Centrale Drogisterij IJmuider Courant Voor de Paaschdagen Zelf behangen! Kinderwagens N.V, Gentrale Bakkerij „IJmuiden", prima Schoenwerk te leveren aan zéér lepe prijzen m di Schoenmagazijnsrs va s ALLE SCHOONMAAKMIDDELEN Pakken WITKALK enz. VERF, aangemaakt in hossen Nette Dagdienstbode Twee bovenkamers en mmw* bij J. B!ecl<cp, Dagdienstbode N. V, Centrale Bakkerij ÏJnmidesa prims le klas Noord-Brabantscb Schoenwerk, IJmuiden Velseroord Oranjestraat 24 Trompstraat 16-18 Jacob v. Heemskerkstraat 49 A cberteert in abonneert U op dit blad Zaterdag 31 Maar! 1923. Derde blad Wateretaadon IJn-vcHen Mrt. 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 1 V.M. 2.47 3.05 10.46 11.12 2 3.28 3.49 una 1155 1134 1.51 3 4.13 4.32 0.23 4 4.55 5.18 0.38 1.07 5 5.40 6.06 1.20 1.50 6 6.27 6.55 2.04 2.31 7 7.15 7.48 2.51 3.17 DE ONOVERWINNELIJKHEID VAN HET LEVEN. Onze gedachten zijn als de verschil lend gekleurde en gevormde kralen, waarvan een kind zich een ringetje of ketting rijgt. Een onzichtbaar snoer houdt ze hijeen en zoo is er ook een ge heimzinnige band, die onze gedachten vereenigt. Losse gedachten zijn er eigenlijk niet; gedachten houden van gezelligheid en bij een enkel yyoord ko- pien allerlei beelden en, stemmingen bij öns op. Paschen! Daar zijn de suikereitjes in ae rood-, wit- en blauwgekleurde net jes. Wat een feest al, om zoo'n netje te krijgen en dan eens even aan de eitjes te likken. Vooral de rosekleurige waren zoo fijn. Maar het viel wel een beetje te gen, dat ze hol waren, eigenlijk meer dop dan ei! Paschen associeert zich met herinneringen uit de jeugd. Een Paaschmaal! Rijst met bruine suiker en dan krentenbrood met zoo veel eieren, als je lust. Zoo'n maaltijd is voor moeder ook makkelijk; dan hoeft ze niet veel te koken en voor de kinderen is het een buitengewoon gast maal. Schaf die kleine feestelijke ge- bruiken niet af. Ze nemen in het kin derleven zoo'n groote plaats in. Een jongen, die zijn jaartallen even snel vergeet, als hij ze leert, wist ons dezer dagen nog precies te zeggen, hoeveel eieren het vorige jaar alle leden van zijn familie „op konden". Wel een be- r wijs, welke een diepen indruk die heer lijke en zonderlinge combinatie van rijst, krentenbrood en eieren op hem had gemaakt. Paqsehvaeaniie! Kort daarvoor een paar weken van repetities en veel ge- blok. Het gaat tegen het rapport. Komt de jongen thuis met zijn rapport, waar op hij een paar onvoldoendes heeft weggewerkt, dan is de vacantie een za ligheid van eierenzoeken, slootje-sprin- gèn, snoeken strikken, fietstochtjes maken, een vrij bandietenleven, waar bij vader en moeder vele zonden verge ven om het hetere rapport: kapotte kleeren, natte kousen, drekschoenen, een verloren pet, altijd te laat, ongere geld opstaan en wat al niet meer. Zoo'n k mooie vacantie, omdat zij van het goeie Afliet te veel geeft en niet langer dan een dag of twaalf duurt. Dat zijn allen beelden, die geregen zijn aan de draad van de Paaschge- dachte. En omdat wij kinderen met on- ze kinderen zijn, brengt het woord Pa- kT schen ons ook al deze heerlijkheden voor den geest. Vraag het een kind, wat Paschen is, dan zal het gedachtig aan de catechi satie zeggen: Het feest der Opstanding, maar dat is bij de meesten een van bui ten geleerd lesje en niet een van bin ■inpii levende waarheid. 15 Wat is de waarheid, die het Paasch- feest ons volwassenen brengt? Boven den ingang van een Katholiek kerkhof zag ik onlangs: Ego resurrectio sum en vernam, dat deze vreemde woorden beduiden: Ik ben de Opstanding. Voor millioenen Christenen is het geloof der Opstanding de grond hunner hoop, dat niet het neerdalen der kist, niet het verzinken en vergaan in de aarde het ^ind is. Er is ook door de eeuwen heen f een heftige leerstellige strijd gevoerd over dit geloof. De grondgedachte van al de verschil lende opvattingen van de Opstanding is deze, dat het kruis niet het eind is geweest, dat de dood niet het laatste woord spreekt, dat het leven als een d'eer is, die te krachtiger opspringt, %iiar mate ze dieper wordt neergedrukt Iet heet ouderwetsch bij een tooneel- stuk en boek graag een gelukkige ont knooping en een blijde overwinning aan het eind te zien. Maar zoo min als I een muziekstuk ons. bevredigt, dat met een dissonant eindigt of wij een schil- -, derij mooi kunnen vinden, waarmee -de schilder maar opgehouden is, om dat het hem mislukte er iets goeds van te maken, zoo min bevredigt ons ook de gedachte, dat het. eind van het men- (N -kenieven en de geschiedenis der *Sf,,enschheid afbraak, inzinking, ver- hietiging zou zijn. ^Paschen brengt ons de blijde hoop, dat het eens eind-gqed-al goed zal zijn, dat het leven in schepsel en schepping niet voor goed ondergaat. Dat het leven een weg volgt, die niet neerwaarts maar opwaarts voert. Dat is de keen van alle voorstellingen en leersteliin gen omtrent de Opstanding. Als men ouder wordt, voelt men het leven snel en zeker wegloopen als wa ter tusschen de vingers. Heel de we reldgeschiedenis schijnt in onzen tijd mets dan een voortdurende wisseling van macht, en de verwisseling gaat met veel smart en strijd gepaard. En de volkeren worden oud en de mach ten verslappen, rijken en beschavingen storten ineen. Ook voor de aarde is een tijd van komen en gaan; wat verschil Is er tusschen haar en de zeepbel, die na een paar tellen uiteenspat! Maar Paschen geeft ons de hoop, dat het leven onoverwinnelijk is. Het staat weer op, als het neergeworpen is. Dat is de gedachte, die thans het sim pele madeliefje, het groenende gras, het wilgenkatje ons geeft, de waarheid ook, die met ei, en feestmaal en vacan tie voor ons ouderen aan den naam Paschen geassocieerd zij! Zoeker. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aan de gemeentf Velsen is eer bouwpremie verleend van f 900 ten be hoeve van de firma P. Heere en Zn. al hier voor den bouw van drie woningen aan de Prins Hendrikstraat. Voor het toelatings-examen van de Da Costa-kweekschool slaagden voor de eerste klas A. van den Born en H. Klein, voor de tweede klas J. van Veelen en voor de derde klas A. de Jong, allen leerlingen van de Groen v. Prlnsterer school alhier. De stoomtrawler Penelope Y.M. 64 van de Mij. Praxis is deze week bin nengekomen met een mijn aan boord, welke in de netten was opgehaald. Door militairen is de mijn van boord gehaald. Dinsdag 3 April a.s. geeft de Kinder- Operette-Vereeniging „Vriendenkring", directeur de heer J. Post, een uitvoering in het Thalia-Theater. Opgevoerd zal worden „De Heks van de Boschhut". Thalia zai dien avond wel weer geheel bezet zijn. Gevonden voorwerpen: Een zwarte portemonnaie, een huis sleutel aan een lederen riem, een bril in linnen koker, een klomp, een bruine kinderportemonnanie, een donkerblau we kindermuts, een ijzeren twee-per- soons ledikant, een schrijfpen. VELSEROORD. Deze week is proces-verbaal opge maakt tegen zekere A. W. uit Amster dam, die hier zonder vergunning van B. en W. liep te collecteeren voor de Ned. Landkolonisatie en Inwendige Zending. Een lijst, een quitantieboekje en eenig geld werd in beslag genomen. De stichting was een goede bekende, n.l. die van Ds. J. A. Visscher te Drach ten. Maar het is onvoorzichtig om zon der toestemming te gaan collecteeren. Aan de gemeente Velsen zijn bouw- premies verleend aan J. J. Rosier al hier van f 600 voor den bouw van 2 woningen aan de Lagerstraat; aan M.J. Rolvink alhier van f 2100 voor den bouw van 7 woningen aan den Zeeweg en aan E. Loendersloot f 600 voor den bonw van 2 woningen aan den Zeeweg. De bazar ten bate der op ie richten muziektent alhier is weer achter den rug. Wij hebben er Donderdag, op den Sluitings avond, nog eens een kijkje genomen, maar 't was er reusachtig druk. in 't geheel is de bazar door o.g. 1500 mensclien bezocht. Dezen avond hadden ook de verschillende uitslagen plaats. De klok viel op nr. 46 en werd gewonnen door den heer P. van Heijst te Wijkeroog. De naam van de pop, Dora, werd niet geraden, waarom de pop op 't rad van avontuur ging. De worst woog 3l/j pond en werd gewonnen door den heer G. v. d. Hoff, die 3 pond, 3 ons en 7 gram had geraden. De tulbanden gingen ook op 't rad van avontuur, terwijl de theekast niet is weggegaan. De netto-opbrengst kon men ons nog niet mededeelen, maar de bazar zal wel een flinke bate opleveren en de stichting van de muziektent een eind nader brengen. VELSEN. De raadsverkiezingen. Door de Centrale Ant. Rev. Kiesver eeniging Is de volgende eandidatenlijst opgemaakt voor de raadsverkiezingen: 1 F. P. Vermeulen, IJmuiden, aftr.; 2 W. C. Wardenaar, Wijkeroog, aftr.; 3 H. Homburg, IJmuiden; 4 P. Verhoog, Velseroord; 5 A. Krijger, IJmuiden; 6 G. Ritslces, Velseroord; 7 Mr. A. W. Hellema, IJmuiden; 8 M. Dijkhuizen, IJmuiden; 9 J. F, van Emmerik, 10 A. J. v. d. Burg, Wijkeroog; 11 J. Pot Wijkeroog; 12 M. Bierma, Wijkeroog; 13 H. J. Fidder, IJmuiden; 14 L. W. Kuiper, Wijkeroog, Het uitgraven van het kanaal voor de Prov. Waterleiding te Wijk aan Zee is opgedragen aan den heer C. de Vries te Wijkeroog. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. BooyPronk, z.; M. JonkmanHeertjes, z.; W. da Costa de Weers, d.; J. M. Uytendaalvan Schooten, z.; M. J. Verschoorvan Kampen, d. Ondertrouwd: A. F. Zuiderduin en W. F. v. d. Berg; H. J. Meyer en W. van Waard; A. Weerstand en P. de Boer; J. Kramer en D. de Boer; J. E. Timmer en S. Wassenaar. Getrouwd: J. W. K. de Jager en J. E. van Zadel; N. H. Hopman en J. Bakker; J. v. d. Woude en M. M, van Rlessen. Overleden: M. E. Perquin, 26 j., echtgen. van F. G. Soeters; P. v, d. Steen, 9 jaar; F. E. de Man, 6 mnd. Van de opgeheven voorbereidings klasse der Dagnormaalschool zijn twee manlijke leerlingen, C. de Jong en H. van Elven, woonachtig te Bakkum, toe gelaten tot de Gemeentelijke Normaal lessen te Alkmaar. Eén manlijke leerling, N. Redeker te Velsen, heeft een studiebeurs gekre gen aan de Rijkskweekschool te Haar lem. Twee manlijke leerlingen, W. Bos te Velsen en P. Tromp te Schoten zijn evenals 3 vrouwelijke leerlingen, A. Pletting te Santpoort, H. Groot te Vel sen en G. Roozendaal te Uitgeest, toe gelaten tot eene parallelklasse aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Met 1 manlijke en 3 vrouwelijke wordt het examen voortgezet. De 7 overige leerlingen waren nog te jong om examen te doen en moeten hun troost maar elders zoeken. Ontslagkwestie. Over het ontslag aan den tijdelijken opzichter-teekenaar v. d. B. bij het be drijf Openbare Werken vernemen wij van andere welingelichte zijde, dat hij geen recht op pensioen gehad zou heb ben, omdat door een wijziging in de wet dit voor tijdelijke ambtenaren uit gesloten is. Het ontslag aan den hoofdopzichter van E. is verleend, omdat er geen vol doende werkzaamheden meer voor hem waren. In verband met de opheffing van de Rijksnormaalschool alhier gaat de voorgenomen uitbreiding van school D te Velseroord zeer waarschijnlijk niet door, omdat er nu in school E eenlge klassen disponibel komen. Op den voormaligen tuin aan den Zuidkant van de villa „Ketjil" waar voor eenige weken een boekhandel geopend werd, zal hedenavond (Zaterdag) een tweede winkelhuis geopend worden en wel eene zaak in rijwielen en motoren, waaraan tevens eene reparatieinrichting verbonden is. Donderdagmiddag is er weer eens eene bijzon te zien geweest Sommige weer- profeten hebben daaruit een voorspelling van slecht weer afgeleid. SANTPOORT. Het Woensdagavond ten bate van het Orgelfonds der Ned. Herv. Gem. ge organiseerde concert trok niet die be langstelling, welke wij er van ver wacht hadden. Het finantiëel succes was dan ook niet groot. Ondanks het zachte voorjaarsweer valt er voor de bloemen-kijkers met de Paaschdagen nog niet veel te genieten, waar het rood, wit en blauw, en-welke- kleuren-al-niet, der tulpen en hyacin- then nog zoo goed als geheel ontbreekt Alleen de gele narcis staat in vollen bloei. Bevond zich vroeger voor het wo- ningencomplex „Bloemendaal Noord' als het ware een zandwoestijn, thans is hier een groote verbetering tot stand gekomen door het aanleggen van groo te en kleine plantsoenen. Dat een ieder meewerke deze voor vernieling te be hoeden! Wij vernemen, dat Mevr. Rijkens Van Slooten bedankt heeft voor de be stuursfunctie haar aangeboden door de vergadering der Vrijz. Kiesvereeni- ging „Burgerplicht". BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee. Geboorten: Albert, zoon van Al- bert de Groot en Marijtje Krab; Leen- dert, zoon van Arie Sloot en Geertje Glas. Overleden: Jacobus de Jager, 72 jaar. -&Wm Ondertrouwd: Filippus Zwart, 22 jaar en Wilhelmina Visser, 20 jaar; Cornells Zwart, 25 jaar en Cornelia Zwart, 22 jaar. Gevonden voorwerpen: waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te Wijkeroog. Een glassnijder, een portemonnaie met inhoud, een bril, een broche. (boven 18 jaar) GEVRAAOD. Zondags vrij. AdresH. Hendrikse, Zeestraat 1. MET KEUKEN EN ZOLDER te huur, voor jongelui, of menschen z. k. Br. onder No. 1980 bureau van dit blad. Den 14en April a.s. hopen fï mijn geliefde ouders gj HENDRIK VERSCHOOR gfr CHRISTINA ABBO gï hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard §|- j mogen blijven is de wensch Jgf I van hun liefhebbenden zoon at A. H. Verschoor, g j IJmuiden, 31 Maart 1923. Zeestrand 8. Behangselpapier vanaf 6 een Velserduinerbuurtweg 112, VELSEROORD. PLAKTAFELS IN BRUIKLEEN DAMES laat nu uw KINDERWA GEN repareeren. Wij doen dit tegen zeer lage prijzen, overal te ontbie den. Adres COOLS 8i Co. Middenhavenstraat 80 - IJmuiden. j Terstond gevraagd een flinke AdresSpoelstra, slager, Bloemstraat Vischstraat 6. Tel. Int. 17. is je adres voor Fijn KroBtfcbrood, Paasihbvood, Tulband Bozijaenbrood, Suu-M»id etc. Bestellingen worden aangenomen in al onze winkels, filialen, depots en door onze loopers. Door aankoop van eene groote partij ben ik in de gelegenheid het geacht publiek van IJmuiden en Velseroord Om maar eenige prijzen te noemen IJzersterke fongensschoenen en Meisjes laarzen vanaf f 4.90 Onverslijtbare Heerenbottines met dubbele zooien, leer gevoerd en waterdicht f 8.50 Alle soorten Chique fijne damesschoentjes, in lakleder, bruin en boxcalf a f 8.50 IJzersterke Heerenschoen boxneus a f 6.50 id,, id., met lakneus a f 6.90 vetleeren werkschoenen a f 6.25 Onverslijtbare Heeren pantoffels a f 5.75 Damesbandschoenen d 4.50 Trots deze lage prijzen ontvangt U tcchncg een Bewijs van Toegang CADEAU voor den Intiemen Kunstavond op 17 April a.s. J.W.Dupker Ieder paar Schoenen wordt onder garantie verkocht achter de Jullanakade. Prima kwaliteit, Va cn 1 K. O. Alle kleuren.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 9