IJmuider Courant Zaterdag 31 Maart 1023. Tweede blad OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. Vermeer, te Wijkeroog, om vergun ning tot het plaatsen van een ondergrondsche benzineopslaginrichting met bijbehoorende aftappomp, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie C No. 650, plaatse lijk bekend Wijkerstraatweg, Wijk L No. 14. Op Donderdag, den 12 April 1923, des voor middags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Oemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 29 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake uitsluiting. De Burgemeester der gemeente Vel sen brengt ter algemeene kennis, dat bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog dd. 26 Maart 1923, Afd. Dienstplicht no. 5 H, van den dienst is uitgesloten op grond van arti kel 23, eerste lid a der Dienstplichtwet: KEES VErtWEÏJ, geboren te Amster dam 20 April 1900, en dienstplichtige der lichting 1920 uit deze gemeente. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting in geschreven personen oi diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan.de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Velsen, 29 Maart 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. PRED IK BEUKTEN VOOR 1ste EN 2de PAASCHDAG. IJMUIDEN. NES. HEK V. KERK. lste Paaschdag 10 uur: Ds. Erdman. Schaalcoliecte voor Kinderzorgen Inwendige Zending. 5 uurDs. van Ooslrom Soede. 2de Paaschdag 10 uurDs. Erdman.' DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND. lste Paaschdag 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. Viool en orgel. 2de Paaschdag Geen dienst. BEREF. KERK, lste Paaschdag 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. 2de Paaschdag 10 uur: Ds. Jansen. CBR. GI3REF. KERS. lste Paaschdag 10 uur: Ds. Croes. 5 uur: Ds. Croes. 2de Paaschdag 10 uur: Ds. Croes. VELSEROORD. NED. HEHV. KERS. lste Paaschdag 10 uurDs. Kroese. Collecte voor de Inwendige Zending. 5 uur: Dezelfde, Kerkkoor. 2de Paaschdag '„O uur: Geen dienst. 8ERBF. KERK. lste Paaschdag 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. 2de Paaschdag 10 uur: Ds. Wissink. .VELSEN. NKD. HEm. KERK. lste Paaschdag 10 uur: Ds. Eggink. Collecte voor de Inwendige Zending. 2de Paaschdag 10 uurGodsdienstoefening van de Zondagschool. WIJKEROOG. 8BREF, KERS. lste Paaschdag 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. 2de Paaschdag 10 uur: Geen dienst. SANTPOORT, HEB. HEKY. KERK. lste Paaschdag 10 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Collecte Orgelfonds. 2de Paaschdag 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. lste Paaschdag 10 uur: Ds. Terlinden, te Amsterdam. VAN DEN WACHTTOREN. Wie geen hand heeit, kan geen vuist ballen. De Rijnvaart is vrij; er bestaat een internationale Commissie voor de Rijnvaart, waar in ook Nederland zit ting heeft, om voor die vrijheid te zor gen en over kwesties, de Rijnvaart be treffende, te beslissen. De Rijn is ech ter tegenwoordig niet vrijde Fran- schen en Belgen beletten het vervoer nit het Roergebied naar ons land. Ze houden schepen op en nemen ladingen in beslag. Een stad als Rotterdam lijdt daardoor enorme schade en het is niet toevallig, dat juist een Rotterdamsch burger, de heer Brautigam onze regee ring over de inbreuk in de vrijheid der Rijnvaart heeft geïnterpelleerd. Over de belemmering der vrije Rijn vaart schrijft Het Handelsblad op vrij hoogen toon: „Een volk, dat het lijde lijk aanziet, dat zijn ontwijfelbare rech ten door een machtigen nabuur worden vertreden, toont zich zijn zelfstandig heid niet waard. Qui se fait brebis, ie loup ie mange! (De wolf verslindt den- gene, die van zichzelf een schaap maakt!)" Dat is mannentaal, maar mannentaal klinkt een beetje belachelijk, als de spreker een kleine jongen is. Men moet van zichzelf geen schaap maken, maar als men een schaap is, doet men ver standig den wolf zooveel mogelijk uit den weg te blijven. We hebben in de oorlogsjaren wel geleerd onze ziel in lijdzaamheid te bezitten en ons te be palen tot een ernstig en ferm protest, wanneer de oorlogvoerende partijen ons onrecht aandeden. Het Handelsblad wil trouwens in dit geval ondanks den mankaftigen aan hef van zijn artikel ook niet anders dan protesteeren. Wanneer Engeland te rugdeinst voor een oorlog met Frank rijk en daarom in de bezetting van bet Roergebied berust, moeten wij toch ook zeker niet een grooten mond opzetten. Wij kunnen ook al niet anders doen dan ons lijdelijk gedragen en betreuren on afkeuren en protesteeren, maar ge weld zou wel de grootste dwaasheid zijn. Het Handelsblad wijst op het bestaan van de Commissie voor de Rijnvaart, waarin van de 19 stemmen Frankrijk en België er slechts 7 hebben. De ver gadering van deze Commissie zal wel dra gehouden worden en dan is er voor ons gelegenheid te wijzen op de schen ding der vrijheid van de Rijnvaart en te eischen, dat Frankrijk en België met hun dwangmaatregelen zullen ophou den. Wij zullen zeker een meerderheid voor zulke uitspraak krijgen. En dan? Wij eischen en met ons de meerderheid der commissie. Maar zullen Frankrijk en België daarnaar luisteren en hande len? We gelooven er niets van. De Fran- sche en Belgische regeering zullen zul ke uitspraak voor kennisgeving,aanne men en naast zich deponeeren en ver der zich keeren tegen alles, wat de be zetting van het Roergebied zou kunnen verzwakken. Protesten en resoluties, en tractaten en commissies zijn als bla deren in den storm van geweid. Het brutale woord: Right or wrong, my country! (Het kan me niet schelen of het recht of onrecht is, als het om bet belang van mijn land gaat!) wordt door alle regeeringen toegepast in oorlogs toestand. Frankrijk bekommert zich niet om de commissie voor 4e Rijnvaart noch om de vrijheid van dezen belang-1 rijken handelsweg en zal zich ook niet storen aan een afkeuring, door de meerderheid in de commissie uitge sproken. Het zal doorgaan, totdat het zijn doel bereikt beeft of inziet, dat bet op deze manier zijn doel nooit bereiken zal. Wij zijn als in de positie van den kleinen jongen, die in het gedrang van een gevecht tusschen grooten van den een een por en van den ander een douw krijgt. We moeten trachten zooveel mogelijk uit het gedrang te blijven en verder maar niet al te kleinzeerig zijn. Die houding is niet grootsch en schitte rend, maar een kleine jongen moet ook geen hoogen borst opzetten. We zullen wel lijdelijk moeten aanzien of alleen lijdelijk protesteeren, maar meer kun nen we ook niet. 't Is trouwens ook al flink, als een kleine jongen tegen een groote durft zeggen: Dat is gemeen van je! ook al kan hij zich niet verweren. Goedbeschouwd is het ook gelukkig, dat wij niet meer kunnen doen. Indien wij in staat waren tot een andere dan lijdelijke houding en dus bepaald vij andig optraden, als eischen en protes ten niets haatten, dan zouden we den weg van geweld op moeten gaan en we weten te goed, dat die weg tot geen an der eind dan ellende brengt. Wij krij gen hier eenig inzicht in de waarheid van Jezus woord, dat niet de gewelde naars maar de zachtmoedigen het aardrijk beërven zullen. De finantiëele positie der wereld. Men kent het briefje op de deur van het huis, waar een zwaar zieke is en men, om de rust in huis zooveel moge lijk te bewaren, aan vrienden, en buren door een klein bulletin den toestand bekend maakt. Dat briefje getuigt van zorg en vrees in zulk een huis. Men heeft daar in de verte gehoord het zwa re geruisch van de vleugelen van den dood. Maar de vogel schijnt voorbij te zullen vliegen; in de donkere stemming- komt een straal van hoop. En men leest op het briefje.: Patiënt iets beter, hoewel toestand nog ernstig. Dat bulletin lezen we thans ook op de deur der wereld. Het bevat een ver klaring van deskundige hand. De Vol kenbond heeft een overzicht openbaar gemaakt van den finantieelen toestand van een aantal landen. Heel voorzich tig wordt hierin geconstateerd, .lat tee kenen van verbetering niet ge'i - :1 en ai ontbreken, hoe ongunstig de flusui- tieelo en economische toestand over hot algemeen ook nog is. In dë meeste landen zijn ernstige maatregelen geno men, om de uitgaven te verminderen, door het aantal ambtenaren in te krim pen en de inkomsten te vermeerderen door belastingen. De geldpositie is be langrijk gunstiger dan twee jaar gele den. In 14 landen valt een verminde ring van den biljettcnomloop te con- stateeren en er zijn minder erge wisse lingen in prijzen en koersen dan in de eerste twee jaar na don wapenstilstand Maar niettemin blijft de toestand ern- tig. De meeste landen moesten nog lee ningen sluiten; verscheidenen hebben echter geld opgenomen voor productie ve doeleinden. Alleen de Ver. St. en Engeland hebben op hun begrootingen een belangrijken post voor aflossing van schuld. De loopende uitgaven van Noorwegen, Zwitserland en Nederland konden door de gewone inkomsten nog niet gedekt worden, maar dc laatste ra mingen vertoonden een verbetering van den toestand. Er is echter nog een erg ziek lid aan het lichaam der wereld. Het verschil tusschen de uitgaven en inkomsten is in Duitschland het vorige jaar iedere maand gestegen en de vlottende schuld was aan het éind van dat jaar meer dan vier maal zoo groot als aan het be gin. De iinantieele toestand van Rus land zal wel boven alle beschrijving slecht zijn. Daar moet men met heel groote getallen werken ook bij de kleinste uitgaven. Het totaal beeld van den wereldtoe stand is dus nog zeer ernstig. Maar er is eenige vooruitgang te constateercn. En hoop doet leven, hoop doet strijden en werken bovenal. Indien er nu maar geen leelijke politieke complicaties ko men, die den nog steeds zeer zwakken patiënt weer geheel doen instorten! Er schijnen in het verborgen pogingen tot schikking tusschen Duitschland en Frankrijk aan den gang te zijn. Een de finitieve regeling der schadevergoe ding met den ernstigen wil v. Duitsch land, om aan zijn verplichtingen trouw te voldoen, zou een heele opluchting zijn. Dan kon het bulletin al spoedig luiden: Hoewel patiënt nog zwak, op den goeden weg tot beterschap. Ons parlement. Het was 23 Maart vijf en zeventig jaar geleden, dat ons parlement herboren werd en met veel grootere bevoegheid en macht zijn taak begon. Over het al gemeen is het parlement bij ons volk niet zeer gezien. Ieder critiseert het werk, dat in den Haag gedaan wordt, ieder vindt telkens, dat het er in ons parlement vaak schandalig toegaat, ieder meent, dat het parlement slecht oi half werk doet of goed werk nalaat. Het grapje, dat vaak door Domela Nieuwenhuis gebruikt werd, dat het woord parlement komt van de beide werkwoorden parler en mentir, spre ken en liegen, vinden velen heel juist. Het parlement ondervindt telkens, dat wie aan den weg timmert niet al leen veel bekijks maar ook vele vitters en betweters heeft. Parlementsleden gebruiken wel eens onparlementaire taal. Maar over het algemeen is de ver houding tusschen de 100 mannen en vrouwen van allerlei richting prettig en ons parlement gedraagt zich waar diger en rustiger dan in de meeste an dere landen. „Ik lees alleen, waar staat: Gelach! of: Teekenen van afkeuring!" hoort men wel zeggen. Velen oordeelen zon der de redevoeringen en het werk van het parlement te volgen. We hebben bij de meeste partijen knappe koppen, die in de Kamer vaak voortreffelijke rede voeringen houden. Het werk van het parlement is vooral sinds '14 uiterst moeilijk geweest. Volmaakt werk heelt het niet geleverd, maar belangrijk was zijn werk zeker wel en om alle deze re denen Verdient het wel een geluk- wensch, nu het 75 jaar oud is geworden PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. SPEURHONDEN-DEMONSTRATIE. Morgen (Zondag) des namiddags ten vier uur zal do hondendresseerclub „Breesaap", onder leiding van haren ijverigen voorzitter, eene demonstratie geven met de door haar afgerichte honden. De oefeningen zullen geschie den in en nabij de haven van het Hoog- ovenbedrijf, nabij het bekende café-re staurant 't Hof, van den beer Lubbers. Wij zouden hiervan wellicht niet af zonderlijk melding maken, ware het niet dat het genoemde dresseerclub ge lukt is, op liet gebied van fokkerij en africhtingskunst iets te prestoeren grenzende aan het wonderbaarlijke. Alvorens echter daarvan meer te ver tellen dient een kleine voorgeschiede nis vooraf te gaan. Ongeveer twee jaar geleden werd op de wadden-eilanden, door een schipper uit Wieringen een buitengewoon groot exemplaar zeehond gevangen. Deze vangst zou waarschijnlijk aan anderen niet gelukt zijn doch bedoelde schipper was toevallig in het bezit van een zoogenaamd scliijndoodpistool, een wapen waarmede men niet doodt, doch dat enkel oorzaak is dat iemand, hetzij mensch of dier, door een schot uit dit wapen getroffen wordende, ongeveer een half uur het bewustzijn verliest en dus niet in staat is tot tegenweer' of om te vluchten. De aldus gevangen zeehond werd door den schipper medegenomen naar Wieringen en aldaar cadeau gegeven aan den thans algemeen bekend ge worden hoefsmid, bij wien zich de ex- Kroonprins van Duitschland tegen woordig oefent in het maken van hoef ijzers. Het dier maakte het uitstekend, werd weldra tam en volgde zijn mees ter op den voet. Ook sloot hij een trou we vriendschap met den waakhond van den smid en sliep bij voorkeur in diens hok. De voorzitter van de dres seerclub „Breesaap" die van het geval gehoord had en steeds op nieuwe ex perimenten bedacht is, besloot pogin gen aan te wenden, het beest voor de clut te koopen en na eenige onderhan delingen werd hij voor niet te hoogen prijs eigenaar. Nadat hij of liever zij, (het is een vrouwelijk exemplaar) aan haar nieuwen baas gewend was, werd zij ook voortdurend gebracht in gezel schap van meerdere honden met wie zij zich over het algemeen goed ver stond, hetgeen evenwel niet wegnam dat zij steeds een bijzondere voorkeur koesterde voor den grooten Duitschcn herdershond „Cesar" eigendom van een der clubleden, een prachtexem plaar van het genus „Canus-familia- ris". Toen daarvoor de periode gunstig was, werd getracht tusschen beide dieren eene kruising te bewerkstelli gen, welke poging na herhaalde mis lukkingen eindelijk met succes be kroond werd. Men begrijpt dat onder de leden der club, de spanning groot was. Niet minder groot was echter de te leurstelling toen bet beest ten slotte sleehs twee jongen ter wereld bracht die bleken met de schouders aan el kander vastgegroeid te zijn, geheel op de wijze als indertijd de Siameesche tweelingen. Men was echter spoedig over de teleurstelling heen, toen bleek dat de beestjes uitstekend gezond en. prachtig gevormd waren en zich bui tengewoon mooi ontwikkelden. Zij werden in navolging van hunne beroemde menscholijke voorgangers genoemd „Dada" cn „Dodica". De kleur is van beiden geheel gelijk, licht wolfs- grauw met zeer donkere aalstreep. Het gelieele voorlichaam is zuiver Deut sche herder. Alleen heeft zich bij hei den een zwaren knevel ontwikkeld, wijzende op de afstamming van moe ders zijde. Ongeveer ter hoogte van de lendenen gaat het lichaam, bijna onmerkbaar 'O dat van een zeehond over en aldaar bevinden zich do korte, zware, van zwemvliezen voorziene pooton die men ook bij den raszuiveren zeehond aan treft. Toen de aldus saamgegrooide dieren den leeftijd van vier maanden hadden bereikt, begon Dodica te kwij nen terwijl Dada niets van haar opge wektheid verloor. Om beide dieren niet te verliezen, werd besloten ze te doen scheiden en werd de, ook op het gebied van paardensport gunstig bekend staande dierenarts te Beverwijk ver zocht, zich met die kunstbewerking te willen belasten. Daar het niet wilde gelukken ze op de gewone wijze onder narcose te brengen werd ook nu weder gebruik gemaakt van liet scliijndood pistool en toen de beestjes na twintig minuten uit hunnen staat van bewus teloosheid ontwaakten, was de opera tie gelukkig geslaagd. Dodica overleef de de scheiding slechts drie dagen en prijkt nu op spiritus in het Casino van het Hoogovenbedrijf alwaar zij zich in eene voortdurende belangstelling mag verheugen. Dada herstelde spoedig en hare ontwikkeling neemt eiken dag toe. Zij is de lieveling der club en voor- ai de voorzitter is niet bij haar weg te krijgen. Juist drie maanden na de scheiding, werd met de africhting begonnen en daar het hier een proefneming betrof, die, voor zoover bekend, nog nimmer was genomen, geschiedde alles in bet. diepst geheim. Na bekomen toestem ming, die met. de meeste bereidwillig heid werd verleend, richtte men een der cokesbunkers in voor kennel te vens bassin en werd eiken avond dm!: geoefend in de haven en op het terrein achter de eigenlijke hoogovens, gren zende aan de duinen. Al spoedig maak te Dada verrassende vorderingen. Te land beweegt zij zich niet bepaald sierlijk, hetgeen te wijten is aan haren eigenaardigen lichaamsbouw doch lrij de zwem- en duikoefeningen stelt zij alle andere honden der club ver in de schaduw. Het dient gezegd te worden dat in den beginne zeer eigenaardige moeilijkheden moesten worden over wonnen, want daar het dier alleen aan de achterpooten voorzien is van zwem vliezen, bewoog het zich aanvankelijk door het water, duikelend als een bruinvisch, hetgeen veroorzaakt word door de veel grootere krachtsontwik keling der achterpooten. De voorzitter echter, die op kinolo- gisch gebied zijn weerga niet vindt, nam het geval in studie en slaagde er in deze zwemfout te verhelpen door middel van een paar vernuftig uitge dachte apparaten die aan de voorpoo- ten van het dier worden bevestigd. Thans zwemt het in de rechte lijn on berispelijk en met ongeëvenaarde snel heid, en duikt en apporteert met nim mer falende zekerheid de kleinste voor worpen uit de zeer diepe hoogovenha- von. Zelfs proeven met gemerkte leven de visschen slaagden uitstekend, en met gemak wordt door het dier een pop ter zwaarte van een volwassen mensch uit de haven gehaald en aan land ge bracht. Telkens na een goed volbrachte oefening wordt Dada beloond met een sardine, een vischsoort waarvan zij erg veel schijnt te houden en het is inte ressant om te zien, hoe zij door middel van bek en voorpooten een sardineblik je op de gebruikelijke wijze weet te openen. Wij zullen er niet meer van vertellen. Te betreuren is het voor de club „Bree saap" dat men nog steeds blijft weige ren, aan Dada het vaardigheids-diplo ma uit te reiken, nietegenstaande zij het geheele programma zonder fouten afwerkt. Dit zit hem natuurlijk in het gemis aan raszuiverheid, een vereischte tot het verkrijgen van het diploma. Vermelden wij nog, dat morgen de clou van den dag zal zijn, het opduiken en aan land brengen van een levend persoon, een experiment waartoe de heer B. de zwaarste waker van het Hoogovenbedrijf die zich hiertoe bij de oefeningen meermalen leende, zich welwillend beschikbaar heeft gesteld. Meerdere verrassingen wachten mor gen den waren liefhebbers van dc ede le hondensport, doch zij die zich mor gen een wandeling naar de Hoogoven- haven zullen getroosten, kunnen zich reeds gelukkig prijzen al ware er niets anders te aanschouwen dan de ver richtingen van dezen zee-herdershond of herders-zeehond, een naam waar-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5