ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 45 8e Jaargang M/1RINE-OLIF BIOSCOOP „FLORA' Woensdag 4 April IMS IJMU5DER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en by de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUiDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Yerschflnt Woeusdsgs Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingexonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t.enm. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ctB. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigingB advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voornitbetn- ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar Ingezonden wordt geen plaatsing In hot Zatordagnnnuner gogarandooxd. DRINGEND VERZOEK om M| oorfeaixins hot sado on kot aloawo aim, NIET aan don leopor, dook aan abb ka* roaa W1LLEKSPLEIK lic op te «oven. Do Administratie, Klolao Advaxtonüesi on Famlllokorlokten kosten hij VOORUITBETALING slookti 11 Cont pos regel* VAN DEN WACHTTOREN. Vermindering van alcoholgebruik. De Kamerleden Rutgers e.a. hebben wederom een ontwerp ingediend tot invoering van Plaatselijke Keuze, waardoor bet mogelijk wordt dat in een gemeente de kiezers zicb uitspre ken voor of tegen drankverkoop en bij een uitspraak van drie vierden hunner ten gunste van het laatste de regeering verzocht wordt geen nieuwe vergun ningen tot verkoop van sterken drank aldaar te verleenen en de bestaande vergunningen te doen vervallen. Men zal zich berinneren, dat de Tweede Ka mer zich voor zulk een wet uitsprak, maar de Eerste Kamer bet ontwerp met de kleine meerderheid van een stem verwierp. Het ontwerp is niet radikaal, immers het bepaalt zicb tot het verbod van ster kon drank, verder is bet voorzichtig en houdt het rekening met den afkeer van dwingende bepalingen. Eerst als de overgroote meerderheid zich ervoor uitgesproken heeft, kan de regeering in een gemeente den verkoop van sterken drank verbieden, Zij kan dit doen, want de kiezers hebben geen wetgevende macht; zij verzoeken aan de regeering slechts om den gewenschten maatregel Zoo draagt het ontwerp het karakter van onzen volksaard: Langzaam maar zeker! Men kan ook zeggen, dat langzaam maar zeker het alkoholgebruik over het algemeen in ons land de laatste vijftig jaar afgenomen is. Er zijn schommelingen, soms is er terugval maar over het algemeen verliest de al- kohol zijn plaats in het volksleven steeds meer. Een wettelijk verbod heeft vooral kracht tegenover een afnemend niet te genover een toenemend kwaad. Het moet steunen op de publieke >piaie en deze staat thans minder welwillend te genover den alkohol als een kwart of halve eeuw geleden. Er is een zeer groot getal georganiseerde drankbestrijders van allerlei kleur gekomen. Hun sue ces is niet alleen zooveel honderden of duizenden leden hunner afdeelingen, maar zij hebben zeer bepaald de zeden gewijzigd, de gewoonte, om bij iedere mogelijke en onmogelijke gelegenheid „wat" te gebruiken, verzwakt. Men mag ook constateeren, dat de sport aan den alkohol in het leven van vele jonge menschen zijn voorname plaats ontno men heeft. Er is ook meer gelegenheid tot nuttige ontspanning en tot volks ontwikkeling; we denken alleen maar aan volksconcerten, lezingen, openba re leeszaal en volksuniversiteit. En on getwijfeld heeft de verscherpte drank wet eveneens de macht van den alko hol op het volksleven helpen verzwak ken. Plaatselijke keuze moet een wettelij ke bekrachtiging zijn van den nieuwen wil onder de massa. Wij meenen, dat de tijd hier rijp is, om ook hier deze wet in te voeren en dat dit heelemaal geen waagstuk is, waar het ontwerp zulk een voorzichtig en mak karakter draagt. Landbouwmlsère in Engeland. Engeland is een industrieland en heeft alles gedaan, om zijn industrie groot en machtig te maken. Het heeft zich met heel zijn groote kracht in den oorlog geworpen vooral uit haat tegen de Duitsche industrie, die de zijne al- meer begon te verdringen. Het beken de merk: Made in Germany was den Engelschen een doorn in het vleesch. Daarbij heeft Engeland zich weinig ge legen laten liggen aan zijn landbouw. Het kon immers overzee zooveel voe ding laten komen, als het wenschte. Een vloot van handelsschepen voerden graan en vleesch en vruchten aan. In den landbouw zelf zat ook niet veel fut en ondernemingsgeest. De Engelsche boer stond daardoor vrij wat lager dan de Nederlanndsche. Vandaar dat de malaise zich thans in den Engelschen landbouw nog erger doet gelden dan bij ons. De boeren ei- schen loonsverlaging en verlenging van concurrentie. De achterlijkheid van het bedrijf wreekt zich. Het credietwezen arbeidsduur. Ze werken met verlies en daarom moeten zij de productiekosten, de loonen dus allereerst verminderen en in overeenstemming brengen met de lage prijzen der producten. Ze willen de loonen stellen op f 15 per week en de arbeidsduur op 50 a 54 uur per week. De arbeiders verzetten zich daartegen en het gevolg is een staking in Norfolk, die zich wel over het heele land kan uitbreiden. De regeering is verlegen met de kwes tie. Ieder erkent, dat de loonen veel te laag zijn. Maar de regeering kan en wil den landbouw geen subsidie geven en de natie wil niet weten van bescher ming der boeren tegen buitenlandsche laat veel te wenschen over, de tus- schenhandel strijkt te veel op, de hoe ren zoeken nog geen kracht in coöpe ratie, zij oefenen hun bedrijf nog te ouderwets uit en daardoor drukt de malaise hen veel zwaarder dan in lan den, waar de landbouw met zijn tijd is meegegaan. Het is wel een treurig verschijnsel, dat zij, die alle levensmiddelen voort brengen, daarbij zelf te weinig verdie nen, om behoorlijk te kunnen leven. Het brood is het eerst noodige en zij, die het voortbrengen, wordenhet slechtst be taald. Die tegenstelling, in Engeland zoo sterk, valt ook hier op te merken en wijst ons op een ernstige grondfout in ons economisch leven. De droogmaking der Zuiderzee. Wij zijn op heel vreedzame wijze an- nexionistisch en voeren strijd tegen Neptunus, om een deel van zijn rijk in te palmen. Er gebeuren in dien strijd geen oorlogsgruwelen, er wordt geen bloed gestort en geen gevangene ge maakt. Ook hebben we de zekerheid te zullen overwinnen en die overwinning zal geen al te hoogen prijs eischen, zoo als de overwinning der geallieerden. Maar als elke oorlog kost deze veel geld en het is jammer, dat we in een tijd le ven van bezuiniging en het werk dus niet met zooveel kracht en snelheid kan worden doorgezet, als wel wenschelijk is, Natuurlijk zijn deskundigen het over de onderdeelen van het plan niet eens Zulk een groot werk is min of meer een waagstuk. Er kunnen tegenvallers komen, moeilijkheden zich voordoen, waarop men niet had gerekendEen plan maken is een ding en het uitwer ken een ander. Hoe vaak wijkt men bij het bouwen van een huis ook niet van het oorspronkelijke plan af! In een vergadering der Afd. voor Bouw- en Waterbouwkunde van het Kon. Inst. voor Ingenieurs is een be spreking gehouden over den algemee- nen stand van de afsluiting en droog making der Zuiderzee. De geleerden bleken het daar vaak lang niet met el kaar eens te zijn. Ingenieur Nussert wilde de beide Zuidelijke inpolderin- mei gegarandeerd 15% verdikte raapolie. H iRINQKA DE - TELEÏ 298 «aBwaaBHBHHsgoRUg: VELSEROORD - Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste 'fcrs INGEZONDEN MEDEDEELING. gen door een groote inpoldering ver vangen en dan door een kanaal Yssel- meer en Ymeer met elkaar verbinden. Een paar andere deskundigen wezen op het gevaar, dat de geulen in de na bijheid van den afsluitdijk gevaar zou den kunnen opleveren voor dien dijk, die naar de Friesche wereldstad Piaam aangelegd zal worden. Over deze afsluit dijk komt de nieuwe spoorbaan te lig gen, die Holland >11 Friesland moet /erbinden. Ingenieui Wortman wees nog op andere lijnen in de nieuwe pro vincie, zoo van Amsterdam naar Kam pen. Hij waarschuwde ook tegen het aanwenden van geheel nieuwe metho den, waarvan de deugdelijkheid nog nergens gebleken is, bij de uitvoering van het groote werk. Ingenieur Klop penburg acht een tweeden afsluitdijk achter den eerste noodig; deze zou dan van Enkhuizen naar Stavoren kunnen loopen. Een eigenaardige klacht deed inge nieur Bongaerts hooren. Hij acht de wet omtrent de drooglegging to streng en wil toekomstige uitvoerders meer vrijheid laten. Ook betreurde hij het vervallen van een open kanaal tus- schen Amsterdam en het Ysselmeer Dit plan heeft men wegens militaire redenen laten vervallen; door zulk een open kanaal zou de inundatie, waarin wij bij een aanval onze kracht en hoop zoeken, niet slagen. Prof. Visser noem. de verzwaring der meerdijken, wat veel geld zal kosten, niet noodig; het is zoo goed als buitengesloten, dat de af sluitdijk of de zich daarin bevindende sluiswerken zouden bezwijken. Ingenieur Seydenzaal wees op een slecht gevolg van het ondernemen van liet werk, de belanghebbenden in de omringende provincies laten de noodi ge waterkeeringswerken en afwate ringswerken na uit vrees noodeloos geld te zullen uitgeven. Het is begrijpe lijk; men maakt geen dure reparaties van een huis, als er kans is op een nieuw buis. Als in '26 met den afsluit dijk begonnen wordt, zal deze in -34 ge reed zijn en het werk der inpoldering in '45 tot stand zijn gekomen. Dan han gen we de vlag uit en kunnen we trotsch zijn op een groot werk, dat door kennis en arbeid is geslaagd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Zaterdag is op de werken van het Hoogovenbedrijf een doodelijk ongeval gebeurd. De arbeider W. Z. A. uit Amsterdam viel van een kraan ter hoogte van 35 M. tengevolge van welke val hij overleed. Het lijk werd naar de begraafplaats De Biezen overgebracht. Zaterdagavond heeft het Leger des Heils alhier in het gebouw aan de Pr. Hend.str. zijn openingssamenkomst gehouden, nadat eerst een openlucht samenkomst was gehouden op het En- schedéplein. Het gebouw, dat een 300 personen kan bevatten, was geheel bezet. Het ge meentebestuur was vertegenwoordigd door den heer J. C. Dunnebier, wet houder. De inzegening van de plaatse lijke officieren, kapiteine Plukket en luitenante Pol, was een plechtigheid, die grooten indruk maakte. De inzege ning geschiedde onder de vlag van het leger door kolonel Veenstra, waarna de aanwezigen zongen „Dat 's Heeron ze gen op U daal". Kolonel Veenstra in stalleerde de officieren en dankte het gemeentebestuur voor zijn vertegen woordiging. De zangbrigade en het muziekcorps van Haarlem verhoogden de plechtig heid. Zondag werd een openluchtsa menkomst gehouden aan do Velserdui- nerbuurtweg te Velseroord. VELSEN. Het Chr. Muziekcorps Juliana heeft op den eersten Paaschmorgen Koraalmuziek ten gehoore gebracht. Van half acht tot 9 uur werden op het plein voor de Herv. Kerk en op verschil lende punten op Wijkeroog verschillen de nummers gespeeld. Men betreurde echter, dat de Evange lisatie-commissie schitterde door afwe zigheid. Woensdag hield de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs alhier hare jaarvergadering in de school te Wij keroog. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de school groeit en bloeit. Het aantal leerlingen bedraagt 239. De penningmeester had een batig saldo van f 3718.64.-De contri butie der leden van de scboolvereeni- ging zal voortaan f 0.50 bedragen. Als voorzitter en secretaris werden herko zen de heeren Ds. Eggink en L. Broeze, terwijl als vertegenwoordigers der ou ders in het schoolbestuur zullen optre den de heeren Markerink en Bierma. Bij de besprekingen van het jubile umfeest onzer Koningin werd na lange bespreking besloten een commissie te benoemen, die voor de kinderfeesten zal samenwerken met de R.K. en Open bare school, doch de leiding der avond feesten aan zich zal houden, zooals het ook in het vorige jaar was. In deze commissie werden gekozen de heeren L. kroeze, J. Combé, Bierma, J. Dei- num, J. Smit, W. F. C. de Wijs, L. W. Kuiper en Markerink. Arbeidsbemiddeling Velsen Als werkloos ingeschreven op 31 Maart 1923: 2 schilders, 1 stratenmaker, 1 metse laar, 6 timmerlieden, 6 kuipers, 2 kan toorbedienden, 3 zeevisschers, 11 sto kers, 3 machinisten, 1 loodgieter, 1 plaatwerker, 3 smeden, 1 autogeenlas- scher, 3 bankwerkers, 1 chauffeur, 1 sleutelmaker, 1 ketelmaker, 1 metaal draaier, 173 diversen. De Schoolvereeniging Uw Koninkrijk Kome" hield Woensdag 1.1. haar jaarver gadering in de school te Wijkeroog. Het aantal leerlingen der school is nu volgens het verslag van den secretaris 239, dus nog steeds groeiende. De rekening van den penningmeester sloot met een mooi balig saldo. De schooi bloeit dus in alle opzichten. Daar de gelijkstelling grootere bedragen onnoodig maakie werd de maximum con Iributie der leden gesteld op f 0.50. Als voorzitter werd herkozen ds. J. Eggink. terwijl den heer L. Broeze wederom het ambt van secretaris werd toevertrouwd Als vertegenwoordigers van ouders met schoolgaande kinderen zullen het bestuur ter zijde staan de heeren Bierma en Markerink. Bij de bespreking van het komende regeerings-jubileum onzer koningin werd besloten zoo mogelijk met andere com- 1 missies samen te werken inzake regeling van het kinderfeest. De verdere regeling der feestelijkheden zal de commissie aan zich houden. Als commissieleden werden gekozen de heeren L. Broeze, de Wijs, Combé, J. Smit, J. Dei- num, Bierma, Markerink en L. W. Kuiper. SANTPOORT. - Nu wij hier zoo langzamerhand een centrum van het moderne autobus- verkeer zijn geworden, is het goed merkbaar in welk een behoefte deze autobussen voorzien. De firma Moojr en Zonen uit Beverwijk heeft het recht voor zich opgeëiseht de grootste te be zitten. Drie der bestaande maatschap pijen rijden met twee auto's. Het kan dus niet anders, of de tram ondervindt hiervan de nadeelige gevolgen. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heelt dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. VISSCHERIJ. DE TOEKOMST VAN ONZE HARINGVISSCHERIJ. Men schrijft aan de N. Rott. Courant: Het gaat met onze haringvisschcrij slecht; de vangsten zijn klein en daar naast lijdt het bedrijf in hooge mate onder den druk der tijden door slech ten afzet en lage prijzen van het pro duct. Van dezen slechten toestand onder vinden ook de verschillende bedrijven welke met de haringvisschcrij en de verwerking en den afzet van het pro duct samenhangen, den terugslag. Het feit, dat het tijdperk van malaise, wat den afzet en den handel aangaat, samenvalt met een periode van kleine vangsten, heeft tot gevolg, dat de ma laise zich in verdubbelde mate doet ge voelen. De slechte vangsten verhoogen den kostprijs van het product, terwijl de malaise den verkoopprijs cn daarmede de inkomsten van het bedrijf in hooge mate drukt. Hierbij komt verder nog de verscherp te concurrentie op de wereldmarkt door de inkrimping van het afzetge bied, als gevolg van de vermindering van de koopkracht der bevolking in verschillende der voornaamste con- sumptielanden van vroeger. De omstandigheid, dat onze Neder- landsche haringhandel vóór den oor log juist zijn voornaamste afzetgebied vond in de landen, welke door de ver minderde koopkracht der bevolking thans als afzetgebied vrijwel zijn uit geschakeld, brengt mede, dat voor ons product nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht in streken, waar de markt tot dusverre in handen was der concurrenten. Het ligt voor de hand, dat onder de ze omstandigheden word), omgezien naar middelen, welke kunnen strekken tot opbeuring van het haringbedrijf. Aangezien de slechte toestand een gevolg is van een complex van oorza ken, welke ten deele onafhankelijk van elkander hun ongunstigen invloed op het bedrijf uitoefenen, is het te ver wachten, dat ook de oplossing van de moeilijkheden in zeer verschillende richting wordt gezocht. Te verwonderen is het niet, dat waar die oorzaken voor een deel terug zijn

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1