg, met de bijvoeging dat hij niet meer behoefde terug te komen. De beer v. d. B. zou, wanneer bij dit jaar nog in dienst der gemeente was geble ven, recht op f 800 pensioen hebben kunnen doen gelden. Eveneens verwekte opzien het ont slag aan den tijdelijken hoofdopzich- ontstond gedurende het afgeloopen jaar een geleidelijke vermeerdering dei' vraag naar onze artikelen, waardoor de productie onzer fabrieken tot het nor male peil kon worden opgevoerd. Evenals in 1921 beeft ons bedrijf ook in bet vorig jaar te kampen gehad met invoer uit de papierproduceerende landen met een lage valuta, voorname lijk Duitschland en Finland. De pa- pierprijzen bleven mede als gevolg van de buitenlandscbe concurrentie laag, doch hoofdzakelijk door de vergrooting onzer productie zijn de fabricatiekos- ten beduidend teruggeloopen. Dank zij den toegenomen omzet en de verlaagde productiekosten hebben wij een winst ter beschikking, die na voldoende afschrijving ons veroorlooft voor te stellen om een dividend van 9 (v. j. nihil) op de gewone en 6.6 (6 op de preferente aandeelen uit te keenn. Aan diverse uitbreidingen werd in culaire van Zijne Excellentie den Mi nister van Binnenlandsche Zaken van 7 December 1921, aangevuld door een circulaire van 29 April 1922; dat zij hierbij insluiten een concept steunregeling zooals die in verschillen de gemeenten wordt uitgevoerd; Redenen waarom zij Uwen Raad be leefd verzoeken het daarheen te willen leiden, dat ook voor de gemeente Velsen een soortgelijke regeling wordt getrof fen." Het adres ging vergezeld van de vol gende toelichting: „Het kan Uwen Raad bekend zijn, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken in zijn circulaire van 7 Decern ber 1921, aangevuld door een circulai re van 29 April 1922, heeft beschikt, dat de mogelijkheid openstaat om steun te verleenen aan werkloozen in bedrijven, waarin naar het oordeel van genoem den minister crisiswerkloosheid heerscht en dan, wanneer niet voldoen de werk kan worden verschaft. Waar het nu voor onze gemeente moeilijk is, bedrijven te noemen, waar geen crisis heerscht, wenscben adres santen toch vooral Uwe aandacht te vestigen op de aannemerij, (Ballast Maatschappij) de Metaalindustrie en de Bouwbedrijven, welke bedrijven, daardoor de arbeiders daarin virk- zaam, zeer zeker worden getroffin. Voorts zal Uwe Raad het met ons eens zijn, dat aan alle aanvragen, om bij de werkverschaffing te werk te wor den gesteld, in geenen deele kan wor den voldaan, doordat het aantal aan vragen dat van benoodigde krachten verre overtreft. Daarom meenen adressanten het bij inleidend request gedane verzoek, met de meeste vrijheid te mogen doen, waarom zij Uwen Raad dan ook drill gend verzoeken, zoo spoedig mogelijk evolg te willen geven aan bedoeld ver zoek." Ten bate van het centraal genoot schap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies werd Dinsdagavond een muziekavond gegeven in Concordia. Het symphonie-orkest „Euphonie" van Velseroord had haar medewerking toe gezegd, Mevr. PruijsBoszhard van Santpoort zong eenige liederen bege leid door den heer J. P. Vincent. De beer Reitsma sprak een kort openingswoon waarna het programma werd afge werkt. De opkomst was niet groot, wat jammer was, èn voor de medewerken den èn voor bet overschot dat aan de vereeniging zou komen. In zijn slot woord sprak de heer Reitsma de wensch uit dat de avond tenminste wat nieuwe leden zou brengen. Het geringe bezoek was waarschijnlijk te wijten aan den korten tijd dien men aan kaartverkoop kon besteden. Het was uit muzikaal oogpunt beschouwd een mooie avond, voor het centraal genoot schap evenwel met gering finantieel resultaat. Een juffrouw werd bij de pont te Velsen door eenige mannen omverge reden met haar rijwiel. De aanrijders Voor den kantonrechter te Haar lem moest zich verantwoorden de melkveehouder B. v. d. C. van hier. Ilemyis ten laste gelegd, dat hij melk ter aflevering gereed had staan van een te laag vetgehalte. De waakzame keuringsdienst had dit ontdekt. Het O.M. vorderde ditmaal f 25 boete of 25 dagen. Maar bekl. krijgt de bood schap mede, dat hij nu moot oppassen, want dat, wanneer hij weder eens \ror- komt tegen hem hechtenisstraf zal worden gerequireerd. Aanpakken! Bekl. komt er tegen op dat de melk door hem vervalscht zou zijn. Het mon ster is fraudeleus genomen, zegt bekl. Het was melk die 14 uur had gestaan en wanneer men daarvan een monster wil nemen, dan moet men de melk eerst uit de eene bus in de andere doen. Dat is mijn ervaring van 30 jaar. Wanneer men de melk alleen mot een lepel mengt en dan een monster neemt, dan is dat niet een monster zooals dat moet genomen worden. De kantonrechter veroordeelt bekl. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis en herinnert er den bekl. aan, dat hij een termijn van 14 dagen heeft om bij de rechtbank in hooger beroep te gaan. Mooi, dan zal ik dat maar doen, zegt bekl. En nog mopperend bekl. af. - Ds. J. D. Boerkoel, predikant bij de Geref. Kerk alhier, ontving een be roep naar Wanswerd (Fr.). POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen1 Een combinatietang, een zilverbon van f 2.50, een zweep, een witte kinderzak met inhoud, porternonnaie enz., een kinderpor- temonnaie met inhoud, een bruine dop van een vrachtwagen, 2 kippen, (een licht bruin en donker bruin), een huissleutel en een wit kinderjasje. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Maart 1923. Brieven binnenland 1. Mej. L. Harlaar, Rotterdam. 2. M. B. Snijder, 3. Directeur Ambachtschool Driehuis-Velsen Briefkaarten binnenland 4. A. Stevens, Amsterdam. 5. Joop, Rotterdam. °6. Jacoba Keuter, Haarlem. 7. J. Veltman, Schiedam. 8. J. Veltman, 9. Keizer, Amsterdam. 10. van Vlierde, Amsterdam. Brieven buitenland. 11. The West Riding Woollen Co., Hud- dersfield. Briefkaarten buitenland. 12. W. Coothy, Antwerpen. 13. de Leeuw, London. 14. A. Shealon, Antwerpen. Postkantoor Velsen. Terugontvangen in de le helft der maand Febr. 1923. Brieven binnenland 1 J. Speier, Amsterdam Briefkaarten binnenland 2 Mej. M. de Jong, Amsterdam. 3 Annie Scholls, Wijkeroog. Briefkaarten buitenland 4 J. Schmidh, Liege. 5 Jannie Schmidh, Liege. Terugontvangen in de 2e helft der maand Febr. 1923. 1. Qem. Arbeidsbureau, Amsterdam. BINNENLAND. UIT DE PROVINCIE. Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging. Het Districts-comité Noord-Holland der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging houdt zijn voorjaarsvergadering op Maandag 2 April, 2en Paaschdag, des middags 2 uur in het Blauwe Kruis te Haarlem. Ds. W. Kroese van Velseroord zal een De heer E. W. de Boer, commies ter secretarie, thans chef der derde af deeling (Algerneene Zaken), is benoemd tot chef der afdeeling Onderwijs. De adjunct-commies W. C. Suwerink is bevorderd tot commies en benoemd tot chef der afd. Algerneene Zaken. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 24 1922 ruim f 475.000.-- besteed. Bij de in- Maart 1923. ventarisatie per 31 December 1922 zijn 2 Schilders, 2 stratenmakers, 3 tim- onze voorraden op voorzichtige wijze merlieden, 3 kuipers, 2 kantoorbedicn- gewaardeerd. Het Reservefonds werd den, 3 plaatwerkers, 6 bankwerkers, 2 met 5 rente of f 43.526 verhoogd en loodgieters, 1 revolverklinker, 1 vuur- zal na goedkeuring van de Balans werker, 1 draaier, 1 smid, 12 stokers, 2 f 1.090.644 bedragen. machinisten, 195 los arbeiders. verwaardigden zich niet te kijken of de opwekkend woord spreken. Verder be- juffrouw zich nog bezeerd had en ver-" vat £e agenda „Kerk en drankbestrij- dwenen met de juist afvarende pont, ding" door Ds. A. J. Montijn van Ut- zoodat men ze niet kon achterhalen. recht; bespreking Blauwe Week-actie Hl. Dbl. en wHoe wij niet moeten strijden" door den heer G. Voet te Velseroord. Verbetering van Grasland. Veehouders in de provincie Noord- Holland (behalve Terschelling, Vlie land en de streek ten Oosten van den Amstel) die kennis wenschen te maken met eene methode om grasland, dat in de laatste jaren of eerder is aangelegd en een te duimen stand vertoont, te ver beteren, worden uitgenoodigd zich spoedig te wenden tot den ondergetee- kende, per brief of briefkaart met op gave van oppervlakte en toestand, het jaar van aanleg en het gebruikte meng sel. Haarlem, Maart 1923. De Rijkslandbouwconsulcnt. C. NOBEL.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3